Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απλα έχω στο μυαλό μου την πρώτη μέρα που θα μείνω τι θα κάνω . Ευχαριστώ πάρα πολύ

    Comment


      Παιδια καλημερα !
      Φευγω για Σιδνευ στις 11 γεναρη με τριμηνη τουριστικη βιζα.
      Αν ερχομενος εδω θελω μετα απο λιγες να ξαναφυγω με τριμηνη βιζα για αυστραλια εχω το δικαιωμα να το κανω η θα εχω προβλημα?
      Και αν ναι υπαρχει καποια αλλη λυση?
      Σας ευχαριστω

      Comment


        Originally posted by haris77 View Post
        Παιδια καλημερα !
        Φευγω για Σιδνευ στις 11 γεναρη με τριμηνη τουριστικη βιζα.
        Αν ερχομενος εδω θελω μετα απο λιγες να ξαναφυγω με τριμηνη βιζα για αυστραλια εχω το δικαιωμα να το κανω η θα εχω προβλημα?
        Και αν ναι υπαρχει καποια αλλη λυση?
        Σας ευχαριστω
        Ή ζητάς από το imigration επέκταση της τουριστικής ή βγάζεις ξανά εισιτήριο με επιστροφή φυσικά και στα δύο ταξίδια και φυσικά και για τις δύο περιπτώσεις πρέπει να έχεις αληθοφανή λόγους που φυσικά θα σε ρωτήσουν 99.9 % ποιοι είναι αυτοί.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Σ ευχαριστω πολυ φιλε

          Comment


            Καλημέρα πατριωτάκια. Ερώτηση. Ξερει κανείς την αντιστοίχηση στο Ελληνικό δίπλωμα με το Αυστραλέζικο ? Δηλαδή εγώ που έχω επαγγελματικό Γ' κατηγορίας εδω (εως 3,5 τονους), στην Αυστραλία μεχρι πόσους τονους οδηγάω ? Γιατι είδα οτι ο αδερφός μου με απλό ερασιτεχνικό διπλώμα Ελληνικό (το κλασσικό για αυτοκίνητο), στην Αυστραλία οδηγάει μέχρι 4,5 τονους.
            Επίσης στο θέμα οδήγησης μηχανής, το ανεξαρτήτου κυβικών που έχω λογικά θα ισχύει και εκεί.....
            Ευχαριστώ.

            Comment


              Originally posted by ConTripolis View Post
              Καλημέρα πατριωτάκια. Ερώτηση. Ξερει κανείς την αντιστοίχηση στο Ελληνικό δίπλωμα με το Αυστραλέζικο ? Δηλαδή εγώ που έχω επαγγελματικό Γ' κατηγορίας εδω (εως 3,5 τονους), στην Αυστραλία μεχρι πόσους τονους οδηγάω ? Γιατι είδα οτι ο αδερφός μου με απλό ερασιτεχνικό διπλώμα Ελληνικό (το κλασσικό για αυτοκίνητο), στην Αυστραλία οδηγάει μέχρι 4,5 τονους.
              Επίσης στο θέμα οδήγησης μηχανής, το ανεξαρτήτου κυβικών που έχω λογικά θα ισχύει και εκεί.....
              Ευχαριστώ.
              γεια σου con δεν εχω καταλαβει το (επαγγελματικό Γ' κατηγορίας εδω (εως 3,5 τονους),) ηξερα οτι με Γ οδηγας μεχρι 12 τονους εχει αλαξει κατι???


              με την μηχανη δεν εχεις προβλημα, τουλαχιστον στην βικτωρια στο μετατρεπουν αμεσως
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                Originally posted by kikirikoy View Post
                γεια σου con δεν εχω καταλαβει το (επαγγελματικό Γ' κατηγορίας εδω (εως 3,5 τονους),) ηξερα οτι με Γ οδηγας μεχρι 12 τονους εχει αλαξει κατι???


