Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by stefanosss View Post
    Ενταξει φίλε,λεμε ψέματα και βλακειες.Οι έλληνες είναι φοβερός λαός,γιαυτο έγινε ετσι ή ελλαδα.
    +1 και απο εμενα φιλε.

    Comment


      Συμφωνω με stefanosss και gppms οσο και αν φαινεται υβριστικη η τοποθετηση τουs! Δυστυχωs ζουμε σε μια χωρα πλεον οπου και οι κοντινοι συγγενειs αντιμετωπιζουν τον ανεργο και οχι αεργο συγγενη τουs ωs παρεια ωs βαροs και εν τελει ωs επαιτη .Οι μονοι που θα επρεπε να εχουν βιωσει ολα αυτα που βιωνουν οι ανεργοι ιδιωτικοι υπαλληλοι, δηλ οι δημ υπαλληλοι, εξακολουθουν να ειναι αλαζονικοι και αδιαφοροι .Κριμα για ολουs αυτουs που δουλευαν ευσυνειδητα και τιμια στον ιδ. τομεα και ωs ανταποδοση πηραν ενα ειδομα 360e για ενα χρονο και τη συμπονοια τουs.Kριμα......

      Comment


        Εγώ θα πω με μια λέξη τι είμαστε, εκτός από μια μικρή περίπτωση, αρκετοί έλληνες είναι χαοτικοί. Νομίζω από ψέματα, πονηριές και ζηλοφθονίες πάμε καλά. Αλλά δεν είμαστε τελείως άσχημοι σαν λαός, από Γερμανό καθηγητή μου είπε ότι οι περισσότεροι Έλληνες είναι αρκετά έξυπνοι, το πρόβλημα είναι ότι όλοι προσπαθούμε στην ελλάδα να είμαστε έξυπνοι και από την πολύ εξυπνάδα προσπαθεί ο ένας να ξεγελάσει τον άλλον.

        Comment


          Ο Έλληνας για χαβαλέ καλός είναι , για κάτι σοβαρό αστο , δεν είναι κανόνας εννοείτε αλλα συνήθως έτσι γίνετε.

          Comment


            Παιδια,δεν γιναμε ετσι ξαφνικα.Ειναι πολυ σοβαρο το θεμα αυτο και οι ριζες του ξεκινανε απο τους πατεραδες και παπουδες μας.Απο εκει εχει ξεκινησει το κακο.Μπορουμε να αλλαξουμε,φτανει να το θελουμε εμεις.Πρεπει να εχουμε χαρα,οταν ο γειτονας μας εχει λεφτα και περναει καλα και οχι να ζηλευουμε.Πρεπει να χαιρομαστε με τις χαρες φιλων και γνωστων.Συνεχως κουτοπονηρια,μαχαιρια πισω απο την πλατη,ζηλια,χαιρεκακια.Τι ειναι ψεματα απο αυτα?Ζηλευω τους εβραιους και τους κινεζους.Πρεπει να γινουμε σαν και αυτους,ο ενας να κραταει το χερι του αλλου.Εαν ειναι δυνατον,εχουμε στην ελλαδα 40 κομματα,μπορειτε να το καταλαβετε αυτο?μπορουμε να τα βρουμε?ο ενας ειναι δεξιος,ο αλλος πιο δεξιος,ο αλλος πιο πολυ δεξιος,ο αλλος στο κεντρο,αλλλος αριστερα,αυτο τα λεει ολα.Καθε ενας λοιπον ειναι <φιλοσοφος>και πρεπει να ειναι κατι διφορετικο απο τον αλλον.Εαν δεν εχουμε μια κοινη γραμμη, πορεια,σαν λαος,σαν εθνος,δεν θα αλλαξουμε ουτε σε 500 χρονια.

