Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Τελικά έπρεπε να ειχα μπει εξαρχής εδω μεσα παρα να ξεκινησω νεο topic. Anyway.

    Έχοντας ζήσει ένα σεβαστό διάστημα στην Καλιφόρνια των '90s, τα πράγματα ήρθαν έτσι ώστε να μην έχω άλλη λύση πλέον από το να αφήσω ξανά την Ελλάδα.
    Την πρώτη φορά του αντίστοιχου εγχειρήματος δεν ήμουν στην δεινή οικονομική θέση που βρίσκομαι τώρα. Είχα πάει στην Αμερική αλλά όχι από ανάγκη.

    Υπάρχει ένα φιλικό άτομο στο Sydney που διατίθεται να με φιλοξενήσει για όσο χρειαστεί. Μάλιστα επιμένει να παω εκεί. Πιστευει πως θα βρω δουλειά σχετικά εύκολα. Ωστόσο εγώ είμαι κάπως πιο προσεχτικός διότι γνωρίζω πως υπάρχει διαφορά από τα ευχολόγια στην πράξη.

    Η ερώτηση μου είναι απλή:
    Πόσο εύκολο είναι να πάρω τουριστική βίζα για Αυστραλία και μετά να εργαστώ εκεί? Ή μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος πιο βατός?

    Πριν μου δώσετε την σημαντική για εμένα συμβουλή σας όπως γράφω και στον τίτλο, θα ήθελα να έχετε υπόψη σας τα εξής:

    1) Γεννήθηκα το 1967.
    2) Μιλώ και γράφω πολύ καλά τα Αμερικάνικα ασχέτως αν δεν διαθέτω κάποιο σχετικό πτυχίο.
    3) Ερασιτέχνης μουσικός (κιθάρα - φωνή) σε ροκ συγκροτήματα στην Ελλάδα και κυρίως στην Καλιφόρνια σε σύγχρονες μπάντες.
    Να τονίσω εδώ πως δίδαξα ηλεκτρική κιθάρα σε αρχάριους για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Δεν διαθέτω κάποιο σχετικό πτυχίο που να πιστοποιεί τα παραπάνω. Δεν είμαι Τζαζίστας ή κλασικός βιρτουόζος. Παρόλα αυτά, για τα είδη της μουσικής που παίζω θεωρώ πως είμαι καλός σαν φωνή και επαρκέστατος σαν κιθάρα. Στο παρελθόν έχω κάνει συνεργασία με τον Μάνο ξυδού και έχω εμφανιστεί τηλεοπτικώς σε mega και alpha
    ως καλεσμένος και όχι μόνο ως μουσικός quest.
    4) DJ επίσης (σε μπαράκια - clubs της Μύκονου & των Αθηνών) ειδικότερα στο ραδιόφωνο για 15 χρόνια με εκπομπές και στον Rock fm συν τοις άλλοις.
    5) Έχω πτυχίο Αθηναϊκής σχολής κινηματογράφου τριών ετών με ειδίκευση στον ήχο. Εξού και η πείρα μου ως ηχολήπτης ραδιοφώνου και ως μοντέρ audio. Το δίπλωμα αυτο δεν μετράει στην Αυστραλία. Το έψαξα.
    6) Εργάστηκα σε τουριστικές επιχειρήσεις, σε συνέδρια, εκθέσεις, logistics κ.α. Υπάρχει ξεχωριστή εμπειρία πέρα από την μουσική.
    Ολίγον τι πολυπράγμων θα αποτολμούσα να πω.

    Όλα αυτά δεν τα αναφέρω για να εκτεθώ ποικιλοτρόπως. Πιστεύω πως τα έγραψα αναλυτικά και με τέτοιον τρόπο ώστε να υπάρχει ένα σαφές στίγμα πάνω στο οποίο οι καλοδεχούμενοι συμφορουμίτες να είναι σε θέση να κάνουν μια κριθείσα εκτίμηση όσο το δυνατόν πιο πραγματιστική.

    Comment


      #92
      Καλημέρα-Καλησπέρα σε ολους..

