Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    christine

    Ενδιαφέρον link που βρήκα με βαθμολόγηση σχολείων στο NSW
    Top Public Primary Schools in Sydney

    Comment


      Originally posted by louizianna View Post
      2000 καθε 3μηνο; εχω 2 πιτσιρικια δηλαδη 4000 το 3μηνο;...ε τωρα ειναι που δεν υπαρχει περιπτωση να παω.....
      με sponsored visa ειναι δωρεαν μου εχουν πει..θα το εξακριβωσω συντομα και θα σου πω

      Comment


        Για να μπει το παιδί σου στο new arrivals program πρέπει να το ζητήσεις όταν πας να γράψεις το παιδί σου στο σχολείο; Υπάρχει παντού ή μόνο συη Μελβούρνη και στο Σίδνευ;

        Comment


          ESL

          Originally posted by stella82 View Post
          Για να μπει το παιδί σου στο new arrivals program πρέπει να το ζητήσεις όταν πας να γράψεις το παιδί σου στο σχολείο; Υπάρχει παντού ή μόνο συη Μελβούρνη και στο Σίδνευ;
          Υπάρχουν και ειδικά προγράμματα (ESL)για τα παιδιά που φθάνουν στην Αυστραλία και χρειάζονται βοήθεια στα Αγγλικά. Υπάρχουν συγκεκριμένα σχολεία που παρέχουν αυτή την εκπαίδευση ανά περιοχή

          μπορείς να τα βρείς εδώ ανά περιοχή... ESL
          και να επικοινωνήσεις με την περιοχή και το σχολείο που σε ενδιαφέρει για περισσότερες πληροφορίες.Ανάλογα με το επίπεδο Αγγλικών δικαιούνται μέχρι κάποιους μήνες παρακολούθησης....
          Ενα πολύ καλό site που αφορά τα σχολεία και πάρα πολλές πληροφορίες γύρω από αυτά, ψάχνοντάς τα ανά περιοχή και όνομα είναι
          My School Home | ACARA

          Τα ESL σχολεία που αφορούν Melbourne και Sydney βρίσκονται εδώ

          Secondary Schools - Intensive English Centres
          Programs for newly arrived students - English as a Second Language - Department of Education and Early Childhood Development

          Τέλος εδώ θα βρείς κάποιες γενικές οδηγίες για το New arrival program που αν και το βρήκα σε site της Μελβούρνης, φαντάζομαι ότι το περίπου το ίδιο ισχύει και σε άλλες πολιτείες....

          Comment


            Originally posted by MARINAM View Post
            παιδιά καλημέρα. Σήμερα πήρα τα χαρτιά μετεγγραφής των παιδιών απο τα σχολεία τους, σύνολο 10. πρέπει να τα μεταφράσω ολα αυτά?
            ξέρει μήπως κάποιος?
            Marinam χρειάζεται να έχεις χαρτια μετεγγραφης των παιδιών για να τα γράψεις σε σχολείο εκει? μιλάς για δημοτικό η γυμνάσιο? αν δεν κάνω λάθος καποιο πατριωτακι,κι ας με συγχωρήσει ο/η φίλος/-η που δε θυμάμαι τ΄ονομα του,ανέφερε ότι έγραψε τα παιδια του μόνο με τα διαβατήρια τους. Έχω μπερδευτει, τι ισχύει τελικά? μήπως εξαρτάται απο το εκάστοτε σχολείο ?
            Κάποια συγγενής μου στο sydney μου είπε πως θα χρειαστεί για το γιο μου-μαθητή της β΄λυκείου- μια βεβαίωση απο το ελληνικό σχολείο για το προγραμμα σπουδών και τους βαθμούς του σε κάθε μάθημα. Ξερει κανείς κάτι σχετικα?

            Comment


              Originally posted by pan_k7 View Post
              @ surfer:

              Μήπως να περιμένεις να τελειώσουν τα παιδιά σου το Λύκειο και μετά με τους βαθμούς τους να πάνε σε Αυστραλιανό πανεπιστήμιο;
              Γιατί το λες αυτο? πιστεύεις ότι τα παιδια είναι καλύτερο να έρθουν όταν είναι σε μικρή τάξη διαφορετικά να τελειώσουν το σχολείο και μετα να φύγουν? θα μ΄ενδιέφερε η άποψη σου ,ειδικά αν έχεις προσωπική εμπειρία.

