Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συμφωνω κι εγω οσον αφορα το διλημμα Σουηδια η Αυστραλια προτιμω Σουηδια. Ουτε βιζα χρειαζεσαι, ουτε μια μερα ταξιδι, ουτε τα πανακριβα εισιτηρια, ουτε φευγεις τοσο μακρια απο Ελλαδα και μπορεις να πεταχτεις ενα ΣΚ εαν το επιθυμεις.

    Comment


      Αεροδρομιο Στοκχολμης Skavsta και Ryanair

      Καλημερα σε ολους απο Στοκχολμη πλεον!

      Φτασαμε με πτηση της Ryanair στην Στοκχολμη στο δευτερο και σιγουρα μικροτερο αεροδρομιο της πολης. Μπορειτε να επισκευτειτε και την ιστοσελιδα του Stockholm Skavsta Airport η οποια αλλαζει και στα αγγλικα για να ενημερωθειτε. Εχει 3 τροπους, αυτους βρηκα εγω... μπορει να εχει και αλλους που δεν εμαθα, για να φτασεις στην Στοκχολμη μετα απο μια διαδρομη 80 λεπτων:
      1. με τις 2 εταιρειες λεωφορειων TERRAVISION και FLYGBUSSARNA
      2. με ταξι
      3. με δικο σου ή νοικιασμενο αυτοκινητο

      1. Προσωπικα εκλεισα και τυπωσα και τα εισητηρια με την TERRAVISION γιατι την ειχα χρησιμοποιησει και σε αλλη χωρα που ειχα επισκευτει.
      Φτανοντας εκει, πηγα στα γραφεια τους για να ακολουθησω την διαδικασια λοιπον που ηξερα αλλα τα βρηκα κλειστα. Εψαξα εξω για λεωφορειο και δεν βρηκα καποιο να περιμενει... μπορει να ερχοταν σκεφτηκα αργοτερα αλλα συνηθως μιση ωρα μετα τις πτησεις οι εταιρειες με τα λεωφορεια εχουν κανονισμενα δρομολογια.
      Τελικα πηγα στον ανθρωπο που ελεγχε τα εισητηρια για την εταιρεια FLYGBUSSARNA οπου και μου ειπε οτι αφου εχω πληρωσει ηδη το εισητηριο δεν υπαρχει προβλημα να μεταφερθουμε στην πολη με το δικο τους λεωφορειο... οπως και εγινε.
      Να σημειωσω , και το θεωρω παρατηρηση και οχι διαφημηση, οτι η εταιρεια FLYGBUSSARNA εχει μηχανηματα για να βγαλεις εισητηριο ηδη απο τον χωρο που περιμενεις τις αποσκευες και στον επομενο χωρο που μεταφερεσαι εχει και γκισε τα οποια εξυπηρετουσαν κανονικα τον κοσμο.
      Επισης απο οσο ειδα και στον κεντρικο σταθμο των τρενων και λεωφορειων τον T-Centralen εχει και εκει μεγαλο χωρο εξυπηρετησης.

      2+3 Το ταξι ειναι λιγο ακριβο.... χομπι οποτε δεν το εψαξα να πω την αληθεια. Αν και μεσα στο λεωφορειο που μας μετεφερε ειχε μια διαφημιση για μεταφορα με 750 ή 850 κορωνες δυστυχως δεν θυμαμαι ακριβως , νομιζω εγραφε blå taxi....
      Δεν θα νοικιαζα και αυτοκινητο για να παω μεχρι την Στοκχολμη γιατι δεν εχω σκοπο να γυρισω και στα περιχωρα και επισης οι συγκοινωνιες της πολης ειναι , οπως λενε και αλλοι εδω μεσα καλες.

      Συναλλαγμα : Επειδη και εγω αναρωτιομουνα τι να κανω με συναλλαγμα να αναφερω οτι υπαρχουν ανταλλακτηρια μονο της εταιρειας FOREX απο οσο ειδα στο αεροδρομιο τα οποια εξυπηρετουν μια χαρα...

      Κατα τα αλλα το αεροδρομιο ειχε , οπως και πολλα αλλα, καφετεριες, εστιατορια...

