Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Θα μιλησω απο την δικη μου εμπειρια. Ειμαι στη Σουηδια 2 μηνες τωρα η καβαντζα που ειχα σχεδον τελειωσε και δεν υπερβαινε τα 3000 με 4000 ευρω. Στην Ελλαδα ημουν 2 χρονια ανεργη δεν εβρησκα τιποτα προς το τελος εψαχνα οποιαδηποτε δουλεια ακομα και να μοιραζω διαφημιστικα, καθαρισμο δεν εβρισκα τιποτα. Προς Θεου η μεταναστευση δεν ειναι η ευκολη λυση για μενα προσωπικα ηταν πλεον η εσχατη λυση γιατι το να αφησω ουτε ενος χρονου κορη μου και να παω σε αλλη χωρα χωρις να με περιμενει κανεις εκει δεν ειναι και το πιο ευκολο. Ξυπναω στις πεντε το πρωι για να ειμαι στη δουλεια στις εφτα για να καθαρισω σπιτια, τουαλετες, σκαφοι και στις 5 περιπου ειμαι σπιτι κομματια εντελως. Και τωρα παλι καλα γυρναω σε σπιτι που μενω μονη μου πριν ερχομουν σε σπιτι και κλειδωνομουν στο δωματιο επειδη η σπιτονυκοκοιρα μου ειχε νοικιασει το δωματιο σε εναν αλκοολικο που επαιρνε ψυχοφαρμακα και τα βραδυα προσπαθουσε να μπει στο δωματιο μου.
    Δεν ειναι ευκολο ομως εδω εχω την δυνατοτητα να προσπαθησω για κατι καλυτερο. Νιωθω πως ειναι στο χερι μου το μελλον μου.
    Αγαπω την Ελλαδα ειναι η πατριδα μου ομως δεν μπορω να παλεψω πλεον εκει δεν μπορω να ξυπναω καθε μερα με αγχος και να με πιανει κρυος ιδρωτας καθε φορα που ερχεται καποιος λογαριασμος.
    Θελω κατι καλυτερο για το παιδι μου!!! Θελω κατι καλυτερο για μενα και δεν περιμενω κανεναν να μου το δωσει αλλα δεν δεχομαι και ενα κρατος να μου στερει την δυνατοτητα να εξελισσομαι και να ελπιζω για κατι καλυτερο!!!

    Comment


      #17

      Comment


        #18
        Originally posted by sisilia View Post
        Στην Κάτια την θαυμάζω

        Comment


          #19
          Κατια συγχαρητηρια !!!!!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #20
            Συγχαρητηρια και θαυμασμος αξιζει σε ολους που προσπαθουν να τα βγαλουν περα οπου και αν βρισκονται Ελλαδα η εξωτερικο!!! Οι Ελληνες θα τα καταφερουν οπου και αν πανε

            Comment


              #21
              Η γνώμη μου είναι ότι είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις και ο καθένας μας μπορεί να κρίνει με τον δικό του τρόπο... και στην τελική, τα πάντα είναι υποκειμενικά...

              Comment


                #22
                Originally posted by georgeman View Post
                Απορώ γιατί να κλειδωθει ένα θέμα ενώ μπορειτε να κάνετε ban τον χρήστη?
                Συγνώμη αλλα δεν το καταλαβαίνω!

                Συνεχως κανουμε ban σε αυτον τον χρηστη και μπαινει ξανα με αλλο ονομα ..... εχει αλλαξει παρα πολλα ονοματα ...τον κραζουν ολοι και αυτος τα ιδια και τα ιδια ......
                Ειναι πολυ προβληματικο ατομο......
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #23
                  Δεν ξέρω αν το ποστάρω στο κατάλληλο thread αλλά μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η μιζέρια που βγάζει.
                  NewsIt.gr: Ελλάδα | Bloomberg: Άνεργοι Έλληνες καθαρίζουν τουαλέτες στην Σουηδία - Συγκλονιστικό αφιέρωμα

                  Comment


                    #24
                    φίλε μου, προφανώς όταν πας σε μια χώρα που δεν ξέρεις την γλώσσα, αρχίζεις από τα χαμηλά. Από την στιγμή όμως που μάθεις την γλώσσα τότε πρέπει να κινηθείς ανάλογα ώστε να βρεις καλύτερη εργασία..επίσης όταν ένα παιδί το μετακινείς σε ξένο τόπο και χάνει ξαφνικά φίλους κτλ κτλ δεν περίμενω να είναι ευτυχισμένο από την μια μέρα στην άλλη...
                    το καλό της υπόθεσης στην ιστορία της μετανάστευσης του 2012 είναι ότι οι άνθρωποι έχουν γνώσεις και σπουδές, έστω και κάτι λίγο, οπότε μπορούν και ελπίζουν να συναντήσουν κάτι καλύτερο ιδίως όταν αντικειμενικά οι συνθήκες είναι καλύτερες ως προς τις θέσεις εργασίας...
                    το συγκεκριμένο λέει τις αλήθειες ωμά και έτσι πρέπει, πήγε ο άνθρωπος χωρις γρι σουηδικά , ε τουαλέτες καθαρίζει, πάλι καλά,τι περιμέναμε δηλαδή να δουλευει σε φαρμακευτική και να του έχουν μεταφραστή; εάν μετά από 2 χρόνια ακόμα κάνει το ίδιο και δεν έχει καταφέρει να πάρει δευτερο πιάτο το ξανασυζητάω...είναι αντικειμενικό των δύσκολων συνθηκων που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος στην αρχή του ταξιδιού, όχι βέβαια ότι μπορείς να γίνεις ζάμπλουτος αλλά τουλάχιστον βρε αδελφέ θα έχεις λίγο αξιοπρέπεια και θα έχεις γιατρό για τα γεράματα...

