Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Περιοχη της Γερμανιας που προσφερει εργασια διαφορων ειδικοτητων :
    Δειτε εδω:

    Comment


      Σάκη καλημέρα,
      είναι καλή ευκαιρία με τον Έλληνα εργοδότη και όχι μόνο από έλλειψη της γλώσσας, θα σε κατατοπίσει χωρίς να αγχώνεσαι με τα Γερμανικά σε πολλά ζητήματα όπως και με την την πολιτογράφηση. Πιστεύω ότι άπω την η ηλικία σου σε θεωρεί εργασιακά έμπειρο και του είσαι ενδιαφέρων υποψήφιος. Εκτός λίγο υπομονή και επιμονή.. καλά κάνεις και ρωτάς και για άλλα ενδεχόμενα;

      Λοιπών, εδώ στην ιστοσελίδα του Γερμανικού ΟΑΕΔ

      JOBBΦRSE der Bundesagentur fόr Arbeit - Deutschlands grφίtes Online-Jobportal

      μπορείς να αναζητητής το επάγγελμα σου με ακόλουθο μέθοδος

      Sie suchen (αναζήτηση, τι;) θα βάλεις -> Arbeit (Εργασία)
      Suchbegriff(e) (προσφορά εργασίας, τι;) θα βάλεις -> Fliesenleger (πλακάς)
      Arbeitsort (τόπος εργασίας, που;) θα βάλεις -> Frankfurt (η οπουδήποτε αλλού ενδιαφέρεσαι)

      και αυτή η ιστοσελίδα συνεργάζεται με το Γερμ. ΟΑΕΔ αλλά προσφέρει και θέσεις εργασίας από τοπικές εφημερίδες / ιστοσελίδες, λίγο πιο κάτω έχει και αναζητητής ανά πόλη


      was (τι;) -> Fliesenleger
      wo (που;) -> Frankfurt κλπ...

      και εδώ μια ματιά
      Εργασίες σε Γερμανία - Just Landed

      όχι μόνο και για τεχνίτες έχει δουλείες...
      Το θέμα είναι η γλώσσα.
      Ανεξαρτήτους, καλώ θα ήταν να υπαρχή ένα βιογραφικό στα Γερμανικά, έτσι κ` αλλιώς θα σου το ζητήσουν αν πας στο Γερμανικό ΟΑΕΔ.

      Για αρχή ότι εργασία να ναι και ο Θεός βοηθός. Βάλε στην μετάφραση του googl η εδώ τι εργασία “θέλεις”
      PONS.eu - Το δωρεάν λεξικό για ξένες γλώσσες, γερμανική ορθογραφία και μετάφραση κειμένου


      Καλή τύχη

      Comment


        MILU

        MILU ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΜΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ.ΜΕ ΛΙΓΟ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΜΑΣ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑΣ (ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΚΗΣ.

        Comment


          ψυχολογος στην γερμανια

          Γεια σας και απο μένα. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να έρθω στην Γερμανία για εργασία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται τα επαγγελματικά δικαιώματα μου εκεί. έχω πτυχιο και άδεια εξασκήσεως ψυχολόγου. το πρόβλημα μου είναι τα γερμανικά και για αυτό απο αύριο ξεκινάω εντατικά μαθήματα. Ξέρω οτι λόγο ευρωπαικής ένωσης το πτυχίο αναγνωρίζεται με την άδεια όμως τι γίνεται; Επίσης είδα οτι προσφέρονται και ταχύρρυθμα τμήματα εκμάθησης γερμανικών σε πανεπιστήμια και ιδιωτικά κέντρα. κοστίζουν πολύ αυτά; Εκεί θα μέινω σε συγγενείς μου κοντά στην νυρεμβέργη οπότε η στέγαση δεν με απασχολει. ευχαριστώ πολύ.

