Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by georg View Post
    αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να δώσεις το ΙΕLTS για να πιστοποιησεις πως γνωριζεις Αγγλικα.
    Αν έχεις υπηκοότητα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνεις δωρεάν μαθήματα για την γνώση της γλώσσας.
    Ακριβώς έτσι

    Comment


      Γειά σας!!!
      Σκέφτομαι να μετακομίσω στην Αυστραλία. Με την Visa δεν θα έχω πρόβλημα διότι έχω γεννηθεί στην Αμερική και έχω Αμερικάνικο διαβατήριο. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορέσω να αναγνωρίσω το πτυχίο του ΙΕΚ και την επαγγελματικη εμπειρια (τρεισήμισι χρόνια πανω στο αντικειμενο) που έχω και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να δω αν αναγνωρίζετε και που πρέπει να απευθύνω???

      Comment


        Καλο θα ηταν να μπει ενα ερωτηματικο στο τελος του τιτλου.

        Comment


          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ !!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ .....

          Comment


            Originally posted by Athanasia View Post
            Γειά σας!!!
            Σκέφτομαι να μετακομίσω στην Αυστραλία. Με την Visa δεν θα έχω πρόβλημα διότι έχω γεννηθεί στην Αμερική και έχω Αμερικάνικο διαβατήριο. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορέσω να αναγνωρίσω το πτυχίο του ΙΕΚ και την επαγγελματικη εμπειρια (τρεισήμισι χρόνια πανω στο αντικειμενο) που έχω και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να δω αν αναγνωρίζετε και που πρέπει να απευθύνω???
            Athanasia απο που συμπέρανες οτι επειδή έχεις Αμερικανικό διαβατήριο δεν χρειάζεσαι βίζα για την Αυστραλία?
            Απο όσο γνωρίζουμε και έχουμε διαβάσει στο immi.gov.au άπαντες οι εθνικότητες εκτός απο τους Νεο Ζηλανδούς, τους Αυτόχθονες Αμπορίτζιναλ και τους νησιώτες απο τα νησιά Torres, χρειάζονται κάποιο είδος βίζας για να εισέλθουν στην Αυστραλία, εστω και σαν τουρίστες.

            Το "πτυχίο" του ΙΕΚ, είναι ενα απλό απολυτήριο, ενός ιδρύματος σαν δεύτερο λύκειο. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ισάξιο σαν πτυχίο. Η ίδια η πατρίδα δεν το αναγνωρίζει σαν τέτοιο, πως να το αναγνωρίσει μια ξένη χώρα? Η πιστοποίηση μετά το πτυχίο που οδηγεί σε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα έπρεπε να αναγνωρίζεται αλλά απο όσο γνωρίζουμε μέχρι τώρα ούτε εκείνη αναγνωρίζεται. Και πάλι πρέπει να κοιτάξουμε το χάος που επικρατεί στην πατρίδα σε αυτά τα θέματα. Εαν επισκεφτείς το site του ΟΕΕΚ που είναι ο υπεύθυνος οργανισμός για την λειτουργία των ΙΕΚ θα δείς οτι για τις μισές και βάλε ειδικότητες, εκκρεμεί η ψήφιση του νόμου που θα αναγνωρίσει τα επαγγέλματα στην Ελλάδα, αλλά επειδή είναι στημένα τα μαγαζιά και ο κόσμος αγοράζει σπουδές δεν τους απασχολεί.
            Παρόλα αυτά όπως μπορείς να δείς και στο post αυτό, έκανα προσπάθεια να αναγνωρίσω τα δικά μου απο το ΙΕΚ μέσω της Overseas Qualification Unit που είναι για μόνιμους κάτοικους ή Αυστραλούς αλλά δεν το έκαναν και με παρέπεμψαν σε παραπάνω επίπεδο, στον οργανισμό που είναι υπεύθυνος για αναγνωρίσεις σε Εθνικό επίπεδο αλλά ζητάει χρήματα και δεν το συνέχισα. Μέχρι εκεί γνωρίζουμε αυτή τη στιγμή. Αμφιβάλλω αν συνεχίσω οτι θα έχω αποτέλεσμα θετικό έτσι κι αλλιώς.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Ενοω οτι δεν θα εχω προβλημα να βγαλω Visa. Εχω την πιστοποίηση σε αναγνωρισμενη ειδικοτητα.Δουλευω εδω και περιπου πεντε χρονια σαν σαν σχεδιαστρια αρχιτεκτονικου σχεδιου. Και αναρωτιεμαι αν θα μπορω να δουλεψω και εκει. Ο ΟΕΕΚ ειναι ο ο υπεύθυνος οργανισμός για την λειτουργία των ΙΕΚ απο οσο ξερω.

