Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να καταθέσει για visa 309/100 απο Ελλάδα και στη συνέχεια (μετά την ανάθεση σε case officer ) να πάει στην Αυστραλία και να κάνει αλλαγή στη διεύθυνση (Αυστραλίας) και παράλληλα να ζητήσει την bridgeing visa A (για να μην έχει την υποχρέωση έξοδο απο Αυστραλία ) όταν εγκριθεί η 309/100.

    Αν κάνω κάτι λάθος ή δεν υπολόγισα κάτι, παρακαλώ διορθώστε με. !!!
    Think before you driving@world.......

    Comment


      Originally posted by Sakis230 View Post
      Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να καταθέσει για visa 309/100 απο Ελλάδα και στη συνέχεια (μετά την ανάθεση σε case officer ) να πάει στην Αυστραλία και να κάνει αλλαγή στη διεύθυνση (Αυστραλίας) και παράλληλα να ζητήσει την bridgeing visa A (για να μην έχει την υποχρέωση έξοδο απο Αυστραλία ) όταν εγκριθεί η 309/100.

      Αν κάνω κάτι λάθος ή δεν υπολόγισα κάτι, παρακαλώ διορθώστε με. !!!
      Sakis230 αν έχω καταλάβει σωστά από αυτά που έχω διαβάσει, αυτή τη διαδικασία την οποία περιγράφεις ακολούθησε ο Agoriani και όμως χρειάστηκε να βγει για να ενεργοποιηθεί η καινούρια visa η οποία βέβαια δεν ήταν η bridging αλλά η partner!

      Comment


        Και εγώ vertigo έχω καταλάβει ότι onshore χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Όσο για τα χρήματα μπορεί να δίνεςι παραπάνω στην onshore visa αλλά μπορεί να κερδίζεις από αλλού. Ίσως είναι καλύτερα να δώσεις 1000€ παραπάνω στην onshore παρά να χάνεις χρήματα και χρόνο περιμένοντας στην Ελλάδα την offshore π.χ. χωρίς δουλειά. Είναι σχετικό λοιπόν. Για όλα υπάρχει το κόστος ευκαιρίας.

        Comment


          Originally posted by sweetelenitsa View Post
          Sakis230 αν έχω καταλάβει σωστά από αυτά που έχω διαβάσει, αυτή τη διαδικασία την οποία περιγράφεις ακολούθησε ο Agoriani και όμως χρειάστηκε να βγει για να ενεργοποιηθεί η καινούρια visa η οποία βέβαια δεν ήταν η bridging αλλά η partner!
          Ναι σωστά ! ο Agoriani αιτηθηκε την 309/100 partner και ηταν αναγκασμένος για έξοδο από την Αυστραλία , αλλά ο Jimathens έκανε και την bridging γιατί άλλαξε η διαδικασία στο ενδιάμεσο.

          Η bridging A έχει μηδενικό (0) κόστος και δεν σε υποχρεώνει για έξοδο από την χώρα. Γεφυρώνει θα λεγα την κατάσταση.
          Think before you driving@world.......

          Comment


            Originally posted by Sakis230 View Post
            Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να καταθέσει για visa 309/100 απο Ελλάδα και στη συνέχεια (μετά την ανάθεση σε case officer ) να πάει στην Αυστραλία και να κάνει αλλαγή στη διεύθυνση (Αυστραλίας) και παράλληλα να ζητήσει την bridgeing visa A (για να μην έχει την υποχρέωση έξοδο απο Αυστραλία ) όταν εγκριθεί η 309/100.

            Αν κάνω κάτι λάθος ή δεν υπολόγισα κάτι, παρακαλώ διορθώστε με. !!!

            Οχι ,δεν γινεται ,αυτο...Δεν μπορει να πάρει , bridging visa A ,οποιος κατεθεσε αιτηση offshore για partner visa και μετα ,με την συμφωνη γνωμη ,της CO ,κατεβηκε Αυστραλια ,με τουριστικη βιζα ,προτου εγκριθει η partner visa.

