Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    Τα εχεις λιγο μπερδεψει...
    Αν καποιος εχει γεννηθει πριν τις 20 Αυγουστου 1986 ,στην Αυστραλια ,δεν χρειαζεται να ειχε ο ενας γονιος Αυστραλιανη υπηκοοτητα ( ή να ειναι μονιμος κατοικος.Που στην περιπτωση σου παντως ,αν και δεν χρειαζοταν πριν τις 20/8/1986 να εχει οποιος γεννηθηκε Αυστραλια ,εναν τουλαχιστον γονιο με υπηκοοτητα ή μονιμο κατοικο ...εσενα ετσι κι αλλιώς ηταν μονιμοι κατοικοι οταν γεννηθηκες κι οι δυο γονεις)

    Αυτα που διαβασες και γραφεις ,αφορούν στην αποκτηση υπηκοοτητας by descent , δλδ οταν ενα παιδι γεννηθηκε εκτος Αυστραλιας .Συγκεκριμενα ,το να ηταν Αυστραλος υπηκοος ,ενας απ τους δυο γονεις ,κατα την γεννηση του παιδιου.Αυτο με το διαβατηριο που εγραψες ,δεν ειναι όρος για ν αποκτησει ενα παιδι την υπηκοοτητα ,αλλά ενα απο τα ντοκουμεντα που μπορουν να προσκομισθουν ,για ν αποδειχθει η Αυστραλιανη υπηκοοτητα του γονεα ,οταν εχουμε αιτηση για αποκτηση υπηκοοτητας by descent.

    Προχώρα κανονικα στην εκδοση διαβατηριου.Θα κανεις αιτηση για
    "Australian Passport Overseas Application"



    και ΟΧΙ για renewal δλδ για ανανεωση ,επειδη το διαβατηριο σου ,εχει χρονια που εληξε.

    Ή θα εκτυπωσεις την αιτηση ,ή θα ζητησεις απ την πρεσβεια στην Αθηνα ,να σου στειλει ,μόνο που πρεπει να την συμπληρωσεις εγκαιρα ,γιατι αν αλλαξουν οι φορμες ,δεν θα ισχυει αυτη που θα σου εχουν στειλει.
    Θα κανεις αιτηση σαν να βγαζεις για πρωτη φορα διαβατηριο κι οχι για ανανεωση ,στο ξανατονιζω ,γιατι μπορει να μπερδευτεις αν διαβασεις σχετικα με την εκδοση διαβατηριων.
    Στην ερωτηση αν επιθυμεις renewal of your passport ,εσυ απαντας πως οχι



    Passports and Consular Services


    Βεβαια ,χρειαζεσαι πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια και πρεπει να κανεις πρωτα αιτηση γι αυτο.
    Πολύ σωστά vertigo!Τα είχα εντελώς μπερδεμένα στο μυαλό μου. Προφανώς κοίταζα σε λάθος κατεύθυνση και πρέπει να είμαι πιο προσεκτική στο εξής. Προσπάθησα να κάνω αίτηση online για το birth certificate, αλλά δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι τη συμπλήρωση των στοιχείων της πιστωτικής και μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα. Θα κλείσω ραντεβού με την πρεσβεία έχοντας και τα απαραίτητα χαρτιά μαζί μου. Επίσης, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις σωστές παρατηρήσεις για το διαβατήριο. Ανανέωση νόμιζα ότι χρειαζόταν. Να' σαι καλά για όλα όσα με συμβούλευσες. Πραγματικά πολύτιμα για μένα όλα αυτά κάθε φορά που είχα απορίεςδιαλύνται τα σύννεφα σιγά σιγά...θα γράψω για τα νεότερα

    Comment


      Originally posted by vertigo View Post
      Για να εχεις ηδη διαβατηριο ,ληγμενο ,δεν ειχες θεμα με το ονομα.Σωστα;
      Προφανώς ,οταν πηγες να καταθεσεις την αιτηση διαβατηριου ,υπεγραψες δηλωση ταυτοπροσωπιας.Ο υπαλληλος στην πρεσβεια ,σου δινει ενα χαρτι ,οπου δηλωνεις οτι εισαι το ιδιο προσωπο.Δεν κανεις καποια ιδιαιτερη αιτηση για την ταυτοπροσωπια ,απλα το ζητας και το υπογραφεις οταν πας στο ραντεβου για να καταθεσεις την αιτηση για διαβατηριο.
      ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛ Ω ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ 2013, ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΠΙΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ.
      ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΛΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟΥ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ.

      6/9
      telika milisa me embassy ola kala evharisto VERTGO mou ipan tavtopiisi ginete eki sto application.. guarantor photo bori na ine apo appropriate epagelma eg lawyer pharmacist public servant gia 5 hronia kai na se xeri gia 2 hronia.make sure NOT THEIR stamp on paperwork kai prepi na ehis kati me address apo greece eg bill water phone i to katharistiko tax...thank you for pointing me in the right direction..

