Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by kostaszaf View Post
    τελικα αυτο με τα σχολεια των παιδιων ολους μας τρελαινει βλεπω..........και εγω που νομιζα οτι ημουν υπερβολικος...........που ηθελα να αλλαξω πολη για να πανε τα παιδια μου σε ελληνικο (11 & 8 χρονων)ενω φευγοντας απο ελλαδα ειχαμε πει με την γυναικα μου γερμανικο σχολειο.Τελοσπαντων μετα απο πολυ σκεψη,πολλα μα,μηπως,εαν κ.α ειπα τελος σε γερμανικο και βλεπουμε.
    Καλη δυναμη σε ολους μας.
    Συνήθως και την ίδια την μετανάστευση την κάνουμε για το καλύτερο μέλλον των παιδιών μας, επομένως δεν μας θεωρώ υπερβολικούς να αγχωνόμαστε, αυτά είναι η ζωή μας πλέον. Καλή δύναμη και σ' εσένα!

    Comment


      #92
      καλημερα
      να σου πω οτι ξερω απο την δικια μου περιπετεια με τα παιδια και τα σχολεια στην γερμανια, καταρχην να σου πω οτι καλο θα ειναι και οι γονεις να εχετε διαβατηριο ερχομενοι στην γερμανια και αυτο για λογους διαδικαστικους, για τα παιδια φυσικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΤΗ Η ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ (ΕΛΛΑΔΑ) ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΕ ΙΣΧΥΕΙ...παμε στα σχολεια τωρα, μεγαλη και πονεμενη ιστορια, εχει να κανει με το κρατος που θα μεινετε, ας πουμε για παραδειγμα την περιπτωση μου, στο κρατιδιο της ρηνανια-παλατινατο (rheinland-pfalz) δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ειδους προγραμμα ενταξης/ενσωματωσης στο γερμανικο εκπαιδευτικο συστημα!!!!!!!! απιστευτο??? αυτη ειναι η αληθεια!!!!!! τιποτε απολυτος, καμια προνοια, για την περιπτωση μας, απλα θα τα εβαζαν σε μια ταξη γερρμανικη και οτι μπορουσαν να καταλαβουν, θα καταλαβαιναν!!!!!...ετσι απλα........τι εγινε τελικα με τα δικα μου??? εδω που μενω ειναι οπως σου ειπα rheinland-pfalz και μενω στο mainz το οποιο ειναι στην δυτικη οχθη του ποταμου ρηνου, στην απεναντι πλευρα ειναι το wiesbaden το οποιο ανηκει σε αλλο κρατος ομοσπονμδο και το λενε Hessen (εσση), εκει λοιπον υπαρχει προνοια για τα παιδια που ερχονται απο ξενες χωρες και δεν ξερουν την γλωσσα και τα εντασουν σε προγραμμα εκμαθησης της γλωσσας τουλαχιστων για 5 μηνες, μετα απο αυτη την περιοδο κανουν μια αξιολογηση αν τα παιδια μπορουν να μπουν σε γερμανικη ταξη, στην περιπτωση που εχουν μαθει σε βαθμο που να μπορουν να παρακολουθησουν την ταξη τα εντασουν σε γερμανικη ταξη αλλα καθημερινα συνεχιζουν να κανουν μαθηματα εκμαθησης της γερμανικης γλωσσας για 2 ωρες γιατι σε ενα 5 μηνο ποσα γερμανικα να μαθεις?? στην περιπτωση (που ειναι και η πιο πιθανη) που τα παιδια δεν εχουν την απαιτουμενη αποδοση παραμενουν στην ταξη ενταξης/εκμαθησης της γλωσσας εως το τελος της σχολικης χρονιας, και ξεκινουν την επομενη χρονια με καλυτερα γερμανικα σε γερμανκη ταξη......να ξερεις οτι ακομα και αν τα παιδια ενταχθουν σε ταξη γερμανικη μετα το 5μηνο εαν δεν μπορουν να αποδοσουν τα αναμενωμενα θα επαναλαβουν την χρονια παραμενοντας στην ιδια ταξη....πραγμα που δεν ειναι κακο γιατι το ουσιαστικο ειναι να μαθουν πραγματικα την γλωσσα και να εχουν ενα επιπεδο ωστε να μπορεσουν να σταθουν και να προοδευσουν τα παιδια σου....οποιαδηποτε αλλη προσεγγιση στο θεμα μαλλον ειναι εναντια στο συμφερον των παιδιων και μονο ικανοποιει το μυαλο τον γονιων....προσοχη λοιπον σε αυτο το κομματι.......να σου πω ακομα οτι για να μπορεσω να γραψω τα παιδια μου σε ενα σχολειο που ειναι σε αλλη πολη και αλλο κρατος (ομοσπονδη η γερμανια ειπαμε..ετσι?) θα επρεπε να εχουν δηλωθει σε μια διευθηνση σε αυτη την πολη, εκει χρειαστηκα την βοηθεια της ξαδερφης μου που μενει εκει και δεχθηκε να δηλωση τα παιδια στο σπιτι της οτι μενουν εκει σαν δευτερη κατοικια, γιατι αλλιως δεν θα τα κανανε δεκτα!!!!

