Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Αυστραλό υπήκοο:
    Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

    θα το μεταφέρω στόν west
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      Πωπω τι λετε βρε παιδια?!!!!
      Φιλικο ζευγαρι ....εφυγε απο Ελλαδα πριν 2 χρονια και εφτασε στο Australia..... !!! Υπηρχε συγγενης που τους παροτρυνε κτλ κτλ ..... Εδω στην Ελλαδα ο ανδρας ηταν πρωτοπορος στην μ@λ@κ!α χαχαχαχα και η κοπελα δουλευε σερβιτορα σε ξενοδοχειο.
      Εμαθα λοιπον πως περνανε και οι 2 τους καλα στην Αυστραλια εχωντας αποκτησει και ενα παιδακι ( μπραβο τους ) . Πλεον εργαζονται ως πωλειτες σε Κρεοπωλειο-SuperMarket και ειναι ευχαριστημενοι . ΔΕ !!!! μου προτεινανε να κανω τα "αδυνατα-δυνατα" και να "ακολουθησω" μιας και γνωριζουν πως ΕΓΩ ειμαι ΑΡΙΣΤΟΣ τεχνιτης Butcher-Meat Cutter-Deboner κατι οπου εχει ζήτηση εκει. Μηπως εντελει πρεπει να λαμβανουμ σοβαρα πρν κανουμε οτιδηποτε και την ΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ απο τον εκαστοτε προορισμο μας?

      Comment


        Originally posted by stratos2004 View Post
        Πωπω τι λετε βρε παιδια?!!!!
        Φιλικο ζευγαρι ....εφυγε απο Ελλαδα πριν 2 χρονια και εφτασε στο Australia..... !!! Υπηρχε συγγενης που τους παροτρυνε κτλ κτλ ..... Εδω στην Ελλαδα ο ανδρας ηταν πρωτοπορος στην μ@λ@κ!α χαχαχαχα και η κοπελα δουλευε σερβιτορα σε ξενοδοχειο.
        Εμαθα λοιπον πως περνανε και οι 2 τους καλα στην Αυστραλια εχωντας αποκτησει και ενα παιδακι ( μπραβο τους ) . Πλεον εργαζονται ως πωλειτες σε Κρεοπωλειο-SuperMarket και ειναι ευχαριστημενοι . ΔΕ !!!! μου προτεινανε να κανω τα "αδυνατα-δυνατα" και να "ακολουθησω" μιας και γνωριζουν πως ΕΓΩ ειμαι ΑΡΙΣΤΟΣ τεχνιτης Butcher-Meat Cutter-Deboner κατι οπου εχει ζήτηση εκει. Μηπως εντελει πρεπει να λαμβανουμ σοβαρα πρν κανουμε οτιδηποτε και την ΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ απο τον εκαστοτε προορισμο μας?
        Εγώ μιλάω εκ πείρας από αυτά που βλέπω κ ακούω.
        Τώρα ότι περνάνε καλά δεν το γνωρίζω αλλά κ εύχομαι να είναι έτσι φυσικά.
        Όμως εσύ προσωπικά τους έχεις δει από κοντά ή μόνο δια μέσου τηλεφώνου?
        Αν κ πριν 2 χρόνια ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα στο θέμα της βίζας αλλά κ στης δουλειάς εκτός κ ένας από τους δυο τους είναι υπήκοος οπότε βρίσκονται σε άλλο επίπεδο στα πάντα.

