Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Ikanel.... Από όσες συζητήσεις έχουν γίνει εδώ στο forum προκύπτει ότι η σειρά για τους μηχανικούς είναι :
    1. IELTS
    2. Engineers Australia
    3. VISA...................................
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

    Comment


      #77
      Originally posted by pan_k7 View Post
      @ ikanel:

      Πρέπει να καταλάβεις ότι την εποχή που εσύ σκέφτεσαι να πας Αυστραλία, εκεί θα έχουν καλοκαίρι, οπότε δεν θα καταφέρεις πολλά πράγματα. Αν επιμένεις να πας Αυστραλία, πήγαινε κατευθείαν Brisbane, Gold Coast για μπανάκια, mohitos και ηλιοθεραπεία... :-)
      ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ!!

      Comment


        #78
        Originally posted by demi View Post
        Προσωπικά είμαι πολύ αντίθετη στο να κατέβει κάποιος στην Αυστραλία σαν Τουρίστας και να ελπίζει να κάνει κάτι. Η διαδικασία αυτή προυποθέτει ότι έχεις χρήματα αρκετά για να ζήσεις εδώ , ακόμα και αν σε φιλοξενούνε, και χρειάζεται χρόνο πολύ. Δεν βρίσκεις σπόνσορα εργοδότη , έτσι απλά από την μια μέρα στην άλλη και αν περάσουν οι 3 μήνες της τουριστικής και δεν έχεις βγάλει άκρη τι θα κάνεις? Αν έρθεις 2 Δεκεμβρίου που λές να υπολογίζεις ότι περίπου 1,5 μήνας πάει χαμένος γιατί μέχρι της 10 Ιανουαρίου όλες οι εταιρείες υπολειτουργούν αφού ο Δεκέμβρης εδώ είναι όπως ο Αύγουστος στην Ελλάδα. Σου μένει λοιπόν άλλος 1,5 μήνας μέχρι να λείξει η τουριστική σου. Μετά για να σου παρατείνουν την τουριστική πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις κάποια χρήματα στην Τράπεζα για να ζήσεις τον εαυτό σου και έτσι μπορείς να πάρεις κάποιους μήνες ακόμα παράταση. Αλλά μέχρι στιγμή δεν θα μπορείς να δουλέψεις. Αν βρεις προσωρινή δουλειά για να σου κάνει sponsoring η προσωρινή δουλειά, πρέπει να μείνεις 2 χρόνια οπότε μόνο προσωρινή δεν είναι. Η άποψη μου λοιπόν είναι προετοιμάσου όσο καλύτερα μπορείς πριν έρθεις προκειμένου όταν έρθεις να είναι όλα λίγο πιο εύκολα.

        ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΊΜΗΤΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

        ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΠΑΡΗ 1-2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΔΟ ΔΕΝ ΣΥΜΛΠΗΡΩΝΩ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ. ΕΔΩ Ο ΤΟΜΕΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΣΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΝΜ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΡΧΗ. ΞΕΡΩ ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.ΑΠΛΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΗ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΡΟΗ ΤΙΣ ΕΚΕΙ ΖΩΗΣ .

        ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΑΛΛΟΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ.

        ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΟΛΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΗ Η ΟΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

        Comment


          #79
          Originally posted by ikanel View Post
          ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΊΜΗΤΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

          ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΠΑΡΗ 1-2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΔΟ ΔΕΝ ΣΥΜΛΠΗΡΩΝΩ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ. ΕΔΩ Ο ΤΟΜΕΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΣΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΝΜ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΡΧΗ. ΞΕΡΩ ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.ΑΠΛΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΗ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΡΟΗ ΤΙΣ ΕΚΕΙ ΖΩΗΣ .

          ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΑΛΛΟΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ.

          ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΟΛΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΗ Η ΟΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
          Φιλε μου κ εγω τις ιδιας αποψης ειμαι...δυστυχως.Το ιδιο θα κανω μαλλον τελος γεναρη.Για τρεις μηνες και μετα αν δεν βρω δουλεια θα γυρισω Ελλαδα να δουλεψω σε τουριστικα που εχω ακρες και να ξαναφυγω Σεπτεμβρη.

          Comment


            #80
            Δεν θελω να απογοητευσω κανεναν αλλα αν κανετε μια καλη ερευνα για δουλεια μεσα απο jοb sites θα προσεξεται οτι παρα πολλες εχουν σαν ορο ας πουμε ο υποψηφιος να εχει visa ηδη.Οποτε αν πατε εσεις κατω με τουριστικη δεν ξερω κατα ποσο θαβρειτε δουλεια κ τι ειδος δουλειας θα ειναι.Γνωμη μου καλυτερα πρωτα την βιζα κ μετα κατω.Καλη τυχη σε οτι αποφασισετε!

