Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - AutolycusWolf

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    @ patousis : (αλλά τις θέσεις δεν θέλουμε να μας τις χαρίσουνε.... θα τος πάρουμε με την αξιά μας - γι'αυτό άλλωστε δεν φύγαμε από την (αναξιοκρατική) Ελλάδα;;;)

    Originally posted by AutolycusWolf View Post
    Θα σταθώ σε αυτό, καθότι, από τα λίγα που διάβασα μέχρι στιγμής στο πατριωτάκι, συγχωρέστε με κιόλας αν κάνω λάθος, διαπίστωσα πως καλύτερα να "μπλέξεις" με Αυστραλούς, παρά με Ελληνοαυστραλούς. Τι να πω ρε παιδιά... Εύχομαι πραγματικά να διαβάζω άλλ' αντ' άλλων!

    Σημείωση για την αποφυγή πάσης παρεξήγησης: Μιλώ πάντα για εργοδότες!
    όχι φίλε, δεν διαβάζεις άλλ' αντ' άλλων...δυστυχώς!!! βέβαια υπάρχουν & οι εξαιρέσει ςγια να επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ε!!!! για να λέμε & του στραβού το δίκιο..... υπάρχουν συγγενείς (& μη) που βοήθησαν & βοηθούν ακόμη νεομετανάστες πατριώτες.... εύχομαι να "πέσεις" - αν χρειαστεί από ανάγκη - σε τέτοιον. Κατα τα άλλα, όπως έλεγε & ένας καθηγητής μου 9ώρα οτυ καλή όπου είναι) : "φύλαγε τα ρούχα σου, για να σου μείνει & κάτι!!!!"

    Τα λέμε!!!!
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      #17
      Εμενα ας μου τη δωσουν και αναξιοκρατικα, αλλα ας μου τη δωσουν !!!
      Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

      Comment


        #18
        09/09/2013
        Καλημέρα σε όλους.

        Είναι 6 το πρωί ώρα Ελλάδας και τις τελευταίες μέρες δεν κοιμάμαι καλά. Έχω ένα μήνα να σας γράψω κι αυτό γιατί οι δουλειές είναι τόσες πολλές που πραγματικά δεν προλαβαίνω. Χαρτιά, διαδικασίες, ετοιμασίες...

        Το ήξερα πως δεν θα ήταν... βόλτα στο πάρκο αλλά πραγματικά δεν το περίμενα έτσι. Το άγχος μου τεράστιο και με κατατρώει μέρα με την ημέρα. Κοιμάμαι ελάχιστα και έχω χάσει την μπάλα. Εχθές Κυριακή χρειάστηκε να κατέβω στο κέντρο και από τη σαστιμάρα μου δεν χτύπησα εισιτήριο στο μετρό. Αποτέλεσμα να με πιάσουν και να τρέχω σήμερα να πληρώσω €84 πρόστιμο που δεν μου περισσεύουν ούτε για αστείο...

        Συναντήθηκα με κάποιους εκπροσώπους από το γραφείο της Αυστραλίας που έχει αναλάβει τα διαδικαστικά μου. Δεν είναι ότι μου είπαν κάτι ψεύτικο αλλά για κάποιο λόγο αισθάνθηκα ότι τα πράγματα θα είναι υπερβολικά πιο δύσκολα απ' όσο (ήδη δύσκολα τα) περίμενα, σχετικά με τη μόνιμη παραμονή μου. Θεωρούν δε πολύ πιθανό να μην καταφέρω τίποτα αν κατέβω με άγχος και με φούρια να βρω σπόνσορα από τον πρώτο μήνα. Εντάξει το καταλαβαίνω απόλυτα όλο αυτό, ωστόσο, πως μπορεί κανείς να πατήσει τον διακόπτη και ν' αλλάξει διάθεση όταν διακυβεύονται τόσα πολλά;

        Έχουν μείνει 20 μέρες ακόμα και πραγματικά προβληματίζομαι αν πήρα τελικά τη σωστή απόφαση. Γιατί αν δεν τα καταφέρω κι αναγκαστώ να γυρίσω πίσω, όχι μόνο θα έχω σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο (που δεν περισσεύει) αλλά και τα χρήματα κάποιων ανθρώπων που με εμπιστεύτηκαν, με αμφίβολη πιθανότητα να τους τα επιστρέψω εφόσον στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά.