      Είχα ξαναστείλει πριν μερικούς μήνες για αναζήτηση πληροφοριών.Δεν προχωράω σε θέματα για έκδοση βιζας,πιστοποιητικά υγείας κλπ θεωρώ πως προέχει η αποδοχή από κάποιον εργοδότη.Είμαι πτυχιούχος Γεωλόγος χωρίς εργασιακή εμπειρία 27 ετών.Αναζητώ μερικούς μήνες εργασία στο seek.com.au χωρις ιδιαιτερη επιτυχια..Παρακαλώ θα ηθελα να ερθω σε επαφή με ομογενή συνάδελφο που να δουλευει σαν Γεωλογος στην Αυστραλια ή με καποιο γραφειο της Ελληνικης Κοινοτητας ωστε να αναζήτησω πιο αμεσα εργασια.

      Ευχαριστώ

      Comment


        #93
        Australia

        Originally posted by Βασιλης Γεωλογος View Post
        Καλημέρα-Καλησπέρα σε ολους..

        Είχα ξαναστείλει πριν μερικούς μήνες για αναζήτηση πληροφοριών.Δεν προχωράω σε θέματα για έκδοση βιζας,πιστοποιητικά υγείας κλπ θεωρώ πως προέχει η αποδοχή από κάποιον εργοδότη.Είμαι πτυχιούχος Γεωλόγος χωρίς εργασιακή εμπειρία 27 ετών.Αναζητώ μερικούς μήνες εργασία στο seek.com.au χωρις ιδιαιτερη επιτυχια..Παρακαλώ θα ηθελα να ερθω σε επαφή με ομογενή συνάδελφο που να δουλευει σαν Γεωλογος στην Αυστραλια ή με καποιο γραφειο της Ελληνικης Κοινοτητας ωστε να αναζήτησω πιο αμεσα εργασια.

        Ευχαριστώ
        proto vima IELTS...xoris ayto den mporis na kanis tipote allo....

        Comment


          #94
          Australia

          Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
          Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ? ΣΕ ΜΕΝΑ?
          gia sena ΡΑΝΙΑ 73...se ola......

          Comment


            #95
            Originally posted by jojos71 View Post
            proto vima IELTS...xoris ayto den mporis na kanis tipote allo....
            εχω διπλωμα Proficiency, ωραια δινω και την εξεταση IELTS, το προβλημα που θετω ειναι να γινει μια αμεση αναζητηση εργασιας στο αντικειμενο μου που στην Αυστραλια εχει μεγαλη ζητηση.

            Comment


              #96
              Originally posted by Βασιλης Γεωλογος View Post
              εχω διπλωμα Proficiency, ωραια δινω και την εξεταση IELTS, το προβλημα που θετω ειναι να γινει μια αμεση αναζητηση εργασιας στο αντικειμενο μου που στην Αυστραλια εχει μεγαλη ζητηση.
              Ενα θέμα είναι οτι μπορεί το επάγγελμά σου, η ειδικότητά σου να έχει ζήτηση στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως οτι είναι διαθέσιμος ο κάθε εργοδότης να μπεί στην διαδικασία της έκδοσης βίζας για αλλοδαπό εργαζόμενο.
              Πρέπει να αποδείξει στις αρχές και γιατί δεν βρίσκει απο την αγορά εργασίας της Αυστραλίας, πρίν φτάσει να ψάχνει στις αγορές του εξωτερικού.

              Ενα άλλο θέμα είναι οτι πολλές φορές υπερισχύει των ακαδημαϊκών τίτλων του εξωτερικού και ακόμα και της προϋπηρεσίας του εξωτερικού η προϋπηρεσία του εσωτερικού. Διαλέγει ακόμα και με λιγότερους τίτλους σπουδών ή μικρότερους εναν έμπειρο απο την Αυστραλέζικη αγορά και πρακτικές καλύτερα απο εναν αλλοδαπό έστω και καλύτερο καταρτισμένο. Νομίζω οτι και στην Ελλάδα το ίδιο γίνεται και παντού.
              Θα πρέπει να επενδύσει στον εργαζόμενο αλλοδαπό για να τον κάνει απόσβεση μακροπρόθεσμα τη στιγμή που άμεσα λύνει το πρόβλημα απο την εσωτερική αγορά εργασίας.

              Το οτι έχει ζήτηση περισσότερο πάει να πει οτι ενδεχομένως να ζητάτε για βίζα απο περιοχή ή πολιτεία. Με σπόνσορα περιοχή ή πολιτεία δηλαδή για να καλύψει τις ανάγκες της συγκεκριμένης κυβέρνησης της συγκεκριμένης περιοχής πολιτείας σε εξειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό.

              Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να κάνεις έστω και κατώτερες σπουδές, σε σχέση με το πτυχίο σου, μόνο και μόνο για να κερδίσεις 2 πράγματα:
              Να έρθεις με μια βίζα που θα σου επιτρέπει να εργαστείς και να σπουδάζεις,
              Να αποκτήσεις εκτός απο εμπειρία ζώντας εδώ, και επαφή με την αγορά εργασίας και τις απαιτήσεις της,
              ώστε να πολλαπλασιάσεις τις πιθανότητες οχι μόνο να βρείς εργασία αλλά να βρείς πιο γρήγορα και καλύτερη εργασία?

              Αν οχι για κοιτα τα TAFE και τα προγράμματα σπουδών που έχουν μιας και είναι και περίοδος εγγραφών για τα μαθήματα που ξεκινάνε Ιούλιο.

              Ίσως πάλι να είναι ενα σκεπτικό, οχι σωστό για την δική σου περίπτωση. Εσύ ξέρεις.

              Α! Το lower και proficiency είναι μάλλον για εσωτερική κατανάλωση στην πατρίδα. Πουθενά αλλού δεν τα βλέπω να τα ζητάνε και να κάνουν κάτι. Φυσικά η επάρκεια στην γλώσσα εφόσον αποδειχτεί δεν χρειάζεται κάν χαρτιά. Για παράδειγμα μπορεί κάποιος να πάει σε ενα TAFE και εκεί να τον αξιολογήσουν οτι έχει επάρκεια στην γλώσσα έστω και εφόσον δεν έχει IELTS ή TOEFL. Μπορεί π.χ. να είναι απο πολιτισμική οικογένεια και στο σπίτι να μιλάγανε 2 γλώσσες. Επίσης μπορεί να έχει σπουδάσει σε χώρα του εξωτερικού που όμως στο ίδρυμα που σπούδασε τα μαθήματα γίνονταν στην Αγγλική, πάλι κατοχυρώνει επάρκεια εφόσον έχει αποφοιτήσει. Και διάφορα άλλα τέτοια ωραία.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #97
                Australia

                Originally posted by Βασιλης Γεωλογος View Post
                εχω διπλωμα Proficiency, ωραια δινω και την εξεταση IELTS, το προβλημα που θετω ειναι να γινει μια αμεση αναζητηση εργασιας στο αντικειμενο μου που στην Αυστραλια εχει μεγαλη ζητηση.
                ....afto pou sou protini o Agorianis einai to idaniko kai ameso ean eisai anipantros...kai i ginaika mou exei proficiency alla exei dosi 2 fores yia to IELTS kai exei parei 7,5-8 alla sto Writting 6,5 me apotelesma na dinei yia triti fore 28/5...........xekina apo to IELTS einai to A kai to Ω

                Comment


                  #98
                  Originally posted by panayiotis View Post
                  Τελικά έπρεπε να ειχα μπει εξαρχής εδω μεσα παρα να ξεκινησω νεο topic. Anyway.

                  Έχοντας ζήσει ένα σεβαστό διάστημα στην Καλιφόρνια των '90s, τα πράγματα ήρθαν έτσι ώστε να μην έχω άλλη λύση πλέον από το να αφήσω ξανά την Ελλάδα.
                  Την πρώτη φορά του αντίστοιχου εγχειρήματος δεν ήμουν στην δεινή οικονομική θέση που βρίσκομαι τώρα. Είχα πάει στην Αμερική αλλά όχι από ανάγκη.

                  Υπάρχει ένα φιλικό άτομο στο Sydney που διατίθεται να με φιλοξενήσει για όσο χρειαστεί. Μάλιστα επιμένει να παω εκεί. Πιστευει πως θα βρω δουλειά σχετικά εύκολα. Ωστόσο εγώ είμαι κάπως πιο προσεχτικός διότι γνωρίζω πως υπάρχει διαφορά από τα ευχολόγια στην πράξη.

                  Η ερώτηση μου είναι απλή:
                  Πόσο εύκολο είναι να πάρω τουριστική βίζα για Αυστραλία και μετά να εργαστώ εκεί? Ή μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος πιο βατός?