        Αν σκοπεύεις να πας με τουριστική βίζα θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς...!!!
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Επικοινωνια μεσω τηλ. ειχα .....οχι δεν τους εχω δει απο κοντα..... ουτως η αλλως το Αγγλικο δεν το πολυ speakαρω οποτε με βαση τα οσα χρειαζονται για να παω Αυστραλια ...... ΔΕΝ τα κανω φιλε μου..... Υστερα εγω δεν εχω κανεναν εκει να με "καλεσει" ..... Γενικα ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ για μενα και ενα ΚΑΡΟ χρηματα που ζητανε για Visa ωστε να εργαστω νομιμα εκει.... Ανεργος εδω και 2 χρονια ειμαι δεν εχω κανα "πανερι με χρημα" να δωσω μονο και μονο για "χαρτια"!!!!! χαχαχαχαχα

          Comment


            Οποτε αυτο με τα "Αγγουρια"..... βαλε και μια ακομα βαθμιδα και κατατασε με εκει χαχαχαχα..... πχ. 11) Ελληνας χωρις καμια σχεση , κανεναν συγγενη κτλ κτλ , Ανεργος πανω απο 1 χρονο , χωρις καλες γνωσεις Αγγλικη Γλωσσας , χωρις κανενα πτυχιο και χωρις φραγκα ...... Στην Αυστραλια .... "τρωει τα Αυστραλιανα Αγγουρια οπως ειναι με την φλουδα και τα κανει και γαργαρα για να μην κομπιασει" .......ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D

            Comment


              Υπάρχει ήδη η κατηγορία όπου κατατάσσεσαι αυτόματα με το που θα βγάλεις εισιτήρια τουρίστα κ είναι η Νο 9.
              (Φυσικά έχεις κ την πιθανότητα που είναι 1/1.000.000 να τα καταφέρεις αν είσαι τυχερός...!!!)

              Δύο περιστατικά προς αποφυγή από τα πολλά που συμβαίνουν καθημερινά αλλά δεν τα λένε οι περισσότεροι.
              1. Κάποιος που πήγε πρώτα με τουριστική βίζα κ τώρα είναι με φοιτητική αλλά δεν του αρέσει: https://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE...7-zakari-5021/
              (διάβασε τα ποστ 1, 17 κ τα υπόλοιπα)

              2. Κάποιος που πήγε με τουριστική βίζα αλλά τον γύρισαν πίσω: https://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE...89-dagni-2764/
              (διάβασε τα ποστ 1, 6)

              υ.γ. Δυστυχώς παιδιά είναι η πραγματικότητα αλλά το τι θα κάνει ο καθένας το αποφασίζει μόνο κ μόνο ο ίδιος.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                Η Μετανάστευση είναι σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

                1. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος, ζεις στην Ελλάδα αλλά οι γονείς σου είναι στην Αυστραλία:
                Τότε είναι σαν να το τρως το καλοκαίρι δροσερό, ψιλοκομμένο παρέα με ντομάτα, λαδάκι, αλατάκι κ φυσικά ρίγανη για νοστιμιά.★★★★★

                2. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος που ζεις στην Ελλάδα χωρίς να έχεις κανέναν συγγενή στην Αυστραλία αλλά έχεις αρκετά χρήματα:
                Τότε είναι σαν να το τρως όπως στην κατηγορία Νο: 1.★★★★★

                3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Αυστραλό υπήκοο:
                Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

                4. Αν έχεις βίζα λόγο επαγγέλματος:
                Είναι σαν να το τρως βράδυ σε μπαράκι κομμένο κατά μήκος στα τέσσερα με λίγο αλατάκι κ ξυδάκι παρέα με το ουισκάκι.★★★★

                5. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα κ με αρκετά χρήματα:
                Είναι σαν να το τρως ακαθάριστο πρωί στην λαϊκή για δοκιμή. ★★★

                6. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα χωρίς αρκετά χρήματα:
                Είναι σαν να το τρως τουρσί μόνο με ψωμί κ ελιές.★★

                7. Αν ανήκεις σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες αλλά είσαι μαμάκιας κ αγαπάς ♥ υπερβολικά τους γονείς σου ή κ τα αδέρφια σου αν έχεις:
                Είναι σαν να το τρως πνιγμένο στο ξύδι κ στο αλάτι (Λύσσα)...!!!★

                8. Αν ανήκεις στην κατηγορία Νο 3 (ίσως κ στις 1, 2) κ έχεις Ποινικό Μητρώο:
                Το αγγούρι ξαφνικά μπορεί να πάει σύννεφο (Ξαφνική καταιγίδα)...!!!☆

