Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά καλημέρα!Είμαι μαθηματικός 35 ετών και ψάχνω για εργασία ως καθηγητής μέσης εκπαίδευσης στο εξωτερικό.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν θέσεις εργασίας στη Σουηδία για μη Σουηδούς και γενικότερα αν ξέρετε να μου πείτε γενικές πληροφορίες όπως μισθούς, συνθήκες εργασίας ,το εκπαιδευτικό σύστημα κτλ.Ευχαριστώ.

    Comment


      Καλησπερα σε ολα τα πατριωτακια, ακουσα απο εγκυρη πηγη οτι αυξανεται η ανεργεια και στη Σουηδια λογω μεγαλης προσελευσης μεταναστων απο καθε γωνια της γης, μια αλλη εναλλακτικη ειναι η Φινλανδια, βλεπω οτι πολλοι δεν την σκεφτονται, ουτε και γω τη σκεφτομουν, αλλα εχει επισης πολυ καλο επιπεδο ζωης, υγειας, παιδειας.
      Και εκει υπηρχαν 70 Ελληνες πριν 2-3 χρονια και τωρα εχουν αυξηθει σε 900 , οποιος ενδιαφερεται ας το ψαξει λιγο, αλλη μια γειτονισσα μου 27 ετων γυρισε απο Σουηδια μετα απο 3 μηνες που εμεινε εκει , δε βρηκε δουλεια γιατι δεν ηξερε ουτε αυτη σουηδικα.
      Και δεν αρκουν τα λιγοστα σουηδικα, οι αγγελιες γραφουν να ξερεις να διαβαζεις ,να γραφεις και να συννενοησαι στα σουηδικα.
      Οταν ημουν Σουηδια ειχα παει στο σουηδικο οαεδ και ειχα συζυτησει με εναν υπαλληλο εκει και μου ειχε πει οτι απαγορευεται να εχουν σαν απαιτηση τη γνωση της σουηδικης γλωσσας και οτι εφοσων ειμαστε ευρωπαικη ενωση και τα αγγλικα ειναι διεθνης γλωσσα ,πρεπει οι εργοδοτες να σε προσλαμαβανουν και μονο με τη γνωση αγγλικων , αλλα τι θα πεις σε καποιον που σου λεει δεν σε προσλαμβανω επειδη δε ξερεις σουηδικα? οτι απαγορευεται και πρεπει να με παρεις? προσεξτε πολυ γιατι ειναι κριμα να χαλασετε τις λιγοστες σας οικονομιες σε μια τοσο δυσκολη για ολους μας εποχη.
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Δες το λογικά λίγο φίλε και μπες στην ψυχολογία των Σουηδών. Αν ήσουν Σουηδός, θα προσλάμβανες κάποιον που ήξερε μόνο αγγλικά; Μόνο αυτό αναρωτήσου.

        Σίγουρα, θα υπάρχουν και International companies αλλά εκεί φαντάζομαι θα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Καλό θα ήταν να αναφέρεις στον μελλοντικό εργοδότη σου ότι είσαι διατεθημένος να μάθεις ή ότι ήδη μαθαίνεις σουηδικά. Αλλά να μάθεις μετά! Αυτά τα εκτιμάνε.

        Comment


          Originally posted by maria-8 View Post
          Καλησπερα σε ολα τα πατριωτακια, .................................................. .................................................. ......... ,πρεπει οι εργοδοτες να σε προσλαμαβανουν και μονο με τη γνωση αγγλικων , αλλα τι θα πεις σε καποιον που σου λεει δεν σε προσλαμβανω επειδη δε ξερεις σουηδικα? οτι απαγορευεται και πρεπει να με παρεις? προσεξτε πολυ γιατι ειναι κριμα να χαλασετε τις λιγοστες σας οικονομιες σε μια τοσο δυσκολη για ολους μας εποχη.
          Συμφωνω απολυτα!
          Πλεον σε οποια χωρα και να πατε οι εργοδοτες θα ζητησουν να μιλατε την γλωσσα τους και οχι μονο αγγλικα.
          Παλιοτερα δεν ισχυε αυτο, τουλαχιστον για την σουηδια....
          Τα αγγλικα απλα θα σε βοηθησουν να τα βγαλεις περα ευκολα με την εκμαθηση της νεας γλωσσας.....
          Γιατι να ζοριστουν αυτοι και ισως οι πελατες τους απο καποιον υπαλληλο που δεν μιλα καλα σουηδικα?
          Απλα θα προτιμησουν καποιον που μιλα σουηδικα, ειναι καιρο στην σουηδια για να ξερει την νοοτροπια και τους "ατυπους" κανονες συμπεριφορας, πιθανοτατα δεν θα τους φερει σε δυσκολη θεση γιατι δεν θα ξερει πως να φερθει σε καποια περιπτωση...

