Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    kalhspera manoulax4 me lene saki apo thessalonikh,eimai texniths plakidiwn kai hmoun sth germania sto freiburg to kalokairi tou 2012 gia 3 mhnes kai trabhksa to megalo marturio.loipon gia auta pou rwtas den nomizw na pernan apo to spiti na se paroun oi etairies auto to ksexnas , mporei na etuxe se kapoion memonomena ti na perasoun na se paroun kserei germanika o antras sou pou einai to basikotero gia na doulepsei se germanikh etairia?duskola tha brei tdouleia se germano xwris glwssa.douleies exei polles panw sto epagelma mas alla ama paei se ellhna tha ton exei san omhro tha tou dinei douleis me to metro kai tha tou leei molis teleiwsei auth th douleia tha ton plhrwsei.............mia fora stous 3 mhnes kai tha tou dhnei 150 euro thn ebdomada..........egw gurisa pisw me danika lefta gia eishthrio 300 euro mou to eklhse h gunaika mou kai meta apo 1 mhna kai mesw dikhgorou mou esthle ta misa lefta ta alla ta ksexasa.......den thelw na se apogohteusw alla an den kserei thn glwsa gia na paei se germano kalutera na minetai edw. egw efaga ths oikonomies mou 1700 eurw kontepsa na xorisw me thn gunaika mou giati sto spiti den eixan na fane ta paidia mou , kai to kuriotero stenaxwria anxos katathlipsei kai na sou erxetai na klapseis apo ta neura sou gia na mhn ton skotwseis giati mename oloi mazi gia logous oikonomias ........eleos...........nai einai polu kala gia oikodomous alla se germano na pas kai na plhrwnesai me thn wra kai na se plhrwnei kai thn asfaleia sou. an kai sth germania exoun alaksei ta pragmata uparxoun polloi alodapoi pwlonoi,tourkoi,roumanoi oi times exoun pesei kai oi douleies tous den ginontai pleon kai toso kales. ean brei se germano na paei trexontas ......xaxa.......tha phgena ki egw trexontas............

    Comment


      εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα καμια απαντηση
      δοκιμασε ισως εδω Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: anabin Datenbank
      εγω εστειλα ενα μηνυμα σημερα και περιμενω απο εβδομαδα μηπως απαντησουν

      Comment


        καλησπερα κ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!εχουμε ακουσει κ μεις διαφορα για τους ελληνες εργοδοτες στην γερμανια κ θα θελαμε να βρεθει καλυτερα δουλεια σε γερμανο!!ειναι πολυ δυσκολα το ξερω κ δεν μπορεις κ ευκολα να εμπιστευτεις καποιον!τη γλωσσα τωρα εχουμε αρχισει να μαθαινουμε λιγο κ ο θεος βοηθος!!ελπιζουμε καποτε να καταφερουμε να παμε....αν οχι,καθε εμποδιο για καλο...τι να πω......!ψυχοφθορα η ολη διαδικασια,η αναμονη κ το ψαξιμο!φανταζομαι ποσο ψυχοφθορο ειναι να εισαι ηδη εκει,να μην ειναι καλη η δουλεια,να τελειωνουν οι οικονομιες σου κ να εισαι μακρια απο την οικογενεια σου!!θελει προσοχη καθε βημα!ππφφφ αγχωθηκα παλι!
        ''να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

        Comment


          Αγαπητή φίλη manoulaX4 είναι πολλές οι φορές που για πολλές ατυχίες και κάποια δινά μας, είμαστε υπεύθυνοι εμείς οι ίδιοι λόγω των επιλογών μας. Γι αυτό λοιπόν καλό είναι να χρησιμοποιούμε τις ασπίδες μας. Πρώτη και καλύτερη τη σωστή ενημέρωση. Είναι αρκετοί εκείνοι που βρέθηκαν στη δύσκολη θέση—πολύ άσχημη θέση—και να μην έχουν που να σταθούν ποιον να μιλήσουν, εντελώς μόνοι τις περισσότερες φορές και αβοήθητοι.
          Ερευνα, Θάρρος , Επιμονή, Υπομονή, καλή προετοιμασία.
          Ναι η μετανάστευση είναι μια λύση ίσως και η καλύτερη σε πολλές περιπτώσεις.
          Θα συνιστούσα να ξεκινήσετε όταν θα είσαστε 100% σίγουροι για τις δυνάμεις σας με πρώτη τη γλώσσα για να μπορείτε να κινήστε , και να ελίσσεστε πιο άνετα. Μπορεί η Γερμανία να μην είναι και πολύ μακριά μα μια λάθος κίνηση μπορεί να σας πάει πίσω στα σχέδιά σας και να σας απογοητεύσει. Είχα κι εγώ πολύ παλαιότερα 15 χρόνια πριν μια όχι και τόσο καλή εμπειρία. Και σήμερα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω, (δε έχω καταλήξει ακόμα που θα πάω γιατί είμαι στην έρευνα και τη προετοιμασία,) μα δε πάω πουθενά αν πρόκειται αυτή η λύση, το όνειρο να γίνει εφιάλτης.