      το πρωτο που θα πρεπει να δεις ειναι σε ποια πολη-κρατος (Π.χ στουτγαρδη/ βαδη-βυρτενμβεργη ) θα μεινετε και μετα να ζητησεις πληροφοριες και απο εδω στο πατριωτακι αλλα και απο τυχον γνωστους που εχεις για το τι ισχυει εκει που θα πας.

      Τωρα για παιδικους σταθμους αυτο που εκανα εγω (ετσι με συμβουλευσαν απο το δημαρχειο) ηταν οτι σε πρωτη φαση εκανα αιτησεις σε δυο σταθμους (μονο) και τελικα με πηραν τηλεφωνο απο τον εναν μετα απο κανα 2 εβδομαδες και πηγα και τα εγραψα εκει, και στην συνεχεια μετα απο κανα 3μηνο με πηραν και απο το αλλο οτι εχουν θεση για τα μικρα μου αλλα ειχαμε ξεκινησει στο αλλο οπως ειπα.
      θα πρεπει εκει που θα μεινετε να ξεκινησετε να κανετε αιτησεις σε οποιο παιδικο σταθμο υπαρχει,σε ολους , οσο πιο πολλες αιτησεις τοσο πιο καλες οι πιθανοτητες να βρειτε θεση, γιατι εχει μεγαλη ζητησει και ισως να δυσκολευτητε να βρειτε θεση αμεσα και απο την πρωτη χρονια.

      ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΥΧΟΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΠΟΛΗ/ΚΡΑΤΟΣ ΣΕ ΠΟΛΗ/ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ , ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ 12 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2 ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ 5 ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

      αν υπαρχει καποια απορια με αυτα που εγραψα.....απλα ρωτα....δεν κοστιζει τιποτε ( Die Frage kostet nicht ειναι μοττο τον γερμανων!!!!)

      Comment


        #93
        μια απορια και απο εμενα, τον αυγουστο θα ανεβασει μια φιλη τα παιδια της απο ελλαδα, ο μεγαλος γυιος της εχει τελειωσει πληροφορικη,μιλαει γερμανικα και αγγλικα, η μεγαλη της κορη, θελει να ασχοληθει, ως αεροσυνοδος, μιλαει επισης γερμανικα και αγγλικα, η μικρη κορη και εκει βρισκεται το προβλημα, παει για τριτη γυμνασιου, και δεν μιλαει καθολου γερμανικα, αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να ακολουθησει ελληνικο γυμνασιο, το οποιο λενε οτι υπαρχει μοναχο η στουτγγαρδη, μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες γιατι απο αυτο θα κριθει και το που θα μετακομισουν αλλα και να συνδυασουν δουλειες και σπουδες.

        Comment


          #94
          Originally posted by Blacktulip View Post
          μια απορια και απο εμενα, τον αυγουστο θα ανεβασει μια φιλη τα παιδια της απο ελλαδα, ο μεγαλος γυιος της εχει τελειωσει πληροφορικη,μιλαει γερμανικα και αγγλικα, η μεγαλη της κορη, θελει να ασχοληθει, ως αεροσυνοδος, μιλαει επισης γερμανικα και αγγλικα, η μικρη κορη και εκει βρισκεται το προβλημα, παει για τριτη γυμνασιου, και δεν μιλαει καθολου γερμανικα, αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να ακολουθησει ελληνικο γυμνασιο, το οποιο λενε οτι υπαρχει μοναχο η στουτγγαρδη, μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες γιατι απο αυτο θα κριθει και το που θα μετακομισουν αλλα και να συνδυασουν δουλειες και σπουδες.

          Γυμνάσια υπάρχουν και αλλού στην Γερμανία. Αν κατάλαβα θέλουν σε μια απο τις 2 αυτές περιοχές? Επίσης φέτος είναι η τελευταία χρονιά του Ελληνικού Λυκείου στην Γερμανία. Απο του χρόνου δεν μπορεί πλέον να εγγραφεί γιατί δεν θα υπάρχουν. Οπότε δεν νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο να πάει και σε Ελληνικό γυμνάσιο.