            Θα παει αναγκαστικα ,εκτος Αυστραλιας ,οταν θα τον ειδοποιησει η CO ,οτι ειναι ετοιμη να του χορηγησει την partner visa.Βιζα που η αιτηση της ,εγινε offshore και η χορηγηση της ,πρεπει να γινει offshore.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by Sakis230 View Post
              Ναι σωστά ! ο Agoriani αιτηθηκε την 309/100 partner και ηταν αναγκασμένος για έξοδο από την Αυστραλία , αλλά ο Jimathens έκανε και την bridging γιατί άλλαξε η διαδικασία στο ενδιάμεσο.

              Η bridging A έχει μηδενικό (0) κόστος και δεν σε υποχρεώνει για έξοδο από την χώρα. Γεφυρώνει θα λεγα την κατάσταση.
              Δεν ισχυει αυτο ,που λες για τον Jim..ο Jim ,εκανε onshore την αιτηση για partner visa και γι αυτο ,πηρε με την καταθεση της εγκυρης αιτησης ,την bridging visa A. Δεν αλλαξε καμμια διαδικασια ,στο ενδιαμεσο...

              ο Agoriani ,εκανε offshore αιτηση και άρα ,offshore επρεπε να του γινει η χορηγηση της partner visa. Κατεβηκε με τουριστικη ,πριν εγκριθει η partner visa και δεν δικαιουνταν bridging visa Α.

              O Jim ,κατεβηκε με τουριστικη βιζα και εκανε onshore την αιτηση ,για partner visa και πηρε την bridging visa A.


              Δυο εντελως ,διαφορετικες περιπτωσεις και καμμια διαδικασια ,δεν αλλαξε...

              Bridging visa Α ,παιρνουν μονο οσοι κανουν μεσα απο Αυστραλια , εγκυρη αιτηση για partner visa.

              Ωστε να μπορεσουν να μεινουν νομιμα στην χώρα ,μέχρι να βγει απόφαση για την partner visa που ζητησαν .
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by sweetelenitsa View Post
                Και εγώ vertigo έχω καταλάβει ότι onshore χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Όσο για τα χρήματα μπορεί να δίνεςι παραπάνω στην onshore visa αλλά μπορεί να κερδίζεις από αλλού. Ίσως είναι καλύτερα να δώσεις 1000€ παραπάνω στην onshore παρά να χάνεις χρήματα και χρόνο περιμένοντας στην Ελλάδα την offshore π.χ. χωρίς δουλειά. Είναι σχετικό λοιπόν. Για όλα υπάρχει το κόστος ευκαιρίας.
                Το κόστος ,μπορει να ειναι λιγο μεγαλυτερο ,ομως ,οποιος την κανει onshore ,εχει αμεσως και προσβαση στο medicare και καπως πρεπει να το πληρωσει κι επισης ,τα κόστη των διαφόρων υπηρεσιών , του DIBP ,κοστιζουν περισσοτερο ,απ οτι πχ στο Βερολινο . Αυτην την εξηγηση ,πηρα ,οταν ρωτησα ,γιατι κοστιζει περισσοτερο η αιτηση ,οταν γινεται μεσα απο Αυστραλια.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by sweetelenitsa View Post
                  Sakis230 αν έχω καταλάβει σωστά από αυτά που έχω διαβάσει, αυτή τη διαδικασία την οποία περιγράφεις ακολούθησε ο Agoriani και όμως χρειάστηκε να βγει για να ενεργοποιηθεί η καινούρια visa η οποία βέβαια δεν ήταν η bridging αλλά η partner!
                  Δεν πηρε καμμια bridging visa ο Agoriani κι ουτε βεβαια ,η διαδικασια που περιεγραψε ο Sakis230,ειναι σωστη...

                  Ας το ξεκαθαρισουμε ,για άλλη μια φορα.

                  Bridging visa A ,παιρνουν μονο οσοι κανουν εγκυρη αιτηση για partner visa ,μεσα απο Αυστραλια. Χορηγειται ,αυτοματα ,με την αναγνωριση της εγκυρης αιτησης για partner visa και ''ξυπναει'' ,οταν ληξει η ουσιαστικη βιζα ,με την οποια ειναι καποιος σην χώρα. Δλδ ,αν κατεβηκε με τουριστικη ETA ή eVisitor , με το που θα ληξει το 3μηνο απ την ειδοδο στην χωρα ,θα μπει σε ισχυ η bridging visa A- κι αφου ,εννοειται ,εχει καταθεσει ηδη ,εγκυρη αιτηση για partner visa.

