Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Καλημέρα. Θα ήθελα μιας και είσαι πιο έμπειρη, να σε ρωτήσω δυο πράγματα.
    Πρώτον. Είδα ότι ως μαθηματικός το επάγγελμά μου είναι στη λίστα των επαγγελμάτων που ζητούν ( ειδικά στην Βικτώρια ). Για να βρεις εργασία σε σχολείο που πρ'επει να απευθυνθείς, στην κυβέρνηση ή είναι ελεύθερη η αγορά εργασίας;
    Δευτερον. Επειδή θέλω την βίζα: Skilled – Sponsored (subclass 176) πρέπει να κάνω μια αίτηση όπως μου είπαν. Ρωτάω λοιπόν μήπως θα πρέπει πρώτα να αναγνωρίσω το πτυχίο μου;
    Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

    Comment


      #47
      Originally posted by grylo View Post
      Καλημέρα. Θα ήθελα μιας και είσαι πιο έμπειρη, να σε ρωτήσω δυο πράγματα.
      Πρώτον. Είδα ότι ως μαθηματικός το επάγγελμά μου είναι στη λίστα των επαγγελμάτων που ζητούν ( ειδικά στην Βικτώρια ). Για να βρεις εργασία σε σχολείο που πρ'επει να απευθυνθείς, στην κυβέρνηση ή είναι ελεύθερη η αγορά εργασίας;
      Δευτερον. Επειδή θέλω την βίζα: Skilled – Sponsored (subclass 176) πρέπει να κάνω μια αίτηση όπως μου είπαν. Ρωτάω λοιπόν μήπως θα πρέπει πρώτα να αναγνωρίσω το πτυχίο μου;
      Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!
      Καλησπέρα,

      Την περίπτωσή σου δεν την γνωρίζω γιατί εγώ δεν χρειάζομαι βιζα μιας και έχω αυστραλέζικη υπηκοότητα. Αν όμως σκοπεύεις να πας στην βικτώρια μπορείς να κάνεις μια αίτηση για την αναγνώριση των πτυχίων σου στην πολιτεία της Βικτώριας. Το σχετικό site είναι : www.business.vic.gov.au Εκεί θα βρείς την αίτηση "CONFIDENTIAL CLIENT REGISTRATION FORM" όπου την συμπληρώνεις και την στέλνεις με τα σχετικά δικαιολογητικά. Πρέπει πάντα όλα να είναι μεταφρασμένα και επικυρωμένα αντίγραφα. Εγώ στην θέση σου θα έτρεχα πρώτα την περίπτωση της visa που από ότι έχω καταλάβει είναι και πιό χρονοβόρα και κατά την διάρκεια της αναμονής για την Visa θα έτρεχα και το θέμα της αναγνώρισης. Σημαντικό επίσης και για τα δύο είναι το επίπεδο των αγγλικών σου. Χρειάζεσαι IELTS.

      Comment


        #48
        Originally posted by grylo View Post
        Καλημέρα. Θα ήθελα μιας και είσαι πιο έμπειρη, να σε ρωτήσω δυο πράγματα.
        Πρώτον. Είδα ότι ως μαθηματικός το επάγγελμά μου είναι στη λίστα των επαγγελμάτων που ζητούν ( ειδικά στην Βικτώρια ). Για να βρεις εργασία σε σχολείο που πρ'επει να απευθυνθείς, στην κυβέρνηση ή είναι ελεύθερη η αγορά εργασίας;
        Δευτερον. Επειδή θέλω την βίζα: Skilled – Sponsored (subclass 176) πρέπει να κάνω μια αίτηση όπως μου είπαν. Ρωτάω λοιπόν μήπως θα πρέπει πρώτα να αναγνωρίσω το πτυχίο μου;
        Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!
        Η αρχή αναγνώρισης του πτυχίου σου είναι η VETASSESS όπως προκύπτει απο την σελίδα αυτή που αφορά το επάγγελμα του μαθηματικού, απο το immi.gov.au

        Απο τις 2 Professional associations που έχει κάτω κάτω θα βρείς και τον τρόπο να εργαστείς σε σχολείο.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #49
          Θα κανω κι εγω τα χαρτια για partner visa για την γυναικα μου, ειμαι Αυστραλος υπηκοος και τα 2 παιδιαμου επισης. Τα αντιγραφα που αναφερεις παρακατω ποιος σου τα υπεγραψε σαν true copy? υπογραφουν σε καθε σελίδα?



