Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εγω παντως δεν θα μεταναστευα ποτε στην Αυστραλια γιατι εχει τα 8 στα 10 πιο δηλητηριωδη φίδια στο κοσμο..
    Ταιπαν, Μαμπα, Ταιγκερ-σνεικ, μπραουν-σνεικ, Ντεθ-αντερ, Χουκντ-νοζ, Μπουμσλανγκ κτλ..

    Ακρως επιθετικα και υπουλα.. και αμα σε τσιμπησουν δεν την βγαζεις καθαρη ακομα και αν επιβιωσεις γιατι θα εχει καταστραφει μεγαλο μερος του νευρικου σου συστηματος απο τις πανισχυρες νευροτοξίνες και πεπτίδια..
    Ακομα δεν ξερουμε δηλαδη ακριβως απο τι αποτελειται το δηλητηριο τους.. Φαντασου!

    Αντε πηγαινε καμια βολτα να θαυμασεις την φυση και να κανεις και καμπινγκ..
    και το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην Αυστραλια εχουν ολοκληρες επιχειρησεις που αναλαμβανουν να απομακρυνουν τα φιδια απο το κηπο σου!!!
    Επειδη τα φιδια επιστρεφουν παντα στο σημειο που γεννηθηκαν συχνα στο σημειο αυτο υπαρχει τωρα κανα σπίτι.. και ετσι μπουκαρουν μεσα!!!

    πα πα πα.. ανατριχιαστικα πραγματα..

    Comment


      Originally posted by 00000 View Post
      Εγω παντως δεν θα μεταναστευα ποτε στην Αυστραλια γιατι εχει τα 8 στα 10 πιο δηλητηριωδη φίδια στο κοσμο..
      Ταιπαν, Μαμπα, Ταιγκερ-σνεικ, μπραουν-σνεικ, Ντεθ-αντερ, Χουκντ-νοζ, Μπουμσλανγκ κτλ..

      Ακρως επιθετικα και υπουλα.. και αμα σε τσιμπησουν δεν την βγαζεις καθαρη ακομα και αν επιβιωσεις γιατι θα εχει καταστραφει μεγαλο μερος του νευρικου σου συστηματος απο τις πανισχυρες νευροτοξίνες και πεπτίδια..
      Ακομα δεν ξερουμε δηλαδη ακριβως απο τι αποτελειται το δηλητηριο τους.. Φαντασου!

      Αντε πηγαινε καμια βολτα να θαυμασεις την φυση και να κανεις και καμπινγκ..
      και το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στην Αυστραλια εχουν ολοκληρες επιχειρησεις που αναλαμβανουν να απομακρυνουν τα φιδια απο το κηπο σου!!!
      Επειδη τα φιδια επιστρεφουν παντα στο σημειο που γεννηθηκαν συχνα στο σημειο αυτο υπαρχει τωρα κανα σπίτι.. και ετσι μπουκαρουν μεσα!!!

      πα πα πα.. ανατριχιαστικα πραγματα..
      Εγω παντως πιο πολυ φοβαμαι τα Γερμανικα φιδια!!!

      Comment


        Originally posted by 00000 View Post
        Εγω παντως δεν θα μεταναστευα ποτε στην Αυστραλια γιατι εχει τα 8 στα 10 πιο δηλητηριωδη φίδια στο κοσμο..
        Ταιπαν, Μαμπα, Ταιγκερ-σνεικ, μπραουν-σνεικ, Ντεθ-αντερ, Χουκντ-νοζ, Μπουμσλανγκ κτλ..
        Κοίτα, είναι γεγονός ότι η Αυστραλία έχει καμια εκατοστή δηλητηριώδη φιλια. Αλλα, να σου πω την αλήθεια, εγώ δεν είδα ποτε κανένα. Όταν μένεις στη Μελβούρνη, η στο Sidney, η σε άλλη μεγάλη πόλη, δεν θα δεις ποτε φίδι (η τουλάχιστον θα δεις παρα πολύ σπανια). Δεν υπάρχουν στις πόλεις. Αν βγείς έξω, όπως λες, για camping, τότε ναι. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν πολλά. Και πάλι όμως, αν πας σε camping που είναι οργανωμένα, πάλι δε θα βρείς φίδι. Πρέπει να πας μονος σου σε σημεία που δεν πάει κανεις άλλος. Φυσικά υπάρχουν και εταιρείες που πιάνουν τα φίδια, γιατί πολλοί ζουν στην επαρχία, όπου το πρόβλημα είναι πολλές φορες έντονο. Αν λοιπόν, δεν έχεις σκοπό να πας να μείνεις στην επαρχία, δε θα δεις ποτε φίδια. Εγώ το τελευταίο που είδα, ήταν στην Ελλάδα πριν φύγω. Και παραλίγο να με δαγκώσει το g@@@@@no. Φυσικά γιατί το είχα πιάσει.
        Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

        Comment


          Χριστόδουλε αυτό που αναφέρεις για τα μαγαζιά που προσφέρουν φαγητό είναι αλήθεια και μας έκανε και εμάς μεγάλη εντύπωση. Πολλά τέτοια μαγαζιά στην Ελλάδα πιστεύω θα είχαν κλείσει στη βδομάδα πάνω, αλλά πόσο ζώα είναι αυτοί που πάνε και τρώνε εκεί. Επίσης κάνουν και οικονομία στις χαρτοπετσέτες δηλαδή να πάω σε μαγαζί και να φέρουν σπάνια, τι σκατά στα μανίκια του διπλανού μου θα σκουπιστώ????? Στο μετρό και τράμ πετάνε ότι περισεύει. Για το σέρβις τους επειδή αν και καινούργιος έχω αρχίσει και μαθαίνω μερικά μαγαζάκια είμαι οκ. Ο φίλος που αναφέρει τώρα για τα φίδια, να μήν φοβάται να έρθει γιατί κυκλοφορούν και αβοριγινες και τα σκοτώνουν

          Comment


            Myki μου μεσα!!!!!