                9. Αν έρθεις με τουριστική βίζα χωρίς να έχεις συγγενείς - γνωστούς, μιλάς λίγα αγγλικά κ με ελάχιστα χρήματα:
                Είναι σαν να κάνεις βουτιά ↓ από 30 μέτρα ύψος χωρίς μαγιό σε πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων γεμάτη με Αγγούρια...!!!@@@@@
                (Κ δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ολόκληρα, καυτά κ πολύ μεγάλα...!!!)

                10. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνετε σε όλες τις προηγούμενες κ είναι η εξής.
                Αν κρεμαστείς 100 % στα λόγια συγγενών, φίλων, γνωστών αλλά κ αγνώστων που ζουν στην Αυστραλία ότι θα σε βοηθήσουν:
                Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα σε άλλους που έχουν πρόβλημα όρασης να αποφασίσουν για το μέγεθος, την ποιότητα κ την ποσότητα για τα Αγγούρια που θα φας...!!! Δυστυχώς...!!!@@@@@
                ●Γνώμη μου: Καλύτερα στην Ελλάδα που στο φινάλε τα αγγούρια της μπορείς να τα κάνεις κ μία πολύ ωραία αγγουροσαλάτα ή ένα τέλειο τζατζίκι●
                (Φιλικά: Πριν πάρεις μια βαλίτσα κ ξεκινήσεις "για οπουδήποτε εκτός Ελλάδας" διασταύρωσε όλες τις πληροφορίες, αξιολόγησε τα προσόντα σου, τα οικονομικά σου κ αφού έχεις τις απαιτούμενες δυνατότητες τότε κάτσε κ σκέψου μέχρι τι είσαι ικανός να αντέξεις για να πετύχεις τον στόχο σου...!!!
                Με λίγα λόγια ποντάρισε μόνο σε σένα κ ότι επιπλέον βοήθεια έρθει καλοδεχούμενη).


                υ.γ.
                Αν ανήκεις στις κατηγορίες: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 σου εύχομαι καλή τύχη...!!!
                Αν όμως ανήκεις στην κατηγορία Νο: 9 κ 10 τότε πρέπει να σου πω ξανά σκέψου το...!!!

                ▶Ενημερωτικά: ◀
                Όλα τα παραπάνω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε ένας μας έχει το δικό του Αστέρι★.

                Με λίγα λόγια... η μετανάστευση είναι Μεγάλο Αγγούρι...!!! Κ διαφορετικό για όλους μας...!!!
                Εξ αυτού κ το: Άλλος το τρώει κ δροσίζεται♥ κ άλλος το τρώει κ ζορίζεται@@@@@...!!!!!!!!

                ▶Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας έρευνας κ προσωπικής εμπειρίας.◀




                Να έχετε πάντα υγεία κ καλή τύχη σε ότι κ αν κάνετε...!!!

                Γεια κ χαρά πατριωτάκια.
                Μετά το παραπάνω ποστ σκέφτηκα να γράψω ένα ακόμη για την ενημέρωσή σας με λίγο χιούμορ όπως το προηγούμενο.

