Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by claus View Post
    ^ καλα μην κινδυνολογεις και τοσο...

    οι Ελληνες δεν ειναι Philippinos... ποσο μαλλον οι πρωην Κατοικοι Καναδα


    και τελικα η απαντηση για την Litsa74 ειναι self explanatory... μια που το εθεσες

    και βρισκεται στην ερωτηση 11 εδω: http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5540E.pdf


    Αν νομιζεις οτι αυτες οι ερωτησεις ειναι δυσκολες,

    που να δεις τι ζητανε για τους υπολοιπους Μεταναστες γενικως - πλην Ελληνων - στην Manitoba οσον αφορα το Settlement Plan τους...


    θελουν ατομικο (βασει ερευνας σου) αλλα και καποιον τοπικο να στο εγκρινει !!!
    Ποιος κινδυνολογει?το εχω περασει το σταδιο αυτο και προσπαθω να βοηθησω.το sponsorship δεν ειναι κατι που μπορεις να παιξεις και οι καναδοι δεν ειναι ελληνες.περνουν πολυ στα σοβαρα τι δηλωνεις και ας εισαι self explanatory που και ετσι παλι αν δεις καλα σου ζηταει και καποιο επισημο εγγραφο πχ βεβαιωση εργοδοτη κτπ κτπ.τωρα πως εβγαλες το συμπερασμα οτι οι ελληνες μεταναστες εχουν μια ιδιαιτερη μεταχειριση αυτο μου ειναι αδιανοητο.οταν εισαι εδω μεταναστης εισαι μεταναστης ΤΕΛΟΣ.τι παει να πει πλην ελληνων?

    Comment


      #92
      Ενημερωτικά κ πάντα φιλικά:
      Αν το θέμα ξεφύγει κ αρχίσουν οι προστριβές αναγκαστικά θα κλείσει...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #93
        καλημέρα!
        πήγα σήμερα να επικυρώσω το διαβατήριο στην πρεσβεία και ήθελε ραντεβού.....

        έχετε λοιπόν υπόψη σας να κλείσετε πρώτα ραντεβού πριν πάτε!

        μου έδωσαν αιτήσεις για την υπηκόοτητα των παιδιών τις οποίες τις καταθέτεις στην πρεσβεία.
        1 χρόνο μου είπαν ότι θα πάρει!
        Αν ωστόσο έχουμε φύγει, δηλώνουμε την νέα διεύθυνση και μας τα στέλνουν εκεί.
        Αλλά χωρίς υπηκόοτητα θα μπορούν να πάνε σχολείο??? (νέα απορία χαχαχχαχα)

        Comment


          #94
          λογικα με τα αποδεικτικα της δικης σου υπηκοοτητας,(birth certificate and passport) και με την αποδειξη που σου στελνουν λιγο καιρο αφου οπαραλαβουν τις αιτησεις για την υπηκοοτητα των παιδιων,θα μπορουν.ρωτησε παλι στην πρεσβεια για να μας φυγει η απορια!!!
          επισης λενε ως και 18 μηνες,αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που σε 5 μηνες ηταν ετοιμα...οποτε απλα περιμενουμε!

          Comment


            #95
            Καλή χρονιά! Εύχομαι σε όλους αυτή η χρονιά να σας φέρει πιο κοντά στα όνειρα σας!

            Comment


              #96
              απορία....
              ψάχνοντας τους εξουσιοδοτημένους γιατρούς της πρεσβείας έπεσε σε αυτό Find out if you need a medical exam

              πρέπει τελικά να έχουμε εξετάσεις ή όχι?

              Comment


                #97
                απο οσους ξερω που εκαναν τα χαρτια τους προσφατα,ΟΛΟΙ συμπεριελαβαν στην αρχικη αιτηση και την εξεταση απο γιατρο για τον sponsored person-η οποια ισχυει για 1 χρονο και μεσα σε αυτο το διαστημα θα πρεπει να μπεις στον καναδα,μολις σου ερθει η visa σαν permanent resident,για να ισχυσει η visa σου.

                Comment


                  #98
                  Καλησπέρα παιδιά...καλή χρονιά να έχουμε όλοι...εντός και εκτός Ελλάδος. Όπως πολλοί στο φόρουμ, έτσι και εγώ ψάχνω τις διαδικασίες για να φύγω για Καναδά. Διάβασα πάρα πολλά αλλά στο τέλος περισσότερο μπερδεύτηκα παρά βρήκα απάντησεις, οπότε είπα να ποστάρω τις απορίες μου.
                  Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής. Η κοπέλα μου είναι Ελληνοκαναδή και φυσικά Καναδή υπήκοος. Μένει στο Niagara Falls. Σχεδιάζαμε να μετακομίσω μέσα στη χρονιά Καναδά και ψάχναμε να δούμε αν μπορούσα να βγάλω work visa (δυστυχώς δεν καταφέραμε να βρούμε κάποιο γνωστό να βοηθήσει). Στην πορεία όμως και αφού γύρισα από εκεί οπου είχα παέι για δέκα μέρες, ανακαλύψαμε πως έμεινε έγγυος οπότε είπαμε να κάνουμε ένα πολιτικό γάμο εκεί να ξεμπερδεύουμε. Οι ερωτήσεις λοιπόν που έχω είναι οι εξής.