            Originally posted by Aussie View Post
            Καλησπέρα
            και απο μένα το μόνο άσχημο εντός εισαγωγικών που θα μπορούσα να πω
            και μάλιστα μου συνέβη σήμερα ειλικρινά ήθελα να κάτσω στήν μέση του δρόμου και να κλαίω
            έχασα την myki την προπληρωμένη κάρτα που σου επιτρέπει να μπαίνεις σε λεωφορεία και τρένα και όταν το αντελήφθει ήταν αργά
            τρεχάτε ποδαράκια μου να βγάλεις καινούργια για να μπορέσω να πάω στο σχολείο να πάρω τα παιδιά(και δεν ήταν και δίπλά )
            γι'αυτό λοιπόν προσοχή μην το πάθετε και σείς δεν μπαίνεις πουθενά μετά εδω


            Την έχασα και εγώ εχθές και ξαναπλέρωσα 6$, το ριμάδι. Έλεγα τώρα να την βγάλω με ονοματεπώνυμο αλλά δεν θα μπορεί να την χρησιμοποιεί η γυναίκα μου.

            Comment


              Originally posted by Akisk View Post
              Την έχασα και εγώ εχθές και ξαναπλέρωσα 6$, το ριμάδι. Έλεγα τώρα να την βγάλω με ονοματεπώνυμο αλλά δεν θα μπορεί να την χρησιμοποιεί η γυναίκα μου.
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                Originally posted by lift View Post




                Και τι έχεις να πεις για αυτά;
                Εισαι σιγουρος οτι θελεις να συγκρινεις αυτα τα 12 με Ελλαδα?

                Comment


                  Originally posted by Christodoulos View Post
                  Ένα άσχημο που είδα (εδώ στη Μελβούρνη τουλάχιστον), από την πρώτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου εδώ, είναι η βρωμιά στα μαγαζιά (Ελληνικά και μη). Σπανια έχω πάει σε μαγαζί, που να μην είναι βρώμικο. Τραπέζια γεμάτα παλιά λάδια από το φαγητό, μαχαιροπίρουνα λερωμένα (δε μιλάω για λεκέδες από το πλύσιμο, μιλάω για λίπος από φαγητό). Δυστυχώς, παρατήρησα μια αδιαφορία των Αυστραλών πάνω στο θέμα. Από ότι κατάλαβα, η αρμόδια υπηρεσία υγειονομικού ελεγχου, δεν βγαίνει και πολύ στη γύρα για να κάνει ελεγχους. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι στο τέλος κάθε γεύματος, καφέ κλπ σε ρωτάνε αν τα βρήκες όλα ok και όλοι (από ευγένεια) τους απαντάνε "that was fantastic", κάνει τα πράγματα χειρότερα. Αφού είναι fantastic σου λέει.... άσε το service όπως είναι! Γιατί να τυραννιόμαστε?

                  Επίσης, πολύ καθυστέρηση. Ξέρω πολλά μέρη στη Μελβούρνη, στα οποια αν πάω, θα πρέπει να περιμένω και μιση ώρα για να μου πάρουν παραγγελια. Αυτό οφείλεται (και πάλι) στην αδιαφορία τους. Σε αυτή τη χωρα, που υποτίθεται ότι πρέπει να είσαι qualified για να κανεις το οποιο επάγγελμα και θα έπρεπε να πετάνε όλοι, τους βλέπεις να αδιαφορούν! Δεν μπορώ να το καταλάβω!

                  Το άλλο μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν, είναι τα ναρκωτικά! Κάθε μέρα βλέπω δεκάδες ατόμων που έχουν φρικάρει από τη χρήση τους. Όταν δούλευα σε κατασκευαστική εταιρεία, ήμουν ο μονος που δεν χρησιμοποιούσε!!! Είχα πάθει την πλακα μου με τις συζητήσεις που έκαναν!!! Και εννοείται, πως όλοι τους, ήταν γονείς. Και θεωρούσαν normal τη χρήση ναρκωτικών (κυρίως κοκαΐνης, speed και κάνναβης)! Φαντάσου τώρα φιλε μου, τι θα μεταδώσει στα παιδιά του αυτός που θεωρεί normal τη χρήση τους.
                  Δεν ξερω που πηγες για φαγητο αλλα δε μου εχει τυχει ποτε, αληθεια σου λεω. Ισως αυτο με την καθυστερηση εξυπηρετησης να ισχυει πολυυυυυυ ελαχιστα. Αλλα σχετικα με την καθαριοτητα παντα ειναι πεντακαθαρα οπου εχω παει.

                  Σχετικα με τα ναρκωτικα εχεις δικιο, ειδικα με την κανναβη. Αλλα και παλι ειναι σε καλυτερα επιπεδα απο Ελλαδα.