        Δεν με φοβίζει το άγνωστο. Δεν έχω πρόβλημα να δουλέψω οπουδήποτε. Πιστεύω ακράδαντα πως στην Αυστραλία θα βρω κάτι προσωρινό για να συντηρήσω το σαρκίο μου και να τροφοδοτήσω τις σπουδές μου (εφόσον θα είμαι κάτω με σπουδαστική βίζα). Το θέμα δεν είναι ο πρώτος χρόνος αλλά το μετά απ' αυτόν, όταν στις 4/11/14 θα πρέπει να επιστρέψω αν δεν έχω βρει άλλο τρόπο για να παραμείνω στη χώρα. Αυτό είναι που με φοβίζει και μου τρώει το μυαλό...

        20 μέρες ακόμα και ειλικρινά αν δεν είχα φτάσει τόσο κοντά, θα τα είχα παρατήσει. Αδυναμία χαρακτήρα; Ίσως. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκλάβω. Τώρα καταλαβαίνω γιατί τόσος κόσμος ενώ φυτοζωεί στην Ελλάδα δεν παίρνει την μεγάλη απόφαση να τα παρατήσει και να ψάξει την τύχη του αλλού. Το γνωρίζουμε ότι δεν είναι εύκολο αλλά τελικά καταλαβαίνουμε το μέγεθος της δυσκολίας του εγχειρήματος μόνο όταν είμαστε μέσα στο καζάνι που βράζει...

        Ενδέχεται το μυαλό μου να μου παίζει παιχνίδια και ό,τι νιώθω να είναι απολύτως φυσιολογικό. Μακάρι. Ελπίζω όταν με το καλό κατέβω στη Μελβούρνη να δω τα πράγματα με περισσότερη αισιοδοξία.

        I'll keep you posted as more information becomes available...

        Comment


          #19
          το επάγγελμα του translator είναι στη csol. Ψάξε τα state migration plans μήπως καμιά πολιτεία ζητάει μεταφραστές. Θα πρέπει να έχεις έτοιμα όλα τα χαρτιά που θέλει το NAATI και νομίζω ότι το ΝΑΑΤΙ σε πιστοποιεί κατόπιν διαγωνίσματος.

          Με αυτό που διάλεξες στο Londsdale δεν έχεις καμία απολύτως πιθανότητα για permanent visa. Εκτός κι αν είσαι γυναικοκατακτητής και στον ένα χρόνο που θα είσαι Αυστραλία παντρευτείς Αυστραλέζα.

          Comment


            #20
            Originally posted by Constantin View Post
            το επάγγελμα του translator είναι στη csol. Ψάξε τα state migration plans μήπως καμιά πολιτεία ζητάει μεταφραστές. Θα πρέπει να έχεις έτοιμα όλα τα χαρτιά που θέλει το NAATI και νομίζω ότι το ΝΑΑΤΙ σε πιστοποιεί κατόπιν διαγωνίσματος.
            Για το NAATI το ξέρω ήδη, έχω τα χαρτιά κι ούτως η άλλως ήμουν προετοιμασμένος για το assessment test. Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι το επάγγελμα μου είναι στη CSOL (έψαχνα τη SOL). Αυτό ίσως και να βάζει νέα δεδομένα στο τραπέζι...

            Originally posted by Constantin View Post
            Με αυτό που διάλεξες στο Londsdale δεν έχεις καμία απολύτως πιθανότητα για permanent visa. Εκτός κι αν είσαι γυναικοκατακτητής και στον ένα χρόνο που θα είσαι Αυστραλία παντρευτείς Αυστραλέζα.
            Thanks for making matters worse but at least you're being honest. Το ενδεχόμενο παντρειάς το έχω και το είχα σκεφτεί από καιρό. Ίσως και να το επιχειρήσω if all else fails...