            Comment


              #81
              CDR - Career Episodes

              Είμαι στη διαδικασία συγγραφής του CDR και των career episodes προκειμένου να υποβάλλω αίτηση στους Engineers Australia. Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει τη σχετική διαδικασία να μου διευκρινίσει κάτι. Στο booklet των Engineers Australia δίνονται κατευθύνσεις σχετικά με τη συγγραφή των carrer episodes. (Στο εξης οι αναφορές μου σε σελίδες είναι όπως παρουσιάζονται αυτές στο υποσέλιδο του booklet (κάτω)). Κόλησα όμως στο εξής:

              1. Στη σελίδα 16 δίνεται η διάρθωση που πρέπει να έχει ένα career episode (Introduction, Background, Personal Engineering Activity, Summary). Στην ίδια σελίδα η ερμηνεία που δίνεται στο background αφορά το "σκηνικό" και ας πούμε γενικά στοιχεία του career episode (nature & objectives of the project, organization charts etc). Δεν δίνεται καμία σύσταση το background να εκληφθεί από τους υποψήφιους ως knowledge background (αν και δικαιολογημένα θα μπορούσε να γίνει η παρανόηση).

              2. Στις σελίδες 16,17 επίσης, δίνονται βασικές οδηγίες σύνταξης του Summary Statement (σελ 18-21) όπου ο υποψήφιος καλείται να αναλύσει τα career episodes του και να συμπληρώσει τον αντίστοιχο πίνακα.

              3. Στις σελίδες 32-36 (στο Appendix) γίνεται λεπτομερέστατη περιγραφή των elements που πρέπει να τεκμηριώσει ο υποψήφιος (πχ για Professional Engineer). Διαβάζοντας τώρα ειδικά τη σελίδα 33 στην παράγραφο Knowledge Base (PE 1, PE 1.1, PE 1.2, PE 1.3, PE 1.4) καθίσταται σαφές ότι εδώ δεν αναφέρονται γενικές πληροφορίες του έργου όπως περιγράφονται στη σελίδα 16 Background, αλλά επιστημονικές γνώσεις, μαθηματικά εργαλεία, επίγνωση σε βάθος επιστημονικών στοιχείων, τεχνικών, resourses κλπ.

              Λαμβάνοντας υπόψη τα (1), (2) και (3), αυτό σημαίνει ότι
              A)το Background που αναφέρεται στη σελίδα 16 δεν έχει καμία σχέση με το Knowledge Base που αναφέρεται στη σελίδα 33?
              B)Και αν δεν έχει, μπορώ να θεωρήσω ότι το Summary Statement αντλεί στοιχεία μόνο από τις παραγράφους του Personal Engineeing Activity (σελ 16) και καθόλου από τις παραγράφους του Background και Summary?
              Γ)Με άλλα λόγια, το Personal Engineering Activity που αναφέρεται στη σελ 16 περιλαμβάνει τα α)Knowledge Base PE1, β)Engineering ability PE2 και γ)Professional Attributes PE3 των σελίδων 33-36?

              Sorry για το εξειδικευμένο ερώτημα και τις πολλαπλές αναφορές παραπάνω αλλά νομίζω ότι μόνο έτσι μπορούσα να είμαι ακριβής στο ερώτημα. Τα CDR που "κυκλοφορούν" στο net έχουν αναρίθμητες ασάφειες και λάθη ενώ ελάχιστα δείχνουν να ακολουθούν τις υποδείξεις του Booklet. Παρακαλώ όποιον έχει ιδέα να απαντήσει.

              Comment


                #82
                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Είμαι στη διαδικασία συγγραφής του CDR και των career episodes προκειμένου να υποβάλλω αίτηση στους Engineers Australia. Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει τη σχετική διαδικασία να μου διευκρινίσει κάτι. ................... Παρακαλώ όποιον έχει ιδέα να απαντήσει.

                1. Είναι όπως το έχεις καταλάβει. Απλά μια εισαγωγή με την οποία βάζεις τον αναγνώστει στο "πνεύμα" του τι είναι αυτό που θα διαβάσει.
                2. Μέσα από το summary statement κάνεις address τα elements που "κερδίζεις" από την μέρι τώρα εμπειρία σου. Δεν είναι απαραίτητο να μπορείς να αποδείξεις οτι έχει ολα τα elements αλλά μια μεγάλη πλειοψηφία αρκεί. Ένας αυστραλός μηχανικός ο Ian Little έλεγε σε κάποιο blog οτι μην γράφεις τίποτα, αν δεν κερδίζεις με αυτό κάποιο element. Θα δεις οτι οι λέξεις ειναι λίγες και οτι αν τις σπαταλίσεις με πληροφορίες που δεν κερδίζεις elements στο τέλος δεν θα τα έχεις αποδείξει όλα όσα θες.
                3.Ομοίως είναι έτσι όπως το λές.

