Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    chrishar καλημέρα και καλορίζικος. Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα μετράει
    Στο κέντρο υγείας η εξέταση είναι περίπου 150 λ. και είναι ταρίφα. Με λίγο ιντερνετικό ψάξιμο βρίσκει κανείς με 50λ. αρκεί να τον βολεύει το μέρος, γιατί δεν έχει σ όλες τις πόλεις.
    Για το CPC μπορείς να πάρεις στο DVLA τηλέφωνο τη Δευτέρα αλλά αυτοί θα σε παραπέμψουν στο DSA. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ το έκανα εδώ το CPC, με την τελευταία ενότητα ημέρα Πέμπτη και μου ήρθε σπίτι τη Δευτέρα δηλ. σε τέσερεις μέρες. Κάποιος έγραψε στο site ότι στην ελλάδα, το ΠΕΙ αργάει να περαστεί στο δίπλωμα στη ΓΑΔΑ και ότι ένας φίλος του το πήρε σε τρεις μήνες!
    Ευχαριστίες πρέπει να δώσουμε και σε όλους αυτούς που στήσανε αυτό το site και έχουμε χώρο να λέμε τα θέματα των οδηγών. Βέβαια, τα θέματά μας είναι πολύ εξειδικευμένα και πολλές φορές κάνουμε κατάχρηση του χώρου του, αλλά χωρίς το patriotaki οι οδηγοί θα έρχοταν στην αγγλία όχι σαν οδηγοί, αλλά σαν αλεξιπτωτιστές

    Comment


      Καλημέρα σε όλους

      Originally posted by tasos76 View Post
      kuli σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

      Δες μήπως σε βοηθαει αυτό το σαιτ για ασφάλιση αυτοκινήτου στην αγγλία αλά προσοχή, τα στοιχεία που θα δωσεις να είνε ακριβές πραγματικότητας γιατί άλιως θα κοροιδεβής το νεαυτό σου, για να έχεις μια ιδέα από τη σε περιμένη σαν ασφαλία !



      Originally posted by chrishar View Post
      Καλησπέρα και από μένα.
      Δυστυχώς το ένα θέμα που έμαθα εδώ πέρα στην σκωτία, πες αγγλία, είναι ότι πρεπι να φορτώνης το νεαυτό σου με τεράστια υπομονή και προσωπικά δεν έχω αλλά μαθαίνω ! Επειδη περνάω μια σχετικά ίδια περίπτωση, το δίπλωμα το πείρα πριν 3 μέρες, την επόμενη πείρα στο DVLA να ρωτήσω τη έγινε με τα CPC, και ξέρετε γιατί, επειδή η χώρα μας είναι η μοναδική στην Ευρώπη που έχει τα σκατό ΠΕΙ στην πίσω πλευρά του διπλώματος και όχι σεξορίστα όπως όλες η άλες χώρες και καθεστε και αναρωτιέστε αν αυτή τα είδανε, και μου απαντήσανε ότι τα στιλάνε στο DVSA (Driver and Vehicle Standards Agency), και θα διαρκεσει περίπου 3 εβδομάδες για να έρθουν σε μένα, κατά λεγόμενα του ατόμου που μίλησα στο τηλέφωνο, εγώ πείρα και ένα τηλέφωνο και σε αυτή την υπηρεσία αλλά σιγά μη απαντήσουν αλά θα ξανά δοκιμάσω την δευτέρα για να βαβαιωθω ότι όντως θα πειρανε από το τα στοιχεία από το DVLA, δευτερο περί κάρτα ταχογράφο, αντιθετο απο το δίπλωμα μου ζήτησαν αποδηκτικά στιχία κατικιάς και ένα γράμμα από τον εργοδότη που εργαζουμε, τώρα μπορεί σε εσάς να είναι διαφορετικά τι να πω ειλικρινα δε ξέρω απλώς σας λέω τι μου συμβένι εμένα, εδώ ένα αλο σιτε στην Σκωτία με 60 λίρες για της ιατρικές εξέτασης Ritchies Training Centre - driver HGV Training LGV training Plant training εγώ δυστυχώς έδωσα 120 λίρες (ασε που μου βρηκαν πιεση και εδω ειναι αιτια να σου παρουν το διπλομα αλλα ενταξει εκοψα το αλατι και σινιρθε )γιατί όπως είπε ο συναδελφος kuli@ δεν με βόλευε, και να μη ξεχάσω, τα διπλώματα βγαίνουν και εδώ ανά πενταετία αλά στα 50 σου, στα 55, 60, 65 σου και παραπέρα δηλαδή το δικό μου ήσυχη τώρα για 3 χρόνια παραδηγμα.