      Comment


        Γεια σας ειμαι 18 ετων αυστραλη υπηκοος και σκεφτομαι να σπουδασω εκει μιας και εχω πολλους συγγενεις , ξερετε τι πρεπει να κανω για να με δεχτουν σε αυστραλικο πανεπιστημιο ?ευχαριστω εκ των προτερων

        Comment


          Originally posted by Xrysa Psyy View Post
          Γεια σας ειμαι 18 ετων αυστραλη υπηκοος και σκεφτομαι να σπουδασω εκει μιας και εχω πολλους συγγενεις , ξερετε τι πρεπει να κανω για να με δεχτουν σε αυστραλικο πανεπιστημιο ?ευχαριστω εκ των προτερων
          Καλημέρα. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να έρθεις και φυσικά να έχεις και τα ανάλογα χρήματα για την αρχή, μετά όλα τα υπόλοιπα γίνονται.
          Διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις πολλές πληροφορίες.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            .

            Μαλιστα. Χρειάζονται εξετάσεις? Πώς ειναι το συστημα εκει? Αν πχ. εγω μπει στην Νομικη της Ελλαδας μπορω να κανω ανταλλαγη και να παω εκει για να σπουδασω Νομική?

            Comment


              Originally posted by elekout View Post
              Πολύ σωστά vertigo!Τα είχα εντελώς μπερδεμένα στο μυαλό μου. Προφανώς κοίταζα σε λάθος κατεύθυνση και πρέπει να είμαι πιο προσεκτική στο εξής. Προσπάθησα να κάνω αίτηση online για το birth certificate, αλλά δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι τη συμπλήρωση των στοιχείων της πιστωτικής και μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα. Θα κλείσω ραντεβού με την πρεσβεία έχοντας και τα απαραίτητα χαρτιά μαζί μου. Επίσης, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις σωστές παρατηρήσεις για το διαβατήριο. Ανανέωση νόμιζα ότι χρειαζόταν. Να' σαι καλά για όλα όσα με συμβούλευσες. Πραγματικά πολύτιμα για μένα όλα αυτά κάθε φορά που είχα απορίεςδιαλύνται τα σύννεφα σιγά σιγά...θα γράψω για τα νεότερα



              Να 'σαι καλά και καλο διαβατηριο!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by nikosold View Post
                ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛ Ω ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ 2013, ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΠΙΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ.
                ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΛΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟΥ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ.

                6/9
                telika milisa me embassy ola kala evharisto VERTGO mou ipan tavtopiisi ginete eki sto application.. guarantor photo bori na ine apo appropriate epagelma eg lawyer pharmacist public servant gia 5 hronia kai na se xeri gia 2 hronia.make sure NOT THEIR stamp on paperwork kai prepi na ehis kati me address apo greece eg bill water phone i to katharistiko tax...thank you for pointing me in the right direction..



                Ολα καλα ,λοιπον!
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by vertigo View Post


                  Να 'σαι καλά και καλο διαβατηριο!
                  Ευχαριστώ πάααααααρα πολύ!!!!!!!για όλα

                  Comment


                    Καλησπερα απο Ελλαδα σε ολους. Μολις ελαβα τις μεταφρασεις των πιστοποιητικών των παιδιων αλλα νομιζω οτι θα εχουμε προβλημα. Στο ενα παιδι, τα στοιχεια ειναι σωστα στα αγγλικα αλλα στο αλλο, στο επώνυμο πατερα εχουν αφησει την ελληνικη καταληξη, δηλ. .....ROU ενω τους ειχα γραψει και στις δυο αιτησεις το επωνυμο πατρος στα αγγλικα να ειναι ...... ROS (όπως ειναι και στο διαβατηριο). Τι νομιζετε πως πρεπει να κανω; Να τα φτιαξω απο την αρχη ή να τα στειλω και να μου ζητησουν απο Αγγλια, αν χρειαζεται καποιο διορθωση;