          «Σύμφωνα με τον Νόμο 4027/2011 (ΦΕΚ 233 τ. Α’/04.11.2011):

          Α)Όλα τα λύκεια, εκτός από τα δίγλωσσα, καταργούνται σταδιακά. Οι τελευταίοι μαθητές θα εγγραφούν στο λύκειο κατά το σχολικό έτος 2012-2013. Το 2013-2014 δεν θα υπάρχει πλέον η Α’ λυκείου, το 2014-2015 δεν θα υπάρχει η Β’ λυκείου και το 2015-2016 δεν θα υπάρχει η Γ’ λυκείου και με αυτό θα ολοκληρωθεί η κατάργηση των αμιγών λυκείων.
          Είναι προφανές ότι όσοι μαθητές φοιτούν φέτος, δηλαδή τώρα στην Β’ και Α’ γυμνασίου, καθώς και σε όλες τις τάξεις του δημοτικού, δε θα μπορέσουν να φοιτήσουν στο λύκειο.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #95
            οταν εννοεις διγλωσο εννοεις ελληνικα και γερμανικα αν καταλαβα καλα, απλα σε αυτες τις πολεις μας ειπαν πως υπαρχουν γυμνασια, ξερεις σε ποιο σαιτ μπορω να μπω για να δω που υπαρχουν διγλωσσα γυμνασια?

            Comment


              #96
              Η απόφαση του υπουργείου είναι να κάνει όλα τα Ελληνικά γυμνάσια (και μελλοντικά τα δημοτικά) δίγλωσσα με περισσότερες ώρες Γερμανικών και τα σχολεία να περάσουν πλέον υπο την επίβλεψη των Γερμανικών αρχών έτσι ώστε τα παιδιά να μπορούν να μεταβούν στο καθαυτό Γερμανικό σχολείο αργότερα.

              ΜΟΝΑΧΟ



              διάβασε και αυτό:


              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #97
                κοσοφε ευχαριστω εισαι κατατοπιστικος!!!

                Comment


                  #98
                  Υπαρχουν ελληνικα λυκεια στην στουτγκαρδη??/

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by Giannisss View Post
                    Υπαρχουν ελληνικα λυκεια στην στουτγκαρδη??/
                    Η απάντηση είναι τέσσερα κείμενα πιο πάνω...

                    Comment


                      Δηλαδη θα χρειαστει να μεινω στην ελλαδα για να τελειωσω το λυκειο..???(παω 1τη λυκειου)

                      Comment


                        αν δεν καταλαβες κατι απο τα πιο πανω και θελεις περισσοτερες διευκρινησεις κανε κατι πιο απλο επικοινωνησε με το προξενοιο του κρατιδιου που θα μεινεις και ζητα τις οποιες πληροφοριες μπορουν να σε καθοδηγησουν!!!μην απελπιζεσαι...

                        Comment


                          Originally posted by kosofos View Post
                          Γυμνάσια υπάρχουν και αλλού στην Γερμανία. Αν κατάλαβα θέλουν σε μια απο τις 2 αυτές περιοχές? Επίσης φέτος είναι η τελευταία χρονιά του Ελληνικού Λυκείου στην Γερμανία. Απο του χρόνου δεν μπορεί πλέον να εγγραφεί γιατί δεν θα υπάρχουν. Οπότε δεν νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο να πάει και σε Ελληνικό γυμνάσιο.

                          «Σύμφωνα με τον Νόμο 4027/2011 (ΦΕΚ 233 τ. Α’/04.11.2011):