                  Επισης ,οποιος κανει αιτηση για partner visa ,offshore(εκτος Αυστραλιας)... θα πρεπει και offshore ,να γινει η χορηγηση της partner visa.

                  Οποιος κανει αιτηση για partner visa ,onshore (εντος Αυστραλιας ), θα πρεπει η χορηγηση να γινει κι αυτη ,onshore.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Καλά τόσα χρόνια διαβάζω και ξαναδιαβάζω και τώρα μόνο ξεκαθάρισα στο μυαλό μου τη διαδικασία... Σ'ευχαριστώ vertigo!

                    Comment


                      Κάπου στο μυαλό μου είχα κάνει λάθος είχα μπερδευτεί λίγο.
                      Αλλά νομίζω πως είναι καλή ιδέα για να το ψάξουμε λιγάκι, ίσως και να γίνεται !!!
                      Ευχαριστώ πάντως για την διόρθωση.
                      Ξερω οτι είναι δύσκολο και τα θέλω όλα δικά μου.
                      Αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
                      Think before you driving@world.......

                      Comment


                        Originally posted by sweetelenitsa View Post
                        Καλά τόσα χρόνια διαβάζω και ξαναδιαβάζω και τώρα μόνο ξεκαθάρισα στο μυαλό μου τη διαδικασία... Σ'ευχαριστώ vertigo!



                        Παρακαλω κι ο,τι θες , στην διαθεση σου.


                        Επισης ,διαβαζοντας ,κατι που εγραψες ,

                        Originally posted by sweetelenitsa View Post
                        Αυτό σκεφτόμασταν και εμείς. Να γλυτώναμε το ταξίδι και μήπως κερδίζαμε και χρόνο.
                        Θα διαβάσω λοιπόν από την πηγή που μου δίνεις και βλέπουμε.
                        Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

                        Νομιζω ,οτι καποια παρανοηση ,εχει γινει ,που πανω σε οσα σου εγραψε ,ο Agoriani ,απαντησες το πιο πανω και δεν ειμαι σιγουρη ,αν καταλαβα καλά ,αυτο που ομως , νομιζω οτι καταλαβα. Οτι θες να βαλεις πρακτορα μεταναστευσης ,να κανει αιτηση ,απο μεσα απ την Αυστραλια ,αλλά εσεις ,να ειστε ακομα Ελλαδα ,οταν κατατεθει η αιτηση για partner visa .Για να κερδηθει χρονος και να μην χρειαστει ,να βγει o συζυγος εκτος Αυστραλιας ,δλδ να κανει onshore αιτηση ο πρακτορας μεταναστευσης ,αλλά εσεις να ειστε Ελλαδα ,οταν θα κανει την αιτηση.....Κι αν κατεβειτε ,πριν εγκριθει ,να μην χρειαστει ,μ αυτο τον τροπο ,να βγει εκτος Αυστραλιας ,προκειμενου να του χορηγηθει η partner visa..

                        Σωστα ,τα καταλαβα;;;Γιατι αν ναι...δεν ισχυουν ,αυτα που νομισες οτι μπορει να γινουν ετσι....
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Originally posted by Sakis230 View Post
                          Κάπου στο μυαλό μου είχα κάνει λάθος είχα μπερδευτεί λίγο.
                          Αλλά νομίζω πως είναι καλή ιδέα για να το ψάξουμε λιγάκι, ίσως και να γίνεται !!!
                          Ευχαριστώ πάντως για την διόρθωση.
                          Ξερω οτι είναι δύσκολο και τα θέλω όλα δικά μου.
                          Αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

                          Δεν καταλαβαινω ,τί εννοεις ,λεγοντας πως ειναι καλη ιδεα για να το ψαξουμε λιγακι και ισως και να γινεται...Ειναι χιουμορ και κρυφη επιθυμια ,ή εννοεις ,οτι μπορει και να γινεται ,οπως το περιεγραψες;
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Επειδή βλέπω ότι έχουν μπερδευτεί οι υποθέσεις......το θέμα είναι πολύ απλό:

                            Το αν μία αίτηση θεωρείται onshore ή offshore έχει σχέση με το αν ο αιτών είναι εντός ή εκτός Αυστραλίας κατά την κατάθεση της αίτησης, και όχι για το που βρίσκεται ο RMA.

