Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Μήνες στο Manchester. Εντυπώσεις - Δυσκολίες - Πληροφορίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by tasos76 View Post



    Για εταιρια κινητης επελεξα την Three οπου με 12μηνο συμβολαιο και 17λιρες το μηνα εχεις απεριοριστο internet, απεριοριστα μηνυματα και 200 λεπτα ομιλιας. Επισης μου εδωσαν και ενα site απο το οποιο μπορεις να μιλας απο το κινητο Three, με Ελλαδα, σε σταθερο με 3penis το λεπτο και σε κινητο 8penis το λεπτο. Αυτο δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω.
    Αν θεωρηθει οτι κανω διαφημιση την εν λογο εταιρια, παρακαλω οι διαχειριστες να το διαγραψουν
    Δεν νομιζω ,οτι μπορει να θεωρηθει διαφημιση ...κινητης τηλεφωνιας ,
    με την στενη εννοια του όρου ,το συγκεκριμενο !
    Οπότε ,μην ανησυχεις ,Τασο!
    Δεν θα διαγραφει ,τιποτα!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #47
      Εγώ ήρθα Αγγλία τέλη Ιουνίου, 4 χρόνια μετά την αποφοιτησή μου από το University of Manchester...

      Μετά την πρώτη μου εβδομάδα που έμεινα σε εστίες του πανεπιστημίου,σε πολύ κακή κατάσταση,και 18 λίρες τη βραδιά πήγα Newcastle για 1 μήνα όπου δούλεψα εθελοντικά στο Οικονομικό τμήμα γνωστού φιλανθρωπικού οργανισμού ώστε να πάρω λίγο UK experience και 1 UK reference που τόσο μου έλειπε.

      Έψαξα και στο Newcastle για δουλειά αφού θα ήταν ιδανικά να εχω μια δουλειά 20-30 ώρες και να πηγάινω 1 φορα τη βδομάδα στον φιλανθρωπικό οργανισμό εκεί να μαζεύω εμπειρία.Δεν προέκυψε αφού εκεί είναι μικρή αγορά και σε όσες λίγες αγγελίες έψαξα για ότι δουλειά αλλά δεν με πήραν.

      Γύρισα Manchester όπου βρήκα αμέσως σπίτι 350 λίρες το μήνα με άλλους 5 μέσω spareroom με πληρωμένα λογαριασμούς και council tax και χωρίς ελάχιστη παραμονή 3 ή 6 μήνες.

      Το θέμα όμως είναι για δουλειά γαμώτο..Είμαι 10 μέρες στο Manchester και δεν βρίσκω..Κάνω πολλές αιτήσεις μέσω recruitment agencies και έχω κλείσει ραντεβού και πήγα σε Robert Half και Reed, έχω αλωνίσει το κέντρο της πόλης δίνοντας βιογραφικά σε κάθε μαγαζί που ζητά πωλητές και η μαλακία όλες οι θέσεις είναι για κάπου 20 ώρες ή λιγότερες τη βδομάδα.Μακάρι να βρω κάτι και να μη γυρίσω πίσω Ελλάδα σε 2-3 μήνες όπου στην πατρίδα μας ελάχιστες δουλειες και πολύς πόνος.

      Έχω τελειώσει πτυχίο Λογιστικής στο ΤΕΙ Πειραιά και Bsc (Hons) Management στο University of Manchester.Στην Ελλάδα έκανα Internships.δούλευα σε λογιστήριο μεγάλου ξενοδοχείου με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ και στην τελευταία δουλειά ήμουν κάπου 9 μήνες σε μικρή εταιρία εκπαιδευόμενος Οικονομικος Αναλυτής..Αγγλία έκανα τώρα μέχρι αρχές Αυγούστου το Internship στον φιλανθρωπικό οργανισμό,και μια καλή φίλη που είναι HR Manager σε μικρή εταιρία training μου είπε να βάλω στο βιογραφικό ότι έχω δουλέψει στην εταιρία για 2 μήνες πέρσυ το καλοκαίρι και να την χρησιμοποιήσω ως UK reference όπως και κάνω..

      Αν και επιδιώκω να βρω δουλειά πάνω σε Accounting και Finance είμαι πρόθυμος να κάνω κάθε δουλειά.