                Πράγματι το backround δεν έχει σχέση με το knowledge base και πράγματι η πλειονότητα των elements θα αντλείται από το τελευταίο χωρίς αυτό να σημαινει οτι δεν μπορεί να έχει στοιχεία και από την εισαγωγή ή τον επίλογο.

                Ελπίζω να σου απάντησα. Γίνομαι και πιο αναλυτικός από οσο ρωτάς για οποιονδήποτε μελλοντικό αναγνώστη που θα έχει παρόμοιες απορίες. Στείλε μου ένα μνμ με το email αου αν θες να σου στείλω κάποια cdr που έιχα αγοράσει ή είχα βρει από το internet. Και σε αυτό πράγματι υπάρχουν cdr που κυκλοφορούν που δεν ανταποκρίνονται στα ζητούμενα του booklet. Είτε οι προδιαγραφές του cdr παλιότερα ήταν διαφορετικές είτε αυτοί που τα έγραψαν είναι ηλ.... Τα 2 cdr που εγώ αγόρασα από 2 site ήταν πολύ υποδεέστερα από αυτό που εγώ έγραψα και σε επίπεδο elements και σε επίπεδο αγγλικών και τα οποία υποτίθεται οτι είναι πετυχημένα!
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #83
                  θα μπορούσα μήπως Λευτέρη να σουσ τείλω και εγώ σ επροσωπικο μήνυμα το εμιαλ μου να μου στείλεις τα CDR που λες σε παρακαλω?
                  έχεις μήνυμα Λευτέρη σ επαρακαλώ πολύ να μπορίς να μου αποστείλεις τα CDR
                  Σε Ευχαριστώ

                  Comment


                    #84
                    και μια λεπτομέρια που δεν έχει αναφερθεί απο κανένα εδω μέσα και δεν ξέρω και γιατί
                    υπέβαλα μια ερώτηση στους Australian Engineers σχετικά με το αν τα όλα τα elements θα πρέπει να καλύπτονται από το καθένα episode ξεχωριστά η και από τα τρία μαζί και η απάντηση ήταν αυτή:

                    It is not expected that ALL the competency elements are addressed in each of the 3 career episodes. ALL the competency elements have to be addressed over the 3 career episodes. Whilst some competency elements may be addressed in all 3 career episodes, some of them may be addressed in only 2 or 1 career episode.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by taratatzum View Post
                      και μια λεπτομέρια που δεν έχει αναφερθεί απο κανένα εδω μέσα και δεν ξέρω και γιατί
                      υπέβαλα μια ερώτηση στους Australian Engineers σχετικά με το αν τα όλα τα elements θα πρέπει να καλύπτονται από το καθένα episode ξεχωριστά η και από τα τρία μαζί και η απάντηση ήταν αυτή:

                      It is not expected that ALL the competency elements are addressed in each of the 3 career episodes. ALL the competency elements have to be addressed over the 3 career episodes. Whilst some competency elements may be addressed in all 3 career episodes, some of them may be addressed in only 2 or 1 career episode.
                      1. It is not expected that ALL the competency elements are addressed in each of the 3 career episodes. Αν συνέβαινε το αντίθετο δεν θα έκανες αίτηση στους ΕΑ αλλά στη NASA!!!

                      2. ALL the competency elements have to be addressed over the 3 career episodes. Αναφέρεται το ίδιο με σαφήνεια στη σελ 16 (κάτω -κάτω) στο Booklet των ΕΑ.

                      3. Whilst some competency elements may be addressed in all 3 career episodes, some of them may be addressed in only 2 or 1 career episode. Προκύπτει λογικά από το συνδιασμό των (1) & (2).

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by taratatzum View Post
                        ALL the competency elements have to be addressed over the 3 career episodes.
                        Αυτό εδώ μην το πάρεται τις μετρητοις. Το αποτέλεσμα της αίτησης προκύπτει από μια ολιστική αντιμετώπιση.Σκεφτείτε οτι υποβάλετε βαθμό πτυχίου, πρόγραμμα σπουδών, το ίδρυμα στο οποίο σουδάσατε και το cdr φυσικά. Πάντως κάποιος που έχει 3-4 χρόνια εργασιακή επειρία θεωρώ δεν θα συναντήσει δυσκολία να αποδείξει λιγότερο από το 80-90% των subelements.

