Announcement

Collapse
No announcement yet.

kindergeld

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    kindergeld

    Καλησπερα σε ολους,,εχω παρα μα παρα πολλες αποριες τις οποιες θελω να θεσω αργοτερα στους φιλους του forum .Προς το παρον με απασχολει το εξης: μπορουμε να παμε γερμανια οικογενειακως με τη γυναικα μου και τα 2 μας παιδια,εγω εχοντας δουλεια ως εκπαιδευτικος του ελληνικου κρατους στα ελληνικα σχολεια και αμοιβωμενος καθαρα μονο απο το ελληνικο κρατος, ενω η γυναικα μου δεν ειναι εκπαιδευτικος .Αν βρει δουλεια εκει δικαιουται kindergeld? Υποτιθετε οτι εγω παιρνω το επιδομα παιδιων απο την Ελλαδα (ασχετα αν ειναι μηδαμινο και πανε να το κοψουν και αυτο τωρα αν δεν τοκοψαν ηδη).Θα ρωτησω βεβαια και γω το προξενειο αυριο αλλα μιας και σας βρηκα σημερα ειπα να κανω την ερωτηση.

    #2
    kalhmera kai bebaia δικαιουται το επιδομα των παιδιων δεν εχει να κανει με τον αν εργαζεσαι η οχι, απο 1 παιδι μεχρι 15 να εχεις δικαιουσαι επιδομα παιδιων!ειναι καθε μηνα και γυρω στα 185 ευρω το παιδι...εκτος του τριτου που ειναι 190!
    εγω εφερα ενα χαρτι απο τον ΟΓΑ που ελεγε μεχρι ποτε πηρα επιδομα και οτι δεν παιρνω επιδομα στην ελλαδα... καναν να βγουν γυρω στο τριμηνο, τα πηρα αναδρομικα και καθε μηνα ερχονται!

    Comment


      #3
      Αν είσαι αποσπασμένος υπάλληλος, όπως λές, απο το Ελληνικό κράτος (σε πληρώνει αυτό δηλαδή) δυστυχώς δεν δικαιούσε kindergeld για τα παιδιά στην Γερμανία, όπως και όποιο άλλο επίδομα. Πόσο μάλλον απο την ώρα που παίρνεις επίδομα έστω και μηδαμινό απο το Ελληνικό "κράτος" (μην πώ καμιά άλλη λέξη). Αν η γυναίκα σου βρεί εργασία εδώ θα πρέπει να φέρεται ένα χαρτί ότι δεν λαμβάνεται για τα παιδιά οποιαδήποτε άλλη βοήθεια απο κάποιο κράτος της ΕΕ (δηλ Ελλάδα) και τότε μόνο ναι μπορείτε.

      Μελέτησε και αυτό http://europa.eu/youreurope/citizens...y/index_el.htm
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #4
        Originally posted by kosofos View Post
        Αν είσαι αποσπασμένος υπάλληλος, όπως λές, απο το Ελληνικό κράτος (σε πληρώνει αυτό δηλαδή) δυστυχώς δεν δικαιούσε kindergeld για τα παιδιά στην Γερμανία, όπως και όποιο άλλο επίδομα. Πόσο μάλλον απο την ώρα που παίρνεις επίδομα έστω και μηδαμινό απο το Ελληνικό "κράτος" (μην πώ καμιά άλλη λέξη). Αν η γυναίκα σου βρεί εργασία εδώ θα πρέπει να φέρεται ένα χαρτί ότι δεν λαμβάνεται για τα παιδιά οποιαδήποτε άλλη βοήθεια απο κάποιο κράτος της ΕΕ (δηλ Ελλάδα) και τότε μόνο ναι μπορείτε.

        Μελέτησε και αυτό ΕΕ - Kοινωνική ασφάλιση για δημοσίους υπαλλήλους που εργάζονται σε άλλες χώρες - Η Ευρώπη σου
        Αρα τι κανουμε?Ζηταω απο την Ελλαδα να μην παρω το επιδομα παιδιων που ειναι 70 Ε μικτα για να παρω το kindergeld??Δεν ειναι πιο λογικο το γερμανικο κρατος να μου ζητησει τις αποδειξεις οτι παιρνω επιδομα παιδιων απο την Ελλαδα και να μου δωσει τη διαφορα με τη Γερμανια?

