Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vazaki View Post
    Καλησπέρα σε όλους και πάλι!

    Παρατήρησα μέσα στο Category 3: step by step guide for dogs - Department of Agriculture υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί για τη μεταφορά του κατοικιδίου.

    Συγκεκριμένα, στο Step 7 αναφέρει ότι το κατοικίδιο πρέπει να μεταφερθεί cargo και όχι στην καμπίνα ( the animal must travel as "manifested cargo" (not in the cabin)). Αυτό υπήρχε πάντα παιδιά;;;

    Εχουμε αγχωθεί καθώς εμείς θέλαμε να πάρουμε το σκυλάκι μας στην καμπίνα...
    Καλησπέρα!
    Η Αυστραλία απαγορεύει σε οποιοδήποτε σκυλί να μπει στη χώρα έχοντας ταξιδέψει καμπίνα! Μην ανησυχείτε ομως, εμείς πριν λίγες μέρες φτάσαμε Sydney με την emirates και όλα ήταν μια χαρά! ;) Εγώ πετούσα πάνω και το σκυλάκι μου κάτω στο cargo hold. Είναι το σκυλάκι σου ιδιαίτερα αγχώδες ή πιο πολύ εσείς ανησυχείτε;;

    Comment


      Originally posted by vazaki View Post

      Συγκεκριμένα, στο Step 7 αναφέρει ότι το κατοικίδιο πρέπει να μεταφερθεί cargo και όχι στην καμπίνα ( the animal must travel as "manifested cargo" (not in the cabin)). Αυτό υπήρχε πάντα παιδιά;;;
      Αυτό ,υπήρχε εδώ και πάρα πολλά χρονια και δεν ειναι κατι νέο .Δεν επιτρεπεται η μεταφορα pets στην καμπινα,σε διεθνείς πτήσεις. Δεν ειναι κατι που εφαρμοζει μονο η Αυστραλια,ισχυει και για καποιες άλλες χώρες.Το ιδιο ισχυει και στα δρομολογια εσωτερικου ,με εξαιρεση τους σκυλους-οδηγους.
      υ.γ επισης ,ασχετα απ το αν επιτρεπεται απο την νομοθεσια μιας χωρας ,η μεταφορα pets στην καμπινα ,υπαρχουν και αεροπορικες εταιρειες ,που δεν το επιτρεπουν,ακομα και σε πτησεις εσωτερικου.(εξαιρουνται οι σκυλοι-οδηγοί).
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment




        Assistance dogs

        The Department of Agriculture has an important role in managing biosecurity risk associated with the movement of dogs– including eligible assistance dogs–into Australia.

        In recognition of the critical, ongoing and dependent nature of the relationship between eligible dog and handler, the department will:

        provide a veterinarian to meet clients and eligible dogs in person at the airport
        oversee your dog’s 10 day post-entry quarantine period at your home
        waive standard departmental fees.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by adrian View Post
          Καλησπέρα!
          Η Αυστραλία απαγορεύει σε οποιοδήποτε σκυλί να μπει στη χώρα έχοντας ταξιδέψει καμπίνα! Μην ανησυχείτε ομως, εμείς πριν λίγες μέρες φτάσαμε Sydney με την emirates και όλα ήταν μια χαρά! ;) Εγώ πετούσα πάνω και το σκυλάκι μου κάτω στο cargo hold. Είναι το σκυλάκι σου ιδιαίτερα αγχώδες ή πιο πολύ εσείς ανησυχείτε;;
          Adrian, καλησπέρα και σε σένα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

          Η αλήθεια είναι ότι φοβόμαστε πολύ τις συνθήκες που επικρατούν στο cargo από όσα έχουμε ακούσει. Το σκυλάκι μας είναι μικρό και αρκετά καλομαθημένο από την άποψη ότι δεν το έχουμε αφήσει ποτέ.. ούτε έξω στο μπαλκόνι δε την αφήνουμε! Απο ότι καταλαβαίνεις έχουμε αγχωθεί πολύ με αυτήν τη διαδικασία!
          Χαίρομαι που πήγανε όλα καλά με εσάς και να πάνε ακόμα καλύτερα από εδώ και πέρα!