                        Προσοχή αναφέρομαι στα Subelements, τα οποία πολλές φορές "φωτογραφίζουν" και διαφορετικό κλάδο,επίπεδο εργασίας κλπ. και μπορεί να μην έχουν απαραίτητα εφαρμογή στην δικιά σας εμπειρία. Επίσης κάποιες φορές υπάρχει δυσκολία στο να κατανοήσεις ένα subelement και να το συσχετίσεις με την δική σου εμπειρία γι' αυτό θέλει αρκετό χρόνο η συγγραφή.

                        Νίκο είμαι περίεργος να μαθω πόσο χρόνο υπολόγισες στην αρχή οτι θα χρειαστείς και πόσο θα σου πάρει τελικά μέχρι να μήν αλλάξεις ούτε λέξη στα reports. Είναι μια δουλεια που συνήθως την υποεκτιμάμε. Εμεις είχαμε υπολογίσει στην αρχή μία εβδομάδα (χωρίς την μικρή), δουλέψαμε 2 βδομάδες κατ΄αυτόν τον τρόπο και με τα έχοντας και την μικρή στα πόδια μας σχεδό άλλον εναν μήνα!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Αυτό εδώ μην το πάρεται τις μετρητοις. Το αποτέλεσμα της αίτησης προκύπτει από μια ολιστική αντιμετώπιση.................τρόπο και με τα έχοντας και την μικρή στα πόδια μας σχεδό άλλον εναν μήνα!
                          Υπολόγιζα και υπολογίζω περίπου 1 μήνα με ενασχόληση περίπου 2 ώρες τη μέρα. Αυτή τη στιγμή έχω θέσει σαν deadline τα Χριστούγεννα. Διευκρίνηση: Στο Booklet αναφέρονται οι όροι Units and Elements (of competency). Η έκφραση "subelements" που χρησιμοποίησες, που αντιστοιχεί?

                          Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι η μικρή, καθισμένη στα πόδια σας, σχεδίασε το organization chart όπου απαιτούνταν!!!:D

                          Comment


                            #88
                            Όπως χρησιμοποιεί τους όρους Units & Elements και ιδιαιτερα από το Summary statement φαίνεται οτι αναφέρεται ως εξής:

                            Unit PE1 KNOWLEDGE BASE
                            Element PE1.1 Knowledge of science and engineering fundamentals
                            • Sound knowledge of mathematics to the level
                            required for fluency in the techniques of analysis
                            and synthesis that are relevant to the broad field of
                            engineering, and to potentially related fields
                            • Sound basic knowledge of the physical sciences,
                            life sciences, and information sciences
                            underpinning the broad field of engineering and
                            potentially related fields, and appreciation of
                            scientific method
                            • Strong grasp of the areas of engineering science
                            that support the broad field of engineering
                            • Ability to work from first principles in tackling
                            technically challenging problems
                            Element PE1.2 In-depth technical competence in at least one
                            engineering discipline
                            • Knowledge of the major technical areas comprising
                            at least one engineering discipline, and competenc
                            in applying mathematics, science and engineering
                            science to the analysis and solution of
                            representative problems, situations and challenges
                            in those areas
                            • Knowledge of materials and resources relevant to
                            the discipline, and their main properties, and
                            ability to select appropriate materials and
                            techniques for particular objectives
                            • Awareness of current technical and professional
                            practice, critical issues, and the current state of
                            developments in the major technical areas that
                            constitute the discipline