        Comment


          #5
          Originally posted by rulis03 View Post
          Αρα τι κανουμε?Ζηταω απο την Ελλαδα να μην παρω το επιδομα παιδιων που ειναι 70 Ε μικτα για να παρω το kindergeld??Δεν ειναι πιο λογικο το γερμανικο κρατος να μου ζητησει τις αποδειξεις οτι παιρνω επιδομα παιδιων απο την Ελλαδα και να μου δωσει τη διαφορα με τη Γερμανια?
          Δεν έχετε δικαίωμα για το Γερμανικό επίδομα τέκνων, απο την ώρα που είστε φορολογικά υπόχρεος στην Ελλάδα και πληρώνεστε απο το Ελληνικό κράτος (δημόσιος υπάλληλος). Αν και μόνο εάν η σύζυγος σας βρεί φορολογίσιμη εργασία στην Γερμανία μπορείται να κόψετε το επίδομα απο την Ελλάδα και να πάρετε απο την Γερμανία. Μια ακριβώς ίδια περίπτωση ζευγαριού καθηγητών απο Ελλάδα (αλλά στα Γερμανικά) Kindergeld zwischen Deutschland und Griechenland - Jurathek ARCHIV Forum

          *Όπως όμως προείπατε ένα τηλέφωνο στο υπουργείο ή στην ΟΛΜΕ θα σας κατατοπίσει καλύτερα (θέλω να πιστεύω)
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6
            Originally posted by kosofos View Post
            Δεν έχετε δικαίωμα για το Γερμανικό επίδομα τέκνων, απο την ώρα που είστε φορολογικά υπόχρεος στην Ελλάδα και πληρώνεστε απο το Ελληνικό κράτος (δημόσιος υπάλληλος). Αν και μόνο εάν η σύζυγος σας βρεί φορολογίσιμη εργασία στην Γερμανία μπορείται να κόψετε το επίδομα απο την Ελλάδα και να πάρετε απο την Γερμανία. Μια ακριβώς ίδια περίπτωση ζευγαριού καθηγητών απο Ελλάδα (αλλά στα Γερμανικά) Kindergeld zwischen Deutschland und Griechenland - Jurathek ARCHIV Forum

            *Όπως όμως προείπατε ένα τηλέφωνο στο υπουργείο ή στην ΟΛΜΕ θα σας κατατοπίσει καλύτερα (θέλω να πιστεύω)
            Αν μπορω να κοψω το ελληνικο επιδομα ειναι καλα,,οσο για το υπουργειο και για την ΟΛΜΕ αστο φιλε μου καλυτερα.....ευχαριστω παντως για τη ενημερωση

            Comment


              #7
              κosofe εχεις απολυτο δικιο,,,σου ζητω συγνωμη για τηνλαθος απαντηση που σου εδωσα rulis03 εστιασα στο σχολιο οτι δεν δουλευει η συζυγος και δεν προσεξα καθολου το οτι εσυ θα πληρωνεσαι απο την ελλαδα.αρα δεν θα φορολογεισαι και απο εδω....οποτε δεν δικαιουσαι....και παλι συγνωμη!

              Comment


                #8
                Originally posted by rulis03 View Post
                Αν μπορω να κοψω το ελληνικο επιδομα ειναι καλα
                Και να μην το κόψουν, με το έντυπο Ε 411 υποβάλει αίτηση η σύζυγος (όταν θα έχει φορολογούμενη εργασία) με την οποία μετά θα προστίθεται η διαφορά.

                Comment


                  #9
                  ρε παιδια να ρωτησω κατι? ισχυει οτι με μεταφρασμενη ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης δηλωνεσαι κανονικα στην εφορια και φαινεσαι σαν πατρεμενος και μπορεις να παρεις το επιδομα παιδιων κανονικα και ας ειναι η οικογενια στην Ελλαδα γιατι εγω ηξερα οτι πρεπει να ειναι Γερμανια για να τα δικαιουσαι?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by takhs_alfa View Post
                    ρε παιδια να ρωτησω κατι? ισχυει οτι με μεταφρασμενη ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης δηλωνεσαι κανονικα στην εφορια και φαινεσαι σαν πατρεμενος και μπορεις να παρεις το επιδομα παιδιων κανονικα και ας ειναι η οικογενια στην Ελλαδα γιατι εγω ηξερα οτι πρεπει να ειναι Γερμανια για να τα δικαιουσαι?
                    Όταν η φορολογική σου κατοικία είναι στην Γερμανία, δηλαδή φορολογίσε για το παγκόσμιο εισόδημα σου αποκλειστικά στην Γερμανία, είσαι πολίτης ΕΕ και το παιδί ζεί σε άλλη χώρα της ΕΕ και η χώρα αυτή έχει υπογράψει διμερή συμφωνία κοινωνικής ασφάλειας τότε μπορείς να πάρεις και το kindergeld στην Γερμανία, εφόσον αποδείξεις ότι δεν παίρνει επίδομα το παιδί στην άλλη χώρα.