          και μια σειρά απο δικαιολογητικά :

          Ληξιαρχική πράξη γέννησης δική μου
          Ληξιαρχική πράξη γέννησης της Αυστραλίδας γυναίκας μου
          Ποινικό μητρώο δικό μου, απλού τύπου
          Ποινικό μητρώο της γυναίκας μου, απο την Ελλάδα
          Χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων απο την στρατολογία
          Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου
          Φωτοτυπία του διαβατηρίου της γυναίκας μου
          Φωτοτυπία της ταυτότητας μου
          Ληξιαρχική πράξη γάμου
          4 φωτό δικές μου
          2 της γυναίκας μου
          Οικογενειακή κατάσταση
          Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
          Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
          Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
          Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υποικοότητας απο καταγωγή, της κόρης μου

          Comment


            #50
            Originally posted by panos1966 View Post
            Θα κανω κι εγω τα χαρτια για partner visa για την γυναικα μου, ειμαι Αυστραλος υπηκοος και τα 2 παιδιαμου επισης. Τα αντιγραφα που αναφερεις παρακατω ποιος σου τα υπεγραψε σαν true copy? υπογραφουν σε καθε σελίδα?
            Φίλε panos1966, τα χαρτιά που περιλαμβάνει η λίστα ετοιμάστηκαν ως εξής.

            Τα έγγραφα στα Ελληνικά πάνε σε οποιαδήποτε υπηρεσία π.χ. ΚΕΠ κάνει θεώρηση γνήσιου φωτοαντίγραφου.
            Τα έγγραφα απο υπηρεσίες, επειδή οι υπηρεσίες ανήκουν σε περιφέρειες μπαίνει apostil απο την αρμόδια περιφέρεια. Σου υπενθυμίζω οτι το apostil είναι η σφραγίδα της συμφωνίας της Χάγης.
            Στην συνέχεια πάνε στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου εξωτερικών για γνήσια μετάφραση.

            Αυτά είναι τα τρία βήματα χοντρικά.

            Αν ήμασταν στην Αυστραλία ακόμα και σε ενα φαρμακείο μπορείς να κάνεις το γνήσιο φωτοαντίγραφο, εδώ όμως είναι ετσι όπως είναι..
            Η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου κάνει εξερετική δουλειά πρώτον γιατι δέχονται και με ταχυδρομείο έγγραφα και καταθέτεις το ποσό με ταχυδρομική επιταγή και δεύτερο γιατι συμπληρώνεις ενα έγγραφο αίτηση χειρόγραφο μόνος σου που τους ενημερώνεις πως θες να μεταφράσουν τα ονόματα που εμφανίζονται μέσα στα έγγραφα ώστε να συμπίπτουν μεταξύ των εγγράφων που έχεις.

            Περισσότερα αναφέρω και στο post μου.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #51
              Originally posted by panos1966 View Post
              Αντε και εγω στην ιδια κατασταση είμαι με σενα (ειμαι Αυστραλος υπήκοος και προκειται να πάρω και την οικογένεια μαζι.
              Θελω να αναγνωρίσω το πτυχίο μου απο ΤΕΙ. Εχω κανει τις μεταφρασεις και προκειται να το στειλω στο

              Εχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο?
              Φίλε Panos1966

              Αν μπορείς και θες ανημέρωσέ μας τι έγινε τελικά με την αναγνώριση του επαγγέλματός σου απο το site που έλεγες στο παραπάνω post σου.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #52
                εχω πελαγοσει μπορει να μου πει καπιοις αν υπαρχει καπιοια αταιση που γραφουμε για να στειλουμε τα πτυχια για αναγνωρηση η απλως τα μεταφραζουμε στο προξενιο και τα στελνουμε με ενδιαφερει για ηλεκτρολογος και νοσηλευτρια

                Comment


                  #53
                  Ερωτηση προς agoriani.....