          Comment


            Originally posted by stefmar View Post
            Γεια σας και απο μένα. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να έρθω στην Γερμανία για εργασία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται τα επαγγελματικά δικαιώματα μου εκεί. έχω πτυχιο και άδεια εξασκήσεως ψυχολόγου. το πρόβλημα μου είναι τα γερμανικά και για αυτό απο αύριο ξεκινάω εντατικά μαθήματα. Ξέρω οτι λόγο ευρωπαικής ένωσης το πτυχίο αναγνωρίζεται με την άδεια όμως τι γίνεται; Επίσης είδα οτι προσφέρονται και ταχύρρυθμα τμήματα εκμάθησης γερμανικών σε πανεπιστήμια και ιδιωτικά κέντρα. κοστίζουν πολύ αυτά; Εκεί θα μέινω σε συγγενείς μου κοντά στην νυρεμβέργη οπότε η στέγαση δεν με απασχολει. ευχαριστώ πολύ.
            Καλησπέρα!

            Αν δεν κάνω λάθος στη Γερμανία ειναι 5 τα χρόνια σπουδών οπότε έχουν περισσότερες διδακτικές μονάδες απο μας κ ίσως να χρειαστεί να κάνεις επιπλέον σπουδές για να τις συμπληρώσεις. Στη Σουηδία για παράδειγμα χρειάζεται κ ενας χρόνος πρακτικής εντός της χώρας. Ακόμη κ αν έχεις εξασκήσει το επάγγελμα δε σου την αναγνωρίζουν. Μπορείς να μπεις στο σαιτ ενος πανεπιστημίου κ να στείλεις μνμ στον υπεύθυνο του τμήματος ωστε είτε να σε παραπέμψει αλλου είτε να σου απαντήσει άμεσα.

            Comment


              ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ dortmund-bielefeld κανενα γραφειο ευρεσης στην περιοχη?

              Γνωριζει καπιος για αυτες τις δυο περιοχες

              Comment


                Καλημέρα stefmar,

                για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα απευθυνθείς στο αρμόδιο Regierungspräsidium ( συγκεκριμένα τα Wissenschaftsministerien) της πόλης που επιθυμείς να πας στη Γερμανία. Αυτά θα τα βρεις γενικός ακόμη εδώ www.anabin.de και μελλοντικά άδω Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausl

                Στον επαγγελματικό σύλλογο που ανήκει το επάγγελμα σου εδώ
                BDP - FAQ: Titelanerkennung und Berufsausόbung in Deutschland θα βρεις όλες της απαντήσεις, δυστυχώς είναι στα γερμανικά! Αλά εάν διαβάσεις μέχρι το τέλος έχει “λινκ'” για το Ευρωπαϊκό Ίδρυμα για ψυχολόγους και Αναλυτές, αλά προς πάντων την Ευρωπαϊκή Οδηγία 2005/36/ΕΚ σχετικά με την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων, στα αγγλικά σε αρχείο PDF! Εδώ http://www.bdp-verband.org/psycholog...005-36en05.pdf

                Υπάρχει και το ENIC-NARIC εδώ Qrossroads : Germany
                πληροφορίες στα αγγλικά όπως και εδώ Do you want to practise your profession or provide services in another EU country?
                European Commission » Internal Market » Free movement of professionals θα βρεις βοήθεια

                Η Συννεφάκι ειχε το κουράγιο να γράψει αναλυτικά τι χαρτιά απαιτούνε για γιατρούς εδώ


                Να μη σε κουράζω... νομίζω ότι με τα παραπάνω “λικν" θα βρεις την άκρη, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή τύχη!

                Comment


                  http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%...711/#post37308




















                  Με λίγα λόγια οι εργαζόμενες μητέρες έχουν έλλειψη θεσμικής υποστήριξης, αλλά και άκαμπτα η περιορισμένα ωράρια λειτουργίας τον ιδρυμάτων,


                  BABYSITER!!

                  Comment


                    Αυτα τα χω διαβασει τα περισσοτερα Milu..
                    Εμενα το αγχος μου ειναι για τις ωρες που θα δουλευουμε και οι δυο..
                    Π.χ απογευματα ή το πιο βασικο οταν τα σχολεια θα ειναι κλειστα..
                    Babysiter η μονη λυση ε;;


                    θα την βρουμε την ακρη!
                    Αρνουμαι να απογοητευτω!

