Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλημέρα
    Είμαι καινούργιος στο<< πατριωτάκι >>.Μπράβο σε όλους για την πολύ σημαντική βοήθεια που προσφέρουν με τόση υπομονή. Είμαι ένας από τους πολλούς Έλληνες που βλέπουν το μέλλον εδώ πολύ δύσκολο. Εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι σοβαρά την προοπτική της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Έχω διαβατήριο Αυστραλίας και οι δύο κόρες μου έχουν πάρει την υπηκοότητα .Ο κύριος λόγος είναι το μέλλον των παιδιών. Όμως έχω δύο βασικούς ενδοιασμούς για τους οποίους θα ήθελα κάποιες γνώμες. Πρώτον η ηλικία μου, είμαι 43, και δεύτερον το επάγγελμα μου ,ΓΕΩΠΟΝΟΣ. Αυτή τη στιγμή έχω κατάστημα με φυτοπροστατευτικά προϊόντα ,και δεν έχω δουλέψει πότε σε κάποιον εργοδότη. Η γυναίκα μου είναι συνάδελφος και έχει δουλέψει ως εκπαιδευτικός , σύμβουλος και ιδιωτικός υπάλληλος . Τα Αγγλικά μου είναι πολύ καλά ( η μητέρα μου είναι Αυστραλή ) ενώ και της γυναικάς μου αρκετά καλά (proficiency) . Στην Αυστραλία έχω τον νουνό μου(Έλληνας) και ένα πολύ μεγάλο σόι από την μητέρα μου όλοι Αυστραλοί . Τι προοπτικές εργασίας μπορεί να έχω σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

    Comment


      #17
      Καλησπέρα Φίλιππε κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

      Διάβασε τις ανταποκρίσεις από την Αυστραλία όσων έχουν γράψει εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...E%AF%CE%B1-76/

      Διάβασε κ την δική μου ανταπόκριση κ όλες τις σελίδες εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...imathens-4309/ για να πάρεις μια πλήρη εικόνα πως έχουν τα πράγματα στην Αυστραλία.

      Σου εύχομαι υγεία καλή τύχη...!!! Κ
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by australian View Post
        1)Συμπεραίνω ότι είσαι άνω των 18 άρα ναί
        http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf
        Page 1 - Step 2
        2)Δε νομίζω το ΚΕΠ να το επικυρώσει,μόνο μετάφραση(χρεώνουν ανά σελίδα άρα γιατί να μη στο μεταφράσουν ολόκληρο?)
        Να κανω ακομα μια ερωτηση.
        Στη φορμα 118 στην παραγραφο C μου ζηταει τουλαχιστον 3 αποδεικτικα.
        Το ενα θα ειναι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης μου (μεταφρασμενο και επικυρωμενο).
        Το δευτερο θα ειναι ενας λογαριασμος που να φαινεται το ονομα μου και η διευθυσνη μου (μεταφρασμενο και επικυρωμενο).
        Και τριτο ζηταει "current document with your photograph and signature".
        Τι μπορω να στειλω? Την ταυτοτητα μου ? Να στειλω μια φωτοτυπια την ταυτοτητα μου επικυρωμενη?

        Ευχαριστω εκ των προτερων

        Comment


          #19
          Originally posted by abyron View Post
          Τι μπορω να στειλω? Την ταυτοτητα μου ? Να στειλω μια φωτοτυπια την ταυτοτητα μου επικυρωμενη?