            Comment


              #21
              Μια φιλική συμβουλή ( αν μπορώ να κάνω κάτι τετοιο ) σε όσους σκέφτονται τη φοιτητική βίζα για να πάνε Αυστραλία.Η ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. Για να μπορέσει κάποιος μετά την φοιτητική να γίνει μόνιμος κάτοικος θα πρέπει :
              Α . Να σπουδάσει κάτι το οποίο θα του δίνει τη δυνατότητα να τον απασχολήσει Αυστραλός εργοδότης προσφέροντάς του sponsorship δηλαδή 457 Visa.Για να συμβεί αυτό πρέπει το αντικείμενο των σπουδών να είναι σε τρομερή ζήτηση ,ο Αυστραλός να μήν μπορεί να καλύψει την θέση με πολίτη ή μόνιμο κάτοικο και να είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάποια μικρά μεν αλλα υπαρκτά εξοδα δε για αυτήν τη Visa.
              B. Να σπουδάσει κάτι το οποίο είναι στην λίστα των επαγγελμάτων που η αυστραλία θέλει .Αυτό αποτυπώνεται στην SOL και στην CSOL.Η μία λίστα είναι για επαγγελματα που ζητάει η αυστραλία και είναι σε τρομερά μεγάλη ζήτηση και η άλλη δίδεται κάθε χρόνο απο το κάθε STATE ανάλογα με το επάγγελμα που θέλει η κάθε πολιτεία να σπονσοράρει.Δεν θυμάμαι που αντιστοιχεί το κάθε ακρόνυμο ,εάν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δεί ο ίδιος εκτενέστερα.Για να δεί κάποιος ποια επαγγέλματα θέλει η κάθε πολιτεία ασ ψαξει στο google .πχ για την Νότιο Αυστραλία ας ψάξει "SA state migration plan" και ας δεί τα επίσημα sites απο την κάθε πολιτεία.
              ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.Σκεφτείτε καλά γιατί θα είναι δύσκολο.Προσωπική μου άποψη ,δείτε καλά το τι θέλετε να σπουδάσετε.Ενα καλό (αλλα και πάλι όχι εγγυημένο μονοπάτι προς permanent residensy μέσω φοιτητικής είναι:Επάγγελμα που είναι απαραίτητο ,πχ μηχανικός αυτοκινήτων ,ξυλουργός ,συγκολλητής ,επιλογή προγράμματος CRICOS δηλαδή 2ετές πρόγραμμα σπουδών ,σπουδες σε regional περιοχες (ταχυδρομικοί κώδικες εδώ Regional Australia/Low Population Growth Metropolitan Areas - Workers - Visas & Immigration ) .Μετά την αποφοίτηση διετούς διάρκειας δικαιούσαι να εκδόσεις gratuate visa διάρκειας 18 μηνών.Με αυτόν το τρόπο μαζευεις τους αναγκαίους πόντους για αίτηση σε skillselect.Για μένα αυτός είναι ο δρόμος που πρέπει κάποιος να ακολουθήσει.Τα υπόλοιπα είναι ελληνικές κουτοπονηριές που δεν ξέρεις που μπορεί να σε βγάλουν.Με τον τρόπο που προανέφερα κάποιος μπορεί να μαζέψει τους εξής πόντους.
              Ηλικία μέχρι 39 ετών 25 πόντους ,αυστραλέζικο δίπλωμα 10 πόντους ,εργασιακή εμπειρία στην αυστραλία 5 πόντοι ,διετές πρόγραμμα σπουδών στην αυστραλία 5 πόντοι, σπουδές σε regional περιοχή 5 πόντοι ,sponsorship απο την πολιτεία για να αιτηθεί κάποιος 489 visa 10 πόντοι.Σύνολο 60 πόντοι χωρίς ιδιαίτερα καλή γνώση των αγγλικών( IELTS 6 ή 6.5 ανάλογα με την πολιτεία και το επάγγελμα).
              ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ,με 2 έτη απουδών σε κατάλληλο αντικείμενο ,σε επαρχιωτική περιοχή και ένα έτος αυστραλέζικης εργασιακής εμπειρίας μπορεί κάποιος να βγάλει βίζα που οδηγεί σε μόνιμη παραμονή.