          Comment


            Originally posted by vertigo View Post
            Αυτό ,υπήρχε εδώ και πάρα πολλά χρονια και δεν ειναι κατι νέο .Δεν επιτρεπεται η μεταφορα pets στην καμπινα,σε διεθνείς πτήσεις. Δεν ειναι κατι που εφαρμοζει μονο η Αυστραλια,ισχυει και για καποιες άλλες χώρες.Το ιδιο ισχυει και στα δρομολογια εσωτερικου ,με εξαιρεση τους σκυλους-οδηγους.
            υ.γ επισης ,ασχετα απ το αν επιτρεπεται απο την νομοθεσια μιας χωρας ,η μεταφορα pets στην καμπινα ,υπαρχουν και αεροπορικες εταιρειες ,που δεν το επιτρεπουν,ακομα και σε πτησεις εσωτερικου.(εξαιρουνται οι σκυλοι-οδηγοί).
            Vertigo καλησπέρα και σε εσένα και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

            Ναι δεν είχαμε καταλάβει σωστά και όταν το αντιληφθήκαμε αγχωθήκαμε. Εμείς κανονίζαμε να πετάξουμε με αεροπορική που επιτρέπει την μεταφορά κατοικιδίων στην καμπίνα, αλλά δυστυχώς αλλάζουνε τα πλάνα μας.

            Comment


              Originally posted by vazaki View Post
              Adrian, καλησπέρα και σε σένα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

              Η αλήθεια είναι ότι φοβόμαστε πολύ τις συνθήκες που επικρατούν στο cargo από όσα έχουμε ακούσει. Το σκυλάκι μας είναι μικρό και αρκετά καλομαθημένο από την άποψη ότι δεν το έχουμε αφήσει ποτέ.. ούτε έξω στο μπαλκόνι δε την αφήνουμε! Απο ότι καταλαβαίνεις έχουμε αγχωθεί πολύ με αυτήν τη διαδικασία!
              Χαίρομαι που πήγανε όλα καλά με εσάς και να πάνε ακόμα καλύτερα από εδώ και πέρα!
              Μην ακούτε πολλά γιατί είναι παραπληροφόρηση!! Και εμένα το σκυλάκι μου έτσι είναι, καλομαθημένο και δεν είχε ανάλογη εμπειρία ούτε στο ελάχιστο! Άσε που δεν συμπαθεί και πολύ τους ξένους, ούτε νιώθει άνετα!

              Εμείς από την emirates είχαμε πάρα πολύ καλή εμπειρία (αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι για όσο περιμένεις στο Ντουμπάι να πάρεις την επόμενη πτήση δεν ενημερώνεσαι για τίποτα! Μας διαβεβαίωναν βέβαια ότι αν κάτι είχε συμβεί, τότε θα είχαμε ενημερωθεί). Η πτήση μας είχε 4 ώρες καθυστέρηση λόγω τεχνικού προβλήματος που το κατάλαβαν αφού είχε ξεκινήσει το αεροπλάνο να πάει για απογείωση, με αποτέλεσμα να περιμένουμε όλοι 4 ώρες μέσα στο αεροσκάφος. Μόνο τα σκυλάκια έβγαλαν (το δικό μου κ άλλο ένα) τα έβαλαν στο έδαφος, τους έβαλαν νερό και περίμεναν την τελευταία στιγμή που θα ήταν το αεροπλανο έτοιμο για να τα ξαναφορτώσουν. Γενικά προσέχουν πολύ με τα ζωάκια!

              Το cargo είναι μία αίθουσα που κλιματίζεται, οξυγονώνεται κ φωτίζεται κανονικά όπως όλο το αεροσκάφος, μην αγχώνεστε κ προς θεού μην ψάχνετε πολύ στο ιντερνετ γιατί θα βρείτε τα χειρότερα!!

              Εγώ που τα λέω όλα αυτά, όχι απλά δεν ήμουν χαλαρή..το τι κλάμα κ αϋπνοία πέρασα να χωνέψω αυτά που δε χωνεύονται (γτ κάπως έτσι μου φαινόντουσαν όλα στην αρχή, καραντίνα πτήση κλπ.) δε λέγεται!!! Τελικά όλα κύλησαν καλά και είμαστε όλοι καλά και χαρούμενοι στην Αυστραλία επιτέλους!!

              Comment


                Originally posted by adrian View Post
                Μην ακούτε πολλά γιατί είναι παραπληροφόρηση!! Και εμένα το σκυλάκι μου έτσι είναι, καλομαθημένο και δεν είχε ανάλογη εμπειρία ούτε στο ελάχιστο! Άσε που δεν συμπαθεί και πολύ τους ξένους, ούτε νιώθει άνετα!