                  Πριν μου δώσετε την σημαντική για εμένα συμβουλή σας όπως γράφω και στον τίτλο, θα ήθελα να έχετε υπόψη σας τα εξής:

                  1) Γεννήθηκα το 1967.
                  2) Μιλώ και γράφω πολύ καλά τα Αμερικάνικα ασχέτως αν δεν διαθέτω κάποιο σχετικό πτυχίο.
                  3) Ερασιτέχνης μουσικός (κιθάρα - φωνή) σε ροκ συγκροτήματα στην Ελλάδα και κυρίως στην Καλιφόρνια σε σύγχρονες μπάντες.
                  Να τονίσω εδώ πως δίδαξα ηλεκτρική κιθάρα σε αρχάριους για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Δεν διαθέτω κάποιο σχετικό πτυχίο που να πιστοποιεί τα παραπάνω. Δεν είμαι Τζαζίστας ή κλασικός βιρτουόζος. Παρόλα αυτά, για τα είδη της μουσικής που παίζω θεωρώ πως είμαι καλός σαν φωνή και επαρκέστατος σαν κιθάρα. Στο παρελθόν έχω κάνει συνεργασία με τον Μάνο ξυδού και έχω εμφανιστεί τηλεοπτικώς σε mega και alpha
                  ως καλεσμένος και όχι μόνο ως μουσικός quest.
                  4) DJ επίσης (σε μπαράκια - clubs της Μύκονου & των Αθηνών) ειδικότερα στο ραδιόφωνο για 15 χρόνια με εκπομπές και στον Rock fm συν τοις άλλοις.
                  5) Έχω πτυχίο Αθηναϊκής σχολής κινηματογράφου τριών ετών με ειδίκευση στον ήχο. Εξού και η πείρα μου ως ηχολήπτης ραδιοφώνου και ως μοντέρ audio. Το δίπλωμα αυτο δεν μετράει στην Αυστραλία. Το έψαξα.
                  6) Εργάστηκα σε τουριστικές επιχειρήσεις, σε συνέδρια, εκθέσεις, logistics κ.α. Υπάρχει ξεχωριστή εμπειρία πέρα από την μουσική.
                  Ολίγον τι πολυπράγμων θα αποτολμούσα να πω.

                  Όλα αυτά δεν τα αναφέρω για να εκτεθώ ποικιλοτρόπως. Πιστεύω πως τα έγραψα αναλυτικά και με τέτοιον τρόπο ώστε να υπάρχει ένα σαφές στίγμα πάνω στο οποίο οι καλοδεχούμενοι συμφορουμίτες να είναι σε θέση να κάνουν μια κριθείσα εκτίμηση όσο το δυνατόν πιο πραγματιστική.
                  Καλώς τον Panayiotis στην παρέα μας.

                  Πράγματι δύσκολη περίπτωση αλλά νομίζω οτι μόνος σου δίνεις την λύση.
                  Εφόσον δεν έχεις κάποιο χαρτί για τις γνώσεις σου στην μουσική και στο όργανο ίσως πρέπει να πάρεις ενα απο τα σύντομα μαθήματα που γίνονται και σου δίνουν κάποιο Certificate αναγνωρίσιμο απο την αγορά εργασίας της Αυστραλίας.
                  Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για την ηχοληψία. Μετά θα μπορείς να βρείς εργασία έχοντας εκτός απο τα προσόντα και τα χαρτιά.
                  Θα έλεγα να αγγαρέψεις τον καλό σου φίλο που προθυμοποιείται να σε φιλοξενήσει στην άτυπη πρωτεύουσα της Αυστραλίας, να βρεί τα TAFE εκεί κοντά και τα μαθήματα που κάνουν καθώς και αν γίνεται πράγματι να βγάλεις φοιτητική βίζα ώστε να μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματά τους, ή δεν δίνουν για μικρής διάρκειας σπουδές.
                  Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορείς να κάνεις για την έλλειψη ρευστότητας εκτός απο το να δανειστείς απο τον καλό σου φίλο.
                  Εαν θεωρητικά, σου δίνει κάποιο μικρό ποσό για να ξεκινήσεις και έρθεις με φοιτητική βίζα, η ίδια βίζα σου επιτρέπει να εργαστείς και λίγες ώρες για να συντήρησε και αποχτώντας και τα χαρτιά θα μπορέσεις να βρείς και καλύτερες δουλειές με καλύτερα χρήματα ώστε να αποπληρώσεις και το μικρό δάνειο και να ορθοποδήσεις.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #99
                    ειμαι εδω μεσα γιατι σκοπευω και εγω να παω αυστραλια για ενα καλυτερο μελον, δεν ξερω πωσ αλλα πιστευω πωσ στο τελοσ θα τα καταφερω, η δουλεια μου εχει να κανει με γυψοσανιδεσ και αν γνωριζει καπιοσ απο εκει θελω να μου πει ποσο ευκολα θα βρω δουλεια, ευχαριστω.
                    Μητσος