      Originally posted by kuli View Post
      chrishar καλημέρα και καλορίζικος
      Και εγώ προσωπικά δίνω όλες τις ευχαριστίες σε αυτούς που στήσανε αυτό το site, και εκμεταλλευσεις αυτό το χορό και προσωπικά δεν πιστευω ότι έχεις κάνη κατάχρηση αλά δυστυχώς πρεπι να δώσουμε σχετικά όσο δυνατόν ακίβες στιχία περί του επαγελματος και πάντα εισουνα πρόθυμος σε αυτό από τη έχω παρακωλύθηση και προσωπικά σε ευχαριστώ, τώρα κάτι άλλο, περί αυτοκίνητο καλά ότι είπες προηγούμενος για ένα αμάξι στην αρχή εδώ και είναι απαραίτητο για την εργασία μας, έχεις δίκιο αλά εγώ προσωπικά έκανα υπομονή βαβαιος έχα βρί και σπίτι στα 3 χιλομετρα από την ετερία εφόσον εαιμε μόνιμος και τώρα θα πάρω ένα πιο καλό στα 4 με 5 χρόνια αμάξι γιατί και έτσι και άλιος το φτινόπωρα θα έρθη και η οικογενια και εδώ θα μένουν τα κοκαλάκια μου μέχρι στα καλά γεράματα, τέλος πάντων βαρέθηκα τα συνέργια αδελφέ, τα βαρέθηκε η ψυχή μου και είνε ακριβά άσε να πάνε και εδώ χρειαζομαι την βοηθεια σου, έχουμε κανένα δικός μας μηχανικός γατί με τα σκωτζέζικα όπως να είνε τα πάω λίγο δύσκολα ακόμα και δευτερο τη χαρτιά πρεπι να μας δόση να έχουμε παρί από τον πολίτη ( άσε που ξέρω ότι δεν πρέπει, δεν χρειαζεται αφτα τα χαρτιά να τα έχουμε μαζί μας όπως στην ελλάδα, λόγω τον καμερον που έχεις αναφέρη ); Χερο για το ΜΟΤ, Annual Tax, ασφαλία, κάτι για ιστορικό το ιδιοκτητών η κάτι τέτοιο , κάτι άλλο ;

      Ναστε καλά όλη εδώ κι εκεί πέρα που όπως να είνε, είνε η χώρα μας αλά δυστυχώς καπη την ρημαξανε και να μη λένε ότι όλη τα φάγαμε ( ξέρετε για πιον λέω ... ) γιατί δεν είμασταν στο είδιο τραπέζι τότε, έτσι !

      Comment


        Originally posted by tigeogr View Post


        δευτερο περί κάρτα ταχογράφο, αντιθετο απο το δίπλωμα μου ζήτησαν αποδηκτικά στιχία κατικιάς και ένα γράμμα από τον εργοδότη που εργαζουμε, τώρα μπορεί σε εσάς να είναι διαφορετικά τι να πω ειλικρινα δε ξέρω απλώς σας λέω τι μου συμβένι εμένα,
        Την κάρτα ταχογράφου την έβγαλες με το ελληνικό δίπλωμα? Γιατί πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί στοιχεία μόνιμης κατοικίας εφόσον έχεις αγγλικό. Εγώ πήρα τηλ στο DVLA για την κάρτα και μου είπαν ότι δεν θα χρειαστεί. Ελπίζω να κατάλαβαν σωστά αυτοί τι τους ρώτησα και να κατάλαβα τι μου απάντησαν. Γιατί αν πάει έτσι τότε θα χρειαστεί παραπάνω από τις 3 βδομάδες που δίνουν μέγιστο διάστημα για πρώτη έκδοση κάρτας ταχογράφου. Το λέω αυτό γιατί έχω ήδη στείλει την αίτηση για την κάρτα και μέχρι να πάει, να την γυρίσουν πίσω, να στείλω ξανά τα χαρτιά (να πάρω το γράμμα του εργοδότη) κλπ θα καθυστερήσει άλλες δέκα μέρες.
        Όσον αφορά το CPC δεν θα μπορέσω να τους πάρω τηλ Δευτέρα-Τρίτη γιατί δουλεύω και δεν θα προλάβω. Ελπίζω να έχεις πρώτος την απάντηση για αυτό το θέμα.

