Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα παιδιά και από εμένα και συγχαρητήρια για την όλη κίνησή σας.

    Είμαι 22 στα 23 και σε ένα περίπου μήνα θα έχω δίπλωμα μηχανικού υπολογιστών από το ΕΜΠ. Τελειώνω την σχολή ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ. Σκέφτομαι για το μετά και από ότι φαίνεται στην Ελλάδα τώρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Σκεπτόμενος το εξωτερικό κλπ διάβασα ότι η Αυστραλία αποτελεί έναν καλό προορισμό για μετανάστευση και εργασία και έτσι βρήκα και το φόρουμ. Είναι βέβαια και ο στρατός στην μέση και δεν ξέρω αν παρακάμπτεται (πχ να πάρω υπηκοότητα ή κάτι τέτοιο για να μην πάω καθόλου) ή αν θα πρέπει να περιμένω να τελειώσω και με στρατό.

    Για πείτε μου λοιπόν πως μπορώ να ψάξω? Αυτό που θέλω είναι να δουλέψω εκεί για τουλάχιστον 5 χρόνια και γιατί όχι και να μείνω και περισσότερο. Η ειδικότητά μου είναι μηχανικός λογισμικού.

    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
    Ευχαριστώ.

    Comment


      Originally posted by Chris92 View Post
      ....Για πείτε μου λοιπόν πως μπορώ να ψάξω?
      Μετανάστευση στην Αυστραλία

      Find out about Australian visas, immigration and citizenship.

      Comment


        Καλησπέρα είμαι άνεργος εδώ και 1 χρόνο έχω συγγενείς στην Μελβούρνη που ασχολούνται με εστιατόρια. Ακούω ότι η έκδοση βίζας είναι μια χρονοβόρα διαδικασία και απαιτεί και αρκετά χρήματα και ενώ έχω αρχίσει να απελπίζομαι αναρτιέμαι… σε περίπτωση που ένα ωραίο πρωινό πάρω το αεροπλάνο κατέβω στη Μελβούρνη χωρίς άδεια παραμονής χωρίς τίποτα που να δικαιολογεί την παραμονή μου, βρω δουλεία σε ένα εστιατόριο η κάπου άλλου υπάρχει περίπτωση μέσο του εργοδότη μου να φτιάξω τα χαρτιά μου και να αποκτήσω νόμιμη παραμονή ??? Οτιδήποτε γνωρίζετε θα μου φάνει χρήσιμο και σημαντικό ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

        Comment


          Συγνώμη που θα τα ακούσεις εσύ Chris 92, αλλά ήσουν το κερασάκι στην τούρτα. Από όσα έγραψες πιο πολύ με ενόχλησε αυτό που έγραψες ( πχ να πάρω υπηκοότητα ή κάτι τέτοιο για να μην πάω καθόλου )
          Από την στιγμή που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των βάσεων, τα κανάλια όπως και συνηθίζεται άλλωστε έδειξαν σε παράθυρα, τα παιδιά που έπιασαν τις πρωτιές. Ευτυχώς έδειξαν και άλλες περιπτώσεις, έναν αλλοδαπό, μια γιαγιά, μια μητέρα κ.τ.λ.
          Όλοι μα όλοι οι αριστούχοι είπαν την εξής φράση… μάλλον όταν τελειώσω και πάρω το πτυχίο μου, θα φύγω για εξωτερικό.
          Για σιγά ρε παιδιά τι θα γίνει αυτή η χώρα, θα βγάζει επιστήμονες και θα τους παίρνει ο υπόλοιπος πλανήτης δωρεάν. Τα ελληνικά πανεπιστήμια, εγώ θα δεχτώ ότι έχουν όλα τα στραβά του κόσμου, αλλά τα πτυχία που εκδίδουν είναι αναγνωρισμένα παντού. Το στραβό και κακό Ελληνικό δημόσιο ( δηλ. οι Έλληνες φορολογούμενοι ) πληρώνει κάποιους ανθρώπους για να σας μάθουνε γράμματα, εσείς δεν πληρώσατε κάτι είναι δωρεάν σε αντίθεση με άλλες χώρες που τα σκάνε χοντρά για δίδακτρα. Και μην ακούσω ότι πληρώσαμε για φροντιστήρια και ιδιαίτερα, γιατί η απάντηση σε αυτό είναι, είχατε και τα δώσατε ( και καλά κάνατε, δικά σας είναι ) και ότι πολλά παιδιά μπαίνουν στα ΑΕΙ της χώρας χωρίς αυτά.
          Η γυναίκα μου είναι φυσικός ( δεν έχει μόνιμη θέση σε σχολειό ) την είχαν σε κάποια σχολειά να κάνει ενισχυτική διδασκαλία και σας πληροφορώ ότι δεν πάταγε κανένα στο μάθημα εκτός από ένα αγόρι Ελληνόπουλο και δύο κορίτσια από Αλβανία. Το έχει σαν τιμή της και καμάρι της που τα παιδιά αυτά πέρασαν εκεί που ήθελαν !!!
          Από χθες θα έπρεπε να υπάρχει νόμος, όποια χώρα σας πάρει, να πληρώνει και το κόστος των σπουδών σας.
          Πολύ βαρύ να μην θες να πας ούτε φαντάρος, στην χώρα σου( ότι και να είναι αυτή η χώρα… )

