Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Κορίτσι μου οι συνθήκες που έζησες και βιώνεις είναι όντως πάρα πολύ δύσκολες και έμπλεξες σε καταστάσεις που σε εξοντώνουν τουλάχιστον ψυχολογικά...Αν συνέβαιναν τα ίδια εδώ στην Ελλάδα σίγουρα θα περίμενες 10ετίες να δικαιωθείς...
    Μήπως θα έπρεπε να κάνετε κάτι να μάθετε τη γλώσσα, τουλάχιστον ο ένας από εσάς καλά και να αναζητήσετε εργασία σε άλλη πόλη, με πιο φθηνά ενοίκια και την βοήθεια του κράτους; Δεν κατάλαβα γιατί δεν θες να πάρεις κάποιο βοήθημα ενοικίου...για το παιδί παίρνεις επίδομα ή δεν το δέχτηκες και αυτό;

    Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν πάμε να εργαστούμε σε μία άλλη χώρα οφείλουμε να μάθουμε την γλώσσα και δεν πρέπει να μας φαίνεται περίεργο αυτό. Θα κάνουμε τη δική μας ζωή πρώτα από όλα ευκολότερη, δεν γίνεται αλλιώς!

    Comment


      #92
      Καλησπερα,στην Ελλαδα δεν παιζει να βιωνα κατι τετοιο διοτι δεν θα αφηνα την κατασταση να φτασει εκει.Απλα εδω φοβηθηκαμε να δρασουμε ετσι οπως επρεπε τελικα διοτι μας ειχαν πει οτι η αστυνομια εδω ειναι αμειλικτη κ τηρουν κατα γραμμα τον νομο πραγμα που δεν ισχυει τελικα κ ειναι μυθος.Να παμε σε αλλη πολη ναι το εχουμε σκεφτει κ ηδη εχω αρχισει να το ψαχνω.Το επιδομα δεν το αρνηθηκα εννοειται απλα δεν εχω παρει ακομη τα χρηματα κ θα τα παρω μαζεμενα.Γεννησα τον Ιανουαριο.Κ για οσους γνωριζουν τα παλια δεδομενα της γερμανιας να ενημερωσω πως το επιδομα ειναι πλεον για τους καινουριους 300 για εναν χρονο συν 200 του μωρου μεχρι τα 16 του.Επιδομα ενοικιου πολυ απλα δεν δικαιουμαι διοτι ο αντρας μου παιρνει 1500 μικτα κ ειναι αρκετα για να επιβιωσουμε βαση σοτσιαλαμ.Δεν εχω κλαφτει ποτε μου για τα χρηματα ακομη κ τον πρωτο καιρο που ηρθαμε εδω κ μετρουσαμε τα 50λεπτα κ τρωγαμε καθε μερα φασολαδα κ μακαρονια.Κ δοξα τον θεο τα εχουμε καταφερει πολυ καλα για το χρονικο διαστημα που ειμαστε εδω.Απλα το προβλημα μου ειναι οτι ζω σε μια αφιλοξενη χωρα κ απλα κανω υπομονη.Αλλιως δεν βγαινει.Θα μου πεις τιποτα δεν ειναι τελειο,ομως αφησα πισω την πατριδα μου κ το σπιτακι μου για να ερθω σε μια πιο ανεπτυγμενη υποτιθεται χωρα κ να κανω οικογενεια επειδη στην Ελλαδα δεν εβλεπα μελλον κ συναντησα δυστυχως σε πολλα συνθηκες αφρικης!!!!!!Με την γλωσσα ο αντρας μου τα παει πολυ καλα,εγω ετσι κ ετσι κ συνεχιζω.Σχολειο δεν προκειται να παω γιατι αυτα τα 120 τον μηνα προτιμω να τα δωσω στο παιδι μου.Θα μαθω γερμανικα μιλωντας με τον κοσμο κ ασ τα λεω στραβα δεν με νοιαζει.Φυσικα αυτες ειναι οι δικες μου προσωπικες αποψεις γι αυτην την χωρα καποιος αλλος μπορει να τα βλεπει τελεια δεν λεω.Το να κρινουμε ομως εκ του ασφαλους δεν ειναι δικαιο.Ευχομαι κουραγιο κ δυναμη σ αυτους που ηρθαν τωρα τελευταια κ σ αυτους που θα ερθουν.!!!.