                  Αν κάνουμε πολιτικο γάμο εκεί, μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία του sponsoring μένωντας εκεί, εννόω σε κάποιο τοπικό γραφείο, ή πρέπει να επιστρέψω Ελλάδα; Επίσης επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό, θα παίξει ρόλο στην αίτηση το γεγονος πως είναι έγγυος; Επίσης, έχει δική της επιχείρηση, οπότε πιστεύω πως και αυτό θα παίξει το ρόλο του στην αίτηση (δεν δοκιμάσαμε να μου βγάλει αυτή work visa μια και από όσο ξέρω ζητούνται συγκεκιμένες έσεις εργασίας να καλυφθούν - υπάλληλος καταστήματος δεν είδα πουθενά να αναφέρεται).

                  Ακόμα, το εισητήριο που θα βγάλω για να πάω πρέπει να είναι οπωσήποτε με επιστροφή ώστε να μπορω να κάτσω ως τουρίστας για τους 6 μήνες; Ή δεν χρειάζεται; Και αν το βγάλω με επιστροφή, πότε θα πρέπει υποτίθεται να είναι αυτή η επιστροφή; Ρωτάω διότι προφανώς, δεν σκοπέυω να χρησιμοποιήσω την επιστροφή. Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτερων για τη βοήθειά σας.

                  Comment


                    #99
                    Αν παντρευτεις την κοπελα δεν μπλεκεις με work permit κτπ πας κατευθειαν για familysponsor.τωρα οσο αναφορα τον γαμο εκει θες δεν θες εισητηριο με επιστροφη γιατι αμα σε καταλαβουν στο αεροδρομιο οτι πας με σκοπο τον γαμο νομιζω θα σου βγαλουν προβληματα.επισης χαρτια που να αποδειχνιουν οτι εχεις σκοπο τον γαμο δεν θα σου συνηστουσα να εχεις πανω σου.σε γενικες γραμμες πρεπει να εισαι ενας τυπικος τουριστας.απο κει και περα σε συνεννοηση με δικους σου μπορουν να στα στειλουν με ταχυδρομειο και θα εισαι οκ.οταν γινει ο γαμος και καταθεσεις τα χαρτια μεχρι να παρεις την πρωτη εγκριση δεν εχεις δικαιωμα στην αγορα εργασιας και αφου την παρεις θα εχεις και μεχρι την τελικη αποφαση θα εισαι μονημος κατοικος.αυτα τα λιγα ελπιζω να σε καλυψα σε γενικες γραμμες και αμα εχεις αλλες αποριες εδω ειμαστε.σου ευχομαι τα καλυτερα και με το καλο ο απογονος!!

                    Comment


                      ...να προσθεσω φιλε vern οτι στην αιτηση σου για Permanent Residency,

                      το παιδι παιζει ρολο, θετικοτατο

                      Comment


                        Thanks asdf kai claus...μου λύσατε αρκετές απορίες. Οπότε, μπορώ να κάνω όλες τις διαιδικασίες απο εκεί. Ακριβώς ότι χρειαζόμουν να μάθω. Το μόνο συμπληρωματικό πουθέλω να ρωτήσω είναι αν μπορείς να μου στείλεις με μήνυμα τη λίστα των χαρτιών που πρέπει ναφτιάξω και να μεταφράσω εδώ. Εκτός και αν ακόμα και αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του προξενείου μας στο Τορόντο. Είχα βρει σε παλιότερο ποστ κάτι σχετικά με τα δικαιολογητικά, αλλά πρέπει για παράδειγμα να έχω και μεταφρασμένη φορολογική ενημερώτητα; Χρειάζεται να κάνω ιατρικές εξετάσεις; Αν θυμάμαι καλά από το σαιτ μετανάστευσης του Καναδά, οι Έλληνες δεν χρειάζεται να περάσουν από ιατρικές εξετάσεις. Εκτός και αν αυτό ισχύει στην περίπτωση που πάω και καλά ως τουρίστας μόνο. Αν είναι έτσι, φαντάζομαι τις εξετάσεις μπορώ να τις κάνω και εκεί ότανη έρθει η ώρα, σωστά;
                        Και κάτι τελευταίο. Η και καλά επιστροφή στο εισητήριο πρέπει να είναι πχ για μετά από δέκα μέρες; ΄Τι χρονικό διάστημα να υπολογίσω; Τό ότι δεν θα χρησιμοποιήσω την επιστροφή, μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα μετά στην αίτηση; Ευχαριστώ και πάλι για την εημέρωση και τις πληροφορίες.

