Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    kalimera se olous, proteino se osous dhulevoune stin germania, kai ekei pou dhulevoune ama yparxei kapia adeia thesi gia dhuleia, as to anartisoune edho na voithisoume kai kosmo pou pragmatika exei anagki, tha ithela na grapso oti se mia perioxi 30 klm ekso apo tin kolonia, ziteitai vafeas aytokinitou, einai mia epixeirisi pou zitaei akoma ena atomo, meta apo dhyo vdhomadhes i thesi ayti einai keni... osoi endiaferontai as mu stiloun ena minima , kai na sas dhoso tilefona epikoinonias, o anthropos, zitaei empiro vafea aytokinitou

    Comment


      Chrisgr ευχαριστώ πολύ!Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.
      Ευτυχώς ο αντρας μου μιλάει γερμανικά.Συμφωνώ επίσης πως είναι πολύ μεγάλο ρίσκο να πας οικογενειακώς-ειδικά αν δεν υπάρχει δουλεια-αλλά ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο για την οικογένεια του.
      Προσωπικά αν δεν υπήρχε δουλεια δεν θα ανέβαζα τα παιδιά με τίποτα.Αν όμως κλείσει δουλειά ο άντρας μου θα προτιμούσα να είμασταν όλοι μαζί εστω σε μια τρύπα παρά να είμαστε χωρια και να υποφέρουν τα παιδακια μας...
      Ρωτάω για την πανσιον γιατί θέλω να ξεκαθαρίσω τι γίνεται με όλα αυτά και τι αξίζει τελικα.
      Εχουν κανονίσει ο αντρας μου να μείνει σε wg (αν εχω καταλάβει καλά πως είναι η συγκατοικηση-δηλ ενα δωμάτιο με κοινη κουζίνα -τουαλέτα).Ηθελα να μάθω αν έχει μεγάλη επιβάρυνση το να μείνει σε πανσιον ή τουλάχιστον ένα δωμάτιο με τουαλέτα.Απ το ίντερνετ δεν βλέπω τεράστιες διαφορες και γι αυτο προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες,ώστε να καταλάβω καλύτερα τι γίνεται.
      Για ένα ατομο μόνο του,που πιθανόν μες στη βδομάδα να βρει δουλειά-ισως και σε αλλη πόλη ,τί θα προτείνατε?Γιατι αν πάει στο δωμάτιο που του κανόνισαν θα πρέπει να προπληρώσει όλο τον μήνα...άλλαξαν τα δεδομένα τελευταία στιγμή και μας επιασαν απροετοίμαστους δυστυχως....

      Comment


        ego symboulevo na katsei ekei, ena olokliro mina, kai na thelei na vrei spiti, poles fores, zitane kai ta xartia ton teleytaion 3 minon... epomenos as exei ena xarti enos minos oti einai stin dhuleia, kai syghronos menontas ekei, psaxnei gia spiti

        Comment


          το θέμα veronika είναι πως είχε περισσότερες απαντήσεις απο άλλη πόλη-καμιά ώρα μακρια-κι αν τελικά τον παρουν εκεί θα πρέπει να βρει εκει κάτι αμεσα.Τι θα πρέπει να ψάξει εκει αρχικά?Πανσιον-hostel-wg-wohnen auf zeit-πως τα λενε τελως πάντων-....ουφφφφφφφ ζαλιστηκα

          Comment


            ego tha eperna stin arxi opou vro kati oikonomiko, as einai i dhuleia 1 ora makria, stin arxi tha parei mia minaia karta gia na kinithei, kai na gnorisei ligo tin poly pou tha dhulepsei, ton xoro ekei, na parei mia idhea pos einai i times kai klinontas symvoleo, psaxnei gia spiti ekei pou tha dhulepsei, ean i pansion ekei pou tha minei stin asrxi einai oikonomiko as minei gia ena mina... gia na exei to kefali tou iremo, i minaia karta tha aksizei 100 euro peripou, ala as dhei kala tin perioxi , giati mporei stin perioxi pou dhulevei na min exei zitisei treli gia spitia , kai epomenos na vreis amesos, emena mia gnosti mou, eixe paei se mia biomixaniki zoni, ekei dhen exei treno na perasei, kai vrikane spiti se 15 meres, kai mia xara oikonomikotato

            Comment


              Για να δούμε σήμερα τι θα συναντήσει και μετά βλέποντας και κάνοντας-αλλά μάλλον όπως το περιγράφεις το κόβω να γίνεται.
              Ας βρεί με το καλό μια δουλεια και όλα τα αλλα θα έρθουν...απλά διαβάζω τόσα εδω με τα σπίτια που εχω κατααγχωθει.