      Ryanair: Επειδη η συγκεκριμενη αεροπορικη ιρλανδικη εταιρεια ειναι "low badget" κοινως "χαμηλου κοστους" προσπαθει να εχει χαμηλοτερες τιμες στα εισητηρια αλλα ας μου επιτραπει η εκφραση "στα παιρνει απο αλλου..". Καταρχην να τονισω , αν και το γραφει σαφως και μεσα στις οδηγιες..., δεν αρκει να κλεισεις και να πληρωσεις και να τυπωσεις τα εισητηρια σου....
      Πρεπει να τυπωσεις σε κολλα Α4 και το "boarding pass" σου ή αλλιως αν θελετε "καρτα επιβιβασης"!!!
      Αν δεν το κανεις απλα χρεωνεσαι.... Εχεις δικαιωμα να το κανεις 15 μερες εως 4 ωρες πριν την πτηση.. και η ασπρομαυρη εκτυπωση μια χαρα τους κανει....
      Οι χειραποσκευες επιτρεπονται αλλα με συγκεκριμενες διαστασεις 55χ40χ20και οχι πανω απο 10 κιλα,επιβεβαιωστε ομως και αυτα που γραφω διαβαζοντας προσεκτικα τις 20 σελιδες που εχουν τους ορους και τι γενικα επιτρεπεται...
      Εχουν επισης και ειδικα μεταλλικα κουτια στον χωρο του αεροδρομιου για να επιβεβαιωσετε οτι η χειραποσκευη χωρα εκει μεσα αρα χωρα και στους χωρους πανω απο τις θεσεις .
      Να σημειωθει οτι οποιαδηποτε βαλιτσα βαλετε στον αποθηκευτικο χωρο του αεροσκαφους χρεωνεται αναλογα τα κιλα και οχι το μεγεθος!!
      Για παραδειγμα μια βαλιτσα 20 κιλων σε περιοδο μη αιχμης κοστιζει 25 ευρω. 25 να παει και 25 να ερθει ... κοινως 50 η βαλιτσα.

      Συμβουλη μου: Ζυγιστε την βαλιτσα σας ωστε να μην υπερβειτε το οριο για καθε επιπλεον κιλο απο αυτα που εχετε ηδη πληρωσει κοστιζει 60 ευρω..

      Επισης δεν προσφερουν δωρεαν τιποτα κατα την διαρκεια της πτησης αλλα αγοραζεις αυτα που θελεις να πιεις ή να φας....
      Το μικρο νερακι για παραδειγμα κοστιζει 3 ευρω.

      Ενα τελευταιο :
      Το να κλεισεις συγκεκριμενη θεση μεσα στο αεροπλανο χρεωνεται!! Οποτε οι περισσοτεροι δεν κλεινουν και απλα μπαινουν οσο πιο γρηγορα μπορουνε αν ειναι και αρκετα ατομα ετσι ωστε να κατσουνε ολοι μαζι αλλα και για να τακτοποιησουνε τις χειραποσκευες πανω απο την θεση τους και οχι καπου αλλου....
      Επισης οταν λεμε χειραποσκευη δεν κουβαλαμε καμια αλλη τσαντα μαζι μας, αυτο για τις γυναικες κυριως, ουτε αλλη εξτρα τσαντα με λαπτοπ,το λαπτοπ θα πρεπει και αυτο να χωρεσει μεσα στην χειραποσκευη...

      Αυτα τα ολιγα που φανταζομαι εναν τουλαχιστον ανθρωπο που θα πεταξει με Ryanair απο εδω μεσα και θα τα χρειαστει....

      Ελενη

      Comment


        Ελένη καλημέρα,
        Τι να πω... ευχαριστούμε, είσαι τόσο λεπτομερής και οργανωμένη! Σου εύχομαι καλή διαμονή στη Στοκχόλμη.
        Αναρωτέμαι κι εγώ πως θα κινηθώ με το συνάλλαγμα όταν θα κάνω την αναγνωριστική μου επίσκεψη (σε ένα μήνα περίπου), οπότε περιμένουμε νέα στην πορεία.
        Σου εύχομαι η επίσκεψη αυτή να είναι αποδοτική και όλη η τύχη του κόσμου με το μέρος σου!

