Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τη Μαλαισία - Achilles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση από τη Μαλαισία - Achilles

    Καλημέρα στό φόρουμ.
    Μετά από 1,5 χρόνο ψαξίματος, τακτική ενημέρωση από τό φόρουμ, πάνω από 1.000 βιογραφικά, άπειρες απογοητεύσεις, 30.000 χλμ ταξίδια γιά συνεντεύξεις σέ 4 πρωτεύουσες του κόσμου, ήρθε επιτέλους τό εισητήριο.
    Τρίτη 6/11 αναχωρώ γιά Κουάλα Λουμπούρ όπου θά δουλέψω γιά μία Αυστραλιανή εταιρεία σέ ένα από τά μεγαλύτερα ,1,6 δισ$ ,έργα τού κόσμου.
    Πιστός στό φόρουμ θά ανοίξω ξεχωριστό τόπικ μέ ανταποκρίσεις από Μαλαισία.
    Χαιρετισμούς στόν Νίκο Mech Engin , μέ τόν οποίο πίναμε καφέ στό Καραβελ μετά από τήν Αυστραλιανή ημερίδα στό Χίλτον.
    Τελικά Νίκο είδες τά καταφέραμε, στείλε μύνημα πώς περνάς.
    Παιδιά όσοι μένετε πίσω κουράγιο , μήν εγκαταλέιπετε.
    Οπως είπε καί ένας συνάδελφος πρίν ένα χρόνο εδώ, ρίσκο είναι να μείνης Ελλάδα.
    Ρίχνω μαύρη πετρα πίσω στήν σαπημένη Ελληνική πραγματικότητα, της κρατιοδίαιτης οικονομίας, όπου ο κάθε ανίκανος Δημόσιος Υπάλληλος , μετατρεπόταν σέ δικτατορίσκο, καί ταλαιπωρεί τόν κάθε συναλλασόμενο, αφήνοντας καί μένα απλήρωτο, παραμονές εορτών , αδυνατώντας μέ τό ανύπαρκτο μυαλό του , νά καταλάβει , ότι πίσω από εμένα βρίσκονταν ανθρώπινες ψυχές.
    Ρίχνω μαύρη πετρα πίσω στό πιό σύντομο αστείο πού λέγεται Ελληνικό Κράτος πού ενώ ζητάει συνέχεια καί συνέχεια φόρους, αυτό δέν είναι ποτέ συνεπές στίς υποχρεώσεις του.
    Παιδιά όσοι θέλετε νά΄φύγετε μήν τό βάζετε κάτω, ΣΕ ΕΜΑΣ αξίζει κάτι πολύ καλύτερο από τήν μπίχλα πού επικρατεί εδω.
    Πάμε σέ χώρες πού ΣΕΒΟΝΤΑΙ τόν πολίτη, νά αποκτήσουμε πάνω από όλα τήν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μας, κρατώντας τά στοιχεία τής ΔΙΚΗΣ μας Ελλάδας.
    Περισσότερα στό τόπικ μέ ανταπόκριση πού θά ανοίξω.
    Χαιρετισμοί, καί...κουράγιο.

    #2
    Originally posted by Achilles View Post
    Καλημέρα στό φόρουμ.
    Μετά από 1,5 χρόνο ψαξίματος, τακτική ενημέρωση από τό φόρουμ, πάνω από 1.000 βιογραφικά, άπειρες απογοητεύσεις, 30.000 χλμ ταξίδια γιά συνεντεύξεις σέ 4 πρωτεύουσες του κόσμου, ήρθε επιτέλους τό εισητήριο.
    Τρίτη 6/11 αναχωρώ γιά Κουάλα Λουμπούρ όπου θά δουλέψω γιά μία Αυστραλιανή εταιρεία σέ ένα από τά μεγαλύτερα ,1,6 δισ$ ,έργα τού κόσμου...........................................
    Well Done!!! Good Luck Achilles

    Comment


      #3
      Ενα μεγάλο ευχαριστώ....
      Σέ όλους τούς φίλους εδώ επώνυμους καί λιγότερο επώνυμους για...
      -Τίς χρηστικές πληροφορίες όπως πχ ότι η Qatar Airways μέ τήν οποία πετάω, αν ειδοποιήσεις πιό μπροστά αυξάνουν τό όριο των αποσκευών.
      -Τίς συμβουλές όπως πώς νά αντιμετωπισεις συνεντέυξεις κλπ.
      -Τήν ηθική στήριξη πού λάμβανα από άτομα πού πέτυχαν νά ξεφύγουνε, όταν σκεφτόμουνα νά εγκαταλείψω τήν προσπάθεια
      -Τίς συμβουλές πώς νά αντιμετωπίσω συναισθηματικά τήν αλλαγή στήν ζωή μου τόσο σέ σχέση μέ τόν εαυτό μου όσο καί μέ τούς οικείους μου
      -Τήν κάθε βοήθεια μικρή η μεγάλη πού μέ βοήθησε νά φτάσω στόν στόχο μου.
      Ευχαριστώ καί πάλι...
      Αχιλλέας