                    Comment


                      diabase to FAQ sto
                      Code:
                      http://pipiscrew.com

                      Comment


                        αυτο για μενα ειναι? αν ναι καντο λιγο πιο κατανοητο γιατι δεν τα παο καλα με αυτα τα διαολια
                        Μητσος

                        Comment


                          Καλώς τον Panayiotis στην παρέα μας.
                          Πράγματι... να ορθοποδήσεις.


                          Απάντηση από panayiotis:
                          Το φιλικό άτομο είναι φίλη και μου παρέχει σπίτι και τροφή στο Σύδνευ για όσο χρειαστεί. Δεν θα ήθελα να ζητήσω κάτι άλλο όμως. Δεν είναι και του χαρακτήρα μου.
                          Ωστόσο σερφάροντας, είδα πως υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που πήγαν στην Αυστραλία με τουριστική βίζα και κατάφεραν να αλλάξουν το καθεστώς βρίσκοντας εργασία βέβαια.
                          Αυτό θα ήθελα να ρωτήσω. Τι πιθανότητες υπάρχουν σχετικά?
                          Σκεφτόμουν πως αν έβρισκα μια οποιαδήποτε δουλειά, μετά θα μπορούσα να δικτυωθώ στον τομέα μου αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό.
                          Από την άλλη είδα πως το είδος αυτής της ετήσιας βίζας (ΕΤΑ) προυποθέτει re-entering the country κάθε τρεις μήνες, πράγμα που σημαίνει αυθημερόν ταξιδι μέχρι την Νεα Ζηλανδία μέχρι όλα να κυλήσουν όπως εύχομαι.
                          Προβληματίζομαι για το αν θα πρέπει να πάρω αυτο το ρίσκο. Θα δείξει.
                          Any suggestions?

                          Comment


                            Originally posted by panayiotis View Post
                            Το φιλικό άτομο είναι φίλη και μου παρέχει σπίτι και τροφή στο Σύδνευ για όσο χρειαστεί. Δεν θα ήθελα να ζητήσω κάτι άλλο όμως. Δεν είναι και του χαρακτήρα μου.
                            Ωστόσο σερφάροντας, είδα πως υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που πήγαν στην Αυστραλία με τουριστική βίζα και κατάφεραν να αλλάξουν το καθεστώς βρίσκοντας εργασία βέβαια.
                            Αυτό θα ήθελα να ρωτήσω. Τι πιθανότητες υπάρχουν σχετικά?
                            Σκεφτόμουν πως αν έβρισκα μια οποιαδήποτε δουλειά, μετά θα μπορούσα να δικτυωθώ στον τομέα μου αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό.
                            Από την άλλη είδα πως το είδος αυτής της ετήσιας βίζας (ΕΤΑ) προυποθέτει re-entering the country κάθε τρεις μήνες, πράγμα που σημαίνει αυθημερόν ταξιδι μέχρι την Νεα Ζηλανδία μέχρι όλα να κυλήσουν όπως εύχομαι.
                            Προβληματίζομαι για το αν θα πρέπει να πάρω αυτο το ρίσκο. Θα δείξει.
                            Any suggestions?[/SIZE][/I]
                            Πολλοί είπαν οτι θα κατέβουν με τουριστική και μετά θα βρούνε δουλειά και θα την αλλάξουν.
                            Κανένας δεν μπήκε να μας πει αν το έκανε και τι έγινε.