                με την μηχανη δεν εχεις προβλημα, τουλαχιστον στην βικτωρια στο μετατρεπουν αμεσως
                Δίκιο έχεις, 3,5 τονους είναι το απλό αυτοκίνητο.....12 τονοι πρέπει να είναι το φορτηγό άρα και εκεί μάλλον το ίδιο είναι.. Σε ευχαριστω...
                Επίσης γνωρίζετε εαν θα πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις, πχ στα σήματα?

                Comment


                  Originally posted by ConTripolis View Post
                  Δίκιο έχεις, 3,5 τονους είναι το απλό αυτοκίνητο.....12 τονοι πρέπει να είναι το φορτηγό άρα και εκεί μάλλον το ίδιο είναι.. Σε ευχαριστω...
                  Επίσης γνωρίζετε εαν θα πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις, πχ στα σήματα?
                  Σήματα δεν δίνεις μόνο βλέπεις μισή ώρα βίντεο αλλά κάνεις 8 ώρες οδήγηση για κάθε μία κατηγορία διπλώματος ή πας κατευθείαν για νταλίκα. Για κάθε κατηγορία πληρώνεις από 1000 έως 1300 δολάρια περίπου, αν περάσεις με την πρώτη έχει καλώς αν όχι το ποσό αυξάνεται. Τώρα αν πας σε νταλίκα τύπου MACK αμερικάνικο φορτηγό που το σασμάν σε όλα αυτά δεν είναι συχρονιζε και δεν έχεις *εμπειρία θα πληρώσεις πολλά $$$$$$$ εκτός και βρεις κανένα Άλ.Καπονε γραφείο και καθαρίσεις με την πρώτη
                  Μην ανησυχείς θα τα μάθεις όλα όταν έρθεις με το καλό αν και έχεις τον αδελφό σου όπως λες οπότε αυτό είναι το λιγότερο που πρέπει να σκέφτεσαι
                  Όλα γίνονται σε αυτή την ζωή....
                  Θέληση να υπάρχει, χρόνος και χρήμα... $$$$$$$$

                  *Αν έχεις εμπειρία σε αμερικάνικα φορτηγά και νταλίκες μπορείς να πάρεις το δίπλωμα μόνο με μία ώρα οδήγηση και 305 δολάρια (τόσο είναι εδώ στην Αδελαίδα)

                  υ.γ. Υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν φτάνει να ξέρεις τους τρόπους.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Originally posted by ConTripolis View Post
                    Δίκιο έχεις, 3,5 τονους είναι το απλό αυτοκίνητο.....12 τονοι πρέπει να είναι το φορτηγό άρα και εκεί μάλλον το ίδιο είναι.. Σε ευχαριστω...
                    Επίσης γνωρίζετε εαν θα πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις, πχ στα σήματα?
                    melbourne.....

                    για να μετατρεψουν το ελληνικο επαγγελματικο σε διπλωμα στην βικτωρια θα πρεπει να εχεις αυστραλεζικο διπλωμα για 2 χρονια ,μπορεις να ζητησεις εξαιρεση αυτου του χρονου κανοντας αιτηση
                    https://www.google.com.au/url?sa=t&r...44210762,d.dGc

                    θα σου προτεινα επισης να διαβασεις εδω
                    http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...AF%CE%B1-2622/

                    καλη επιτυχια
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Δεν εχω σκοπό να πάω σε Νταλίκα που λέμε, mac κλπ... απλα μάλλον σε επαγγελματικό δίπλωμα medium rigid οπως το αναγράφει, το λεγόμενο 3ης που έχω εδώ στην Ελλάδα..... Εν πάση περιπτώση, σε λίγο καιρό που θα είμαι εκεί θα το διευκρινίσω.. Ευχαριστώ και πάλι.