      Μακάρι να βρω κάτι...

      Comment


        #48
        Καλησπέρα. Μην απογοητεύεσαι δεν είσαι πολύ καιρό εκεί. Γιατί δεν δοκιμάζεις να στείλεις βιογραφικά και σε άλλες πόλεις για να έχεις περισσότερες πιθανότητες? Για "σοβαρή" δουλειά σχετική με τον αντικείμενο σου είναι δύσκολο να βρείς άμεσα, γιατί οι πιο πολλοί ψάχνουν άτομα για Σεπτέβριο/Οκτώβριο σε entry level. Βρες κάτι πρόχειρο με λίγες ώρες και μετά μπορείς να συμπληρώσεις τις ώρες με κάποια άλλη δουλειά.

        Comment


          #49
          Originally posted by kkovots View Post
          Εγώ ήρθα Αγγλία τέλη Ιουνίου, 4 χρόνια μετά την αποφοιτησή μου από το University of Manchester...

          Μετά την πρώτη μου εβδομάδα που έμεινα σε εστίες του πανεπιστημίου,σε πολύ κακή κατάσταση,και 18 λίρες τη βραδιά πήγα Newcastle για 1 μήνα όπου δούλεψα εθελοντικά στο Οικονομικό τμήμα γνωστού φιλανθρωπικού οργανισμού ώστε να πάρω λίγο UK experience και 1 UK reference που τόσο μου έλειπε.

          Έψαξα και στο Newcastle για δουλειά αφού θα ήταν ιδανικά να εχω μια δουλειά 20-30 ώρες και να πηγάινω 1 φορα τη βδομάδα στον φιλανθρωπικό οργανισμό εκεί να μαζεύω εμπειρία.Δεν προέκυψε αφού εκεί είναι μικρή αγορά και σε όσες λίγες αγγελίες έψαξα για ότι δουλειά αλλά δεν με πήραν.

          Γύρισα Manchester όπου βρήκα αμέσως σπίτι 350 λίρες το μήνα με άλλους 5 μέσω spareroom με πληρωμένα λογαριασμούς και council tax και χωρίς ελάχιστη παραμονή 3 ή 6 μήνες.

          Το θέμα όμως είναι για δουλειά γαμώτο..Είμαι 10 μέρες στο Manchester και δεν βρίσκω..Κάνω πολλές αιτήσεις μέσω recruitment agencies και έχω κλείσει ραντεβού και πήγα σε Robert Half και Reed, έχω αλωνίσει το κέντρο της πόλης δίνοντας βιογραφικά σε κάθε μαγαζί που ζητά πωλητές και η μαλακία όλες οι θέσεις είναι για κάπου 20 ώρες ή λιγότερες τη βδομάδα.Μακάρι να βρω κάτι και να μη γυρίσω πίσω Ελλάδα σε 2-3 μήνες όπου στην πατρίδα μας ελάχιστες δουλειες και πολύς πόνος.

          Έχω τελειώσει πτυχίο Λογιστικής στο ΤΕΙ Πειραιά και Bsc (Hons) Management στο University of Manchester.Στην Ελλάδα έκανα Internships.δούλευα σε λογιστήριο μεγάλου ξενοδοχείου με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ και στην τελευταία δουλειά ήμουν κάπου 9 μήνες σε μικρή εταιρία εκπαιδευόμενος Οικονομικος Αναλυτής..Αγγλία έκανα τώρα μέχρι αρχές Αυγούστου το Internship στον φιλανθρωπικό οργανισμό,και μια καλή φίλη που είναι HR Manager σε μικρή εταιρία training μου είπε να βάλω στο βιογραφικό ότι έχω δουλέψει στην εταιρία για 2 μήνες πέρσυ το καλοκαίρι και να την χρησιμοποιήσω ως UK reference όπως και κάνω..

          Αν και επιδιώκω να βρω δουλειά πάνω σε Accounting και Finance είμαι πρόθυμος να κάνω κάθε δουλειά.

          Μακάρι να βρω κάτι...
          Δεκα ημερες ειναι πολυ λιγο...αν βρεις κατι σε 2-3 μηνες παλι καλα θα ειναι...