            Comment


              Originally posted by stefanosss View Post
              Παιδια,δεν γιναμε ετσι ξαφνικα.Ειναι πολυ σοβαρο το θεμα αυτο και οι ριζες του ξεκινανε απο τους πατεραδες και παπουδες μας.Απο εκει εχει ξεκινησει το κακο.Μπορουμε να αλλαξουμε,φτανει να το θελουμε εμεις.Πρεπει να εχουμε χαρα,οταν ο γειτονας μας εχει λεφτα και περναει καλα και οχι να ζηλευουμε.Πρεπει να χαιρομαστε με τις χαρες φιλων και γνωστων.Συνεχως κουτοπονηρια,μαχαιρια πισω απο την πλατη,ζηλια,χαιρεκακια.Τι ειναι ψεματα απο αυτα?Ζηλευω τους εβραιους και τους κινεζους.Πρεπει να γινουμε σαν και αυτους,ο ενας να κραταει το χερι του αλλου.Εαν ειναι δυνατον,εχουμε στην ελλαδα 40 κομματα,μπορειτε να το καταλαβετε αυτο?μπορουμε να τα βρουμε?ο ενας ειναι δεξιος,ο αλλος πιο δεξιος,ο αλλος πιο πολυ δεξιος,ο αλλος στο κεντρο,αλλλος αριστερα,αυτο τα λεει ολα.Καθε ενας λοιπον ειναι <φιλοσοφος>και πρεπει να ειναι κατι διφορετικο απο τον αλλον.Εαν δεν εχουμε μια κοινη γραμμη, πορεια,σαν λαος,σαν εθνος,δεν θα αλλαξουμε ουτε σε 500 χρονια.
              Πολύ σωστά τα λες. Αυτός ο "εμφύλιος" ανάμεσα μας πρέπει να σταματήσει. Όσο όμως δεν νοιάζεται ο ένας για τον άλλον, η κατάσταση θα γίνει χειρότερη. Δεν συμφωνώ ότι όλοι είναι κακοί, ούτε όλοι είναι καταπληκτικοί, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, υπάρχουν αυτοί που συντηρούσαν τα κόμματα τόσα χρόνια και έγιναν υπάλληλοι στο δημόσιο, υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν κλέψει ούτε cent το κράτος, απολύονται και χάνουν την δουλειά τους, αλλά δεν εύχονται κακό σε κανέναν. Υπάρχουν πολλά συμπλέγματα που πρέπει να ξεκολλήσουν. Τώρα για αλλαγή είναι λίγο αργά, καθώς τα λεφτά τέλειωσαν και οι μάσκες κοινωνικής ευγένειας έπεσαν, ενώ θα έπρεπε να συμβεί το αντίθετο.
              Η σκέψη μου είναι μόνο σε όσους έχουν να δώσουν και δεν μπορούν να φύγουν και στα νέα παιδιά..

              (Υ.Γ: Σίγουρα οι ξένοι δεν ζηλεύουν τον ήλιο και την θάλασσα και όλα αυτά τα κλισέ που ανέθρεψαν μία διαστρεβλωμένη αίσθηση υπερηφάνειας με ατάκες "όταν εμείς τότε, εσείς..." κτλ, και δεν μας αντιμετωπίζουν εχθρικά για αυτό. Επειδή φάγαμε τα λεφτά μας μόνοι μας, και τώρα ζητάμε τη δόση από άλλους που πληρώνουν για εμάς, για την αναξιοκρατία, την σύνταξη σε πεθαμένους και άλλα ελληνικά τραγελαφικά, μας αντιμετωπίζουν όπως μας αντιμετωπίζουν, και από την πλευρά τους δεν έχουν άδικο).
              ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

              Comment


                Originally posted by stefanosss View Post
                Ενταξει φίλε,λεμε ψέματα και βλακειες.Οι έλληνες είναι φοβερός λαός,γιαυτο έγινε ετσι ή ελλαδα.
                Σωστος φιλαρακι!!!