        Comment


          Όπως έχω αναφέρη και στα προηγούμενα ποστ δουλευω από το 2013 με το ελινικο το δίπλωμα με ελινικο ταχογράφο και τώρα το αλαξα γιατί πρώτο η ετερία που δουλευω τώρα από το Νοέμβριος, δεν μπορεί να διαβάζει την ρημάδι το ελληνικό ταχογράφο ( λόγω του ελληνικό αλφάβητο και το σύστημα unicod τον δικό τους PC δεν μπορη να το διαβάζη ) έτσι να με πρεδιοπηση για καπια παράβαση και δευτερο ξέρετε ότι έχει διάφορα 100 λίρες στο ασφάλιστρο του αυτοκίνητο που θα αγοράσετε από το ελληνικό α και επιδη το ανάφερες περί ελληνικό ταχογράφο μου ζητήσανε και το ελληνικό ταχογράφο στο DVLA και τώρα που τα λέμε μου φενετε πόλη λογικό. Τέλος πάντως αυτό είνε ευκολο και θα γίνη εμένα προσωπικά μέχρι δεν θα το πάρω το ΠΕΙ στα χέρια μου δεν ήρεμο αυτό είνε το πρόβλημα μου, που ειναι αναγνωρισμενο απο αυτους, μετά εγώ παράδειγμα πρέπει να το κάνω ανανέωση τον Οκτώβριος για το λεωφορείο και θα με στοίχιση πιο λίγο η ανανέωση. Είδατε κάτι τιμές που έχουν για τα ΠΕΙ ; Καμία σχέση με την ελλάδα και δεν μπορης πλέον να το κάνης στην ελλάδα εφόσον το δίπλωμα είνε αγγλικό !! Το μόνο που μπόρις να κάνης στην ελλάδα για να σου βγη πιο καλά και να εισαι σίγουρο ότι διάβαζες στην ερώτηση, είνε σωστά, παραμένη το ΑDR γιατί είνε διεθνές.

          Comment


            καλησπέρα
            chrishar
            Μέσα στις αιτήσεις γράφει ποιά έγγραφα να στείλεις.
            1. Το δίπλωμα δεν ζητάει αποδεικτικό κατοικίας
            2. Η digicard δεν απαιτεί πλέον αποδεικτικό κατοικίας, παρόλο που αναφέρεται στην αίτηση D777B.
            Οι 3 εβδομάδες που αναφέρει το έντυπο της αίτησης για παραλαβή, δεν ισχύει για μας που ζητούμε αλλαγή διπλώματος ή digicard, λόγω ελέγχων.
            3. Το CPC από αλλαγή διπλώματος, συνάδελφος το παρέλαβε 1 εβδομάδα μετά από το δίπλωμα. Προτείνω να περιμένεις λίγο ακόμα.
            tigeogr
            Οι πατέντες που έχει κάνει το ελλ. υπουργείο μεταφορών με τους οδηγούς είναι απίστευτες. Δεν είναι μόνο το CPC. Γι αυτό πρέπει οι συνάδελφοι που μεταναστεύουν, να αλλάξουν τα χαρτιά τους το συντομότερο. Μια άλλη πρωτοτυπία του ΥΜΕ είναι ότι η ελλ. digicard εκδίδεται στα ελληνικά ή στα αγγλικά μόνο. Ετσι, οι έλληνες οδηγοί έχουν μια κάρτα είτε στα ελληνικά, είτε στα αγγλικά. Η υπόλοιπη ευρώπη έχει μια κάρτα που περιλαμβάνει τα στοιχεία τους στη γλώσσα τους αλλά και στα αγγλικά.
            Αυτό που γίνεται με τις ελληνικές digicard, οδηγεί συχνά σε προβλήματα αφού όταν η κάρτα σου είναι στα ελληνικά, δεν μπορείς να ελέγξεις εάν έχει καταχωρηθεί σωστά το όνομά σου στα αγγλικά, στο διευρωπαικό σύστημα ελέγχου Tachonet, αφού εκεί έχουν πρόσβαση μόνο οι κρατικές υπηρεσίες.
            -Για συνεργεία πρέπει να ρωτήσεις τους υπόλοιπους μετανάστες στη δουλειά σου. Αυτοί σίγουρα ψάχνονται και τα ξέρουν.
            Οταν αγοράζεις μεταχειρισμένο, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σου δίνει
            1. Το απόκομμα από την άδεια κυκλοφορίας που είναι για τη μεταβίβαση (ένα μικρό κομμάτι χαρτί, αφού συμπληρώσει επάνω τα στοιχεία σου). Αυτός στέλνει το υπόλοιπο της άδειας κυκλοφορίας με συμπληρωμένα τα στοιχεία σου στο DVLA, το οποίο με τη σειρά του, σου στέλνει ταχυδρομικώς, την καινούργια μηχανογραφημένη άδεια στο όνομά σου. Αυτή η άδεια, θα αναφέρει αριθμό προηγούμενων ιδιοκτητών ενώ θα αναφέρει τα στοιχεία μόνο του τελευταίου ιδιοκτήτη (πριν από σένα) και πότε αγόρασε το αυτοκίνητο.
            2. Το έγγραφο του ΚΤΕΟ (ΜΟΤ). Αν δεν έχει, μην το αγοράσεις γιατί προφανώς το όχημα έχει διαγραφεί από τα μητρώα λόγω ζημίας ή βλάβης και κάνει μόνο για ανταλακτικά.
            3. Τέλη κυκλοφορίας (road tax) ελέγχεις πότε λήγουν από την απόδειξη πληρωμής. Στα μεταχειρισμένα συνήθως είναι ληγμένα, οπότε τα πληρώνεις στο ταχυδρομείο. Θα χρειαστείς το ασφαλιστήριο, το ΚΤΕΟ και το απόκομμα της μεταβίβασης.
            4. Ασφάλιση δεν ισχύει και δεν μεταβιβάζεται. Στην αγγλία ασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης/ οδηγός στο συγκεκριμμένο όχημα και όχι το όχημα. Δηλ. Μόλις το αγοράσεις, το ασφαλίζεις κατευθείαν στο όνομά σου. Δεν μπορείς να το αφήσεις ανασφάλιστο, παρά μονο σε ιδιωτικό χώρο.
            5. Ολα τα υπόλοιπα βιβλιάριο service, βλαβών κ.λπ. είναι να χαμε να λέγαμε εφόσον πάει καλά το αμάξι και αφού το έχεις για ανακύκλωση. Αν θέλεις να το μεταπωλήσεις, καλύτερα κράτα το βιβλιάριο.
            Επίσης
            - Δεν μπορείς να έχεις 2 digicard συγχρόνως, άσχετα από τη χώρα έκδοσης. Είναι παράνομο. Ολες οι digicard στην ευρώπη καταχωρούνται σε κοινό σύστημα. Την παλιά την επιστρέφεις 1 μήνα μετά την παραλαβή της καινούργιας
            - Για το CPC έχουμε γράψει πολλά στα προηγούμενα. Οταν είσαι μόνιμος, συνήθως η εταιρεία πληρώνει το κόστος του CPC. Βέβαια, υπάρχουν και εταιρείες που δεν το πληρώνουν ή πληρώνουν ένα μέρος του.

