Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    βαλεντινη κορτσακι μου!! ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ!!μοναχο ειναι πανακριβο και εστιατορια δεν ειναι η καλυτερη λυση.

    Comment


      Αλεξανδρε γεια σου Αδερφε μου!!
      Ευχαριστως να σε βοηθεισω!!
      Εδω που κατοικω εγω ειναι ομορφα!!
      Για οτι χρειαζεσαι σκουντηξε με!!
      ΔΕΝ επιθυμω καμμια υλικη αμοιβη!!
      Εσυ σαν ΣυνΕλληνας εισια η αμοιβη μου!!

      Comment


        Μεταναστευση Γερμανια

        Καλησπερα σε ολους και απο εμενα.Ειμαι καινουργιο μελος στο patriotaki και εχω ενθουσιαστει με την αμεσοτητα και το <<δεσιμο>> - βοηθεια για καθε φουκαρα (οπως εμενα) που σκεεφτεται να μετανασταυσει..
        Εγω ειμαι ειδικευομενος ιατρος, εχω ολοκληρωσει τα 2 πρωτα χρονια της παθολογιας ομως το ειδικο μερος της ειδικοτητας μου ανηγει σε 3 χρονια. Πηρα λοιπον την αποφαση να παω Γερμανια καθοτι η μελλουσα συζηγος ειναι Γερμανιδα (απο τη μητερα της)
        Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω Γερμανικα....Εκανα εδω 1,5 μηνα και εμαθα καποια πολυ βασικα. Οποτε θα ξεκινησω στο Dusseldorf εντατικα μαθηματα για τη γλωσσα και ελπιζω σε 9-10 μηνες να παρω το B2 πτωχιο που χρειαζεται για να βρω δουλεια.

        Ερωτημα 1: σε αυτο το διαστημα που δεν θα εργαζομαι και θα διαβαζω μονο , υπαρχει καποια οικονομικη βοηθεια απο το Γερμανικο κρατος? Σημειωτεον ειμαι απο πολυ φτωχη οικογενεια και θα εχω σιγουρα προβλημα διαβιωσης......
        Ερωτημα 2: Τι εγγραφα θα χρειαστω για να εγγραφω ως μονιμος ποιλιτης?

        Ευχαριστω για το χρονο σας, συγγνωμη για το μελο της υποθεσης....

        Comment


          Originally posted by nickmd82 View Post
          Καλησπερα σε ολους και απο εμενα.Ειμαι καινουργιο μελος στο patriotaki και εχω ενθουσιαστει με την αμεσοτητα και το <<δεσιμο>> - βοηθεια για καθε φουκαρα (οπως εμενα) που σκεεφτεται να μετανασταυσει..
          Εγω ειμαι ειδικευομενος ιατρος, εχω ολοκληρωσει τα 2 πρωτα χρονια της παθολογιας ομως το ειδικο μερος της ειδικοτητας μου ανηγει σε 3 χρονια. Πηρα λοιπον την αποφαση να παω Γερμανια καθοτι η μελλουσα συζηγος ειναι Γερμανιδα (απο τη μητερα της)
          Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω Γερμανικα....Εκανα εδω 1,5 μηνα και εμαθα καποια πολυ βασικα. Οποτε θα ξεκινησω στο Dusseldorf εντατικα μαθηματα για τη γλωσσα και ελπιζω σε 9-10 μηνες να παρω το B2 πτωχιο που χρειαζεται για να βρω δουλεια.

          Ερωτημα 1: σε αυτο το διαστημα που δεν θα εργαζομαι και θα διαβαζω μονο , υπαρχει καποια οικονομικη βοηθεια απο το Γερμανικο κρατος? Σημειωτεον ειμαι απο πολυ φτωχη οικογενεια και θα εχω σιγουρα προβλημα διαβιωσης......
          Ερωτημα 2: Τι εγγραφα θα χρειαστω για να εγγραφω ως μονιμος ποιλιτης?

          Ευχαριστω για το χρονο σας, συγγνωμη για το μελο της υποθεσης....
          Γεια σου συναδελφε. Εχεις pm