              Comment


                simera efyge o antra sou?? to spiti einai sovaro thema, ala kai ayto analogos me perioxes kai ti akrivos theleis, se perioxes pou dhen exei to treno konta.. einai ftinotera kai exeis anesi epilogis, se perioxi pou pernaei to treno i eisai kapou 20 klm apo to ketro mia megalis polis ekei ta themata dhyskoleyontai.. ego gia to dheytero spiti gia na vro, ksero kai germanika na milao, dhen yparxoun edho enoikiastiria sto dromo.... gia na vgeis, mono efimeridhas kai internet ekana pou les, 4 mines gia to dheytero spiti, kai me xartia apo tin dhuleia, ola kanonika, ala edho pernaei to treno kai einai kentrika, epomenos, pigena kai mu legane perimenoun aloi 30 stin seira, kai opou laxi o kliros... min anghonese omos, prota i dhuleia, kai meta ola ta ala ginontai

                Comment


                  Ναι σημερα εφυγε
                  Εχεις δίκιο πρώτα η δουλειά και μετά όλα θα ερθουν.
                  Αγχώνομαι γιατί θέλω να ξέρω τι θα αντιμετωπίσει,να μπορέσω να τον στηρίξω όσο γίνεται.Με το ίντερνετ εκείνος δεν τα πάει και τόσο καλά αλλά ευτυχώς μιλάει γερμανικά οπότε από κοντά δεν έχει πρόβλημα να συννενοηθει

                  Comment


                    ama mporei na milisei germanika einai mia xara, i glossa lynei pola problimata, min anghonese oute na stenoxoriesai, 2 ores makria einai eladha apo germania, na tou pane stin arxi ola kala , kai na aneveite kai eseis..

                    Comment


                      Originally posted by Penelope-v View Post
                      Για να δούμε σήμερα τι θα συναντήσει και μετά βλέποντας και κάνοντας-αλλά μάλλον όπως το περιγράφεις το κόβω να γίνεται.
                      Ας βρεί με το καλό μια δουλεια και όλα τα αλλα θα έρθουν...απλά διαβάζω τόσα εδω με τα σπίτια που εχω κατααγχωθει.
                      Να σας ευχηθώ και εγώ Καλή Επιτυχία! Νομίζω εφόσον ξέρει γερμανικά και έχει και ειδικότητα, τα πράγματα είναι καλύτερα.

                      Comment


                        Originally posted by veronika View Post
                        ama mporei na milisei germanika einai mia xara, i glossa lynei pola problimata, min anghonese oute na stenoxoriesai, 2 ores makria einai eladha apo germania, na tou pane stin arxi ola kala , kai na aneveite kai eseis..
                        Originally posted by nk_christina View Post
                        Να σας ευχηθώ και εγώ Καλή Επιτυχία! Νομίζω εφόσον ξέρει γερμανικά και έχει και ειδικότητα, τα πράγματα είναι καλύτερα.
                        Ευχαριστώ πολύ κοριτσια!Ειναι ανεκτίμητη η συμπαράσταση που νιώθεις ακόμα κι απο κάποιον που δεν γνωρίζεις προσωπικα

                        Comment


                          και απο εμενα οτι καλυτερο καλη αρχη στην νεα ζωη, που πατε να φτιαξεται και συντομα όλη η οικογενεια σας να ενωθει!!!

                          Comment


                            Φιλε Αλεξ που ακριβως εκανες την ατιηση και πως λεγεται αυτη η αιτηση για να παρεις τα μισα πισω μετα απο την επιτευξη του Β1; Στη Volkshochschule απ΄ευθιας γινεται αυτη η αιτηση η στο Arbeitsamt η σε καποιο αλλο κρατικο φορεα;

                            Παρομοια γραφει και ο kostaszaf αλλα δεν αναφερει που γινεται η αιτηση και πως λεγεται το εγγραφο.