                  Αυτο που εχω παρατηρησει σαν τεραστιο προβλημα ειναι το κυκλοφοριακο, επειδη μεχρι και η κουτση Μαρια εχεις αυτοκινητο εδω και καθως επισης οι μοτοσυκλετες που κυκλοφορουν ειναι μετρημενες στα δαχτυλα (κυριολεκτικα ομως. Κανω μια αποσταση 50+50χλμ για να παω και να γυρισω στη δουλεια μου και δεν εχει τυχει μερα να δω πανω απο 10 μοτοσυκλετες στο δρομο μου) επομενως γινεται της κακομοιρας της ωρες που πηγαινει και ερχεται ο κοσμος απο τη δουλεια του.

                  Comment


                    Originally posted by gpktm View Post
                    Δεν ξερω που πηγες για φαγητο αλλα δε μου εχει τυχει ποτε, αληθεια σου λεω. Ισως αυτο με την καθυστερηση εξυπηρετησης να ισχυει πολυυυυυυ ελαχιστα. Αλλα σχετικα με την καθαριοτητα παντα ειναι πεντακαθαρα οπου εχω παει.

                    Σχετικα με τα ναρκωτικα εχεις δικιο, ειδικα με την κανναβη. Αλλα και παλι ειναι σε καλυτερα επιπεδα απο Ελλαδα.

                    Αυτο που εχω παρατηρησει σαν τεραστιο προβλημα ειναι το κυκλοφοριακο, επειδη μεχρι και η κουτση Μαρια εχεις αυτοκινητο εδω και καθως επισης οι μοτοσυκλετες που κυκλοφορουν ειναι μετρημενες στα δαχτυλα (κυριολεκτικα ομως. Κανω μια αποσταση 50+50χλμ για να παω και να γυρισω στη δουλεια μου και δεν εχει τυχει μερα να δω πανω απο 10 μοτοσυκλετες στο δρομο μου) επομενως γινεται της κακομοιρας της ωρες που πηγαινει και ερχεται ο κοσμος απο τη δουλεια του.
                    Εννοείται ότι σε πιστεύω ρε συ!! Δεν έχεις και κανένα λόγο άλλωστε να πεις ψέματα. Tα περισσότερα βρώμικα μαγαζιά θα τα βρείς στην Chapel st. Έχω βγάλει και φωτογραφίες θυμάμαι, από το τραπέζι που ήταν γεμάτο λίπη στο πλάι του. Αν τις βρω θα τις ανεβάσω. Έχω πάει με τη γυναικα σε μαγαζί στην Chapel st και μας φέρνει τα μαχαιροπίρουνα. Κοιτάω... τι να δω? Το μαχαίρι που μου έφερε, ήταν γεμάτο στο λίπος. Οι ανόητοι, το βάλανε στο πλυντήριο πιάτων φαίνεται, αλλα όταν το βγάλανε δεν το κοίταξαν καν. Είπα στην κοπέλα λοιπόν ότι έχουμε πρόβλημα και φυσικά το έκρυψε να μην το δει κανεις άλλος και μου έφερε άλλο.
                    Άλλο περιστατικό: Παω σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, στην Chapel st πάλι. Μας φέρνει το ψωμί σε ένα καλαθάκι το οποιο είχε χαρτοπετσέτα στον πάτο του. Όλα καλά, μέχρι που ανακάλυψα (αφού είχαμε πάρει από μια φέτα ο καθένας), ότι η χαρτοπετσετα που είχε το καλαθάκι, είχε χρησιμοποιηθεί από κάποιον (προφανώς μέσα στην κουζίνα), για να σκουπίσει το στόμα του και την έβαλε εκεί. Μπορούσα να διακρίνω καθαρά μέχρι και το αποτύπωμα των χειλιών (ως ένα βαθμό φυσικά). Φωνάζω το μάγκα, του λέω χαμηλόφωνα το πρόβλημα, γουρλώνει τα ματια με το που βλέπει τη λέρα πάνω στην χαρτοπετσέτα και μας φέρνει άλλο ζητώντας συγγνώμη. Έρχεται και η σαλάτα μετά από λίγο και παρατηρώ, ότι η κούπα στην οποια μας την έφερε, είναι απέξω γεμάτο λάδια από κοκκινιστό!! Το αγγίζω λίγο... ξεραμένα τα λάδια!!! Τον φωνάζω πάλι και με ευγένεια του λέω το πρόβλημα. Ο άνθωπος είχε καταντραπεί φυσικά και με ρώτησε αν θέλω να κάνω αναφορά για όλα αυτά στα αφεντικά. Του είπα όχι, γιατί αν το κάνω κάποιος θα χάσει τη δουλειά του και δεν θα ήθελα να ήμουν η αιτια. Του είπα όμως να πει μέσα στα άτομα της κουζίνας να τα προσέχουν αυτά, γιατί δεν κάνει καλο στη φήμη του μαγαζιού.
                    Φίλος μου είχε (το πούλησε εδώ και ένα χρόνο) επί 13 χρονια, καφέ στην Brunswick st και μου έλεγε ότι είχε τα ίδια προβλήματα! Πολλές φορες οι πελάτες του έκαναν παράπονα για βρώμικα τραπέζια η καρέκλες. Και όλα αυτά μου λέει, γίνονται γιατί πολλές φορες κουράζομαι να κυνηγάω το προσωπικό μην κάνει καμια ανοησία. Δε δείχνουν ενδιαφέρον και δε νοιάζονται. Μονο να χαμογελάνε ξέρουν, μου έλεγε.