          Comment


            Καλημέρα σε όλους παιδιά!!! Πριν από περίπου ένα χρόνο είχα γράψει πρώτη φόρα σε αυτή τη σελίδα. Είχα γράψει για το ότι σκεπτόμουν εγώ με τον σύζυγο μου να μετακομίσουμε στη Σουηδία, είσασταν όλοι πολύ ευγενικοί και ειλικρινείς μαζί μου, και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό. Φέτος τελικά πήραμε τη μεγάλη απόφαση να πάμε στη Στοκχόλμη τον Μάιο μην έχοντας πια τίποτα να χάσουμε. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμαστε πολύ για το τι θα συναντήσουμε, όμως θα το ρισκάρουμε. Ο σύζυγος μου είναι μαραγκός και έχει και πτυχίο εργοδηγού και εγώ είμαι γραμματέας. Έχουμε ξεκινήσει παράλληλα μαθήματα Σουηδικών εδώ και περίπου 2 μήνες και μας αρέσουν πολύ σαν γλώσσα. Το θετικό είναι ότι έχουμε εκεί οικογενειακούς φίλους που μας ενθαρρύνουν πολύ σε αυτή μας την απόφαση. Δέν πάμε με την ψευδαίσθηση ότι όλα θα είναι ρόδινα, και έχουμε προετοιμαστεί για το πόσο δύσκολο θα είναι στο θέμα τις δουλείας, αλλά έχουμε πίστη στο θεό και στα χέρια μας. Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος είναι το κατά πόσο θα βρει ο άντρας μου δουλειά στο επάγγελμα του... ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάνετε όλοι καταπληκτική δουλειά και άτομα σαν και εσάς που νοιαζονται και βοηθάνε όσο μπορούν τον συνάνθρωπο είναι που με κάνουν περήφανη που είμαι Ελληνίδα.

            Comment


              Βασικα να ξερετε πως η σουηδια ειναι οτι νανε αποτι βλεπω αυτοι που χρειαζονται εργασια και βοηθεια δεν τους την δινει ενω διευκοληνει αλλου καταστασεις πχ σε ατομα απο σομαλια και συρια τους νοικιαζει σπιτι τους δινει 8000σεκ 900ε δλδ τους στελνει σχολειο για την γλωσσα και οτι αλλο θελουν φυσικα δεν λεω σε καμια περιπτωση πως ειναι λαθος να βοηθανε αυτους τους ανθρωπους απλα οκ δεν τους υποχρεωνουν να δουλευουν και το μονο που κανουν γιατι εχω φιλο απο σομαλια ειναι να κανουν βολτες και να μπεκρουλιαζουν ενω εγω και αλλη πολυ δεν μπορουμε να βρουμε δουλεια για να παρουμε το personnummer ειναι ωρες ωρες που λες γιατι να ειμαι ευρωπεος. Και φυσικα αυτο με την γλωσσα αποτελει μεγαλο προβλημα γιαυτο συνηστω η να εχει καποιος στρωμενη δουλεια απο την ελλαδα η να παντρευτει σουηδεζα.

              Comment


                και εννοειται ξανθια εεεεεε!!!!
                τις μελαχρινες αφηστε τες ειχαμε και στην ελλαδα!

