Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επίσης μου λές ότι πήγατε σ εναν οργανισμο να δηλωθείτε εννοεις το δημαρχείο; όπως και να έχει σ' αυτον τον οργανισμό θα έχουνε τα στοιχεία σου ταυτότητα κλπ αυτός καλύπτεται να σας δηλώσει ως φιλοξενούμενους στο διαμέρισμά του. Εσύ δεν έχεις να αποδείξεις ότι τον πλήρωνες ενοίκιο!

    Comment


      Καλησπέρα Nira κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Originally posted by sportbilly79 View Post
        Κάτσε ρε φίλε γιατί θα με τρελάνεις!
        Πώς έχεις χαρτί μισθοδοσίας χωρίς να υπάρχει δική σου υπογραφή, σε προσέλαβε μονομερώς δηλαδή;
        Διευκρίνισέ μου το θέμα με το χαρτί της μισθοδοσίας τι λέει και ποιανού υπογραφές έχει!
        1)epeidi den eixa trapeziko logariasmo k eprepe na me plirosi upograpsa to xarti opou dhloni oti me plirose kanonika,
        2)eixame sumfonisi alla lefta sthn arxi kai alla mou edose me thn profasi oti m kratise xrimata gia to spiti opou exarxeis eixame pei oti einai dorean!!
        k autos htan o logos pou me ekane k efyga apo ekei!

        Comment


          Λοιπόν πατριώτη μπλέξιμο! Εφόσον υπέγραψες τέτοιο χαρτί δεν μπορείς να τον κάνεις τίποτα! Ούτε αυτός μπορεί να σε κανει τίποτα, αλλά αστυνομία και δικηγόρους μην βάλεις γιατί θα μπλέξεις περισσότερο! Δεν απαντάς σε τηλέφωνα δικά του και αγνώστων! Ψάξε για άλλη δουλειά και πρόσεχε ότι σου είπα! Συμβόλαιο εργασίας, συμβόλαιο σπιτιού και οπωσδήποτε λογαριασμό τραπέζης. Καθαρές δουλειές για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Καλή συνεχεια!

          Comment


            Originally posted by dawid View Post
            kalispera se olous,

            exo ena polu sovaro problima me ton proin ergodoti mou (germano).
            Καλησπέρα dawid,


            διάβασε λίγο και αυτό: http://www.patriotaki.net/%CE%A4%CF%...html#post37295

            Comment


              Originally posted by Nira View Post
              Παιδιά καλημέρα!
              Το καλό είναι ότι εχω γνωστους και μπορω να παω χωρις να αγχωνομαι για το που θα μεινω,αρχικα.
              Καλησπέρα Nira,
              Αν τους ξέρει καλά και έχουν πράγματι προθυμία να σε υποστηρίξουν είναι μια πολύ καλή αρχική βοήθεια. Από μακριά είναι όλη αγαπημένη...

              Το VHS μπορεί να προωθήσει σεμινάρια με το λεγόμενο Bildungsgutschein (κουπόνι εκπαίδευσης) για τους ανέργους από το Γερμ. ΟΑΕΔ (Σύμφωνα με την § § 48 SGB ΙΙΙ) που συνήθως όμως ισχύει για κάποια επαγγελματική μετεκπαίδευση και μόνο για αυτούς που παίρνουνε επίδομα ανεργίας.


              Παραπάνω πληροφορίες εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...html#post46212

              Comment


                Originally posted by sportbilly79 View Post
                Λοιπόν πατριώτη μπλέξιμο! Εφόσον υπέγραψες τέτοιο χαρτί δεν μπορείς να τον κάνεις τίποτα! Ούτε αυτός μπορεί να σε κανει τίποτα, αλλά αστυνομία και δικηγόρους μην βάλεις γιατί θα μπλέξεις περισσότερο! Δεν απαντάς σε τηλέφωνα δικά του και αγνώστων! Ψάξε για άλλη δουλειά και πρόσεχε ότι σου είπα! Συμβόλαιο εργασίας, συμβόλαιο σπιτιού και οπωσδήποτε λογαριασμό τραπέζης. Καθαρές δουλειές για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Καλή συνεχεια!
                to mono xarti pou exo upograpsi einai to xarti oti plirothika ton pro-teleutaio mina sth douleia, tipota allo!

                Comment


                  Προς DAVID ...

                  David, επικοίνώνησε μαζί μου εάν θέλεις. Έχω κάποια χρόνια εμπειρία σε εργασιακά θέματα εντός Γερμανίας και Ελλάδας. Απλά άσε το τηλέφωνό σου με μύνημα στο προσωπικό μου ταχυδρομείο, εδώ στο patriotaki και θα σου τηλεφωνήσω το συντομότερο.
                  Μην απελπίζεσαι όμως. Πιστεύω από όσα διάβασα ότι έχεις καλές ελπίδες να τον "στριμώξεις" τον "συμπατριώτη" μας. Οι Γερμανοί θα τον "ξεσκονίσουν" για τα καλά. Απλά πρέπει να δούμε τα υπέρ και τα κατά στην υπόθεσή σου.
                  Επίσης γνωρίζω ότι εφόσον σε είχε δηλωμένο στο σπίτι του ως φιλοξενούμενο, υπάρχει από όσο ξέρω νόμος που τον υποχρεώνει να σου εξασφαλίσει την διατροφή σου ως υπεύθυνος πλέον απέναντι στο Γερμανικό κράτος.
                  Και πάνε σε ένα δικηγορικό γραφείο να ρωτήσεις αν μπορεί να αναλάβει την περίπτωσή σου δωρεάν, αφού δεν έχεις εισοδήματα. Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που ξέρω ότι τις αναλαμβάνουν δωρεάν.
                  Επίσης ψάξε για μάρτυρες που γνωρίζαν ότι εργαζόσουν σε αυτόν. Είναι το σημαντικότερο για να τον "στριμώξεις" χωρίς δικηγόρο και καταγγελίες. Θα φοβηθεί μόλις μάθει ότι έχεις μάρτυρες για όλα. Περιμένω νέα σου, εφόσον θέλεις να συμβάλω με την όποια εμπειρία μου.