          Comment


            Καλησπερα παιδια σε ολους!ειμαι 29 χρονων κ εγω απο αθηνα κ ειμαι 10 χρονια υπαξιωματικος(ηλεκτρονικος-μηχανικος) στο πολεμικο ναυτικο.δλδ μονιμος.μετα λοιποω απο 10 χρονια αν θελετε το πιστευετε αυτον τον μηνα πηρα 880 ευρω κ απτο 2012 θα σταθεροποιειθει καπου στα 900 ευρω.απο αυτα τα 10 χρονια σχεδον τα μισα ειμαι χαμενος απτην οικογενεια μου,τους φιλους,ολη μου την ζωη λογω ταξιδιων κ νυχτερινων βαρδιων.εχω παει περσικο κολπο,σομαλιες,λιβανους,λιβυη,εκπαιδευσεις στην αγγλια για μηνες,παρασημα απτο νατο κ.τλ...τωρα θα μου πεις επιλογη μου ηταν κ πολυ σωστα ηταν επιλογη μου!αλλα επειδη ποτε δεν μαρεσε ο στρατος κ επειδη εχω δει απο 'μεσα' πολλα ευτραπελα που συμβαινουν τα οποια δεν μπορω ακομα να αναφερω δηλωσα παραιτηση κ σε 2 μηνες ανεβαινω νυρεμβεργη.παραιτηθηκα για πολλους λογους!για τα λεφτα που περνω που ναι για γελια κ ναι μπορει ναναι μονιμα καθε μηνα αλλα με 900 ευρω κ με ολους αυτους τους φορους δεν βγαινει με τιποτα!επισης προσληψεις δεν γινονται,εκπαιδευσεις δεν γινονται με αποτελεσμα να πρεπει να κανω αλλα 10 χρονια καραβι τουλαχιστον μεχρι τα 45 μου.τα δεδομενα εχουν αλλαξει δλδ σε σχεση με οταν μπηκα..αυτα εν ολιγεις επισης δεν θελω να αναφερθω για τις λεξεις σεβασμος,αξιοπρεπεια,ηρεμια,εξελιξη,προοδος κ τοσα αλλα που αυτα πολυ απλα σε κοινωνιες σαν τις ελλαδας απλα δεν υπαρχουν ουτε στο λεξικο!κ αυτα ειναι τα πρωτα που θελω να κερδισω σε κοινωνιες σαν τις γερμανιας κ θα τα κερδισω!ετσι κ αλλιως εργατης ειμαι κ εδω εργατης κ στην γερμανια.το θεμα ομως ειμαι να κερδισεις ολα ταλλα!εγω ειμαι απτους τυχερουςγιατι εχω πολλους φιλουςοι οποιοι ειναι φιλοι 15 χρονια τωρα κ ειναι γερμανοι πολιτες ι οχι ελληνες..παιζει μεγαλο ρολο αυτο κ αυτο γιατι εχω κ δουλειες που μου χουν βρει αλλα κ σπιτι για να μεινω τον πρωτο καιρο μεχρι να μπω στο κλιμα για να νοικιασω.ειμαι δλδ απτους λιγο καλυτερα φτιαγμενους ελληνες που θελουν να φυγουν απτην χωρα μας.αλλα θα θελα να κανω μια ερωτηση στα παιδια που ειναι ηδη πανω μηπως ξερουν κατι!εγω με αυτο το βιογραφικο που εχω με ολα αυτα τα χρονια,με τα σεμιναρια,με πτυχια ηλεκτρονικου κ.τ.λ πως μπορω να κινηθω?δλδ για παραδειγμα υπαρχουν εταιριες security που να φυλανε τραπεζες,εμπορικα κεντρα,αεροδρομια κ.τ.λ που να μπορω να στειλω καποιο βιογραφικο?οι security δλδ πως δουλευουν κ τι μισθους παιρνουν?αυτα θα τα μαθω κ σε 2 μηνες που θα ανεβω αλλα ρωταω μηπως ξερει καποιος κατι για να ξερω πως να κινηθω...πρεπει να σας επρηξα γιαυτο το κοβω!καλη τυχη σε ολα τα παιδια που εχουν σκοπο να ανεβουν κ να μην απογοητευεται κανενας γιατι οποιος γυρισει ελλαδα θα ναι απογοητευμενος απτην ζωη του για παντα....

            Comment


              Originally posted by hammer View Post
              Καλησπερα παιδια σε ολους!ειμαι 29 χρονων κ εγω απο αθηνα κ ειμαι 10 χρονια ....
              φιλε θα βρεθει κατι..επιμονη θελει

              που μας καταντησαν τα τσουτσεκια ρε..ολοι θα φυγουμε..θα αφησουμε πισω γονεις,γυναικες παιδια..

              αλητες

              Comment


                ΠΡΟΣΟΧΗ
                Σέρρες: Το παραμύθι με τη Γερμανία είχε θύματα... άνεργους!
                Μια μεγάλη απάτη με πρωταγωνιστή έναν 54χρονο ξεσκέπασε η αστυνομία...

                Την οικονομική συγκυρία που έχει οδηγήσει χιλιάδες Έλληνες στην ανεργία και την αβεβαιότητα για το μέλλον των οικογενειών τους εκμεταλλεύτηκε με τον πλέον αισχρό τρόπο ένας 54χρονος, ο οποίος όμως έπεσε τελικά στα δίχτυα της υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Σερρών.

