Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειναι καλη ευκαιρια για Αγγλια?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Εαν της έχουν παραχωρήσει σπίτι δεν θα έχει πρόβλημα, κάτσε να δούμε τι θα μας απαντήσει γιατί να περάσει μήνα με αυτά τα χρήματα και ενοίκιο μαζί δεν παίζει για κανένα λόγο

    Comment


      #17
      Originally posted by george north london View Post
      πραγματικά αξίζει η προσπάθεια για ένα καλύτερο αύριο μα η κοπέλα έρχεται με λίγα χρήματα για αρχή και αν 1/1000 δεν κάτσει η δουλειά τι θα κάνει μετά? τα 700 ευρώ είναι περίπου 500 στερλίνες
      Κοιτα δεν θα παω Αγγλια αν δεν με παρουν. Παω τωρα για συνεντευξη με δικα τους εξοδα ,αν με προσλαβουν γυρναω πισω και μου ξανακανουν τα εξοδα να παω αφου μου εχουν βρει και το σπιτι. Το ξερω σιγουρα γιατι εχω ηδη δυο γνωστους που εργαζονται εκει εναν χρονο. Παιζει ρολο η προυπηρεσια μου σε αυτο που ζητανε,ειναι 8 χρονια. Αλλα παιδια που εστειλαν cv δεν τα ειδοποιησαν καν. Επισης οι φιλοι εκει μου λενε οτι περνουν καλα λεφτα για υπερωριες και αργιες που καταφερνουν και βαζουν το 70% του μισθου στην ακρη. Δεν παω σε εταιρια που δεν ξερω απλα ρωταω για τις συνθηκες στη χωρα γιατι ετσι και με παρουν θα ειναι μια αλλαγη ζωης-χωρας σε 20-30 μερες για μενα.

      Comment


        #18
        Ναι ισχυει αυτο που λες. Εκει που λεω εγω δουλευουν ηδη δυο πρωην συναδελφοι μου και ενας φιλος . Εχουμε ολοι προυπηρεσια σε αντιστοιχη θεση σε μεγαλη πολυεθνικη στην Ελλαδα. Παρατηρησαμε οτι καλουν και προσλαμβανουν ατομα με μεγαλη προυπηρεσια και ειδικα απο την συγκεκριμενη πολυεθνικη επειδη λειτουργει με Ευρωπαικες προδιαγραφες. Αλλοι φιλοι και γνωστοι που εστειλαν δεν απαντηθηκαν ποτε. Ετσι ελπιζω οτι ισως τους κανω. Αν ζεις Αγγλια δεν ειναι ευκολο να εισαι Ελληνας με πανω απο 6 χρονια προυπηρεσια σε αυτο το κομματι. Ποσα ελληνοφωνα τηλεφωνικα κεντρα μπορει να υπαρχουν στην Αγγλια για να εχεις τετοια προυπηρεσια? Ετσι το σκεφτομαι,τι να πω.

        Comment


          #19
          Originally posted by vivi84 View Post
          Ναι ισχυει αυτο που λες. Εκει που λεω εγω δουλευουν ηδη δυο πρωην συναδελφοι μου και ενας φιλος . Εχουμε ολοι προυπηρεσια σε αντιστοιχη θεση σε μεγαλη πολυεθνικη στην Ελλαδα. Παρατηρησαμε οτι καλουν και προσλαμβανουν ατομα με μεγαλη προυπηρεσια και ειδικα απο την συγκεκριμενη πολυεθνικη επειδη λειτουργει με Ευρωπαικες προδιαγραφες. Αλλοι φιλοι και γνωστοι που εστειλαν δεν απαντηθηκαν ποτε. Ετσι ελπιζω οτι ισως τους κανω. Αν ζεις Αγγλια δεν ειναι ευκολο να εισαι Ελληνας με πανω απο 6 χρονια προυπηρεσια σε αυτο το κομματι. Ποσα ελληνοφωνα τηλεφωνικα κεντρα μπορει να υπαρχουν στην Αγγλια για να εχεις τετοια προυπηρεσια? Ετσι το σκεφτομαι,τι να πω.
          αυτο παει στον DimGRuk μην σας μπερδευω :-)

          Comment


            #20
            Originally posted by vivi84 View Post
            αυτο παει στον DimGRuk μην σας μπερδευω :-)
            Μακάρι να είναι όπως σου τα έχουν πει. Εύχομαι τα καλύτερα και όταν με το καλό πας γράψε μας τις εμπειρίες σου και την έκβαση όλου αυτού του γεγονότος.

            Comment


              #21
              vivi84 σού είπανε πως βάζουν το 70% τού μισθού τους στην άκρη;;;!!!

