Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by Kostas Pap View Post
    Ας περιμενω λοιπον,απλα δεν περιμενα να μου παρει 3 μηνες για το χαρτι,επειτα απορω που δεν απαντουν στα μειλ μου,τελος παντων,δικιο εχεις,απο το να τα κανω μπαχαλο με 2 αιτησεις ας περιμενω καλυτερα,εχεις δικιο και σ'ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου,καλημερα!!!

    Στα email απαντουν σπάνια μόνο αν υπάρχει λόγος η λείπει κάτι
    οπότε ολα καλα θα είναι


    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #92
      Originally posted by Aussie View Post

      Στα email απαντουν σπάνια μόνο αν υπάρχει λόγος η λείπει κάτι
      οπότε ολα καλα θα είναι


      Α,ο.κ,δεν γνωριζα οτι απαντουν σπανια στα email,μακαρι να μην μου απαντησουν αν ειναι ετσι,χαχαχα,ευχαριστω!!!

      Comment


        #93
        Ερωτηση:Για να βγαλω citizenship by descent στα παιδιά μου, πρεπει πρωτα να εχω διαβατήριο? Δεν αρκει το birth certificate του αυστραλου γονέα? Ρωταω γιατι μενω Κρητη και θα γλυτωνα απο ενα ταξιδι αν μπορούσα να φτιαξω και τα 3 διαβατήρια μαζι.
        Ευχαριστω,καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

        Comment


          #94
          Originally posted by stevia7 View Post
          Ερωτηση:Για να βγαλω citizenship by descent στα παιδιά μου, πρεπει πρωτα να εχω διαβατήριο? Δεν αρκει το birth certificate του αυστραλου γονέα? Ρωταω γιατι μενω Κρητη και θα γλυτωνα απο ενα ταξιδι αν μπορούσα να φτιαξω και τα 3 διαβατήρια μαζι.
          Ευχαριστω,καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
          Απ' ότι βλέπω στη φόρμα 118 για citizenship by descent, τα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδειχτεί η υπηκοότητα του αυστραλού γονέα είναι
          Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του γονέα που εκδόθηκε πριν από την 20η Αυγούστου 1986, ή
          Αυστραλιανό διαβατήριο του γονέα που εκδόθηκε μετά την 1η Ιουλίου 2005, ή
          Πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας ή πιστοποιητικό πολιτογράφησης του γονέα

          immi_citz_greek , λέει ότι χρειάζεσαι και στα ελληνικά. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μου π.μ

          Comment


            #95
            καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος εδώ και σκέφτομαι να πάω στην αυστραλια . ο πατέρας μου έφυγε από την αυστραλιανό το 1982 και ως τώρα δεν έκανε καμιά ανανέωση . πήγα στην πρεσβεία και μας έδωσαν την φόρμα και ένα άλλο χαρτί που μας λέει πάνω κάτω πως θα μας στείλουν το πιστοποιητικο γέννησης για να ξεκινήσουμε της διαδικασίες . μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά η ξέρει κάποιος κάποιον δικηγόρο να μου το κάνει ΄?

            Comment


              #96
              Originally posted by todoras View Post
              καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος εδώ και σκέφτομαι να πάω στην αυστραλια . ο πατέρας μου έφυγε από την αυστραλιανό το 1982 και ως τώρα δεν έκανε καμιά ανανέωση . πήγα στην πρεσβεία και μας έδωσαν την φόρμα και ένα άλλο χαρτί που μας λέει πάνω κάτω πως θα μας στείλουν το πιστοποιητικο γέννησης για να ξεκινήσουμε της διαδικασίες . μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά η ξέρει κάποιος κάποιον δικηγόρο να μου το κάνει ΄?
              immi_citz_greek

              Comment


                #97
                Originally posted by socworkersk View Post
                Απ' ότι βλέπω στη φόρμα 118 για citizenship by descent, τα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδειχτεί η υπηκοότητα του αυστραλού γονέα είναι
                Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του γονέα που εκδόθηκε πριν από την 20η Αυγούστου 1986, ή
                Αυστραλιανό διαβατήριο του γονέα που εκδόθηκε μετά την 1η Ιουλίου 2005, ή
                Πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας ή πιστοποιητικό πολιτογράφησης του γονέα

                immi_citz_greek , λέει ότι χρειάζεσαι και στα ελληνικά. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μου π.μ

                Σε ευχαριστω για την βοήθειά σου!!

                Comment


                  #98
                  Καλησπερα

                  Εκλεισα χρονο τωρα στην Αυστραλια και δυσυτχως περασε παρα πολυ καιρος μεχρι να μπω στο φορουμ. Ευχαριστω σε ολους για τη βοηθεια τους, ηταν ανεκτιμητη.

                  Ολα κυλουν καλα εδω. Τακτοποιηθηκαμε για τα καλα, σπιτι σχολεια ολα κομπλε. Τωρα μενει μονο η ανοδος η επαγελματικη η οποια ελπιζω να ερθει και αυτη συντομα.