                    Comment


                      καλησπέρα σας φίλοι
                      έχω πολλά ερωτήματα που πρέπει να τα λύσω σχετικά γρήγορα
                      θέλω να πάω στην Μελβούρνη για μόνιμη κατοικία και δουλειά γιατί εδώ τα πράματα δεν πάνε καθόλου καλά
                      στην αρχή θα πάω μόνος μου γιατί τα έξοδα είναι πολλά και να μην σταματήσουν τα παιδιά το λύκειο στην μέση της χρονιάς
                      έχω γεννηθεί στο συνδει το 1972 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1978 λογικά έχω την υπηκοότητα
                      τι χρειάζεται να κάνω ??? δεν έχω ιδέα επίσης τι χρειάζεται να κάνω για να πάρουν και τα παιδιά μου την υπηκοότητα
                      να επισημάνω εδώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά όποτε θα χρειαστώ πολύ βοήθεια για το κάθε βήμα
                      σας ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        Originally posted by ioannhs24 View Post
                        καλησπέρα σας φίλοι
                        έχω πολλά ερωτήματα που πρέπει να τα λύσω σχετικά γρήγορα
                        θέλω να πάω στην Μελβούρνη για μόνιμη κατοικία και δουλειά γιατί εδώ τα πράματα δεν πάνε καθόλου καλά
                        στην αρχή θα πάω μόνος μου γιατί τα έξοδα είναι πολλά και να μην σταματήσουν τα παιδιά το λύκειο στην μέση της χρονιάς
                        έχω γεννηθεί στο συνδει το 1972 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1978 λογικά έχω την υπηκοότητα
                        τι χρειάζεται να κάνω ??? δεν έχω ιδέα επίσης τι χρειάζεται να κάνω για να πάρουν και τα παιδιά μου την υπηκοότητα
                        να επισημάνω εδώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά όποτε θα χρειαστώ πολύ βοήθεια για το κάθε βήμα
                        σας ευχαριστώ πολύ
                        Εσυ, εννοειται, οτι εχεις υπηκοοτητα, οπότε θα πρεπει να βγαλεις διαβατηριο. Μπες στη σελίδα της πρεσβειας στην Ελλαδα και μαθε για τα χαρτια που χρειαζεσαι. Ενα απο αυτα, σίγουρα, ειναι πιστοποιητικο γεννησης, το οποιο, αν δεν εχεις, το ζητας on line απο τη Μελβουρνη. Επίσης, θα δώσεις υπηκοότητα στα παιδια σου, που λέγεται citizenship by descent, ψαξε στο φορουμ, το εχει αναλυτικα. Κι επίσης, μπορει η σύζυγος να παρει partner visa, που της δινει δικαιωμα εργασιας και πολλα άλλα, αλλά δυστυχως ειναι ολιγον ακριβη, περιπου 7000$aus. Και γι' αυτο υπάρχει ενοτητα. Ψαξε και διαβασε τις ανταποκρισεις. Θα παρεις πολλες πληροφοριες και μια καλη ιδεα του πώς ειναι τα πραγματα για οσους κανουν αυτο το βημα.

                        Comment


                          ευχαριστώ για την απάντηση αυτό που μου κάνει εντυπώσει είναι το πόσο των 7000 δολαρίων για την σύζυγο μα τόσο πολύ

                          Comment


                            Originally posted by Nikitse View Post
                            Εσυ, εννοειται, οτι εχεις υπηκοοτητα, οπότε θα πρεπει να βγαλεις διαβατηριο. Μπες στη σελίδα της πρεσβειας στην Ελλαδα και μαθε για τα χαρτια που χρειαζεσαι. Ενα απο αυτα, σίγουρα, ειναι πιστοποιητικο γεννησης, το οποιο, αν δεν εχεις, το ζητας on line απο τη Μελβουρνη. Επίσης, θα δώσεις υπηκοότητα στα παιδια σου, που λέγεται citizenship by descent, ψαξε στο φορουμ, το εχει αναλυτικα. Κι επίσης, μπορει η σύζυγος να παρει partner visa, που της δινει δικαιωμα εργασιας και πολλα άλλα, αλλά δυστυχως ειναι ολιγον ακριβη, περιπου 7000$aus. Και γι' αυτο υπάρχει ενοτητα. Ψαξε και διαβασε τις ανταποκρισεις. Θα παρεις πολλες πληροφοριες και μια καλη ιδεα του πώς ειναι τα πραγματα για οσους κανουν αυτο το βημα.
                            Το birth certificate θα πρεπει να το ζητησει απο το Σίδνεϊ και οχι απο την Μελβουρνη μαλλον....

                            Comment


                              γεια σας παιδιά σε λίγες μέρες ερχομαστε αυστραλία. Ξερει κανένας τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω για το new start allowance? στο site του centrelink δεν έβγαλα ακρη και δεν έχω τιποτα στο ονομα μου για να το διακοψω.

                              Comment


                                Originally posted by belo View Post
                                γεια σας παιδιά σε λίγες μέρες ερχομαστε αυστραλία. Ξερει κανένας τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω για το new start allowance? στο site του centrelink δεν έβγαλα ακρη και δεν έχω τιποτα στο ονομα μου για να το διακοψω.
                                Καλημέρα. Είναι όλα γραμμένα πάρα πολλές φορές μέσα στο φόρουμ. Οι υπήκοοι φέρνουν μαζί τους κάποια έγγραφα που ορισμένα από αυτά χρειάζονται στο centrelink για την εγγραφή αλλά και σε άλλες υπηρεσίες όπως την εφορία και το imigration (για την συμπλήρωση της partner visas όταν ο ένας από το ζευγάρι δεν είναι υπήκοος)
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X