Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αντε με το καλο!!

    Comment


      Ευχαριστώ!

      Comment


        Καλημέρα σε όλους!!!!Εχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για να πάρω τη μικρή μαζί στην Αυστραλία...Είναι ένα Πεκινουά περίπου 7 κιλών..Εστειλε ο κτηνίατρος το αίμα στην Αθήνα για τη λύσσα κ μέχρι αρχές του μηνός θα ξέρουμε...Ελπίζω να είναι καλά τα αποτελέσματα για να συνεχίσουμε...Αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι οι τελευταίες εξετάσεις που απ'ότι έχω διαβάσει στέλνονται στην Αγγλία ..Το κακό με αυτό είναι ότι εγώ τότε δεν θα είμαι Ελλάδα κ δεν νομίζω τα πεθερικά μου να βγάλουν άκρια..Απ'την άλλη ο κτηνίατρος ,μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να στείλει το αίμα Αγγλία κ ότι υπάρχει κ στην Αθήνα αναγνωρισμένο εργαστήριο...Δεν ξέρω τι να κάνω να τον εμπιστευτώ?Εσείς ξέρετε αυτό το εργαστήριο??Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!!!

        Comment


          Καλησπέρα Αγγελική όλα να σας πάνε καλά εύχομαι,

          Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, στην αρχή είναι αλήθεια όλα φαίνονται βουνό, όταν όμως βήμα βήμα περνάς την διαδιακασία συνειδητοποιείς οτι δεν ηταν και τόσο δύσκολο. Εμείς είμαστε ακριβώς πριν το σημείο που περιγράφεις. Σε 2 εβδομάδες απο σήμερα θα στείλουμε το αίμα στο εργαστήριο της Αγγλίας. Ο κτηνίατρος μας δεν έχει κανένα πρόβλημα όπως μας είπε, να τα στείλουμε όπου επιλέξουμε εμείς.

          Μου είπε οτι οι εξετάσεις γίνονται και στην Ελλάδα σε ιδιωτικό εργαστήριο, εμείς όμως επιλέξαμε την Αγγλία αν και ακριβότερη (200€ κούριερ και εξετάσεις) μιας και είναι δοκιμασμένη η συνταγή και πολλοί άλλοι μετέφεραν τον σκύλο στην Αυστραλία με εξετάσεις απο το συγκεκριμένο εργαστήριο.

          Ο Κτηνίατρος παίρνει αίμα, πραγματοποιεί φυγοκέντρηση, και το δίνει στον Courrier ειδικά συσκευασμένο τον οποίο έχει καλέσει απο την προηγούμενη ημέρα. Μου είπε οτι ξέρει μόνο ένα Courrier που αναλαμβάνει την συγκεκριμένη μεταφορά.

          Στο Import Permit αναγράφει:
          All testing must be conducted in an approved country and in a laboratory recognised by the
          government of the country of export.

          Comment


            Σε ευχαριστώ πολύ ...Μήπως μπορείς να μάθεις πια courrier ειναι?Το κακό με εμάς είναι ότι είμαστε σε νησί κ δεν γνωρίζουν κ πολλά για όλα αυτά κ γι'αυτό μου είπε ο κτηνίατρος ότι εάν θέλω να το στείλω Αγγλία δεν μπορεί να με βοηθήσει κ να αναλάβει αυτός ....Αστα!!!!

            Comment


              Originally posted by Αγγελική# View Post
              Σε ευχαριστώ πολύ ...Μήπως μπορείς να μάθεις πια courrier ειναι?Το κακό με εμάς είναι ότι είμαστε σε νησί κ δεν γνωρίζουν κ πολλά για όλα αυτά κ γι'αυτό μου είπε ο κτηνίατρος ότι εάν θέλω να το στείλω Αγγλία δεν μπορεί να με βοηθήσει κ να αναλάβει αυτός ....Αστα!!!!
              DHL είναι η εταιρία, αλλά αν δεν συνεργάζεται ο κτηνίατρος θα είναι πρόβλημα γιατί δεν μπορεί να αποσταλεί το δείγμα, το κούριερ για να το πάρει πρέπει να υπογράψει ο κτηνίατρος μια δήλωση για την μεταφορά βιολογικού υλικού.

              Comment


                κατάλαβα,θα έχουμε πρόβλημα!!!Σε ευχαριστώ πάντως ...

                Comment


                  Καλησπέρα και πάλι, χθες μόλις παραλάβαμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων απο το εργαστήριο της Αγγλίας, και ηταν όλα καλά, 10 ημέρες ακόμη και φεύγαμε. Μέχρι που 17:30 το απόγευμα Παρασκευής μου έστειλαν email, οτι αλλάζει το εισητήριο του σκύλου για 2 ημέρες αργότερα γιατί αργήσαμε να στείλουμε τις εξετάσεις, και η αεροπορική το πούλησε αλλου????? WTF!!!????

