Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Areti View Post
    Γειά σου Κική και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Γερμανικά είχα ξεκινήσει πριν 6 μήνες να μαθαίνω μόνη μου μέσω internet και μόλις ήρθα εδώ και βρήκα διαμέρισμα, δηλώθηκα και τα σχετικά, γράφτηκα και στο σχολείο. Γερμανικά λοιπόν ήξερα τα βασικά έτσι ώστε να μπορώ να συνεννοούμαι δλδ επίπεδο Α2 αρχές Β1. Στο σχολείο έδωσα το τεστ και τα πήγα πολύ καλά και ήθελαν να με βάλουν στην τάξη Β2 αλλά προτίμησα να ξεκινήσω απο την Β1, που είμαι τώρα. Χωρίς καθόλου γερμανικά είναι δύσκολο. Να ξέρεις ότι οι γερμανοί δεν έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση τους ανθρώπους που δεν μιλάνε γερμανικά και τους θεωρούν χαζούς (ειδικά οι αμόρφωτοι άνθρωποι, που είναι και πολλοί). Ορισμένες φορές αυτό είναι προς το συμφέρον σου και ορισμένες όχι, ανάλογα με την περίπτωση. Πάντως η ποιότητα της ζωής ανεβαίνει αισθητά όταν κάποιος γνωρίζει την γλώσσα.
    Ateth mou se parakoloutho k esena bravo,kalh tyxi.na se rothiso ayto to spiti poy meneis einai tipu hostel?ama paradeigma hrtha sthn germania k den exo kanenan k glossa ligo, pos mporo na noikiaso ena domatio esto hostel,tha paro sta thl pou einai sto internet?kai exo vrei kati domatia pou lei 18 euro thn vradia ti einai?

    Comment


      αντζελika

      Originally posted by αντζελika View Post
      xronia sou polla.hthela na se rotiso an vrhkes tpta gia glossa?
      xronia polla αντζελika!!! piga k rwtisa ekei p m eipe o filos alla leei 250 €ton mina. alla meta vrika ena allo frontistirio k mas eipe 100€ ton mina alla k apogeumatino k etsi logika tha ksekinisw apo ton allwn mina k einai gia 9 mines. k meta mporw na paw k ena akoma frontistirio mas eipe p einai gia to epaggelma m (mixanikos autokinitwn) na mathw orologies k etsi! tha doume!

      Comment


        Originally posted by andreass87 View Post
        xronia polla αντζελika!!! piga k rwtisa ekei p m eipe o filos alla leei 250 €ton mina. alla meta vrika ena allo frontistirio k mas eipe 100€ ton mina alla k apogeumatino k etsi logika tha ksekinisw apo ton allwn mina k einai gia 9 mines. k meta mporw na paw k ena akoma frontistirio mas eipe p einai gia to epaggelma m (mixanikos autokinitwn) na mathw orologies k etsi! tha doume!
        ok.euxaristo polu pou apantises,ama kati kainourgio na vreis enimerose se parakalo.:

        Comment


          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ....
          ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ..
          ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ
          ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΜΑ ΒΓΑΛΩ ΕΔΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ???ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΜΕ ΝΤΑΛΙΚΑ .....ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ...

          Comment


            Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
            ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
            εδώ και εδώ

            Comment


              μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει. σαβατο ανεβαινω στο μοναχο και θελω να μαθω αν υπαρχει σταθμος τρενου στο αεροδρομιο η ποσο ευκολο θα μου ειναι να βρω τον σταθμο τρενου για να μεταφερθω σε ενα κοντινο χωριο? παρακαλω οποιος γνωριζει απο μοναχο να μου δωσει τα φωτα του.

              Comment


                Originally posted by capamble View Post
                μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει. σαβατο ανεβαινω στο μοναχο και θελω να μαθω αν υπαρχει σταθμος τρενου στο αεροδρομιο η ποσο ευκολο θα μου ειναι να βρω τον σταθμο τρενου για να μεταφερθω σε ενα κοντινο χωριο? παρακαλω οποιος γνωριζει απο μοναχο να μου δωσει τα φωτα του.
                Υπάρχει και μετρό και s-bahn, ψάξε λίγο στο site του αεροδρομίου εισητήριο κοντα στα 15 ευρώ ήταν όταν πήγα εγώ
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Αμα πάς με το κανονικό το τραίνο (όχι το ICE) αγόρασε Bayer Ticket.
                  Κάνει 29 € και είναι μέχρι 5 άτομα και ισχύει για όλα τα μέσα (λεωφορείο,τραμ, U-Bahn, S-Bahn).
                  Απο εκεί που θα σταματήσει το τραίνο στο σταθμό θα κατέβεις κάτω και θα πάρεις το S8 ή S1 και σε πάει κατευθείαν στο αεροδρόμιο.