            Comment


              @ kuli
              Στο D2 για την αλλαγή διπλώματος απ' όσο θυμάμαι ρωτούσε αν είσαι μόνιμος κάτοικος για 185 μέρες. Πιθανόν να κάνω λάθος και να έχεις εσύ δίκιο. Αν είναι έτσι τότε θα το μάθω με τον δύσκολο-άσχημο τρόπο. Την καθυστέρηση. Αυτό το γράμμα του εργοδότη τι πρέπει να γράφει? Τουλάχιστον να το ζητήσω για να το έχω έτοιμο. Εγώ που δουλεύω σε ατζέντη έχει κάποια διαφορά? (δεν εργάζομαι ακόμη σαν οδηγός)
              Εγώ δεν είχα ελληνική κάρτα ταχογράφου, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το ψάξουν, αλλά στο τηλέφωνο είπαν για 3 βδομάδες.
              Όσον αφορά το CPC περιμένω.
              Θα σας κρατάω ενήμερους, ευχαριστώ.

              Comment


                chrishar καλημέρα
                Η αίτηση για δίπλωμα είναι διαφορετική από αυτήν της digicard. Με το δίπλωμα, αφού το πήρες, έχει λήξει η υπόθεση. Δεν υπάρχει κάτι άλλο που να αφορά το δίπλωμά σου.
                Πάμε στην αίτηση για τη digicard.
                Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες, δεν απαιτούνται πλέον αποδεικτικά κατοικίας για τη digicard. Παρόλο που τα αναφέρει στην αίτηση (D777B) που μπορείς να κατεβάσεις από τη σελίδα του DVLA, τα αποδεικτικά κατοικίας δεν χρειάζονται πλέον. Απλά συμπληρώνεις τη διεύθυνσή σου στην αίτηση, που ενοείται πως είναι η ίδια διεύθυνση με αυτήν που έχεις στο αγγλικό δίπλωμα. Οταν αλλάξεις διεύθηνση, αρκεί να αλλάξεις μόνο τη διεύθηνση που έχεις περασμένη στο δίπλωμα. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για τη digicard. Θα καταχωρηθεί αυτόματα η διεύθυνση του διπλώματος.
                Σημειώνεται ότι πάνω στη digicard δεν υπάρχει τυπωμένη η διεύθυνση του οδηγού ενώ στο δίπλωμα υπάρχει. Είναι συμφέρον του οδηγού να είναι ενημερωμένη η διεύθυνσή του ανά πάσα στιγμή τόσο για πρακτικούς όσο και για νομικούς λόγους. π.χ. εάν μια κάμερα ταχύτητος καταγράψει για υπέρβαση μια πινακίδα, η αλληλογραφία για την παράβαση θα φτάσει στην καταχωρημένη διεύθυνση στο DVLA. Εαν ο οδηγός άλλαξε διεύθυνση και η αλληλογραφία δεν απαντηθεί σε 28 μέρες, αυτή θα καταλήξει στο δικαστήριο.
                Σε όλες τις αιτήσεις αναφέρεται χρόνος διεκπεραίωσης 3 εβδομάδων. Επίσης γράφει, ότι μπορεί να πάρει παραπάνω αν χρειαστεί να γίνουν έλεγχοι. Εμείς είμαστε σ αυτήν την κατηγορία.
                Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αν σου έρθει γράμμα και σου ζητάει επιπλέον έγγραφα να τα στείλεις το συντομότερο, να τους πάρεις τηλ. και να ζητήσεις να καταχωρήσουν μια σημείωση στο κομπιούτερ τους, στη μερίδα σου ότι είναι επείγον να παραλάβεις τα χαρτιά σου για να μη χάσεις τη δουλειά που βρήκες ως οδηγός. Οταν φτάσουν τα χαρτιά σου εκεί, αυτοί θα δουν το σημείωμα που άφησες. Το ίδιο σημείωμα μπορείς να το στείλεις μαζί με τα έγγραφά σου σε ένα κομμάτι χαρτί.
                Εαν σου έρθει γράμμα τελικά, είναι περίπου 15 μέρες καθυστέρηση, ίσως και λίγο παραπάνω.
                Από τη στιγμή που βγήκε το δίπλωμα, θα βγει και το CPC γιατί το DVLA στέλνει ειδοποίηση στο DSA. Αν περάσουν πολλές μέρες πρέπει να το ψάξεις γιατί μπορεί να χάθηκε στο ταχυδρομείο, οπότε θα σου εκδώσουν άλλο.
                Πρέπει να έχεις νεα εντός της εβδομάδος