                  Οπως εγραψα σε πιο παλιο ποστ... τελικα σχεδον χαρτι δε μου χρειαστηκε απο τα ααααπειρα που ετοιμασα. Ουτε Αποστιλλ αλλα φανταζομαι εξαρταται και που θα πεσεις.

                  Το μονο παραλογο σε θεμα χαρτιων. Επικοινωνησα με το Consulate εδω για να μου βγαλουν Ποινικο Μητρωο (μην τρεχουν οι συγγενεις στην Ελλαδα) και παραδοξως μου ειπαν οτι το μονο που κανουν εδω ειναι να φτιαξουν εξουσιοδοτηση να το ζητησει ακποιος απο Ελλαδα. Οσο για το ωραριο λειτουργιας τους.... μου κανει λιγο Ελληνικο. Τελος παντων, αυτα ειναι λεπτοεμερειες.

                  Ευχομαι ολοι οσοι σκεφτονται να γυρισουν Αυστραλια, να το κανουν για πολλους λογους τους οποιους εχουν αναφερει ολοι εδω μεσα.

                  Comment


                    #99
                    Καλησπερα σε ολους.Επιτελους μετα απο αρκετο διαστημα μου ηρθε το birth certificate απο την Μελβουρνη.Τωρα βαζω εμπρος για το διαβατηριο μου.Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται ποινικο μητρωο για την διαδικασια αυτη;Επισης θελω να ρωτησω κατι πιο σημαντικο,δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα,την αιτηση για partner visa της συζηγου μου μπορω να την κανω απο Αυστραλια;Ο χρονος και το χρημα ειναι προβλημα αυτη τη στιγμη,εγω σχεδιαζω να φυγω μονος μου πρωτα και μετα να φερω την οικογενεια μου στην Αυστραλια.Τις υπηκοοτητες των παιδιων θα τις ετοιμασω απο εδω.Θα μπορεσει να ερθει η γυναικα μου με τουριστικη και αν ανανεωσουν την τουριστικη βιζα της εκει αφου θα κανουμε αιτηση για partner visa μολις φτασει εκει;Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει παρακαλω!!Ευχαριστω πολυ!!

                    Comment


                      Καλησπερα παιδια,την αλλη εβδομαδα εχω ρεντεβου στο προξενειο Θεσ/νικης για εκδοση διαβατηριου.Εχω,το birth certificate (πρωτότυπο, όχι επικυρωμένο),την αιτηση συμπληρωμενη,ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,ληγμενο αυστραλιανο διαβατηριο,φωτογραφιες 2(η μια υπογεγραμμενη απο μαρτυρα)και λογαριασμο τηλ για την διευθυνση μου.Χρειαζεται κατι αλλο απο αυτα;Χρειαζεται καμια μεταφραση η επικυρωση;Γνωριζει κανεις κατι να με βοηθησει;Αυτα τα ειδα απο ενα ποστ εδω μεσα,αλλα επειδη ειναι απο το 2012 δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι,οποιος γνωριζει ας με ενημερωρωσει,ευχαριστω πολυ!!

                      Comment


                        Originally posted by Kostas Pap View Post
                        Καλησπερα παιδια,την αλλη εβδομαδα εχω ρεντεβου στο προξενειο Θεσ/νικης για εκδοση διαβατηριου.Εχω,το birth certificate (πρωτότυπο, όχι επικυρωμένο),την αιτηση συμπληρωμενη,ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,ληγμενο αυστραλιανο διαβατηριο,φωτογραφιες 2(η μια υπογεγραμμενη απο μαρτυρα)και λογαριασμο τηλ για την διευθυνση μου.Χρειαζεται κατι αλλο απο αυτα;Χρειαζεται καμια μεταφραση η επικυρωση;Γνωριζει κανεις κατι να με βοηθησει;Αυτα τα ειδα απο ενα ποστ εδω μεσα,αλλα επειδη ειναι απο το 2012 δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι,οποιος γνωριζει ας με ενημερωρωσει,ευχαριστω πολυ!!

                        Επικοινώνησε με την πρόξενο αν έχεις απορίες.
                        Honorary Consul
                        Thessaloniki, Northern Greece

                        Australian Consulate
                        13 Fragon Street
                        54626, Thessaloniki
                        Greece

