Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by μητσοσ View Post
    ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ (course english)

    5000 ενα εξαμηνο
    και 20% προκαταβολη στις 5000(1000) για να βγει η βιζα και μετα καθε μηνα τα υπολοιπα

    10000 δυο εξαμηνα
    και 20% απο το πρωτο εξαμηνο συν 10% απο το δευτερο εξαμηνο προκαταβολη στις 5000+5000(1000+500)για να βγει η βιζα και μετα καθε μηνα τα υπολοιπα

    ολα αυτα δολαρια αυστραλιας

    Comment


      #32
      Originally posted by lift View Post
      5000 ενα εξαμηνο
      και 20% προκαταβολη στις 5000(1000) για να βγει η βιζα και μετα καθε μηνα τα υπολοιπα

      10000 δυο εξαμηνα
      και 20% απο το πρωτο εξαμηνο συν 10% απο το δευτερο εξαμηνο προκαταβολη στις 5000+5000(1000+500)για να βγει η βιζα και μετα καθε μηνα τα υπολοιπα

      ολα αυτα δολαρια αυστραλιας
      Ο Χριστός και η μάνα του!! (που λέει κι ο γιος μου!)

      Comment


        #33
        Originally posted by alexan72 View Post
        Ο Χριστός και η μάνα του!! (που λέει κι ο γιος μου!)
        δεν ξερω παντος... ειναι απο τους πιο φτηνους

        Comment


          #34
          Aν οπως λενε σου βρισκουν και δουλεια, δε νομιζω πως ειναι και πολλα
          Μητσος

          Comment


            #35
            Να υποθεσω οτι δεν ξερει να καποιος να απαντηση στην ερωτηση μου???

            Comment


              #36
              Originally posted by Panos2080 View Post
              Να ρωτησω?Οσοι εχουν σπουδασει Αγγλια ειναι αναγκη να δωσουν IELTS?Δεν το νομοζω παρολαυτα ομως στην αιτηση δεν κανενα κουτακι να συμπληρωσεις κατι.Φανταζομαι το συμπεραινουν απο τα πτυχια που εχεις??????????
              Panos2080 ... αυτό που έκανες δεν είναι ερώτηση!!! Γι αυτό δεν έλαβες και απάντηση από κανέναν. Της λείπει ο προσδιορισμός του υποκειμένου και του αντικειμένου! (Από τα βασικότερα tips που μαθαίνεις όταν κάνεις αγγλικά). Υπάρχει πολύς κόσμος να σου απαντήσει αλλά πρέπει να είσαι συγκεκριμένος. Πχ λες....
              1. "Οσοι εχουν σπουδασει Αγγλια ειναι αναγκη να δωσουν IELTS?" - Ανάγκη για ποιό πράγμα? Για ποιά διαδικάσία? Με ποιό σκοπό?
              2. "....στην αιτηση δεν κανενα κουτακι να συμπληρωσεις κατι" - Ποιό κουτάκι, σε ποιά αίτηση και τι κάτι?
              3. "Φανταζομαι το συμπεραινουν απο τα πτυχια που εχεις??" - Ποιοί το συμπεραίνουν? Σε ποιούς αναφέρεσαι? Σε ποιά διαδικασία?

              Ξέρεις, τα ζητήματα των φίλων του forum είναι εξατομικευμένα. Μην θεωρείς ότι το ίδιο ζήτημα με σένα έχουν όλοι και συνεπώς ότι η απάντηση είναι μονοσήμαντη.
              Τέλος πρέπει να σου πω ότι το ερώτημά σου έχει απαντηθεί σε αναρίθμητα άλλα post σε άλλα θέματα αλλά μιας και ανοίχτηκε αυτό το post δεν είναι κακό να συγκεντρωθούν εδώ ξανά ερωτήσεις και απαντήσεις αλλά ας τις κάνουμε συγκεκριμένες.