      Comment


        #93
        Δεν έχω διαβάσει όλο το πατριωτάκη για την Γερμανία ακόμη ούτε μου έχουν λυθεί οι ερωτήσεις που τριγυρνάνε στο μυαλό.. τι επικίνδυνα παιχνίδια αυτό το μυαλό μαζί με το άγχος.. Με όσα βίωσες θλίβομαι ακόμη περισσότερο μόλις τα διάβασα..Ιστορίες και ιστορίες για το τί μπορεί να πέρασε κανείς.. Ιστορίες και ιστορίες για το πόσοι μετά απο καιρό κατάφεραν τουλάχιστον να ζούν αξιοπρεπώς. Δεν θέλω να ρίξω φταίξιμο αλλά με την ιστορία σου ανησυχώ όλο και περισσότερο κατά πόσο μπορεί κανείς να σηκωθεί να πάει μόνος Γερμανία και απελπίστηκα έως τρόμαξα. Ελπίζω να πάτε σε άλλη πόλη να διαβάζεις απο σημειώσεις του άντρα σου για την γλώσσα αν έχετε και ίντερνετ μαθαίνεις...και το κυριότερο να ζήσετε καλύτερα εκεί που θα πάτε!

        Comment


          #94
          Πάντως παιδιά όλοι όσοι πέτυχαν στην Γερμανία και το παλεύουν, λένε και ξαναλένε εδώ στο πατριωτάκι να μάθουμε πρώτα τη γλώσσα!!! Δεν είναι τυχαίο αυτό...Είναι το πιο βασικό. Αν μπορείς να συννενοηθείς κι εγώ πιστεύω ότι κάπου θα βρεις δουλειά, ξεκινάς και συνεχίζεις...
          Σε λίγο καιρό ανεβαίνουμε κι εμείς...
          Γιατί τί να τον κάνω τον ήλιο όταν δεν έχω λεφτά για βενζίνη να πάω μέχρι τη θάλασσα για μπάνιο...
          Τι να τα κάνω τα νόστιμα λαχανικά όταν δεν μπορώ να τα αγοράσω...
          Τι να το κάνω το καλό το σπίτι όταν δεν μπορώ να πληρώσω το ρεύμα και ζω στο σκοτάδι...
          Για να μη πω τα χειρότερα...να ζω ανασφάλιστος τρέμοντας μην αρρωστήσει κάποιος από την οικογένειά μου...και τόσα άλλα που δυστυχώς συμβαίνουν στην όμορφη κατά τα άλλα Ελλάδα μας....
          Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων...όταν όμως η επιβίωση είναι Νο1 τότε όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία...

          Comment


            #95
            Originally posted by xainti View Post
            Πάντως παιδιά όλοι όσοι πέτυχαν στην Γερμανία και το παλεύουν, λένε και ξαναλένε εδώ στο πατριωτάκι να μάθουμε πρώτα τη γλώσσα!!! Δεν είναι τυχαίο αυτό...Είναι το πιο βασικό. Αν μπορείς να συννενοηθείς κι εγώ πιστεύω ότι κάπου θα βρεις δουλειά, ξεκινάς και συνεχίζεις...
            Σε λίγο καιρό ανεβαίνουμε κι εμείς...
            Γιατί τί να τον κάνω τον ήλιο όταν δεν έχω λεφτά για βενζίνη να πάω μέχρι τη θάλασσα για μπάνιο...
            Τι να τα κάνω τα νόστιμα λαχανικά όταν δεν μπορώ να τα αγοράσω...
            Τι να το κάνω το καλό το σπίτι όταν δεν μπορώ να πληρώσω το ρεύμα και ζω στο σκοτάδι...
            Για να μη πω τα χειρότερα...να ζω ανασφάλιστος τρέμοντας μην αρρωστήσει κάποιος από την οικογένειά μου...και τόσα άλλα που δυστυχώς συμβαίνουν στην όμορφη κατά τα άλλα Ελλάδα μας....
            Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων...όταν όμως η επιβίωση είναι Νο1 τότε όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία...
            +100000000000000