                Comment


                  Καλησπέρα
                  Παρέλαβα πριν λίγες μέρες την κάρτα ADR. Eνώ είχα ενημερώσει την σχολή οτι θέλω να αναγράφεται το όνομα με λατινικά γράμματα αυτό ηρθε με Ελληνικά (ολα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι EL+ENG). Ισχύει στο UK ετσι οπως είναι ή θέλει αλλαγή και αυτό μαζι με το δίπλωμα και digicard? Η σχολή πάντος με ενημέρωσε οτι απο 1/2015 η κάρτες που βγαίνουν σε ολη την ευρώπη αναφέρουν το όνομα μόνο στην γλώσσα του εκάστοτε κράτους έκδοσης και ισχύει πανευρωπαικά χωρίς να θέλει αλλαγή. Αλήθεια ή παπάς?

                  Comment


                    tasos76 καλημέρα,
                    Αυτό που σου είπαν στη σχολή, δείχνει ότι ο χορός καλά κρατεί στην πατρίδα. Δυστυχώς δεν γίνεται να το σχολιάσουμε παραπάνω γιατί θα είναι σαν να αφήνουμε το γάμο και πάμε για πουρνάρια.
                    Το δίπλωμα έχει το όνομα και στα αγγλικά
                    Στην κάρτα ταχογράφου πρέπει να είναι και το όνομα στα αγγλικά. Αν η κάρτα ταχογράφου που έχεις είναι στα ελληνικά, δεν χρειάζεται να βγάλεις άλλη αφού θα την αλλάξεις μόλις έρθεις στην αγγλία. Απλά σ αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να ελέγξεις αν έχει καταχωρηθεί σωστά το όνομά σου στο tachonet γιατί εκεί καταχωρείται στα αγγλικά. Ενοείται ότι το ονοματεπώνυμό σου θα είναι γραμμένο όπως είναι και στο διαβατήριο σε όποια γλώσσα κι αν είναι η κάρτα.
                    Αφού έχεις αποφασίσει να μεταναστεύσεις, δεν έχει νόημα να πληρώσεις για να βγάλεις μια κάρτα που θα την κρατήσεις μόνο μέχρι να ρθεις εδώ.
                    Παρόλο που το ADR θα έπρεπε να είναι μια ξεχωριστή ενότητα, μπορούμε να πούμε κάποια πράγματα γι αυτό (εξαιρούνται οι κλάσεις 1 & 7 λόγω έλλειψης πληροφοριών)
                    - Το ADR είναι διεθνής συμφωνία και για να ισχύει το πιστοποιητικό (εκτός ελλάδος) πρέπει να είναι στα αγγλικά.
                    - Οι 99 από τους 100 οδηγούς μετανάστες που έρχονται στην αγγλία είναι εφοδιασμένοι με ADR
                    - Είναι πάγια τακτική των εταιρειών πετρελαίου διεθνώς, να απαιτούν δίπλωμα Ε κατ ανεξάρτητα από το βυτίο που θα οδηγήσεις. Το ίδιο ισχύει και εδώ.
                    Για τα βυτία
                    - Εάν δεν έχεις δουλέψει στα βυτία (Ε κατ) μην περιμένεις να δουλέψεις εδώ. Μην περιμένεις να σε προσλάβει κάποιος επειδή έχεις ADR και να σου δείξει πώς γίνεται η δουλειά. Αποκλείεται
                    - Εάν έχεις δουλέψει στα βυτία (Ε κατ) είναι πολύ δύσκολο μέχρι απίθανο να δουλέψεις στα βυτία εδώ
                    - Ο σκληρός πυρήνας των οδηγών των εταιρειών πετρελαίου είναι πολύ μικρός σε αριθμό και δεν σπάει ποτέ.
                    - Δικό τους στόλο βυτίων έχουν επίσης οι μεγάλες μεταφορικές, εργολάβοι μεταφορών και οι εταιρείες super market για τον εφοδιασμό των δικών τους πρατηρίων.
                    - Ανάμεσα στα άλλα πιστοποιητικά, στην αγγλία πρέπει να εφοδιαστείς με το Petroleum Driver Passport, εκπαίδευση συμπληρωματική προς το ADR, για τα βυτία που φορτώνουν από τις εγκαταστάσεις των εταιρειών πετρελαίου. Πρέπει να δεις αν είναι υποχρεωτικό για τη δουλειά που ενδιαφέρεσαι.