              Comment


                #22
                Originally posted by spyros38 View Post
                Η ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ......
                ..ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ,με 2 έτη απουδών σε κατάλληλο αντικείμενο ,σε επαρχιωτική περιοχή και ένα έτος αυστραλέζικης εργασιακής εμπειρίας μπορεί.. κάποιος να βγάλει βίζα που οδηγεί σε μόνιμη παραμονή.
                Exactly!!

                Comment


                  #23
                  Αγαπημένα πατριωτάκια,

                  Αυτά που μου επισημάνατε τα ήξερα ήδη. Γνώριζα ότι η φοιτητική δεν εγγυάται τίποτα. Αν δείτε την αρχική μου τοποθέτηση το έψαχνα καιρό με διάφορους τρόπους. Και το είχα παρατήσει γιατί πίστευα ότι δεν θα καταφέρω τίποτα. Αναπτερώθηκε το ηθικό και ξαναγεννήθηκε η ελπίδα ίσως και λόγω της κατάστασης που χειροτερεύει μέρα με την μέρα. Πείστηκα στην απελπισία μου να δοκιμάσω κάτι με αμφίβολο αποτέλεσμα γιατί ο πνιγμένος πιάνεται από τα μαλλιά του.

                  Δεν κατηγορώ κανένα, ούτε θα μπω στη διαδικασία για να δικαιολογήσω τον εαυτό μου να πω πως από το γραφείο "δεν μου είπαν την αλήθεια". Τα παιδιά την αλήθεια είπαν και είμαι σίγουρος πως στο κομμάτι τους κάνουν κι έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Τέλος πάντων εσείς εν ολίγοις συμβουλεύετε να ακυρώσω τα πάντα, να χάσω τις όποιες προκαταβολές και να σώσω ό,τι μπορώ από τα δανεικά τώρα που έστω και στο πάρα πέντε μπορώ να κάνω πίσω ή να το ρισκάρω με την προοπτική του βλέποντας και κάνοντας; Μπορεί εκεί να βρω την άκρη και να καταφέρω να ορθοποδήσω με τον άλφα ή βήτα τρόπο. Να πάρω την πιστοποίηση του NAATI και να δοκιμάσω την τύχη μου με regional sponsorship...

                  Το μυαλό μου έχει γίνει ένας απίστευτος πουρές και δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by AutolycusWolf View Post
                    Αγαπημένα πατριωτάκια,

                    Αυτά που μου επισημάνατε τα ήξερα ήδη. Γνώριζα ότι η φοιτητική δεν εγγυάται τίποτα.

                    Τέλος πάντων εσείς εν ολίγοις συμβουλεύετε να ακυρώσω τα πάντα, να χάσω τις όποιες προκαταβολές και να σώσω ό,τι μπορώ από τα δανεικά τώρα που έστω και στο πάρα πέντε μπορώ να κάνω πίσω ή να το ρισκάρω με την προοπτική του βλέποντας και κάνοντας;
                    Μπορεί εκεί να βρω την άκρη και να καταφέρω να ορθοποδήσω με τον άλφα ή βήτα τρόπο.
                    Να πάρω την πιστοποίηση του NAATI και να δοκιμάσω την τύχη μου με regional sponsorship...

