Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν έχω κάποια ειδίκευση ώστε να "απορροφηθώ" άμεσα και άνευ γλώσσας σε κάποια εργασία εκεί (στη Γερμανία, το έχω ήδη αναφέρει στο πρώτο post μου).
    Είμαι δικηγόρος και πολύ αγανακτισμένη. Αγανακτισμένη και κουρασμένη με όλα εδώ στην Ελλάδα. Από το πιο απλό (πας να περάσεις το δρόμο στις διαβάσεις με καρότσι και δεν σταματά κανείς ή σου κάνουν σκηνή στην τράπεζα επειδή ως έγκυος ζητάς καρέκλα ή προτεραιότητα), μέχρι το πολύ γνωστό "αν έχεις μέσο...". Χρειάζομαι λοιπόν μέσο για να αποδείξω την επαγγελματική μου αξία, ίσως κάποιο θείο να με βολέψει κάπου, κάποιο συγγενή να μου φέρει έτοιμη πελατεία, κάποιον πολιτικό να με διορίσει, κάποιον να με ""τακτοποιήσει" σε κάποια θεσούλα. Και αν μείνω στο ελεύθερο επάγγελμα, πρέπει να "κυνηγάω" τους πελάτες για να πληρωθώ..το γνωστό "έχεις λαμβάνειν".
    Σίγουρα η γλώσσα αλλά και το γεγονός ότι έχουμε μικρό παιδί είναι ανασταλτικοί παράγοντες για αν ξεκινήσουμε από το μηδέν. Από την άλλη όμως, το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης, υγείας και παιδείας γενικότερα, είναι ότι απεύχομαι για το παιδί μου.

    Comment


      tsarli διαβαζα το post σου και χαμογελουσα, γιατι εχω ακριβως τα ιδια θεματα στο μυαλο μου, τους ιδιους προβληματισμους και τα ιδια προβληματα, παροτι ειμαι σε αλλο τομεα, αυτον της πληροφορικης.

      Τα πτυχια μου τα εχω χρησιμοποιησει προς στιγμην μονο για να τα σκαναρω και να τα στελνω μαζι με το βιογραφικο μου. Συμφοιτητες μου απο το μεταπτυχιακο, που τους εκανα και μερικες εργασιες οταν δεν μπορουσαν μονοι τους, εχουν βρει δουλεια ή καλυτερα ο "μπαρμπας" τους εχωσε σε μια δουλεια κι εγω που δεν εχω "μπαρμπα" αναρωτιεμαι γιατι δεν βρισκω μια δουλεια.
      Οσο για αυτα που αναφερεις και αφορουν την κουλτουρα και την πραγματικη παιδεια που εχουμε σαν λαος, ειναι απο τους πλεον βασικους λογους που με απωθουν απο την Ελλαδα.

      Τελος παντων, για να μην μακρηγορω σε θεματα ασχετα με το topic, στη θεση σας και επειδη υπαρχει και παιδακι στην μεση και πρεπει να εχετε κατα νου το καλυτερο αλλα και το χειροτερο, θα εφευγα αφου πρωτα ειχα ενα ικανοποιητικο κεφαλαιο στα χερια μου, να μπορει δηλαδη να με καλυψει για εναν ισως και δυο μηνες χωρις δουλεια. Οταν φτασετε, παιρνετε σβαρνα οτι leihfirma υπαρχει, ρωτατε και οπου μπορειτε ή αγοραζετε και τοπικες εφημεριδες και αργα ή γρηγορα κατι θα βρεθει. Και ολα αυτα χωρις να εχετε καθολου κατα νου τους συγγενεις σας, να μη στηριξετε τις ελπιδες σας και την προσπαθεια σας σε αλλους, ουτε στον τομεα φιλοξενια, ουτε στην αναζητηση εργασιας ουτε πουθενα αλλου. Θα προτεινα να προσπαθησετε να μαθετε οσα γερμανικα μπορειτε, εστω και δεκα-εικοσι εκφρασεις που λεει ο λογος, ολα χρησιμα ειναι και σιγουρα ειναι πιο ευγενικο να δειχνεις στον αλλο οτι προσπαθεις να ενταχθεις στον δικο του τροπο ζωης.
      Και κατα την αποψη μου θα τα καταφερετε μια χαρα, το πιο πιθανο ειναι οτι αρχικα και θα δυσκολευτειτε και θα κουραστειτε, κυριως ψυχολογικα, αλλα καποια στιγμη που θα εχετε "απορροφηθει" απο τον εκει τροπο ζωης θα βρειτε αυτο που ψαχνετε. Η Γερμανια ειναι μια χωρα καλα οργανωμενη και δυσκολα πιστευω θα αποτυχετε.