      Comment


        #4
        Originally posted by Achilles View Post
        Ενα μεγάλο ευχαριστώ....
        Σέ όλους τούς φίλους εδώ επώνυμους καί λιγότερο επώνυμους για...
        -Τίς χρηστικές πληροφορίες όπως πχ ότι η Qatar Airways μέ τήν οποία πετάω, αν ειδοποιήσεις πιό μπροστά αυξάνουν τό όριο των αποσκευών.
        -Τίς συμβουλές όπως πώς νά αντιμετωπισεις συνεντέυξεις κλπ.
        -Τήν ηθική στήριξη πού λάμβανα από άτομα πού πέτυχαν νά ξεφύγουνε, όταν σκεφτόμουνα νά εγκαταλείψω τήν προσπάθεια
        -Τίς συμβουλές πώς νά αντιμετωπίσω συναισθηματικά τήν αλλαγή στήν ζωή μου τόσο σέ σχέση μέ τόν εαυτό μου όσο καί μέ τούς οικείους μου
        -Τήν κάθε βοήθεια μικρή η μεγάλη πού μέ βοήθησε νά φτάσω στόν στόχο μου.
        Ευχαριστώ καί πάλι...
        Αχιλλέας
        ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

        Δείξτους εκεί που θα πας, με το ελληνικότατο όνομά σου, ποιοι είναι και πως δουλεύουν οι πραγματικοί έλληνες!

        Καλή τύχη!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #5
          Φίλε Αχιλλέα ειλικρινά μου δίνεις κουράγιο γιατί η ψυχολογική κατάσταση είναι πολύ σημαντική και έχει καταντήσει σαν το "χρηματιστήριο", μία πάνω μία κάτω...We keep on seeking....

          Καλή επιτυχία στην νέα σου δουλειά με όλη μου την καρδιά!!!
          Γιάννης

          Comment


            #6
            Originally posted by Achilles View Post
            Καλημέρα στό φόρουμ.
            Μετά από 1,5 χρόνο ψαξίματος, τακτική ενημέρωση από τό φόρουμ, πάνω από 1.000 βιογραφικά, άπειρες απογοητεύσεις, 30.000 χλμ ταξίδια γιά συνεντεύξεις σέ 4 πρωτεύουσες του κόσμου, ήρθε επιτέλους τό εισητήριο.
            Τρίτη 6/11 αναχωρώ γιά Κουάλα Λουμπούρ όπου θά δουλέψω γιά μία Αυστραλιανή εταιρεία σέ ένα από τά μεγαλύτερα ,1,6 δισ$ ,έργα τού κόσμου.............
            Παιδιά όσοι θέλετε νά΄φύγετε μήν τό βάζετε κάτω, ΣΕ ΕΜΑΣ αξίζει κάτι πολύ καλύτερο από τήν μπίχλα πού επικρατεί εδω.
            Πάμε σέ χώρες πού ΣΕΒΟΝΤΑΙ τόν πολίτη, νά αποκτήσουμε πάνω από όλα τήν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μας, κρατώντας τά στοιχεία τής ΔΙΚΗΣ μας Ελλάδας.
            Περισσότερα στό τόπικ μέ ανταπόκριση πού θά ανοίξω.
            Χαιρετισμοί, καί...κουράγιο.
            Καλό Ταξίδι κ Καλή Τύχη Αχιλλέα...!!!!!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #7
              Originally posted by Achilles View Post
              Παιδιά όσοι μένετε πίσω κουράγιο , μήν εγκαταλέιπετε.
              Οπως είπε καί ένας συνάδελφος πρίν ένα χρόνο εδώ, ρίσκο είναι να μείνης Ελλάδα.
              Ρίχνω μαύρη πετρα πίσω στήν σαπημένη Ελληνική πραγματικότητα, της κρατιοδίαιτης οικονομίας, όπου ο κάθε ανίκανος Δημόσιος Υπάλληλος , μετατρεπόταν σέ δικτατορίσκο, καί ταλαιπωρεί τόν κάθε συναλλασόμενο, αφήνοντας καί μένα απλήρωτο, παραμονές εορτών , αδυνατώντας μέ τό ανύπαρκτο μυαλό του , νά καταλάβει , ότι πίσω από εμένα βρίσκονταν ανθρώπινες ψυχές.
              Ρίχνω μαύρη πετρα πίσω στό πιό σύντομο αστείο πού λέγεται Ελληνικό Κράτος πού ενώ ζητάει συνέχεια καί συνέχεια φόρους, αυτό δέν είναι ποτέ συνεπές στίς υποχρεώσεις του.
              Παιδιά όσοι θέλετε νά΄φύγετε μήν τό βάζετε κάτω, ΣΕ ΕΜΑΣ αξίζει κάτι πολύ καλύτερο από τήν μπίχλα πού επικρατεί εδω.
              Πάμε σέ χώρες πού ΣΕΒΟΝΤΑΙ τόν πολίτη, νά αποκτήσουμε πάνω από όλα τήν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μας, κρατώντας τά στοιχεία τής ΔΙΚΗΣ μας Ελλάδας.
              Περισσότερα στό τόπικ μέ ανταπόκριση πού θά ανοίξω.
              Χαιρετισμοί, καί...κουράγιο.