                        Comment


                          Originally posted by Vern View Post
                          Thanks asdf kai claus...μου λύσατε αρκετές απορίες. Οπότε, μπορώ να κάνω όλες τις διαιδικασίες απο εκεί. Ακριβώς ότι χρειαζόμουν να μάθω. Το μόνο συμπληρωματικό πουθέλω να ρωτήσω είναι αν μπορείς να μου στείλεις με μήνυμα τη λίστα των χαρτιών που πρέπει ναφτιάξω και να μεταφράσω εδώ. Εκτός και αν ακόμα και αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του προξενείου μας στο Τορόντο. Είχα βρει σε παλιότερο ποστ κάτι σχετικά με τα δικαιολογητικά, αλλά πρέπει για παράδειγμα να έχω και μεταφρασμένη φορολογική ενημερώτητα; Χρειάζεται να κάνω ιατρικές εξετάσεις; Αν θυμάμαι καλά από το σαιτ μετανάστευσης του Καναδά, οι Έλληνες δεν χρειάζεται να περάσουν από ιατρικές εξετάσεις. Εκτός και αν αυτό ισχύει στην περίπτωση που πάω και καλά ως τουρίστας μόνο. Αν είναι έτσι, φαντάζομαι τις εξετάσεις μπορώ να τις κάνω και εκεί ότανη έρθει η ώρα, σωστά;
                          Και κάτι τελευταίο. Η και καλά επιστροφή στο εισητήριο πρέπει να είναι πχ για μετά από δέκα μέρες; ΄Τι χρονικό διάστημα να υπολογίσω; Τό ότι δεν θα χρησιμοποιήσω την επιστροφή, μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα μετά στην αίτηση; Ευχαριστώ και πάλι για την εημέρωση και τις πληροφορίες.
                          Τις εξετασεις θα τις κανεις στον καναδα οταν ερθει η ωρα και θα σου συνιστουσα να μη μπλεξεις με το προξενειο και μεταφρασεις στον καναδα.ειναι αρκετα τσουχτερες οι τιμες.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια εξουσιοδοτηση σε καποιον δικο σου εδω να μπορει να περνει δικαιολογητικα αντι εσου και να στα στειλει μια και καλη ολα μαζι μεταφρασμενα.τωρα οσο για την επιστροφη οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο την στιγμη που μπηκες νομιμα.το ολο πραγμα για αυτους ειναι να μπορεσουν να σε τσιμπησουν πριν μπεις νομιμα στον καναδα για σκοπο τον γαμο.αμα δεν σε καταλαβουν απο κει και περα μπορεις να παντρευτεις κ να κανεις τις αιτησεις που θελεις.τωρα για πια λιστα κανεις λογο?τα δικαιολογιτικα για να κανεις τον γαμο η τα δικαιολογιτικα για το sponsorship?

                          Comment


                            adsf αναφερόμουν στα δικαιολογητικά και για τις δύο περιτώσεις. και για το γάμο κ για την αίτηση. Όσο για τα δικαιολογητικά, το φαντάστικα, αλλα ευτυχώς έχω μια φίλη δικηγόρο που μπορεί να αναλάβει να τα βγάλει όλα για εμενα και να μου τα στείλει Καναδά.

                            Comment


                              Originally posted by Vern View Post
                              adsf αναφερόμουν στα δικαιολογητικά και για τις δύο περιτώσεις. και για το γάμο κ για την αίτηση. Όσο για τα δικαιολογητικά, το φαντάστικα, αλλα ευτυχώς έχω μια φίλη δικηγόρο που μπορεί να αναλάβει να τα βγάλει όλα για εμενα και να μου τα στείλει Καναδά.
                              τα δικαιολογιτικα για το sponsorship θα τα βρεις ολα μαζι σε μορφη kit στο immigration site της κυβερνησης ενω για το γαμο καλυτερα βαλε την μελουσα συζυγο να ρωτησει στο δημαρχειο που θα γινει ο γαμος αν ειναι πολιτικος η να ρωτησει τον παπα της εκκλησιας τι χρειαζεται γιατι μπορει να διαφερουν απο επαρχεια σε επαρχεια.

                              Comment


                                adsf έψαξα στο immigration site αλλα το κιτ δεν το βρηκα :( επίσης, μια και είσαι και εσύ Καναδα, αφού κάνουμε το΄γάμο και την αίτηση για sponsoring, πες ότι τελειωνει το 6μηνο μου ως τουρίστας κ η απόφαση ακόμα δεν εχει βγει..μπορω να παρω παραταση διαμονης μέχρι την έκδοση της απόφασης και την έγκριση ή όχι του sponsoring?

                                Comment

                                Working...
                                X