      Να προσεξετε μονο σε ποια πολη θα αποφασισετε να κινηθειτε, ποια μικροτερα μερη εχει εκει κοντα, σε τι τιμες ειναι τα ενοικια, ποσο ευκολο ειναι να βρειτε σπιτι. Γιατι αυτο ειναι ισως πιο σημαντικο και απο το να βρεις δουλεια.

      Υγ. Αυτα που σου λεω, δεν ειναι ουτε προσωπικη εμπειρια, ουτε οδηγιες απο καποιον εμπειρο στην μεταναστευση. Ειναι στην ουσια αυτα που θα κανω εγω σε ενα το πολυ δυο μηνες. Και ειναι αυτα που εκαναν τοσοι και τοσοι με "χειροτερο background" απο εσενα και καταφεραν να επιβιωσουν και να ζησουν μια ζωη φυσιολογικη.

      Comment


        Δεν είμαι η μόνη αγανακτισμένη λοιπόν στην Ελλάδα "της διαφάνειας και της αξιοκρατίας"!!
        Έχω δει κοπέλα που διάβασε τον όρκο στη σχολή μας -Α.Π.Θ.- (μιλάμε για την απόλυτη ευφυϊα) να διαπρέπει ως ...πωλήτρια σε φούρνο, γιατί δεν είχε καθόλου χρήματα για τα πρώτα της βήματα (ενοίκιαση-στήσιμο γραφείου, καταβολή ασφαλιστικών εισφορών) και έχω δει πτυχιούχους Βουλγαρίας, Ρουμανίας κλπ. (δεν υπάρχει καμία εμπάθεια, προς θεού, απλά τονίζω με τον τρόπο αυτό την κατάφωρη αδικία) να αράζουν σε υψηλόμισθες (και υψηλόβαθμες) θέσεις δημοσίου..
        Οι συγγενείς μου είναι όλοι στο Ντύσελντορφ και θεωρώ πως είναι ένα + να έχεις δικούς σου ανθρώπους κοντά σου, ειδικά τον πρώτο καιρό θα μπορούν αν σε κατατοπίσουν σε ό, τι αφορά υπηρεσίες, τράπεζες, ενοικίαση σπιτιού κλπ.
        Εσύ να φανταστώ ότι είσαι μόνος (εννοώ χωρίς οικογένεια). Ένα παιδί σε δεσμεύει πολύ, πόσο μάλιστα όταν πρόκειται για απόφαση μετανάστευσης. Αλλά ακόμη και στην εκμάθηση της γλώσσας. Είναι αδύνατον να βρεις χρόνο και να αφοσιωθείς στη μελέτη της δύσκολης αυτής γλώσσας, μεγαλώνοντας χωρίς ουσιαστική βοήθεια ένα μικρό παιδάκι.
        Δε θα σταματήσω να ελπίζω, αν και ο σύζυγος τα έχει παρατήσει. Γενικά δεν είναι τόσο "θερμός" με την ιδέα. Εγώ από την άλλη θέλω να διακτινιστώ! Και δε θέλω ούτε πλούσια να γίνω, ούτε διεκδικώ τον "άπιαστο" μισθό. Θέλω πολύ απλά να εργαστώ. Και να πληρωθώ αναλόγως των προσόντων μου και των υπηρεσιών που προσφέρω. Τίποτα παραπάνω. Μα τόσο δύσκολο είναι να γίνει στην Ελλάδα??

        Comment


          Το επίπεδο Β2 στα γερμανικά είναι θέμα λίγων μηνών.