              Νασαι καλα και παντα τετοια !!
              Σου ευχομαι τα καλλιτερα !!!!
              Οσο για τα αλλα δυστυχως Εχεις Δικαιο !!
              Ελπιζουμε και εμεις με την σειρα μας να τα καταφερουμε
              !!!!!ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!!!!
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                #8
                Originally posted by Achilles View Post
                Καλημέρα στό φόρουμ.
                Μετά από 1,5 χρόνο ψαξίματος, τακτική ενημέρωση,........................
                ............Περισσότερα στό τόπικ μέ ανταπόκριση πού θά ανοίξω.
                Χαιρετισμοί, καί...κουράγιο.
                ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΜΕ ΠΙΣΩ & ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!!
                ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ!!!!
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  #9
                  Φίλε Αχιλλέα τα θερμά μου συγχαρητήρια .Σου εύχομαι ότι καλλίτερο στην καινούρια σου ζωή.Να περνάς καλά εσύ και η οικογένεια σου.Από κάτι τέτοιες περιπτώσεις πέρνουμε και εμεις κουράγιο.Ελπίζουμε να 'ρθει και σε μας η σειρά μας.Κουράγιο και καλή σταδιοδρομία....

                  Comment


                    #10
                    Ανταπόκριση από την Αυστραλία - Achilles

                    Καλός τον Αχιλλέα και καλή τύχη εύχομαι!
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      Εύγε Αχιλλέα! Συγχαρητήρια για το θαρραλέο βήμα που κάνεις και καλή σταδιοδρομία.

                      Comment


                        #12
                        Τα θερμά μου συγχαρητήρια για μια λαμπρή σταδιοδρομία.



                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          #13
                          Καλή επιτυχία στη νέα σου ζωή.