                          Α)Όλα τα λύκεια, εκτός από τα δίγλωσσα, καταργούνται σταδιακά. Οι τελευταίοι μαθητές θα εγγραφούν στο λύκειο κατά το σχολικό έτος 2012-2013. Το 2013-2014 δεν θα υπάρχει πλέον η Α’ λυκείου, το 2014-2015 δεν θα υπάρχει η Β’ λυκείου και το 2015-2016 δεν θα υπάρχει η Γ’ λυκείου και με αυτό θα ολοκληρωθεί η κατάργηση των αμιγών λυκείων.
                          Είναι προφανές ότι όσοι μαθητές φοιτούν φέτος, δηλαδή τώρα στην Β’ και Α’ γυμνασίου, καθώς και σε όλες τις τάξεις του δημοτικού, δε θα μπορέσουν να φοιτήσουν στο λύκειο.
                          Ναι αυτό το νομοσχέδιο είναι όντως απαράδεκτο και ψηφίστηκε επί ΠΑΣΟΚ που είχε μία μανία να διαλύσει τα περίφημα ελληνικά σχολεία οτυ εξωερικού η Ελλάδα.Είμαι πρόσφατος απόφοιτος ενός ελληνικού λυκείου στην γερμανία και γνωρίζω τις εξελίξεις καθώς και του τι συνέβη τα τελευταία χρόνια. Κανονικά αυτό που αναφέρεται εκεί θα γίνονταν ήδη από το 2012 ωστόσο η κυβέρνηση του σαμαρά φαίνεται με΄τα από πιέσεις να έχει άλλη γνώμη. Αν και με καθυστέρηση, τα σχολεία επανδρώθηκαν πριν τα χριστούγεννα με προσωπικό εκ νέου από Ελλάδα και ενώ λέγαν πέρσι ότι δεν θα γίνουν δεκτές οι εγγραφές στη πρώτη λυκείου σύμφωνα με το νομοσχέδιο με τροπολογία τελικά αυτό άλλαξε και σε όλα τα σχολεία λειτουργούν όλες οι τάξεις εφόσον υπάρχει και ο ελάχιστος αριθμός μαθητών. Δυστηχώς σε μια κρίση πανικού πολλοί γονείς πηγαν τα παιδιά τους σε γερμανικό όπου φυσικά δε μπορούν να εντάχτουν εύκολα κ ετσι τα σχολεία αποδυναμώθηκαν. Ωστώσο τώρα ίσως εάν το καλοκαίρι κατατεθεί το νέο νομοσχέδιο για την ελληνογλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικίο ίσως πάλι οι μαθητές αυξηθούν. Όσο για το τελευταίο, προς το παρόν είπαν πως και αυτοί οι μαθητές θα φοιτήσουν στο λύκειο. Δε νομίζω να τα κλείσουν καθώς στο μόναχο η ελλάδα προκειται να κατασκευάσει νέο μεγάλο σχολειο για στεγαστούν μέσα όλα τα ελληνικά, εάν ήταν να τα κλείσει δε θα ξεκινούσε κάιτ τέτοιο. απλώς πρέπει να αναβαθμιστούν και να γίνουν όλα δίγλωσσα (δλδ τα μισά μαθήματα στα γερμανικά και τα άλλα μισά στα ελληνικά ως έχουν), να γίνονται εξετάσεις γερμανικλων στα σχολεία και να διοριστολυν ομογενείς εκπαιδευτικοί με φορέα το ελληνικό κράτος, συνεργαζόμενο με το γερμανικό ως αποτέλεσμα διακρατική ςσυμφωνίας, αυτά είναι τα αιτήματα που θέτουν οι ομογενείς, μακάρι να πραγματοποιηθούν....
                          Πάντως εάν μόλις έχετε έρθει από ελλάδα και έχετε παιδιά από Γ Γυμνασίου και πανω και υπάρχει ελληνικό σχολείο κοντά ας πάνε εκεί.

                          Γυμνάσια και Λύκεια υπάρχουν σε Μόναχο, Κολωνία, Φρανκφούρτη, Νυρεμβέργη, Ντίσσελντορφ, Ντόρτμουντ, Βούπερταλ, Μπίλεφελντ κ μάλλον και σε Βερολίνο.
                          Στο κρέφελντ και το ντίσσλεντορφ υπάρχουν και δίγλωσσα σχολεία ενώ στην Στουτγάρδη υπάρχουν ενταγμένα τμήματα ελληνικών.


                          Τώρα για το εάν τα γυμνασια κ δημτοικα γινουν ολα διγλωσσα κ κλεισουν τα λυκεια το ενδεχομενο ειναι ακομα ανοιχτο κ γενικα ολα συζητιουνται ακομα.....

                          Comment


                            αν γνωριζει καποιος να μας πει αν υπαρχει στο βερολινο διγλωσσο σχολειο και μια διευθυνση για να δουμε περιοχη.

                            Comment


                              Με αυτόν τον τρόπο τα μεταναστόπουλα, επομένως και τα ελληνόπουλα, προετοιμάζονται με μαθηματική ακρίβεια για να γίνουν οι αυριανοί ανειδίκευτοι εργάτες της βιομηχανικής Γερμανίας και να αποτελέσουν έτσι μια μόνιμη φυσική πηγή βοηθητικών εργατών, οι οποίοι θα κληρονομήσουν τις θέσεις των γονέων τους και θα συνεχίσουν να απαλλάσσουν τους Γερμανούς εργάτες από κάθε ανεπιθύμητη, ανθυγιεινή και επικίνδυνη εργασία.

                              ολο το αρθρο εδω

                              Comment


                                Ξερει κανενας τι ισχυει για το ελληνικο γυμνασιο και λυκειο του Ντορτμουντ? τι χαρτια πρεπει να φερω απο Ελλαδα για να γραψω το παιδι μου στο σχολειο εκει? ευχαριστω.

                                Comment

                                Working...
                                X