Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ πολύ!!!

    Comment


      Καλημέρα μέ λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ειμαι ανεργος χειριστης βαρεου τυπου μηχανηματων και χωρις δουλεια απο τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ του 2011.Επειδη επικοινωνησα με ενα γραφειο στην ΑΘΗΝΑ και μου ειπαν οτι με τα προσοντα που εχω διπλωματα μεγαλα για γερανους και για 15 μηχανηματα ακομα πτυχειο β. φαρμακοποιου στελεγχος σε πολυεθνικη εταιρεια ΕΛΛΑΔΟΣ-ΚΥΠΡΟΥ και πολλα αλλα μου ειπαν οτι θα μου βρουν αμεσα εργασια στην ΝΟΡΒΗΓΙΑ και με καλο ΜΙΣΘΟ δεν γνωριζω τιποτα απο οτι μου λενε δεν ξερω αν πρεπει να εμπιστευθω το εν λογο γραφειο και ειμαι σε απελπισια.Μηπως γνωριζει κανενας φιλος τι γινετε στην ΝΟΡΒΗΓΙΑ αν αληθεια αυτα και αν μπορω μονος μου να ερθω σε επαφη με καποια εταιρεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


        Χαιρομαι πολυ να γραψω και για μενα δεν ντρεπομαι καθολου με λενα παναγιωτη ειμαι απο ΠΑΤΡΑ εχω στειλει πολλα μυνηματα αλλα θα σου γραψω και εσενα ενα ακομα.
        ειμαι ανεργος χειριστης 14 μηνες με πτυχεια για 15 μηχανηματα βαρεου τυπου ηλεκτικα και πετρελαιο με πτυχει Β. Φαρμακοποιου με συστατικες επιστολες απο εταιρειες που εργαστικα με λιγα καθαρα αγγλικα με οικογενεια και ενα παιδι και θα ηθελα να εργαστω σε οποιαδηποτε εργασια.Την ιδεα μου την εδωσε ενα γραφειο στην ΑΘΗΝΑ το οποιο μου ζηταει χρηματα αλλα και σιγουρη εργασια.Δεν ξερω τι να πω θα μπορουσες μου γραψεις κατι αν υπαρχουν δουλεις η στον κλαδο μου η οτι αλλο και αν μπορω να ξεκινησω μονος μου. Σε ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

        Comment


          Καλημέρα Παναγιώτη!

          Δεν σου κρύβω οτι το γραφείο που σου ζητάει χρήματα για να σου βρεί σίγουρη εργασία, με τρομάζει λίγο...Στη Νορβηγία υπάρχουν γραφεία ευρέσεως εργασίας στα οποία απλά βάζεις το βιογραφικο σου στη βάση τους κι απο κεί κι έπειτα κάνεις αιτήσεις εσυ. Αν κάποιος recruiter δει οτι ταιριάζουν τα προσόντα σου με αυτά που ζητάει η αγγελία, έρχονται σε επαφή μαζί σου. Το κέρδος τους είναι αργότερα το ποσοστό που θα παίρνουν απο το μισθό σου. Μπορείς πάντα να ψάχνεις στο NAV καθώς και στο finn.no, και ανοίγοντας τη σελίδα με το google translate ή google chrome θα καταλάβεις ποιές είναι για τον τομέα σου. Αλλά και οχι μόνο. Μπορείς να βρείς σε διάφορους τομείς εφόσον είσαι ανοιχτός στο να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά.
          Αυτό όμως που θα σε συμβούλευα είναι να ξεκινήσεις με τη γλώσσα. Πίστεψε με , οι πιθανότητες να βρείς απο κεί και πέρα εργασία, θα είναι πιο εύκολη. Για τα πτυχία που μου λές ότι έχεις, μπορείς να δοκιμάσεις να στέλνεις απο μόνος σου σε πετρελαικές εταιρείες. Φτιάξε ένα καλό βιογραφικό και μια συνοδευτική επιστολή, μετέφρασέ το στα Νορβηγικά, και ξεκίνα να στέλνεις. Σε προηγούμενο πόστ θα βρείς μια ενδεικτική λίστα πετρελαικών εδώ.

          Ελπίζω να βοήθησα!

          Comment


            Σε ευχαριστω παρα πολυ.Προσπαθω συνεχεια αλλα ματεα μηπως εχεις καποια διευθηνση η ονομασια εταιρειας αν εχεις την καλωσυνη να μου γραψεις και θα ηθελα να ειμαι σε επαφη μαζι σου αν δεν εχεις προβλημα.Θα σου ειμαστε υποχρεοι εγω και η οικογενεια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σε ευχαριστω.