            Comment


              #96
              Εχεις δικιο κ συμφωνω μαζι σου.Φυσικα κ εγω ετσι σκεφτομουν οταν ελεγα οτι αποφασισα να παω γερμανια κ μου μιλουσαν ανθρωποι αρνητικα.Μετα ομως τους θυμηθηκα κ ελεγα καλα μου τα λεγατε.Εννοειται οτι η επιβιωση ειναι νο 1 κ ο αντρας μου μου εχει δωσει πολυ κουραγιο γιατι κ αυτος πριν 20 χρονια που ηρθε στην Ελλαδα περασε δυσκολα μεχρι να καταφερει να εδραιωθει.Λεει ομως οτι δεν συναντησε τοοοοοοσο πολυ κακια στην Ελλαδα.Για μενα ηταν η πρωτη φορα που εφυγα απο το σπιτι μου.Προβλημα με την δουλεια δεν εχω.Δουλεψα σε ενα πολυ καλο κομμωτηριο του Μοναχου κ μολις ειμαι ετοιμη λογω του μωρου με περιμενουν ξανα στην δουλεια.Ηθελα απλα να σας πω την ιστορια μου για να ειστε κ λιγο ψιλιασμενοι για το τι συμβαινει πλεον εδω.Απο συζητησεις κ με αλλα ατομα που εχουν ερθει τα τελευταια χρονια αυτο που συνηθως ακουω ειναι οτι οσοι ερχονται εδω με σκοπο να τους φιλοξενησουν για αρχη στο τελος τους πετανε στον δρομο.Υπαρχει πολυ εκμεταλευση στις δουλειες κ ειδικα στα ελληνικα εστιατορια,εχω ακουσει απειρες ιστοριες που ηρθαν ανθρωποι χωρις να ξερουν το συστημα της γερμανιας κ τους ειχαν να δουλευουν μαυρα εν αγνοια τους κ στο τελος εχασαν κ τα λεφτα τους κ τον χρονο τους.Τα πραγματα δεν ειναι οπως παλια.Ειναι σημαντικο να γνωριζεις την αληθεια πριν πας καπου για ναξερεις τι θα αντιμετωπισεις.Η δικη μου ιστορια ισως ειναι οχι κ τοσο συχνο φαινομενο παντως ηθελα να επισημανω οτι χρειαζεται πολυ προσοχη.Κ παιδια θυμηθειτε να ζητατε συμβολαιο κ στις δουλειες κ οταν ειναι να νοικιασετε σπιτι και να το παρετε μαζι σας να σας το διαβασει καποιος που ξερει γερμανικα κ μετα να το υπογραψετε.Α κ κατι ακομη.Να γνωριζετε οτι σε ολες τις πολεις υπαρχουν γραφεια που βοηθανε τους αλλοδαπους να συμπληρωσουν αιτησεις κτλ οταν δεν γνωριζουν καλα γερμανικα ΔΩΡΕΑΝ,γιατι εμενα εχει τυχει ελληνας δικηγορος να μου ζητησει 150ε για να μου συμπληρωσει μια απλη αιτηση για το επιδομα του μωρου.Επισης μπορειτε να ζητατε πληροφοριες κ απο την εκκλησια εκει πιστευω σιγουρα θα σας βοηθησουν.

              Comment


                #97
                Originally posted by Lane View Post
                Ελενα, λυπαμαι πολυ που αισθανεσαι ετσι. Εγω ειμαι πανω απο 20 χρονια στο Μοναχο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Βεβαια αυτα που γραφεις ειναι η δικη σου αληθεια και ειναι σεβαστη. Ομως θα ηθελα να παρω θεση σε καποια σημεια που αναφερεις. Και πιο συγκεκριμενα:

                - Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.
                Δεν νομιζω οτι η Γερμανια ειναι γνωστη για τον ωραιο καιρο της. Δεν ειχες πληροφορηθει, τι κλιμα εχει η Γερμανια πριν ερθετε;

                - Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.
                Οι Γερμανοι ειναι ανθρωποι οπως και οι Ελληνες με τα καλα τους και τις αδυναμιες τους. Οπως και στους Ελληνες θα βρεις και καλους και κακους και υπεροπτες και καταδεκτικους και τσιγκουνηδες και κουτσομποληδες και αυτους που σε βοηθανε και, και, και…. ΑΚΡΙΒΩΣ οπως και οι Ελληνες. Εχω πολλους φιλους Γερμανους, οπως εχω και Ελληνες. Αλλα το ποσο γρηγορα θα σε δεχτουν οι Γερμανοι και το πως θα σε αντιμετωπισουνε ειναι πολλες φορες (οπως γινεται παντου) καθρεφτης της δικης σου συμπεριφορας. Ειναι τοσο αρνητικος ο τροπος που αντιμετωπιζεις τα παντα…

                - Τα σπιτια πανακριβα κ παλια. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι
                Εδω εχεις δικιο. Τουλαχιστον για το Μοναχο.

                - Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.
                Αυτα θεωρουνται σημαντικα προβληματα;

                - Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.
                Αυτο πραγματικα συμβαινει δυστυχως!

                - Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.
                Εδω γελασα! Το νερο του Μοναχου ερχεται κατευθειαν απο τα βουνα και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας. Καμια σχεση με το νερο της Αθηνας που βρωμαει χλωριο! Μοναδικο μειονεκτημα ειναι η υψηλη περιεκτικοτητα σε αλατα, τα οποια ομως δεν επηρεαζουν την γευση και δεν βλαπτουν την υγεια. Μας κανουν μονο την ζωη λιγο δυσκολη στο καθαρισμα.

                - Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.
                Αυτο συμβαινει σε ολες χωρες και βεβαια και στην Ελλαδα. Αν και δεν ισχυει 100%. Αν π.χ. εχεις σπουδασει πληροφορικη βρισκεις δουλεια της "προκοπης" μονο με αγγλικα.

                - Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.
                Αυτο δυσκολευομαι να το πιστεψω, τουλαχιστον εμενα δεν μου ειχε συμβει.

                - Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.
                Η διαφορα ειναι οτι αυτοι δεν ερχονται στην Ελλαδα για να δουλεψουν αλλα για τουρισμο, γι αυτο και δεν χρειαζεται να μαθουν την γλωσσα.

                - Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.
                Τον χαβαλε ποιος τον κανει; Οι δασκαλοι;

                - Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.
                Υποθετω οτι αυτο το ξερουν ηδη οι Ελληνες μιας και το LIDL κανει ….χρυσες δουλειες. Παντως για τα λαχανικα εχεις δικιο. Στην Ελλαδα ειναι πιο γευστικα.

                - Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.
                Για ποιο λογο η χαρτουρα; Για να στειλεις γραμμα;

                - Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.
                Μα και στην Ελλαδα, αλλα και σε ολο τον κοσμο, ετσι δεν ειναι;

                - Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.
                Δηλαδη υποθετω σε συγκριση με την Ελλαδα, πολυ χειροτερα!

                - Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.
                Εγω παντως ως Ελληνιδα και ξεροντας την κατασταση διαθετω την απαραιτητη φαντασια για να καταλαβω τι εννοεις….. και ειμαι πολυ ευχαριστημενη που οι οδηγοι εδω δεν την διαθετουν.

                Ακουσα ολα αυτα τα αρνητικα και θελω να ρωτησω, θετικο δεν βρηκες τιποτα; Απο οτι καταλαβα το παιδι σου γεννηθηκε εδω. Θελεις να μας πεις ποσο σου κοστισε η εγκυμοσυνη και η γεννα; Απο οσα ειμαι σε θεση να γνωριζω, τιποτα. Και πως ηταν αληθεια το νοσοκομειο; Μηπως γεννησες σε ρσντζο στον διαδρομο;

                Τι γινεται οταν το μωρο αρρωσταινει; Πληρωνεις τιποτα για γιατρους και για φαρμακα;

                Τα μαθηματα γερμανικων (αυτα που γινεται χαβαλες) τα πληρωνεις εσυ;

                Το σπιτι που μενεις, αυτο το παλιο το πανακριβο, χωρις σιφωνι στο μπανιο και χωρις λαστιχο στο μπαλκονι το βρηκες εσυ; Ή μηπως το Sozialamt (αυτη η υπηρεσια εκει που δεν σε εξυπηρετουν).

                Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομη, αλλα απλα θα ρωτησω, γιατι πρεπει να εισαι τοσο δυστυχισμενη; Παρε τον αντρα σου και το παιδακι σου και επεστρεψε στη Ελλαδα.
                Φυσικα κ υπαρχουν θετικα ομως για μενα ειναι λιγα.Και εσυ εισαι ενα απο τα ατομα που ηρθαν οταν τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα στην Γερμανια,και που κρινεις εκ του ασφαλους.Ο τιτλος στο θεμα που γραφουμε ειναι ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ γι αυτο κ εγραψα τα αρνητικα κ εχω να γραψω πολλα ακομη για να βοηθησω αυτους που θα ερθουν τωρα να μην την πατησουν οπως εγω σε πολλα.Οσο κ αν δεν σας αρεσει εσας τους ελληνες που ζειτε χρονια εδω.Το οτι βρισκομαι ακομη εδω ειναι επειδη εφυγα απο την πατριδα μου λογω αναγκης αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχω κ αξιοπρεπεια κ θα αφησω τον οποιοδηποτε να εκμεταλευεται την αναγκη μου για δικο του συμφερον.Μολις κρινω οτι οι συνθηκες μου το επιτρεπουν φυσικα κ θα γυρισω πισω τι θα κανω νομιζεις θα καθομαι να ανεχομαι ολους εσας που ξερετε μονο να πουλατε εξυπναδες......