                          Comment


                            #14
                            06/11 - 24/11
                            Καλημέρα στό φόρουμ από τήν Μαλαισία!!!!!!!!!
                            Χαιρωμαι που σας βρίσκω όλους εδώ πάλι καί κυρίως τίς παραθέσεις μου.
                            Η αλήθεια είναι ότι μπήκα επανειλλημένα εδώ νά γράψω τίς εντυπώσεις μου καί καθώς δέν έβρισκα τίς παραθέσεις μου νόμιζα ότι ίσως λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος είχανε χαθεί γεγονός πού μέ είχε λυπήσει.
                            Τίς βρήκα κατά τύχη σέ ξεχωριστό άρθρο, ο moderator δέν μέ είχε ειδοποιήσει , ακούς moderator??
                            Μετά τούς ομολογουμένως δύσκολους αποχωρισμούς, ειδικά η σύντροφος μου ήταν πολύ βουρκωμένη πού έφευγα παραμονή της εορτής της, έφθασα Μαλαισία.
                            Συνάντησα ένα πατριώτη στό αεροδρόμιο κάι τόν ρώτησα πώς είναι και μου έιπε< Ξέρεις γιατί η σημαία τους μοιάζει μέ τήν Αμερικανική? Είναι γιατί ειναι Αμερική εδώ>
                            Οντως ετσι είναι φαρδιοί δρόμοι κλπ. τι σου κάνει τό πετρέλαιο.
                            Τεράστιο αεροδρόμιο, ο οδηγός της Αυστραλιανής εταιρείας στήν ώρα του καί φθάνουμε στήν περιοχή τού έργου.
                            Τό έργο τεράστιο, 11 πλωτοί γερανοί από 250 έως 600 καί 20 βοηθητικές μαούνες. Παίρνω τζούρα θάλασσας καί εργοταξίου. Ανακούφιση, Μού είχε λείψει.
                            Τό σπιτι πού θά μέινω υπερχλιδάτο ακόμα καί γιά τά ελληνικά δεδομενα, καλά πάμε μέχρι τώρα λέω
                            Πρώτη μέρα στό γραφείο όλοι μου φέρονται άψογα . Δουλέυουμε σε Κ/Ξ μέ Ολανδική εταιρεία καί τοπική εταιρεία. Εγώ είμαι ο μόνος Non naitive English Speaker της Αυστραλιανής εταιρείας. Αντιμετωπίζω προφορές από Γλασκώβη καί Κόρκ μέχρι Μπρισμπαν και Αδελαίδα.
                            Καταλαβαίνω τό 50% μόνο αλλά δεν τό δείχνω.
                            Πάντως φαινεται οτι άντιδρώ σωστά σέ ότι μου λένε
                            ΣΥΜΒΟΥΛΗ. Παιδιά ακούτε ότι σας λένε , μήν ρωτατε ποτέ τί είπες, γιά να καταλάβεις καλύτερα καί κάνετε τήν δουλειά όπως ξέρεται εσείς.
                            Δίνεις τήν εντύπωση ότι καταλαβαίνεις Αγγλικά καλά καί δέν γίνεσαι ενοχλητικός. Εξάλου καί νά γίνει λάθος νά ξέρετε ότι καί αυτός πού σού δίνει τήν εντολή ΔΕΝ είναι σίγουρος ότι σού είπε σωστά τί νά γίνει .
                            ......
                            Μου εχουνε ήδη βγάλει τό παρατσούκλι Silent Boy. Εχουνε δίκιο. Αποφεύγω νά μιλάω. Μόνο τά απαραίτητα.
                            .......
                            Τό βράδυ η μοναξιά είναι αφόρητη, είμαστε συνέχεια στό σκάιπ μέ τήν σύντροφο, τά πρώτα δάκρυα στά μάτια.
                            ........
                            Πρώτη εβδομάδα Induction courses. Ατέλειωτη μπουρδολογία.
                            .........
                            Τό σαββατοκύριακό ατελείωτο.Ευτυχώς πού τό άλλο σαββατο θα δουλεύω. Κανενας δέν κοιμάται. Τό σκάιπ εχει πάρει φωτιά.
                            ..........
                            Πρώτη εβδομάδα στό εργοτάξιο. 12 ώρες καθημερινά. Μία ώρα διάλλειμα τό μεσημέρι. Ο καιρός 30 βαθμοί εμπλοκή. Ιούνιος μήνας Ελλάδα .Φοράμε όλοι μακρομάνικο , κασκόλ γιά τόν ήλιο, καί προσφορά της εταιρείας επί ποινή απολύσεως, κράνος, γυαλιά γιλέκο, σωσίβιο, μπότες. Κάιγομαι άσχημα στήν ανάστροφη των παλαμών, από τόν ήλιο, τρέχει αίμα.
                            .......
                            Τό αντικέιμενο ΠΛΗΡΩΣ γνωστό. Η ποιότητα των μηχανικών συνδέλφων..χμχ χμχμ.ελπίζω νά μήν ξέρουνε ελληνικά αλλα αποαγοήτευση.
                            ......
                            Κάνω παρέα μέ τούς fucin fucin εργοδηγάρες αυστραλούς. Τούς πάω πολύ. Η συζήτηση γίνεται μέσα σέ ένα fucin fucin ομιχλώδες τοπίο αλλά από τά αποτελέσματα, είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, καλά πάμε , ανακούφιση.
                            .....
                            Οι fucin fucin εργοδηγάρες με καλούνε γιά μπύρες. Πάμε ακόμα καλύτερα...
                            .........
                            Οι ποιότητα των συναδέλφων πέφτει ακόμα περισσότερο. Εναρξη σκυροδετήσεων οπλισμένων δαπέδων. Η διοίκηση μας στέλνει λινάτσες για να σκεπάσουμε τά σκυροδέματα, μου σηκώνονται οι τρίχες.( μόνο) Τά βλέπει η επίβλεψη , κραυγές, έκτατο συμβούλιο, εντολή για Curing agent.
                            Μεγάλο έρώτημα τί είναι τό curing agent, χμχμ χμχμ παίρνω τόν φίλο μου στήν ελλάδα της M.B. νά μιλήσει με τήν μητρική στήν Αμερική. Η απάντηση έρχεται ότι υπάρχει εργοστάσιο στήν Αυστραλία χμχμ.. βλέπω στόματα νά χασκουνε, η επίβλεψη γελάει ευχαριστημένη πού δόθηκε λύση.
                            .......
                            Οι fucin fucin εργοδηγάρες με καλούνε για μπύρες... <you made immpressive start> σχολιάζουνε..χμχμ
                            ..To be continued..

                            Comment


                              #15
                              Μπραβο Αχιλλεα!!!!
                              Και που τα καταφερες, αλλα και που δεν τα παρατησες αλλα συνεχισες να ψαχνεις και να ενημερωνεσαι για 1,5 χρονο μεχρι να φτασεις να απολαμβανεις τους καρπους των προσπαθειων σου!!!!Ευχομαι να σμιξεις συντομα και με την συντροφο σου!

                              Comment

                              Working...
                              X