                            Εγώ με τον αδόκιμο όρο subelements αναφέρομαι στα bullet points. Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι οι engineers αναφέρουν all Elements should be addressed, δεν αναφέρονται στα bullet points αλλά στα κυρίως elements. Εγώ θυμάμαι καθώς το έχτιζα, έγραφα κάτι σχετικό με τα περισσότερα από τα Bullet points του καθε element. Φυσικά θα αφήσεις μερικά έξω.Δεν τους αφορόυν όλους.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #89
                              Δεν χρειάζεται να καλύπτονται όλα τα subelements αλλά κάποια για να αποδειχθεί ότι καλύπτεται το element. Όλα τα element που καλύπτονται είναι αθροιστικά και από τα 3 episodes. Δεν χρειάζεται κάθε episode να καλύπτει όλα τα element. Αν ένα episode αφορά την διπλωματική του καθενός βοηθά πάρα πολύ να καλύψετε τα element που αφορούν το education (knowledge base ) δηλαδή. Επίσης αν κάποιος έχει ένα episode που είναι πολύ μεγάλο (μια προυπηρεσία δηλαδή σε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία , μπορεί να γράψει και τα 3 episodes από εκεί και να τα χωρίσει σε part1,2,3. όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή κάθε episode , στην αρχή της κάθε παραγράφου του episode βάλτε ένα νούμερο για να σας βοηθήσει να κάνετε την αντιστοίχιση στο summary στο τέλος. ή γράψτε στην αρχή της παραγράφου το νούμερο του ίδιου του element. Προσωπικά δεν ξέρω τι cdr κυκλοφορούν στο Internet γιατί δεν χρησιμοποίησα κανένα. Η λογική μου ήταν: Ένα episode από την διπλωματική που είχε αρκετό πειραματικό μέρος και υπολογισμούς και απέδειξα τα κομμάτια της εκπαίδευσης, με απευθείας αντιστοίχιση μαθημάτων του Πολυτεχνείου. Δηλαδή ...."μετά από τους υπολογισμούς και τις μετρήσεις τάδε και τάδε τις οποίες έκανα με την βοήθεια των μαθήμάτων ή σεμιναρίων τάδε και τάδε βγήκε το εξής αποτ΄΄ελεσμα..." Το επόμενο episode ήταν από την προυπηρεσία μου σε μια εταιρεία στο εργοστάσιο παραγωγής , εδώ καλύψα engineering ability elements και το 3 episode ήταν ένα summary από την εποχή που είχα δική μου ετιαρεία (αυτοαπασχολούμενη δηλαδή) και εκεί κάλυψα proffesional attitude αφού ανέφερα ότι συνεργαζόμουνα με προμηθευτές και πελάτες, είχα δικό μου προσωπικό, παρακολουθούσα τήν οικονομική πορεία των project που αναλάμβανε η εταιρεία κ.τλ. Και στο τέλος αφού είχα έτοιμη την αντιστοίχιση βήμα βήμα έγραψα και το τελικό summary. Πάντως συμφωνώ ότι αυτό είναι ένα κομμάτι της αξιολόγησης και απλά εξετάζουν το τρόπο σκέψης και έκφρασης και αντίδρασης και σε συνδυασμό με το πτυχίο, μαθήματα και άλλα πιστοποιητικά που βάζει κανείς στην αίτηση βγαίνει το τελικό αποτέλεσμα χωρίς να ξέρει κανεις ποιό από όλα είχε την μεγαλύτερη βαρύτητα και σημασία. Μην αγχωνώσαστε λοιπόν και γράψτε απλά και μεστά σκεφτόμενοι απλά σαν μηχανικοί. Στο τέλος πολυ μικρή σημασία έχει αν το episode που θα γράψεις είναι 100% αληθινό ή έχεις βάλει και λίγες σάλτσες μέσα. Σημασία έχει το σύνολο της δουλειάς και της παρουσίασης της αίτησης. Προσωπικά εμένα μου πήρε μια βδομάδα δουλειά για κάθε episode , δηλαδή 3 βδομάδες συνολικά με ενασχόληση περίπου 3-4 ώρες την βδομάδα γιατί δούλευα κιόλας και μιά μέρα ακόμα στο τέλος που τα έδωσασεένα φίλο και συνάδελφο μηχαλόγο που είχε σπουδάσει στον Καναδά για να μου διορθώσει τα λάθη στην γλώσσα.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                                Υ.Γ. Είμαι σίγουρος ότι η μικρή, καθισμένη στα πόδια σας, σχεδίασε το organization chart όπου απαιτούνταν!!!:D
                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Όπως χρησιμοποιεί τους όρους Units & Elements και ιδιαιτερα από το Summary statement φαίνεται οτι αναφέρεται ως εξής:


                                Εγώ με τον αδόκιμο όρο subelements αναφέρομαι στα bullet points. Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι οι engineers αναφέρουν all Elements should be addressed, δεν αναφέρονται στα bullet points αλλά στα κυρίως elements. Εγώ θυμάμαι καθώς το έχτιζα, έγραφα κάτι σχετικό με τα περισσότερα από τα Bullet points του καθε element. Φυσικά θα αφήσεις μερικά έξω.Δεν τους αφορόυν όλους.
                                Προσοχή παραπάνω ανέφερα organization chart. Αν και σχετική αναφορά γίνεται στο booklet, δεν σημαίνει ότι πρέπει να σχεδιαστεί κάποιο. Η κατοχή θέσης σε ένα organization chart μπορεί να περιγραφεί με λόγια. Κατά βούληση....

                                Comment

                                Working...
                                X