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by gimo View Post
                      Δεν ξέρω αν το ποστάρω στο κατάλληλο thread αλλά μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η μιζέρια που βγάζει.
                      NewsIt.gr: Ελλάδα | Bloomberg: Άνεργοι Έλληνες καθαρίζουν τουαλέτες στην Σουηδία - Συγκλονιστικό αφιέρωμα
                      Οντως βγάζει μιζέρια . Κάθε αρχή και δύσκολη !! Αν δεν ξέρεις την γλώσσα της χώρας που μεταναστεύεις έχεις πολύ λίγα περιθώρια επιλογών για καλύτερη δουλειά με ικανοποιητικό εισόδημα . Η μη γνώση της γλώσσας είναι και το κλειδί της επιτυχίας , οχι μόνο για την σουηδία αλλά σε όποια χώρα και να πάς.
                      Οπως επίσης όταν μεταναστεύεις σημαίνει ότι ξεκινάς απο την αρχή απο το μηδέν ....
                      Στην ελλάδα όλοι είχαμε τις ζωές μας τακτοποιημένες άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, και ξαφνικά επειδή κάποιοι αποφάσισαν να μας εξοντώσουν , όλα έγιναν αέρας και σκόνη.........
                      Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά ποτέ δεν χάνουμε την ελπίδα μας και την δύναμή μας !!!
                      Με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται !!!!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by sakistha View Post
                        .................................................. .................................................. ................................... όχι βέβαια ότι μπορείς να γίνεις ζάμπλουτος αλλά τουλάχιστον βρε αδελφέ θα έχεις λίγο αξιοπρέπεια και θα έχεις γιατρό για τα γεράματα...
                        Αυτό ξαναπέστο !!!! Αξιοπρέπεια και γιατρό για τα γεράματα ...... και πολλά πολλά άλλα.....
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #27
                          Nα συμπληρώσω στο παραπάνω θέμα , ότι έχω ακούσει και χειρότερα απο την περίπτωση του συγκεκριμένου ανθρώπου.
                          Πρόσφατα στις ειδήσεις άκουσα ότι έχει αυξηθεί ο αριθμός των αστέγων στην στοκχόλμη . Πρόκειται για ανθρώπους απο την ΕΕ που δεν βρίσκουν δουλειά και σπίτι....
                          Επίσης ξέρω πολλούς που δεν τα κατάφεραν και γύρισαν πίσω ........
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #28
                            Διαβάζοντας όλες αυτές τις πληροφορίες και την μετανάστευση από τότε που έγινα μέλος στην παρέα σας,έχω καταλάβει πως το να μεταναστεύσεις είναι μια διαδικασία δύσκολη και επίπονη.Καλώς ή κακώς και σαφώς περιλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα,για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρούσαμε πως όσοι είναι στο εξωτερικό και εργάζονται,το κάνουν με τους τότε ελληνικούς ρυθμούς εργασίας ενός δημοσίου υπαλλήλου της δεκαετίας του 80 ή του 90...προφανώς και δεν είναι ή δεν ήταν έτσι.Καλώς ή κακώς δεν μπορείς από την μια στιγμή στην άλλη να βρεθείς στο εξωτερικό.Πρέπει να αποταμιεύσεις-αν μπορείς-μερικά χρήματα,να μαζέψεις πληροφορίες από όπου μπορείς και οπωσδήποτε να μάθεις τη γλώσσα αν φιλοδοξείς να εργαστείς σε συναφές αντικείμενο με αυτό που έχεις σπουδάσει.Σίγουρα να προετοιμαστείς...σκέφτομαι πως δικαίωμα στο όνειρο ενός καλύτερου αύριο έχουμε όλοι όμως-και χωρίς να θέλω να γίνω προσβλητικός,δεν έχω αυτήν την πρόθεση-εδώ ορισμένοι δεν γνωρίζουμε καλά καλά τα ελληνικά μας,πως μπορούμε εν μία νυκτί να βρεθούμε στην Σουηδία ή τη Νορβηγία και να διεκδικήσουμε κάτι καλό αν δεν έχουμε προετοιμαστεί και πρακτικά(γλώσσα,οικονομίες για την αρχή,πληροφορίες,εναλλακτικές)και ψυχολογικά;Η μετανάστευση τουλάχιστον για το δικό μου μυαλό θέλει προετοιμασία...θα ευχηθώ σε όλους όσους το σκεφτόμαστε να προετοιμαστούμε καλά για να τα καταφέρουμε.Αυτά,ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.
                            Θα φύγω από'δω.

                            Comment


                              #29
                              ετσι ειναι... ειναι λιγο δυσκολο να μεταναστευσει καποιος αν δεν εχει προετοιμαστει η δεν εχει καποια ιδεα στο μυαλο του για το πως , που, κλπ
                              Αλλα ολα γινονται αμα το εχεις αποφασισει

                              Comment

                              Working...
                              X