                Comment


                  Originally posted by lostgirl View Post
                  Πολύ σωστά τα λες. Αυτός ο "εμφύλιος" ανάμεσα μας πρέπει να σταματήσει. Όσο όμως δεν νοιάζεται ο ένας για τον άλλον, η κατάσταση θα γίνει χειρότερη. Δεν συμφωνώ ότι όλοι είναι κακοί, ούτε όλοι είναι καταπληκτικοί, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, υπάρχουν αυτοί που συντηρούσαν τα κόμματα τόσα χρόνια και έγιναν υπάλληλοι στο δημόσιο, υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν κλέψει ούτε cent το κράτος, απολύονται και χάνουν την δουλειά τους, αλλά δεν εύχονται κακό σε κανέναν. Υπάρχουν πολλά συμπλέγματα που πρέπει να ξεκολλήσουν. Τώρα για αλλαγή είναι λίγο αργά, καθώς τα λεφτά τέλειωσαν και οι μάσκες κοινωνικής ευγένειας έπεσαν, ενώ θα έπρεπε να συμβεί το αντίθετο.
                  Η σκέψη μου είναι μόνο σε όσους έχουν να δώσουν και δεν μπορούν να φύγουν και στα νέα παιδιά..

                  (Υ.Γ: Σίγουρα οι ξένοι δεν ζηλεύουν τον ήλιο και την θάλασσα και όλα αυτά τα κλισέ που ανέθρεψαν μία διαστρεβλωμένη αίσθηση υπερηφάνειας με ατάκες "όταν εμείς τότε, εσείς..." κτλ, και δεν μας αντιμετωπίζουν εχθρικά για αυτό. Επειδή φάγαμε τα λεφτά μας μόνοι μας, και τώρα ζητάμε τη δόση από άλλους που πληρώνουν για εμάς, για την αναξιοκρατία, την σύνταξη σε πεθαμένους και άλλα ελληνικά τραγελαφικά, μας αντιμετωπίζουν όπως μας αντιμετωπίζουν, και από την πλευρά τους δεν έχουν άδικο).
                  και τώρα ζητάμε τη δόση από άλλους που πληρώνουν για εμάς,
                  Για τη δόση που αναφέρεσαι Lost girl να σου θυμίσω ότι είναι έντοκες δόσεις. Πράγμα που σημαίνει ότι οι χώρες που μας δανείζουν βγάζουν ζεστό χρήμα από τους Έλληνες. Οπότε αυτή η καραμέλα ότι μας πληρώνουν και ότι μας φορτώνονται στην πλάτη τους δεν ευσταθή καθώς τα παίρνουν πίσω και με το παραπάνω...
                  Επίσης να πω ότι τραγελαφικά έχουν και άλλες χώρες. Απλά ..δεν τα γνωρίζεις !!

                  Comment


                    Originally posted by vlad View Post
                    και τώρα ζητάμε τη δόση από άλλους που πληρώνουν για εμάς,
                    Για τη δόση που αναφέρεσαι Lost girl να σου θυμίσω ότι είναι έντοκες δόσεις. Πράγμα που σημαίνει ότι οι χώρες που μας δανείζουν βγάζουν ζεστό χρήμα από τους Έλληνες. Οπότε αυτή η καραμέλα ότι μας πληρώνουν και ότι μας φορτώνονται στην πλάτη τους δεν ευσταθή καθώς τα παίρνουν πίσω και με το παραπάνω...
                    Επίσης να πω ότι τραγελαφικά έχουν και άλλες χώρες. Απλά ..δεν τα γνωρίζεις !!
                    Ναι και στην Γαλλία πληρωνότανε ένας δημόσιος υπάλληλος που είχε να πατήσει χρονια . Ένας όμως .

                    Μην τα ωραιοποιούμε τα πράγματα , όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται , για να είμαστε σε τέτοια φάση σήμερα φαντάσου πως πως τα στρώσαμε τότε.

                    Δούλευα σε κάποια φάση σε ξενοδοχείο και μίλαγα με έναν από Aγγλία και μου έλεγε εδώ είστε ωραία με τον ήλιο αλλα σε πιάνει σπαρίλα (κάπως έτσι μου το περιέγραψε) έχοντας καμια όρεξη να κάνεις κάτι ,χωρίς να ήθελε να ειρωνευτεί το έλεγε. Έχει κάποια λογική.

                    Comment


                      Είναι λογικό να υπάρχει μια γενικότερη προσδοκία ότι οι Έλληνες θα έχουν μια ανώτερη συμπεριφορά και νοοτροπία λόγω της αρχαιότητας τους ως φυλή και του εκπληκτικού πανανθρώπινου πολιτισμού τους, όμως αυτοί πλέον έχουν ξεχάσει την ιστορία και την κουλτούρα τους ...
                      Πάντως δεν είμαστε η μόνη φυλή με εμφανές ελαττώματα. Όλες οι φυλές έχουν θετικά και αρνητικά.