                      Comment


                        Originally posted by haris77 View Post
                        Παιδια καλημερα !
                        Φευγω για Σιδνευ στις 11 γεναρη με τριμηνη τουριστικη βιζα.
                        Αν ερχομενος εδω θελω μετα απο λιγες να ξαναφυγω με τριμηνη βιζα για αυστραλια εχω το δικαιωμα να το κανω η θα εχω προβλημα?
                        Και αν ναι υπαρχει καποια αλλη λυση?
                        Σας ευχαριστω
                        Kαι η eVisitor και η ETA ,εχουν ισχυ 12 μηνες απ την ημερομηνια εκδοσης κι επιτρεπουν παραμονή εως 3 μηνες την φορά ,μεχρι να ληξει το 12 μηνο.
                        Αυτο σημαινει οτι πρεπει καποιος να βγει απ τη χωρα και να κανει νεα εισοδο ,για να ενεργοποιηθει το επομενο 3 μηνο.
                        Βεβαια ,αν τους φανει υποποτο το να μπαινοβγαινει καποιος ,μπορει ν αρνηθουν την εισοδο ,αλλά το να ζητησει καποιος να μπει και δευτερη φορά ,δεν ειναι δα και ασυνηθιστο.)

                        (Και επεκταση της eVisitor ή της ΕΤΑ - αυτες που πολλοι αποκαλουν τουριστικες βιζες-ΔΕΝ γινεται .Αν καποιος θελει να μεινει και μετα το 3 μηνο ,χωρις να βγει απ τη χωρα ,τοτε θα ζητησει άλλου ειδους βιζα,την visitor visa subclass 600
                        https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/600- )



                        How long your eVisitor lasts

                        ***You can stay in Australia for up to three months on each visit within 12 months from the date your eVisitor is granted.

                        **An eVisitor cannot be extended. If you want to extend your stay after arriving in Australia, you should apply for another visa before your eVisitor ends. Another visa can be granted if you:
                        have complied with the conditions of your eVisitor
                        meet all the requirements of the visa that you are applying for.
                        If you apply for a different type of visa, you might need to have a health examination. If you are granted a different visa, it will replace your eVisitor and its entitlements.
                        If a decision has not been made on your visa application before your eVisitor ends, you might be granted a Bridging visa until your visa application has been decided.
                        If your visa application is refused, you must leave Australia before your eVisitor or your Bridging visa ends.


                        Find out about Australian visas, immigration and citizenship.



                        ​What is an ETA?
                        An Electronic Travel Authority (ETA) provides authorisation to travel to and enter Australia and is electronically linked to your passport


                        It is for short term stays for tourism or business visitor activities.

                        Conditions of an ETA are:

                        ***You can enter Australia as many times as you want during a 12 month period from the date the ETA is granted or until the expiry date of your passport, whichever is earlier.
                        ****You can stay in Australia for a maximum of three months on each visit.

                        You must not work while in Australia. You can undertake business visitor activities (undertaking of business enquiries and contractual negotiations, and attending conferences).
                        You must not study for more than three months.
                        You must be free from tuberculosis.
                        You must not have any criminal convictions for which you have been sentenced for a total combined period of 12 months or more, whether or not the sentence/s were served.



                        ***Can I leave and return to Australia using the same ETA?( Το ιδιο ισχυει και για την eVisitor visa)

                        An ETA allows multiple trips into Australia, so long as the maximum stay on any given visit is less than 3 months, or 90 days. ***If you leave for another country, then you may return to Australia as long as your ETA and passport are still valid. ***However, It is up to immigration officials to determine if you are trying to manipulate the system, so we recommend contacting an embassy if you are concerned with returning too soon.

                        ***A general guideline is you need to be out of the country for 2+ weeks before returning, otherwise you may look into obtaining a subclass 600 visa instead of an ETA, which may permit you to stay longer in Australia.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Ενημερωτικα...(

                          ***Can I stay in Australia past the date on my ETA confirmation?

                          Yes, you may stay beyond the expiration date listed on your ETA visa, however you may not stay longer than 3 months in Australia at any one time. You must enter the country of Australia by the date listed on your visa, otherwise, a new visa is required.


