Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by taratatzum View Post
    γεια σαες παιδιά μετά πο πολύ καιρό
    Θα ήθελα να ζητήσω ορισμένες πληροφορίες
    Σου απαντησα στο άλλο θεμα ,οπου ειχες κι εκει ρωτησει σχετικα.Ελπιζω και καποιος που γνωριζει το θεμα ,να σου απαντησει.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Σε ευχαριστώ vertigo and Lefteris για τις απαντήσεις
      Νομίζω και ευελπίτσώ ότι είμαι στην σωστή κατεύθυνση τώρα

      Comment


        Σε ευχαριστώ vertigo and Lefteris για τις απαντήσεις
        Νομίζω και ευελπίτσώ ότι είμαι στην σωστή κατεύθυνση τώρα

        Comment


          Originally posted by taratatzum View Post
          Σε ευχαριστώ vertigo and Lefteris για τις απαντήσεις
          Νομίζω και ευελπίτσώ ότι είμαι στην σωστή κατεύθυνση τώρα
          να 'σαι καλά! Όλα καλά να πανε ,σου ευχομαι!
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            euxaristw polu otan to xekinhsw tha grapsw ti egine.

            Comment


              Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά απλό, που με έχει όμως μπερδέψει. Με πιο τρόπο πλήρωσατε το fee για το assessment στους Engineers Australia? Το έμβασμα θέλει ΙΒΑΝ, η τραπεζική επιταγή μου απάντησαν με email ότι πρέπει να αναφέρει Αυστραλιανή τράπεζα, Paypal δεν δέχονται, η εξουσιοδότηση για την χρέωση της κάρτας δεν μου λέει κανείς πως γίνεται...

              Comment


                Originally posted by fgard View Post
                Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά απλό, που με έχει όμως μπερδέψει. Με πιο τρόπο πλήρωσατε το fee για το assessment στους Engineers Australia? Το έμβασμα θέλει ΙΒΑΝ, η τραπεζική επιταγή μου απάντησαν με email ότι πρέπει να αναφέρει Αυστραλιανή τράπεζα, Paypal δεν δέχονται, η εξουσιοδότηση για την χρέωση της κάρτας δεν μου λέει κανείς πως γίνεται...
                Φίλε fgard, εγώ έκανα assessment με vetassess, αλλά πλήρωσα με πιστωτική... Αυτό που έκανα είναι: 1) υπέγραψα ένα Letter of Authority που μου έστειλαν (εξουσιοδότηση) για να χρεώσουν την κάρτα μου, & 2) επειδή η πιστωτική είχε όριο 300€ (~ 220 ΑUD) και η συνολική χρέωση ήταν 700+ AUD την έκαναν σε τρεις δόσεις(την χρέωση, όχι την πληρωμή...) Όσον αφορά στην τράπεζα δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με το IBAN.... για την επιταγή κοίτα λίγο μήπως μποερις να κάνεις δουλειά μέσω Citybank, που όπως είπαν κάποια άλλα παιδιά εδώ μέσα έιναι η μόνη τράπεζα που μπορείς να μεταφέρεις χρήματα από Ελλάδα - Αυστραλία....
                Αυτά ξέρω, δεν ξέρω αν βοήθησα, ίσως κάποιος άλλος γνωρίζει περισσότερα....
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  Originally posted by fgard View Post
                  Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά απλό, που με έχει όμως μπερδέψει. Με πιο τρόπο πλήρωσατε το fee για το assessment στους Engineers Australia? Το έμβασμα θέλει ΙΒΑΝ, η τραπεζική επιταγή μου απάντησαν με email ότι πρέπει να αναφέρει Αυστραλιανή τράπεζα, Paypal δεν δέχονται, η εξουσιοδότηση για την χρέωση της κάρτας δεν μου λέει κανείς πως γίνεται...
                  Fgard, αν έχεις πιστωτική κάρτα είναι ίσως ο πιο εύκολος τρόπος. Συμπληρώνεις τα στοιχεία της στο application form και αυτό είναι όλο. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται και κάποιο συνοδευτικό χαρτί. Το ίδιο το form τους δίνει την έγκριση να σου χρεώσουν την κάρτα. Όπως όταν αγοράζεις το οτιδήποτε μέσω πιστωτικής χωρίς να είσαι παρόν. Υπογράφεις άλλωστε και γι' αυτό συγκεκριμένα στη αίτηση. Έτσι έκανα και εγώ τότε.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    paidia geia sas.
                    Exw kanei aitisi gia visa 457 kai to grafeio pou proxwraei tis diadikasies exei parei ola ta xartia pou mou zitise.Mhpws gnwrizete poso kairo tha parei gia na ekdothei h visa?
                    euxaristw