                      Η γνώμη μου είναι ότι κύριο πρόβλημα της ανθρωπότητας και κυρίως των λαών της δύσης δεν είναι η έλλειψη υψηλών ιδανικών και ιδεών (καθώς υπάρχουν πάμπολλες τέτοιες προτάσεις σε κάποια συρτάρια, βιβλιοθήκες ή blog), αλλά το γεγονός ότι έγινε υλιστική και λιγότερο πνευματική.
                      Το χρήμα και τα υλικά αγαθά και απολαύσεις είναι το φετίχ της πλειοψηφίας ...

                      Και ο Θεός Δημιουργός και το Μέτρον Άριστον ?
                      < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                      Comment


                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by nikcrf View Post
                          Ναι και στην Γαλλία πληρωνότανε ένας δημόσιος υπάλληλος που είχε να πατήσει χρονια . Ένας όμως .

                          Μην τα ωραιοποιούμε τα πράγματα , όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται , για να είμαστε σε τέτοια φάση σήμερα φαντάσου πως πως τα στρώσαμε τότε.

                          Δούλευα σε κάποια φάση σε ξενοδοχείο και μίλαγα με έναν από Aγγλία και μου έλεγε εδώ είστε ωραία με τον ήλιο αλλα σε πιάνει σπαρίλα (κάπως έτσι μου το περιέγραψε) έχοντας καμια όρεξη να κάνεις κάτι ,χωρίς να ήθελε να ειρωνευτεί το έλεγε. Έχει κάποια λογική.
                          Να υποθέσω ότι αυτό το έγραψες για να γελάσουμε. Τώρα το ότι ήταν ένας άμα θέλουμε το πιστεύουμε.

                          Comment


                            Originally posted by vlad View Post
                            Να υποθέσω ότι αυτό το έγραψες για να γελάσουμε. Τώρα το ότι ήταν ένας άμα θέλουμε το πιστεύουμε.
                            Σε όλες τις χώρες γίνονται τραγελαφικά ,ε εμείς είχαμε - έχουμε κάτι παραπάνω από τον μέσο ευρωπαϊκό ορο . Να μην μας συγκρίνω με χώρες αφρικής.

                            Comment


                              Originally posted by vlad View Post
                              και τώρα ζητάμε τη δόση από άλλους που πληρώνουν για εμάς,
                              Για τη δόση που αναφέρεσαι Lost girl να σου θυμίσω ότι είναι έντοκες δόσεις. Πράγμα που σημαίνει ότι οι χώρες που μας δανείζουν βγάζουν ζεστό χρήμα από τους Έλληνες. Οπότε αυτή η καραμέλα ότι μας πληρώνουν και ότι μας φορτώνονται στην πλάτη τους δεν ευσταθή καθώς τα παίρνουν πίσω και με το παραπάνω...
                              Επίσης να πω ότι τραγελαφικά έχουν και άλλες χώρες. Απλά ..δεν τα γνωρίζεις !!
                              vlad, που διαφωνείς.. Εγώ δεν εξέτασα τον παράγοντα αν είναι έντοκο το δάνειο ή όχι (και να σου πω είναι αναμενόμενο και δεν μου κάνει εντύπωση, από τη στιγμή που δεχθήκαμε τους όρους του δανεισμού, μην μου πεις ότι δεν το ήξεραν οι πολιτικοί μας όταν υπέγραφαν το ένα μνημόνιο μετά το άλλο, θα πέσω από τα σύννεφα). Είπα αυτό που είπες λίγο πολύ και εσύ. Διαφωνείς σε κάποια σημεία, μπορείς να αφήσεις απ΄έξω αυτή τη διαφωνία και να επικεντρωθείς στο θέμα. Πραγματικά δεν έχω δει άλλον λαό να διαφωνεί ακόμα και όταν συμφωνεί.. πράγμα που επιβεβαιώνει το παραπάνω σχόλιο μου για την ενότητα. Θέλουμε σε όλα να τονίζουμε τη γνώμη μας και τα λάθη του άλλου. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό, όμως να σου θυμίσω ότι την οικονομία μόνοι μας την καταστρέψαμε, οι ευρωπαίοι εταίροι με τις δόσεις ήρθαν πολύ μετά.. και αν είχαμε καλή οικονομία δεν θα είχαμε και αυτές τις έντοκες δόσεις όπως λες. Για το τι γίνεται σε άλλες χώρες, ναι δεν ξέρω πολλά, ξέρω όμως αρκετά και δεν θεωρώ τέλειο κανέναν. Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλή συνέχεια!.
                              ... ' She's mad but she's magic there is no lie in her fire ' ...