              Comment


                Μίλησα με ταξιδιωτικό πρακτορείο και μου είπαν ότι για να ταξιδέψω με τουριστική visa καλύτερα να βγάλω εισιτήριο μετ' επιστροφής καθώς είναι πολύ πιθανόν να μην με αφήσουν στο αεροδρόμιο να επιβιβαστώ... Και από την άλλη αν κάνω την αίτηση για την visa από Ελλάδα μέσω πρακτορείου μπορεί να περιμένω και χρόνο ολόκληρο.. Τέλεια.... Κανείς καμιά πρόταση;;;;

                Comment


                  Originally posted by Evie View Post
                  Μίλησα με ταξιδιωτικό πρακτορείο και μου είπαν ότι για να ταξιδέψω με τουριστική visa καλύτερα να βγάλω εισιτήριο μετ' επιστροφής καθώς είναι πολύ πιθανόν να μην με αφήσουν στο αεροδρόμιο να επιβιβαστώ... Και από την άλλη αν κάνω την αίτηση για την visa από Ελλάδα μέσω πρακτορείου μπορεί να περιμένω και χρόνο ολόκληρο.. Τέλεια.... Κανείς καμιά πρόταση;;;;
                  Εγώ δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα όταν ήρθα με τουριστική χωρίς εισιτήριο επιστροφής. Ούτε στα αεροδρόμια ούτε και στον έλεγχο διαβατηρίων.
                  Το συγκεκριμένο θέμα το εχω ξανα ακούσει να το λένε τα τουριστικά γραφεία. Πλέον πολύς κόσμος βγάζει εισιτήριο μέσα απο κάποια ιστοσελίδα. Εκεί γιατί δεν το λέει? Αν ήταν κάποια βασική προυπόθεση για είσοδο στην χώρα θα το έλεγε και το immi.gov.au.
                  Θέλω να πω οτι αν και ακούγεται κάπως δεν είναι απαραίτητα σωστό. Γιατί να μην σε αφήσουν πρώτα απο όλα να μην επιβιβαστείς? Έχεις πληρώσει κανονικά το εισιτήριό σου και έχεις βγάλει κανονικά την απαραίτητη βίζα σου. Είσαι καθόλα νόμιμος και τυπικός. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι φτάνοντας στο αεροδρόμιο στην Αυστραλία, να σε ρωτήσουν τι σκοπεύεις να κάνεις όσο θα είσαι στην χώρα. Δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς να κάνουν τίποτα άλλο. Να σε διώξουν? Αν δεν έχεις βίζα ναι. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση βοηθάνε και υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που έφτασαν μέχρι το αεροδρόμιο της Μελβούρνης και δεν είχαν βίζα και έβγαλαν επιτόπου μια τουριστική. Αφού βλέπουμε όλοι πόσο εύκολα βγαίνει η evisa. Τώρα αν είσαι κάτοχος διαβατηρίου κάποιας χώρας περίεργης, είναι άλλο θέμα. Και τι είναι περίεργη χώρα. Πάντως οχι η Ελλάδα που είναι stream 1, στις low risk κτλ
                  Πως να μην είναι άλλοτε που οι Έλληνες της Αυστραλίας αποτελούν κολόνα της κοινωνίας εδώ. Και δεν είναι τόσοι πολλοί όσο άλλοι κοντινοί εδώ.

                  Τώρα λες και κάτι που δεν το καταλαβαίνω. Αν κάνω την αίτηση απο Ελλάδα μέσω πρακτορείου θα πάρει ενα χρόνο κ.τ.λ. Ποια αίτηση, ποιο πρακτορείο ή μάλλον τι είδους πρακτορείο, γιατί ενα χρόνο, τι βίζα?
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    καλησπέρα Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
                    δηλαδή αν κατάλαβα καλά έστω και ο ένας να έχει βρεί εργασία μπορεί να πάρει και τον σύζυγο? αν ξέρει κάποιος άλλος ας μου το επιβεβαιώσει??? επίσης πόσο εύκολο είναι να βρεί κάποιος ήδη εργασία ενώ είναι στην ελλάδα? πώς γίνεται η συνέντευξη κτλ? το ΙΕLTS πώς το παίρνεις?? αν μπορεί κάποιος να μού απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!! ευχαριστώ!!

                    Originally posted by Νικος69 View Post
                    Καλησπερα. δεν ειμαι και ο ποιο αρμοδιος για να σου απαντησω ,ομως θα σου πω την δικια μας περιπτωση για να καταλαβεις.Η γυναικα μου ειναι γιατρος ακτινολογος και σε επαφη που καναμε με το σωματιο των ακτινολογων στην Μελβουρνη μας εξηγησαν τι χαρτια πρεπει να τους στειλουμε μεταφρασμενα μαζι και το IELTS . Ολα τα υπολοιπα θα τα φτιαξουναπο εκει σε συνεργασια με την κλινικη εκει για να βγει η βιζα της γυναικας μου.Οσον αφορα την ερωτηση σου για τον συζυγο σου νομιζω ειναι κατι αναλογο με εμενα,δηλ η γυναικα τραβαει την υπολοιπη οικογενεια,παιδια.

                    Comment


                      δηλαδη για να βγαλω διαβατηριο το μονο που εχω να κανω ειναι την αιτηση μεσω ιντερνετ και να την εκτυπωσω?
                      απ οτι ειδα, με την εκτυπωση η αιτηση ειναι ετοιμη, εννοω συμπληρωμενη. μου φανηκε περιεργο αυτο...
                      και μετα ραντεβου με τον προξενο στη θεσσαλονικη.
                      ελπιζω να μην αργησει η ολη διαδικασια.