                Comment


                  #98
                  Originally posted by Ελενα@ View Post
                  Φυσικα κ υπαρχουν θετικα ομως για μενα ειναι λιγα.Και εσυ εισαι ενα απο τα ατομα που ηρθαν οταν τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα στην Γερμανια,και που κρινεις εκ του ασφαλους.Ο τιτλος στο θεμα που γραφουμε ειναι ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ γι αυτο κ εγραψα τα αρνητικα κ εχω να γραψω πολλα ακομη για να βοηθησω αυτους που θα ερθουν τωρα να μην την πατησουν οπως εγω σε πολλα.Οσο κ αν δεν σας αρεσει εσας τους ελληνες που ζειτε χρονια εδω.Το οτι βρισκομαι ακομη εδω ειναι επειδη εφυγα απο την πατριδα μου λογω αναγκης αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχω κ αξιοπρεπεια κ θα αφησω τον οποιοδηποτε να εκμεταλευεται την αναγκη μου για δικο του συμφερον.Μολις κρινω οτι οι συνθηκες μου το επιτρεπουν φυσικα κ θα γυρισω πισω τι θα κανω νομιζεις θα καθομαι να ανεχομαι ολους εσας που ξερετε μονο να πουλατε εξυπναδες......
                  Ουτε εξυπναδες ουτε κυνικα σε αντιμετωπισε κανεις. Λες πως θελει για παραδειγμα πολυ προσοχη που υπογραφεις. Τι θες να σου πουμε δηλαδη σχετικα; Εγω ειμαι εδω 9 μηνες κι οχι χρονια. Και σε πανσιον εμεινα, και σε ξενοδοχειο, και διχως να ξερω τη γλωσσα ηρθα, και με οικογενεια στην Ελλαδα επισης. ΑΛΛΑ δεν συναντησα τιποτα απο ολα αυτα που λες, και ο,τι δε μου αρεσει το προσπερναω διοτι ηρθα για παραπανω απο τον καιρο και τους φραπεδες. Λες πως εκει που μενετε σας κανανε πολεμο, παρ`ολα αυτα, εσεις επιμεινατε να μεινετε εκει. κακο του κεφαλιου σας κατα την αποψη μου παντα. Καθενας κανει τις επιλογες του και ζει με τις συνεπειες αυτων. Καλο καιρο, καλυτερο κι απο την Ελλαδα, εχουν Τυνησια, Μαροκο, Κυπρος, και τα κοντινα μας Βαλκανια.

                  Και κατι τελευταιο, αφου σαν χωρα της ΕΕ δε σου κανει η Γερμανια, γιατι δεν προτιμησατε την πατριδα του συζυγου σου, μιας και συγγενεις εκει εχετε και με τη γλωσσα δε θα ειχατε εμποδιο, και σιγουρα οι συγκοινωνιες τους θα εχουν οδηγους που ξερουν απο κακοτοπιες.

                  Comment


                    #99
                    Αγαπημένοι μου, πατριώτες.Η καλή μας φίλη Έλενα είναι ψυχολογικά πιεσμένη, οπότε είναι αυτονόητο ότι σε αυτήν την φάση θα τις βγουν τα αρνητικά της μετανάστευσης, όπως συμβαίνει στους περισσότερους.Πρώτα ο Θεός ας ευχόμαστε να ξεπεράσει τα εμπόδια και να τις έρθουν καλύτερες μέρες για αυτήν και την οικογένειά της.Ας προσπαθούμε να εμψυχώνουμε τους άλλους, προσπερνώντας την διάθεση για αντιπαράθεση που δεν βοηθάει κανέναν. Καλή σας μέρα.

                    Comment


                      Originally posted by DiD666 View Post
                      Ουτε εξυπναδες ουτε κυνικα σε αντιμετωπισε κανεις. Λες πως θελει για παραδειγμα πολυ προσοχη που υπογραφεις. Τι θες να σου πουμε δηλαδη σχετικα; Εγω ειμαι εδω 9 μηνες κι οχι χρονια. Και σε πανσιον εμεινα, και σε ξενοδοχειο, και διχως να ξερω τη γλωσσα ηρθα, και με οικογενεια στην Ελλαδα επισης. ΑΛΛΑ δεν συναντησα τιποτα απο ολα αυτα που λες, και ο,τι δε μου αρεσει το προσπερναω διοτι ηρθα για παραπανω απο τον καιρο και τους φραπεδες. Λες πως εκει που μενετε σας κανανε πολεμο, παρ`ολα αυτα, εσεις επιμεινατε να μεινετε εκει. κακο του κεφαλιου σας κατα την αποψη μου παντα. Καθενας κανει τις επιλογες του και ζει με τις συνεπειες αυτων. Καλο καιρο, καλυτερο κι απο την Ελλαδα, εχουν Τυνησια, Μαροκο, Κυπρος, και τα κοντινα μας Βαλκανια.