          Comment


            #50
            Originally posted by michaiks View Post
            Δεκα ημερες ειναι πολυ λιγο...αν βρεις κατι σε 2-3 μηνες παλι καλα θα ειναι...
            Ετσι ακριβως. 10 μερες θες μονο μεχρι να βγαλεις ΝΙΝ. Μετα απο κανα μηνα ισως δεχθείς καποιο τηλεφώνημα και στο 2μηνο και υστερα ισως σε καλέσουν σε συνεντευξη. Η αγορα ειναι ιδιεταιρα πλούσια σε ζητηση εκει και οι recruiters διαλέγουν με το πασο τους. Ειναι η προφανής επιλογη η Βρεττανια για τον λαντζέρη ως το στέλεχος πολυεθνικής που μιλαει αγγλικα ή εχει παρει διπλωμα απο βρετανικό πανεπιστήμιο στην Ελλαδα.

            Comment


              #51
              Να ρωτήσω κάτι άλλο σας παρακαλώ.

              Εαν εργαστώ κάπου πχ 15 ώρες την εβδομάδα έχω δικαίωμα να δουλέψω και σε άλλη εταιρία σε άλλη θέση για άλλες 10 ή 15 ώρες;Τι προβλέπει η αγγλική νομοθεσία;

              Το jobcenter plus μου φάνηκαν πολύ αδιάφοροι και όταν τους ρώτησα όπου πήγα πρώτα να επιβεβαιώσω ότι το ΝΙ Number που έχω από το 2008 αν ισχύει ακόμα κι ας μην έχω δουλέψει στο UK μου είπαν ότι ισχύει.Όταν όμως ρώτησα αν μπορώ να κλείσω ραντεβού με κάποιον σύμβουλο,κάποιον να μου δώσει συμβουλές για καλύτερη αναζήτηση εργασίας ή άλλη βοήθεια μου είπαν δεν το κάνουν..Ένας από αυτούς μου είπε αν παίρνω το JSA μετά από 3 μήνς άνεργος τότε προσπαθούν να βοηθήσουν να βρω ότι δουλειά να ναι...Μαλακίες...

              Comment


                #52
                Φυσικά και μπορείς να εργαστείς. Δεν υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα.

                Comment


                  #53
                  Γεια σας και απο εμένα!Διαβάζω το forum εδώ και αρκετό καιρο μαζεύοντας πληροφορίες αλλά σήμερα μόλις εκανα εγγραφή καθώς τελικα πηραμε την μεγαλη αποφαση με τον φιλο μου να παμε Αγγλια και έχω καποιες ακομη απορίες. Προσανατολιζόμαστε και εμείς προς το Manchester λογω των πιο χαμηλων ενοικίων.Θα ηθελα να ρωτησω πρωτα σχετικα με τα συμβολαια των σπιτιων.Απο την στιγμη που θα κανεις το viewing σε ποσες μερες περιπου ειναι ετοιμα και ποτε μπορεις εσυ να μετακομισεις;Ρωταω για να υπολογισω ποσες μερες πρεπει να κανω κρατηση στο hostel.Το ενοικιο και την προκαταβολη την δινεις αφου παρεις το συμβολαιο στα χέρια σου φαντάζομαι;Επειδη διαβασα για πολλες απατες,πως θα καταλαβω αν το συμβολαιο ειναι εγκυρο;Δηλαδη τι στοιχεια περιλαμβανει;Το NIN του ιδιοκτητη και τον ID του ας πουμε;Επισης μια αλλη απορια που εχω ειναι σχετικα με τις συστατικες επιστολες που αναφρθηκαν στην αρχη.Θα πρέπει να ειναι αποκλειστικά απο τον πρωην εργοδοτη και να εχουν σφραγιδα και λογοτυπο της εταιρειας;Για παραδειγμα εγω μπορω να παρω συστατικη απο πρωην υπευθυνο μου ο οποιος ομως δεν βρισκεται πια σ'αυτην την θεση,εχει παραιτηθει,μπορω;Γιατι του ζητησα και μου ειπε πως χωρις την σφραγιδα της εταιρειας μαλλον ειναι ακυρη και με εβαλε σε σκεψεις.Επισης,αν ειναι μεταφρασμενες θα πρεπει να εχουν σφραγιδα της Χάγης ή η σφραγιδα της Χάγης αφορα μονο δημοσια εγγραφα;Και τελος ηθελα να ρωτησω για την ευρεση εργασιας.Εκτος απο το κανεις αιτησεις on-line αν θελεις να αφησεις βιογραφικο σε μαγαζια,σε σουπερ μαρκετ για παραδειγμα,πηγαινεις εκει και λες "μπορω να αφησω ενα βιογραφικο" όπως στην Ελλάδα;Για το ΝΙΝ,ισχυει ακομη οτι μπορεις να δουλεψεις με προσωρινο;Γιατι καπου διαβασα για εναν καινουριο νομο που λεει οτι πρωτα πρεπει να εχεις ΝΙΝ και μετα να ξεκινησεις να εργαζεσαι ή δεν ισχυει αυτο;Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλά θα παμε με περιορισμενο budget οποτε πρεπει να το οργανωσω ετσι ωστε να γινουν τα διαδικαστικα των πρωτων ημερων οσο πιο γρηγορα γινεται.