                              Comment


                                Originally posted by lostgirl View Post
                                vlad, που διαφωνείς.. Εγώ δεν εξέτασα τον παράγοντα αν είναι έντοκο το δάνειο ή όχι (και να σου πω είναι αναμενόμενο και δεν μου κάνει εντύπωση, από τη στιγμή που δεχθήκαμε τους όρους του δανεισμού, μην μου πεις ότι δεν το ήξεραν οι πολιτικοί μας όταν υπέγραφαν το ένα μνημόνιο μετά το άλλο, θα πέσω από τα σύννεφα). Είπα αυτό που είπες λίγο πολύ και εσύ. Διαφωνείς σε κάποια σημεία, μπορείς να αφήσεις απ΄έξω αυτή τη διαφωνία και να επικεντρωθείς στο θέμα. Πραγματικά δεν έχω δει άλλον λαό να διαφωνεί ακόμα και όταν συμφωνεί.. πράγμα που επιβεβαιώνει το παραπάνω σχόλιο μου για την ενότητα. Θέλουμε σε όλα να τονίζουμε τη γνώμη μας και τα λάθη του άλλου. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό, όμως να σου θυμίσω ότι την οικονομία μόνοι μας την καταστρέψαμε, οι ευρωπαίοι εταίροι με τις δόσεις ήρθαν πολύ μετά.. και αν είχαμε καλή οικονομία δεν θα είχαμε και αυτές τις έντοκες δόσεις όπως λες. Για το τι γίνεται σε άλλες χώρες, ναι δεν ξέρω πολλά, ξέρω όμως αρκετά και δεν θεωρώ τέλειο κανέναν. Ελπίζω να σε κάλυψα. Καλή συνέχεια!.
                                Lostgirl δεν έχω ουσιαστική διαφωνία μαζί σου.
                                2 επισημάνσεις έκανα. Η μία για τα καημένα τα λεφτουδάκια τους που μας δίνουν και μας το κοπανάνε κάθε τόσο λες και δεν τα παίρνουν πίσω και με το παραπάνω, ματωμένα χρήματα γιατί άνθρωποι τις διπλανής μας πόρτας πηδάνε από τα μπαλκόνια. Το ακούω και εδώ που είμαι αλλά και από συγγενείς μου οι οποίοι ζούνε στο εξωτερικό και το επισημαίνω κάθε φορά. Δεν μας τα χαρίζουν.

                                Και η δεύτερη για τα τραγελαφικά που ανέφερες. Δεν τα ξέρεις γιατί δεν ζείς εκεί. Και ούτε κανείς άλλος τα γνωρίζει από τη στιγμή που δεν ζεί εκεί. Φυσικά και είχαμε και έχουμε ακόμη περισσότερα προβλήματα - αδυναμίες αλλά η προπαγάνδα που κάνουν δημοσιογράφοι και λοιπό συνάφι περί ενάρετων λαών και μαύρων προβάτων καλά κρατεί και φυσικά δεν πιστεύω ότι ευσταθή.

                                Και ούτε πιστεύω ότι όλοι μαζί τα φάγαμε. Λυπάμαι πολύ αλλά δεν συμμετείχα στο πάρτι. Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Τα έφαγαν ξεκάθαρα οι πολιτικοί με τους συνδικαλιστές τους και τα λοιπά τρωκτικά τα οποία διορίζονταν σε καίριες θέσεις. Μια φυλακή δεν φτάνει για να χωρέσουν..

                                Comment

                                Working...
                                X