Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Nikos Mech Eng

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Ρε συ Νικολάκη, αφού είπαμε δεν θα βρεις. Αν ήταν θα είχες βρει..
    Εσύ απο ότι κατάλαβα αυτο που σε ενδιαφέρει στην ουσία είναι το chatting
    Αλλα εντάξει, οποίος θέλει συμετεχει, όπως είπες και πριν
    Παντός η αλήθεια είναι ότι δίνεις κίνητρα, και αυτό είναι καλό. Μπράβο!!

    Comment


      #77
      Originally posted by Go-to-AUS View Post
      Ρε συ Νικολάκη, αφού είπαμε δεν θα βρεις. Αν ήταν θα είχες βρει..
      Εσύ απο ότι κατάλαβα αυτο που σε ενδιαφέρει στην ουσία είναι το chatting
      Αλλα εντάξει, οποίος θέλει συμετεχει όπως είπες και πριν
      Πολλά κατάλαβες..... Πρώτα απ' όλα δεν ξέρεις αν έχω βρει δουλειά ή όχι. Δεν ξέρεις ούτε ποιός είμαι ούτε τι προϋποθέσεις και experties έχω, δεν ξέρεις που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή και από ποιά θέση μιλάω, δεν έχεις ιδέα από τα κίνητρά μου και με την συμπεριφορά σου αμφισβητώ αν θα τα καταλάβεις ποτέ. Θα πρότεινα αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις να το πεις αλλιώς να συνεχίσεις τις διακοπές σου. Και εν πάση περιπτώσει αν δεν σ' αρέσει το chat γιατί συμμετέχεις? Μήπως γιατί είναι το μόνο που έχεις να κάνεις ενώ είσαι εκεί? Εγώ κύριε ανώνυμε, έχω να αναδείξω την συμετοχή μου στο forum σε ερωτήσεις και απαντήσεις. Εσύ τι? Ναι καλά κατάλαβες..... ρίξε μια ματιά στον αριθμό των μηνυμάτων που εμφανίζονται στο profil μου. Τώρα ρίξε μια ματιά και στο δικό σου!

      Παρακαλώ τους Moderators για την προστασία μου και τον σεβασμό των χρηστών από παρεμβάσεις τύπου Go-to-AUS .

      Comment


        #78
        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
        Παρακαλώ τους Moderators για την προστασία μου και τον σεβασμό των χρηστών από παρεμβάσεις τύπου Go-to-AUS .
        Τι είδους προστασία?
        Καθένας εκφράζει τις απόψεις του,μέχρι στιγμής δεν παρατηρήθηκαν ατοπήματα..

        Comment


          #79
          Λοιπόν για όσους παρακολουθούσαν το θέμα και είχαν δει μηνύματα με αύξοντα αριθμό >#84 κατόπιν πρότασής μου και σύμφωνης γνώμης όσων είχαν αναρτήσει μηνύματα διαγράφησαν ως άσχετα με το παρόν θέμα που συζητάμε. Η άμεση παρέμβαση και βοήθεια του Agoriani ήταν καταλυτική. Επίσης συνέβαλε η ευρεία αντίληψη των πραγμάτων της Lucia.

          Συνεχίζουμε σαν να μην έγινε τίποτα.....

          Comment


            #80
            Οικονομικός μετανάστης στην Αυστραλία

            Originally posted by fendy
            Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο να συζητανε τα μελη μεταξυ τους,για το πως ειναι η ζωη και οι συνθηκες εξω.
            Ενταξει,να μπαινουν πληροφοριες,λινκ κ.λ.π,πως να κανεις την βιζα,πως εκεινο πως το αλλο,σιγουρα ειναι κουραστικο στα ιδια τοπικ να γινεται κουβεντα και πληροφορηση,γιατι ανοιγει ο αλλος να παρει καμια πληροφορια και εχει 50 σελιδες να διαβασει...αλλα να υπαρχουν τοπικ,οπου απλα να γινεται κουβεντα,αν μας αρεσει εκεινο η το αλλο,αν θα καταφερουμε να κανουμε εκεινο η το αλλο...μια χαρα το βρισκω.
            Γι αυτο δεν ειναι τα φορουμ?
            Ο κοσμος παιρνει τις πληροφοριες του και διαβαζει τις αποψεις του κοσμου,που δεν σημαινει οτι θα συμφωνει.Αλλος παει ταξιδι σε μια χωρα και δεν του αρεσει,αλλου του αρεσει.Αθρωπινα ειναι αυτα.
            Συμφωνώ και επαυξάνω με την άποψή σου. Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε τοποθέτησή σου. Θα σε παρακαλούσα μόνο επειδή το θέμα το έχω ανοίξει κάτω από το σκεπτικό μετανάστευσης στην Αυστραλία, οι τοποθετήσεις σου να γίνονται μόνο γι' αυτή την περίπτωση και να μην γίνονται συγκριτικές τοποθετήσεις για μετανάστευση σε άλλες χώρες. Υπενθυμίζω ότι ο αρχικός τίτλος του θέματος ήταν "Οικονομικός μετανάστης" (στην Αυστραλία). Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ ξέρω να διαχειριστώ το ζήτημα έτσι όπως μετονομάστηκε από τον Agoriani.... Θέλω να πω ... δεν κάνω καμία ανταπόκριση από την Αυστραλία ... Όμως ο Agoriani διέκρινε ότι η πλειονότητα των members μπαίνει στο forum για να αντλήσει πληροφορίες και όχι για να συζητήσει κάποιο θέμα. Ως πολύ αρχαιότερος από τους περισσότερους εδώ μέσα και ως super moderator νομίζω ότι πρέπει να σεβαστούμε την ενέργειά του να τοποθετήσει το θέμα εκτός του mainstream.