              Comment


                #37
                οταν βρισκεσαι σε ενα forum περι μεταναστευσης για ασυτραλια κ ολοι ρωτανε περι διαδικασιας για να κανεις την ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ θελω να πιστευω οτι καποια πραγματα εννοουνται.
                Λυπαμαι αν δεν εγινα κατανοητος κ επαναλαμβανω την ερωτηση μου πιο σωστα.
                Πρεπει να δωσουν IELTS Κ αυτοι που εχουν αγγλικα πτυχια πανπηστημιων?
                Οι αυστραλοι που τσεκαρουν την αιτηση για βιζα συμπερενουν οτι ξερεις αγγλικα λογω των αγγλικων πανεπηστημιακων τιτλων?
                Στην αιτηση για βιζα (175) δεν εχει να συμπληρωσεις κατι αλλο περα απο τον βαθμο σου για το IELTS.
                EΕλπιζω να βοηθησα!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Panos2080 View Post
                  οταν βρισκεσαι σε ενα forum περι μεταναστευσης για ασυτραλια κ ολοι ρωτανε περι διαδικασιας για να κανεις την ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ θελω να πιστευω οτι καποια πραγματα εννοουνται.
                  Λυπαμαι αν δεν εγινα κατανοητος κ επαναλαμβανω την ερωτηση μου πιο σωστα.
                  Πρεπει να δωσουν IELTS Κ αυτοι που εχουν αγγλικα πτυχια πανπηστημιων?
                  Οι αυστραλοι που τσεκαρουν την αιτηση για βιζα συμπερενουν οτι ξερεις αγγλικα λογω των αγγλικων πανεπηστημιακων τιτλων?
                  Στην αιτηση για βιζα (175) δεν εχει να συμπληρωσεις κατι αλλο περα απο τον βαθμο σου για το IELTS.
                  EΕλπιζω να βοηθησα!
                  Panos2080, σε λίγο καιρό αν παραμείνεις στο forum θα καταλάβεις γιατί ήμουν δεικτικός στην τοποθέτησή μου. Το γεγονός ότι βρίσκεσαι στο forum δεν σημαίνει ότι είναι αυτονόητο ότι συζητούσες για αίτηση για VISA, αλλά θα μπορούσε να εννοηθεί ότι ρωτάς για αναγνώριση των τίτλων σπουδών σου από κάποιο Αυστραλιανό επαγγελματικό φορέα. Εξακολουθώ βεβαίως να εκτιμώ ότι δεν έχεις ξεφυλίσει τα θέματα του patriotaki, γιατί αν το είχες κάνει θα είχες λάβει την απάντησή σου. Έχουμε και λέμε λοιπόν.

                  Αναγνώριση της γλωσσομάθειας στα αγγλικά με σκοπό τη μετανάστευση στην Αυστραλία γίνεται για διάφορους λόγους. Η συνηθέστερη πιστοποίηση που ζητούν οι Αυστραλιανές αρχές και φορείς είναι το IELTS.
                  α) Για να αποδείξεις την γλωσσομάθειά σου στα αγγλικά η οποία θα χρησιμοποιηθεί για λόγους έκδοσης VISA από το DIAC. Αντίγραφο της βαθμολογίας σου στο IELTS συνοδεύει την σχετική αίτησή σου στο DIAC.
                  β) Για να αποδείξεις την γλωσσομάθειά σου στα αγγλικά η οποία θα χρησιμοποιηθεί για λόγους αναγνώρισης του τίτλου σπουδών σου από τον αντίστοιχο Αυσταλιανό φορέα επαγγελματικών δικαιωμάτων (πχ μηχανικός, δικηγόρος, ιατρός, λογιστής, κλπ). Αντίγραφο της βαθμολογίας σου στο IELTS συνοδεύει την σχετική αίτησή σου στον αντίστοιχο επαγγελματικό φορέα.
                  γ) Για να αποδείξεις την γλωσσομάθειά σου στα αγγλικά η οποία θα χρησιμοποιηθεί από ένα State ή Teritory της Αυστραλίας για να σου κάνει sponsoring. Αντίγραφο της βαθμολογίας σου στο IELTS συνοδεύει την σχετική αίτησή σου στο State ή Teritory.
                  δ) Για να αποδείξεις την γλωσσομάθειά σου στα αγγλικά η οποία θα χρησιμοποιηθεί από ένα Employer της Αυστραλίας για να σου κάνει sponsoring. Αντίγραφο της βαθμολογίας σου στο IELTS συνοδεύει την σχετική αίτησή σου.
                  ε) Οι παραπάνω περιπτώσεις είναι εκείνες που απαιτείται το IELTS και τυπικά. Ενδεχομένως σε άτυπες περιπτώσεις (πχ αν ήσουν εκεί και έκανες συνέντευξη με ένα εργοδότη) να ζητείται το IELTS ως ελάχιστο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας. (Σχετική αναφορά έχει γίνει από την Demi νομίζω). Ο Αυστραλός εργοδότης έχει κάποια standards, το IELTS, όπως εχουμε εμείς εδώ το Lower και το Proficiency, αλλά αυτά εκεί δεν αναγνωρίζονται!!! Γιατί? Ούτε που ξέρω! Κάθε χώρα έχει το δικαίωμα να θέτει από μόνη της τους κανόνες της! Το ίδιο ισχύει ασφαλώς και με το πτυχίο σου! Πρέπει να γίνει αποδεκτό σύμφωνα με τους κανόνες τους. Δε μπα να είσαι ο διευθυντής πυρηνικού εργοστασίου στη Ρωσία, αυτοί έχουν θεσπίσει μια διαδικασία ώστε να αναγνωρίζουν την ιδιότητά σου. Καθαρά πράγματα και σε όποιον αρέσει (λένε).