                  Φιλικά, Αντώνης
                  "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                  Comment


                    Originally posted by AntonisThess View Post
                    David, επικοίνώνησε μαζί μου εάν θέλεις..............
                    Περιμένω νέα σου, εφόσον θέλεις να συμβάλω με την όποια εμπειρία μου. Φιλικά, Αντώνης
                    antoni thelo na se euxaristiso polu kai esena gia to minima s kathos kai ola ta upoloipa paidia pou me ton diko tous tropo boithisan,
                    katarxas na xekathariso oti an k periergo o sugkekrimenos den einai ellinas alla germanos
                    tha sou stylo to kin m kai tha xaro polu na epikoinoniseis mazi m.

                    Comment


                      Φίλε Dawid ναι το είχα διαβάσει από την αρχή ότι ο τύπος είναι Γερμανός. Ναι υπάρχουνε και Γερμανοί λαμόγια. Μπορεί να είναι μειοψηφία, αλλά υπάρχουνε. Δεν ήξερα το παραθυράκι που ανέφερε ο πάνω φίλος σχετικά την υποχρέωση που είχε για τη διατροφή σου εφόσον είσαι φιλοξενούμενός του. Αυτό είναι ένα μείον του. Εφόσον σου έδωσε να υπογράψεις μια φορά ξαφνικά το χαρτί μισθοδοδίας ενός μήνα εσύ ναι μεν δεν έπρεπε να το υπογράψεις, αλλά περισσότερο βαρύνει τον ίδιο γιατί αυτός είναι εργοδότης. Δεύτερον δηλαδή μειονέκτημά του. Εναπόκειται σε θέλησή σου αν θα πας την υπόθεση δικαστικά. Εγώ αν ήμουνα στη θέση σου δεν θα το προχωρούσα. Συμβουλέψου τον φίλο μας που είναι δικηγόρος αν μπορεί να βρεθεί μια άκρη. Εγώ στέκομαι στο από δω και πέρα και για σενα και για όλους μας που είμαστε ή θα θελήσουμε να είμαστε μετανάστες στη Γερμανία, να ακολουθούμε την πεπατημένη. Ευτυχώς η Γερμανία έχει ένα καλό είναι τυπολάτρες, δηλαδή συμβόλαια και σφραγίδες. Με τα απαιτούμενα κάθε φορά χαρτιά είτε για σπίτι είτε για δουλειά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα στο μέλλον εκεί.

                      Comment


                        upo alles sunthikes den tha eixa skopo na to sunexiso alla epeidi apo oti exo katalabei o sugkekrimenos to exei sustima kai den einai h proti fora pou kanei kati analogo alla to idio eixe xana kanei kai prin apo 2 mines se enan italo pou eixe kai akoma se enan allon prin 4 mines skopeuo sigoura na to sunexiso ektos bebaia ean thelisei na m plirosi gia to oso kairo hmouna ekei..! den zhtao kati paralogo nomizo..
                        idalos tha to sunexiso gt eimai sigouros oti mono na kerdiso exo apo auti thn istoria gt ego kathe allo para polu tupikos hmouna se ola. kai den dexomai apo ton opoiodipote pou tyxainei na exei mia epixeirisi na mporei na paixei mazi m epeidi etsi apla thelei aytos!

                        Comment


                          Καλησπέρα dawid...
                          Έστειλα το post που έγραψες στον Administrator που μένει στην Stuttgart μήπως κ μπορεί να σε βοηθήσει στο πρόβλημα που έχεις...

                          Βάστα γερά κ υπομονή...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Σας ευχαριστω Milu και jimathens
                            Μιλησα σημερα με μια φιλη των γονιων μου εκει και μου ειπε κι αυτη για το θεμα του ΟΑΕΔ και για τις VHS.Θα παει αυριο να μαθει περισσοτερα και θα μου πει.Ευτυχως,εχει ολη την καλη διαθεση να βοηθησει.Μου ειπε και για το χαρτι ασθενειας που πρεπει να βγαλω.
                            Ηθελα να ρωτησω,απολυτηριο λυκειου και ECDL αυτα θέλουν μετάφραση;

                            Comment


                              δωρεάν εκπαίδευση της γλωσσάς στο VHS μέσω γερμανικό ΟΑΕΔ
                              χωρις όμως να παιρνω επιδοτηση
                              απλά ξέχασε το..

                              Μου ειπε και για το χαρτι ασθενειας που πρεπει να βγαλω.
                              Ηθελα να ρωτησω,απολυτηριο λυκειου και ECDL αυτα θέλουν μετάφραση;
                              Ρίξε μια ματια εδω

                              Comment


                                γεια σας ελληνες!!ειμαι καινουργιος εδω στο φορουμ και ενδιαφερομαι να εργαστω στην γερμανια ειμαι τε πολιτικος μηχανικος εργων υποδομης γνωριζεται τι προοπτικες εχω να εργαστω εκει με αυτο το πτυχιο?τι δικαιωματα εχω και που μπορω να απευθυνθω για να βρω δουλεια πανω σε αυτο τον τομεα!!ας με βοηθησει καποιος ευψ
                                χαριστω ολους εκ των προτερων!!!

                                Comment

                                Working...
                                X