                Ποια είναι τα κοινά σημεία της Μετανάστευσης, του Έβερεστ, του ίντερνετ, του patriotaki.net κ της αρκούδας (ναι καλά διαβάσατε... της αρκούδας).
                Λοιπόν για να τα πάρουμε ένα ένα. Θα ξεκινήσω από το δεύτερο: Παλιά το 1960-1970 το Έβερεστ δεν ήταν γνωστό στον κόσμο κ αυτό γιατί το ήξεραν μόνο όσοι ζούσαν στις γύρω περιοχές κ όσοι τυχαία κ για κάποιον λόγο ταξίδεψαν εκεί κ αφού επέστρεφαν στις χώρες που ζούσαν απλά το περιέγραφαν στους άλλους ανθρώπους άντε κ με καμιά φωτογραφία ασπρόμαυρη από αυτούς που είχαν κ φωτογραφική μηχανή.
                Αν κάποιος αποφάσιζε να πάει για να ανέβει μέχρι την κορυφή κ δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμένος κ χωρίς πολλά εφόδια (τροφή, νερό, ρουχισμό κ.α. τότε απλά θα τον βρίσκανε στους πρόποδες την άνοιξη μόλις λιώνανε τα χιόνια...!!!
                Εδώ τώρα θα πάω στο τρίτο που είναι το ίντερνετ: Σήμερα κ ο πιο άσχετος μπορεί να βρει, να διαβάσει αλλά κ να δει τα πάντα ότι αφορά το Έβερεστ κ αμέτρητες φωτογραφίες ακόμη κ να το επισκέπτεται με τον δορυφόρο κ όλα αυτά από το σπίτι του ή το κινητό του κ σε 5 λεπτά μόνο.
                Τώρα θα πάω στην Μετανάστευση κ το patriotaki.net που τα κοινά σημεία τους με το Έβερεστ είναι η ενημέρωση, η καλή προετοιμασία κ η αποφασιστικότητα για να πετύχει κάποιος τον στόχο του.
                Ευτυχώς το patriotaki έχει αμέτρητες πληροφορίες σχεδόν για τα πάντα κ σε συνδιασμό με τις ανταποκρίσεις όσων έχουν γράψει μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα για το πως είναι τα πράγματα σε άλλες χώρες.

                Τώρα θα μου πείτε καλά όλα αυτά αλλά τι σχέση έχει η Αρκούδα με όλα τα άλλα....?
                Λοιπόν.... η αρκούδα όταν θέλει να ξυστεί κ δεν μπορεί μόνη της πάει σε ένα δέντρο κ ξύνεται....!!!
                Γιατί αν πάει σε άλλη αρκούδα κατά 99 % θα την γδάρει κ πολύ άσχημα μάλιστα...!!!

                Ηθικό δίδαγμα:
                Με λίγα λόγια αν δεν έχεις νύχια να ξυστείς μην περιμένεις από άλλους να σε ξύσουν γιατί πολύ απλά θα πονέσεις πολύ...!!!

                υ.γ. Διάβασε πολύ... κ προ ετοιμάσου κατάλληλα... πριν κάνεις ένα τέτοιο βήμα... (Μετανάστευση)
                γιατί αλλιώς θα είναι σαν το μετέωρο βήμα του πελαργού... κ μετά θα ζητάς
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Στο χωριο μου λενε μια παροιμια : Αν δεν μπορεις να ξυστεις μονος σου μην ζητας απο τους αλλους να σε ξυσουν.
                  Χωρις παρεξηγηση φιλε alkat αν δεν γινουν τετραγωνα τα ματια σου μπροστα στην οθονη δεν κανεις τιποτα.
                  ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Εναι αυτο που θα σου δωσει την γνωση για να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις.
                  Εκει που θελεις να πας ισως να μην εχεις κανενα να σε βοηθησει......οποτε θα πρεπει να συνηθισεις να βασιζεσαι ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
                  Οτι χρειαζεται για την αναγνωριση υπαρχει μεσα στο site του TRA. ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ !!!!
                  Παντα στο λεω καλοπροαιρετα και μην παρεξηγεις τα γραφομενα μου.
                  Δεν το παιζω ουτε εξυπνος ουτε ξερολας. Απλα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
                  Αν εχεις καποια απορια για καποιο θεμα σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται και για το πως θα πρεπει να ειναι, και εγω και πιστευω και ο spyros38 θα ειμαστε στη διαθεση σου για πληροφοριες.
                  ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.
                  Φιλε Jim σε ειχα προλαβει
                  Οπως ειχε γραψει και ο SPYROS 38 δεν χρειαζεται να τρωμε η να ζηταμε μασιμενη τροφη.
                  Απλα εδω και καιρο διαπιστωνω οτι πολλοι συμπατριωτες μας τα περιμενουν ολα απο καποιους αλλους.
                  Μακαρι να ηταν τοσο ευκολα τα πραγματα αλλα.......δυστηχως δεν ειναι.
                  Αν δεν μπεις στον κοπο να βρεις μονος σου τον τροπο ξεκινωντας απο τα βασικα και αυτα που χρειαζεται ο καθενας κατα περιπτωση δεν κανεις τιποτα.
                  Η παρεα εδω στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ πιστευω ολοι οτι εχουν ολη την καλη διαθεση να προσφερουν πληροφοριση και βοηθεια.
                  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ.
                  Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και ας μοιαζουν ιδιες.Υπαρχουν και οι λεπτομεριες που κανουν την διαφορετικοτητα στου καθενος μας την προσπαθεια.
                  Σιγουρα σε καποιους να μην αρεσουν αυτα που γραφω........αλλα δυστηχως ετσι ειναι. Ειναι η προσωπικη μου αποψη.....ισως να κανω και λαθος και ας με συγχωρεσουν αυτοι που δεν ηχουν ομορφα τα λογια μου.
                  Ειμαι εδω 5 μηνες και σε λιγο καιρο θα σας γραψω την δικη μου ιστορια - ανταποκριση.
                  Ισως τοτε καποιοι να καταλαβουν αρκετα.
                  Ευχαριστω για την φιλοξενια.