                  Δηλαδή το Αυστραλεζικο πιστοποιητικό γέννησης και το Αυστραλέζικο διαβατήριο ποιος το επικυρωνει εδω στην Ελλάδα?
                  Την ταυτότητα την Ελληνική την μεταφράζω και αυτή και επικυρώνω το αντίγραφο στα ΚΕΠ?
                  Για πες μου γιατι εσυ τα έχεις κάνει.
                  Εγω είμαι Αυστραλός υπήκοος και τα 2 παιδια μου επίσης.
                  Πρεπει στην φορμα που στελνω για την VISA της Ελληνίδας γυναίκας μου να τα αναφέρω μέσα τα παιδιά?
                  Στην φόρμα που κάνει η γυναίκα μου τα αναφέρει και αυτή?
                  Εκανες και την φορμα 47Α των παιδιών?

                  Τελικά αν πάω στην πρεσβεια στην Αθηνα με τις αιτήσεις βοηθάνε οι υπάληλοι εκει?


                  Ευχαριστώ.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by panos1966 View Post
                    Ερωτηση προς agoriani.....
                    Δηλαδή το Αυστραλεζικο πιστοποιητικό γέννησης και το Αυστραλέζικο διαβατήριο ποιος το επικυρωνει εδω στην Ελλάδα?
                    Την ταυτότητα την Ελληνική την μεταφράζω και αυτή και επικυρώνω το αντίγραφο στα ΚΕΠ?
                    Για πες μου γιατι εσυ τα έχεις κάνει.
                    Εγω είμαι Αυστραλός υπήκοος και τα 2 παιδια μου επίσης.
                    Πρεπει στην φορμα που στελνω για την VISA της Ελληνίδας γυναίκας μου να τα αναφέρω μέσα τα παιδιά?
                    Στην φόρμα που κάνει η γυναίκα μου τα αναφέρει και αυτή?
                    Εκανες και την φορμα 47Α των παιδιών?
                    Τελικά αν πάω στην πρεσβεια στην Αθηνα με τις αιτήσεις βοηθάνε οι υπάληλοι εκει?
                    Ευχαριστώ.
                    Τα Αυστραλέζικα διαβατήρια και πιστοποιητικά καθώς και οποιοδήποτε έγγραφο είναι στα Αγγλικά δεν χρειάζεται μετάφραση. Για να βεβαιώσεις το γνήσιο φωτοαντίγραφο και να εξακολουθεί να μην θέλει μετάφραση θέλει και σφραγίδα στα αγγλικά. Δυστηχώς αν και μερικές τράπεζες έχουν σφραγίδα στα Αγγλικά λένε οτι δεν έχουν και δεν εξυπηρετούν σε αυτό το θέμα. Εγώ τι έκανα: Βρήκα μια απο τους Δικηγόρους των Αθηνών (κα. Λαλεδάκη Αικατερίνη, Δικηγόρος, 6944898890, 2103628004 φαξ: 2103623486) που έχει σφραγίδα στα Αγγλικά απο τον Σύλλογό της (νομίζω δεν είναι πολλοί στην Αθήνα) και μου τα σφράγισε με το αζημίωτο.

                    Πρώτα επικυρώνεις το αντίγραφο στα ΚΕΠ, μετά για Apostil και μετά για μετάφραση ώστε να μεταφραστεί και το Apostil.