            Comment


              Subsea Oil and Gas Directory - Companies in Drilling, Offshore, Pipeline, Exploration
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                Originally posted by Takis Rokos View Post
                Σε ευχαριστω παρα πολυ.Προσπαθω συνεχεια αλλα ματεα μηπως εχεις καποια διευθυνση η ονομασια εταιρειας αν εχεις την καλωσυνη να μου γραψεις και θα ηθελα να ειμαι σε επαφη μαζι σου αν δεν εχεις προβλημα.Θα σου ειμαστε υποχρεοι εγω και η οικογενεια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σε ευχαριστω.
                ok την ειδα την διευθυνση.

                Σε ευχαριστω.

                Comment


                  Ας κάνω μια προεπισκόπηση της ιστορίας μου από την ημέρα που η μικρή vasoulita81 πάτησε τα πόδια της στη Νορβηγία, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι!

                  Ήρθα εδώ τέλη Ιουλίου. Αμέσως πήγα τα χαρτιά μου στο Νav και δηλώθηκα ως jobseeker. Μετά από 4 εβδομάδες περίπου πήρα τον προσωρινό αριθμό (d nummer) με τον οποίο και μπόρεσα να ανοίξω ένα τραπεζικό λογαριασμό (με μηδέν χρήματα βέβαια μέσα!) και με ένα χρονικό περιθώριο 6 μηνών ώστε να βρω μια δουλειά. Από κει και πέρα, ούτε που ξανά ασχολήθηκε ο Nav με την περίπτωση μου. Με λίγα λόγια μην περιμένετε καμία βοήθεια από εκεί να σας βρουν κάτι. Και συνεχίζω… Ξεκίνησα γεμάτη ενθουσιασμό να στέλνω από δω, να στέλνω από κει, να ρωτάω από δω, να ρωτάω από κει και παράλληλα ξεκίνησα την εκμάθηση της γλώσσας μόνη μου καθώς χρήματα για μαθήματα δεν υπήρχαν και εδώ είναι πανάκριβα. Τίποτα…. ευγενικές απαντήσεις αλλά πάντα αρνητικές. Σε κάποιες επαφές που είχα κάνει, μου είχαν πει ευθέως ότι το θέμα τους ήταν η γλώσσα. Στις αγγελίες, αν εξαιρέσεις ειδικότητες μηχανικού κ ΙΤ σε όλα τα υπόλοιπα, ζητάνε τη γλώσσα.

                  Κάπου γύρω στον Οκτώβρη, αποφάσισα ότι θα πρέπει να δώσω προτεραιότητα στα νορβηγικά. Δηλαδή το 90% της ημέρας διάβασμα και μόνο ένα 10% ψάξιμο εργασίας. Τι περιελάμβανε το διάβασμα? Προσωπική μελέτη στο σπίτι, περιπάτους και ποδηλασία με γείτονες για εξάσκηση, παιχνίδι με τα παιδάκια της γειτονιάς επίσης για εξάσκηση, εθελοντισμό στο kommune της περιοχής μου, νορβηγικές εφημερίδες κ περιοδικά, βόλτες στα εμπορικά ακούγοντας τον κόσμο να μιλάει (όχι νορβηγοί, δεν έστηνα αυτί από κουτσομπολιό! Την προφορά σας ήθελα να ακούω!!!), μηνύματα και μαιλ σε φίλους νορβηγούς και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Το δύσκολο δεν είναι να μάθεις το λεξιλόγιο και τους γραμματικούς κανόνες. Το δύσκολο είναι να μάθεις τη διάλεκτο της κάθε περιοχής. Αυτό είναι το πιο περίεργο κομμάτι της εκμάθησης… γι’ αυτό έλεγα συνεχώς ότι εξάσκηση θα μπορέσετε να κάνετε εδώ και μόνο εδώ.
                  Και συνεχίζω…. είχα επισκεφτεί κάμποσες φορές την caseworker μου στο NAV (κάθε άτομο που εγγράφεται, έχει και έναν caseworker ο οποίος ασχολείται με την περίπτωση του αλλά ξαναλέω μην περιμένετε τίποτα) για να μου δώσει λύσεις. Τι μπορώ να κάνω? Αν είναι να μου το πει ευθέως να τα μαζεύω και να πάω αλλού! Τόσο απογοητευμένη ήμουν. Κάποια στιγμή μαθαίνω από μια θεία μιας γνωστής μιας γειτόνισσας (!!!), η οποία δουλεύει στο NAV στο Bergen, ότι υπάρχουν κάποια course που ξεκινάνε τώρα για νέους μετανάστες και τα οποία είναι επιδοτούμενα με 40 κορώνες την ημέρα και έναρξη 18 Φεβρουαρίου έως 18 Οκτωβρίου. Εντάξει, για τη Νορβηγία τα χρήματα δεν είναι πολλά, αλλά για μένα που δεν έχω ενοίκιο και λογαριασμούς θα ήταν μια χαρά! Τρέχω λοιπόν στο NAV να ρωτήσω και μου λέει η δικιά μου ότι έχει κλείσει ο αριθμός συμμετεχόντων. Φυσικά τη ρωτάω γιατί δεν με ενημέρωσε και μου απάντησε ευθέως «επειδή δεν ξέρεις τη γλώσσα». Οκ…. τρελαίνομαι και της ζητάω να μου βρει μια λύση ή μια συμβουλή έστω! Μου είπε ότι υπάρχει πρόγραμμα για jobseeker νεομετανάστες από Ε.Ε οι οποίοι πληρώνονται απο Nav για εξάσκηση της γλώσσας (αυτό μου το είχε πει και ένας φίλος Έλληνας που είναι σε διπλανή πόλη). Μου είπε ότι το ιδανικό θα ήταν να βρω από μόνη μου κάποιον εργοδότη και αν αυτός δεχτεί να με πάρει τότε μπορώ να κάνω αίτηση στο NAV ότι βρήκα μέρος για να κάνω εξάσκηση της γλώσσας. Έπειτα θα αποφασίσουν αυτοί αν θα με πληρώνουν…