                  Στην αρχική σου ερώτηση λοιπόν τι θα έπρεπε να "θεωρήσουν ότι εννοούνται" οι φίλοι του forum ως ζητούμενό σου? Ποιά από τις παραπάνω 5 περιπτώσεις? Μάλιστα υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις που χρειάζεται το IELTS. Οι αναφερθείσες είναι οι βασικές.

                  Επειδή από τα λεγόμενα σου προκύπτει ότι έχεις σπουδάσει στην Αγγλία (χωρίς να είναι 100% - λόγω της διατύπωσης σου) θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο σαφής. Ρωτάς:
                  "Πρεπει να δωσουν IELTS Κ αυτοι που εχουν αγγλικα πτυχια πανπηστημιων?" - Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί, εννοείς α)Πτυχίο από αγγλικό πανεπιστήμιο? ή β) Πτυχίο μετά από σπουδές σε αγγλικό Πανεπιστήμιο; Αν για παράδειγμα έχεις σπουδάσει στην Ελλάδα σε κάποιο Αγγλικό κολλέγιο ίσως είναι διαφορετική η απάντηση. και εν συνεχεία, πτυχίο με τι τίτλο? Bach, Master, Phd? Ti? Πάλι αλλάζει η απάντηση ανάλογα την ερώτηση.

                  "Οι αυστραλοι που τσεκαρουν την αιτηση για βιζα συμπερενουν οτι ξερεις αγγλικα λογω των αγγλικων πανεπηστημιακων τιτλων?" - Όχι σε καμία περίπτωση. Όμως ας το θέσω και σε μια άλλη βάση. Αν θες να μεταναστευσεις σαν επαγγελματίας διατηρώντας την επαγγελματική σου ιδιότητα, λογικά νωρίτερα από την αίτηση για Visa θα έχεις μπει σε διαδικασία αναγνώρισης τίτλου σπουδών σου. Τότε λοιπόν, πιθανότατα (λέω πιθανότατα γιατί δεν μας ειπες την ειδίκευση που σε αφορά για να είμαι πιο συγκεκριμένος) ο αντίστοιχος φορεας αναγνώρισης θα σου ζητήσει τρόπους διαπίστευσης της γλωσσομάθειάς σου στα αγγλικά. Κάθε φορέας έχει τους δικούς του κανόνες. Γενική απάντηση δεν υπάρχει. Υπάρχουν όμως ειδικές περιπτώσεις που το IELTS δεν απαιτείται.

                  Η Visa 175 οδηγεί σε ανεξάρτητη βίζα. Ανεξάρτητη με την ένοια της επαγγελματικής εξάρτησης από εργοδότη. Για να μπορέσεις να είσαι ανεξάρτητος σε ένα νέο επαγγελματικό περιβάλλον θα πρέπει τα θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων εκεί να τα παίζεις στα δάχτυλα!!! Με εξαιρετική λεπτομέρεια και γνώση σε βάθος. Το έντυπο της αίτησης δεν το θυμάμαι αλλά εφόσον λες ότι δεν έχει κάτι άλλο (πλην του IELTS) δεν είναι λογικό να εννοεί ότι μόνο αυτή την πληροφορία πρέπει να συμπληρώσεις?