                    Σε ευχαριστω για χιλιοστη φορα!!

                    Comment


                      Βασικα εγω δεν γνωριζω πολλα γιαυτο το θεμα,αλλα επειδη εχουμε κουμπαρους στη Γερμανια (Ελληνας ο αντρας και η γυναικα Γερμανιδα)ειχαν αναφερει καποια στιγμη τι ειχαν κανει σε αντιστοιχη περιπτωση.Επειδη η κοπελα ηθελε να δουλευει καποιες ωρες,υπηρχε μια κυρια η οποια προσεχε πολλα παιδακια μαζι.
                      Την πληρωνε ο δημος απο οτι θυμαμαι και οι γονεις εδιναν ενα πολυ μικρο συμβολικο ποσο την καθε φορα.Οποιαδηποτε ωρα ηθελες να λειψεις το κανονιζες μαζι της.
                      Βολευε παρα πολυ και η συγκεκριμενη ηταν πολυ καλη και την αγαπουσαν πολυ τα παιδακια.Πηγαιναν με ευχαριστηση.
                      Ειναι μια πολυ καλη λυση πιστευω.Μπορω να μαθω λεπτομερειες αν θες καποια στιγμη

                      Comment


                        Originally posted by vaso31 View Post
                        Βασικα εγω δεν γνωριζω πολλα γιαυτο το θεμα,αλλα επειδη εχουμε κουμπαρους στη Γερμανια (Ελληνας ο αντρας και η γυναικα Γερμανιδα)ειχαν αναφερει καποια στιγμη τι ειχαν κανει σε αντιστοιχη περιπτωση.Επειδη η κοπελα ηθελε να δουλευει καποιες ωρες,υπηρχε μια κυρια η οποια προσεχε πολλα παιδακια μαζι.
                        Την πληρωνε ο δημος απο οτι θυμαμαι και οι γονεις εδιναν ενα πολυ μικρο συμβολικο ποσο την καθε φορα.Οποιαδηποτε ωρα ηθελες να λειψεις το κανονιζες μαζι της.
                        Βολευε παρα πολυ και η συγκεκριμενη ηταν πολυ καλη και την αγαπουσαν πολυ τα παιδακια.Πηγαιναν με ευχαριστηση.
                        Ειναι μια πολυ καλη λυση πιστευω.Μπορω να μαθω λεπτομερειες αν θες καποια στιγμη
                        Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα Βασω αν μαθαινες κατι παραπανω καποια στιγμη!
                        Ευχαριστω πολυ!

                        Comment


                          Originally posted by simone View Post

                          θα την βρουμε την ακρη!
                          Αρνουμαι να απογοητευτω!
                          Και καλά κάνεις!


                          Αλλά μην αρνείσαι και μένεις άφωνοι στο ευρύς εννοιολογικό της λέξης BABYSITER!!

                          Comment


                            καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα να βρω μια οποιαδηποτε δουλεια στην Γερμανια να ξερω που μπορω να μαθω η αν υπαρχει καπιο γραφειο για ευρεση δουλεια, ευχαριστω πολυ περιμενω καπια απαντηση, με εκτιμηση Χριστοφορος

                            Comment


                              Originally posted by cristoforo View Post
                              καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα να βρω μια οποιαδηποτε δουλεια στην Γερμανια να ξερω που μπορω να μαθω η αν υπαρχει καπιο γραφειο για ευρεση δουλεια, ευχαριστω πολυ περιμενω καπια απαντηση, με εκτιμηση Χριστοφορος
                              αν κοιτάξεις λίγο πιό πίσω στο Post Νο 18 θα βοηθηθείς

                              Comment


                                psaxno gia ergasia stin germania-stutgardi

                                endoiaferome gia ergasia stin germania stin stutgardi....asxoloume me koufomata...

                                Comment

                                Working...
                                X