                    Έχω να σου πω τόσα περιστατικά, που δε με παίρνει η ώρα. Θα δεις πολλά περιστατικά, μην ανησυχείς. Αρχή είναι ακόμα.
                    Για το κυκλοφοριακό φιλε έχεις μεγάλο δίκιο!!! Πριν 3 χρονια που πρωτοήρθα εδώ, δεν ήταν τόσο έντονο το πρόβλημα. Αλλα, όπως είπες και εσύ, αγόρασε τα τελευταία 3 χρονια και η κουτσή Μαρία αυτοκίνητο και το πρόβλημα έγινε πολύ έντονο! Η μοτοσικλέτα θα ήταν μια πολύ καλή λύση, αλλα ο καιρός της Victoria είναι ανάποδος. Εκεί που έχει λιακάδα ρίχνει από το πουθενά μια βροχή και αν είσαι με τη μηχανή σε βαφτίζει πατόκορφα!!!
                    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                    Comment


                      Originally posted by Akisk View Post
                      Χριστόδουλε αυτό που αναφέρεις για τα μαγαζιά που προσφέρουν φαγητό είναι αλήθεια και μας έκανε και εμάς μεγάλη εντύπωση. Πολλά τέτοια μαγαζιά στην Ελλάδα πιστεύω θα είχαν κλείσει στη βδομάδα πάνω, αλλά πόσο ζώα είναι αυτοί που πάνε και τρώνε εκεί. Επίσης κάνουν και οικονομία στις χαρτοπετσέτες δηλαδή να πάω σε μαγαζί και να φέρουν σπάνια, τι σκατά στα μανίκια του διπλανού μου θα σκουπιστώ????? Στο μετρό και τράμ πετάνε ότι περισεύει. Για το σέρβις τους επειδή αν και καινούργιος έχω αρχίσει και μαθαίνω μερικά μαγαζάκια είμαι οκ. Ο φίλος που αναφέρει τώρα για τα φίδια, να μήν φοβάται να έρθει γιατί κυκλοφορούν και αβοριγινες και τα σκοτώνουν
                      Συγγνώμη, αλλα τώρα είδα το μήνυμα σου. Είναι αλήθεια ότι κάνουν οικονομία στις χαρτοπετσέτες. Αλλα και με αυτό, θυμήθηκα κάποιον, που μου έλεγε, πως δε θέλει να βάλει τραπεζομάντηλα μιας χρήσης στα τραπέζια λέει, γιατί δε θέλει να ξοδεύει extra χρήματα!!!!! Ποσο απλό και ακριβό θα ήταν κάτι τέτοιο.... δεν μπορώ να καταλάβω!!
                      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                      Comment