                  Και συνέχισα την εκμάθηση της γλώσσας … διάβασμα, εξάσκηση, διάβασμα, εξάσκηση…. Ώσπου την προηγούμενη εβδομάδα, αποφάσισα ότι είμαι σε καλό σημείο με τα νορβηγικά και ότι μπορώ να ανταπεξέλθω με αξιοπρέπεια σε ένα διάλογο. Φτιάχνω μια λίστα με διευθύνσεις παιδικών σταθμών της περιοχής, ανοίγω GPS και ξεκινάω… είτε με πιστεύετε, είτε όχι, στον πρώτο παιδικό σταθμό που πήγα, με πήραν…. Ξεκίνησα ως ring vikar. Δηλαδή θα πήγαινα όταν με χρειαζόντουσαν..και όντως σε διάστημα 5 ημερών δούλεψα τις 3. Και χτες μου ανακοίνωσε η διευθύντρια ότι μίλησε η ίδια με Nav και την caseworker μου και ότι από Δευτέρα ξεκινάω κανονικά δουλειά full time. Ο nav μου δίνει συμβόλαιο 3 μηνών και η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι από κει και πέρα θα δούμε πώς πάει για να ανανεώσουμε. Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί μετά πιάνει καλοκαίρι και θα φεύγουν οι Νορβηγοί διακοπές και θα χρειάζονται αναπληρωτές. Αλλά όπως και να ‘χει, το θέμα ήταν να «τρυπώσω» με κάποιο τρόπο στην Νορβηγική αγορά εργασίας… και ο στόχος αυτός επετεύχθη!!! Από δω και πέρα θα μπει ένας επόμενος στόχος για μια καλύτερη θέση στον ήλιο! Το φοβερό είναι ότι σήμερα είχα ραντεβού στην αστυνομία γιατί έληξε το 6μηνο παραμονής μου… το ραντεβού τα είχα κλείσει 1 μήνα πριν από τα γεγονότα αυτά κι έτσι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να φύγω τουλάχιστον για τους επόμενους 3 μήνες.

                  Παιδιά, όλα καλά θα πάνε… πίστη σε αυτό που θέλουμε και υπομονή… υπομονή… υπομονή… όλα θα φτιάξουν σιγά σιγα … για να είμαι ειλικρινείς, ακόμα δεν το πιστεύω ότι βρήκα δουλειά… βλέπω όμως ότι γίνονται τελικά βήματα αλλά δυστυχώς με την προϋπόθεση της γλώσσας…

                  Για να δούμε τώρα τι θα γίνει από δω και πέρα!

                  Χαιρετώ!

                  Comment


                    Επ!!....εμενα ποτε θα με ενημερωσεις για το υπεροχο αυτο νεο???....
                    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                    Comment


                      Originally posted by crimson View Post
                      Επ!!....εμενα ποτε θα με ενημερωσεις για το υπεροχο αυτο νεο???....
                      Δεν το εχω πιστέψει ακόμα ούτε κι εγώ!! Αφου λέω οτι κάτι θα γίνει και θα στραβώσει το πράγμα! Αλήθεια!

                      Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

                      Comment


                        Για πιο πραγμα ευχαριστεις??
                        Ελα ολα καλα θα πανε φιλεναδα..καλιο αργα παρα ποτε!!!..αμα κανω καμια "τιμονια" κατα stavager σε ενημερωνω και το γιορταζουμε λεμε!!!!!
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          Πολύ χαίρομαι Βασουλίτσα!!! Γιουπιιιι... μπηκε το νερό στ' αυλάκι.

