Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by manos-32 View Post
    Καλησπέρα !!
    Θέλω κ εγώ να ρωτήσω για το IEC, αν στο working holiday πάρεις το τελικό χαρτί πχ τον Ιούνιο, έχεις το δικαίωμα να μπεις στον Καναδά και να πάρεις work permit μέχρι και τον Ιούνιο του επόμενου έτους? δηλαδή δεν περιορίζεται κανείς χρονικά, πχ μέχρι το τέλος του έτους 2012??
    Ακριβως οπως το ειπες, δεν υπαρχει χρονικος περιορισμος. Θα το δεις αλλωστε μολις παρεις το χαρτι, το λεει μεσα
    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

    Comment


      #62
      @Canadiara οταν σου ηρθε το LOI απο την CIC μετα απο ποσες μερες αλλαξε σε Verified το Immigration Assessment? Εχουν περασει δεκα μερες απο τοτε που μου ηρθε το LOI και ακομα ειναι Pending οπως φυσικα και το final decision. Ξερεις τι παιζει?
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        #63
        Γεια σας και πάλι!
        Αντιλαμβάνομαι ότι όσο αναφορά το είδος της δουλειάς που θα βρούμε δεν πρέπει να έχουμε και τρελές απαιτήσεις.
        Παρόλα αυτά, για το πτυχίο μας χρειάζεται evaluation από κάποιον οργανισμό εκεί. Αυτά που έχει στο site ζητούν 150 με 200$ CAD για να το κάνουν. Είναι απαραίτητο? (αναφέρομαι για non - regulated επαγγέλματα, γραφίστρια είμαι)

        Comment


          #64
          Originally posted by BlackRed View Post
          @Canadiara οταν σου ηρθε το LOI απο την CIC μετα απο ποσες μερες αλλαξε σε Verified το Immigration Assessment? Εχουν περασει δεκα μερες απο τοτε που μου ηρθε το LOI και ακομα ειναι Pending οπως φυσικα και το final decision. Ξερεις τι παιζει?
          ειλικρινά όυτε που το κοίταξα. δεν το έχω ελέγξει καθόλου! με το που ήρθε το loi, δηλαδή μπήκα στο mycic, δεν είχα λάβει καν το email, είδα το loi, το τύπωσα (δευτέρα) και την τετάρτη περνούσα τα σύνορα, όπου η υπάλληλος μου έδωσε το work permit, σύρραψε το χαρτί σοτ διαβατήριο και τέλος. αλλά τώρα που το λες, θα ρίξω μια ματιά στο mycic να δω τι status έχω
          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

          Comment


            #65
            Originally posted by ck_ec29710 View Post
            Γεια σας και πάλι!
            Αντιλαμβάνομαι ότι όσο αναφορά το είδος της δουλειάς που θα βρούμε δεν πρέπει να έχουμε και τρελές απαιτήσεις.
            Παρόλα αυτά, για το πτυχίο μας χρειάζεται evaluation από κάποιον οργανισμό εκεί. Αυτά που έχει στο site ζητούν 150 με 200$ CAD για να το κάνουν. Είναι απαραίτητο? (αναφέρομαι για non - regulated επαγγέλματα, γραφίστρια είμαι)
            νομίζω οτι μπερεδεύεις τα πράγματα. η αναγνώριση/αξιολόγηση του πτυχίου χρειάζεται για να μεταναστεύσεις, δηλαδή για το καινούργιο πρόγραμμα που θα ανοίξει το μάιο. για το iec δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. τώρα για τον εργοδότη, πίστεψέ με, είτε αναγνωρίσεις το πτυχίο, είτε όχι, καρφάκι δεν τους καίγεται.
            τα ποσά αυτά που τα είδες; για ποιά επαρχία μιλάς;
            The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

            Comment


              #66
              Δηλαδή μετά το LOI από το mycic κάνουμε ασφάλεια, κλείνουμε εισιτήρια και φεύγουμε?

              Comment


                #67
                Προβληματιζομαι που μπορει να οδηγησει η IEC. Διαβασα μπορει καποιος να κανει αιτηση μεχρι και δευτερη φορα αλλα σε διαφορετικη κατηγορια της συγκεκριμενης visas. Σε περιπτωση που ολα πανε καλα και βρισκεσαι 2 χρονια εκει μετα ξερει καποιος το επομενο σταδιο για πιο μονιμη κατασταση;

                Comment


                  #68
                  Originally posted by twister View Post
                  Προβληματιζομαι που μπορει να οδηγησει η IEC. Διαβασα μπορει καποιος να κανει αιτηση μεχρι και δευτερη φορα αλλα σε διαφορετικη κατηγορια της συγκεκριμενης visas. Σε περιπτωση που ολα πανε καλα και βρισκεσαι 2 χρονια εκει μετα ξερει καποιος το επομενο σταδιο για πιο μονιμη κατασταση;
                  Καταρχας 2 χρονια ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα και σε μια χωρα σαν τον Καναδα μπορουν να συμβουν πολλα! Μην παρεξηγηθω, καλα κανεις και το σκεφτεσαι οπως αλλωστε το σκεφτηκα και εγω.

                  Στο ερωτημα σου τωρα, φυσικα και υπαρχουν τροποι να παρατεινεις την παραμονη σου για μερικα παραπανω χρονια αλλα κατα βαση εξαρταται απο την πορεια που θα εχεις εκει. Δηλαδη, π.χ αν εχεις βρει καποια εργασια στην οποια ο εργοδοτης σου θελει να σε κρατησει οπωσδηποτε για χρονικο διαστημα περα των 2 χρονων, μπορεις να αιτηθεις επεκταση της παραμονης σου.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by canadiara View Post
                    νομίζω οτι μπερεδεύεις τα πράγματα. η αναγνώριση/αξιολόγηση του πτυχίου χρειάζεται για να μεταναστεύσεις, δηλαδή για το καινούργιο πρόγραμμα που θα ανοίξει το μάιο.
                    Σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι?