                    Το μυαλό μου έχει γίνει ένας απίστευτος πουρές και δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά...
                    Καλημέρα AutolycusWolf πατριωτάκι.
                    Κανένας πιστεύω δεν σου λέει να κάνεις πίσω απλά σου λένε όλες τις εκδοχές που μπορεί να συμβούν για να είσαι προετοιμασμένος για όλα άσχημα ή καλά.
                    Υπάρχουν μερικοί που τα κατάφεραν, ίσως κ εσύ να τα καταφέρεις κ το λέω αυτό γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του Αστέρι κ Τύχη...!!!
                    Όμως δεν αρκεί μόνο αυτό... γιατί όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση της χώρας που σκέφτεσαι να πας άλλο τόσο μεγαλύτερα θα είναι κ τα έξοδα που θα κάνεις όπως κ το ρίσκο που παίρνεις...!!!


                    Κ για να σου αλλάξω λίγο την διάθεση ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...html#post70623
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #25
                      Αχ βρε jimathens σ' ευχαριστώ που προσπαθείς να μου χρυσώσεις το χάπι και να μου φτιάξεις τη διάθεση, το εκτιμώ αφάνταστα και μιλώ με απόλυτη ειλικρίνεια.

                      Θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ ν' αλλάξω το course, έστω και την τελευταία στιγμή, από μονοετές σε διετές μήπως και γίνει κάτι με τη βίζα που δικαιούνται οι σπουδαστές μετά τα δύο έτη σπουδών. Αλλιώς δεν ξέρω...

                      Μίλησα και με τον έναν εκ των χορηγών μου... Του είπα πως έχουν τα πράγματα του εξήγησα τις πιθανότητες ξανά (τις ήξερε ήδη, μαζί κάναμε τη διαδικασία εξάλλου) και όταν του ανέφερα πως θέλω να τα τινάξω στον αέρα μου είπε χαρακτηριστικά: "Εκεί έστω και απειροελάχιστες υπάρχουν πιθανότητες, εδώ καμία. Πάρε τα πόδια σου και πήγαινε"...

                      Τι να πω... Θα σας ενημερώνω με νέες πληροφορίες όταν μπορώ. Keep your fingers crossed for me kind folks!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by AutolycusWolf View Post
                        "Εκεί έστω και απειροελάχιστες υπάρχουν πιθανότητες, εδώ καμία. Πάρε τα πόδια σου και πήγαινε"
                        Πόσο δίκιο,έχει!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by AutolycusWolf View Post
                          Αγαπημένα πατριωτάκια,

                          Αυτά που μου επισημάνατε τα ήξερα ήδη. Γνώριζα ότι η φοιτητική δεν εγγυάται τίποτα. Αν δείτε την αρχική μου τοποθέτηση το έψαχνα καιρό με διάφορους τρόπους. Και το είχα παρατήσει γιατί πίστευα ότι δεν θα καταφέρω τίποτα. Αναπτερώθηκε το ηθικό και ξαναγεννήθηκε η ελπίδα ίσως και λόγω της κατάστασης που χειροτερεύει μέρα με την μέρα. Πείστηκα στην απελπισία μου να δοκιμάσω κάτι με αμφίβολο αποτέλεσμα γιατί ο πνιγμένος πιάνεται από τα μαλλιά του.

                          Δεν κατηγορώ κανένα, ούτε θα μπω στη διαδικασία για να δικαιολογήσω τον εαυτό μου να πω πως από το γραφείο "δεν μου είπαν την αλήθεια". Τα παιδιά την αλήθεια είπαν και είμαι σίγουρος πως στο κομμάτι τους κάνουν κι έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Τέλος πάντων εσείς εν ολίγοις συμβουλεύετε να ακυρώσω τα πάντα, να χάσω τις όποιες προκαταβολές και να σώσω ό,τι μπορώ από τα δανεικά τώρα που έστω και στο πάρα πέντε μπορώ να κάνω πίσω ή να το ρισκάρω με την προοπτική του βλέποντας και κάνοντας; Μπορεί εκεί να βρω την άκρη και να καταφέρω να ορθοποδήσω με τον άλφα ή βήτα τρόπο. Να πάρω την πιστοποίηση του NAATI και να δοκιμάσω την τύχη μου με regional sponsorship...