          Comment


            Originally posted by NickosK View Post
            Συγνώμη που θα τα ακούσεις εσύ Chris 92, αλλά ήσουν το κερασάκι στην τούρτα. Από όσα έγραψες πιο πολύ με ενόχλησε αυτό που έγραψες ( πχ να πάρω υπηκοότητα ή κάτι τέτοιο για να μην πάω καθόλου )
            Από την στιγμή που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των βάσεων, τα κανάλια όπως και συνηθίζεται άλλωστε έδειξαν σε παράθυρα, τα παιδιά που έπιασαν τις πρωτιές. Ευτυχώς έδειξαν και άλλες περιπτώσεις, έναν αλλοδαπό, μια γιαγιά, μια μητέρα κ.τ.λ.
            Όλοι μα όλοι οι αριστούχοι είπαν την εξής φράση… μάλλον όταν τελειώσω και πάρω το πτυχίο μου, θα φύγω για εξωτερικό.
            Για σιγά ρε παιδιά τι θα γίνει αυτή η χώρα, θα βγάζει επιστήμονες και θα τους παίρνει ο υπόλοιπος πλανήτης δωρεάν. Τα ελληνικά πανεπιστήμια, εγώ θα δεχτώ ότι έχουν όλα τα στραβά του κόσμου, αλλά τα πτυχία που εκδίδουν είναι αναγνωρισμένα παντού. Το στραβό και κακό Ελληνικό δημόσιο ( δηλ. οι Έλληνες φορολογούμενοι ) πληρώνει κάποιους ανθρώπους για να σας μάθουνε γράμματα, εσείς δεν πληρώσατε κάτι είναι δωρεάν σε αντίθεση με άλλες χώρες που τα σκάνε χοντρά για δίδακτρα. Και μην ακούσω ότι πληρώσαμε για φροντιστήρια και ιδιαίτερα, γιατί η απάντηση σε αυτό είναι, είχατε και τα δώσατε ( και καλά κάνατε, δικά σας είναι ) και ότι πολλά παιδιά μπαίνουν στα ΑΕΙ της χώρας χωρίς αυτά.
            Η γυναίκα μου είναι φυσικός ( δεν έχει μόνιμη θέση σε σχολειό ) την είχαν σε κάποια σχολειά να κάνει ενισχυτική διδασκαλία και σας πληροφορώ ότι δεν πάταγε κανένα στο μάθημα εκτός από ένα αγόρι Ελληνόπουλο και δύο κορίτσια από Αλβανία. Το έχει σαν τιμή της και καμάρι της που τα παιδιά αυτά πέρασαν εκεί που ήθελαν !!!
            Από χθες θα έπρεπε να υπάρχει νόμος, όποια χώρα σας πάρει, να πληρώνει και το κόστος των σπουδών σας.
            Πολύ βαρύ να μην θες να πας ούτε φαντάρος, στην χώρα σου( ότι και να είναι αυτή η χώρα… )
            http://www.patriotaki.net/users/2860-2/#vmessage1386