                          Λοιπόν, ηρθε η ωρα να σας πω κι εγω και τα δικά μου (Βασω εσυ τα ξερεις βεβαια).

                          Εκείνη η δουλειά που είχα βρει στο Κριστιανσαντ και την έχασα θα μπορούσε να μου κάνει πολύ κακό. Ειχα απογοητευτεί πάρα πολύ σε σημείο που ηθελα να τα παρατήσω. Αλλά με έκανε να πεισμώσω ακόμα περισσότερο. Δε μπορουσα να δεχτώ ότι δεν υπήρχε καμία ελπιδα.
                          Επρεπε να παίξω το τελυταίο μου χαρτί. Ευτυχώς είχα φυλάξει ένα. Μια προσφορά που είχα για το Οσλο από το καλοκαίρι. Τον τυπο τον περίμενα να αγορασει τη κλινική του. Ειχα περασει τα interview και ολα τα διαδικαστικά το μονο που θέλαμε ήταν να βρεθει η κλινική. Και του εστειλα ενα εμαιλ να δω σε τι σταδιο ειναι. Ειχαν περάσει ήδη 6 μήνες νισάφι πια.
                          Ελαβα εμαιλ που μου έλεγε οτι την ημέρα που εγώ έλαβα το όχι από το Κριστιανσαντ εκείνος έλαβε απόρριψη από μια κλινικη 9 αιθουσών που κυνήγαγε. Βρε λες; Πολύ καρμικό δεν είναι; Λες να με τραβαει το Οσλο; It's meant to be όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αγγλοι; Στο επόμενο εμαιλ μαθαινω ότι έχει βρει άλλη κλινική, τα μηχανίματα εχουν αγοραστει και το μονο που μένει είναι να πέσουν οι υπογραφές και να στηθεί η κλινική. Χαρά εγώ.... Βεβαια όποιος εχει καει στη φωτια, φυσάει και το γιαούρτι. Αρχισαν να μπαινουν μαυρες σκέψεις στο νου μου. Κι αν δεν με θελει πια;
                          Κι αν άλλαξε γνώμη; Κι αν προτιμησει στο τέλος Νορβηγο όπως ο άλλος; Το τελευταίο μου έχει γίνει εφιάλτης. Βλέπω τον Νορβηγο στον υπνο μου να μου γελαει κοροιδευτικά. Ψυχολογικό τραυμα μου έχει γινει. Κι αν τωρα που η κλινικη είναι μικρότερη απο την άλλη που είχε βαλει στο μάτι εγώ του περισεύω; Τρελα με είχε πιασει. Του στειλα εμαιλ και τον ρώτησα να μου πει να με θελει ακομα. Και λαμβανω ενα εμαιλ που το διαβασα και το ξαναδιαβασα 100 φορες απο τη χαρά μου. Οταν μπουν και οι τελευταίες υπογραφές, θα μου πει να κλείσω ραντευού στο UDI για τον προσωπικό αριθμο και θα αρχισουμε να ψάχνουμε για σπιτι.
                          Δακρισα από τη χαρά μου. Υπέροχο συναίσθημα. Ακομα και τώρα προσπαθώ να το πιστέψω (Βασουλίτσα σε νιώθω). Βρήκα το αφεντικό στο φατσοβιβλίο και κάνουμε τσατ κάθε μερα σχεδον και τον ρωταω διαφορα. Αμα περιμενα απο τα εμαιλ...ζησε Μάι μου να φας τριφύλλι. Μου έδειξε τα σχέδια της κλινικής, γενικως διχνει να με υπολογίζει. Μαλιστα θέλει και τη νώμη μου. Αυτη τη βδομαδα αρχιζουν οι εργάτες και ελπιζει προς το τελος ΜΜαρτιου να είναι έτοιμη. Δυστυχως το Πασχα τους πέφτει 31 Μαρτίου, no vacations for me. Αρα τη γάτα πρεπει να τη κουβαλήσω απο τωρα. Υπολογιζα να την αφηνα στη μανα μου μεχρι το πασχα... Αρχες Απριλίου υπολογίζουμε την άφιξη μου. Εχουμε δωσει και ραντεβου με την αστυνομία για να κερδίζουμε χρόνο.
                          Εχει μπει νερό στ' αυλάκι και έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτηση και για εμένα.

                          Τελικά κάθε εμποδιο για καλό. Και η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!! Και ο επιμένων νικά!

                          Comment


                            Οσλο Στάβανγκερ πόσες ώρες είναι;;;;

                            Comment


                              με το αεροπλανο 45'-50' περιπου!!
                              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                              Comment


                                Μπράβο παιδιά συγχαρητήρια σε όλους σας !!! Το ήξερα ότι θα τα καταφέρετε , γιατί όντως Ο Επιμένων Νικά !!!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X