Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αμερική ή Ευρώπη;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    έχω 1,5 χρόνο να πάω, μην νομίζεις έτσι απλά πας Ελλάδα, ταξιδάκια, όποιος έχει οικογένεια άστα να πάνε, γνωρίζω περιπτώσεις που έχουν 6 χρόνια Γερμανία και δεν έχουν πάει καθόλου όλα αυτά τα χρόνια.

    Comment


      Originally posted by Apisteftos View Post
      έχω 1,5 χρόνο να πάω, μην νομίζεις έτσι απλά πας Ελλάδα, ταξιδάκια, όποιος έχει οικογένεια άστα να πάνε, γνωρίζω περιπτώσεις που έχουν 6 χρόνια Γερμανία και δεν έχουν πάει καθόλου όλα αυτά τα χρόνια.
      Ναι καλα σίγουρα άμα έχεις οικογένεια ειναι πακέτο.
      instagram.com/anelixis_net/
      youtube.com/user/AlexGraphicd1

      Comment


        Originally posted by AlexGraphicD View Post
        Ειναι μεγάλο λαχείο η πράσινη καρτα αλλα κακά τα ψέμματα η Αμερική δεν ειναι η γη της επαγγελίας που ήταν παλιότερα. Οταν το 70 οι Έλληνες μετανάστες στην νέα υορκη έπλεναν πιάτα και αγόραζαν κτίρια με 20.000 δολαρια και σημερα τα ίδια κτίρια εχουν αξια 2 και 3 εκατομυρια τοτε κατι δεν παει καλα. Ειδικά οταν και οι μισθοί δεν ειναι ιδιαίτερα υψηλοί αλλα και το κόστος ζωής εχει εκτοξευτεί.

        Γνωμη μου ειναι οτι Αγγλία ειναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα και καλυτερα και ειναι και πιο κοντά στην πατρίδα. Οταν αυτή τη στιγμή όλοι όσοι ερχόμαστε νέα υορκη μπαινουμε στην αγορά εργασίας και πληρωνόμαστε με ενα βαςικο μισθό ο οποίος φεύγει σε έξοδα και φόρους και αναγκαστικά πρέπει να μένουμε σε ενα μικρο διαμέρισμα με δυο και τρία άτομα χωρις να εχουμε άνεση να μένουμε μόνοι μας αυτο λέει πολλά. Στην Αγγλία ένας φίλος πήγε και έπιασε δουλεια σαν οδηγός φορτηγού και μπορεί και μένει μόνος του σε μεγάλο σπίτι. Και άλλες δυο περιπτώσεις που ξέρω βρήκαν γρηγορα δουλεια και το κράτος τους φρόντισε σε οτι χρειάστηκαν.
        Αν είχα ψάξει πιο παλιά τι παίζει με Αγγλία δεν θα είχα ασχοληθεί καν με την αμερικανική λοταρία.
        Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Άλεξ!!
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          Σε τι συμφωνείς σχετικά; Αυτό που λέει για την Νέα Υόρκη?

          Comment


            Originally posted by Apisteftos View Post
            Σε τι συμφωνείς σχετικά; Αυτό που λέει για την Νέα Υόρκη?
            Δες σε παρακαλώ αυτό το βιντεάκι που είχα βάλει, θα καταλάβεις πόσο δίκιο έχει ο Άλεξ για την Νεα Υόρκη, τουλάχιστον για εκεί που αναφέρετε συμφωνώ, σε άλλες πολιτείες όμως είναι τελείως διαφορετικά!

            http://www.patriotaki.net/showthread...6854#post96854
            Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

            Comment


              Μια χαρά είναι το ζευγάρι που είναι στην Νέα Υόρκη, δεν βλέπω να παραπονιέται ιδιαιτέρως

              Comment


                Εγω παραπονιεμαι πολυ
                Αλλιως φανταζομουν την μεταναστευση και αλλιως μου βγηκε.
                Εχω μετανιωσει την ωρα και την στιγμη που κερδισα την λοταρια και ηρθα στην ΝΥ.
                Μπορει σε αλλη πολιτεια να ενιωθα αλλιως δεν ξερω, παντως μου λειπει πολυ η πατριδα. Σαν την Ελλαδα πουθενα καταλαβα πλεον.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  Δηλαδή κανένα φράγκο όλο αυτό τον καιρό δεν έχεις βγάλει να μεταναστέψεις σε άλλη πόλη στην Αμερική; Στην Νεα Υόρκη δεν θα έμενα με τίποτα.

                  Comment


                    Τώρα το παιχνίδι παίζεται στην Καλιφόρνια, η ζωή εκεί είναι ακριβή όμως υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες για όποιον έχει καλές σπουδές και όρεξη για δουλειά. Μην ξεχναμε ότι το κλίμα είναι μεσογειακό και θύμιζει σε αυτό τα καλά της πατρίδας μας.