                Εμείς από την emirates είχαμε πάρα πολύ καλή εμπειρία (αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι για όσο περιμένεις στο Ντουμπάι να πάρεις την επόμενη πτήση δεν ενημερώνεσαι για τίποτα! Μας διαβεβαίωναν βέβαια ότι αν κάτι είχε συμβεί, τότε θα είχαμε ενημερωθεί). Η πτήση μας είχε 4 ώρες καθυστέρηση λόγω τεχνικού προβλήματος που το κατάλαβαν αφού είχε ξεκινήσει το αεροπλάνο να πάει για απογείωση, με αποτέλεσμα να περιμένουμε όλοι 4 ώρες μέσα στο αεροσκάφος. Μόνο τα σκυλάκια έβγαλαν (το δικό μου κ άλλο ένα) τα έβαλαν στο έδαφος, τους έβαλαν νερό και περίμεναν την τελευταία στιγμή που θα ήταν το αεροπλανο έτοιμο για να τα ξαναφορτώσουν. Γενικά προσέχουν πολύ με τα ζωάκια!

                Το cargo είναι μία αίθουσα που κλιματίζεται, οξυγονώνεται κ φωτίζεται κανονικά όπως όλο το αεροσκάφος, μην αγχώνεστε κ προς θεού μην ψάχνετε πολύ στο ιντερνετ γιατί θα βρείτε τα χειρότερα!!

                Εγώ που τα λέω όλα αυτά, όχι απλά δεν ήμουν χαλαρή..το τι κλάμα κ αϋπνοία πέρασα να χωνέψω αυτά που δε χωνεύονται (γτ κάπως έτσι μου φαινόντουσαν όλα στην αρχή, καραντίνα πτήση κλπ.) δε λέγεται!!! Τελικά όλα κύλησαν καλά και είμαστε όλοι καλά και χαρούμενοι στην Αυστραλία επιτέλους!!
                Adrian οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ σημαντικές και βασικά χαίρομαι ιδιαίτερα όταν ακούω να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση για τα κατοικίδια σε πτήσεις. Πίστευα από αυτά που άκουγα ότι είναι σε πολύ άσχημες συνθήκες. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο και η αεροπορική εταιρεία. Επομένως, κρατάω το γεγονός ότι η Emirates παρέχει τέτοιες υπηρεσίες φιλικές προς τα κατοικίδιά μας.

                Ψάχνουμε μέχρι και την λεπτομέρεια γιατί, όπως πολύ καλά μπορείς να καταλάβεις, λατρεύουμε το σκυλάκι μας σαν να είναι παιδί!!! Σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να το βάλουμε σε κίνδυνο..

                Η αλήθεια είναι ότι με τα λόγια σου κάπως με ηρεμείς και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
                Να είστε πάντα χαρούμενοι και όλα να πηγαίνουν όπως τα θέλετε!

                Comment


                  Originally posted by adrian View Post
                  Καλησπέρα από Αυστραλία!!!
                  Παιδιά όλα ευτυχώς πήγαν κατ' ευχήν!!! Η Yumi μου έμεινε 10 μέρες στην καραντίνα, την πήραμε από κει και τώρα είμαστε πια στο καινούργιο μας σπίτι. Οι άνθρωποι στην καραντίνα είναι πάρα πολύ καλοί και οι συνθήκες επίσης!!! Όλα πήγαν μια χαρά και παρά το γολγοθά τελικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας! Το άγχος και την αγωνία δε την αποφεύγεις αλλά δεν έχετε να φοβάστε τίποτα!

                  Είμαι στη διαθεσή σας για οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε!!

                  Αυτό είναι το Yumaki μου!!! Η φωτογραφία είναι μέσα από το kennel της στην καραντίνα..

                  [ATTACH=CONFIG]8969[/ATTACH]

                  Η Yumi είναι μία φάτσα πανέμορφη Adrian!!! Να την χαίρεσαι!!!

                  Comment


                    Originally posted by vazaki View Post
                    Adrian οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ σημαντικές και βασικά χαίρομαι ιδιαίτερα όταν ακούω να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση για τα κατοικίδια σε πτήσεις. Πίστευα από αυτά που άκουγα ότι είναι σε πολύ άσχημες συνθήκες. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο και η αεροπορική εταιρεία. Επομένως, κρατάω το γεγονός ότι η Emirates παρέχει τέτοιες υπηρεσίες φιλικές προς τα κατοικίδιά μας.

                    Ψάχνουμε μέχρι και την λεπτομέρεια γιατί, όπως πολύ καλά μπορείς να καταλάβεις, λατρεύουμε το σκυλάκι μας σαν να είναι παιδί!!! Σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να το βάλουμε σε κίνδυνο..