                      Comment


                        Γειά σας και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνετε. Ειμαι Αυστραλέζα υπήκοος γεννημένη στην Μελβούρνη το 1962 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1969. Εχω ανανεώσει το διαβατήριο μου 4 φορές ευκολα μέσω του προξενείου. Τώρα θέλω να ξανακάνω ανανέωση διαβατηρίου οπως επίσης και να κάνω Αυστραλούς υπηκοους τα 2 παιδιά μου ηλικίας 17,5 και 14 και σκεφτόμαστε να φύγουμε για Αυστραλία. 1) Εγω θα παίρνω κάποια επιδόματα οπως διάβασα, τα παιδιά μου θα παίρνουν? 2) Ειμαι χωρισμένη... που σημαίνει οτι για το 14χρ. παιδί για να βγεί το διαβατήριο χρειάζεται και την υπογραφή του πατέρα? 3) Αν υπογράψει και ο πατέρας μπορώ να πάρω και τα 2 παιδιά να φύγουμε ή πρέπει να έχουμε και πάλι την συγκατάθεσή του? Να επισημάνω οτι έχω την επιμέλεια εννοείται και των 2 παιδιών. 4) Τα παιδιά εκεί μπορουν να σπουδάσουν? Δηλ. ο γυιός μου που θάναι 18 μπορεί να μπεί σε Αυστραλέζικο Πανεπιστήμιο και ποιες ειναι οι προυποθέσεις?

                        Comment


                          Originally posted by Βετα View Post
                          Γειά σας και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνετε. Ειμαι Αυστραλέζα υπήκοος γεννημένη στην Μελβούρνη το 1962 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1969. Εχω ανανεώσει το διαβατήριο μου 4 φορές ευκολα μέσω του προξενείου. Τώρα θέλω να ξανακάνω ανανέωση διαβατηρίου οπως επίσης και να κάνω Αυστραλούς υπηκοους τα 2 παιδιά μου ηλικίας 17,5 και 14 και σκεφτόμαστε να φύγουμε για Αυστραλία. 1) Εγω θα παίρνω κάποια επιδόματα οπως διάβασα, τα παιδιά μου θα παίρνουν? 2) Ειμαι χωρισμένη... που σημαίνει οτι για το 14χρ. παιδί για να βγεί το διαβατήριο χρειάζεται και την υπογραφή του πατέρα? 3) Αν υπογράψει και ο πατέρας μπορώ να πάρω και τα 2 παιδιά να φύγουμε ή πρέπει να έχουμε και πάλι την συγκατάθεσή του? Να επισημάνω οτι έχω την επιμέλεια εννοείται και των 2 παιδιών. 4) Τα παιδιά εκεί μπορουν να σπουδάσουν? Δηλ. ο γυιός μου που θάναι 18 μπορεί να μπεί σε Αυστραλέζικο Πανεπιστήμιο και ποιες ειναι οι προυποθέσεις?
                          Βέτα welcome.
                          1)Επιδόματα δικαιούσαι κι εσύ και τα παιδιά σου.
                          2)Και για τα δύο παιδιά πρέπει να υπογράψει ο πατέρας γιατί και τα 2 είναι ανήλικα
                          3)Αν υπογράψει,θα μπορείς να τους βγάλεις διαβατήρια,που σημαίνει ότι δίνει τη συγκατάθεσή του
                          για να ταξιδέψουν.(Εχεις δεν έχεις επιμέλεια πρέπει να υπογράψει)
                          4)Τα παιδιά σου θα έχουν τα δικαιώματα που έχει κάθε Αυστραλός υπήκοος,άρα και στο πανεπιστήμιο μπορούν να πάνε.

                          Comment


                            Kαλησπερα σε ολους παιδια, ενδιαφερμαι να παω Αυστραλια για δουλεια.
                            Ειμαι ηλεκτρολογος με 12 χρονια προυπηρεσια,γνωσεις σε καθε κλαδο της ηλεκτρολογιας,με συμμετοχη στα περισσοτερα ολυμπιακα εργα,σταθμους,μετρο κ.τ.λ.Πτυχια αγγλικων,γαλλικων,αδεια εξασκησεως επαγγελματος και 3 χρονια πανεπηστημιο που δυστυχως εγκαταλειψουμε λογο δουλειας χωρις να το ολοκληρωσουμε.
                            Εμαθα πως υπαχουν πολλες θεσεις στον κλαδο μου.Αν καποιος γνωριζει κατι θα ηθελα να με ενημερωσει σας παρακαλω και σας ευχαριστω εκ των προτερων.

                            Comment


                              σας ευχαριστώ πολύ
                              Australian και Marie
                              για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σας

                              Comment


                                Originally posted by petrkal View Post
                                σας ευχαριστώ πολύ
                                Australian και Marie
                                για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σας
                                Παρακαλώ,

                                Comment

                                Working...
                                X