          Σας εύχομαι τη καλύτερη επιλογή και έκβαση στα σχέδια σας

          Comment


            Οδηγός 8θέσιου στήν Αυστρία?

            Γεια σε ολη την παρέα
            Η ανεργία με έχει τσακίσει όπως και όλους πάνω κάτω κι επειδή απο και καίρο μαθαίνω Γερμανικά και λεω κατα τον Σεπτέμβριο να την κάνω για Γερμανία ή Αυστρία θα είθελα να ρωτίσω τι πέζει με το επάγγελμα των οδηγών 8θέσιων Βαν , χρειάζονται εκτώς απο το Β' επαγγελματικο δίπλωμα και γνώσεις αγγλικών? Αν έχει ασχοληθεί κάπιος με αυτό το επάγγελμα εκεί ας μου πει τις γνώσεις του πάνω στο θέμα..
            Ακόμα , με τα ενοίκια τι πέζει στην Αυστρία? γενικώς ακούω οτι είναι πιο φθηνά απο οτι στην Γερμανία.
            Για οδηγούς λεοφορίων ζητούν δίπλωμα κατηγορίας ας πούμε το E' όπως στήν ελλάδα ?

            Comment


              στην Ελλάδα το δίπλωμα ειναι Δ και όχι Ε ... απο που θα το βγάλεις το δίπλωμα ? Φυσικά και ζητάνε διπλωμα κατηγορίας οπως και στην Ελλάδα αφου ειμαστε EU και τα διπλώματα ειναι ίδια και μετράνε παντου . Εκτός ομως απο το δίπλωμα πρεπει να εχεις και το Π.Ε.Ι ...
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                Ολα τα ΤΕΙ αναγνωρίζονται στη Γερμανια .Το anabin τα έχει με Η+ και με 3,5 δλδ δεν αναγνωρίζει το εξάμηνο της πρακτικής ως κανονικό εξάμηνο σπουδών..Απο κει και πέρα από τι έχω ακούσει νομίζω ότι υπάρχει αντιστοιχία ΤΕΙ με Fachhochschule.Αν μπορεί να μας πει και κάποιος άλλος που έχει ζήσει τη κατάσταση γιατί και εγω ετοιμάζομαι να την κάνω σιγά σιγά για Γερμανια .

                Comment


                  ναι ετσι λεει το anabin αν και δεν ειναι κατοχυρωμενες ολες οι σχολες εγω για παραδειγμα ως τεχνολογος ενεργειακης τεχνικης εχω αντιστοιχια με πτυχιο μηχανολογιας.
                  Το δυσκολο κατ'εμε ειναι απο που και πως να αρχισεις,

                  Comment


                    Σε σχολή οδηγών εκεί που έβγαλα το επαγγελματικό Β'
                    Originally posted by Chrisgr View Post
                    στην Ελλάδα το δίπλωμα ειναι Δ και όχι Ε ... απο που θα το βγάλεις το δίπλωμα ? Φυσικά και ζητάνε διπλωμα κατηγορίας οπως και στην Ελλάδα αφου ειμαστε EU και τα διπλώματα ειναι ίδια και μετράνε παντου . Εκτός ομως απο το δίπλωμα πρεπει να εχεις και το Π.Ε.Ι ...

                    Comment


                      είχα και Γ' κατηγοριας αλλα εχει ληξει πριν τρεις μήνες

                      Comment


                        MINISTERIUM FUER BILDUNG, WISSENSCHAFT UND WEITERBILDUNG
                        ίσως εδώ είναι το πιο κατάλληλο να απευθυνθούμε

                        Comment


                          Θελω ΒΟΗΘΕΙΑ οποιος γνωριζει κατι για το θεμα μου ας μου απαντηση ... Σας παρακαλω
                          το email μου - kalimeris.de90@gmail.com

                          Είμαι 23 χρονων Με γυναικα και παιδι 5χρονων .
                          Αφησα την Γυναικα μου και την κορη μου πισω στην Ελλαδα και μεταναστευσα στο Αμβουργο της Γερμανιας
                          με σκοπο να βρω σπιτι και δουλεια ωστε να φερω και την οικογενεια μου στην πορεια
                          Αυτην τη στιγμη εχω κλεισει 1ενα Μηνα εδω στο Αμβουργο ειμαι φιλοξενουμενος σε ενα φιλο προσωρινα .. και τα ορια στενεψαν πολυ ..
                          Προσπαθω να δηλωθω καπου και δεν ΜΠΟΡΩ
                          χρειαζεται να ειμαι δηλωμενος ωστε σε καποια δουλεια που θα βρω να μπορεσει ο εργοδοτης να μου κανει ασφαλεια (ΤΟ ΝΑ ΑΣΦΑΛΗΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΙΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗς ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑς ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙς ΤΗΝ ΒΙΖΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟς ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ .............)
                          εχω ακουσει κατι για ενα βοηθημα του κρατους ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΥΤΟ
                          τι μπορω να κανω σε αυτη την κατασταση που βρισκομαι !!! ???