                  Comment


                    ARVAN

                    Απλα εδω και καιρο διαπιστωνω οτι πολλοι συμπατριωτες μας τα περιμενουν ολα απο καποιους αλλους.
                    Μακαρι να ηταν τοσο ευκολα τα πραγματα αλλα.......δυστηχως δεν ειναι.
                    Αν δεν μπεις στον κοπο να βρεις μονος σου τον τροπο ξεκινωντας απο τα βασικα και αυτα που χρειαζεται ο καθενας κατα περιπτωση δεν κανεις τιποτα.
                    Η παρεα εδω στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ πιστευω ολοι οτι εχουν ολη την καλη διαθεση να προσφερουν πληροφοριση και βοηθεια.
                    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ.
                    Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και ας μοιαζουν ιδιες.Υπαρχουν και οι λεπτομεριες που κανουν την διαφορετικοτητα στου καθενος μας την προσπαθεια.
                    Σιγουρα σε καποιους να μην αρεσουν αυτα που γραφω........αλλα δυστηχως ετσι ειναι. Ειναι η προσωπικη μου αποψη.....ισως να κανω και λαθος και ας με συγχωρεσουν αυτοι που δεν ηχουν ομορφα τα λογια μου.

                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Originally posted by jimathens View Post
                      Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια κ Χριστός Ανέστη.

                      Εταιρείες τηλεπικοινωνίας στην Αυστραλία για απεριόριστα τηλέφωνα με 50 $ τον μήνα.

                      1. Call Lebara Unlimited | Prepaid Plan |Lebara

                      2. Unlimited Mega Saver


                      Να είστε όλοι καλά κ πάντα με υγεία...!!!

                      Γεια σας πατριωτάκια.

                      Τελευταία νέα όσο αφορά τις παραπάνω εταιρείες τηλεφώνων:
                      Η Νο: 1 άλλαξε το πρόγραμμα στο ίντερνετ κ από 3 GB που ήταν στην αρχή τώρα δίνει μόνο 500 ΜB
                      Η Νο: 2 έπαψε να ισχύει όπως είπε σε ένα ποστ κ ο WEST AUSTRALIAN
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Επιστροφή Φόρου.

                        Originally posted by jimathens View Post


                        Εφορία.