                Comment


                  Καλησπέρα σε όλους.
                  Είμαι Αρχιτέκτονας εδώ και αρκετά χρόνια και λόγω της άσχημης οικονομικής κατάστασης αλλά και της κρίσης στον κατασκευαστικό κλάδο, σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό την προοπτική εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό.
                  Έχω ήδη στείλει κάποια βιογραφικά αλλά δεν υπήρξε κάτι θετικό και σκέφτομαι όλο και περισσότερο να πάω Σουηδία και να ψάξω για μια οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να βρω κάτι στην ειδικότητα μου.
                  Δυστυχώς δεν έχω κανένα γνωστό στην Σουηδία και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει σχετικά με την αγορά εργασίας όσων αφορά την Αρχιτεκτονική.
                  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
                  Γιάννης.

                  Comment


                    Καλησπερα Γιαννης_

                    Το να βρεις αυτη την χρονικη στιγμη δουλεια στο εξωτερικο ευκολα σημαινει οτι εχεις μια προυπηρεσια που την χρειαζονται για να σε παρουνε αρχικα χωρις την γνωση της γλωσσας τους......

                    Για παραδειγμα υπηρχε αρχιτεκτονας που εγραψε εδω μεσα οτι βρηκε εργασια πανω στο επαγγελμα του, μονο με τα αγγλικα του, αφου εκανε την υπομονη και βρηκε μια προχειρη δουλεια για να συντηρηθει και εστειλε βιογραφικα 3 μηνες σε ολοκληρη την σουηδια εαν δεν με απατα η μνημη μου...
                    Η δουλεια αυτη ειναι καπου στην βορεια σουηδια, υπολογισε καμια δωδεκαρια ωρες περιπου βορεια απο στοκχολμη...

                    Αυτο που καταλαβα εγω, εχω τελειωσει τει δομικων εργων, και εχω αρκετη προυπηρεσια στο επαγγελμα μου, ειναι οτι δουλειες στο χωρο των μηχανικων υπαρχουν στην σουηδια, μπορεις να μπεις στην τραπεζα αγγελιων μεσα στον ΟΑΕΔ τους και να το δεις και μονος σου...


                    Προσβαση στις δουλειες αυτες σε μεγαλες πολεις οπως π.χ. στοκχολμη θα εχεις πολυ δυσκολα, χωρις καλη γνωσση της γλωσσας και ισως και το τονιζω το ισως χωρις καποιες καλες γνωριμιες....

                    Το ζητημα λοιπον ειναι ποση υπομονη διαθετεις να μαθεις την γλωσσα και να προσπαθησεις να συντηρηθεις οικονομικα με κατι "προχειρο", οτιδηποτε, μεχρι να βρεις την δουλεια που θελεις ή εαν εισαι διατεθειμενος να ανεβεις αρκετα ψηλα στο χαρτη σε περιοχες που τις αποφευγουν αρκετοι λογω κρυου....
                    Την δεδομενη χρονικη στιγμη τουλαχιστον στην σουηδια "μετακομιζουν" μια ολοκληρη πολη, τα Κιρουνα, για να εκμεταλλευτουν το υπεδαφος..
                    Μηχανικοι ειναι απαραιτητοι εκει αλλα σκεψου τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισεις χωρις την γνωση των σουηδικων κατ'αρχην και με τις καιρικες συνθηκες εκει....

                    Κατι ακομα που πρεπει να λαβεις υποψιν σου στο "κυνηγι" εργασιας τουλαχιστον στην σουηδια ειναι οτι :