                  Επίσης για να μας βοηθάς όταν ρωτάς κάτι κάνε links. Copy & paste στο ερώτημά σου την ιστοσελίδα που αναφέρεσαι και επισήμανε το συγκεκριμένο πεδίο. Σου υπενθυμίζω ότι το forum είναι χώρς συζήτησης και όχι πιστποποιημένος χώρος παροχής πληροφοριών μετανάστευσης. Άρα, ότι κι αν σου λέει κάποιος εδώ θα πρέπει να το checkαρεις και εσύ για την ισχύ του. Ακόμα και όλα όσα σου είπα είναι θέμα διερεύνησης και πιστοποίησης από εσένα και μόνο!!!

                  Comment


                    #39
                    Νίκο,
                    θα σου δώσω ένα παράδειγμα που ίσως βοηθήσει τον Panos2080.
                    Είμαι CEng MICE, πιστεύω ξέρεις τι σημαίνει.
                    Για να γίνω Professional Member των Engineers Australia, αρκεί μια διαδικασία που λέγεται MRA (Mutual Recognition Agreement).
                    Δηλαδή το ICE και οι Engineers Australia έχουν συμφωνία αμοιβαίας αναγνώρισης των μελών τους. Έτσι αντιστοιχεί ο Chartered με τον Professional κ.ο.κ.
                    Σε αυτήν την περίπτωση δεν μου ζητείται IELTS, γιατί δεν κάνω skills assesment (πάω με partner's visa και MRA).
                    Με άλλα λόγια οι Engineers Australia σου ζητούν εξέταση Αγγλικών, διότι κάνεις skills assesment για skilled immigration visa, επομένως δεν γνωρίζουν το επαγγελματικό και ακαδημαικό σου επίπεδο.

                    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by panultimate View Post
                      Νίκο,
                      θα σου δώσω ένα παράδειγμα που ίσως βοηθήσει τον Panos2080.
                      Είμαι CEng MICE, πιστεύω ξέρεις τι σημαίνει...............................
                      Φιλε ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με εσενα.Εχετε δικιο παιδια κ σας ζηταω συγνωμη που σας μπερδεψα.
                      Ειμαι CEng,MICE και θα κανω την ιδια διαδικασια με το MRA. Η μονη μας διαφορα ειναι οτι εγω θα κανω αιτηση για Skilled Independent Visa η για state sponshorship skellied visa ακομα το σκεφτομαι.Οποτε συμπαιρενω ειμαι οκ χωρις IELTS.
                      Και για τον φιλο Νικο μιλουσα για MSc αγγλικο πανεπηστημιο στην Αγγλια.
                      Ευχαριστω παντως κ σορρυ ξανα

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by μητσοσ View Post
                        Aν οπως λενε σου βρισκουν και δουλεια, δε νομιζω πως ειναι και πολλα
                        Δεν αμφιβάλλω, απλά μου ήρθε απότομο!

                        Comment


                          #42
                          Όχι δεν είσαι οκ επειδή πάς με skilled migrant visa. Μάλλον θα χρειαστείς IELTS.
                          Το Engineers Australia δεν σε καλύπτει με MRA όταν κάνεις skills assesment για βίζα. Το γνωρίζω από φίλο.
                          Τσέκαρέ το αυτό, στείλε τους επιστολή και πάρε επίσημη απάντηση.
                          Γι'αυτό σου είπα ότι εγώ πάω με partner's visa που δεν χρειάζεται skills assesment.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by panultimate View Post
                            Όχι δεν είσαι οκ επειδή πάς με skilled migrant visa. Μάλλον θα χρειαστείς IELTS.
                            Το Engineers Australia δεν σε καλύπτει με MRA όταν κάνεις skills assesment για βίζα. Το γνωρίζω από φίλο.
                            Τσέκαρέ το αυτό, στείλε τους επιστολή και πάρε επίσημη απάντηση.
                            Γι'αυτό σου είπα ότι εγώ πάω με partner's visa που δεν χρειάζεται skills assesment.