                    Η αλήθεια είναι ότι με τα λόγια σου κάπως με ηρεμείς και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
                    Να είστε πάντα χαρούμενοι και όλα να πηγαίνουν όπως τα θέλετε!
                    Χαίρομαι να βοηθάω γιατί και εγώ αυτό είχα ανάγκη σε αυτή τη φάση! Το έψαξα και εγώ πολύ με τις αεροπορικές και εννοείται πως είμαι και εγώ από αυτούς που όταν μπήκα στο αεροπλάνο ζήτησα από την αεροσυνοδό να ενημερώσει τον πιλότο ότι πετάει το σκυλάκι μου στην πτήση μας έτσι ώστε να είμαι σίγουρη για οξυγόνο, κλιματισμό κλπ και εννοείται πως περίμενα να μπει και να με ενημερώσει. Θα σου πουν ότι φυσικά είναι ήδη ενήμερος (και αυτό ισχύει) αλλά δε χάνεις τίποτα με μια απλή ενημερωσούλα!

                    Εμείς κάπως έτσι επιλέξαμε την emirates παρόλο που είναι αρκετά ακριβή (το ποσό είναι ανάλογα με το μέγεθος του κλουβιού δηλ. έχει να κάνει με το μέγεθος του σκύλου). Επίσης αυτό που πληρώνεις είναι ότι σε διαβεβαιώνουν πως στο Ντουμπάι που θα μείνει 11 ώρες δε μπορείς να το δεις αλλά το βγαζουν απτο κλουβάκι του, το βάζουν σε μεγαλύτερο χώρο με φαγητό κ νερό, το βλέπει κτηνίατρος κ τ αφήνουν να ξεκουραστεί. Με κάποιες άλλες εταιρίες που μίλησα μου είπαν ότι δε μου εγκυώνται κάτι τέτοιο αλλά μόνο τη μεταφορά του στον προορισμό. Όπως καταλαβαίνεις πολύ μεγάλο ταξίδι για να μην είμαι σίγουρη ότι το σκυλί μου θα φάει και θα πιει νερό.

                    Pet Care - Emirates SkyCargo

                    Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τη singapore αλλά δε το προχώρησα γιατί δεν αφήνουν ακίτα να ταξιδεύουν στις πτήσεις τους, το ίδιο και η etihad (κ καλά επιθετική φυλή, έλεος!!) οπότε δε μπορώ να σε ενημερώσω σχετικά.

                    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια για τη Yumi μου!!!

                    Ότι θέλεις μη διστάσεις να ρωτήσεις!

                    Comment


                      Originally posted by adrian View Post
                      Χαίρομαι να βοηθάω γιατί και εγώ αυτό είχα ανάγκη σε αυτή τη φάση! Το έψαξα και εγώ πολύ με τις αεροπορικές και εννοείται πως είμαι και εγώ από αυτούς που όταν μπήκα στο αεροπλάνο ζήτησα από την αεροσυνοδό να ενημερώσει τον πιλότο ότι πετάει το σκυλάκι μου στην πτήση μας έτσι ώστε να είμαι σίγουρη για οξυγόνο, κλιματισμό κλπ και εννοείται πως περίμενα να μπει και να με ενημερώσει. Θα σου πουν ότι φυσικά είναι ήδη ενήμερος (και αυτό ισχύει) αλλά δε χάνεις τίποτα με μια απλή ενημερωσούλα!

                      Εμείς κάπως έτσι επιλέξαμε την emirates παρόλο που είναι αρκετά ακριβή (το ποσό είναι ανάλογα με το μέγεθος του κλουβιού δηλ. έχει να κάνει με το μέγεθος του σκύλου). Επίσης αυτό που πληρώνεις είναι ότι σε διαβεβαιώνουν πως στο Ντουμπάι που θα μείνει 11 ώρες δε μπορείς να το δεις αλλά το βγαζουν απτο κλουβάκι του, το βάζουν σε μεγαλύτερο χώρο με φαγητό κ νερό, το βλέπει κτηνίατρος κ τ αφήνουν να ξεκουραστεί. Με κάποιες άλλες εταιρίες που μίλησα μου είπαν ότι δε μου εγκυώνται κάτι τέτοιο αλλά μόνο τη μεταφορά του στον προορισμό. Όπως καταλαβαίνεις πολύ μεγάλο ταξίδι για να μην είμαι σίγουρη ότι το σκυλί μου θα φάει και θα πιει νερό.