                          Comment


                            Στον φίλο σου γιατι δεν μπορεις να δηλωθεις? 1η ερώτηση .
                            2ο γιατι δεν ψάχνεις εναν ξενώνα για ενοικίαση μακράς διαρκείας η πανσιόν ?Σε αυτα μπορείς να δηλωθείς..αλλιως ψάξε καποιο WG η καπου να συγκατοικήσεις. σε αυτά παλι μπορεις να δηλωθείς..οταν λες δεν μπορείς να δηλωθείς τι εννοείς?
                            Για να ασφαλιστείς πρέπει η να πιάσεις δουλειά η να κάνεις αυτασφάλιση . Το καλύτερο ειναι να πιάσεις δουλειά ομως ωστε να εχεις και το βοήθημα που θές. Γιατι αλλοδαπός ,χωρίς να εργάζεσαι η Γερμανία δεν δίνει κανένα βοήθημα. Εάν εργαστείς νομίζω πρέπει να κλείσεις 3 μήνες για να πάρεις το βοήθημα ΕΝΏ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΊΖΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΆΖΕΣΑΙ . Χωρίς εργασία δεν θα πάρεις τιποτα.
                            Τι μπορείς να κάνεις στην κατάσταση που εισαι : 1. δήλωμα 2. δουλειά 3. όλα τα άλλα.
                            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                            Comment


                              Στον φιλο μου δεν μπορω να δηλωθω διοτι παιρνει βοηθημα ως φοιτητης και ανυσηχει μηπως του κοψουν το βοηθημα ...
                              Εννοω προσπαθω να βρω ενα τροπο να δηλωθω...
                              Σευχαριστω παντως και να σαι καλα για τις πληροφοριες σου ... !

                              Comment


                                Ηλίας γειά σου!

                                Εάν και εφόσον ο φίλος σου και φοιτητής έχει μόνον φοβίες για το αν θα του κόψουν το επίδομα, μπορεί πολύ απλά να πάει να ρωτήσει αν ισχύει κάτι τέτοιο χωρίς ν΄αναφέρει ότι είσαι ήδη ένα μήνα φιλοξενούμενος του, διότι ήδη με βάση τον γερμανικό νόμο μετά τις 2 εβδομάδες φιλοξενίας ο ιδιοκτήτης μπορεί να του ζητήσει εξτρά ενοίκιο.
                                Εάν δλδ είναι ο ιδιοκτήτης, η ίδια υπηρεσία που του παραχωρεί το επίδομα να μην το μυριστούν.
                                Απλά να πάει να ρωτήσει στην υπηρεσία που του δίνει το επίδομα, εάν υπάρχει δυνατότητα για να καλέσει τάχα στο μέλλον κάποια κοπέλα από Ελλάδα, χωρίς να του κοπεί το επίδομα.
                                Ας κάνει γραπτώς το αίτημα για να διασφαλιστεί.
                                Πάντως αν δεν ψάξεις στα προάστια για σπίτι και δεν διαθέτεις χρήματα για να πληρώσεις ντούκου μπροστά ενοίκια και εγγυήσεις δεν θα μπορέσεις να βρεις εύκολα να σε δηλώσουν.
                                Μόνη λύση χωρίς αρκετά χρήματα, είναι δυστηχώς να εργαστείς σε εστιατόριο με προυπόθεση να συμφωνήσεις να σε δηλώσει εξ αρχής ο εργοδότης στον δήμο από την πρώτη μέρα και όχι να σε "παίζει" με δικαιολογίες συνεχώς.
                                Επιδόματα πλέον σε όλη την Γερμανία και χωρίς δικαιώματα "δηλωμένου" επίσημα δημότη, δεν υπάρχουν. Μόνον εφόσον δηλωθείς και υπό προυποθέσεις.
                                Ξέρω ότι μόνον σε κάτι "Αντί-φα" στέκια μπορεί να βρεις υποστήριξη, αλλά και εκεί θα πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος πιθανόν ή να τους πείσεις για το "ποιόν" σου.
                                Εάν γνωρίζεις αγγλικά, απλά δοκίμασε στα στέκια τους.
                                Αλλιώς τρέξε να βρεις εργασία και πίεσε όποιον εργοδότη βρεις, να σε βοηθήσει να δηλωθείς.

                                Καλή συνέχεια και καλή δύναμη !
                                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                                Comment

                                Working...
                                X