                    Εφόσον εσυ και τα παιδιά σου έχετε Αυστραλέζικο διαβατήριο δεν είστε μέσα στην βίζα.
                    Η αίτηση της γυναίκα σου έχει μια ερώτηση που λέει για τα στοιχεία των εξαρτωμένων παιδιών απο αυτόν ή παρελθόν γάμο. Εκεί θα δηλώσει τα στοιχεία των παιδιών. Κοίτα τις φόρμες και θα το καταλάβεις.
                    Την 47Α δεν την έκανα γιατι δεν μεταναστεύει με βίζα η κόρη μου γιατι έχει και αυτή Αυστραλέζικο διαβατήριο.
                    Δεν ξέρω αν βοηθάνε οι υπάληλοι στην πρεσβεία στην Αθήνα. Μόνο για το διαβατήριο της γυναίκας μου και της κόρης μου έχω πάει και ήταν πολύ εξυπηρετικοί γιατι ήταν δουλειά τους να είναι. Απο εκεί και πέρα δεν κατέχω.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #55
                      για βοηθηστε λιγο ρε παιδια αν μπορειτε ειμαι χωρισμενος και συζω με μια κοπελα που δενεχει παρει ακομα διαζυγιο και εχει ενα παιδι 6 ετων.η δουλεια μου εδω ηταν οδηγος βυτιοφορου ΠΡΕΠΕΙ να φυγουμε γιατι εδω δεν την βγαζουμε αλλο.σχετικα με το παιδι ο πρωην συζυγος της δικιας μου ειναι εξαφανισμενος εδω κ 2 χρονια κ δεν μπορουμε να τον βρουμε γιατι φανταζομαι πως πρεπει να συναινεσει για να βγει το παιδι απ την χωρα.οσο για την βιζα δεν υπαρχουν αντοχες ουτε κ περιθωρια αναμονης αρα προσανατολιζομαι στην τουριστικη κ ο θεος βοηθος.κ κατι τελευταιο αν ξερει καποιος αν στην ελλαδα εισαι στον τειρεσια πηγαινωντας εκει κ κανοντας νεο αφμ εισαι καθαρος?ευχαριστω προκαταβολικα...

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by demi View Post
                        Καλησπέρα και από εμένα,
                        Όσον αφορά το πτυχίο IELTS είναι υποχρεωτικό τουλάχιστον για τον άντρα σου. Το ξέρω γιατί και εγώ μηχανικός του πολυτεχνείου είμαι και ετοιμάζομαι για κάτω. Πρέπει να επισκεφτει το site των engineers australia και να ακολουθήσει τις οδηγίες για να κάνει αναγνώριση πτυχίου. Είναι κάτι σαν το δικό μας ΤΕΕ. Εκεί λοιπόν θα δει ότι ζητάνε IELTS και μάλιστα με βαθμό από 6 και πάνω με άριστα το 9. Πάντως αν κοιτάξεις για μαθήματα θα βρεις καλές τιμές στην ΕΥΡΩΓΝΩΣΗ (εκεί έκανα και εγώ) και μάλιστα ιδιαίτερα που σημαίνει ότι κάνεις όσα μαθήματα θέλεις εσύ. Αν πάρεις και τα σχετικά βιβλία και CD( περίπου 100ευρώ) και διαβάσετε μόνοι σας αφού έίστε και οι δύο του διαβάσματος θα τα καταφέρετε νομίζω. Βέβαια τα εξέταστρα των εξετάσεων είναι 190 ευρώ για τον καθένα. Προσοχή γιατί το πτυχίο έχει ισχύ μόνο 2 χρόνια και αν δεν είστε αποφασισμένοι εντελώς να φύγετε μήπως το περάσετε και τελειώσει η ισχύ του.
                        Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το ψάξω απο αύριο κιόλας!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by panos1966 View Post
                          Ερωτηση προς agoriani.....