              Comment


                Originally posted by Eonas View Post
                Marinam χρειάζεται να έχεις χαρτια μετεγγραφης των παιδιών για να τα γράψεις σε σχολείο εκει? μιλάς για δημοτικό η γυμνάσιο? αν δεν κάνω λάθος καποιο πατριωτακι,κι ας με συγχωρήσει ο/η φίλος/-η που δε θυμάμαι τ΄ονομα του,ανέφερε ότι έγραψε τα παιδια του μόνο με τα διαβατήρια τους. Έχω μπερδευτει, τι ισχύει τελικά? μήπως εξαρτάται απο το εκάστοτε σχολείο ?
                Κάποια συγγενής μου στο sydney μου είπε πως θα χρειαστεί για το γιο μου-μαθητή της β΄λυκείου- μια βεβαίωση απο το ελληνικό σχολείο για το προγραμμα σπουδών και τους βαθμούς του σε κάθε μάθημα. Ξερει κανείς κάτι σχετικα?
                λοιπον πριν 3 μηνες που ηρθαμε Αυστραλια και συγκεκριμενα Τασμανια οταν πηγαμε σχολειο μας ζητησαν τα διαβατηρια των παιδιων για να τα γραψουν και τιποτα αλλο! μονο οταν τους ειπα εγω οτι εχω και τις μετεγγραφες τους, τις εβγαλαν μια φωτοτυπια!

                Comment


                  @ Eonas:

                  Το συγκεκριμένο σχόλιο το έκανα για τον φίλο που έχει 2 παιδιά στη Β Λυκείου. Για παιδιά σε μικρότερες τάξεις, νομίζω ότι έχουν χρόνο να προσαρμοστούν και να μάθουν καλύτερα την αγγλική γλώσσα. Αντιθέτως παιδιά, τα οποία είναι στη Β ή Γ Λυκείου μπορεί να δυσκολευτούν με τα αγγλικά και να χρειαστεί να επαναλάβουν την τάξη. Προσωπικά σπούδασα σε πανεπιστήμιο του Σίδνεϋ τη δεκαετία '90 αφού τελείωσα το Λύκειο πρώτα και κατέθεσα στο UAC το απολυτήριο Λυκείου μεταφρασμένο. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται και το IELTS για να αποδείξεις στα πανεπιστήμια ότι γνωρίζεις αγγλικά.

                  Comment


                    ο μεγαλος μου γιος τελειωνει φετος την β λυκειου. μιας και τ αγγλικα του ειναι αριστα λεμε να παμε τον αυγουστο και να επαναλαβει το year 11. σκεφτηκαμε πως θα ειναι καλυτερα να μπει στο πανεπιστημιο αφου πρωτα ενσωματωθει εστω και για δυο μονο χρονιες στο εκπαιδευτικο συστημα της αυστραλιας. ελπιζω να μην κανουμε λαθος..

                    Comment


                      σας ευχαριστω και τους δυο για την αμεση απαντηση.. καλη συνεχεια

                      Comment


                        @ Eonas:

                        Έχε υπόψη σου βέβαια ότι η σχολική χρονιά εκεί τελειώνει το Νοέμβριο ή Δεκέμβριο, οπότε ή θα επαναλάβει όλο το year 11 το 2013 ή θα επαναλάβει μερικούς μήνες του year 11 μιας και η χρονιά βρίσκεται στη μέση. Αφού τα αγγλικά του είναι άριστα θα πρότεινα να μην επαναλάβει όλη τη χρονιά του year 11 και σπαταλήσει χρόνο. Good luck πάντως σε ότι και αν αποφασίσετε.

                        Comment


                          Καλησπέρα σε όλους!
                          Στις 14 Σεπτεμβρίου Θεού θέλοντος φτάνω Μελβούρνη. Τα πιό πιθανα μέρη που θα μείνω είναι Brunswick or Pascoe Vale.
                          Τα κορίτσια μου είναι 12 ετών δίδυμες με τα εδώ δεδομένα θα πάνε 1 Γυμνασίου. Γνωρίζω ότι με το που φτάνουμε έχουν διακοπές για 2 εβδομάδες νομίζω.
                          Θέλω , εάν υπάρχει κάποιος που μένει Μελβούρνη και εάν έχει και την καλη διάθεση αφού γνωρίζει βέβαια,να μου πεί τι ακριβώς να κάνω μόλις φτάσω.
                          Υπάρχει η δυνατότητα να πάνε πάλι στην έκτη δημοτικού εκεί και ταυτόχρονα να ενταχθούν στο new arrivals program η να πάνε σε κάποιο άλλο πρόγραμμα και μετά στο secondary school?
                          ¨Εχω διαβάσει όλα τα παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη.
                          Δεν θέλω μασημένη τροφή προς Θεού. Μία απλή ενημέρωση από κάποιον που έκανε κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ για τον Χρόνο σας ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ.!

                          Comment


                            Ειναι να απορείς με την κατάσταση. Απο ότι κατάλαβα τα ελληνικά σχολεία θεωρούνται ιδιωτικά? και ζητάνε απο τους νεο-μετανάστες να πληρώνουν δίδακτρα 5-6000 δολλάρια τον χρόνο ??? Εμ πώς να πάει μπροστά ή χώρα μας όταν Ελληνες εκμεταλέυονται Ελληνες πάνω στην ανάγκη. Λιγο έλεος βρε παιδιά. Εδω βλέπω ένα φόρουμ που έχουν στήσει εθελοντές και προσπαθούν να βοηθήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο και εκεί η Εκκλησία ζητάει δίδακτρα απο μετανάστες ? Οχι απο πολίτες που είναι τακτοποιημένοι οικονομικά αλλά απο όλους εμάς που αφού μας έστηψε η χώρα μας και μας ώθησε να γίνουμε μετανάστες έρχεται η αγαπητή μας εκκλησία και ζητάει και αυτή να φάει .....