                    1. Πρεπει να βρισκεσαι καπου εντος σουηδιας για να στελνεις το βιογραφικο σου και αυτο γιατι εδω πρεπει να παρεις οπωσδηποτε ενα τηλεφωνο μετα το τελος της συγκεντρωσης των βιογραφικων για να μαθεις σε ποια φαση βρισκεται η διαδικασια επιλογης και να δειξεις το ενδιαφερον σου, δεν θεωρειται εδω ενοχληση αλλα κατα καποιον τροπο υποχρεωση σου να δειξεις ενδιαφερον .... εαν ολοι οι αλλοι δειξουν ενδιαφερον και εσυ οχι, απλα θα ξεχαστεις....
                    2. Νομιζω οτι θα πρεπει ηδη να εχεις προσωπικο αριθμο ( ΑΦΜ ) και ισως να εχεις αναγνωρισει και το πτυχιο σου (http://www.hsv.se/) εδω στην σουηδια και να τα αναφερεις στο βιογραφικο σου... Σκεψου κατι αναλογο στην ελλαδα: ποσο ευκολο ειναι να βρει καποιος εργασια εαν φαινεται οτι δεν εχει δουλεψει καθολου στην χωρα?
                    3. Πρεπει να εισαι πολυ προετοιμασμενος πανω στο βιογραφικο σου οταν θα φτασεις επιτελους σε καποια συνεντευξη γιατι εδω το "κυνηγι" εργασιας ειναι επαγγελμα απο μονο του! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα χρηματα δινονται σε ανθρωπους-jobcoacher- για να σε προετοιμασουνε για την αγορα εργασιας και για τις συνεντευξεις!
                    4. Η εργασια εδω στην σουηδια ειναι αρκετα εξειδικευμενη. Ακομα και τα "προγραμματα" (courses) που παρακολουθουν ειναι "στοχευμενα" αν θελεις...
                    Πρεπει να δειξεις οτι εχεις ασχοληθει αρκετα με το συγκεκριμενο αντικειμενο που ζητανε για να "μπεις" στην λιστα αυτων που θα φτασουν σε συνεντευξη... στο προσωπικο γραμμα που θα στειλεις μαζι με το βιογραφικο θα πρεπει να τους εξηγεις γιατι "εισαι ο ανθρωπος τους"...
                    5. Οι ρυθμοι της σουηδιας ειναι αργοι σε σχεση με αυτους που εχεις συνηθισει! Αργα και μεθοδικα κινουνται και στην επιλογη του ατομου που θα παρουν στην εργασια τους... Σκεψου να κανουν 2 και 3 μηνες για να σου απαντησουν... Οσοι μας συμβουλευουν εχουν μια λεξη στο στομα τους : ΥΠΟΜΟΝΗ και οτι τα 2 πρωτα χρονια ειναι δυσκολα εαν τελικα αποφασισεις να παραμεινεις....
                    6. Και κυριως , και αυτο νομιζω οτι ισχυει για οποια χωρα και αν επιλεξεις, πρεπει να αρχισεις να συχρωτιζεσαι με τους ανθρωπους της χωρας που θα επιλεξεις για να μαθεις οσο περισσοτερους μπορεις απο τους "ατυπους κανονες συμπεριφορας τους" τοσο σε καθημερινο επιπεδο οσο και σε επαγγελματικο προκειμενου να επιβιωσεις και να σε αποδεχθουν...


                    Τα παραπανω βρηκα ευκαιρια και τα εγραψα... τα περισσοτερα δεν ισχυουν μονο για τον Γιαννη αλλα για ολους τους ανθρωπους που θεωρουν οτι εχουν προυπηρεσια πανω στον τομεα που δουλεψαν στην ελλαδα, με ή χωρις πτυχιο, και ανοιγουν τα φτερα τους για νεες περιπετειες στο εξωτερικο..

                    Καντε μια σωστη επιλογη στην χωρα που θα πατε αναλογα την προσφορα και την ζητηση εργασιας αλλα κυριως και το που θα θελατε ή μπορειτε να ζησετε!