                        Νομιζω οτι εφτασε ο καιρος να γραψω και εγω μια ασχημη και μια καλη εμπειρια απο τις επισκεψεις μου στην Αυστραλια σαν τουριστρια.Το 2004 ταξιδευουμε για μενα πρωτη φορα αλλα για τον ανδρα μου οχι για Perth.Μεσα στο αεροπλανο μας εδωσαν κλασικα τα χαρτια για να σημειωσουμε τα στοιχεια μας και να απαντησουμε σε καποιες ερωτησεις.Εμεις κουρασμενοι απο το πολυωρο ταξιδι και μη θεωρωντας οτι ειναι κατι σοβαρο απαντησαμε χωρις πολυ προσοχη στις ερωτησεις ,του τυπου που θα μεινεται ,λογος ταξιδιου κ.λ.π.καθως επισης αν εχετε μαζι σας τροφιμα και αλλα.Φτανονας στο πρωτο γκισε ο υπαλληλος που ετυχε να ειναι Ελληνας μας ρωτησε αν εχουμε κατι να δηλωσουμε οπως τροφιμα ,φαρμακα του ειπαμε μονο οτι ειχαμε καποια τυποποιημενα τροφιμα οπως χαλβα,μελι,καφε για τα οποια δεν υπηρχε προβλημα εφ οσον ηταν σφραγισμενα,συνεχιζουμε τον ελεγχο και περνουν οι αποσκευες μας απο το scanner οποτε βλεπουμε σε καποια στιγμη να γινεται μια συραξη υπαλληλων πανω απο την μια αποσκευη μας και αναρωτιωμασταν γιατι ,μας καλεσαν και εμας και μας ρωτουσαν γιατι δεν δηλωσαμε οτι μεταφεραμε φρουτα 2-3 μηλα κατι το οποιο απαγορευεται ρητα(εννοειται οτι δεν το ξεραμε γιατι δεν μας το ειπε κανεις ουτε απο τους συγγενεις που θα επισκεπτομασταν ουτε και πρακτορας ο οποιος ειναι και κουμπαρος μας και ειχε ταξιδεψει επανειλημενως στην Αστραλια).Μας ειπαν οτι δεν επιτρεπεται η μεταφορα φρουτων,λαχανικων καθως επισης και οτιδηποτε μη συσκευασμενο τροφιμοκαι οτι καναμε μια σοβαρη παραβαση του νομου1) που δεν το δηλωσαμε στο χαρτι 2)που απαντησαμε οχι στον υπαληλο του γκισε ο οποιος μας ρωτησε και μαλιστα στη γλωσσα μας και 3)οτι υπηρχαν πντου αφισες που ελεγαν πριν περασετε τον ελεγχο τελευταια ευκαιρεια να πεταξετε τους καδους που υπαρχουν διασπαρτοι παντου οτι σχετικοΜας ενημερωσαν οτι λεγαμε κατγραφονται και οτι θα ακολουθηθει η τυπικη διαδικασια,μας ρωτησαν και σημειωσαν ο προγραμα του ταξιδιου μας το ποσες μερες θα μεινουμε και που ακριβως ,διευθυνση,τηλεφωνα κλπ.Καθ ολη την διαδικασια την οποια διαχειριζομουν εγω με οσο πιο ηπιο τροπο ο ανδρας μου ο οποιος εχει θεμα με τα αεροπλανα ,εχοντας και την κουραση ομολογω οτι μιλωντας εστω και στα Ελληνικα εδειχνε αρκετα ενοχλημενος και εκνευρισμενος λεγοντας οτι εχουμε κανει πολλα ταξιδια και πουθενα δεν ειχαμε καποιο αντιστοιχο προβλημα κατι το οποιο νομιζω και σωστα οτι τους ενοχλησε Η εντυπωση που αποκομισα ειναι οτι αν μιλουσαμε και οι δυο πιο ηπια ισως να μην το εδιναν τοσο σημασια να τα πετουσαν και να μας ελεγαν μια και ηταν η πρωτη φορ για μενα δεν πειραζει,αλλα δυστυχως τα πραγματα δεν εξελειχθηκαν ετσι.Αφου υπεγραψα ατην περιγραφη του περιστατικου φυγαμε απο το αεροδρομιο κατασυγχυσμενοι απο το πρωτο δυσαρεστο συμβαν στη χωρα .η παραμονη μας στο Perth ηταν για 15 ημερες μετα θα πηγαιναμε σην Melbourne μετα στο Sydney και μετα στα Fiji για κρουαζιερα.Μετα απο μερικες ημερες ερχεται στο σπιτι που μας φιλουξενουσαν ενας δικαστικος κλητηρας και ειχε μια κλητευση για το δικαστηριο μετα απο δυο ημερες.για μην πολυλογω πηγα στο δικαστηριο οπου μου ανεθεσαν σε ενα δικηγορο τον οποιο πληρωσα εγω εννοειται,αυτος με ρωτησε το επαγγελμα μου ,τα ετησια εισοδηματα μου και δεν θυμαμαι τι αλλο ,δικαστηκα μετα απο πολλες αλλες σχετικες περιπτωσεις με ανθρωπους απο διαφορες χωρες για τον ιδιο λογο,και το penalty ηταν νομιζω περιπου 400 Ευρω τα οποια πληρωσα παραυτα και εφυγα ελευθερη.Απ οτι εμαθα εκ των υστερων ο λογος του οτι ειναιτοσο αυστηροι ειναι γιατι προσπαθουν να προφυλαξουν την χωρα απο την εισοδο μικροβιων και αλλων μικροοργανισμων που μεταφερονται με τα τροφιμα κατι το οποιο τοτε δεν το ηξερα,επισης αργοτερα εμαθα οτι ακομη και οι ολυμπιονικες ειχαν προβλημα γιατι δεν τους επιτρεποταν να μεταφερουν τον κοτινο ,το στεφανι απο ελια που τους απονεμεται .Επισης οταν επιστρεψαμε σε διαφορα τουριστικα εντυπα διαβασα αυτη την επισημανση (,τι να προσεξετε πηγαινοντας στην Αυστραλια )
                        Επιστρεφοντας απο τα fiji ειχαμε καποιο αλλο συμβαν σχετικα με αυτο το θεμα αλλα ειμασταν προετοιμαμενοι διαφορετικα και το αντιμετωοισαμε αλλιως ,θα σας . το γραψω στην επομενη αναρτηση,φυσικα δεν ειχε δυσαρεστη εξελιξη ,απλα ηταν μια αλλη εμπειρεια,Καθως επισης και την ευχαριστη εντυπωση που μου δημιουργηθηκε οταν μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα υγειας the next time,
                        Αυτο παντως που μου εμεινε στο νου απο αυτη την εμπειρεια ηταν οτι στην Αυστραλια υπαρχουν νομοι οι οιποιοι εφαρμοζονται ρητα και οτι γραφεις και οτι λες στους δημοσιους υπαλληλους πρεπει να ειναι αληθεια ,γιατι σαν οργανωμενο κρατος εχει τροπους ολα να τα ελεγχει.

                        Comment


                          ποια ειναι η καλυτερη πολη τησ αυστραλιασ για τα παιδια και για δουλεια.ειμαι καινουριοσ στην παρεα σασ

                          Comment


                            Originally posted by ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ View Post
                            ποια ειναι η καλυτερη πολη τησ αυστραλιασ για τα παιδια και για δουλεια.ειμαι καινουριοσ στην παρεα σασ
                            Καλημέρα Ηλία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
                            Το θέμα είναι αν μπορείς να έρθεις στην Αυστραλία νόμιμα για να έχεις το δικαίωμα εργασίας.
                            Αν γράψεις πιο συγκεκριμένα για το πως σκέφτεσαι να έρθεις θα πάρεις κ πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.
                            Τώρα όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς υπάρχουν πολλές πληροφορίες μέσα στο φόρουμ γιατί κανείς δεν μπορεί να σου πει που να πας για να ζήσεις επειδή απλά εσένα ίσως να μην σου αρέσει.
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                              Τα Άσχημα της Αυστραλίας.