            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Δεν διαφωνώ με αυτά που διάβασα jimathens στους συνδέσμους σου. Η Ελλάδα όμως δεν ήταν πάντα όπως ειναι σήμερα , σε αυτό το αίσχος !! Υπήρχαν δουλειές !! Έχουμε μερίδιο ευθύνης όλοι μας , μας βόλευε πιο πολύ η παροχή υπηρεσιών και όχι η παραγωγή . Να σταματήσουν τώρα τον μεγάλο αριθμό φοιτητών στα ΑΕΙ. Έχουμε γεμίσει καθηγητές , γιατρούς , μηχανικούς κτλ άνεργους. Να βγάζουν όσους χρειάζεται η χώρα, για να έχουν και αυτοί δουλειά. Αλλά δεν τολμάει κανεις πολιτικός να το κάνει αυτό, γιατι υπάρχει χρήμα πίσω απο όλο αυτό . Ενοίκια σπιτιών, φροντιστήρια , ιδιαίτερα κτλ και το πιο σημαντικό , κρύβουν την πραγματική ανεργία της χώρας.

              Comment


                Originally posted by NickosK View Post
                Συγνώμη που θα τα ακούσεις εσύ Chris 92, αλλά ήσουν το κερασάκι στην τούρτα. Από όσα έγραψες πιο πολύ με ενόχλησε αυτό που έγραψες ( πχ να πάρω υπηκοότητα ή κάτι τέτοιο για να μην πάω καθόλου )
                Από την στιγμή που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των βάσεων, τα κανάλια όπως και συνηθίζεται άλλωστε έδειξαν σε παράθυρα, τα παιδιά που έπιασαν τις πρωτιές. Ευτυχώς έδειξαν και άλλες περιπτώσεις, έναν αλλοδαπό, μια γιαγιά, μια μητέρα κ.τ.λ.
                Όλοι μα όλοι οι αριστούχοι είπαν την εξής φράση… μάλλον όταν τελειώσω και πάρω το πτυχίο μου, θα φύγω για εξωτερικό.
                Για σιγά ρε παιδιά τι θα γίνει αυτή η χώρα, θα βγάζει επιστήμονες και θα τους παίρνει ο υπόλοιπος πλανήτης δωρεάν......
                Πρωτον...δεν ειδα πουθενα ,να γραφει ο ανθρωπος που ρωτησε...οτι θελει να παρει υπηκοοτητα ,ή κατι τετοιο...για να μην παει καθολου.

                Το πού να μην παει καθολου και τί εννοεις ,εσυ το ξερεις.Ο ανθρωπος δεν εγραφε κατι τετοιο.Αν εννοεις στρατο...γιατι κανεις και σχετικη μνεια στο τέλος,απορω πώς το συμπερανες.

                Και αν και δεν αφορά κανεναν κι ουτε θα μας δωσει και λογαριασμο ,αν πηγε στρατο...Το εχει δηλωσει σε άλλο post του ,οτι εχει τελειωσει με τον στρατο...

                Και δευτερον ,σε site για μεταναστευση ,εκανε την ερωτηση του...
                Και ειναι αξια αποριας ,η "επιθεση" που του εγινε και χωρις λόγο...

                Επισης ,απο πού εβγαλες το συμπερασμα ,οτι εχει πτυχιο ΑΕΙ και εγραψες ,οσα του εγραψες ,περι επιστημονων ,που τους σπουδαζει η Ελλαδα και φευγουν στο εξωτερικο...αδυνατώ να το καταλαβω...Οταν μαλιστα ,εχει δηλωσει σε άλλο του post..οτι εχει απολυτηριο λυκειου και μόνο..

                Τα περί θητειας στον στρατο ,που καποιοι δεν θελουν να υπηρετησουν...ουτε κι αυτο καταλαβα ,πού κολλαει για τον φίλο ,που ρωτησε για μεταναστευση στην Αυστραλια...

                Οπως αντιλαμβανομαι ,διαβαζοντας δικα σου posts -εκ των οποιων ,παραθετω ενα ,παρακάτω- και συ για μεταναστευση ενδιαφερεσαι...Στην Γερμανια ( Αν και θα ηθελες καλυτερα την Αγγλια).