                      Pet Care - Emirates SkyCargo

                      Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τη singapore αλλά δε το προχώρησα γιατί δεν αφήνουν ακίτα να ταξιδεύουν στις πτήσεις τους, το ίδιο και η etihad (κ καλά επιθετική φυλή, έλεος!!) οπότε δε μπορώ να σε ενημερώσω σχετικά.

                      Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια για τη Yumi μου!!!

                      Ότι θέλεις μη διστάσεις να ρωτήσεις!
                      Να είσαι καλά!!! Θα το κοιτάξουμε περαιτέρω για τις άλλες αεροπορικές, αλλά αυτό που λες οτι το βγάζουν από το κλουβάκι του στην ανταπόκριση είναι πολύ σημαντικό. Εμάς το σκυλάκι μας είναι μικρό οπότε θα βγει πιο οικονομικά το κλουβί και δεν έχουμε πρόβλημα για τη ράτσα (επιθετικά τα ακίτα?προστατευτικά με τον ιδιοκτήτη τους έχω ακούσει, αλλά πιο σκυλί δεν είναι. Είναι κουκλιά το μόνο σίγουρο). Απλά θέλουμε να βεβαιωθούμε ότι όλα θα είναι οκ και δεν θα διακινδυνεύσει.

                      Σε ευχαριστώ για την προθυμεία σου adrian!

                      Comment


                        Σήμερα το πρωί μας ήρθε ένα email απο το daf, και μας ενημέρωσε πως οι τιμές για την καραντίνα αλλάζουν απο την 1 Ιουλίου 2014 σύμφωνα με τον νέο προυπολογισμό που ψήφισε η κυβέρνηση... Και οταν λέμε αλλάζουν δεν μιλάμε για μια μικρή αναμενόμενη αύξηση, αλλά για σχεδόν 4 πλασιασμό(+382%)!!!

                        Απο $39 per day, πηγαίνει στο $149 per day...

                        x10 ημέρες ελάχιστη παραμονή:
                        Απο $390 πάει στα $1490...

                        Εδώ και το pdf: Post Entry Quarantine Animal Imports (non-horse) Fact Sheet - Department of Agriculture

                        Comment


                          australia my friend good country!!! επειδη μειωσαν τις μερες θελουν να βγαλουν τα σπασμενα με αυξηση κ καλα μπηκαν μεσα τα προηγουμενα χρονια!!! το διαβασα κ εγω κ μου πεσαν τα μαλλια!!!
                          ποτε εκλεισες καραντινα μετα την 1/7?

                          Comment


                            Γεια σου nick18,

                            τώρα ετοιμάζομαι να κλείσω καραντίνα, οπότε ναι οι καινούριες χρεώσεις κοντά στα $1700 σύνολο θα με πιάσουν.

                            Βρήκα και τις πληροφορίες για τον σταθμό της Μελβούρνης μπορεί να φανούν χρήσιμες σε κάποιους, είναι οι παρακάτω:

                            Spotswood Animal Quarantine Station, Victoria

                            Postal Address: PO Box 300, Newport, VIC 3105
                            Physical Address: 43-47 Craig Street, Spotswood, VIC 3105
                            Phone: +61 3 9391 1627
                            Fax: +61 3 9391 0860
                            Email: Spotswood.Quarantine@aqis.gov.au
                            Email Κρατήσεων: PEQservices@agriculture.gov.au

                            Και εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την καραντίνα: http://www.daff.gov.au/biosecurity/c...ine-facilities

                            Comment


                              Καλησπέρα και πάλι κλείσαμε και την Καραντίνα για τον Οκτώβρη που θα ταξιδέψουμε, τελικό συνολικό κόστος για 10 ημέρες : $1800

                              Comment


                                Παραθέτω παρακάτω την λίστα με τα συνολικά έξοδα για την μεταφορά μικρόσωμου σκύλου(5-6Kg) στην Μελβούρνη για μελλοντική χρήση όποιου ενδιαφέρεται να πάρει μαζί του τον σκύλο του, μιας και ολοκληρώνουμε τώρα την διαδικασία.

                                Σημείωση για μεγαλόσωμα αλλάζει η τιμή στο εισητήριο και στο κουτί μεταφοράς.

                                QUARANTINE 10 ΗΜΕΡΕΣ €1,250 - $1,800
                                ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ Emirates SkyCargo €780 - $1,118
                                ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ €140 - $200
                                ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ €600 - $860
                                ΑΔΕΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ €220 - $315
                                ΣΥΝΟΛΟ €2,990 - $4,265

                                Comment

                                Working...
                                X