          Originally posted by tsarli View Post
          Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν έχω κάποια ειδίκευση ώστε να "απορροφηθώ" άμεσα και άνευ γλώσσας σε κάποια εργασία εκεί (στη Γερμανία, το έχω ήδη αναφέρει στο πρώτο post μου).
          Είμαι δικηγόρος και πολύ αγανακτισμένη. Αγανακτισμένη και κουρασμένη με όλα εδώ στην Ελλάδα.
          Σίγουρα η γλώσσα αλλά και το γεγονός ότι έχουμε μικρό παιδί είναι ανασταλτικοί παράγοντες για αν ξεκινήσουμε από το μηδέν. Από την άλλη όμως, το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης, υγείας και παιδείας γενικότερα, είναι ότι απεύχομαι για το παιδί μου.
          Καλησπέρα, είναι αυτονόητο ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εργασία χωρίς την παραμικρή γνώση της γερμανικής γλώσσας.
          Με το σύζυγό μου επιθυμούμε να ζήσουμε στο εξωτερικό και για οικονομικούς λόγους, αλλά και γιατί μας εκφράζει καλύτερα ο τρόπος ζωής εκεί (σε όλα τα επίπεδα). Επίσης θεωρούμε ότι στο εξωτερικό το παιδί μας (που είναι τώρα 1 έτους και κάτι) θα έχει καλύτερο μέλλον.
          Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζουμε καθόλου τη γλώσσα και είμαστε κοντά στην ηλικία των 40 (δεν είμαστε 20 ετών ώστε να πούμε ότι μπορούμε να μάθουμε άπταιστα γερμανικά και σε μια 3ετία-5ετία να μετακομίσουμε). Εγώ έχω πτυχίο ΠΕ.
          Με μορφωτικό επίπεδο δικηγόρου (όπως γράφεις ότι είσαι) το επίπεδο Β2 στα γερμανικά είναι θέμα λίγων μηνών.


          Kurslevel und Kenntnisstände einfach erklärt
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Το επίπεδο Β2 είναι αντίστοιχο με το lower των αγγλικών; Και γω είμαι σίγουρη πως αν ξεκινούσα μαθήματα όταν ήμουν ελεύθερη, θα ολοκληρωνα πολύ γρήγορα τον απαιτούμενο κύκλο σπουδών. Με το παιδί δύσκολο να βρεθεί χρόνος, οπότε αν ξεκινήσω θα συνεχίσω σίγουρα με πολύ Άργους ρυθμούς.

            Comment


              Δεν υπάρχει ΔΕΝ μπορώ, υπάρχει ΔΕΝ θέλω.

              Originally posted by tsarli View Post
              Το επίπεδο Β2 είναι αντίστοιχο με το lower των αγγλικών; Και γω είμαι σίγουρη πως αν ξεκινούσα μαθήματα όταν ήμουν ελεύθερη, θα ολοκληρωνα πολύ γρήγορα τον απαιτούμενο κύκλο σπουδών. Με το παιδί δύσκολο να βρεθεί χρόνος, οπότε αν ξεκινήσω θα συνεχίσω σίγουρα με πολύ Άργους ρυθμούς.
              Οι περισσότεροι στο φόρουμ αυτό, που έχουν μεταναστεύσει είναι οικογενειάρχες και με παιδιά.
              Αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις το φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές ανταποκρίσεις από πατριωτάκια με οικογένειες και παιδιά που μετανάστευσαν στην Γερμανία χωρίς να ξέρουν Γερμανικά.
              Επίσης θα διαβάσεις στο φόρουμ ότι πάρα πολλά πατριωτάκια έχουν βρει δουλειές χωρίς (ιδιαίτερες) γνώσεις Γερμανικών στην Γερμανία.
              Δεν υπάρχει ΔΕΝ μπορώ, υπάρχει ΔΕΝ θέλω.
              Επίσης για το παιδί σου η Γερμανία είναι ότι καλύτερο στο θέμα παιδαγώγησης, και προπάντων στην Γερμανία ΔΕΝ θα κινδυνεύει το παιδί σου να αρρωστήσει και αντί να το κάνουν καλά να στο αποτελειώσουν...όπως κάνει το Ελληνικό σύστημα υγείας.
              Στο λίνκ που σου παρέθεσα γράφει ακριβώς το επίπεδο Β2 που αντιστοιχεί, και γενικότερα ότι έχει να κάνει με την εκμάθηση Γερμανικών.
              Επίσης κατά συχνά διαστήματα πατριωτάκια που ζουν και δουλεύουν στην Γερμανία βάζουν αγγελίες για δουλειές χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις Γερμανικών.
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                Έχω κάνει έρευνα για βρεφικούς σταθμούς και δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις μια θέση. τηρείται σειρά προτεραιότητας και προηγούνταιι πάντα μητέρες που ήδη εργάζονται. Πράγμα που σημαίνει ότι για ένα διάστημα (από λίγους εως πολλούς μήνες) πιθανότατα να πρέπει να είμαι με το μωρό στο σπίτι. Δυστυχώς όμως με ένα μισθό (του συζύγου, αν υποθέσουμε ότι άμεσα πιάνει δουλειά -χωρίς γλώσσα-) δεν θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα.
                Σ' ευχαριστώ για την καθοδήγηση, θα φροντίσω να διαβάσω και άλλα παρόμοια θέματα μέσα στο φόρουμ.