                              1. Απόσταση Ελλάδας - Αυστραλίας.
                              Δυστυχώς είναι πολύ μακριά... μόνο 13.578 χλμ σε ευθεία γραμμή... (Απλά στην άλλη άκρη της γης).
                              Με λίγα λόγια όποιοι θέλουν να επισκέπτονται συχνά την Ελλάδα είναι κομματάκι δύσκολο...!!!

                              2. Ήλιος.
                              Δυστυχώς εδώ καίει περισσότερο από της Ελλάδας κ όσοι έχουν ευαίσθητη επιδερμίδα ας το έχουν στα υπ όψιν...!!!

                              3. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες μέσα κ έξω από την πόλη.
                              Κ το αυτοκίνητο ή μηχανή για τους εργένηδες είναι πολύ απαραίτητα από τις πρώτες μέρες κιόλας... !!!

                              4. Σπίτια.
                              Τα σπίτια εδώ σχεδόν το 80 % ο σκελετός τους είναι από ξύλο όπως φτιάχνουμε εμείς τις αποθήκες στην Ελλάδα κ τα περισσότερα έχουν μοκέτες στο πάτωμα...!!!

                              5. Ενοικίαση Σπιτιού.
                              Είναι πολύ δύσκολο να νοικιάσουν σπίτι σε κάποιον που έχει 1-2-3 ή κ 4 μήνες μόνο στην αυστραλία εκτός κ πληρώσει προκαταβολίκά από 5 εώς κ 6 μήνες ενοίκιο συν την εγγύηση που είναι υποχρεωτική για όλους ανεξαιρέτως...!!!

                              6. Πάρκινγκ.
                              Σχεδόν το 80% στους δρόμους έχει παρκόμετρα που αναγκαστικά πληρώνεις εκτός από ορισμένες ώρες κ μέρες ή σε συνοικιακούς δρόμους που είναι δωρεάν...!!!
                              Ενημερωτικά: υπάρχουν πολλοί υπάλληλοι του Δήμου που κάνουν έλεγχο για τα αυτοκίνητα που δεν έχουν χαρτί από παρκόμετρο για να δώσουν κλήση.

                              7. Άδειες Επαγελμάτων.
                              Δυστυχώς δεν ισχύουν εδώ κ πρέπει για τις περισσότερες να πληρώσεις για να στις αναγνωρίσουν ή να κάνεις μαθήματα για να γίνεις πιστοποιημένος κ να μπορείς να δουλέψεις...!!!

                              8. Νοσοκομεία.
                              Εδώ θα πρέπει να έχετε υπομονή αναλόγως την σοβαρότητα του προβλήματος που αντιμετωπίζει ο καθένας...!!!
                              Το καλύτερο θα ήταν να μπορέσετε να κάνετε κ μία ιδιωτική ασφάλιση.

                              9. Τηλέφωνο - σταθερό - κινητό - ίντερνετ.
                              Εδώ υπάρχει ένα θέμα που πρέπει να έχεις το χέρι συνέχεια στην τσέπη όπως κ σε όλα τα υπόλοιπα φυσικά...!!!

                              10. Ταχύτητα στους δρόμους.
                              Δυστυχώς το ανώτερο όριο σε δρόμο εδώ είναι τα 110 χιλιόμετρα κ κατεβαίνει σε 90, 80, γύρω από την πόλη στα 60, μέσα στην πόλη κ στις συνοικίες 50-40, μπροστά από τα σχολεία 25 όπως κ όταν κάνουν έργα στους δρόμους 25-40...!!!

                              11. Φαγητά.
                              Για τους καλοφαγάδες... Αηδία...!!!

                              12. Γλυκά.
                              Για τους λάτρεις του είδους... Χάλια...!!!

                              13. Ψωμί.
                              Μέτριο κ μετά την δεύτερη μέρα τρίβετε σαν το φελιζόλ...!!!

                              14. Ντύσιμο.
                              Ότι γουστάρει φοράει ο καθένας...!!!

                              15. Διασκέδαση.
                              Καμία σχέση με της Ελλάδας...!!!

                              16. Γυναίκες.
                              Το 60% είναι γεματούλες...!!!

                              17. Άνδρες.
                              Το 80% είναι σε καλή κατάσταση...!!!

                              18. Απατεώνες - εγκληματικότιτα κτλ.
                              Υπάρχει αναλώγως τις πόλεις κ τις περιοχές που ζει ο καθένας.
                              Μεγάλη προσοχή στις κάρτες από τις τράπεζες γιατί έχουν πολύ εξελιγμένα μηχανήματα για να σπάσουν τους κωδικούς κ να χάσετε χρήματα από τον λογαριασμό σας σε περίπτωση που τις χάσετε ή κ όχι ακόμη μπορεί να συμβεί αυτό...!!!
                              Το καλύτερο είναι να έχετε πολύ χαληλό όριο ημερήσιας ανάληψης χρημάτων κ αγορών.