                  Comment


                    geia sas paidia eimai germania peripou 15 meres megali empeiria tha sas tin po kapoia stigmi exo megalo problima eimai sto wuppertal kai xreiazome epeigontos kati ftino gia diamoni gia liges meres sas parakalo oti pio ftino ginete opoios mporesei na boithisei oso ginete pio grigora euxaristo poli ek ton proteron

                    Comment


                      Originally posted by eleni1981 View Post
                      wuppertal
                      Wohnung Wuppertal : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in Wuppertal

                      zwischenmiete.de - Kostenlose und provisonsfreie Wohnungs-B

                      Comment


                        Originally posted by eleni1981 View Post
                        geia sas paidia eimai germania peripou 15 meres megali empeiria tha sas tin po kapoia stigmi exo megalo problima eimai sto wuppertal kai xreiazome epeigontos kati ftino gia diamoni gia liges meres sas parakalo oti pio ftino ginete opoios mporesei na boithisei oso ginete pio grigora euxaristo poli ek ton proteron
                        products

                        Apo 34 euro tin nixta, poli kala domatia!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Originally posted by capamble View Post
                          μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει. σαβατο ανεβαινω στο μοναχο και θελω να μαθω αν υπαρχει σταθμος τρενου στο αεροδρομιο η ποσο ευκολο θα μου ειναι να βρω τον σταθμο τρενου για να μεταφερθω σε ενα κοντινο χωριο? παρακαλω οποιος γνωριζει απο μοναχο να μου δωσει τα φωτα του.
                          φιλαρακι αν μπορεις να διαβασεις στοιχειωδες Αγγλικα δεν προκειται να χαθεις με τιποτα.. εχει σταθμο εκει και πληροφοριες και χαρτη και τα παντα για να μαθεις πως θα πας στο χωριο που λες....
                          επισης μεσω ιντερνετ μπορεις να το ψαξεις στο diebahn.de
                          Better Think twice instead once

                          Comment


                            ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

                            Καλημερα στα μελη και σε ολα τα παιδια που βρισκονται στο εξωτερικο.
                            Ηθελα την βοηθεια σας!!!Πηρα την αποφαση να παω στην Γερμανια,κανω μαθηματα γερμανικων,ειμαι παντρεμενος και εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων.
                            Ειμαι αγροτης και εχω πτυχιο τυροκομου,εδω στην Ελλαδα....πηρα την αποφαση αυτη κυριως για το παιδι μου..ηθελα την βοηθεια σας να μου πειτε αν υπαρχουν δουλειες,σε ποια περιοχη ειναι καλυτερα και γενικα ποιος θα ηταν ο σωστος τροπος για να ξεκινησω!!!!
                            Ευχαριστω!!!!!!

                            Comment


                              Originally posted by nasos View Post
                              Καλημερα στα μελη και σε ολα τα παιδια που βρισκονται στο εξωτερικο.
                              Ηθελα την βοηθεια σας!!!Πηρα την αποφαση να παω στην Γερμανια,κανω μαθηματα γερμανικων,ειμαι παντρεμενος και εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων.
                              Ειμαι αγροτης και εχω πτυχιο τυροκομου,εδω στην Ελλαδα....πηρα την αποφαση αυτη κυριως για το παιδι μου..ηθελα την βοηθεια σας να μου πειτε αν υπαρχουν δουλειες,σε ποια περιοχη ειναι καλυτερα και γενικα ποιος θα ηταν ο σωστος τροπος για να ξεκινησω!!!!
                              Ευχαριστω!!!!!!
                              Γεια σου Νάσο

                              Με αυτές της ονομασίες θα ψάχνεις γιε θέσεις εργασίας!
                              Η επαγγελματικές ονομασίες:

                              Τυροκόμος = Käser
                              Τυροκομείο = Käserei
                              Υπάλληλος Τυροκομείο = Käsereiangestellter

                              Γαλακτοκομείο = Molkerei
                              Ειδικός Γαλακτοκομικά = Molkereifachmann
                              Μάστερ Γαλακτοκομικά = Molkereimeister

                              Το πώς να ψάχνεις και τη θα ήταν καλά να γνωρίζεις για Γερμανία

                              Η Γερμανία είναι ο 2° μεγαλύτερος παραγωγός παγκοσμίως!

                              τρέχουσα λίστα από τα μεγαλύτερα Γαλακτοκομία
                              και άλλες λίστες ωδω και εδω

                              Κεντρική Ένωση

                              Καλή τύχη!

                              Comment


                                Προς milu

                                Μilu, σου έχω στείλει ένα προσωπικό μήνυμα.
                                Το έχεις λάβει;

                                Comment

                                Working...
                                X