                  Comment


                    #54
                    20 ερωτησεις σε 10 γραμμες, οι περισσοτερες απαντημενες πολλες φορες... Ας απαντησει κανενας αλλος συμφορουμιτης...

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by vlad View Post
                      Καλησπέρα σε όλους.

                      Καθότι και εγώ ψαχνόμουν για μετανάστευση στο εξωτερικό και αναζητώντας πληροφορίες βρέθηκα στο patriotaki.net απο το οποίο πήρα κάποιες χρήσιμες πληροφορίες απο τα παιδιά εδώ, έτσι λοιπόν και εγω με τη σειρά μου να μεταφέρω τις εμπειρίες μου.


                      Εργασία:
                      Για να βρείς μια καλή δουλειά στο Manchester αλλά και γενικότερα στην Αγγλία πρέπει να γνωρίζεις αρκετά καλά τη γλώσσα. Αν δεν τη ξέρεις καλά και τα κουτσομιλάς το πιθανότερο είναι να βρείς μια δουλεία του τύπου βοηθός αποθηκάριος, καθαριστής και άλλες παρόμοιες.


                      Originally posted by vlad View Post
                      εδώ βρήκα δουλειά. Ο βασικός μισθός εδώ είναι 6.5 pounds / ώρα. Επίσης οι συστατικές επιστολές είναι σημαντικές εδώ, τις ζητούν πολλοί εργοδότες οπότε αν ταξιδέψετε προς UK θυμηθείτε να πάρετε συστατικές επιστολές απο πρώην εργοδότες σας και να τις μεταφράσετε φυσικά.
                      Φίλε μου συστατικές επιστολές ζητάνε ακόμα και για χαμηλού επιπέδου δουλειές, πχ. ταμίας σε σούπερμάρκετ, αποθηκάριος; Για τις μεταφράσεις, αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι δε μεταφράζεις τίποτα, εκτός εάν στο ζητήουν.

                      Originally posted by vlad View Post

                      Στέγαση.
                      Για να νοικιάσεις διαμέρισμα ή σπίτι οι τιμές ξεκινάνε απο 700 pounds και πάνω. Εξαρτάται πάντα τι σπίτι και ποιά περιοχή.
                      Μια λύση είναι η ενοικίαση δωματίου. Συγκάτοικος δηλαδή με άλλους ξένους. Αναγκαίο κακό αλλά είναι μια σχετικά καλή λύση. Τι έκανα εγώ: έψαξα για δωμάτιο στο spareroom.com. Πριν ταξίδεψεται για τον προορισμό σας βρείτε δωμάτια που σας ενδιαφέρουν και κανονίστε απο Ελλάδα τα ραντεβού σας εκεί για το λεγόμενο viewing. Και αυτό το λέω για να μην μείνετε για πολλές ημέρες στο ξενοδοχείο και σας κοστίσει. Απλά μην λέτε στους ιδιοκτήτες ότι είστε ελλάδα την στιγμή που επικοινωνήσετε μαζί τους. Και όταν φτάσετε αγγλία την επόμενη μέρα πάτε στο ραντεβού σας. μπορείτε να βρείτε ένα αξιόπρεπεί δωμάτιο με 300 pounds / μήνα με όλους τους λογαριασμούς μέσα. Νερό, internet, θέρμανση κτλ.
                      ΣΟΣ...απαραίτητα με συμβόλαιο διαμονής. Θα σας χρειαστεί ως απαδεικτικό διαμονής.
                      Αυτό που σκέφτομαι για τη στέγαση, είναι hostel, μέχρι να βρω οριστική δουλεια και κατόπιν να ενοικιάσω κάπου κοντά στη δουλειά μου.