                    Χρήσιμα:
                    Διμερή συμφωνίας Ελλάδας-Γερμανίας για κοινωνική ασφάλεια SozSichAbkUmsG - Gesetz zur Umsetzung von Abkommen

                    1. Kindergeld
                    Für Kinder, die im Ausland leben, können Sie als Eltern durchaus Kindergeld in Deutschland bekommen.
                    Entscheidend ist dabei, dass
                    - Sie in Deutschland unbeschränkt einkommensteuerpflichtig sind und
                    - Ihr Kind in einem EU- oder EWR-Staat lebt oder in einem Drittstaat lebt, mit dem Deutschland ein
                    Abkommen über soziale Sicherheit abgeschlossen hat
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by kosofos View Post
                      Όταν η φορολογική σου κατοικία είναι στην Γερμανία, δηλαδή φορολογίσε για το παγκόσμιο εισόδημα σου αποκλειστικά στην Γερμανία, είσαι πολίτης ΕΕ και το παιδί ζεί σε άλλη χώρα της ΕΕ και η χώρα αυτή έχει υπογράψει διμερή συμφωνία κοινωνικής ασφάλειας τότε μπορείς να πάρεις και το kindergeld στην Γερμανία, εφόσον αποδείξεις ότι δεν παίρνει επίδομα το παιδί στην άλλη χώρα.

                      [/I]
                      Οταν είσαι φορολογικά υπόχρεος στη Γερμανία (όχι αποσπασμένος από Ελλάδα) και τα παιδιά στην Ελλάδα παίρνουν ένα επίδομα, έχει νόημα να αιτηθείς στη Γερμανία Kindergeld δηλώνοντας φυσικά το ελληνικό επίδομα, με σκοπό να πάρεις τη διαφορά?
                      'Η από τη στιγμή που παίρνεις έστω και λίγα στην Ελλάδα εδώ δεν δικαιούσαι καθόλου?

                      Comment


                        #12
                        Δεν νομιζω πως γινεται αυτο που λες. Πρεπει να παραιτηθεις των επιδοματων απο την Ελλαδα.

                        Comment


                          #13
                          Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας. Περιμένω να υπογράψω συμβόλαιο εργασίας, έχω ήδη γραφτεί στο Δήμο και έχω ανοίξει λογ/σμό στην τράπεζα. Για να δηλωθώ στην εφορία και για αίτηση για kindergeld πρέπει πρώτα να έχω το συμβόλαιο στα χέρια μου;
                          Ζω στο Μόναχο
                          Ευχαριστώ

                          Comment


                            #14
                            Μία ερώτηση για το kindergeld γιατί δεν έχω βρει σχετική απάντηση:

                            Ειμαι στη Γερμανία και σε εργασιακή σχέση από τον Ιούλιο, πέρυσι ήρθα από Ελλάδα, η κόρη μου είναι από την αρχή μαζί μου εδώ ενώ ο άντρας μου ακόμη Ελλάδα. |Τον Ιούλιο έκανα αίτηση για kindergeld. Έστειλαν τα χαρτιά μου στην Familienkasse Nürnberg λόγω σχέσης με Ελλάδας του αιτήματός μου. Ως τώρα δεν έχει προχωρήσει. Έλαβα την περασμένη εβδομάδα έγγραφο να προσκομίσω συμπληρωματικά κάποια συμπληρωμένα εντυπα, ένα από τον εργοδότη, ένα απο το Meldeamt και ένα, λέει: από την αρμόδια υπηρεσία της Ελλάδας για το αν έχω Anspruch auf Kindergeld. ...Ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία, δεδομένου ότι δεν έπαιρνα ποτέ επίδομα τέκνου από την Ελλάδα; Φτάνει το εκκαθαριστικό της εφορίας; κι αν ναι, όπως είναι στα Ελληνικά;

                            Comment


                              #15
                              Μία ερώτηση για το kindergeld γιατί δεν έχω βρει σχετική απάντηση:

                              Ειμαι στη Γερμανία και σε εργασιακή σχέση από τον Ιούλιο, πέρυσι ήρθα από Ελλάδα, η κόρη μου είναι από την αρχή μαζί μου εδώ ενώ ο άντρας μου ακόμη Ελλάδα. |Τον Ιούλιο έκανα αίτηση για kindergeld. Έστειλαν τα χαρτιά μου στην Familienkasse Nürnberg λόγω σχέσης με Ελλάδας του αιτήματός μου. Ως τώρα δεν έχει προχωρήσει. Έλαβα την περασμένη εβδομάδα έγγραφο να προσκομίσω συμπληρωματικά κάποια συμπληρωμένα εντυπα, ένα από τον εργοδότη, ένα απο το Meldeamt και ένα, λέει: από την αρμόδια υπηρεσία της Ελλάδας για το αν έχω Anspruch auf Kindergeld. ...Ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία, δεδομένου ότι δεν έπαιρνα ποτέ επίδομα τέκνου από την Ελλάδα; Φτάνει το εκκαθαριστικό της εφορίας; κι αν ναι, όπως είναι στα Ελληνικά;

                              Comment

                              Working...
                              X