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by canadiara View Post
                      νομίζω οτι μπερεδεύεις τα πράγματα. η αναγνώριση/αξιολόγηση του πτυχίου χρειάζεται για να μεταναστεύσεις, δηλαδή για το καινούργιο πρόγραμμα που θα ανοίξει το μάιο. για το iec δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. τώρα για τον εργοδότη, πίστεψέ με, είτε αναγνωρίσεις το πτυχίο, είτε όχι, καρφάκι δεν τους καίγεται.
                      τα ποσά αυτά που τα είδες; για ποιά επαρχία μιλάς;
                      Μα ναι, για τους εργοδότες αναφέρομαι.

                      Το είδα εδώ:
                      Working in Canada - How do I get my skills recognized?

                      εκεί έχει για κάθε επαρχία, κάποιους οργανισμούς-εταιρείες που το κάνουν. Για Οντάριο κοίταξα.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by chrtom View Post
                        Δηλαδή μετά το LOI από το mycic κάνουμε ασφάλεια, κλείνουμε εισιτήρια και φεύγουμε?
                        Ετοιμαζεις και τα 2500$ και ναι, ετοιμος

                        Υ.Γ Για οσους εχουν σκοπο να κλεισουν εισητηριο για Καναδα στις αρχες Ιουνιου-Ιουλιου με τα οικονομικα της Air Transat, να ξερετε οτι αυριο αναμενεται να ανεβουν οι τιμες!

                        H πληροφορια ειναι μια ευγενικη χορηγια του φιλου και συμφορουμιτη alt10

                        Οποτε βιαστειτε!!!
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by BlackRed View Post
                          Ετοιμαζεις και τα 2500$ και ναι, ετοιμος

                          Υ.Γ Για οσους εχουν σκοπο να κλεισουν εισητηριο για Καναδα στις αρχες Ιουνιου-Ιουλιου με τα οικονομικα της Air Transat, να ξερετε οτι αυριο αναμενεται να ανεβουν οι τιμες!

                          H πληροφορια ειναι μια ευγενικη χορηγια του φιλου και συμφορουμιτη alt10

                          Οποτε βιαστειτε!!!
                          Τα εισιτήρια της συγκεκριμένης εταιρείας είναι "εξευτελιστικά" φθηνότερα σε σχέση με τις άλλες εταιρείες. Βέβαια, με ψιλοανησυχεί αυτό, αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά.
                          Α! Όσον αφορά το εισιτήριο επιστροφής, λένε ότι πρέπει να το έχουμε βγάλει ή να έχουμε αρκετά χρήματα για αυτό. Από ότι είδα στα site των περισσότερων εταιρειών, δεν βγάζουν για έναν χρόνο μετά. Πουθενά δεν αναφέρεται το ποσό που θα πρέπει να δείξουμε για αυτό. Λεπτομέρεια είναι, αλλά μιας και το ανέφερες.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by xenias View Post
                            Σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι?
                            μιλάω για το federal skilled worker program αλλά και το federal skilled trades program, για όσους έχουν πτυχίο/δίπλωμα/πιστοποιητικό. το δεύτερο είναι σε λειτουργία, το πρώτο θα ανοίξει τον μάιο.
                            The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                            Comment


                              #74
                              όσοι έχετε δίπλωμα οδήγησης και έχετε σκοπό να οδηγήσετε στον καναδά, προτείνω να μεταφράσετε το δίπλωμά σας στην ελλάδα για να μπορέσετε να βγάλετε εδώ. οι μεταφράσεις εγγράφων στον καναδά κοστίζουν πολύ περισσότερο. α, και βγάλτε και διεθνές καλού κακού. δεν ξέρω για τις άλλες επαρχίες αλλά στο bc δίνεις κανονικά και σήματα και πορεία, απλά γλυτώνεις τη φάση learner δηλαδή για αρκετό διάστημα δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, θα πρέπει να έχεις συνοδηγό στο αμάξι. επίσης δεν μπορείς να πάρεις κινητό με σύνδεση, και πιστέψτε με τα καρτοκινητά κοστίζουν πάρα πολύ, χωρίς 2 canadian ids, δηλαδή 1 driver's license & 1 sin card.
                              επίσης, επειδη ποτέ δεν ξέρετε πόσο τελικά θα μείνετε στον καναδά, 1, 2 χρόνια ή για πάντα, μεταφράστε επισήμως στο υπ.εξ. όλα τα χαρτιά σας και πάρτε και σφραγίδες από την καναδική πρεσβεία. θα χρειαστούν!
                              The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                              Comment


                                #75
                                Σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Το εισιτήριο τελικά το έκλεισα στα 288 ευρώ για τις 27 Μαΐου. Άντε και καλή μας τύχη....

                                Υ.Γ. Τελικά για το θέμα της ασφάλειας είναι μονόδρομος να διαλέξεις μια Καναδική Εταιρεία. Οι ελληνικές δεν καλύπτουν το πρώτο εξάμηνο. Το κόστος που βρήκα για ένα πρόγραμμα των 100Κ πάει περίπου στα 1.000 ευρώ. Θα σου ζητήσουν μια διεύθυνση Καναδά. (εκεί έβαλα την διεύθυνση του Hostel)

                                Αν πετάει και κανένας άλλος εκείνη την ημερομηνία για Τορόντο... ας επικοινωνήσει...

                                Θα σας κρατάω ενήμερους όταν με το καλό φτάσω στο Τορόντο!!!

                                Comment

                                Working...
                                X