                Και δεν καταλαβαινω ,γιατι του εγραψες ,οσα του εγραψες και μαλιστα ,εδω ,στο patriotaki.net ,που ειναι site για μεταναστευση...

                *Θα παρακαλεσω ,να σεβομαστε την αγωνια και την απελπισια των ανθρωπων ,που ψαχνουν την ελπιδα ,σε οποιο μερος του κοσμου κι αν ειναι να την βρουνε...

                *Και θα παρακαλεσω...να μη γεμιζει το thread με posts ασχετα με το θεμα ,που ειναι ερωτησεις για την μεταναστευση στην Αυστραλια..

                Συζητησεις ,επι παντος επιστητου...γινονται σε άλλη σχετικη ενοτητα


                Originally posted by NickosK View Post
                Υπομονή συνάδελφε, δουλειά στον τομέα μας υπάρχει και μάλιστα εχει και μεγάλη ζήτηση. Εγώ θα προτιμούσα να δουλέψω Αγγλία αλλά θα πρέπει να τα αλλάξω όλα δίπλωμα κάρτα οδηγού κ.τ.λ. Και αυτό ειναι κόστος ( αναμονή άπραγος στην Αγγλία ) Εχω στα πλάνα μου την Γερμανία και δουλεύω πάνω σε αυτό. Μέσα Σεπτέμβρη θα εχω πάρει και το ADR μου και θα ανέβω επάνω με το ΙΧ μου για να κανω κάποιες επαφές. Δεν εχω πρόταση ούτε πρόσκληση απο κανέναν , θα μείνω σε ένα hostel για δέκα ημέρες και ο Θεός βοηθός. Απο ότι γράφεις έχεις εμπειρία απο transport, το ίδιο και εγώ , θα επιλέξω πόλη μετά κάθε μέρα στην βιομηχανική ζώνη για επαφές με τα βιογραφικά στο χέρι. Δεν γίνει κάτι επιστροφή πίσω , το μόνο που θα χάσω θα ειναι μερικά ευρώ αλλά πιστεύω ότι θα εχω βάλει ένα λιθαράκι στην προσπάθεια μου για κάτι καλύτερο. Καλή τύχη σου εύχομαι και σε εσένα.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by mike al View Post
                  Καλησπέρα είμαι άνεργος εδώ και 1 χρόνο έχω συγγενείς στην Μελβούρνη που ασχολούνται με εστιατόρια. Ακούω ότι η έκδοση βίζας είναι μια χρονοβόρα διαδικασία και απαιτεί και αρκετά χρήματα και ενώ έχω αρχίσει να απελπίζομαι αναρτιέμαι… σε περίπτωση που ένα ωραίο πρωινό πάρω το αεροπλάνο κατέβω στη Μελβούρνη χωρίς άδεια παραμονής χωρίς τίποτα που να δικαιολογεί την παραμονή μου, βρω δουλεία σε ένα εστιατόριο η κάπου άλλου υπάρχει περίπτωση μέσο του εργοδότη μου να φτιάξω τα χαρτιά μου και να αποκτήσω νόμιμη παραμονή ??? Οτιδήποτε γνωρίζετε θα μου φάνει χρήσιμο και σημαντικό ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
                  Σου εχω ,ηδη ,απαντησει ,πριν ενα μηνα,για την περιπτωση σου...Και ο μεταναστευτικος νόμος της Αυστραλιας ,δεν εχει αλλάξει ,απο τότε..Σου παραθετω ,πάλι την τοτε απαντηση μου...

                  Δεν ειναι το θεμα ,αν θα παρει χρονο ή αν στοιχιζει ,η work visa...Αλλά το οτι δεν μπορεις ,εσυ ,να παρεις τετοια βιζα...

                  Κι ουτε γινεται να παρεις ενα αεροπλανο ,να κατεβεις με τουριστικη βιζα για να βρεις ,απο κει ,σπονσορα-εργοδοτη και να παρεις work visa..

                  Τους λογους ,που δεν μπορεις ,εσυ ...στους εχω ηδη γραψει ,στο πιο κατω post...Λυπαμαι ,αλλά δεν μπορεις να κανεις αυτο που ρωτησες..