                      Comment


                        #56
                        Καταλαβαινω οτι το να γραφονται συνεχεια καινουρια μελη και να ρωτανε τα ιδια ειναι κουραστικο για τα παλια μελη και ήδη ζητησα συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.Καποιες τις εκανα γιατι δεν εχω καταλαβει τι ισχυει τωρα πια οπως με τον ΝΙΝ ας πουμε που καπου διαβασα οτι δεν μπορεις να παρεις προσωρινο ενω μια φιλη μου μου ειπε το αντιθετο.Για το τι πρεπει να αναγραφεται στο συμβολαιο σπιτιου για να θεωρειται εγκυρο ομολογω δεν το εχω βρει καπου.Αν υπαρχει και το προσπερασα ζητω συγνωμη.Ομολογω οτι εχω διαβασει τοσα πραγματα ολες αυτες τις μερες και καποια ισως να μην τα θυμαμαι καν.Για το διαστημα που κανουν τα συμβολαια ρωτησα απλα για να ακουσω και τις εμπειριες αλλων ατομων. Επισης για τις συστατικες δεν καταλαβα αν ειναι αξιοπιστες αυτες που δεν εχουν σφραγιδα επιχειρησης και απο ατομα που δεν ειναι πια στην ιδια θεση Εννοειται πως οποιος δεν θελει δεν απανταει Λυπαμαι αν εδωσα την εντυπωση οτι ζηταω ετοιμες απαντησεις χωρις να καταβαλλω προσπαθεια,απλα διευκρινησεις πανω σε αυτα που διαβασα ηθελα

                        Comment


                          #57
                          Φίλε Atreas,
                          Αρκετές δουλειές εδώ ξεκινάνε ως προσωρινές, 2-3 μήνες και αν είσαι καλός υπογράφεις συμβόλαιο. 2-3 μήνες θα μένεις σε hostel ? Νομίζω είναι πιο ακριβό σε σχέση να νοικιάσεις δωμάτιο. Επίσης να προσθέσω οτι για να προσληφθείς σου δίνουν να συμπληρώσεις τέστ αγγλικών, μαθηματικών (απλές πράξεις), και διάφορα άλλα μερικές φορές κουφά. Και φυσικά πρέπει να περάσεις. Επίσεις σε ρωτάνε απο τις προηγούμενες δουλειές σου γιατί έφυγες κτλ..
                          Πολλές φορές μετράνε την απόδοση σου ιδίως σε εργαστάσια, αποθήκες, παραγωγικές μονάδες και όχι μόνο. Τι έκανες, πόσα έκανες και σε πόση ώρα τα έκανες. Αν είσαι κάτω απο το όριο που θέτουν για κάποιο διάστημα σε διώχνουν.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by mand View Post
                            Καταλαβαινω οτι το να γραφονται συνεχεια καινουρια μελη και να ρωτανε τα ιδια ειναι κουραστικο για τα παλια μελη και ήδη ζητησα συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.Καποιες τις εκανα γιατι δεν εχω καταλαβει τι ισχυει τωρα πια οπως με τον ΝΙΝ ας πουμε που καπου διαβασα οτι δεν μπορεις να παρεις προσωρινο ενω μια φιλη μου μου ειπε το αντιθετο.

                            Κοιτα ετσι δεν γινεται δουλεια, μια φιλη μου ειπε το ταδε, το φορουμ λεει αυτο, το γκουγκλ αυτο και παει λεγοντας. Εμπιστεψου καποιον!
                            Και στο λεω με σιγουρια, οτι μπορεις να δουλεψεις προσωρινα χωρις νιν αφου δεν θα δυσκολευτεις να το παρεις.