                              19. Μύγες.
                              Για όσους έχουν θέμα με τις μύγες: δυστυχώς παρόλο ότι είναι πολύ μικρές είναι πάρα πολύ ενοχλητικές γιατί δεν φοβούνται κ εκτός αυτού έχουν πολύ θράσος γιατί πάνε να μπουν σε όποια τρύπα βρουν...!!!
                              Για αυτούς που σκέφτονται να δουλέψουν στα χωράφια θα είναι λίγο παλτό αλλά υπάρχουν διάφορα σπρέι για τα έντομα ή ένα ειδικό τούλι μόνο για το κεφάλι με 3 $ από το Kmart το οποίο αγόρασα κ ο ίδιος όταν το χρειάστηκα.
                              Προσοχή όσοι είστε φανατικοί γυμνιστές σκεφτήτε πως θα το αντιμετωπίσετε...!!!
                              (Μάλλον με ολόσωμο τούλι... χα χα χα).

                              20. Οι "Έλληνες".
                              Γι'αυτό το θέμα επειδή είναι πολύ μεγάλο... θα γράψω κάποια στιγμή όταν θα έχω την ανάλογη διάθεση, χρόνο κ ίντερνετ στο λάπι τόπι.
                              Εδώ θα πω ότι θα γελάσει κ ο κάθε πικραμένος...!!!




                              υ.γ. Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου γνώμη όπως τα ζω κ τα βλέπω από την δική μου οπτική γωνία κ όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ μετά από 11 μήνες στην Αδελαΐδα...!!!




                              Εύχομαι σε όλους μας υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Originally posted by jimathens View Post
                                Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                                Τα Άσχημα της Αυστραλίας.

                                1. Απόσταση Ελλάδας - Αυστραλίας.
                                Δυστυχώς είναι πολύ μακριά... μόνο 13.578 χλμ σε ευθεία γραμμή... (Απλά στην άλλη άκρη της γης).
                                Με λίγα λόγια όποιοι θέλουν να επισκέπτονται συχνά την Ελλάδα είναι κομματάκι δύσκολο...!!!
                                Βάλε +500 για Θεσ/νίκη

                                2. Ήλιος.
                                Δυστυχώς εδώ καίει περισσότερο από της Ελλάδας κ όσοι έχουν ευαίσθητη επιδερμίδα ας το έχουν στα υπ όψιν...!!!
                                Καίει ο άτιμος...

                                3. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες μέσα κ έξω από την πόλη.
                                Κ το αυτοκίνητο ή μηχανή για τους εργένηδες είναι πολύ απαραίτητα από τις πρώτες μέρες κιόλας... !!!
                                Είχαν τουλάχιστον την εφυία να χτίσουν τις πόλεις τους "οριζοντίως" και όχι "καθέτως"...

                                4. Σπίτια.
                                Τα σπίτια εδώ σχεδόν το 80 % ο σκελετός τους είναι από ξύλο όπως φτιάχνουμε εμείς τις αποθήκες στην Ελλάδα κ τα περισσότερα έχουν μοκέτες στο πάτωμα...!!!
                                Που το κακό αφού δεν έχει σεισμούς? Τις μοκέτες με το καλό σε δικό σου σπίτι τις ξηλώνεις και βάζεις laminate που είναι και φτηνό και καλό.

                                5. Ενοικίαση Σπιτιού.
                                Είναι πολύ δύσκολο να νοικιάσουν σπίτι σε κάποιον που έχει 1-2-3 ή κ 4 μήνες μόνο στηναυστραλία εκτός κ πληρώσει προκαταβολίκά από 5 εώς κ 6 μήνες ενοίκιο συν την εγγύηση που είναι υποχρεωτική για όλους ανεξαιρέτως...!!!
                                Και συ αν ησουν ιδιοκτήτης θα ήθελες να ήσουν καλυμένος. Υπάρχει πολύ λέρα όμως στον κλάδο, συμφωνώ. Εμείς πάντως νοικιάσαμε σχετικά εύκολα παρόλο που δεν είχαμε references. Είχε βρει όμως ήδη ο ένας δουλειά.

                                6. Πάρκινγκ.
                                Σχεδόν το 80% στους δρόμους έχει παρκόμετρα που αναγκαστικά πληρώνεις εκτός από ορισμένες ώρες κ μέρες ή σε συνοικιακούς δρόμους που είναι δωρεάν...!!!
                                Ενημερωτικά: υπάρχουν πολλοί υπάλληλοι του Δήμου που κάνουν έλεγχο για τα αυτοκίνητα που δεν έχουν χαρτί από παρκόμετρο για να δώσουν κλήση.
                                Ένας φόρος είναι και αυτός όπως και οι άλλοι. Υπάρχει όμως ανταποδοτικότητα. Θυμήσου τι γινότανε στην Ελλάδα με τα διπλοπαρκαρισμένα.

                                7. Άδειες Επαγελμάτων.
                                Δυστυχώς δεν ισχύουν εδώ κ πρέπει για τις περισσότερες να πληρώσεις για να στις αναγνωρίσουν ή να κάνεις μαθήματα για να γίνεις πιστοποιημένος κ να μπορείς να δουλέψεις...!!!
                                ?