                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Originally posted by kostaskavala View Post
                    αγαπητοι φίλοι του πατριωτακι καλημερα απο Κρήτη!
                    Εγω και η γυναικα μου είμαστε δυο υποψήφιοι για μεταναστευση αλλά υπο προυποθέσεις.
                    Το πατριωτακι, δηλαδή όσοι συμμετεχετε και γραφετε τις εμπειρίες σας, μας έχετε βοηθήσει τρομερά, να διατυπώσουμε μία ξεκάθαρη και ρεαλιστική εικόνα του τί σημαίνει μετανάστευση και τι περίπου μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς που μεταναστεύει στην Αυστραλία συγκεκριμένα αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο.
                    Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για την βοήθεια, είστε πολύ χρήσιμοι.
                    Στο νέο θέμα που εισάγω σήμερα θα ήταν καλό να μοιραστούμε μερικές πληροφορίες σχετικά με εκπαιδευτικούς (δασκάλους, φιλολόγους και μερικές ακόμη ειδικότητες) που μπορούν να αποσπαστούν σε ελληνικά σχολεία στην Αυστραλία.
                    Ένας τροπος να δεί κανείς την μετανάστευση στην Αυστραλία και είναι εκπαιδευτικός στην Ελλάδα είναι να ζητήσει απόσπαση. Σήμερα το επιμίσθιο που δίνεται είναι αν δεν κανω λάθος στα 1878 Δολ Αυστραλίας /μήνα + τον μισθό στην Ελλάδα.
                    Αυτό σημαίνει με σημερινές ισοτιμίες ότι ένας που πάιρνει πχ 900 ευρώ στην Ελλάδα + το επιμίσθιο θα είναι στα 1350 (περίπου) + 1878= 3228 δολλαρια Αυστραλίας περίπου.
                    Ας πούμε ότι πιθανότερα μέρη απόσπασης είναι η Μελβούρνη, το Σίδνευ και το Περθ (και μερικά ακόμη)
                    Γνωρίζουμε ότι:α. ο σύζυγος του αποσπασμένου αποκτά δικαίωμα να εργαστεί.
                    β. Η αποσπαση είναι για 3 χρόνια.
                    Είναι μία περίπτωση να έρθει κανείς και να κυνηγήσει την μόνιμη βίζα παραμονής μόνο σε περίπτωση που μπορέι να βρεί εκεί μόνιμη εργασία μετά την λήξη της απόσπασης.
                    Όσοι είστε κάτοικοι Αυστραλίας μπορείτε να βοηθήσετε στα εξής;
                    Γνωρίζει κάποιος;
                    1.ποιό είδος βίζας εγκρίνεται για τον συγκεκριμένο λόγο; (για να βρούμε και το κόστος)
                    2. ποιές οι τιμές ενοικίασης (περίπου) για σπιτι ή διαμέρισμα 1 ή 2 υπνοδωματίων;
                    3. έξοδα αυτοκινήτου (αγορά συντήρηση, χοντρικά)
                    4. εξοδα βρεφονηπιακού σταθμού
                    5. δυνατότητα να βρεί κανείς εργασία; (οτιδήποτε αρχικά)
                    όλες οι παραπάνω ερωτήσεις ανάλογα φυσικά με την πόλη που γνωρίζει κανείς.

                    ήδη από ανταποκρίσεις ξέρουμε ότι το ποσό των 3300 δολ περίπου είναι μικρό για ζευγάρι σε μεγάλη πόλη. Αν υπάρχει και παιδί το κόστος ανεβαίνει. Θα πρέπει να εργαστεί φυσικά και ο σύζυγος. Τι δουλειές όμως υπάρχουν και σε τι ημερομίσθια περίπου; θα μπορεί άραγε (με άδεια εργασίας φυσικά) να βρέι και ο σύζυγος μία δουλειά για 2000 δολλάρια το μήνα; Με 5000 συνολικά το μήνα καλύπτει κανείς τα έξοδα διαβίωσης σε μία μεγάλη πόλη πχ Μελβούρνη;
                    Ας ξεκινήσουμε με αυτά για αρχή και βλέπουμε
                    κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη
                    Ένα χρήσιμο Link για μελέτη, για όσους ενδιαφέρονται
                    να εργαστούν ώς αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί στην Αυστραλία :