                            Για το τι πρεπει να αναγραφεται στο συμβολαιο σπιτιου για να θεωρειται εγκυρο ομολογω δεν το εχω βρει καπου.Αν υπαρχει και το προσπερασα ζητω συγνωμη.

                            Καθε συμβολαιο ειναι ξεχωριστο. Συνηθως οταν βλεπεις μια αγγελια για σπιτι, ειναι αμεσο διαθεσιμο αλλιως το δηλωνει καπου οτι η μισθωση ξεκιναει συγκεκριμενη ημερομηνια. Αν ειναι εγκυρο? Λογικη πανω απο ολα. Να εχει τα στοιχεια σας, ποτε ξεκινησες να μενεις, ποσο ισχυει, τι οροι υπαρχουν, υπογραφες κλπ. Θα σου ζητηθει το διαβατηριο για πιστοποιηση στοιχειων.

                            Ομολογω οτι εχω διαβασει τοσα πραγματα ολες αυτες τις μερες και καποια ισως να μην τα θυμαμαι καν.Για το διαστημα που κανουν τα συμβολαια ρωτησα απλα για να ακουσω και τις εμπειριες αλλων ατομων. Επισης για τις συστατικες δεν καταλαβα αν ειναι αξιοπιστες αυτες που δεν εχουν σφραγιδα επιχειρησης και απο ατομα που δεν ειναι πια στην ιδια θεση

                            Σχετικα με τις συστατικες, οι σοβαρες εταιρειες επικοινωνουνε κατευθειαν στο εταιρικο email ή παιρνουν τηλ τον πρωην εργοδοτη σου.
                            Σφραγιδα ή οχι, θα τους καλυψει το ανωθεν.


                            Εννοειται πως οποιος δεν θελει δεν απανταει Λυπαμαι αν εδωσα την εντυπωση οτι ζηταω ετοιμες απαντησεις χωρις να καταβαλλω προσπαθεια,απλα διευκρινησεις πανω σε αυτα που διαβασα ηθελα
                            Καλη τυχη!

                            Comment


                              #59
                              Σ'ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σου!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by mand View Post
                                Καταλαβαινω οτι το να γραφονται συνεχεια καινουρια μελη και να ρωτανε τα ιδια ειναι κουραστικο για τα παλια μελη και ήδη ζητησα συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.Καποιες τις εκανα γιατι δεν εχω καταλαβει τι ισχυει τωρα πια οπως με τον ΝΙΝ ας πουμε που καπου διαβασα οτι δεν μπορεις να παρεις προσωρινο ενω μια φιλη μου μου ειπε το αντιθετο.Για το τι πρεπει να αναγραφεται στο συμβολαιο σπιτιου για να θεωρειται εγκυρο ομολογω δεν το εχω βρει καπου.Αν υπαρχει και το προσπερασα ζητω συγνωμη.Ομολογω οτι εχω διαβασει τοσα πραγματα ολες αυτες τις μερες και καποια ισως να μην τα θυμαμαι καν.Για το διαστημα που κανουν τα συμβολαια ρωτησα απλα για να ακουσω και τις εμπειριες αλλων ατομων. Επισης για τις συστατικες δεν καταλαβα αν ειναι αξιοπιστες αυτες που δεν εχουν σφραγιδα επιχειρησης και απο ατομα που δεν ειναι πια στην ιδια θεση Εννοειται πως οποιος δεν θελει δεν απανταει Λυπαμαι αν εδωσα την εντυπωση οτι ζηταω ετοιμες απαντησεις χωρις να καταβαλλω προσπαθεια,απλα διευκρινησεις πανω σε αυτα που διαβασα ηθελα
                                Αυτό που έχω συμπεράνει εγώ, είναι ότι μπορείς να ξεκινήσεις εργασία χωρίς ΝΙΝ αλλά αφού ξεκινήσεις δουλειά θα πρέπει να το βγάλεις αμέσως.

                                αλλά γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο, αφού μπορείς να το βγάλεις κατευθείαν άμα τη άφιξή σου στην Αγγλία, μιας και το μόνο δικαιολογητικό που χρειάζεται είναι διαβατήριο και απόδειξη μόνιμης διέυθυνσης στην Αγγλία.

                                Comment

                                Working...
                                X