          Ευχαριστω εκ των προτερων
          Exactly

          Comment


            #20
            Originally posted by φιλιππος View Post
            Καλημέρα
            Είμαι καινούργιος στο<< πατριωτάκι >>.Μπράβο σε όλους για την πολύ σημαντική βοήθεια που προσφέρουν με τόση υπομονή. Είμαι ένας από τους πολλούς Έλληνες που βλέπουν το μέλλον εδώ πολύ δύσκολο. Εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι σοβαρά την προοπτική της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Έχω διαβατήριο Αυστραλίας και οι δύο κόρες μου έχουν πάρει την υπηκοότητα .Ο κύριος λόγος είναι το μέλλον των παιδιών. Όμως έχω δύο βασικούς ενδοιασμούς για τους οποίους θα ήθελα κάποιες γνώμες. Πρώτον η ηλικία μου, είμαι 43, και δεύτερον το επάγγελμα μου ,ΓΕΩΠΟΝΟΣ. Αυτή τη στιγμή έχω κατάστημα με φυτοπροστατευτικά προϊόντα ,και δεν έχω δουλέψει πότε σε κάποιον εργοδότη. Η γυναίκα μου είναι συνάδελφος και έχει δουλέψει ως εκπαιδευτικός , σύμβουλος και ιδιωτικός υπάλληλος . Τα Αγγλικά μου είναι πολύ καλά ( η μητέρα μου είναι Αυστραλή ) ενώ και της γυναικάς μου αρκετά καλά (proficiency) . Στην Αυστραλία έχω τον νουνό μου(Έλληνας) και ένα πολύ μεγάλο σόι από την μητέρα μου όλοι Αυστραλοί . Τι προοπτικές εργασίας μπορεί να έχω σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
            γεια σου φιλιππε,ειμαι 44 με 2 παιδιά,με πολύ λίγα αγγλικά ,και χωρίς συγγενείς στην Μελβούρνη .ειμαι κατω 14 μήνες και το έκανα και εγώ για τα παιδιά.....εάν έχεις δεδομένο οτι τον πρώτο καιρό θα δυσκολευτείτε ,με τα δικά σου δεδομένα θεωρω οτι οι προοπτικές που έχεις είναι πολύ περισσότερες από τις δικές μου,από έμενα καλή επιτυχία
            και όπως είπε και ο τζιμ διάβασε της ανταποκρισεις θα βρεις σχεδόν τα παντα
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #21
              Originally posted by kikirikoy View Post
              γεια σου φιλιππε,ειμαι 44 με 2 παιδιά,με πολύ λίγα αγγλικά ,και χωρίς συγγενείς στην Μελβούρνη .ειμαι κατω 14 μήνες και το έκανα και εγώ για τα παιδιά.....εάν έχεις δεδομένο οτι τον πρώτο καιρό θα δυσκολευτείτε ,με τα δικά σου δεδομένα θεωρω οτι οι προοπτικές που έχεις είναι πολύ περισσότερες από τις δικές μου,από έμενα καλή επιτυχία
              και όπως είπε και ο τζιμ διάβασε της ανταποκρισεις θα βρεις σχεδόν τα παντα
              ρε μεγαλε κοψε κατι.........δεν εχεις συγγενεις λες !!!!και τι εγινε εχεις φιλους!!!!και αλλοι που εχουν συγγενεις τι..........

              Comment


                #22
                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                ρε μεγαλε κοψε κατι.........δεν εχεις συγγενεις λες !!!!και τι εγινε εχεις φιλους!!!!και αλλοι που εχουν συγγενεις τι..........
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  ρε μεγαλε κοψε κατι.........δεν εχεις συγγενεις λες !!!!και τι εγινε εχεις φιλους!!!!και αλλοι που εχουν συγγενεις τι..........
                  Αυτοί έχουν $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #24
                    Οι γονείς μου θα με επισκεφτούν τέλη Οκτωβρίου και έχουν βγάλει εισιτήρια με
                    το Ελληνικό διαβατήριό τους για διαμονή στην Αυστραλία 4 μηνών.

                    1. Η travel visa είναι για 3 μήνες, μπορούνε να έρθουνε εδώ με την travel visa και να πάρουμε μία παράταση από την Αυστραλία για 1 μήνα?

                    2. Πριν 40 χρόνια που ήταν στην Μελβούρνη είχαν Αυστραλέζικο διαβατήριο και υπηκοότητα και επιστρέψαν στην Ελλάδα, από τότε
                    δεν έχουν έρθει στην Αυστραλία εδώ και 40 χρόνια, μήπως δεν χρειάζονται visa?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by juliedasiou View Post
                      Οι γονείς μου θα με επισκεφτούν τέλη Οκτωβρίου και έχουν βγάλει εισιτήρια με
                      το Ελληνικό διαβατήριό τους για διαμονή στην Αυστραλία 4 μηνών.

                      1. Η travel visa είναι για 3 μήνες, μπορούνε να έρθουνε εδώ με την travel visa και να πάρουμε μία παράταση από την Αυστραλία για 1 μήνα?

                      2. Πριν 40 χρόνια που ήταν στην Μελβούρνη είχαν Αυστραλέζικο διαβατήριο και υπηκοότητα και επιστρέψαν στην Ελλάδα, από τότε
                      δεν έχουν έρθει στην Αυστραλία εδώ και 40 χρόνια, μήπως δεν χρειάζονται visa?
                      1) Tourists - Visitors - Visas & Immigration
                      2)Αν είναι υπήκοοι δεν χρειάζονται visa,θα πρέπει όμως να εκδώσουν νέα διαβατήρια γιατί τα παλιά τους σίγουρα έχουν λήξει.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by australian View Post
                        1) Tourists - Visitors - Visas & Immigration
                        2)Αν είναι υπήκοοι δεν χρειάζονται visa,θα πρέπει όμως να εκδώσουν νέα διαβατήρια γιατί τα παλιά τους σίγουρα έχουν λήξει.