            Τέλος, ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλά στην προσπάθειά μου για μετανάστευση στην Αυστραλία ώστε κάποια στιγμή να αποκτήσει νόημα το "Ανταπόκριση από τον - Nikos Mech Eng". Μέχρι τότε ελπίζω να μην υποστώ τον χλευασμό από τους υπόλοιπους ανταποκριτές.

            Comment


              #81
              Παρά την γενική παρατήρηση που έκανα στο post #79 θα πρότεινα την συνέχιση του θέματος κάτω από τους εξής 2 τύπους οικονομικού μετανάστη: (και οι δύο είναι απελπισμένοι οικονομικά)

              1. Οικονομικός μετανάστης που καλύπτει τις προϋποθεσεις που θέτει το DIAC και η αγορά εργασίας της Αυστραλίας. Δηλαδή, μόρφωση, εκπαίδευση, επαγγελματική εμπειρία, αναγνώριση σπουδών και επαγγέλματος, νεαρή ηλικία, γνώση της αγγλικής γλώσσας. Κάτοχος Visa.
              2. Οικονομικός μετανάστης που καλύπτει τις προϋποθεσεις που θέτει το DIAC. Δηλαδή, μόρφωση, εκπαίδευση μικρότερη από τον (1), επαγγελματική εμπειρία μικρότερη από τον (1), νεαρή ηλικία, γνώση της αγγλικής γλώσσας μικρότερη από τον (1). Κάτοχος Visa.

              Προφανως ο (2) έκανε χρήση κάποιων ιδιαίτερων προσωπικών ιδιοτήτων (ή επιλογών του) και κατάφερε να αποκτήσει visa. Ξέρω ότι το είπα "χοντρά" αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ. Εν πάση περιπτώσει κατάφερε να αποκτήσει visa.
              Τώρα και οι δύο θα πρέπει να μπουν στον στίβο της μάχης, της αναζήτησης εργασίας. Είναι σημαντικό να δώσουμε την εικόνα της προοπτικής του καθενός από τους 2. Εκφράστε εκτιμήσεις ή εμπειρίες σας. Όσοι συμμετέχετε παρακάτω αναλάβετε την ευθύνη των λόγων σας. Αντιληφθείτε ότι επηρεάζετε συνειδήσεις και επιλογές επίδοξων οικονομικών μεταναστών!!!!

              Comment


                #82
                O abdel ειναι μια χαρακτηριστική περίπτωση της 2ης ανωτέρω κατηγορίας. Ρίξτε μια ματιά στην ανταπόκρισή του για να δειτε πως τα βλέπει τα πράγματα!!!

                Comment


                  #83
                  Έγινε το 1ο βήμα.... step by step ... προχωράμε!

                  Σήμερα ήταν μια καλή μέρα! Πολύ καλή! Πέρασα στις εξετάσεις IELTS και προχωράμε με Engineers Australia. Τώρα πρέπει να προετοιμάσω το CDR. Πόσο να μου φάει? 10-20 μέρες? Γύρω στις 10/12/11 υποθέτω ότι θα είμαι έτοιμος να υποβάλλω αίτηση για assessment στους Engineers Australia. Wish me luck!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                    . Wish me luck!
                    We all wish you very good luck!!!!!!!!!!!

                    Comment


                      #85
                      απο οτι ειδα η partner visa χρειαζεται περιπου 6- 8 μηνες για να βγει αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει χρονικο οριο ποτε πρεπει να φυγεις για να πας στην αυστραλια? θελουμε με την γυναικα μου να φυγου,ε του χρονου το δεκεμβρη ποτε νομιζετε οτι πρεπει να ξεκινησουμε τη διαδικασια γιατα χαρτια?

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by dimitrios View Post
                        απο οτι ειδα η partner visa χρειαζεται περιπου 6- 8 μηνες για να βγει αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει χρονικο οριο ποτε πρεπει να φυγεις για να πας στην αυστραλια? θελουμε με την γυναικα μου να φυγου,ε του χρονου το δεκεμβρη ποτε νομιζετε οτι πρεπει να ξεκινησουμε τη διαδικασια γιατα χαρτια?
                        Ξεκίνα από τώρα την ενημέρωση και την συλλογή των χαρτιών.

                        Comment


                          #87
                          και ποτε να καταθεσω την αιτηση ? σε ευχαριστω πολυ

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by dimitrios View Post
                            και ποτε να καταθεσω την αιτηση ? σε ευχαριστω πολυ
                            Δημήτρη, μέχρι να μαζέψεις όλα τα απαιτούμενα χαρτιά, θεωρημένα, apostile, να τα μεταφράσεις κλπ σου παίρνει σχεδόν 2 μήνες. Ξεκίνα από τώρα.

                            Comment


                              #89
                              σε ευχαριστω πολυ

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                                Σήμερα ήταν μια καλή μέρα! Πολύ καλή! Πέρασα στις εξετάσεις IELTS και προχωράμε με Engineers Australia. Τώρα πρέπει να προετοιμάσω το CDR. Πόσο να μου φάει? 10-20 μέρες? Γύρω στις 10/12/11 υποθέτω ότι θα είμαι έτοιμος να υποβάλλω αίτηση για assessment στους Engineers Australia. Wish me luck!
                                Μπραβο!! Και εγω σημερα εμαθα τα αποτελεσματα του IELTS. Πηρα οσο περιμενα δεδομενου οτι θα ηθελα λιγο παραπανω χρονο στο reading και στο writing. Καλη επιτυχια απο εδω και περα για ολους που προχωρανε βημα-βημα για το "φευγα".

                                Comment

                                Working...
                                X