                Αρχικά, υπήρξε καταγγελία ενός εξαπατημένου 47χρονου, που πείσθηκε να καταβάλει σε τραπεζικό λογαριασμό χρηματικό ποσό 600 ευρώ, το οποίο υποτίθεται ότι απαιτούνταν για την κάλυψη εξόδων που θα είχε ο 54χρονος προκειμένου να του εξασφαλίσει εργασία στην Γερμανία.

                Σύμφωνα με το myserres.gr, είχε στήσει το κόλπο του αρκετά πειστικά: δημοσίευε αγγελίες σε εφημερίδες της Θεσσαλονίκης, με τις οποίες υποσχόταν τη δυνατότητα εύρεσης εργασίας στη Γερμανία. Οι υποψήφιοι εργαζόμενοι – θύματά του όμως έπρεπε να του καταβάλουν χρηματικό ποσό που υποτίθεται ότι θα χρησιμοποιούνταν για την έκδοση εισιτηρίων και την ολοκλήρωση της διαδικασίας πρόσληψής τους από τις Γερμανικές εταιρείες. Ίσως να ήταν και το τελευταίο κομπόδεμα που είχαν ή που πιθανόν να δανείστηκαν ακόμη και από άλλους, προκειμένου να κάνουν μια νέα αρχή…

                Μετά την καταγγελία, το συμβάν ερευνήθηκε από την αστυνομία των Σερρών, οργανώθηκε επιχείρηση και τελικά πέτυχαν τη σύλληψή του στην Θεσσαλονίκη, τη στιγμή που θα λάμβανε επιπλέον 250 ευρώ από τον 47χρονο που είχε κάνει τη σχετική αναφορά.
                από το newsit.gr

                Comment


                  Originally posted by synnefaki View Post
                  και θα αφησεις την ομορφη Καβαλα;

                  δες εδω

                  http://www.job-gastro-express.de/13.html
                  Δεν εχω επιλογες συννεφακι μου...:confused:

                  Comment


                    Originally posted by Angelidis View Post
                    βαλεντινη κορτσακι μου!! ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ!!μοναχο ειναι πανακριβο και εστιατορια δεν ειναι η καλυτερη λυση.
                    Το ξέρω φίλε μου οτι δεν είναι η καλύτερη λύση....
                    Αλλά αυτήν την στιγμή είναι η μόνη..

                    Comment


                      Εαν θελεις μπορουμε να μιλησουμε!!
                      Στην Περιοχη μου ισως ειναι καπως καλυτερα και φθηνοτερα!!
                      Καλυτερα σε ενα Εργοστασιακι η κατι αλλο!!

                      Comment


                        Originally posted by hammer View Post
                        Καλησπερα παιδια σε ολους!ειμαι 29 χρονων κ εγω απο αθηνα κ ειμαι 10 χρονια υπαξιωματικος(ηλεκτρονικος-μηχανικος.....
                        Γεια σου
                        αν θελεις για κατι σιγουρο και σταθερο, με αυτο το βιογραφικο
                        θα κοιτουσα μεταξυ των αλλων και στην Deutsche Bahn





                        καλη τυχη
                        και....
                        καλο ταξιδι

                        Κριμα κριμα...για αλλη μια φορα η Ελλαδα διωχνει τα παιδια της

                        Comment


                          Originally posted by Angelidis View Post
                          Εαν θελεις μπορουμε να μιλησουμε!!
                          Στην Περιοχη μου ισως ειναι καπως καλυτερα και φθηνοτερα!!
                          Καλυτερα σε ενα Εργοστασιακι η κατι αλλο!!
                          Ευχαριστώ για την προσφορά σου Αγγελίδη,αλλά έχω γνωστούς στο Μόναχο γι' αυτό ψάχνω εκεί!

                          Comment


                            οκ σευχαρηστω πολυ που μου απαντησες κ για τις πληροφοριες που θα μου χρησιμευσουν σιγουρα!να σαι καλα κ λογικα θα τα ξαναπουμε απο δω μεσα...χαχα

                            Comment


                              εργασια για φιλολογο

                              καλησπερα! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις πως μπορω να βρω δουλεια στη γερμανια σε ελληνικο σχολειο, γτ ειμαι φιλολογος και θα με ενδιεφερε ακομη και ιδιωτικο σχολειο. Το ασχημο ειναι οτι δε γνωριζω τη γλωσσα, αλλα ειμαι προθυμη να μαθω.ευχαριστω!!

                              Comment


                                Μισθός (μεικτά - καθαρά)

                                Παίδες, πόσος είναι ο μέσος όρος φορολόγισης για έγγαμο με 2 παιδιά ?

                                Προσπαθώ να βρω αλλά δεν τα έχω καταφέρει γιατί αλλάζουν συνέχεια.

                                Ένας μισθός μεικτά 3000-3500 € πόσα θα είναι καθαρά ?


                                Επίσης βλέπω σε κάποιες αγγελίες που κάποιοι δίνουν 13 μισθούς. Πόσοι είναι κανονικά ?

                                Comment

                                Working...
                                X