                        Eχουν βγαλει ηδη τα εισιτηρια με τα Ελληνικα διαβατηρια και οπως γραφει ,θα ταξιδεψουν τελη Οκτωβριου και λογικα βγαλαν και βιζα ,ειδικα αν αγοραστηκαν απο πρακτορειο/αεροπορικη εταιρεια ,που βγαινει αμεσως....για να ρωταει και για συγκεκριμμενη βιζα ,την ΕΤΑ μαλλον εννοει -Electronic Travel Authority -,γι αυτο την αναφερει σαν ''travel visa'' (κι οχι την eVisitor ,που την βγαζει καποιος ,on line)και οπως καταλαβα ,την εχουν παρει ηδη και την βιζα,αν δεν ανεφεραν στο πρακτορειο /αεροπορικη εταιρεια,οτι εχουν και Αυστραλιανη υπηκοοτητα...Πραγμα που δεν επιτρεπεται...Αυστραλος να αποκρυψει οτι εχει και Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,για να βγαλει βιζα ,που επισης ,Αυστραλος δεν μπορει να βγαλει βιζα για Αυστραλια-εκτος καποιων εξαιρεσεων για οσους εχουν διπλη υπηκοοτητα και δεν αφορα την περιπτωση αυτη και αφορα ειδικη βιζα - και μονο με το Αυστραλιανο διαβατηριο ,επιτρεπεται να μπει και να βγει απ την χώρα.

                        υ.γ εκτος κι αν με το ''βγαλανε'' ,εννοει οτι καναν μονο κρατηση...θα δειξει απ την απαντηση της φιλης.

                        Επισης ,το ''μήπως δεν χρειάζονται visa?'' ,μπορει να αναφερεται και στο θεμα της περαιτερω παραμονης ,με την λογικη ,οτι αφου μπηκαν με Ελληνικα διαβατηρια -και βιζα- ,μηπως μετα ,δεν χρειαζονται ενεργειες για να μεινουν κι άλλο ,αφου ετσι κι αλλιως ,ειναι και υπηκοοι...
                        Θα δειξει τί εννοει!Αυτο το ''βγαλανε εισιτηρια'' ,ειναι που πρεπει να ξεκαθαριστει!
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #27
                          Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
                          Οι γονείς μου βγάλαν εισιτήρια με τη Airtickets, οταν ρωτήσαμε για την ταξιδιωτική βίζα, μας είπαν να στείλουμε τα διαβατήρια με email για να την εκδώσουν αυτόματα. Δεν έχουμε κάνει κάποια ενέργεια για την έκδοση βίζας.
                          Το αρχικό σκεπτικό ήταν να έρθουν και να τακτοποιήσουν τα χαρτιά τους και την έκδοση διαβατηρίων εδώ.
                          Περιμένω απάντηση από το Προξενείο και θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την Πρεσβεία στην Αθήνα.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by juliedasiou View Post
                            Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
                            Οι γονείς μου βγάλαν εισιτήρια με τη Airtickets, οταν ρωτήσαμε για την ταξιδιωτική βίζα, μας είπαν να στείλουμε τα διαβατήρια με email για να την εκδώσουν αυτόματα. Δεν έχουμε κάνει κάποια ενέργεια για την έκδοση βίζας.
                            Το αρχικό σκεπτικό ήταν να έρθουν και να τακτοποιήσουν τα χαρτιά τους και την έκδοση διαβατηρίων εδώ.
                            Περιμένω απάντηση από το Προξενείο και θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την Πρεσβεία στην Αθήνα.
                            Aρα ,οταν βγαλαν τα εισiτηρια ,δηλωσαν Ελληνικη υπηκοοτητα,αφου τα εβγαλαν με τα Ελληνικα διαβατηρια ,με την Airtickets. Για να πανε Αυστραλια ,μονο με Αυστραλιανα διαβατηρια πρεπει να μπουν και να βγουν απ την χώρα.Αυτο ξερω εγω κι αυτο γραφουν και στα κυβερνητικα sites. Αυτο ,το οτι δηλωσαν Ελληνικη υπηκοοτητα,δεν ξερω αν και πώς πρεπει να διορθωθει με την αεροπορικη εταιρεια,αφου κανονικα ,Αυστραλιανα διαβατηρια ,πρεπει να βγαλουν.Δεν αναφερατε μαλλον στην Airtickets,οτι εχουν και Αυστραλιανη υπηκοοτητα,αλλιως θα σας ελεγαν οτι με Αυστραλιανο διαβατηριο ,πρεπει να ταξιδεψουν Αυστραλια.Αυτα βεβαια τα λεω εγω ,απ οσα γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια κι απ οσα γραφουν τα κυβερνητικα sites και πρεπει,οπως εγραψες ,να μιλησεις με το προξενειο και την πρεσβεια.