              Comment


                #22
                Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
                vivi84 σού είπανε πως βάζουν το 70% τού μισθού τους στην άκρη;;;!!!
                Nαι οπως ανεφερα μου ειπαν οτι κανουν υπερωριες και δουλευουν αργιες και πληρωνονται αρκετα ..τα εξοδα ειναι πληρωμενα οσον αφορα το ενοικιο και ρευμα νερο τηλεφωνο απο την εταιρια. Το βρισκεις απιθανο?

                Comment


                  #23
                  Δηλ. έξοδα γιά το σπίτι δεν έχουν;Τα πληρώνει όλα η εταιρεία;Δεν τα κρατάει από τον μισθό τους;

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by ΠΑΓΟΥΡΑΣ View Post
                    Δηλ. έξοδα γιά το σπίτι δεν έχουν;Τα πληρώνει όλα η εταιρεία;Δεν τα κρατάει από τον μισθό τους;
                    Nαι τους νοικιαζουν γκαρσονιερα και δεν πληρωνουν τιποτε αλλο..ο μισθος νομιζω ειναι 1180 λιρες ή 1200 δεν θυμαμαι καλα. Τα παιδια που δουλευουν εκει τα ξερω χρονια,δεν ειναι οτι απλα το εχω ακουσει. Μου ειπαν οτι ο μισθος δεν ειναι πολλα για Αγγλια αλλα με αυτα πληρωμενα και με υπερωριες ειναι μια χαρα. Επεμεναν να στειλω βιογραφικο απο περυσι αλλα εγω ηθελα να παω Γερμανια.

                    Comment


                      #25
                      Το αρνητικο ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να εχεις κοινο μπανιο με 2-3 γκαρσονιερες. Το αγορι της παρεας το εχει αυτο.

                      Comment


                        #26
                        Μού φαίνεται λιγάκι περίεργο.Μήπως τούς λένε ότι δεν θα έχουν έξοδα γιά το σπίτι αλλά τα κρατάνε από τον μισθό τους καί τούς δίνουν τα υπόλοιπα στο χέρι;

                        Comment


                          #27
                          Παίδες πολυ καλα κανετε και ειστε καχύποπτοι, ας απαντηθουν ομως τα ερωτήματα που έθεσε το μελος στο αρχικο ποστ.

                          Comment


                            #28
                            Φυγε οπως εισαι, μην ακους κανεναν και μη φοβασαι τιποτα.
                            Για τις μερες που θα εισαι πανω, μεινε στο φθηνοτερο χοστελ, τρωγε φθηνα στα sainsbury και tesco και μετακινησου μονο με λεωφορεια. Τα λεφτα θα σου φτασουν για τουλαχιστον 2 εβδομαδες με 20 μερες, μπορει και μηνα. Χρονος υπεραρκετος για να παρεις μια γευση.
                            Μην ακους κανεναν. Φυγε αμεσα. Οτι χρειαστείς γραψε εδω και θα σε απαντησουμε.
                            Καλή τύχη!

                            Comment


                              #29
                              Καλη επιτυχια στην συνεντευξη. Ολα φαινονται μια χαρα για αρχη. Μιας και θα εχεις και προσωρινη διαμονη, οτι καλυτερο μεχρι να πληρωθεις. Go for it.


                              Originally posted by Giorgos10 View Post
                              και μετακινησου μονο με λεωφορεια
                              Θεουλης

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Giorgos10 View Post
                                Φυγε οπως εισαι, μην ακους κανεναν και μη φοβασαι τιποτα.
                                Για τις μερες που θα εισαι πανω, μεινε στο φθηνοτερο χοστελ, τρωγε φθηνα στα sainsbury και tesco και μετακινησου μονο με λεωφορεια. Τα λεφτα θα σου φτασουν για τουλαχιστον 2 εβδομαδες με 20 μερες, μπορει και μηνα. Χρονος υπεραρκετος για να παρεις μια γευση.
                                Μην ακους κανεναν. Φυγε αμεσα. Οτι χρειαστείς γραψε εδω και θα σε απαντησουμε.
                                Καλή τύχη!
                                Δεν θα χρειαστει να μεινω σε hostel παω οταν ειμαι ετοιμη κατευθειαν στην γκαρσονιερα που μου παρεχουν. Εχω face to face interiew την αλλη βδομαδα και εχω αγχωθει αρκετα. Απο την αλλη απλα το ψαχνω γιατι αν με παρουν θα πρεπει να παω το πολυ σε 20 μερες να ξεκινησω. Δεν ξερω τιποτα για την περιοχη ειναι το Stoke-on-trent ουτε τη γενικοτερη κουλτουρα. Τοσο καιρο προετοιμαζομουν για Γερμανια. Ειχα παει Μοναχο 4 φορες. Αγγλια ποτε! Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!

                                Comment

                                Working...
                                X