                    Comment


                      Originally posted by AMERICAFIRST View Post
                      Τώρα το παιχνίδι παίζεται στην Καλιφόρνια, η ζωή εκεί είναι ακριβή όμως υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες για όποιον έχει καλές σπουδές και όρεξη για δουλειά. Μην ξεχναμε ότι το κλίμα είναι μεσογειακό και θύμιζει σε αυτό τα καλά της πατρίδας μας.
                      Δυστηχως οι πολιτικες των Δημοκρατικων liberals εχουν φερει την κατασταση στην Καλιφορνια σε τριτοκοσμικη φαση.
                      Δεν θα πηγαινα με τιποτα αυτη την στιγμη.


                      instagram.com/anelixis_net/
                      youtube.com/user/AlexGraphicd1

                      Comment


                        Πολύ κομματικοποιημένη άποψη. Τα προβλήματα σπανίως μπορείς να τα καταλογίσεις στο ένα ή το άλλο κόμμα.

                        Σχετικά με την αρχική ερώτηση, ίσως είναι καλύτερα να είσαι κάπου κοντά στην πατρίδα.

                        Comment


                          Ρίξε μια ματιά στο San Jose το βιοτικό επίπεδο είναι πραγματικά υψηλό όσο για την απόσταση από την πατρίδα είναι στο χέρι του καθενός

                          Comment


                            Originally posted by Milena View Post
                            Πολύ κομματικοποιημένη άποψη. Τα προβλήματα σπανίως μπορείς να τα καταλογίσεις στο ένα ή το άλλο κόμμα.

                            Σχετικά με την αρχική ερώτηση, ίσως είναι καλύτερα να είσαι κάπου κοντά στην πατρίδα.
                            Ναι είναι πολιτικοποιημένη αποψη αλλά έχει βάση στην πραγματικοτητα. Για δεκαετίες τώρα η Καλοφορνια διοικείται στην πλειοψηφία από δημοκρατικούς liberals, που πολιτικές υπέρ της λαθρομεταναστευσησ και υψηλής φορολογίας.
                            Αυτού του είδους οι πολιτικές οδηγούν στην καταστροφή. Είναι αυτές οι πολιτικές που έφεραν την πατρίδα μας στο σημείο που είναι σήμερα και δυστυχώς είμαστε αναγκασμένοι να βλέπουμε να εκτυλίσσεται η ίδια καταστροφή και στις ΗΠΑ.
                            instagram.com/anelixis_net/
                            youtube.com/user/AlexGraphicd1

                            Comment


                              Κάτι που το βλέπω κάθε μέρα είναι ότι έρχονται έγκυες σαν τουρίστριες να γεννήσουν και φεύγει το μωρό με το αμερικάνικο διαβατήριο. Μιλάμε για μεγάλη μπίζνα. All inclusive πακέτα. Απορώ γιατί δεν κάνουν τίποτα οι αρχές να το σταματήσουν. Θα δούμε τι θα γίνει όταν όλα αυτά τα μωρά μεγαλώσουν, έρθουν εδώ ως πολίτες και θα ζουν από τα επιδόματα.

                              Comment


                                Originally posted by Natalia_ View Post
                                Κάτι που το βλέπω κάθε μέρα είναι ότι έρχονται έγκυες σαν τουρίστριες να γεννήσουν και φεύγει το μωρό με το αμερικάνικο διαβατήριο. Μιλάμε για μεγάλη μπίζνα. All inclusive πακέτα. Απορώ γιατί δεν κάνουν τίποτα οι αρχές να το σταματήσουν. Θα δούμε τι θα γίνει όταν όλα αυτά τα μωρά μεγαλώσουν, έρθουν εδώ ως πολίτες και θα ζουν από τα επιδόματα.
                                Δεν κανουν τιποτα διοτι αυτο πρεσβει η ιδεολογια των Δημοκρατικων liberals. Να γεμιζεις τη χωρα με λαθραιους μεταναστες, να παιρνουν χαρτια να σε ψηφισουν και να αυξανεις την φορολογια στους δικαιωματικους αμερικανους πολιτες για να τρως τα λεφτα σε κοινωνικα προγγραματα. Ειναι η τελεια συνταγη καταστροφης μιας κοινωνιας.

                                Μπορει να μην με συμφερει που ειμαι κατα αυτων των πολιτικων γιατι μεταναστης ειμαι και εγω αν και νομιμος, αλλα ειναι η αληθεια. Εχουν φερει πολλους λαθρο μεταναστες που δεν προσφερουν τιποτα στην αμερικη και εχουν αυξησει τους φορους σε γελοια επιπεδα για να δινουν κοινωνικες παροχες. Στο τελος θα γινει η Αμερικη οπως οι χωρες απο τις οποιες ηρθαμε ολοι οι μεταναστες υποτιθεται για να σωθουμε.
                                instagram.com/anelixis_net/
                                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                                Comment

                                Working...
                                X