                    Για τις συσκευασίες
                    - Οι πιο συνηθισμένες περιπτώσεις είναι οι μουσαμάδες & τα κοντέινερ
                    Εκεί συμβαίνει το εξής
                    - Οι μεταφορικές εταιρείες έχουν οδηγούς για τα φορτία ADR. Οταν χρειαστούν παραπάνω κόσμο γι αυτά, εκπαιδεύουν άτομα από το υπάρχον προσωπικό. Αυτή η διαδικασία θεωρείται η φυσιολογική εξέλιξη της καριέρας τους. Είναι απίθανο να προσληφθείς από εταιρεία ειδικά για μεταφορά φορτίου ADR
                    Το υπουργείο άμυνας
                    - Το υπουργείο άμυνας χρησιμοποιεί μεταφορικές εταιρείες και πρακτορεία για τις δικές του μεταφορές που περιλαμβάνουν όλες τις κλάσεις ADR. Εκεί, ο οδηγός χρειάζεται να λάβει πιστοποιητικό security clearance που ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να απαιτεί μέχρι πέντε χρόνια διαμονής στη χώρα. Οταν βλέπεις αγγελίες για δουλειά ADR για το υπουργείο άμυνας κοίταξε πρώτα πως θα βγάλεις security clearance και μετά τις υπόλοιπες λεπτομέρειες.
                    Η χημική βιομηχανία
                    - Παρόμοια διάρθρωση με τις εταιρείες πετρελαίου έχουμε κι εδώ (εταιρεία, εργολάβος, πρακτορείο) και αυτό όπως καταλαβαίνεις γίνεται για λειτουργικούς σκοπούς δηλ. για να μην επηρεαστεί η βιομηχανία από τυχόν απεργίες του ενός ή του άλλου κλάδου και για την καλύτερη εξυπηρέτηση των αναγκών της βιομηχανίας, ανάλογα με τις συνθήκες.
                    Γενικά
                    - Στα πρακτορεία μπορεί να ακούσεις παχιά λόγια τόσο για βυτία όλων των κλάσεων ADR όσο και για συσκευασίες, αλλά αν πρόκειται για δουλειά κατά διαστήματα και μόνο για την περίοδο της θέρμανσης ή 1 - 2 μέρες τη βδομάδα, μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Εαν σου μιλήσουν για συνεχόμενη δουλειά σε συγκεκριμένη θέση, τότε αλλάζει το πράγμα.

                    Comment


                      Επειδή καμία φορά χωρίς να έχουμε την θέληση, δίνουμε και λάθος απάντησης από λάθος περίπτωσης που δεν αφοράνε εμάς, τέλος πάντως εγώ μιλάω μόνο από την προσωπιki moy περίπτωση και όχι του συναδέλφου που εργαζόμαστε και λέμε για αυτό το ΠΕΙ η CPC, είπαμε ότι εγώ έχω και της δύο φορτηγό και λεωφόριο από την ελλάδα και με την κώλο περίπτωση που είνε διαφορετικά από την υπολιπι ευρώπη και είνε γραμένα στην ίδια την δίπλωμα, πέρασε μια εβδομάδα από την άφιξη του αγγλικού διπλώματος και τίποτε αλο και τώρα τη έκανα, πείρα τηλέφωνο στο DVLA και μου απαντήσανε ότι δεν τους αφοραί και ότι πρεπι να επικινωνήσω με το DVSA και αυτή με την σύρα τους να ευπικινωνήσουν υπερησιακά με το DVLA για να εξακριβώσουν τα στιχία του ελληνικού διπλώματος. Μου δώσανε ένα αριθμό τηλεφώνου αλά δεν απαντάνε μη ξοδεβετε τζιαμπά τα λεφτουδάκια σας και τότε έτσι που ήμουνα στον αέρα να το πω έψαξα λίγο στο νετ βεβαιώςκαι μετά από αυτά που λέγανε εκεί πέρα στο τηλεφωνητή βρήκα αυτό το εμαιλ cpcre@dsa.gsi.gov.uk και έγραψα μια επιστολή , παρά πόλη σημαντικά στοιχεία που πρέπει να αναφέρεται !