                            Travel documents required for Australian citizens[


                            Australian citizens have an automatic right of entry to Australia, and do not require a visa. Australian citizens need only to present the following documents to officers in immigration clearance:

                            a valid Australian passport or other acceptable travel document

                            a completed and signed Incoming Passenger Card.
                            See: Passenger cards
                            Australians who hold dual or multiple nationalities should hold an Australian passport and use it to enter or leave Australia, even when using a foreign passport overseas. The only exception is where they have been issued with an Australian Declaratory Visa.


                            dual nationality / Passports and visas
                            Leaving and entering Australia

                            If you hold another country's passport, seek advice about how it should be used. Take your Australian passport and use it to depart from and return to Australia. An Australian citizen cannot be granted a visa for Australia.
                            When entering Australia, all Australians, including those who hold dual nationality, must be able to prove that they are an Australian citizen. An Australian passport is conclusive evidence of a person's identity and citizenship and provides the holder with right of entry to Australia.
                            An Australian citizen who arrives without an Australian passport may be delayed until their identity and claims to enter Australia have been checked. If a foreign passport holder claims to be an Australian citizen, immigration officers must confirm and verify this through official databases, which will cause delays.
                            International airlines have an obligation to ensure that they only carry appropriately documented passengers to Australia. In the absence of an Australian passport, airlines are unable to verify a claim of Australian citizenship at the time of check-in and may refuse boarding. The airline may have to make inquiries with the Department of Immigration and Citizenship in Australia seeking approval to carry the passenger, which takes time and may cause delays.''

                            As an Australian citizen you must always leave and enter Australia on an Australian passport. If you also have a passport from another country you can use that for travel once you have left Australia.

                            People trying to enter Australia as an Australian citizen but without an Australian passport face difficulties and delays. The Australian Passport Office provides more information.
                            If you also have a passport from another country you should always use your Australian passport when leaving and entering Australia.

                            Για να βγαλουν διαβατηριο-εφ οσον δεν εχουν μαλλον Αυστραλιανο διαβατηριο ,που εκδοθηκε μετά την 1/7/2000 - ,πρεπει να εχουν και Australian citizenship certificate (αν ειχαν γεννηθει Αυστραλια ,το birth certificate ).Επειδη το Australian citizenship certificate,δεν αναφερει φυλο και τοπο γεννησης ,θελουν και Ελληνικη ληξιαρχικη πραξη γεννησης .Αν δεν εχουν τα Australian citizenship certificates και πρεπει να κανουν αιτηση για εκδοση ,-Application for evidence of Australian citizenship (form 119)-δεν ξερω αν προλαβουν να ταξιδεψουν τελος Οκτωβριου.Και ηδη ,εχουν αγοραστει τα εισιτηρια .Θελει ,συνηθως ,γυρω στους 2 μηνες ή και περισσοτερο ,για να σταλει η αιτηση-με οτι μεταφρασμενο θα χρειαστει ,εφ οσον στα Ελληνικα θα ειναι η ληξ πραξη γεννησης) Αυστραλια και να εκδοθει/σταλει το πιστοποιητικο ,πισω στην Ελλαδα .Αν εχουν ηδη τα Australian citizenship certificates ή αν γεννηθηκαν Αυστραλια και εχουν τις Αυστραλιανες ληξιαρχιες πραξεις γεννησης ,τοτε δεν εχουν θεμα χρονου,προλαβαινουν μια χαρά ,να βγαλουν διαβατηρια.Αλλά για να λες οτι ειχαν σκοπο να ερθουν κατω και να τακτοποιησουν τα χαρτια τους και να βγαλουν απο κει διαβατηριο ,μαλλον δεν εχουν αυτα που χρειαζονται για να βγαλουν απο Ελλαδα τα διαβατηρια...Εκτος κι αν υπαρχει καποια άλλη λυση και τους επιτραπει να φυγουν με Ελληνικα διαβατηρια και βιζα και την αγνοουμε..Αν οχι και δεν εχουν τα χαρτια για να βγαλουν Αυστραλιανα διαβατηρια ,μαλλον θα πρεπει να αλλαξετε ημερομηνιες στα εισιτηρια (ελπιζω ,αν χρειαστει ,να μπορουν ν αλλαξουν...εξαρταται απο τους όρους που θετει ο καθε παροχος.Η airtickets.gr,ειναι διαμεσολαβητης και δεν εξαρταται απ αυτην).Πες μας ,τί θα σου πουνε απ το προξενειο& πρεσβεια.