        Δέσποινα

        Comment


          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Εχει 3 τροπους, αυτους βρηκα εγω... μπορει να εχει και αλλους που δεν εμαθα, για να φτασεις στην Στοκχολμη μετα απο μια διαδρομη 80 λεπτων:
          1. με τις 2 εταιρειες λεωφορειων TERRAVISION και FLYGBUSSARNA
          2. με ταξι
          3. με δικο σου ή νοικιασμενο αυτοκινητο

          Καλώς ήρθες λοιπόν.

          Τα Flygbussarna θα έλεγα πώς είναι ο πλέον γρήγορος, άνετος και φτηνός τρόπος για να πας στη Στοκχόλμη από το αεροδρόμιο.
          Δεν υπάρχει κανένας λόγο να μπλέκει κανείς με πανάκριβα ταξιά και ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
          Τα τελευταία δύο χρόνια πετάμε Ράιαν Αιρ, που πάει κατευθείαν από Σκάβστα, που είναι μισή ώρα από εκεί που μένουμε, στη Θεσσαλονίκη. Μας έχει βολέψει πολύ, αλλά έχει αυτό το μειονέκτημα, ότι θέλει αρκετή προσοχή να μην την πατήσεις.
          Επίσης, όταν κλείνουμε το εισιτήριο στο σάιτ τους πρέπει να προσέχουμε τί ''ναι'' πατάμε, σε ρωτάνε αν θες ένα κάρο έξτρα που ανεβάζουν την τιμή στο πιτς φιτίλι.
          "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

          Comment


            Νεομετανάστρια
            καλως εφτασες λοιπον,και ολα οπως τα θες.
            ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ(δικο μας).

            Comment


              Ευχαριστω...

              Ευχαριστω πολυ για τις ολοθερμες ευχες σας

              Η αληθεια ειναι οτι θα θελα να γραψω και ενα ακομα σεντονι με το τι πατησα ναι και τι οχι στην Ryanair τοσο για το κλεισιμο εισητηριων οσο και για την καρτα επιβιβασης αλλα εκει υπαρχει και το στοιχειο της προσωπικης επιλογης... οποτε....αν βεβαια ζητηθει απο καποιον ομως γιατι οχι... μην αρχισουμε μονο τα με πηρες στο λαιμο σου που δεν εκανα π.χ. ασφαλεια...κλπ....

              Να στε καλα!

              Glad Pask!!
              Kαλο Πασχα!!

              Ελενη

              Comment


                Επιστροφη σε αεροδρομιο skavsta....

                Kαλησπερα

                Επειδη η εταιρεια Ryanair πεταει απο το αεροδρομιο skavsta για Θεσσαλονικη αρκετα νωρις το πρωι (κατα τις 8:30) Δευτερες και Πεμπτες θα πρεπει να ειστε στο αεροδρομιο τουλαχιστον 2 ωρες νωριτερα δηλ. κατα τις 6:30.
                Θα πρεπει λοιπον να φυγετε, οσοι δεν εχετε αλλο μεταφορικο μεσο, γυρω στις 4:30-5:00 απο το CityΤerminalen το σημειο στο κεντρο της Στοκχολμης απο οπου φευγουν τα λεωφορεια flygbussarna για το αεροδρομιο skavsta, το ιδιο σημειο που θα σας αφησουν και οταν φτασετε στην gate 5.
                Το λεωφορειο κανει 80 περιπου λεπτα μεχρι το αεροδρομιο.
                Επειδη ο κεντρικος σταθμος της πολης απο τον οποιο φευγουν τραινα για αλλες πολεις, τραινα-προαστιακος (pendeltag) της Στοκχολμης καθως και το μετρο της (tunnelbana) ειναι πραγματικα ΑΧΑΝΗΣ!! με πολλες εξοδους σε διαφορετικα οικοδομικα τετραγωνα πρεπει απο νωρις να εντοπισετε το σημειο απο οπου θα μπειτε υπεργεια και θα φτασετε εγκαιρα στην θυρα 5.

                Η εισοδος αυτη βρισκεται διπλα στο World Trade Center στα αριστερα του και ακολουθειτε το σηματακι που εχει πανω ψηλα στις ανακοινωσεις με το λεωφορειο και το αεροπλανο ταυτοχρονα.