                            Συγνώμη που βάζω και τον εαυτό μου μέσα που ακόμα δεν έχω μεταναστέυσει αλλά ναι με καίει ή κατάσταση με τρία παιδιά και δεν μου φτάνει ο γολγοθάς της μετανάστευσης θα έχω και τους παπάδες να λένε οτι βοήθησαν ΧΑΧΑ

                            Comment


                              και τα δημοσια Αυστραλεζικα σχολεια μια χαρα ειναι τουλαχιστον για αρχη!!! κι αν θελεις να μην ξεχασουν τα παιδια τα Ελληνικα υπαρχουν και τα αντιστοιχα φροντηστηρια με λιγα χρηματα!!!

                              Comment


                                Originally posted by John-Chania View Post
                                Ειναι να απορείς με την κατάσταση. Απο ότι κατάλαβα τα ελληνικά σχολεία θεωρούνται ιδιωτικά? και ζητάνε απο τους νεο-μετανάστες να πληρώνουν δίδακτρα 5-6000 δολλάρια τον χρόνο ??? Εμ πώς να πάει μπροστά ή χώρα μας όταν Ελληνες εκμεταλέυονται Ελληνες πάνω στην ανάγκη. Λιγο έλεος βρε παιδιά. Εδω βλέπω ένα φόρουμ που έχουν στήσει εθελοντές και προσπαθούν να βοηθήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο και εκεί η Εκκλησία ζητάει δίδακτρα απο μετανάστες ? Οχι απο πολίτες που είναι τακτοποιημένοι οικονομικά αλλά απο όλους εμάς που αφού μας έστηψε η χώρα μας και μας ώθησε να γίνουμε μετανάστες έρχεται η αγαπητή μας εκκλησία και ζητάει και αυτή να φάει .....

                                Συγνώμη που βάζω και τον εαυτό μου μέσα που ακόμα δεν έχω μεταναστέυσει αλλά ναι με καίει ή κατάσταση με τρία παιδιά και δεν μου φτάνει ο γολγοθάς της μετανάστευσης θα έχω και τους παπάδες να λένε οτι βοήθησαν ΧΑΧΑ
                                Ρε παιδιά για μισό λεπτό. Καταρχήν τα διδακτρα που αναφέρεις John Chania δεν είναι μόνο για τους νεομετανάστες, είναι για όλους. Δεν γίνεται κάποια διάκριση εναντίον των νεοφερμένων, άρα το σχόλιο σου -σόρρυ- αλλά είναι άκυρο. Επίσης, το ότι η Ελληνική αποτυχημένη πολιτική σκηνή και τα σχετικά μας έχουν στήψει όπως σωστά λες, δεν αφορά κανέναν άλλον εκτός από εμάς. Τϊ σχέση έχει η Εκκλησία στην Αυστραλία, και η διέυθυνση - διοίκηση των σχολείων εκεί, με τα δικά μας τα χάλια?

                                Παιδιά, μην έχουμε μάθει στο τσάμπα εδώ στο Ελλάντα. Έχουμε μάθει να απαιτούμε, χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Δηλαδή εσύ John-Chania θέλεις να πάς σε ξένη χώρα, (που δεν έχεις πληρώσει φόρους κλπ) και να σου δώσουν και Ελληνικό σχολείο, και μάλιστα δωρεάν διότι η χώρα σου (και μου) κατέρρευσε!! Ε, όχι φίλε, νομίζω ότι ζητάς πολλά.

                                Ένα σχολείο για να λειτουργήσει, και με τα στάνταρ που λειτουργούν τα Αυστραλέζικα θέλουν λεφτά, έχουν έξοδα. Μόνο τα γρασίδια να ποτιστούν φαντάζομαι τί λογαριασμός μαζέυεται. Μόνο οι άιθουσες μουσικής, γυμναστήρια, εκδηλώσεις κλπ να εξοπλίζονται και να συντηρούνται φανταστείτε τί χρήματα απαιτούνται. Επίσης εκεί η Εκκλησία δεν έχει subsidy από το κράτος όπως έχει στο Ελλάντα. Οι παπάδες στο Ελλάντα, είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι, πληρώνονται από το Ελληνικό κράτος. Άρα, για να λειτουργήσει ένα σχολείο εκεί, πρέπει να βγάζει τα έξοδά του. Πού βλέπεις το παράλογο?

                                Comment

                                Working...
                                X