                      το νυμερο αγγλικού διπλώματος
                      ημερουμινα γενησης
                      και διεφτυνση που μένετε στην αγγλία

                      και εγώ προσωπικά έχω προστέθηκα και δύο φωτογραφίες του ελληνικού διπλώματος εμπρός και πίσω και το εστιλά. Μετά από δύο μέρες εκεί που δεν ήξερα τη αλο να κάνω μου έρθει αυτό to μήνυμα που το κάνω αντιγραφή εδώ !

                      Dear Georgios

                      Thank you for your e-mail dated 26 May regarding Driver CPC.
                      We can confirm that we have received notification of your Code 95 from DVLA.
                      Your DQC was sent to print today and should arrive in the next 20 working days.
                      If you have any further queries relating to this matter, please don’t hesitate to contact us.

                      Regards
                      ...

                      Η ουσία είνε όπως είπα και πιο επάνω, πρεπι να φορτωθούμε με πόλη υπομονή εδώ και θέλω να πω και να αναγνωρίζω ότι με ταχύτητα σαλιγκάρι όμως το κράτος λιτουργι εδώ πέρα, εκεί που δεν ήξερα τη αλο να κάνω και όμως ορίστε γίνετε κάτι άμα έχεις υπομονή και επιμονή έτσι !

                      Comment


                        tigeogr
                        ειπες οτι το διπλωμα που εστειλες για αλλαγη ηταν ελληνικο αλλα το dvla ακολούθησε με σενα διαφορετικη διαδικασια απ οτι με μας που ειμαστε ελληνες. Σε παρακαλω να αναφερεις την υπηκοοτητα σου γιατι αλλοιως προκαλεις συγχυση στους συναδέλφους

                        Comment


                          Βλέπω ότι μου γίνεται επίθεση στην κυριολιχια περί ελληνικής μου καταγωγή, και αντιθέτως δεν έχω φέρι αντίδραση περί ελληνικής καταγωγής κανενός, τέλος πάντως αν και δε χριαζετε να δικιολογηθώ σε κανένα και ούτε δεν έχω φέρι προσβολή σε λόγια σε kanena εγώ έχω ετυμο οπότε θέλετε φωτοτυπία του διαβατηρίου μου ελλινκου και τισ καταγογισ μου όπως και τον όλων ελληνικών εγγράφων που χριαζετε στο επαγελμα μας και ούτε δεν θέλω να πω πιάνου όνομα είνε εlliniko και πιάνου όχι αλά τέλος πάντως το ξεπερνάω και ξανά λέω για αλί μια φορά και εγώ θέλω να βοηθήσω όχι να κάνω κακό kai προς πάντως όχι να κόψω την θέληση καπουν συναντρόπων από την ελλάδα να προσπαθήσουν για ένα καλύτερο αυριο έτσι όπως έχω κάνη και εγώ, με ελληνικό δίπλωμα δουλώψα για ένα χρόνο εδώ, απλώς βεβαίως είνε λίγο πιο δύσκολα η έυρεση εργασία παρά με την αγγλική και τώρα να ξανά γυρίσω στο θέμα μας περί ΠΕΙ, επαναλαμβάνω δευτέρα εστιλά το εμαιλ, τετάρτη πείρα την απάντηση και σήμερα Σάββατο καλά παιδιά έχει έρθη στο σπίτι με ίδια ημερουμένια λήξη γιατί εγώ είχα διαφορετικές ημερουμίνεις για το λεωφορείο και την δαλικα. Καλό βράδυ σε όλους και προς πάντως καλή καρδιά . Κυλη παρασύρεσε ευκολα από διάφορα άρτα που διαβαζησ εδώ πέρα, και το κακό είνε ότι μιλήσαμε και στο τηλέφωνο και με ακουσες, δεν μπιραζη όλα δεξιά να σας πάνε !!