                Με αυτον τον τροπο φτανετε απο την μεσα μερια της θυρας 5 και η οποια ανοιγει λιγο πριν την ωρα αναχωρησης για να βγειτε.
                Να σημειωθει οτι εκεινη την ωρα επειδη δεν κινειται το μετρο (tunnelbana), οποτε καποιες αλλες εξοδοι θα ειναι κλειδωμενες...

                Εμεις την πρωτη μερα βγηκαμε απο το μετρο (tunnelbana) απο μια τυχαια εξοδο, δεν γνωριζαμε ποοοσο τεραστιος ειναι...., καναμε βολτα ενα ολοκληρο οικοδομικο τετραγωνο και μεχρι σημερα δεν καταφεραμε να το ξαναβρουμε!!!
                Ενταξει δεν ψαξαμε και πολυ αλλα... παραειναι τεραστιος και ζαλιζεσαι απο τις εξοδους... ειμαστε ομως σε καλο δρομο.

                Ελενη

                Comment


                  Για οσους χρειαζονται αναγνωριση πτυχιων...

                  Μας ενημερωσαν οτι καλο ειναι να αναγνωρισουμε και τα πτυχια μας οποτε το post αυτο αναφερεται στους πτυχιουχους..

                  Υπαρχει το Hogskoleverket (Swedish National Agency for Higher Education) , Startsida - H , στο οποιο καταθετεις το πτυχιο σου μεταφρασμενο στα αγγλικα ή στα σουηδικα καθως και την αναλυτικη βαθμολογια των μαθηματων που εχεις παρακολουθησει.

                  Δεν κρατανε τα εγγραφα που τους πας, μαλλον τα σκαναρουν και σου επιστρεφουν τα πρωτοτυπα...
                  Θα χρειαστεις απο οσο καταλαβαμε και το διαβατηριο ή την ταυτοτητα σου καθως και να συμπληρωσεις και μια αιτηση που σου δινουν εκει.
                  Δες τε τις ωρες λειτουργιας τους πριν ξεκινησετε και να θυμαστε οτι επειδη ξερουν οτι εχουν να κανουν με αλλοδαπους τα αγγλικα ειναι ισως η πρωτη γλωσσα την οποια θα χρησιμοποιησουν...
                  Η αναγνωριση κανει 4 εως και 6 μηνες και μας ειπαν οτι σου δινουν κατευθειαν ενα κωδικο τον οποιο μπορεις και να χρησιμοποιησεις στο βιογραφικο σου για να δειξεις οτι εχεις ξεκινησει την διαδικασια αναγνωρισης....

                  Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ή εχει προχωρησει αυτη την διαδικασια παραπανω απο εμας, ας το αναφερει , κερδος για ολους μας ειναι...

                  Ελενη

                  Comment


                    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                    Μας ενημερωσαν οτι καλο ειναι να αναγνωρισουμε και τα πτυχια μας οποτε το post αυτο αναφερεται στους πτυχιουχους..

                    Υπαρχει το Hogskoleverket (Swedish National Agency for Higher Education) , Startsida - H , στο οποιο καταθετεις το πτυχιο σου μεταφρασμενο στα αγγλικα ή στα σουηδικα καθως και την αναλυτικη βαθμολογια των μαθηματων που εχεις παρακολουθησει. .................................................. .................................................. .
                    το είχα αναρτήσει κ πιο παλιά αλλα το ξαναβάζω αφου έκανες σχετικό ποστ... οσοι ανήκουν στα επαγγέλματα υγείας πρέπει να απευθυνθούν στον επίσημο φορέα The National Board of Health and Welfare για να βγάλουν άδεια (οχι για αναγνώριση πτυχίου).

                    Comment


                      Originally posted by Swethess View Post
                      το είχα αναρτήσει κ πιο παλιά αλλα το ξαναβάζω αφου έκανες σχετικό ποστ... οσοι ανήκουν στα επαγγέλματα υγείας πρέπει να απευθυνθούν στον επίσημο φορέα The National Board of Health and Welfare για να βγάλουν άδεια (οχι για αναγνώριση πτυχίου).
                      ....καλα εκανες για να ειναι ολα συγκεντρωμενα χωρις πολλα σχολια, ξεκαθαρες πληροφοριες...