                  Περιττό να αναφέρω οτι έχω ακολουθήσει βήμα βήμα τις οδηγίες για την καραντίνα και δεν έχω παρεκτραπεί εκ των ημερομηνιών που αναφέρει ούτε ημέρα, τότε πως άργησα, αφού οι εξετάσεις θέλουν 5 εργάσιμες για να σταλθούν τα αποτελέσματα!!

                  Και το γεγονός οτι πρεπει να μιλάς με μεσολαβιτή Cargo Agent και όχι απευθείας με την αεροπορική είναι οτι χειρότερο, ο ένας πετάει το μπαλάκι της ευθύνης στον άλλο...

                  Ανοργανοσιά στο μεγαλέιο της, ξεκινάς τις διαδικασίες 7 μήνες πριν ακολουθώντας ευλαβικά ένα ημερολογιακό πρόγραμμα και έρχεται στο παρα 10 ένας με ένα απλό email "Η ημερομηνία της πτήσης άλλαξε"...

                  Το όλο θέμα με έκανε να χάσω την εμπιστοσύνη μου απέναντι και στον Agent αλλά και στην αεροπορική, για το πως χειρίζονται την διαδικασία και με έχει βάλει σε ανησυχίες για το ταξίδι του σκύλου μου.

                  Εύχομαι να μην έχουμε πρόβλημα με την καραντίνα... και εν τέλει να πάνε όλα καλά.

                  Comment


                    Καλησπέρα πλέον απο την Μελβούρνη!

                    Φτάσαμε όλοι καλά και ξεκινήσαμε την καινούρια μας ζωή, το ίδιο και η μικρή μας Jack Russel-ινα! Σήμερα είναι η 2η της ημέρα στην καραντίνα, και ευχόμαστε όλα να πάνε καλά. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς και δυστυχώς δεν μου επέτρεψαν να την επισκεφτώ, λόγο των 10 ημερών. Αλλά δεν πειράζει ας πάνε όλα καλά, και μετά θα είμαστε όλη την ώρα μαζί.

                    Comment


                      Originally posted by sotiris1 View Post
                      Καλησπέρα πλέον απο την Μελβούρνη!

                      Φτάσαμε όλοι καλά και ξεκινήσαμε την καινούρια μας ζωή, το ίδιο και η μικρή μας Jack Russel-ινα! Σήμερα είναι η 2η της ημέρα στην καραντίνα, και ευχόμαστε όλα να πάνε καλά. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς και δυστυχώς δεν μου επέτρεψαν να την επισκεφτώ, λόγο των 10 ημερών. Αλλά δεν πειράζει ας πάνε όλα καλά, και μετά θα είμαστε όλη την ώρα μαζί.

                      καλως ηρθατε!!! καλο εγκλιματισμο και προσαρμογη!!
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Ευχαριστούμε Greece4ever!!

                        Παραλάβαμε και την μικρή μας απο την καραντίνα, και τώρα είμαστε και πάλι όλοι μαζί ενωμένοι και ευτυχισμένοι! Καλή συνέχεια σε όλους και όποιος έχει απορία για την συγκεκριμένη διαδικασία μην διστάσει να ρωτήσει.

                        Comment


                          καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Ερχεται ο αδερφοσ μου για 4 μηνες διακοπες,θα μπορουσε να φερει και το σκυλακι μας μαζι?Ειναι αυστραλος υπηκοος

                          Comment


                            Originally posted by flora stamouli View Post
                            καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Ερχεται ο αδερφοσ μου για 4 μηνες διακοπες,θα μπορουσε να φερει και το σκυλακι μας μαζι?Ειναι αυστραλος υπηκοος
                            Αν δεν βρηκες απαντηση στο ερωτημα σου ,στο υπαρχον thread ,που εχει σαν θεμα ,την εισαγωγή σκυλου ή γατας ,στην Αυστραλια...τοτε θα πρεπει να μελετήσεις την επισημη Αυστραλιανη σελιδα ,του αρμοδιου υπουργείου...
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Καλησπέρα! Μήπως υπάρχει κάποιο ενεργό μέλος που να έχει στείλει το σκυλάκι του στην Αυστραλία?

                              Comment


                                Ναι και εδω και 4 μηνες ειναι ξανα μαζι μας...οτι ερωτηση θελεις κ μπορω να βοηθησω,ευχαριστως!

                                Comment

                                Working...
                                X