Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    πολυ ευγενικό εκ μερους σου

    Comment


      Ομιλία του Δ. Καζάκη στην Κολωνία 14.04.2013


      Ανοιχτή Ομιλία / Συζήτηση

      με τον γ.γ του Ε.Πα.Μ Δημήτρη Καζάκη
      και τον Δημήτηρη Κυπριώτη μέλος της Πολιτικής Γραμματείας του Ε.Πα.Μ

      Κολωνία 14.04.2013
      Ώρα 16:00

      Αίθουσα Alteburg
      Alteburger str. 139
      50968 Köln


      ΚΡΙΣΗ – ΧΡΕΟΣ – ΔΙΕΞΟΔΟΣ

      Η πραγματικότητα πέρα από τα ελεγχόμενα Μ.Μ.Ε.

      * Ιστορική αναδρομή του ελληνικού χρέους.
      * Κοινωνικά, πολιτικά και οικονομικά αίτια της ελληνικής κρίσης και σχέση της με την παγκόσμια κρίση.
      * Παγκοσμιοποίηση και εθνική κυριαρχία.
      * Σχέσεις Ελλάδας – Γερμανίας, οι σκοπιμότητες πίσω από τις αδελφοποιήσεις πόλεων.
      * Ειδικές Οικονομικές Ζώνες.
      * Εκποίηση ορυκτού πλούτου. Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ).
      * Ανάλυση της επικαιρότητας.
      * Τι είναι το Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο. Οι σκοποί και η δράση του.
      * Προτάσεις για έξοδο από την κρίση.

      Ε.Πα.Μ Κολωνίας


      AFISA KOLONIAS .jpg β' όψη κολωνία flyer.jpg

      Comment


        Originally posted by kosofos View Post
        Παρακαλείται ο χρήστης που ανέβασε τις πληροφορίες για την συγκεκριμένη ομιλία να τις ξανανεβάσει γιατί διαγράφηκαν λόγο τεχνικού προβλήματος. Ευχαριστώ!
        Σ ευχαριστώ φίλε μου.

        Να χαίρεσε και να υγειένεις!

        Comment


          Φίλοι από την Γερμανία,
          μαζευτείτε πολλοί και παραβρεθείτε στην ομιλία του Δ.Καζάκη.

          Θα σας λυθούν πολλές απορίες για την πολιτική και οικονομική ιστορία και θα τεθούν προτάσεις απελευθέρωσης της χώρας
          από την Δικτατορία της Ευρωζώνης.

          Πραγματικά αξιόλογος ο Δ.Καζάκης και κοινωνικό μέτωπο αντίστασης το ΕΠΑΜ !
          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

          Comment


            Πριν μια βδομαδα ηταν εδω στα ΤΕΙ Χανιων και πραγματικα ειναι μεγαλο μυαλο ο τυπος.τον παρακολουθω χρονια εχει κανει πολλες εκπομπες στο ΚΡΗΤΗtv και υπαρχουν πολλες ομιλιες του στο youtube.Εχει πεσει απο την αρχη της κρισης ΜΕΣΑ σε ΟΛΑ.. ακομα και για την κυπρο οι προβλεψεις που εκανε πριν 2 μηνες επεσε 100% μεσα!!! Οσοι μπορειτε αξιζει να πατε να τον ακουσετε θα ακουσετε την αληθεια οπως ειναι.
            Better Think twice instead once

            Comment


              Ευχαριστω αλλα δεν ειναι κατι σημαντικο... το λιγοτερο που μπορει να κανει καποιος.
              Better Think twice instead once

              Comment


                ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ

                γεια σας μολις γραφτηκα σε αυτο το φορουμ και μαθαινω ακομη το πως λειτουργει.
                θα ηθελα και θα εκτιμουσα παρα πολυ τις διαφωτησεις οσων γνωριζουν κατι σχετικα με το θεμα μου και εννοειται και οσων μενουν ή εμεναν γερμανια.
                ειμαι αποφοιτος παιδαγωγικου τμηματος χωρις καθολου επαγγελματικη εμπειρια και Lower στα αγγλικα αν και ξερω οτι στη γερμανια δε χρειαζονται και πολυ.τωρα ξεκιναω προσπαθειες για μεταπτυχιακο μπας και μπορεσω να παρω ειδικευση στην ειδικη αγωγη.ο φιλος μου με πτυχιο χρηματοοικονομικων και λογιστικης επισης χωρις εμπειρια εξαιτιας των χαλεπων καιρων.αν και στην αρχη αρνητικοι (κυριως ο φιλος μου) σκεφτομαστε σιγα σιγα το ενδεχομενο να φυγουμε γερμανια. δινουμε ενα περιθωριο ακομα για ενα χρονο μονο και μονο για να ξεκινησουμε γερμανικα απο το καλοκαιρι και σε περιπτωση που φυγουμε να μην ειμαστε εντελως ασχετοι. και για την απιθανη κατ' εμε περιπτωση να βρουμε εδω κατι καλο και αξιοπρεπες.
                θα ηθελα να με ενημερωσετε οσοι γνωριζετε αν υπαρχει περιπτωση με αυτα τα πτυχια να βρουμε κατι εκει και σε ποιες περιοχες περιπου να κατευθυνθουμε. ειμαστε προετοιμασμενοι και για λαντζα μεχρι να βρεθει κατι για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε κι εννοειται να συνεχισουμε τη δουλεια μας με τα γερμανικα για να ενταχθουμε το γρηγοροτερο δυνατο.
                Επισης πιστευετε οτι καλο θα ηταν (ακομα και στην περιπτωση της λαντζας) να ψαχτουμε πρωτα απο εδω και να εχουμε (τουλαχιστον ο ενας) ενα εισοδημα ή πηγαινουμε και βλεπουμε? Ειμαστε ασχετοι απο γερμανια γι αυτο κανω τετοιες ερωτησεις που ισως σε καποιους φανουν αφελεις.