                          Comment


                            tigeogr
                            Προχθες δεν αρεσες την υποτειθεμενη καταγωγη του vlad. Σημερα δεν αρεσεις τα ονοματα. Ετσι θα βοηθησεις τους συναδελφους? Ευγε

                            Comment


                              ΕΕΕ βλέπετε, που ήταν το κακό που ρώτησα άμα γεννήθηκε στην ρουμανία δηλαδή ; Παλικαρε, έχω φίλους ρουμάνους και πινω μπυρες και επιδι ξερο ποσ αντιδρανε και μου το ειπανε και η ηδη με το παραμικρο κατεφτια για να μαλοσουσν εινε ετιμοι και μετα να πνιγουνε σε ρηχά νερά και επίσης πίνουν, πόλη πίνουν, για αυτό το κατάλαβα ότι έχω δίκιο για αυτό ρωτούσα και έχω κάνη πόλη ρουμανία Βουκουρέστι kai Κωνσταντσα που εσει δεν εχις ιδέα και που βρίσκετε στο χαρτί επίσης έχω φαϊ kai ένα ψωμί με φιλαράκι αλβανό που δούλεψα διπλό οδηγό για δύο χρόνια Thessaloniki - Αθήνα και σε ενημερώνω ότι πιο καλά δούλεψα μαζί τους παρά με τους έλληνες. Και σαν παρένθηση τώρα που τα λέμε μόνο με τους ρωσοπόντιους δεν δούλεψα για αυτό και δεν έχω άποψη! Τώρα τα δικά σας προσωπικά εθνικιστα προβλήματα μη προσπαθητε να θα φορτώστε σε καπιον άλλο !! Άμα έχετε πρόβλημα με τους έλληνες παιδιά η σας κανέανε τίποτα στην ελλάδα μη προσπαθητε να τα φορτώσετε σε καπιον άλλων έτσι ! Οπιος θέλη ενοιτε και η υπέφτηνη αυτού του σιτε μπορη και μπορύν να παρακολούθηση ότι έγραψα εκτός όντως τη κακιά με το όνομα αλά κάνης ότι μπόρις να αποτρέψης αυτό που εγώ προσωπικά πέρασα εδώ επίσης προσπάθησ με όπιο τρόπο μπόρις να τους ρήξης ψυχολογικά όλους αυτούς που δοκιμάζουν να κάνουν μια καινούρια αρχή εδώ πέρα !! Για αυτό ξανά λέω ΕΓΏ ΔΟΎΛΕΨΑ ΓΙΑ ΈΝΑ ΧΡΌΝΟ ΜΕ ΤO ΕΛΛΗΝΙΚΌ το δίπλωμα απλώς είνε ΠΙΟ ΔΎΣΚΟΛΑ Η ΈΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΊΑ . Τέλος παντο αυτό είνε το τελευτέο κομμεντ και δεν θα ασχοληθώ με μικρό πράγματα και κόμπλεξ που διάφορη θέλουν να τα φορτώσου σε άλλους ! Ψάχετο παιδιά γιατί θα σας είνε δύσκολα σε μια χώρα πολυεθνική σαν την αγγλία !

                              Comment


                                Λόγω βλάβης του λάπτοπ δεν μπορούσα να συνδεθώ στο φόρουμ και να γράψω για την περίπτωσή μου.
                                1. Ακόμη δεν έχει έρθει το CPC μου. Θα στείλω e-mail για να σιγουρέψω ότι έχουν ενημερωθεί από το DVLA.
                                2. Η αίτηση για την κάρτα ταχογράφου επιστράφηκε διότι δεν υπήρχαν τα 2 τουλάχιστον αποδεικτικά κατοικίας. Φυσικά την επόμενη μέρα στάλθηκαν ξανά όλα μαζί. (απλά χάθηκαν δέκα μέρες)

                                @tigeogr
                                Δεν μου φάνηκε να σου έκανε κάποιος κάποια επίθεση, απλά ο kuli ζήτησε να αναφέρεις αν έχεις ελληνική ή διαφορετική υπηκοότητα για να ξέρουμε αν υπάρχει κάποια διαφορά στις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν. Εγώ δεν είδα κάτι μεμπτό σε αυτό που ζήτησε. Μην το παίρνεις στραβά.
                                Φυσικά και σε όλους τους λαούς υπάρχουν άνθρωποι σωστοί και καλοί, που δεν τους ενδιαφέρει από που είσαι και φυσικά υπάρχουν σε όλους τους λαούς στραβάδια που σε κοιτάνε με στραβό μάτι αν δεν είσαι δικός τους ή θα σε εκμεταλλευτούν, ή θα κάνουν οτιδήποτε για να σου κάνουν ζημιά. Και εγώ έχω φίλο Αλβανό, που έχει αποδείξει ότι είναι φίλος και δήθεν φίλους Έλληνες που απλά "έκαναν" τους φίλους για να εκμεταλλευτούν κάποιες καταστάσεις. Μόλις είδαν ότι δεν τους συμφέρει άλλο η "φιλία" μας στο τέλος μου έσκαψαν και τον λάκο.
                                Δεν νομίζω όμως σε αυτό το φόρουμ να υπήρξε κάποια διαφορετική αντιμετώπιση όσον αφορά την καταγωγή σου.

                                Comment

                                Working...
                                X