                                8. Νοσοκομεία.
                                Εδώ θα πρέπει να έχετε υπομονή αναλόγως την σοβαρότητα του προβλήματος που αντιμετωπίζει ο καθένας...!!!
                                Το καλύτερο θα ήταν να μπορέσετε να κάνετε κ μία ιδιωτική ασφάλιση.
                                Συμφωνώ

                                9. Τηλέφωνο - σταθερό - κινητό - ίντερνετ.
                                Εδώ υπάρχει ένα θέμα που πρέπει να έχεις το χέρι συνέχεια στην τσέπη όπως κ σε όλα τα υπόλοιπα φυσικά...!!!
                                Δε βλέπω κανένα θέμα αναλογικά για να μην πω και σε απόλυτες τιμές είναι φτηνότερα από Ελλάδα.

                                10. Ταχύτητα στους δρόμους.
                                Δυστυχώς το ανώτερο όριο σε δρόμο εδώ είναι τα 110 χιλιόμετρα κ κατεβαίνει σε 90, 80, γύρω από την πόλη στα 60, μέσα στην πόλη κ στις συνοικίες 50-40, μπροστά από τα σχολεία 25 όπως κ όταν κάνουν έργα στους δρόμους 25-40...!!!
                                Γι' αυτό όταν σκοτώνεται κάποιος στο δρόμο είναι είδηση. Δες το και έτσι, όταν μπαίνεις σε ένα δρόμο ξέρεις ότι ο άλλος που έρχεται πηγαίνει με 60, άντε 70 όχι 150!

                                11. Φαγητά.
                                Για τους καλοφαγάδες... Αηδία...!!!
                                Τα ψιλα μας τα ψαράκια στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται αλλά και εδώ έχεις επιλογές.

                                12. Γλυκά.
                                Για τους λάτρεις του είδους... Χάλια...!!!
                                Δεν έχουν ιδέα από ποιοτικά γλυκά!

                                13. Ψωμί.
                                Μέτριο κ μετά την δεύτερη μέρα τρίβετε σαν το φελιζόλ...!!!
                                Πάρε αρτοπαρασκευαστή και φτιάξτο μόνος σου...πολύ καλύτερο!

                                14. Ντύσιμο.
                                Ότι γουστάρει φοράει ο καθένας...!!!
                                Δες το και έτσι, δε χρειάζεται και μεις να ξοδεύουμε ένα κάρο λεφτά σε "ακριβά" ρούχα.

                                15. Διασκέδαση.
                                Καμία σχέση με της Ελλάδας...!!!
                                Τα μπουζούκια μας φάγανε....(με μια δόση υπερβολής)

                                16. Γυναίκες.
                                Το 60% είναι γεματούλες...!!!
                                Γούστα είναι αυτά...

                                17. Άνδρες.
                                Το 80% είναι σε καλή κατάσταση...!!!
                                Πρέπει να πέφτει πολύ ντόπα.

                                18. Απατεώνες - εγκληματικότιτα κτλ.
                                Υπάρχει αναλώγως τις πόλεις κ τις περιοχές που ζει ο καθένας.
                                Μεγάλη προσοχή στις κάρτες από τις τράπεζες γιατί έχουν πολύ εξελιγμένα μηχανήματα για να σπάσουν τους κωδικούς κ να χάσετε χρήματα από τον λογαριασμό σας σε περίπτωση που τις χάσετε ή κ όχι ακόμη μπορεί να συμβεί αυτό...!!!
                                Το καλύτερο είναι να έχετε πολύ χαληλό όριο ημερήσιας ανάληψης χρημάτων κ αγορών.
                                Απατεώνες στην πατρίδα να θες...

                                19. Μύγες.
                                Για όσους έχουν θέμα με τις μύγες: δυστυχώς παρόλο ότι είναι πολύ μικρές είναι πάρα πολύ ενοχλητικές γιατί δεν φοβούνται κ εκτός αυτού έχουν πολύ θράσος γιατί πάνε να μπουν σε όποια τρύπα βρουν...!!!
                                Για αυτούς που σκέφτονται να δουλέψουν στα χωράφια θα είναι λίγο παλτό αλλά υπάρχουν διάφορα σπρέι για τα έντομα ή ένα ειδικό τούλι μόνο για το κεφάλι με 3 $ από το Kmart το οποίο αγόρασα κ ο ίδιος όταν το χρειάστηκα.
                                Προσοχή όσοι είστε φανατικοί γυμνιστές σκεφτήτε πως θα το αντιμετωπίσετε...!!!
                                (Μάλλον με ολόσωμο τούλι... χα χα χα).
                                Κάθε μέρα είχαμε 10-15 μες στο σπίτι μέχρι που σφράγισα κάτι τρύπες στα αλουμίνια...

                                20. Οι "Έλληνες".
                                Γι'αυτό το θέμα επειδή είναι πολύ μεγάλο... θα γράψω κάποια στιγμή όταν θα έχω την ανάλογη διάθεση, χρόνο κ ίντερνετ στο λάπι τόπι.
                                Εδώ θα πω ότι θα γελάσει κ ο κάθε πικραμένος...!!!
                                Υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά δεν παύει να είναι κανόνας.


                                υ.γ. Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου γνώμη όπως τα ζω κ τα βλέπω από την δική μου οπτική γωνία κ όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ μετά από 11 μήνες στην Αδελαΐδα...!!!


                                Εύχομαι σε όλους μας υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
                                Μου αρέσει το θέμα γι' αυτό και απαντώ μέσα στην παράθεση σου jim για να είμαι πιο σαφής...
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X