                    Ελενη

                    Comment


                      Καλημέρα από την Ελλάδα. Αποφάσισα και’γω να γράψω. Γιατί έχω πάθει ένα είδος κατάθλιψης σε αυτήν την χώρα όσο και αν την αγαπώ. Λέμε τον Νοέμβριο να φύγουμε για την Σουηδία.
                      Είμαι ρωσιδα,φωτογράφος , δουλεύω εδώ και χρόνια με διάφορα περιοδικά και εφημερίδες της Ελλάδος. Ο άνδρας μου-ελληνας ήταν παντρεμένος με σουηδέζα πριν κάποια χρόνια, απέκτησε μια κόρη(24 χρ τώρα) η οποία ζει και σπουδάζει τώρα στην Σουηδία. Επίσης ο σύζυγος ξέρει λίγα σουηδικά , θυμάται δηλαδή από παλιά, μπορεί να συνεννοηθεί, δεν ξέρει να γράφει όμως. Έχει τελειώσει την Σχολή Τουριστικών επαγγελμάτων. Όμως έμπορος ήταν και κλείσαμε το μαγαζί γιατί δεν πάει άλλο. Βασικά έχει ασχοληθεί με την κατασκευή και επιδιόρθωση των σκαφών ( όχι μηχανικός) . Αυτά με λίγα λόγια για μας. ΑΑΑ… έχουμε τρία μικρά παιδάκια. Όλα αυτά σας λέω για να προωθήσω της ερωτήσεις μου.
                      1.Με το επάγγελμα μου(φωτογράφος) υπάρχει δυνατότητα να βρω δουλειά? Σουηδικά δεν ξέρω αλλά θα μάθω που να πάει. Κάποτε δεν ήξερα ελληνικά μάθαμε όμως και σπουδάζουμε))
                      2.Καλο είναι πρώτα να έρθουμε χωρίς παιδιά ?
                      3. Η κόρη του άνδρα μου είπε να γράψω CV και για τους δυο μας για να μεταφράσει και να στείλει σε διαφόρους εργοδότες. Αυτό θα μας βοηθήσει τώρα που είμαστε στην Ελλάδα η τζάμπα κόπος και πρέπει να είμαστε στην Σουηδία για να ψάχνουμε δουλειά?
                      4. Πια γλώσσα είναι πιο δύσκολη κατά την γνώμη σας….ελληνικα η σουηδικά?
                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ΠΟΛΛΑ συγχαρητήρια σε όλους που βοηθάνε εδώ. Υπάρχει ένα blog στα ρώσικα που αυτές πληροφορίες που δίνετε(όσο αφορά τα CV, τα πρώτα βήματα στην Σουηδία και κ λ.π.)δεν δίνουν χωρίς λεφτά. Το κόστος είναι 1000 κορόνες. Δεν λέω για να σας βάλω διάφορες ιδέες απλά ήταν περί του θέματος για την ανθρωπιά.

                      Comment


                        Originally posted by Ioanna@ View Post
                        Καλημέρα από την Ελλάδα. Αποφάσισα και’γω να γράψω. Γιατί έχω πάθει ένα είδος κατάθλιψης σε αυτήν την χώρα όσο και αν την αγαπώ. Λέμε τον Νοέμβριο να φύγουμε για την Σουηδία.
                        Καλησπέρα Ιωάννα
                        Καλώς ήρθες στην παρέα μας
                        Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνετε Κ
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by Ioanna@ View Post
                          Καλημέρα από την Ελλάδα. Αποφάσισα και’γω να γράψω. Γιατί έχω πάθει ένα είδος κατάθλιψης σε αυτήν την χώρα όσο και αν την αγαπώ. Λέμε τον Νοέμβριο να φύγουμε για την Σουηδία.
                          Είμαι ρωσιδα,φωτογράφος , δουλεύω εδώ και χρόνια με διάφορα περιοδικά και εφημερίδες της Ελλάδος. Ο άνδρας μου-ελληνας ήταν παντρεμένος με σουηδέζα πριν κάποια χρόνια, απέκτησε μια κόρη(24 χρ τώρα) η οποία ζει και σπουδάζει τώρα στην Σουηδία. Επίσης ο σύζυγος ξέρει λίγα σουηδικά , θυμάται δηλαδή από παλιά, μπορεί να συνεννοηθεί, δεν ξέρει να γράφει όμως. Έχει τελειώσει την Σχολή Τουριστικών επαγγελμάτων. Όμως έμπορος ήταν και κλείσαμε το μαγαζί γιατί δεν πάει άλλο. Βασικά έχει ασχοληθεί με την κατασκευή και επιδιόρθωση των σκαφών ( όχι μηχανικός) . Αυτά με λίγα λόγια για μας. ΑΑΑ… έχουμε τρία μικρά παιδάκια. Όλα αυτά σας λέω για να προωθήσω της ερωτήσεις μου.
                          1.Με το επάγγελμα μου(φωτογράφος) υπάρχει δυνατότητα να βρω δουλειά? Σουηδικά δεν ξέρω αλλά θα μάθω που να πάει. Κάποτε δεν ήξερα ελληνικά μάθαμε όμως και σπουδάζουμε))
                          2.Καλο είναι πρώτα να έρθουμε χωρίς παιδιά ?
                          3. Η κόρη του άνδρα μου είπε να γράψω CV και για τους δυο μας για να μεταφράσει και να στείλει σε διαφόρους εργοδότες. Αυτό θα μας βοηθήσει τώρα που είμαστε στην Ελλάδα η τζάμπα κόπος και πρέπει να είμαστε στην Σουηδία για να ψάχνουμε δουλειά?
                          4. Πια γλώσσα είναι πιο δύσκολη κατά την γνώμη σας….ελληνικα η σουηδικά?
                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ΠΟΛΛΑ συγχαρητήρια σε όλους που βοηθάνε εδώ. Υπάρχει ένα blog στα ρώσικα που αυτές πληροφορίες που δίνετε(όσο αφορά τα CV, τα πρώτα βήματα στην Σουηδία και κ λ.π.)δεν δίνουν χωρίς λεφτά. Το κόστος είναι 1000 κορόνες. Δεν λέω για να σας βάλω διάφορες ιδέες απλά ήταν περί του θέματος για την ανθρωπιά.
                          Καλως ηρθες στην παρεα μας!