                            Χμμμ.Μαλλον εχεις δικιο γιατι το εψαξα λιγο.Το καλυτερο ειναι να στειλω αιλ κ να ρωτησω.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by panultimate View Post
                              Νίκο,
                              θα σου δώσω ένα παράδειγμα που ίσως βοηθήσει τον Panos2080.
                              Είμαι CEng MICE, πιστεύω ξέρεις τι σημαίνει.
                              Για να γίνω Professional Member των Engineers Australia, αρκεί μια διαδικασία που λέγεται MRA (Mutual Recognition Agreement).
                              Δηλαδή το ICE και οι Engineers Australia έχουν συμφωνία αμοιβαίας αναγνώρισης των μελών τους. Έτσι αντιστοιχεί ο Chartered με τον Professional κ.ο.κ.
                              Σε αυτήν την περίπτωση δεν μου ζητείται IELTS, γιατί δεν κάνω skills assesment (πάω με partner's visa και MRA).
                              Με άλλα λόγια οι Engineers Australia σου ζητούν εξέταση Αγγλικών, διότι κάνεις skills assesment για skilled immigration visa, επομένως δεν γνωρίζουν το επαγγελματικό και ακαδημαικό σου επίπεδο.

                              Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.
                              Originally posted by Panos2080 View Post
                              Φιλε ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με εσενα.Εχετε δικιο παιδια κ σας ζηταω συγνωμη που σας μπερδεψα.
                              Ειμαι CEng,MICE και θα κανω την ιδια διαδικασια με το MRA. Η μονη μας διαφορα ειναι οτι εγω θα κανω αιτηση για Skilled Independent Visa η για state sponshorship skellied visa ακομα το σκεφτομαι.Οποτε συμπαιρενω ειμαι οκ χωρις IELTS.
                              Και για τον φιλο Νικο μιλουσα για MSc αγγλικο πανεπηστημιο στην Αγγλια.
                              Ευχαριστω παντως κ σορρυ ξανα
                              Panos2080....Τέλεια! Είδες τώρα που σιγά σιγά βρίσκουμε την άκρη? Λοιπόν, από όσα λές κατάλαβα ότι προς το παρόν η ερώτηση σου αφορά την αναγνώριση του τίτλου σπουδών σου από τους Engineers Australia (και κατ' επέκταση των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων εκει, αν και είναι ελαφρώς διαφορετικό θέμα αυτό). Θα βρείς όλες τις απαραίτητες πληροφορίες εδώ. Διαβάζεις το Booklet στο σημείο που σε ενδιαφέρει και έχεις όλες τις απαντήσεις που έθεσες.
                              Αν πας στα θέματα που αφορούν τους μηχανικούς ΑΕΙ & ΤΕΙ θα δεις ότι η ερώτηση έχει απαντηθεί διεξοδικά εκεί.
                              Sorry-χάρτια δίνει μόνο ο Πάππας! Εδώ είμαστε όλοι για να συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις.

                              panultimate.... Αναφέρθηκες σε μια διαδικασία MRA (Mutual Recognition Agreement) και νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό. Επί της διαδικασίας μπορείς να αναφερθείς στο θέμα που αφορά μηχανικούς γιατί ενδιαφέρει πολύ κόσμο.

                              Comment


                                #45
                                Νίκο δεν ξέρω αν αφορά πολύ κόσμο γιατί από όσο ξέρω οι CEng MICE στην Ελλάδα δεν ξεπερνάνε τους 50 (!) μηχανικούς.
                                Και σίγουρα για να γίνει κάποιος CEng χρειάζονται πολλά χρόνια, εξετάσεις, μακρά και επίπονη διαδικασία. Επίσης ξέρω με σιγουριά ότι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν γίνονται CEng καθώς δεν πληρούν το academic assesment.

                                Τώρα, όσον αφορα το MRA το λίνκ που έδωσες έχει όλες τις πληροφορίες. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Χρειάζονται το χαρτί του CEng (δηλαδή τον τίτλο του Engineering Council UK) και τον πάπυρο του Institution of Civil Engineers, καθώς και τα πτυχία επικυρωμένα. Πληρώνεις νομίζω 300 AUD ή κάτι τέτοιο και ολοκληρώνεται η διαδικασία. Η ετήσια συνδρομή είναι 450 AUD και νομίζω ότι αξίζει γιατί προσδίδει prestige αλλά και ουσία για τους εργοδότες, καθώς οι εταιρίες πληρώνουν μικρότερα ασφάλιστρα κινδύνου όταν προσλαμβάνουν Professional Engineers, όπως στην Αγγλία με τους Chartered.

                                Αν οι mods θεωρούν χρήσιμο το μύνημα παρακαλώ να το μεταφέρουν στο αντίστοιχο θρέντ.

                                Comment

                                Working...
                                X