                          Δηλαδή το Αυστραλεζικο πιστοποιητικό γέννησης και το Αυστραλέζικο διαβατήριο ποιος το επικυρωνει εδω στην Ελλάδα?
                          Την ταυτότητα την Ελληνική την μεταφράζω και αυτή και επικυρώνω το αντίγραφο στα ΚΕΠ?
                          Για πες μου γιατι εσυ τα έχεις κάνει.
                          Εγω είμαι Αυστραλός υπήκοος και τα 2 παιδια μου επίσης.
                          Πρεπει στην φορμα που στελνω για την VISA της Ελληνίδας γυναίκας μου να τα αναφέρω μέσα τα παιδιά?
                          Στην φόρμα που κάνει η γυναίκα μου τα αναφέρει και αυτή?
                          Εκανες και την φορμα 47Α των παιδιών?

                          Τελικά αν πάω στην πρεσβεια στην Αθηνα με τις αιτήσεις βοηθάνε οι υπάληλοι εκει?


                          Ευχαριστώ.
                          Τα αυστραλέζικα πιστοποιητικά γέννησης και τα διαβατήρια τα επικυρώνει και η αυστραλέζικη πρεσβεία στην Κηφισίας και Αλεξάνδρας. Επίσης επικυρώσης αγγλικών εγγράφων κάνει και το Βρετανικό Συμβούλιο στην ΠΛατεία Κολωνακίου μιάς και σε βλέπω ότι γράφεις από Αθήνα. Αλοίμονο από εμάς τα επαρχιωτάκια

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by demi View Post
                            Επίσης να ξέρεις ότι για τον άντρα σου που είναι μηχανικός οι ευκαιρίες για δουλειά είναι εξαιρετικές. Να υπολογίζει περίπου 100-120.000 δολλάρια το χρόνο για full time εργασία. Υπάρχουν site για εύρεση εργασίας που έχουν εξειδίκευση σε μηχανικούς και αν καταχωρήσεις τα στοιχεία σου σου στέλνουν καθημερινά jobs που ταιριάζουν με τα κριτήρια σου. Εγώ το έχω κάνει αυτό κανά 2 μήνες τώρα και πάιρνω καθημερινά στο e-mail μου τουλάχιστον 2-3 διαφορετικές δουλειές την ημέρα. Σημειωτέον η Αυστραλία (επειδή έχω πάει πριν 1 χρόνο) δεν είναι Ελλάδα. Είναι σοβαρό και οργανωμένο κράτος , απαιτεί να δουλέψεις για να πάς μπροστά αλλά αν έχεις διάθεση για δουλειά μπορεί να σου δώσει εξαιρετικές ευκαιρίες και δυνατότητες. Είμαι και εγώ παντρεμένη με ένα γιό 5,5 χρόνών και ετοιμάζομαι για κάτω. Επίσης θα πρέπει να προετοιμάσεις και την κόρη σου λίγο με τα αγγλικά, να τις μιλάς να αρχίσει κάποια μαθήματα στα αγγλικά και να υπολογίζεις ότι αν πάτε τελικά θα χρειαστεί να χάσει κανά χρόνο από το σχολείο για να συνηθίσει την γλώσσα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι για τα παιδιά είναι πάντα πιό εύκολο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουμε εμείς οι πιό μεγάλοι. Άλλωστε όπως λένε και οι Γερμανοί : "ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝΤΡΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΕΤΑΙ".
                            Μήπως θα μπορούσες να μου κάνεις copy-paste κάποια απο αυτά τα site?Έχει κάνει register σε κάποια έως τώρα αλλα δέν του στέλνουν τίποτα το αξιόλογο.
                            Όσον αφορά την κόρη μου,μας είπαν κάποιοι γνωστοί αυστραλοί,που μένουν μόνιμα Ελλάδα,οτι εκεί έχει Ελληνικά σχολεία,τα οποία είναι επιδοτούμενα και το κόστος είναι 300 ευρώ το μήνα.Το έχεις ακούσει?