                Comment


                  Originally posted by tsarli View Post
                  Σ' ευχαριστώ για την καθοδήγηση, θα φροντίσω να διαβάσω και άλλα παρόμοια θέματα μέσα στο φόρουμ.
                  Δεν υπάρχει καμία καθοδήγηση.
                  Ο κάθε ένας αποφασίζει μόνος του για το μέλλον του.
                  Το φόρουμ προσφέρει μόνο ενημέρωση και πληροφόρηση.
                  Καλή τύχη.
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Originally posted by tsarli View Post
                    Έχω κάνει έρευνα για βρεφικούς σταθμούς και δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις μια θέση. τηρείται σειρά προτεραιότητας και προηγούνταιι πάντα μητέρες που ήδη εργάζονται. Πράγμα που σημαίνει ότι για ένα διάστημα (από λίγους εως πολλούς μήνες) πιθανότατα να πρέπει να είμαι με το μωρό στο σπίτι. Δυστυχώς όμως με ένα μισθό (του συζύγου, αν υποθέσουμε ότι άμεσα πιάνει δουλειά -χωρίς γλώσσα-) δεν θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα.
                    Σ' ευχαριστώ για την καθοδήγηση, θα φροντίσω να διαβάσω και άλλα παρόμοια θέματα μέσα στο φόρουμ.
                    Κι η γυναικα μου δεν εργαζεται, και μας απερριπταν απο οπου κι αν καναμε αιτηση, αλλα μας ρωτουσαν αν επιθυμουσαμε να μπουμε σε λιστα αναμονης, και τελικα μας δεχθηκαν απο εκει οπου απορριφθηκαμε πρωτα-πρωτα. Στις αιτησεις μπορεις να επισυναψεις μια επιστολη οπου αναφερεις την κατασταση σου και γιατι θα ηθελες να παει το παιδι σου παιδικο ή βρεφονηπιακο σταθμο. Στη δικη μας περιπτωση ειπαμε πως δεν εχουμε την ευχαιρια να μας προσεχει το παιδι συγγενης ουτως ωστε να πιασει δουλεια και η συζυγος, δουλεια την οποια εχουμε τεραστια αναγκη. Κι οντως γιναμε δεκτοι.

                    Comment


                      Originally posted by bourique View Post
                      η ειναι οπως εδω που τα κανουμε ολα και συμφαιρουμε....δηλαδη η νοσηλευτρια κανει μονο νοσηλεια η και την υπολοιπη σαβουρα;;;;;

                      H νοσηλεία είναι αυτο που σπούδασες κι έχει στα βιβλία σας αν δε κάνω λάθος, το τρόπο που θα λούζεις και πλένεις τον ασθενή κι επίσης και να τον αλλάζεις, εκτός των υπολοιπων φυσικά (χορήγηση φαρμάκων κτλ)

                      Ποιός θα τα κανει αυτά? Ο γιατρός? Η καθαρίστρια που αντί να κάνει καλό θα μπερδέψει τις σωληνώσεις των ορών ?