                            .Documents that confirm your Australian citizenship and identity.

                            Obtaining a new adult or child passport while overseas.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #29
                              Γεια σας και πάλι,
                              η πρεσβεία στην Αθήνα απάντησε ότι πρέπει να βγουν αυστραλέζικα διαβατήρια. Οι δικοί μου έχουν ο ένας υπηκουοτητα και ο άλλος ληγμένο αυστραλέζικο διαβατήριο. Το νέο είναι οτι δεν χρειάζονται ληξιαρχική πράξη γέννησης γιατί δέχονται το ελληνικό διαβατήριο και μπορούν να πάνε αυτοπροσώπως στην Αθήνα και τα βγάλουνε σε 10 μέρες. Τώρα περιμένω από την Αirtickets να μου απαντήσει τι θα γίνει με τα εισιτήρια.
                              40 χρόνια έχει που τα μάζεψαν οι δικοί μου από την Αυστραλία και γύρισαν στην Ελλάδα. Που να φανταστούν ότι μετά τόσα χρόνια το παιδί τους θα μετανάστευε και θα ξαναγυρνούσαν!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by juliedasiou View Post
                                Γεια σας και πάλι,
                                η πρεσβεία στην Αθήνα απάντησε ότι πρέπει να βγουν αυστραλέζικα διαβατήρια. Οι δικοί μου έχουν ο ένας υπηκουοτητα και ο άλλος ληγμένο αυστραλέζικο διαβατήριο. Το νέο είναι οτι δεν χρειάζονται ληξιαρχική πράξη γέννησης γιατί δέχονται το ελληνικό διαβατήριο και μπορούν να πάνε αυτοπροσώπως στην Αθήνα και τα βγάλουνε σε 10 μέρες. Τώρα περιμένω από την Αirtickets να μου απαντήσει τι θα γίνει με τα εισιτήρια.
                                40 χρόνια έχει που τα μάζεψαν οι δικοί μου από την Αυστραλία και γύρισαν στην Ελλάδα. Που να φανταστούν ότι μετά τόσα χρόνια το παιδί τους θα μετανάστευε και θα ξαναγυρνούσαν!
                                Τί σημαινει αυτο; Δεν το καταλαβαινω! Το οτι ο ενας εχει υπηκοοτητα κι ο άλλος ληγμενο Αυστραλεζικο διαβατηριο; (λογικα ,βγαλμενο πριν την 1/7/2000.) (το οτι δεχονται να μην πανε την Ελληνικη ληξ πραξη γεννησης ,ειναι κατι που το προβλεπει η διαδικασια ,αν δεν μπορει να προσκομιστει -το γραφει και στην φορμα για εκδοση διαβατηριου overseas,οποτε προσκομιζεται το ξενο διαβατηριο -και το δεχτηκαν κι ας μην ειναι αυτη η περιπτωση ,για να διευκολυνουν.)

                                Εννοεις οτι ο ενας εχει το australian citizenship certficate κι ο αλλος οχι,αλλά εχει το παλιο διαβατηριο; Αν ναι ,πώς θα γινει εκδοση νεου διαβατηριου- σ αυτον με το παλιο- ,αφου οταν το διαβατηριο εχει εκδοθει πριν το 2000-λογικα ,για να εχουν 40 χρονια που γυρισαν ,ειναι και τοσο παλιο το διαβατηριο και αρα δεν μπορει να το εκδωσει με το Renewal process -,θελει ειτε Αυστραλιανο birth certificate ,ειτε australian citizenship certficate?



                                You must provide one (or more) of these original documents to confirm your Australian citizenship and identity:

                                1)Full Australian birth certificate issued by an Australian state or territory Registry of Births, Deaths and Marriages. If you were born on or after 20 August 1986, you will also need to provide proof that one of your parents (and in some cases, grandparents) was an Australian citizen or permanent resident of Australia at the time of your birth.