                Υ.Γ.: με ενα χρονο γερμανικα απο εδω θα μπορουμε να συνενοηθουμε ή θελει περισσοτερο χρονο; ΚΑΙ εγω που ανηκω στο χωρο της εκπαιδευσης με ή και χωρις το μεταπτυχιακο θα χρειαστει να δωσω κατι σαν πιστοποιηση για να πιασω δουλεια στον τομεα μου ή δε θα χρειαστει αν μιλαω ικανοποιητικα τη γλωσσα τους?

                Συγνωμη αν σας κουρασα και για τις πολλες ερωτησεις αλλα το αγχος ΜΕΓΑΛΟ.

                Comment


                  και αν μπορεσει καποιος να ανεβασει καποιο site με αναλογες αγγελιες?
                  ή έστω καποιο που να αναρτωνται γενικα αγγελιες για δουλεια(και στα γερμανικα)
                  ευχαριστω

                  Comment


                    εγω εχω εντελως διαφορετικη αποψη, αλλα....

                    Comment


                      meinestadt.de - Das Portal für alle Städte Deutschlands επιλεγεις την περιοχη και μετα σου βγαζει καπου Stellenangebote για την περιοχη που δες.. σου βγαζεις κατηγοριες και αναλογα ψαχνεις οτι σε ενδιαφερει.
                      Better Think twice instead once

                      Comment


                        Γιαυτο υπαρχει και το youtube ... στην αρχη και γω αυτο νομιζα αλλα ο τυπος ελεγε με μαθηματικη ακριβεια τι θα συνεβαινε στην κυπρο και ετσι εγινε...
                        Νομιζω αυτο ειναι και το νοημα στο αν θεωρεις καποιον σοβαρο αναλυτη η οχι....
                        και ποσο ακομα εναν αναλυτη επι χρονια στο ποντικι και στην ναυτεμπορικη...
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          ευχαριστω πολυ something......αν και δε γνωριζω ακομη γερμανικα εχω μεταφραστη....

                          Comment


                            Και τώρα τι κάνουμε?

                            Γεια σας.
                            ...
                            Ψάχνωντας έχω βρει πολλες δουλειες στην ειδικότητα του αντρα μου.Τι πρέπει να κάνω για να στείλω το βιογραφικο του?Αν βάλω την ελληνική διεύθυνση και το τηλ υπάρχει πιθανότητα να μας απαντήσουν ή είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω την διεύθυνση του συγγενη του στη Γερμανία παρ'όλο που οι δουλειες που τον ενδιαφέρουν είναι σε αλλη πόλη?