                            RMA που βρίσκεται στην Αυστραλία μπορεί να κάνει την αίτηση για τον αιτών που βρίσκεται εκτός αλλά η αίτηση είναι OFFSHORE.
                            Για να κατανοηθεί καθαρά.....οι αιτήσεις οι οποίες αφορούν άτομο το οποίο είναι εκτός Αυστραλίας όταν κατατίθενται από RMA μέσω internet μεταδίδονται αυτόματα στο πόστο επεξεργασίας το οποίο επεξεργάζεται τις αιτήσεις της χώρας του αιτούντος....όταν δεν υπάρχει δυνατότητα αίτησης μέσω internet (αυτό ισχύει ανάλογα με τον τύπο της βίζας ή/και τη χώρα προέλευσης του αιτούντος) αναγκαστικά ο RMA την ταχυδρομεί στο ανάλογο πόστο του εξωτερικού.

                            Μία σημείωση η οποία πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη: Κάποιος ο οποίος έχει υποβάλλει αίτηση ενώ είναι εκτός Αυστραλίας και μετά αιτηθεί τουριστική μπορεί να μην εγκριθεί η τουριστική. Βέβαια με το θέμα της ΕΤΑ, η οποία εκδίδεται "αυτόματα" εφόσον δεν υπάρχει "σημαιάκι" στο σύστημα, η έκδοση θα γίνει, αλλά ας μη ξεχνάμε ποτέ ότι οι immigration officers στο αεροδρόμιο έχουν δικαίωμα να ακυρώσουν οποιαδήποτε βίζα επί τόπου και να μην επιτρέψουν την είσοδο στη χώρα. Οι immigration officers έχουν πρόσβαση στο σύστημα το οποίο δείχνει ότι υπάρχει αίτηση σε εκκρεμότητα, και θα πρέπει να υποστηριχτεί η γνησιότητα σκοπού.
                            Πάντως bridging visa (A, B, C) παίρνουν μόνο όσοι έχουν καταθέσει onshore αίτηση και ο σκοπός της είναι να επιτρέπει στον αιτών να παραμείνει στη χώρα αναμένοντας την επεξεργασία της αίτησης. ΔΕΝ εκδίδεται για offshore αιτήσεις.

                            Διαβάζοντας προηγούμενα σχόλια θα πω προσοχή σε εμπειρίες και καταστάσεις προ 2-3 ετών ακόμη και περσινές (αν και εκεί υπάροχυν κάποιες λάθος ερμηνείες ή/και κατανοήσεις των καταστάσεων). Ο νόμος περί μετανάστευσης είναι από τους ΠΙΟ ΑΣΤΑΤΟΥΣ.

                            Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους διαθέτουν το χρόνο τους να μοιραστούν τις εμπειρίες τους γιατί είναι πολύτιμο αυτό για όσους σκέφτονται ή προετοιμάζονται να κάνουν τα ίδια βήματα.
                            Αλλά προσοχή σε όσους τα διαβάζουν, πάρτε τη βάση σας από αυτές τις εμπειρίες αλλά ελέγξτε τις επίσημες πηγές για το τι ισχύει σήμερα....και εννοώ ΣΗΜΕΡΑ κάθε φορά.

                            Comment


                              Φτού κι απ΄την αρχή!!

                              Comment


                                Originally posted by australian View Post
                                Φτού κι απ΄την αρχή!!


                                Ενταξει ,αλλά καποια βασικα , ισχυαν οπως ισχυουν! H αιτηση , για καποια βιζα ,θεωρειται offshore ή onshore ,ανάλογα με το πού ειναι αυτος που την ζηταει ,οταν γινεται η αιτηση. Κι αυτος που την ζηταει ,δεν ειναι ο RMA...

                                Κατα τ ' άλλα ,φτού κι απ την αρχή !

                                υ.γ κι απ την ζαλαδα μου ,αντι να παραθεσω το ποστ σου , επελεξα ''επεξεργασια '' , εγραψα τα δικά μου και ανεβασα ,γι αυτο και θα το δεις ,επεξεργασμενο ,απο μενα!
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X