                            Ευχαριστω πολυ.

                            Originally posted by AlexBez View Post
                            Καλημέρα, δεν είμαι ειδήμων Τίνα, αλλα βλέπω δεν σε έχει απαντήσει κανείς εως τώρα, επομένως θα σου πω σε αυτά που ξέρω εγώ....
                            1. Όταν είσαι άνεργος σου πληρώνουν όλα τα δίδακτρα στο Αrbeitsamt, όταν δεν είσαι (όπως ήμουν εγώ όταν ήρθα πρίν 9 μήνες), σου πληρώνουν τα μισά. Δηλαδή έδινα περίπου 120€ τον μήνα στο VHS για καθημερινό μάθημα Δευτέρα εώς Παρασκευή απο τις 08.30 εώς τις 12.45. Επειδή το πήρα κανονικά το Β1, με την πρώτη, έκανα πριν μια βδομάδα αίτηση και θα μου επιστρέψουν πίσω στο τέλος του μηνός τα μισά απο ότι έχω δώσει, δηλαδή 325€.
                            Originally posted by kostaszaf View Post
                            Χριστινα αμα δεν σου βγει δωρεαν(αναλογως τα εισοδηματα,συνηθως δωρεαν ειναι σε οσους παιρνουν βοηθηματα) θα πρεπει να πληρωνεις 1,20 την ωρα για 600ωρες Integrationskurs+60 ωρες orientierungskurs που ειναι για το Β1 αφου κανεις την αιτηση σου ερχεται ο κωδικος σου μαζι με μια λιστα με τα σχολεια και με τις επεξηγησεις και στα ελληνικα.Αν περασεις με επιτυχια τις εξετασεις εχεις το δικαιωμα να παρεις τα μισα χρηματα πισω.Το χαρτι αυτο ισχυει για 2 χρονια.

                            Comment


                              Originally posted by SaKiss View Post
                              Φιλε Αλεξ που ακριβως εκανες την ατιηση και πως λεγεται αυτη η αιτηση για να παρεις τα μισα πισω μετα απο την επιτευξη του Β1; Στη Volkshochschule απ΄ευθιας γινεται αυτη η αιτηση η στο Arbeitsamt η σε καποιο αλλο κρατικο φορεα;

                              Παρομοια γραφει και ο kostaszaf αλλα δεν αναφερει που γινεται η αιτηση και πως λεγεται το εγγραφο.

                              Ευχαριστω πολυ.
                              Λοιπον την αιτηση την κανεις στην Bundesamt fur migration und Fluchtlinge (ομοσπονδιακη υπηρεσια μεταναστευσης και προσφυγων) θα πρεπει να μην εχουν περασει τα 2χρονια για να παρεις επιστροφη (Ruckerstattung des Kostenbeitrags)ετσι λεγεται.Αν δεν ξερεις γερμανικα την αρχικη αιτηση μπορεις να πας σε γραφειο της caritas και να στην φτιαξουν.
                              Ελπιζω να βοηθησα,οτι αλλο θες και ξερω ρωτα.
                              όπου γής και πατρίς........

                              Comment


                                Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου Κωστα,

                                πηγα στη σελιδα του BAMF και βρηκα τις απαραιτητες αιτησεις.

                                Originally posted by kostaszaf View Post
                                Λοιπον την αιτηση την κανεις στην Bundesamt fur migration und Fluchtlinge (ομοσπονδιακη υπηρεσια μεταναστευσης και προσφυγων) θα πρεπει να μην εχουν περασει τα 2χρονια για να παρεις επιστροφη (Ruckerstattung des Kostenbeitrags)ετσι λεγεται.Αν δεν ξερεις γερμανικα την αρχικη αιτηση μπορεις να πας σε γραφειο της caritas και να στην φτιαξουν.
                                Ελπιζω να βοηθησα,οτι αλλο θες και ξερω ρωτα.

                                Comment

                                Working...
                                X