                        Telephone:+30 2310 553355
                        Facsimile: +30 2310 545235

                        e-mail: australian.consulate.thess@gmail.com

                        Comment


                          Originally posted by Kostas Pap View Post
                          Καλησπερα σε ολους.Επιτελους μετα απο αρκετο διαστημα μου ηρθε το birth certificate απο την Μελβουρνη.Τωρα βαζω εμπρος για το διαβατηριο μου.Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται ποινικο μητρωο για την διαδικασια αυτη;Επισης θελω να ρωτησω κατι πιο σημαντικο,δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα,την αιτηση για partner visa της συζηγου μου μπορω να την κανω απο Αυστραλια;Ο χρονος και το χρημα ειναι προβλημα αυτη τη στιγμη,εγω σχεδιαζω να φυγω μονος μου πρωτα και μετα να φερω την οικογενεια μου στην Αυστραλια.Τις υπηκοοτητες των παιδιων θα τις ετοιμασω απο εδω.Θα μπορεσει να ερθει η γυναικα μου με τουριστικη και αν ανανεωσουν την τουριστικη βιζα της εκει αφου θα κανουμε αιτηση για partner visa μολις φτασει εκει;Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει παρακαλω!!Ευχαριστω πολυ!!
                          Αφού εσύ θα είσαι στην Αυστραλία η γυναίκα σου μπορεί να έρθει με εισιτήριο χωρίς επιστροφή και να κάνετε την αίτηση για την πάρτνερ βίζα για εκείνη από εδώ μέσα στο διάστημα των 3 μηνών της τουριστικής βίζας που θα έχει.
                          Συνήθως η αίτηση γίνεται δύο με τρεις εβδομάδες πριν λήξει το τρίμηνο.

                          (προσοχή: μην περάσει το τρίμηνο και δεν έχετε κάνει την αίτηση γιατί θα υπάρξει πρόβλημα, αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείτε να κάνετε την αίτηση πχ. έλειψη χρημάτων πρέπει να πάρει παράταση της τουριστικής για ακόμα ένα τρίμηνο ή εξάμηνο και σε αυτή την περίπτωση "δεν είμαι σίγουρος" ίσως να χρειαστεί να κάνει ένα ταξίδι μέχρι την Νέα Ζηλανδία για να ενεργοποιηθεί η νέα τουριστική για το επόμενο χρονικό διάστημα όποιο είναι αυτό)
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by jimathens View Post
                            Αφού εσύ θα είσαι στην Αυστραλία η γυναίκα σου μπορεί να έρθει με εισιτήριο χωρίς επιστροφή και να κάνετε την αίτηση για την πάρτνερ βίζα για εκείνη από εδώ μέσα στο διάστημα των 3 μηνών της τουριστικής βίζας που θα έχει.
                            Συνήθως η αίτηση γίνεται δύο με τρεις εβδομάδες πριν λήξει το τρίμηνο.

                            (προσοχή: μην περάσει το τρίμηνο και δεν έχετε κάνει την αίτηση γιατί θα υπάρξει πρόβλημα, αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείτε να κάνετε την αίτηση πχ. έλειψη χρημάτων πρέπει να πάρει παράταση της τουριστικής για ακόμα ένα τρίμηνο ή εξάμηνο και σε αυτή την περίπτωση "δεν είμαι σίγουρος" ίσως να χρειαστεί να κάνει ένα ταξίδι μέχρι την Νέα Ζηλανδία για να ενεργοποιηθεί η νέα τουριστική για το επόμενο χρονικό διάστημα όποιο είναι αυτό)
                            Πωπωωω,ποσο να σε ευχαριστησω jimathens,με εκανες και χαρηκα πολυ,νομιζα οτι πρεπει να βγαλει εισιτηριο με επιστροφη για να μην εχει προβλημα εισοδου στην χωρα.Προφανως και δεν θα περασει το τριμηνο της τουριστικης,ξερουμε πολυ καλα πως δεν πρεπει να παιζουμε με αυτα,σ'ευχαριστω πολυ!!!

                            Comment


                              Originally posted by australian View Post
                              https://www.passports.gov.au/passpor...tionguide.aspx
                              Επικοινώνησε με την πρόξενο αν έχεις απορίες.
                              [FONT="]Honorary Consul
                              Thessaloniki, Northern Greece
                              [/FONT]

                              [FONT="]Australian Consulate
                              13 Fragon Street
                              54626, Thessaloniki
                              Greece[/FONT]

                              [FONT="]Telephone:+30 2310 553355
                              Facsimile: +30 2310 545235[/FONT]

                              [FONT="]e-mail: australian.consulate.thess@gmail.com[/FONT]
                              Ευχαριστω πολυ australian,θα το κοιταξω αμεσως!!

                              Comment


                                Originally posted by Kostas Pap View Post
                                Πωπωωω,ποσο να σε ευχαριστησω jimathens,με εκανες και χαρηκα πολυ,νομιζα οτι πρεπει να βγαλει εισιτηριο με επιστροφη για να μην εχει προβλημα εισοδου στην χωρα.Προφανως και δεν θα περασει το τριμηνο της τουριστικης,ξερουμε πολυ καλα πως δεν πρεπει να παιζουμε με αυτα,σ'ευχαριστω πολυ!!!
                                Και η γυναίκα σου και τα παιδιά θα βγάλουν εισιτήρια μίας διαδρομής. Αν πάνε σε γραφείο ταξιδιών καλό θα είναι να έχουν μαζί τους φωτοτυπία το δικό σου Αυστραλέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης για αποφυγή τυχών προβλημάτων. Τα ίδια έγραφα αν τα έχεις μεταφρασμένα καλό θα είναι να τα έχει μαζί της και στο ταξίδι γιατί ίσως να της χρειαστούν στον έλεγχο διαβατηρίων όταν φτάσει εδώ στην Αυστραλία για να εξηγήσει ότι έρχεται για μόνιμη εγκατάσταση.
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X