                      Αμα πας μαυτό το σκεπτικό ....σε τετοια αξιοκρατική χώρα...μπορεί να κάνεις και χειρότερα απο αυτά που φαντάζεσε

                      Comment


                        Originally posted by DiD666 View Post
                        Κι η γυναικα μου δεν εργαζεται, και μας απερριπταν απο οπου κι αν καναμε αιτηση, αλλα μας ρωτουσαν αν επιθυμουσαμε να μπουμε σε λιστα αναμονης, και τελικα μας δεχθηκαν απο εκει οπου απορριφθηκαμε πρωτα-πρωτα. Στις αιτησεις μπορεις να επισυναψεις μια επιστολη οπου αναφερεις την κατασταση σου και γιατι θα ηθελες να παει το παιδι σου παιδικο ή βρεφονηπιακο σταθμο. Στη δικη μας περιπτωση ειπαμε πως δεν εχουμε την ευχαιρια να μας προσεχει το παιδι συγγενης ουτως ωστε να πιασει δουλεια και η συζυγος, δουλεια την οποια εχουμε τεραστια αναγκη. Κι οντως γιναμε δεκτοι.
                        Σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Τελικά ο σύζυγος τα ψιλοπαρατάει και με βλέπω να κυνηγάω την ιδέα της μετανάστευσης μόνη (με τον μικρό μου βέβαια)..

                        Comment


                          Originally posted by dreamfairy View Post
                          H νοσηλεία είναι αυτο που σπούδασες κι έχει στα βιβλία σας αν δε κάνω λάθος, το τρόπο που θα λούζεις και πλένεις τον ασθενή κι επίσης και να τον αλλάζεις, εκτός των υπολοιπων φυσικά (χορήγηση φαρμάκων κτλ)

                          Ποιός θα τα κανει αυτά? Ο γιατρός? Η καθαρίστρια που αντί να κάνει καλό θα μπερδέψει τις σωληνώσεις των ορών ?

                          Αμα πας μαυτό το σκεπτικό ....σε τετοια αξιοκρατική χώρα...μπορεί να κάνεις και χειρότερα απο αυτά που φαντάζεσε
                          γεια σου και σε σενα!
                          δε ξερω τι δουλεια κανεις!προφανως παρεξηγηθηκα....η αντιμετωπιση που εχουμε οι νοσηλευτες στην ελλαδα ειναι η χειροτερη παγκοσμιως....ισως το εθεσα λαθος λοιπον και δεν εγινα κατανοητη...εννοω οτι εδω στην ελλαδα οτι εισαι τε ειναι για τους νομους....δεν εχουμε καμοια διαφορα με τους δε(διετους φοιτησεως)μονο μισθολογικα...ενω στην ουσια δεν ειναι το ιδιο....και εν τελει σαφως ο γιατρος δε θα λουσει τον ασθενη αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.....ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο επιθετικη.....δεν σε εθιξε κανεις!!!

                          Comment


                            Εχεις δίκιο δεν πρέπει να με νοιάζει, απλά ήθελα να σε βάλω να σκεφτείς ότι κι έξω απο την Ελλάδα αυτές οι δουλειές είναι σχετικά ευέλικτες. Εδω δεν τηρούνται παντελως τα καθηκοντολόγια συμφωνώ.

                            Καλή σου τύχη και ο τόνος μου ήταν ανεβασμένος έναντι στο καθεστώς αυτό που επικρατεί εδώ απο ελλειψεις ΔΕ και ΤΕ και ο καθένας κάνει ότι βρεί, κι όχι απεναντι σου

                            Comment


                              Να κανω και εγω την ερωτηση μου!
                              Σε αρκετες χωρες απο τελη Ιουλιου μεχρι τελη Αυγουστου οι ρυθμοι πεφτουν αρκετα, οι περισσοτεροι παιρνουν καποιες αδειες κτλ και ολες οι εταιρειες κατα καποιο τροπο "υπολειτουργουν" (τη μια λειπει ο ταδε υπευθυνος, την αλλη ο αλλος, προσληψεις δεν γινονται ευκολα κτλ). Επομενως δεν θεωρειται "καλη" εποχη για μεταναστευση.
                              Στη Γερμανια ισχυει το ιδιο? Θα ειναι λαθος καποιος να κανει το ξεκινημα του στα μεσα Ιουλιου? Ή θα ειναι καλυτερο να κανει το βημα κατα τα τελη Αυγουστου??

                              Comment

                              Working...
                              X