                      Και κατι τελευταιο, αφου σαν χωρα της ΕΕ δε σου κανει η Γερμανια, γιατι δεν προτιμησατε την πατριδα του συζυγου σου, μιας και συγγενεις εκει εχετε και με τη γλωσσα δε θα ειχατε εμποδιο, και σιγουρα οι συγκοινωνιες τους θα εχουν οδηγους που ξερουν απο κακοτοπιες.
                      Αγαπητε πατριωτη που μιλας με τοση ευκολια για θεματα που δυστυχως δεν γνωριζεις.....δεν ηρθα εδω για φραπε γιατι απλουστατα δεν υπαρχει!!!!!!!Αν δεν εχεις δει τιποτα απο αυτα ειναι επειδη ευτυχως για σενα δεν σου ετυχαν αρνητικα.Ναι χρειαζεται πολυ προσοχη που υπογραφεις οταν δεν ξερεις την γλωσσα που ειναι το παραξενο.....Τωρα πλεον εδω που μενω εχουν τελειωσει ολα ομως για 1 χρονο περασα παρα πολλα.ο λογος που δεν φυγαμε να βρουμε αλλου σπιτι ειναι επισης απλος.....δεν υπαρχουν σπιτια.... Ευχαριστω για τις υποδειξεις σου των χωρων που εχουν καλο καιρο αλλα δεν τις χρειαζομαι ουτε σου τις ζητησα.Το αν θα παω να μεινω στην Αλβανια ειναι προσωπικο μου θεμα οπως επισης κ οι σχεσεις που εχουμε με τους συγγενεις μας αλλα μιας κ διαλεξες να μου μιλησεις πιο προσωπικα να σε ρωτησω κ εγω κατι προσωπικο.....μηπως ψηφιζεις ΧΑ[χρυση αυγη]?????????γιατι κ εσυ μεταναστης εισαι εδω.

                      Comment


                        Originally posted by konti View Post
                        Αγαπημένοι μου, πατριώτες.Η καλή μας φίλη Έλενα είναι ψυχολογικά πιεσμένη, οπότε είναι αυτονόητο ότι σε αυτήν την φάση θα τις βγουν τα αρνητικά της μετανάστευσης, όπως συμβαίνει στους περισσότερους.Πρώτα ο Θεός ας ευχόμαστε να ξεπεράσει τα εμπόδια και να τις έρθουν καλύτερες μέρες για αυτήν και την οικογένειά της.Ας προσπαθούμε να εμψυχώνουμε τους άλλους, προσπερνώντας την διάθεση για αντιπαράθεση που δεν βοηθάει κανέναν. Καλή σας μέρα.
                        Ευχαριστω.....δυστυχως επρεπε να περασω αυτη την διαδικασια,ευτυχως μετα απο ενα χρονο ολα εχουν τελειωσει,ευχαριστω κ παλι!

                        Comment


                          Γκουγκλαρισε τη YRE. Ειμαι μελος απο το '96, κι εχω παιξει σε 2 συναυλιες εκδηλωσεων της παλιοτερα με μπαντες. Οπως και να εχει, διαβασε ξανα τι εχεις γραψει και θα καταλαβεις γιατι πηρες τις απαντησεις που πηρες απο ολους εδω. Seriously now

                          Comment


                            Originally posted by DiD666 View Post
                            Γκουγκλαρισε τη YRE. Ειμαι μελος απο το '96, κι εχω παιξει σε 2 συναυλιες εκδηλωσεων της παλιοτερα με μπαντες. Οπως και να εχει, διαβασε ξανα τι εχεις γραψει και θα καταλαβεις γιατι πηρες τις απαντησεις που πηρες απο ολους εδω. Seriously now
                            Αντε καλα!!!

                            Comment


                              Η φίλη Ελένη έμπλεξε πάρα πολύ άσχημα με έναν άνθρωπο βόθρο, ο οποίος της έκανε τη ζωή κόλαση. Πορνεία, τσακωμοί, εκμετάλλευση ηλικιωμένου, μπράβοι, καυγάδες, δικαστήρια, τραμπουκισμοί, κι όλα αυτά με τον άνθρωπο στον οποίο ήταν αναγκασμένη να δουλεύει αλλά και να μένει και σε σπίτι που της νοίκιαζε...
                              ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!!!!!