                          ***Where is my ETA expiration date listed?

                          You can find the expiration date on the visa approval email confirmation. Listed in the upper half of the visa approval, it will say “Authority to Enter Australia Until…“ That date listed is the last day in which you can enter Australia. Once you have entered Australia, you may stay for 3 months, even if it stretches beyond this expiration date.

                          ***Can I choose which date my visa will be active?

                          No. Once your ETA Visa is issued it will be active and valid for 12 months. Your 3 month visit will need to begin within that 12 month period. It does not matter how far in advance you apply for your ETA visa, so long as you plan on entering Australia within 12 months of your application date.


                          ***I have a new passport, do I need a new Visa?

                          Yes, anytime a new passport is issued to you, whether your passport was lost, stolen, or expired, a new visa needs to be issued.
                          Amendments cannot be made to existing visas to accommodate the new passport.

                          ****How much validity does my Passport need?

                          All visitors require at least 6 months validity on their passport. If you passport is about to expire (within 6 months), you should check with an Australian embassy to see if you are still allowed to visit the country. You may need to obtain a new passport prior to traveling to Australia. ***An ETA is valid for 12 months from the date it is granted ***or the expiry date of your passport, whichever comes first. Note: *You will need to apply for a new Australian Visa if your passport expires and you are issued a new passport.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους. Ένα θέμα σχετικά με την εφορία. Πήγα για να πάρω εκκαθαριστικό και Ε9 για να έχω μαζί μου. Αυτό που μου πρότειναν σε συνεννόηση με το γραφείο για την σφραγίδα της χάγης είναι να υποβάλω τα έντυπα από το taxis με υπεύθυνη δήλωση για την ακρίβεια των στοιχείων, θα θεωρήσουν αυτοί το γνήσιο της υπογραφής και στην συνέχεια θα πάω για την σφραγίδα της χάγης. Γνωρίζει κάποιος αν με τον τρόπο αυτό θα γίνουν αποδεκτά τα δικαιολογητικά από υπηρεσίες της Αυστραλίας; Προσπάθησα να βρώ κάτι από το Forum αλλά δεν μπόρεσα.

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους.
                              Είμαι απόφοιτη ελληνικής φιλολογίας του ΑΠΘ με Proficiency. Εδώ κ αρκετο καιρό έρχεται κ ξανάρχεται η σκέψη της μετανάστευσης στη Μελβούρνη. Ξέρει κανείς, αν πραγματικά υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά εκεί σχετική με τη διδασκαλία ελληνικών;; Κι από πού πρέπει να αρχίσω να ψαχνω;;

                              Comment


                                Originally posted by Giorgos D View Post
                                Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους. Ένα θέμα σχετικά με την εφορία. Πήγα για να πάρω εκκαθαριστικό και Ε9 για να έχω μαζί μου. Αυτό που μου πρότειναν σε συνεννόηση με το γραφείο για την σφραγίδα της χάγης είναι να υποβάλω τα έντυπα από το taxis με υπεύθυνη δήλωση για την ακρίβεια των στοιχείων, θα θεωρήσουν αυτοί το γνήσιο της υπογραφής και στην συνέχεια θα πάω για την σφραγίδα της χάγης. Γνωρίζει κάποιος αν με τον τρόπο αυτό θα γίνουν αποδεκτά τα δικαιολογητικά από υπηρεσίες της Αυστραλίας; Προσπάθησα να βρώ κάτι από το Forum αλλά δεν μπόρεσα.
                                Κανένας δε ζητάει σφραγίδες Χάγης στην Αυστραλία... Ψάξε καλύτερα το φόρουμ, αυτά έχουν ερωτηθεί ξανά...

                                Comment

                                Working...
                                X