                        Σήμερα 30-06-2013 λήγει το οικονομικό έτος του 2012 κ ο κάθε πολίτης πρέπει να κάνει την δήλωση στην Εφορία κ απ'ότι ξέρω υπάρχει ένα περιθώριο τριών μηνών για να την κάνεις χωρίς να υπάρξει πρόβλημα.
                        Αυτό που με έκανε να γράψω το συγκεκριμένο ποστ είναι ότι όταν κάποιος κάνει πρώτη φορά δήλωση η Εφορία της Αυστραλίας του επιστρέφει όλα τα χρήματα που του έχει κρατήσει σαν φόρο.
                        Δηλαδή εγώ στην δουλειά μου σαν απλός κ ανειδίκευτος εργάτης (Labourer) από τις 20-03-2013 έως κ την 26-06-2013
                        έχω βγάλει μικτά: 16.550 $
                        έχω πάρει καθαρά: 13.173 $
                        μου έχουν κρατήσει φόρο: 3.377 $

                        Πιστεύω ότι είναι αλήθεια αυτό γιατί μου το έχουν πει πάνω από 30 διαφορετικά άτομα χωρίς όμως να το έχω ψάξει στο σάιτ της εφορίας ή να έχω ρωτήσει κάποιον Λογιστή για να πάρω 100% σίγουρη απάντηση
                        Αν τελικά πάρω πίσω όλο τον φόρο που μου έχουν κρατήσει 3.377 $ "ΣΏΘΗΚΑ"
                        κ επιπλέον μου έχουν πει ότι μπορώ να πάρω ακόμη όλα τα λεφτά που έχω δώσει για:
                        το δίπλωμα οδήγησης του αυτοκινήτου
                        το δίπλωμα οδήγησης του κλαρκ
                        για ρούχα κ παπούτσια ασφαλείας για την δουλειά
                        για γιατρούς
                        για γυαλιά ηλίου
                        κ μερικά ακόμη που είναι διαφορετικά αναλόγως με το επάγγελμα που κάνει ο καθένας κ θα το ξέρω όταν πάρω το χαρτί που θα μου φέρει ο κουμπάρος του θείου μου.

                        υ.γ. για ότι νεότερο θα επανέλθω.


                        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                        Εφορία κ επιστροφή φόρου.

                        Πριν από λίγες μέρες 5-8-2013 Δευτέρα (RDO)* κ μόλις σχόλασα στις 3:00 μμ πήγα σε ένα Λογιστικό γραφείο κοντά στην δουλειά μου για να κάνω την φορολογική μου δήλωση, τελικά με δέχτηκε εκείνη την στιγμή να μου κάνει την φορολογική μου δήλωση κ το λέω αυτό γιατί μόνο με ραντεβού μπορείς να πας στον Λογιστή.
                        Αφού πρώτα ρώτησα πόσα λεφτά $ θα πληρώσω στο γραφείο τα οποία ήταν 134 $ φυσικά κ έδωσα αφού προηγουμένως μου έκανε την δήλωση μέσω ίντερνετ μέσα σε 10 λεπτά *(μόνο)* ακριβώς όπως στην πατρίδα χμμμμ ή σχεδόν κάπως έτσι... μου είπε ότι η επιστροφή του φόρου που μου έχουν κρατήσει θα γίνει μέσα σε 2 εβδομάδες αν είναι όλα τα στοιχεία σωστά κ δεν λείπει κάτι άλλο.
                        Σήμερα Κυριακή 18-8-2013 καθώς πήγα σε ένα ΑΤΜ για να δω την κίνηση του λογαριασμού μου έμεινα με το στόμα ανοιχτό...
                        κ αυτό γιατί στις 15-8-2013 (δηλ. σε 10 μέρες μόνο) η εφορία μου έβαλε στον λογαριασμό την επιστροφή του φόρου που μου είχαν κρατήσει κ τα οποία ήταν 3.377 $.

                        Πρώτη φορά στην ζωή μου μετά από 46 χρόνια που παίρνω από Εφορία λεφτά σε τόσες λίγες μέρες κ με τέτοιον τρόπο...!!!