                              Εντάξει, αυτό ακόμη και στο πατρικό της να το περνούσε με την υποστήριξη όλων των φίλων και συγγενών της, θα ήταν επώδυνη φάση, όχι μακριά απ το σπίτι της (που για πρώτη φορά στη ζωή της άφησε) με ένα παιδί στην κοιλιά, έχοντας δεκάδες προβλήματα να λύσει όπως κάθε νεομετανάστης, και με έναν σύζυγο που είχε κι αυτός τα δικά του προβλήματα λόγω μη υπηκοότητας Ευρωπαικής...

                              Μιλάμε για τραγική κατάσταση, και όλα αυτά με μια αστυνομία που δεν ανταποκρίθηκε, όπως θα περίμεναν.

                              ΩΣΤΟΣΟ:

                              Εάν όλα αυτά τα ζούσε με έναν νορμαλ νοικάρη, η περίπτωσή της θα είχε πάρα πολλά θετικά:

                              1. Δεν πήγε μόνη στην ερημιά, αλλά φιλοξενήθηκε 2 μήνες από φίλη που έμενε εκεί
                              2. Βρήκε αμέσως δουλειά, που την έχει ακόμη και είναι ικανοποιημένη
                              3. Μαζί με τον σύζυγό της, παίρνουν αθροιστικά έναν αξιοπρεπή μισθό που τους αφήνει να ζήσουν μαι κανονική ζωή (ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΕΠΑΝΩ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)
                              4. Παίρνει επιδόματα απ το Γερμανικό κράτος

                              Ελένη η συμβουλή μου είναι η εξής:
                              Μάθε οπωσδήποτε τη γλώσσα. Όλα όσα πέρασες θα ήταν απείρως ευκολότερα, αν ήξερες τη γλώσσα.
                              Προσπάθησε να δεις την κατάσταση, έξω από το πρόβλημα σου με τη Σλοβάκα.
                              Έχεις έναν σύζυγο, άξιο από αυτά που μας είπες, αφού όχι μόνο μετανάστευσε και έμεινε Ελλάδα για 20 χρόνια, έμαθε Ελληνικά, δούλεψε φαντάζομαι και παντρεύτηκε Ελληνίδα (ούτε 1 στους 1000 που ήρθαν το 90 δεν τα χει καταφέρει όλα αυτά) αλλά συνεχίζει τον αγώνα του και κάνει το βήμα για Γερμανία, εχει μάθει ήδη κάποια Γερμανικά (επίσης δύσκολη γλώσσα όπως η δική μας) και έχει ήδη μισθό των 1.500 ευρώ
                              Για μένα η παρουσία του πρέπει να σου δίνει μεγάλο στήριγμα.
                              Μην ξεχνάτε ποτέ ότι εδώ δεν υπάρχει πλέον οικονομία, όλα είναι κατεστραμμένα.

                              Όσο για τα υπόλοιπα άσχημα που λες, καιρός, κουζίνες, arbeitsam κλπ είναι δευτερεύοντα, όταν πλέον η ζωή σας θα έχει στρώσει

                              Αυτά και καλή συνέχεια...