                    Comment


                      Originally posted by ENVY View Post
                      paidia geia sas.
                      Exw kanei aitisi gia visa 457 kai to grafeio pou proxwraei tis diadikasies exei parei ola ta xartia pou mou zitise.Mhpws gnwrizete poso kairo tha parei gia na ekdothei h visa?
                      euxaristw
                      Βασική ερώτηση έχεις βρει σπόνσορα? Ο χρόνος εξαρτάται από τον σπόνσορα νομίζω. Δηλαδή αν έχεις σπόνσορα η επεξεργασία της βίζας παίρνει 4-6 μήνες

                      Comment


                        Originally posted by fgard View Post
                        Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά απλό, που με έχει όμως μπερδέψει. Με πιο τρόπο πλήρωσατε το fee για το assessment στους Engineers Australia? Το έμβασμα θέλει ΙΒΑΝ, η τραπεζική επιταγή μου απάντησαν με email ότι πρέπει να αναφέρει Αυστραλιανή τράπεζα, Paypal δεν δέχονται, η εξουσιοδότηση για την χρέωση της κάρτας δεν μου λέει κανείς πως γίνεται...
                        Προσωπικά πριν από κανά δύο χρόνια βέβαια πλήρωσα με την cash card της Πειραιώς που ήταν και e-visa και έτσι τραβήξανε τα χρήματα από το λογαριασμό μου

                        Comment


                          billy, Leyteris, demi ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα δει ότι στο aplication form υπάρχει πρόβλεψη για αριθμό πιστωτικής κάρτας. Μας λείπουν οι ανταποκρίσεις σας... Αντιπροσωπεύετε για μας αυτούς που κατάφεραν να κρατήσουν ζωντανή την ελπίδα ενός καλύτερου αύριο για τους ίδιους και τα παιδιά τους...

                          Comment


                            Γειά σου Μαγδαλένα!! έχουμε το ίδιο πτυχίο!!! χαίρομαι που αξιοποίησες την υπηκοοτητά σου για να κατέβεις στην αυστραλία!

                            Με ενδιαφέρει και εμένα η προοπτική της αυστραλίας! αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο με τον λαβύρινθο των αιτήσεων....

                            θα χαρώ να επικοινωνήσουμε και εκτενέστερα αν σου δοθεί η ευκαιρία και βρείς και χρόνο απο την νέα σου ζωή εκεί

                            Πολλούς συναδελφικούς χαιρετισμούς!

                            Comment


                              παιδια καλησπερα κι απο εμενα... θα μπω κατευθειαν στο θεμα... εχω ξαδερφο με δικια του εταιρεια για να με σπονσοραρει με την 457 βιζα τι υποχρεωσεις εχει απεναντι σε εμενα και στην Αυστραλια... ειμαι μηχανολογος μηχανικος Τει... ο ξαδερφος μου θελει να μου κανει βιζα αλλα δεν μπορει να με κρατησει για 2 χρονια που λεει στην σελιδα της πρεσβειας στις λεπτομερειες για την 457... ξερει καποιος να με βοηθησει?

                              Comment


                                Υπαρχει καποιο υπομνημα για ολες αυτες τις δημοσιευσεις;Ειμαι μηχανικος τει και θα ηθελα να δω τι ακριβως συμβαινειμε την προοπτικη της Αυστραλιας οπως αδεια εργασιας ,χρονος παραμονης κλπ κλπ;

                                Comment

                                Working...
                                X