                            Ευχαριστώ

                            Comment


                              Καλημέρα, δεν είμαι ειδήμων Τίνα, αλλα βλέπω δεν σε έχει απαντήσει κανείς εως τώρα, επομένως θα σου πω σε αυτά που ξέρω εγώ....
                              1. Όταν είσαι άνεργος σου πληρώνουν όλα τα δίδακτρα στο Αrbeitsamt, όταν δεν είσαι (όπως ήμουν εγώ όταν ήρθα πρίν 9 μήνες), σου πληρώνουν τα μισά. Δηλαδή έδινα περίπου 120€ τον μήνα στο VHS για καθημερινό μάθημα Δευτέρα εώς Παρασκευή απο τις 08.30 εώς τις 12.45. Επειδή το πήρα κανονικά το Β1, με την πρώτη, έκανα πριν μια βδομάδα αίτηση και θα μου επιστρέψουν πίσω στο τέλος του μηνός τα μισά απο ότι έχω δώσει, δηλαδή 325€.
                              2. Θέλεις τουλάχιστον καλό B2 με C1. Επειδή έχεις να κάνεις πολύ με τηλέφωνα και κόσμο με διαφορετική διάλεκτο! (Υπάρχουν πολλές διάλεκτοι στην Γερμανία, αναλόγως την περιοχή). Ίσως να ξεκινήσεις σε κανένα τηλεφωνικό κέντρο με Αγγλικά, Ελληνικά και Γερμανικά, για πάρεις το κολάι.... Πάντως όπως καταλαβαίνεις θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις τέτοια εργασία, φαντάσου έναν Έλληνα εργοδότη εάν θα προτιμούσε Ελληνίδα γραμματέα ή ξένη.....
                              3. Στο arbeitsamt θα σου πούνε, οτι εμείς θα σε στέλνουμε στο σχολείο και σε αγγελείες που θα σου βρίσκουμε. Εσύ θα απαντήσεις οτι θα ήθελες να μάθεις πρώτα Γερμανικά, και αυτοί θα αποκρηθούν οτι εάν σε στείλουν σε δουλειά είσαι υποχρεωμένη να πάς. (Υπάρχει μία πολύ μικρή περίπτωση να πέσεις σε υπάλληλο που θα σου πεί οτι θα προσπαθήσει να μην σε στέλνει σε πολλές δουλειές μέχρι να μάθεις τη γλώσσα). Όμως φυσιολογικά είσαι υποχρεωμένη να στέλνεις το βιογραφικό σου και να πηγαίνεις εκεί που θα σε στέλνουν. Τώρα δεν υπάρχει βέβαια κανένα πρόβλημα εάν πηγαίνεις και οι άλλοι δεν σε παίρνουν....
                              Επίσης πρέπει να προσέξεις τί δουλειές θα δηλώσεις οτι θέλεις! πχ., εάν δηλώσει οτι δουλέυεις και γκαρσόν, και σε στείλουν και δεν πάς, έχεις πρόβλημα.
                              4. Δεν ξέρω για πόσο καιρό. Ξέρω οτι μπορείς να είσαι γραμμένος επ/αόριστο άνεργος (χωρίς βέβαια ταμείο ανεργίας), αρκεί όμως να πηγαίνεις στις δουλειές που θα σου προτείνουν. Εάν δεν πάς θα σε σβήσουν απο άνεργη.
                              5. Δεν ξέρω, εάν ψάξεις στο φόρουμ σίγουρα θα βρείς κάτι.
                              6., 7. Εγώ τα δικά μου τα πτυχία: Το MSc είναι στα Αγγλικά, επομένως δεν το μετέφρασα. Το Ελληνικό, το πήγα σε έναν επίσημο Μεταφραστή στην Ελλάδα, μου το μετέφρασε, έβαλε τις σφραγγίδες του τον πλήρωσα κάτι λίγα και αυτό ήταν. Αν θές σου λέω το τηλέφωνό του. Αυτά με την σειρές που λές μου θυμίζουν πολύ Ελληνικές Δημόσιες Υπηρεσίες.... Εδώ όταν πηγαίνεις σε μία Δημόσια υπηρεσία σε βάζουν να καθίσεις στο γραφείο τους, και σε βοηθάνε απλοποιώντας όσο μπορούν τις καταστάσεις. Γενικά είναι πολύ εξηπηρετικοί.... Και σίγουρα σε εμπιστεύοντε σε ότι δηλώνεις. Βέβαια εάν διανοηθείς να τους κοροιδέψεις και το καταλάβουν, ή δεν ακολουθήσεις κάποιους κανόνες τους (πχ να δηλώνεις πάντα πού μένεις και όταν μετακομίζεις) ίσα που σε στέλνουν με τον χαρακτηρισμό "ανεπιθύμητη" πίσω....
                              Όλα καλά !
                              Versucht macht Glück

                              Comment


                                Καρτέλα του ΙΚΑ δεν πείρα δεν νομίζω να μπορώ να την δείξω πουθενά εδώ και να καταλάβουν..... Αλλά μιά που μαζέυεις χαρτιά, καλό είναι να πάρεις συστατικές επιστολές απο όλες τις δουλειές που ήσουν! Τις ζητάνε και πολλές φορές τηλεφωνούν, ειδικά στο τελευταίο για να ρωτήσουν για εσένα. Εάν τις έχεις στα Αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ελληνικά όμως όπως καταλαβαίνεις δεν μετράνε.
                                Δίπλωμα οδήγησης εάν έχεις το τελευταίο (που είναι σαν πιστωτική κάρτα, με λατινικά), δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
                                Εφόσων δεν ξέρεις ακόμη Γερμανικά φτιάξε το βιογραφικό σου στα Αγγλικά, σύμφωνα με το Europass.
                                Φυσικά Gute Laune (καλή διάθεση)
                                Versucht macht Glück

                                Comment

                                Working...
                                X