                                2)Australian citizenship certificate issued by the Department of Immigration and Citizenship (including an extract from the register of citizenship by descent or extract from the register of Australian births abroad). If your Australian citizenship document does not show sex or place and country of birth you must also present your foreign birth certificate (with an official English translation where necessary). If this is not possible you must present your foreign passport (and a photocopy of the page confirming your personal details).


                                3)Previous passport if you are using the streamlined passport Renewal process. (Click here to see if you are eligible)

                                Αν κανεις αυτο το τεστ ,θα δεις πότε μπορει να παρουσιασει καποιος ,μονο το παλιο του διαβατηριο ,για να βγαλει νεο ,μεσω του Renewal process και πότε πρεπει να ακολουθησεις την διαδικασια Overseas Application Form ,που θελει ειτε australian birth certificate ,ειτε australian citizenship certificate .

                                Εκτος κι αν θα κανουν εξαιρεση για τους γονεις σου και θα βγαλουν σ αυτον με το παλιο διαβατηριο , διαβατηριο με την διαδικασια που ακολουθειται οταν το παλιο ειχε εκδοθει μετα την 1/7/2000 και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο ,παρα το παλιο διαβατηριο.Και ο αλλος παρουσιασει το πιστοποιητικο της Αυστραλιανης υπηκοοτητας ,αν αυτο εννοεις οτι εχει ,οταν γραφεις οτι εχει υπηκοοτητα(την στιγμη που κι οι 2 την εχουν.)

                                Μπορει στην φορμα για εκδοση διαβατηριου στο εξωτερικο ,οπου γραφει και τα ζητουμενα ,να λεει στην αρχη ''are you renewing an australian passport '' και να αναφερει για πανω απο 18 χρονων κι αν δεν εχει αλλαγη ονοματος ,οταν ομως πας στην ηλεκτρονικη σελιδα που αναφερει , λεει κι αλλα...ρωταει πότε εκδοθηκε το διαβατηριο ,ωστε να μπορει να βγει το νεο διαβατηριο μ αυτην την διαδικασια.



                                Εχω μπερδευτει πολυ με τα διαβατηρια των γονιων σου! ευχομαι συντομα να τα εχουν στα χερια τους! Δεν καταλαβα πώς θα γινει ,αλλά το ευχομαι!Η αληθεια ειναι οτι αλλαζουν συνεχως κι οι διαδικασιες...
                                Εγω ηξερα το πιο κατω οτι επρεπε να ισχυει για να βγει με renewal διαδικασια...πριν λιγα χρονια ,δεν ισχυε αυτο, με την εκδοση μετα την 1/7/2000

                                - RENEWAL of an Australian Passport
                                ''if you are holding an Australian passport that is valid for at least 2 years and
                                if you are holding an Australian passport which is current or has expired within the last 12 months and if the personal details shown on the photo page of the passport have not changed since the last passport, e.g. no change of name.
                                In all other cases please scroll down to "Application for a NEW Australian Passport Overseas".

                                Το οποιο ,οπως ειδα ψαχνοντας ,ειναι ακομα στο site της πρεσβειας στο Βερολινο... αλλά αν πατησεις στην διαδικασια renewal , βγαζει στα νεα ζητουμενα ...1/7/2000 κλπ κλπ...

                                Παντως ,στο site της πρεσβειας στην Αθηνα ,ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα.(για τους κατω των 18 ,εχει διαφορετικη ημερομηνια).Αν το διαβατηριο που εληξε ,ειχε εκδοθει πριν την 1/7/2000,ακολουθειται η διαδικασια σαν να βγαινει διαβατηριο για α φορα ,το οποιο χρειαζεται ειτε australian birth certificate ,ειτε australian citizenship certficate .


                                Renewing your current Australian adult passport


                                (A) You may qualify to use the one-page Australian Passport Renewal Application form if your most recently issued adult passport was:

                                issued after 1 July 2000,
                                was valid for more than two years,
                                was issued in your current name, date of birth and sex ,
                                has not been reported as lost or stolen and
                                is undamaged


                                (If you do not qualify to apply for your passport renewal using the above mentioned Australian Passport Renewal Application form, please go to Applying for a First Australian Adult Passport or a Minor's Passport. )(οταν μπει εδω καποιος ,αφου επιλεγει το τί ισχυει γι αυτον ,μετα ,οταν δεν δικαιουται την διαδικασια renewal ,βγαινει εδω.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X