                      Comment


                        ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η αδεια παραμονης απο το migrationsverket?

                        Comment


                          Originally posted by saetron View Post
                          ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η αδεια παραμονης απο το migrationsverket?
                          Aν θυμαμαι καλα οταν ειχα κανει εγω την αιτηση στο migrationsverket εκανε περιπου ενα μηνα να βγει η αδεια παραμονης . Λιγο πριν λιγο μετα , περιμενα αρκετες μερες.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Την προηγούμενη Τετάρτη πήγα στα κεντρικά γραφεία του πρώην οπαδ, νυν ΕΟΠΥΥ για να πάρω το έντυπο Ε106 ευρωπαϊκής ασφάλισης το οποίο είναι απαραίτητο στο skatterverket. Έπεσα απο τα σύννεφα όταν μου είπαν ότι, μεχρι πρότινος γινόταν η αίτηση εκεί και το προωθούσαν στον κεντρικό οπαδ στην Αθήνα, αλλά τώρα δεν γνωρίζουν και δηλώνουν αναρμόδιοι.
                            Με παρέπεμψαν στο τυδκυ, με την πιθανότητα να είναι αυτό πλέον αρμόδιο, το οποίο όμως δεν γνώριζε ότι έλαβε...τέτοιο χρίσμα! Ξανά πίσω στον πρώην οπαδ, στείλανε φαξ στα κεντρικά της Αθήνας για να μάθουμε ποιός είναι ο υπεύθυνος για αυτό το έντυπο, τηλέφωνα επι τηλεφώνων μέχρι και σήμερα, αλλά σιωπή....
                            Δηλαδή, πληρώνουμε εισφορές για ασφάλεια και περίθαλψη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, διαλύουν το ήδη ασθενικό σύστημα υγείας που έχουμε, πληρώνουμε γιατρούς και εξετάσεις γιατί και αυτοί είναι απλήρωτοι τόσο καιρό και αγανακτισμένοι, και δεν είναι ικανοί να μας βγάλουν ένα χαρτί, το οποίο δικαιούμαστε,για να το χρησιμοποιήσουμε ως απαραίτητο δικαιολογητικό σε μια άλλη χώρα, όπου αναζητούμε μια καλύτερη τύχη;;;
                            Ειλικρινά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα με την σουηδική εφορία...
                            Θα εχω τα πάντα έτοιμα, διαβατήριο, βιβλιάριο, κάρτα ευρωπαϊκης ασφάλισης και θα πρέπει να τους πω ότι δεν έχω το Ε106, γιατί εδώ στη Grekland, ο ΕΟΠΠΥ είναι διαλυμένος και δεν απαντούν οι υπάλληλοι στα τηλέφωνα και e-mail, οι οποίοι πληρώνονται φυσικά για να βρίσκονται στη θέση τους και να εξυπηρετούν τους πολίτες...

                            Αν κάποιος είναι...ομοιοπαθής και ψάχνει το ίδιο θέμα ή έχει βρει μια λύση, ας το αναφέρει...
                            Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                            Comment


                              Originally posted by saetron View Post
                              ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η αδεια παραμονης απο το migrationsverket?
                              Μπορεί να κάνει από ένα μέχρι 4 μήνες...

                              Comment


                                Originally posted by Minos View Post
                                Μπορεί να κάνει από ένα μέχρι 4 μήνες...

                                πραγματικα μου φαινεται θα βαλω δικηγορο... εχω γνωστο που πηρε την αδεια παραμονης σε 3 μερες και εναν αλλο σε μια βδομαδα...πηγα σημερα απο εκει...γιατι τα τηλεφωνα εξυπηρετησης ουτε καν τα σηκωνουν....πηρα νουμερο 140 κατι και εξυπηρετουσαν το 40....καλα λεω περιμενω...1 ωρα για 15 νουμερα...σηκωθηκα και εφυγα...
                                η συγκατοικος μου πηρε το περσοννουμερ χωρις την αδεια παραμονης
                                εμενα μου ζητανε αδεια παραμονης...
                                πραγματικα ξερει κανεις πως βρισκουμε ακρη με αυτο το μπουρδελο??
                                γιατι ξεκιναω δουλεια σε εναν απο τους δημους και πρεπει να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο.

                                Comment

                                Working...
                                X