                            Όμως ανακύπτουν διάφορα ερωτήματα.
                            Εφόσον είναι κάποιος εδώ με τουριστική εαν βρεί δουλειά πρέπει να κάνει βίζα μέσω του εργοδότη.
                            Ο εργοδότης πως θα αποδίξει οτι δεν έβρισκε εργαζόμενο απο την ντόπια αγορά εργασίας?
                            Επίσης οι περισσότερες εργασίες για άτομα που δεν είναι πτυχιούχοι είναι στην επαρχία και συνήθως οταν λέει κάποιος θα κατέβω με τουριστική και θα ψάξω για δουλειά αναφέρεται σε αστικά κέντρα που ζητάνε συνήθως εξειδικευμένα επαγγέλματα.
                            Θεωρητικά μπορεί να κάνει και απο εδώ αίτηση για την skilled independet αλλά τόσο χρόνο που θα του πάρει θα πρέπει να μπαινοβγαίνει κάθε τρίμηνο και στο μεταξύ πως θα ζει ενώ δεν θα μπορεί να δουλέψει και εαν τυχών κάνει παράνομη εργασία θα χάσει και την δυνατότητα να έπαιρνε κάποτε την βίζα που θα έχει αιτηθεί και να ξεμπέρδευε.
                            Και άλλα πολλά τέτοια περίεργα τα οποία είναι θέματα που μπορούν να τινάξουν την μετανάστευση στον αέρα.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              Originally posted by μητσοσ View Post
                              ειμαι εδω μεσα γιατι σκοπευω και εγω να παω αυστραλια για ενα καλυτερο μελον, δεν ξερω πωσ αλλα πιστευω πωσ στο τελοσ θα τα καταφερω, η δουλεια μου εχει να κανει με γυψοσανιδεσ και αν γνωριζει καπιοσ απο εκει θελω να μου πει ποσο ευκολα θα βρω δουλεια, ευχαριστω.
                              Η δουλειά σου συμπεριλαμβάνεται σε μια λίστα που βγάζει κάθε χρόνο η ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Αυστραλίας με τα επαγγέλματα που ανήκουν στις τέχνες όπως λέμε στην Ελλάδα και έχουν έλλειψη σε κάποια περιοχή της Αυστραλίας ή γενικά.

                              Αυτό όμως αυτομάτως δεν σου εξασφαλίζει εργασία. Απλά ίσως δείχνει την δυναμική που έχει το επάγγελμά σου εδώ. Όπως λένε εδώ οι επόμενοι εκατομμυριούχοι θα είναι οι υδραυλικοί. Χρεώνουν μερικοί 250 δολάρια την ώρα και το θέμα ίσως δεν είναι αυτό αλλά το οτι είναι συνέχεια πνιγμένοι στην δουλειά.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                κοστος ζωής στην Αυστραλία

                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.
                                καλησπέρα αγόριαννη. Καλή διαμονή και κάθε ευτυχία οικογενειακή και ατομική στη Μελβούρνη. Δεν τα πάω και τόσο καλά με την τεχνολογία και ελπίζω να διαβάσεις το μήνυμά μου. Πραγματικά πολύτιμες οι κατευθύνσεις που δίνεις και σ' αυχαριστώ που με έχεις βοηθήσει πολύ. Είμαι παρόμοια με τη δική σου περίπτωση, δηλαδή Έλληνας (47 ετών) παντρεμένος με Αυστραλέζα, με τα δυό μας παιδιά επίσης Αυστραλές υποκόους. Ήδη περιμένω τα διαβατήρια των τριών και ετοιμάζομαι για τη δική μου visa (με τον τρόπο που προτείνεις). Υπολογίζω μέχρι τέλος Οκτωβρίου να μετακομίσουμε οικογενειακώς στη Μελβούρνη (ήδη κοιτώ σπίτια που ενοικιάζονται στο Oakleigh ή εκεί τριγύρω. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να ενημερώσεις για το κόστος ζωής στη Μελβούρνη (πέρα από τα ενοίκια που κατά μέσο όρο είναι για ένα townhouse 350 δολ). Έχω δει κάποια sites που έχουν προταθεί αλλά επειδή ζεις εκεί και έχεις άμεση γνώση ίσως θα ήταν καλύτερα. Μ' ενδιαφέρει κυρίως το κόστος της θέρμανσης (γκάζι), του ηλεκτρικού και του νερού

                                Comment

                                Working...
                                X