                    Σοβαρότατες καταγγελίες από ομάδα εκπαιδευτικών αποσπασμένων στην Αυστραλία | AlfaVita - Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο

                    Comment


                      Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου την παρέα.
                      Έχουμε αποφασίσει με την οικογένεια μου να μεταναστεύουμε στην Αυστραλία. Εγώ είμαι Ιατρικός Φυσικός (Medical Physicist ANZSCO 234914) και από ότι είδα μέσα στην λίστα των επαγγελμάτων που δίνουν πόντους στην Αυστραλία.
                      Από ότι έχω καταλάβει
                      1. θα χρειαστώ σίγουρα IELTS πάνω από 7, άρα θα πρέπει να δώσω εξετάσεις.
                      2. Θα πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου (Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό) στο Australasian College of Physical Scientists and Engineers in Medicine (ACPSEM). Εδώ προκύπτει η πρώτη ερώτηση πρέπει να έχουν σφραγίδα της Χάγης ή αρκεί η μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών?.
                      3. Αφού γίνουν τα παραπάνω συμπληρώνω την EOI αίτηση στο imm.gov.au ώστε να μπορέσω να εκδώσω visa.

                      Και μετά?
                      Έχω δει διάφορα site ευρέσεως εργασίας όπου μπορώ να αιτηθώ για δουλεία.
                      Αλλά μέσα από το EOI μπορώ να βρω δουλεία?


                      Θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω εργασία στην Ελλάδα οπότε δεν με πιέζει ο χρόνος αλλά και θέλω να έχω βρει δουλεία πριν. Επίσης η γυναίκα μου έχει τον θείο της και την θεία της εκεί όπου μπορούν να μας καλέσουν και να μας φιλοξενήσουν και για 2 μήνες όπως μας είπαν.

                      Ευχαριστώ πολυ

                      Comment


                        Originally posted by nz35 View Post
                        Ένα χρήσιμο Link για μελέτη, για όσους ενδιαφέρονται
                        να εργαστούν ώς αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί στην Αυστραλία :

                        Σοβαρότατες καταγγελίες από ομάδα εκπαιδευτικών αποσπασμένων στην Αυστραλία | AlfaVita - Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο



                        σ ευχαριστώ πολύ nz35
                        πολυ χρησιμο το post
                        τα ίδια περίπου μας είπε και συνάδελφος που είναι ήδη στην αυστραλία μετά απο τηλ επικοινωνία.
                        Πλησιάζει η ώρα της απόφασης. Η απόσπαση θα βγεί από στιγμή σε στιγμή και είμαστε ακόμη διστακτικοί για να πουμε το ναι και να ξεκινήσουμε για down under. Δύσκολα ακούγονται τα πράγματα, και το να μπούμε σε περιπέτειες, από την μία είναι δελεαστικό και ενδιαφέρον, από την άλλη.....έχει ταλαιπωρία.....και πολλά έξοδα.....τις επόμενες μέρες θα καταλήξουμε.
                        Stay in Hellas? or fly to Melbourne?

                        Comment


                          Καλημέρα Kostaskavala, λυσε μου σε παρακαλω μια απορια: αν κανει ο εκπαιδευτικος αιτηση για αποσπαση στο εξωτερικο, μπορει να αρνηθεί όταν βγουν οι αποσπασεις και παιρνουν μετα τον αμεσως επομενο από τον πινακα;Κι αν αρνηθεί, υπαρχουν κυρωσεις π.χ. να χανει την οργανικη του και να παραμενει στη διαθεση της Α/βαθμιας οπου ανηκει;
                          Ψαχνω κι εγω πληροφοριες για το θεμα ων εκπαιδευτικων κι αν γνωρίζετε καπους ηδη εγκαταστημένους εκει, θα μπορουσες να μου δωσεις πληροφοριες; Κι εμενα με θορυβησε η επιστολή των απληρωτων εκπαιδευτικων εκει.
                          Ριξε και μια ματια σ' αυτό:

                          Comment


                            Από vertigo

                            "Το θεμα ,ειναι ,αν θα πληρωνεται χωρις καθυστερηση ,ο αποσπασμενος...με οσα συμβαινουν ,στην Ελλαδα...που μεχρι τον Ιουνη ,υπηρχε για τους εν Αυστραλια , τριμηνη σταση πληρωμων ,του επιμισθιου ,οπως εχω διαβασει.Και απαγορευεται ,να κανει ,οποιαδηποτε άλλη δουλεια ,ο αποσπασμενος...Ουτε ιδιαιτερα ,ουτε σε κοινοτικα σχολεια ,που μαθαινουν Ελληνικα σε παιδακια ,ουτε καν ,εθελοντικη εργασια.Μονο ,την συγκεκριμενη δουλεια ,σε συγκεκριμενα σχολεια....Οπως πχ ,οταν τους ειχαν βαλει ,ολους ,σε αδεια ανευ αποδοχων και παρεμεναν ,εργαζομενοι του Ελληνικου δημοσιου ,που δεν τους απαγορευε να δουλεψουν αλλού...αλλά στην Αυστραλια ,απαγορευοταν να δουλεψουν ,οπουδηποτε αλλού ,συμφωνα με τους όρους της βιζας..Ενω πχ στην Γερμανια ,που δεν χρειαζεται βιζα , θα μπορουσαν να απασχοληθουν ,οταν συνεβη αυτο,σε οποιαδηποτε δουλεια..."

                            Φανταζομαι vertigo ότι τα πραγματα αλλαζουν στην περιπτωση που ο συζυγος είναι Αυστραλος υπηκοος κι εχουν τα παιδια γινει Australian citizens by descent. Αρα σε αυτή την περιπτωση η αποσπασμενη εκει εκπαιδευτικος μαμα της οικογενειας μπορει να παρει partner visa και να μπoυν και επιδόματα από centerlink και αλλα δικαιώματα (γιατρους,σχολεια κ.α.) Σ'αυτην την περιπτωση η μαμα θα μπορουσε να διδαξει και αλλου, ακομα κι αν βρίσκεται στην διαδικασια έγκρισης της βιζας; Ή θα πρεπει να παρει το teacher training και μετα να κανει μαθηματα και αλλου; Επισης, με partner visa παλι χρειαζεσαι IELTS για δουλειες;

                            Comment


                              Originally posted by Nikitse View Post
                              Καλημέρα Kostaskavala, λυσε μου σε παρακαλω μια απορια: αν κανει ο εκπαιδευτικος αιτηση για αποσπαση στο εξωτερικο, μπορει να αρνηθεί όταν βγουν οι αποσπασεις και παιρνουν μετα τον αμεσως επομενο από τον πινακα;Κι αν αρνηθεί, υπαρχουν κυρωσεις π.χ. να χανει την οργανικη του και να παραμενει στη διαθεση της Α/βαθμιας οπου ανηκει;
                              Ψαχνω κι εγω πληροφοριες για το θεμα ων εκπαιδευτικων κι αν γνωρίζετε καπους ηδη εγκαταστημένους εκει, θα μπορουσες να μου δωσεις πληροφοριες; Κι εμενα με θορυβησε η επιστολή των απληρωτων εκπαιδευτικων εκει.
                              Ριξε και μια ματια σ' αυτό:
                              http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέ...-society-7129/
                              αν αρνηθεί κάποιος δεν έχει δικάιωμα για αίτηση για 2 χρόνια. Αν χάνει την οργανική, θέλει ερώτηση στο υπουργείο. Για να μάθεις πληροφορίες για τους εκαπιδευτικούς εκεί στείλε mail στο συντονιστικό γραφείο Μελβούρνης στον κ. Καβουκλή. Είναι πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός, θα σε ενημερώσει σε ότι γνωρίζει.
                              καλή επιτυχία

                              Comment


                                Originally posted by kostaskavala View Post
                                αν αρνηθεί κάποιος δεν έχει δικάιωμα για αίτηση για 2 χρόνια. Αν χάνει την οργανική, θέλει ερώτηση στο υπουργείο. Για να μάθεις πληροφορίες για τους εκαπιδευτικούς εκεί στείλε mail στο συντονιστικό γραφείο Μελβούρνης στον κ. Καβουκλή. Είναι πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός, θα σε ενημερώσει σε ότι γνωρίζει.
                                καλή επιτυχία
                                Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

                                Comment

                                Working...
                                X