                            Comment


                              #59
                              Το καλοκαίρι που έδωσα εγώ αν δήλωνες συμμετοχή στις εξετάσεις του British Council για το IELTS σου δίνανε κωδικό που είχες πρόσβαση σε πρόγραμμα προετοιμασίας για τις εξετάσεις με τεστ σε όλα τα επίπεδα και ο κωδικός αυτός ίσχυε για ένα μήνα. Το πρόγραμμα αυτό ήτανε μέσα από το site του British Council και ήταν αρκετά καλό και δωρεάν αφού πλήρωνες τα εξέταστρά σου μόνο. Επίσης θα βρεις και άλλες ιστοσελίδες με πολλά τεστ προετοιμασίας για το Ielts. Ψάξτο λίγο υπάρχει αρκετό υλικό δωρεάν. Πάρε και τα βιβλία νομίζω ότι τώρα κυκλοφορεί το Vol 6 και τα cd και θα πας μιά χαρά. Εγώ πήρα 7 στα 9 με ένα μήνα μόνο προετοιμασία. Τα βιβλία που σου προτείνω είναι :

                              -- Vocabulary for Ielts with answers από Cambridge
                              --Grammar for IELTS with answers από Cambridge
                              -- Past Papers Cambridge Ielts 5 with answers ( τώρα νομίζω κυκλοφορεί το 6 )
                              Όλα συνοδεύονται από cd.
                              Πρόσεξε μην κάνεις το λάθος και πας για το academic level είναι πολύ πιό δύσκολο και αν δεν ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις στην Αυστραλία αλλά μόνο να δουλέψεις να δώσεις το General level είναι πολύ πιό εύκολο και καθαρίζεις γρηγορότερα και ευκολότερα. Άλλωστε όπως θα ξέρεις δεν πρόκειται από τις εξετάσεις αυτές να μάθεις καλύτερα αγγλικά απλά το χαρτί θέλεις . Την εξικείωση με την γλώσσα θα την δουλέψεις μόνη σου και αρκετά γιατί οι Αυστραλοί από την εμπειρία μου πέρυσι που πήγα μιλάνε με πολύ περίεργη προφορά που στο πτώτο άκουσμα σου φαίνονται σαν foreign english.

                              Comment


                                #60
                                Καλησπέρα και για ακόμη μια φορά συγχαρητήρια για την έξοχη δουλειά που κάνετε. Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα. Καταρχήν για να κοιτάξω αν το επάγγελμα μου υπάρχει στην SOL σε ποιο από όλα τα schedule πρέπει να κοιτάξω? Νομίζω ότι το 3ο είναι στην περίπτωση που δεν είχες ποτέ άλλη visa. Ισχύει αυτό? Γιατί είμαι οικονομολόγος και δεν είδα να υπάρχει πουθενά στο 3ο schedule. Επίσης βλέπω ότι χρειάζεται να αποδείξεις και προυπηρεσία και λίγο προβληματίστηκα γιατί αναρωτιέμαι πως μπορείς να την πιστοποιήσεις. Δυστυχώς οι περισσότερες δουλειές που έκανα ήταν μαύρα κι έτσι δεν φαίνεται να έχω την προυπηρεσία των 5 ετών που ζητάνε (τελείωσα σχετικά πρόσφατα τη σχολή αλλά έχω δουλέψει στον τομέα αυτό και όταν ήμουν φοιτητής). Τέλος αν δω ότι δε μπορέσω να βγάλω visa βασισμένη στη SOL (175) και ψάξω δουλειά με σπόνσορα είδα οτί οι βίζες γι'αυτή τη δουλειά είναι οι 119 και 121. Παρόλα αυτά δεν κατάλαβα τι προυποθέσεις χρειάζονται. Ξέρω ότι η 119 σε υποχρεώνει να πας για δουλειά και διαμονή σε αραιοκατοικημένες περιοχές. Όμως χρειάζεται πάλι να έχεις επάγγελμα στη SOL ή να έχεις αυστραλιανή μόρφωση? Ή βρίσκεις έναν εργοδότη και τελείωσε η υπόθεση?

                                Comment

                                Working...
                                X