                              Comment


                                Originally posted by Ελενα@ View Post
                                Καλημερα,εχω απαντηση για σενα.Εγω ηρθα στην γερμανια πριν 1μιση χρονο μονη μου.Φυσικα ειχα μια φιλη που με φιλοξενησε 2 μηνες.Πριν ερθω ειχα κ εγω τα ιδια ερωτηματικα οπως εσυ για πολλα θεματα που ζωντας στην Ελλαδα μου φαινοταν παραλογα.Ο φιλος μου ειχε μεινει Ελλαδα διοτι ειχε ακομη δουλεια κ ο σκοπος ηταν να βρω δουλεια κ σπιτι κ μετα να ερθει γιατι η φιλη που με φιλοξενουσε ειχε οικογενεια κ μικρο σπιτι.Λοιπον....δουλεια βρηκα στις 2 εβδομαδες.Ειμαι κομμωτρια.Φυσικα να ξερεις πως στην αρχη ολοι θα σε εκμεταλευτουν.Γλωσσα δεν γνωριζω μονο κατι λιγο ισα να συννενοηθω τωρα πλεον.Γνωριζω ομως αγγλικα που εχω να πω πως με βοηθησαν αν κ οι ανθρωποι εδω ειναι συνηθως αντιθετοι με τα αγγλικα.Ο μισθος που μπορεις να παρεις σαν πρωτη φορα Γερμανια ειναι απο 1000 εως 1500.Εδω σου κρατανε φορο καθε μηνα κατευθειαν πριν ο μισθος σου μπει στην τραπεζα που σημαινει οτι καθαρα θα παιρνεις 800 με 1200 αναλογα τις κρατησεις που θα σου γινονται.Τα ενοικια στην πολη που ζω,Μοναχο,ειναι πανακριβα.Για μια γκαρσονιερα απο 500 εως 800.Βαλε κ τα εξοδα μετακινησης για να πας στην δουλεια για μηνιαια καρτα μετρο,λεφορειο κτλ χρειαζεσαι απο 60 εως 85 αναλογα την περιοχη που μενεις.Βαλε κ σουπερ μαρκετ γιατι πρεπει να τρως κ κατι,τηλ κ εξοδα για φωτοτυπιες κ ιντερνετ τον πρωτο καιρο τα χρειαζεσαι οπωσδηποτε για τις δουλειες με τις θπηρεσιες.Αν καπνιζεις εχω να σου πω τα τσιγαρα εδω εχουν 5 με 7 το πακετο.Δεν βγαινει με τιποτα μονο αν αποφασισεις να μην τρεφεσαι σωστα τον πρωτο καιρο.Να προσεξεις ατομα που θα σου υποσχεθουν δουλεια με στεγη διοτι το πιο πιθανο ειναι να μεινεις στον δρομο καποια στιγμη.Εδω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι κ αν δεν εχεις χαρτια οτι ηδη εργαζεσαι κ με καλο μισθο δεν παιζει να σου νοικιασουν σπιτι.Φυσικα υπαρχει κ η ιδεα της συγκατοικησης ομως θελει πολυ προσοχη.Κ μην νομιζεις οτι αυτοι που εχουν καποιον για βοηθεια τον προτο καιρο οτι τα βρηκαν οπως τα περιμεναν.Απο προσωπικη εμπειρια κ απο ιστοριες που εχω ακουσει απο περισσοτερους σε κρατανε 1 με 2 μηνες κ μετα κουραζονται κ σε πετανε στον δρομο.Εγω αν δεν ειχα τον φιλο μου που πλεον ειναι αντρας μου δεν θα την παλευα εδω περα απ ολες τις αποψεις,ψθχολογικα οικονομικα ηθικα κτλ.Ειναι σημαντικο παντως να γνωριζεις την αληθεια πριν κανεις την επιλογη σου κ παρεις την αποφαση να φυγεις για να μην βρεθεις προ εκπληξεως κ να μην ξοδεψεις ανουσια χρηματα.Ειναι καλυτερα να ερθεις με παρεα εδω πανω.Αυτη φυσικα ειναι η δικη μου αποψη.Εχω κ ενα τηλ απο γραφειο ευρεσεως εργασιας αν θελεις μπορω να στο δωσω αφου πριν σου πω τα δεδομενα που παιζουν κ με τα γραφεια.Εμεις ευτυχως τα καταφεραμε μετα απο πολλα προβληματα δακρυα νευρα κ απογοητευσεις.

                                Να ρωτησω καποια πραγματα?
                                Οταν ξεκινησες για Μοναχο δεν προσπαθησες να ενημερωθεις για τη ζωη εκει? αν το ψαξεις λιγο στο ιντερνετ θα δεις οτι εχει τα πιο ακριβα ενοικια της Γερμανιας, επισης δεν νομιζω να ειδα πουθενα οτι ειναι ηλιολουστη πολη. Οσο για τη γλωσσα που εγραφες σε αλλο ποστ εσυ εισαι υποχρεωμενη να ξερεις τη δικη τους γλωσσα οχι αυτοι τη δικη σου, εσυ πηγες στη δικη τους χωρα. Δηλαδη αν ερχοσουν Ελλαδα να εργαστεις χωρις να γνωριζεις Ελληνικα λες ολοι γυρω σου να σου μιλουσαν Αγγλικα? Οσο για τους ανθρωπους οσα χρονια εζησα γερμανια παντα ηταν τυπικοι, ευγενικοι κι εξυπηρετικοι, ποτε δεν ειχαμε προβλημα σαν οικογενεια. Πριν παρεις μια σοβαρη αποφαση οπως η μεταναστευση καλο ειναι να βρισκεις οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις, ποια πολη καλυπτει περισσοτερο τις αναγκες σου, ποιες ειναι οι τιμες στην καθημερινη ζωη, αν ειναι ευκολο να νοικιασεις σπιτι και ποιες οι τιμες. Απλα πραγματα που σε βοηθανε αργοτερα.

                                Comment

                                Working...
                                X