                          Το μυαλό μου έχει γίνει ένας απίστευτος πουρές και δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά...
                          Worst case scenario: Βρίσκεις γυναίκα και παντρεύεσαι! Όλα καλά θα σου πάνε επειδή ξέρεις τι παίζει... Best of luck!!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Constantin View Post
                            το επάγγελμα του translator είναι στη csol. Ψάξε τα state migration plans μήπως καμιά πολιτεία ζητάει μεταφραστές. Θα πρέπει να έχεις έτοιμα όλα τα χαρτιά που θέλει το NAATI και νομίζω ότι το ΝΑΑΤΙ σε πιστοποιεί κατόπιν διαγωνίσματος.

                            Με αυτό που διάλεξες στο Londsdale δεν έχεις καμία απολύτως πιθανότητα για permanent visa. Εκτός κι αν είσαι γυναικοκατακτητής και στον ένα χρόνο που θα είσαι Αυστραλία παντρευτείς Αυστραλέζα.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #29
                              02/10/2013
                              Καλημέρα σε όλους. Δεν έχω πολλές ώρες που έφτασα. Είμαι μάλλον στεναχωρημένος αλλά θα δείξει. Για αρχή το μόνο που θα πω είναι να ακούτε ό,τι σας λέει ο Theo και να δίνετε πολύ μεγάλη βάση σ' αυτά. Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε εκείνον και τη γυναίκα του που με στήριξαν ψυχολογικά τις πρώτες ώρες στην Μελβούρνη και μου έδωσαν γλυκό για να έχω κάτι να φάω σήμερα το πρωί, myki card για να μετακινηθώ, οδικό χάρτη με τις συγκοινωνίες και κουβέρτα, αλλιώς θα το είχα δαγκώσει με το ψοφόκρυο που κάνει. Εμ κι εγώ που νόμιζα ότι θα είναι άνοιξη κι έφερα μόνο καλοκαιρινή κουβερτούλα...

                              Τα άλλα αργότερα γιατί ακόμα να εγκλιματιστώ πλήρως. Απλώς ν' ακούτε και να διαβάζετε τον Theo και τους άλλους mods εδώ, πριν πάρετε την πολύ μεγάλη απόφαση να ξεσπιτωθήτε κι έρθετε στην άλλη άκρη του κόσμου!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by AutolycusWolf View Post
                                02/10/2013
                                Καλημέρα σε όλους. Δεν έχω πολλές ώρες που έφτασα. Είμαι μάλλον στεναχωρημένος αλλά θα δείξει. Για αρχή το μόνο που θα πω είναι να ακούτε ό,τι σας λέει ο Theo και να δίνετε πολύ μεγάλη βάση σ' αυτά. Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε εκείνον και τη γυναίκα του που με στήριξαν ψυχολογικά τις πρώτες ώρες στην Μελβούρνη και μου έδωσαν γλυκό για να έχω κάτι να φάω σήμερα το πρωί, myki card για να μετακινηθώ, οδικό χάρτη με τις συγκοινωνίες και κουβέρτα, αλλιώς θα το είχα δαγκώσει με το ψοφόκρυο που κάνει. Εμ κι εγώ που νόμιζα ότι θα είναι άνοιξη κι έφερα μόνο καλοκαιρινή κουβερτούλα...

                                Τα άλλα αργότερα γιατί ακόμα να εγκλιματιστώ πλήρως. Απλώς ν' ακούτε και να διαβάζετε τον Theo και τους άλλους mods εδώ, πριν πάρετε την πολύ μεγάλη απόφαση να ξεσπιτωθήτε κι έρθετε στην άλλη άκρη του κόσμου!
                                Καλώς ήρθες στην Αυστραλία
                                Καλή τύχη
                                Υγεία
                                Κ
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X