                        υ.γ. Η ορολογία: (RDO)* που ανέφερα παραπάνω σημαίνει ότι κάθε μήνα παίρνουμε 1 μέρα υποχρεωτικά ρεπό γιατί η επιχείρηση κάθε εβδομάδα μας κάνει δώρο 2 ώρες επί 4 εβδομάδες ίσον 8 ώρες.
                        Τώρα μετά από ειδοποίηση από τον εργοδηγό όποιος δουλέψει αυτή την ημέρα από τις 7:00 πμ έως τις 12:00 μπ ή ανάλογα έως τις 3:00 μμ δηλ. 5 ή 8 ώρες αντίστοιχα θα πληρωθεί το ίδιο όπως τα Σάββατα δηλαδή οι πρώτες 5 ώρες με 1, 5 μεροκάματο δηλ. 30 $ την ώρα κ οι επόμενες 3 με διπλό μεροκάματο δηλ. 40 $ την ώρα σύνολο: 150 $ για 5 ώρες δουλειάς ή 270 $ για 8 ώρες δουλειάς κάθε Σάββατο κ RDO. ♥♥♥
                        (Σε αυτές τις μέρες όπως κ τα Σάββατα δουλεύουν μόνο όσοι έχουν σοβαρή δουλειά να κάνουν κ όσους συμπαθεί η κάθε επιχείρηση εννοείται κ ο εργοδηγός της)


                        Πάντα τέτοια να συμβαίνουν σε όλους μας...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Σε καλη μερια και καλοφαγωτα ,Jim!!!
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Originally posted by jimathens View Post

                            Αφού πρώτα ρώτησα πόσα λεφτά $ θα πληρώσω στο γραφείο τα οποία ήταν 134 $ φυσικά κ έδωσα
                            Σε καλή μεριά jim, απλά να ξέρεις για του χρόνου δεν είναι και τραγικά δύσκολο να την κάνεις και μόνος σου. Εγώ και πέρσυ και φέτος (σήμερα το πρωι κατα σύμπτωση) μόνος μου την έκανα και την δική μου και της γυναίκας μου. Κατεβάζεις ένα προγραμματάκι που λέγεται E-tax και ακολουθεις τις οδηγίες. Η δαδικασία γίνεται υπο την μορφή ερωτήσεων στο 90% των οποίων απαντάς όχι. Επίσης όλα τα στοιχεία από εργοδότες, τόκοι καταθέσεων, Medicare tax statements εμφανίζονται αυτόματα. Αν τα αγγλικά σου δεν είναι πολύ καλά εννοείται πως θα χρειαστείς κάποια βοήθεια αλλά είμαι σίγουρος οτι του χρόνου θα είναι πολύ καλύτερα!
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              σε καλή μεριά τζιμ...ερώτηση προσκόμισες της αποδείξεις για όλα τα παραπάνω(δίπλωμα οδήγησης του αυτοκινήτου
                              το δίπλωμα οδήγησης του κλαρκ
                              για ρούχα κ παπούτσια ασφαλείας για την δουλειά
                              για γιατρούς
                              για γυαλιά ηλίου)
                              έχεις ABN η μόνο το TFN ;;;;
                              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                              Comment


                                Originally posted by kikirikoy View Post
                                σε καλή μεριά τζιμ...ερώτηση προσκόμισες της αποδείξεις για όλα τα παραπάνω(δίπλωμα οδήγησης του αυτοκινήτου
                                το δίπλωμα οδήγησης του κλαρκ
                                για ρούχα κ παπούτσια ασφαλείας για την δουλειά
                                για γιατρούς
                                για γυαλιά ηλίου)
                                έχεις ABN η μόνο το TFN ;;;;
                                Καλησπέρα Kiki κ ευχαριστώ.
                                Μόνο το χαρτί (βεβαίωση) από την δουλειά μου του έδωσα του Λογιστή αν κ τον ρώτησα μήπως θέλει όλες τις αποδείξεις μου είπε ότι δεν χρειάζονται για αυτή την χρονιά αλλά από την επόμενη.
                                Μόνο TFN (ΑΦΜ) έχω.
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X