                          Φυσικα και οταν ξεκινησε αυτο το θεμα,κινητρο υπηρξε η διαθεση για βοηθεια,για ανταλλαγη πληροφοριων,και ουτε καν σκεψη για χρηματα η τιποτα αλλο

                          Τωρα οσο για τη Γλωσσα,εσυ προσωπικα δεν θα δυσκολευτεις παρα πολυ,η Σουηδικη γλωσσα εχει παρει καποια στοιχεια απο πολλες γλωσσες,οποτε δεν ειναι κατι προτογνωρο(οπως κινεζικα πχ)

                          Για τη δουλεια σου,υπαρχουν περιοδικα οπως και ευρειας κυκλοφοριας εφημεριδες,ενας πληρης καταλογος ειναι ΕΔΩ,εκει θα δεις τα παντα σαν μια πρωτη ενημερωση.

                          Για ευρεση εργασιας,για να υπαρξη αποτελεσμα θα πρεπει αυτος που ψαχνει να ειναι εδω,να μιλησει αλλα και να τον δει ο εργοδοτης,υπαρχει περιπτωση και απο μακρια,αλλα σπανια,και σε καποιες ειδικοτητες.

                          Αυτα σαν αρχη,διαβασε αναλυτικα εδω τα αρθρα,και τις οδηγιες,υπαρχουν απαντησεις για ολα,και καλη δυναμη!


                          ΥΓ Αν υπαρχει μια τετοια δυνατοτητα,καλο θα ηταν να ανεβειτε οι δυο σας πρωτα,και μετα ανεβαζετε και τα παιδια,αυτο κυριως μεχρι να βρειτε ενα σπιτι(αρκετα δυσκολο θεμα),και να αποκτησετε μια βαση.

                          Comment


                            Ευχαριστώ antogeor για την απάντηση σου.
                            Έψαξα είδα ότι φωτογράφους ζητανε πολύ αλλά οι περισσότερη ψάχνουν εξωτερικούς συνεργάτες (freelance). Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα μπορώ να αποκτήσω το προσωπικο αριθμο ? Ο σύζυγος που ξέρει καλά σουηδικά((έτσι τελικά μου είπε η κόρη του)))), ομως ειναι 53 χρονων έχει καλές προοπτικές να βρει δουλειά?
                            Και όσο αφορά το CV είναι μια συγκεκριμένη φόρμα που συμπληρώνω η όχι?
                            Και κάτι άλλο. Παίρνουμε τον αριθμό και δουλεύουμε για 6 μήνες, μετά αλλάζοντας την δουλειά πάλι ξανά το ιδιο…δηλαδη ψάξιμο δουλειάς, εργοδότη και νέου αριθμού?

                            Comment


                              Καλημερα!Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει καποιο σαιτ ευρεσεως εργασιας με αγγελιες μονο για οδηγους φορτηγων στη Σουηδια;Σας ευχαριστω και καλο σαβ/κο!!!

                              Comment


                                Originally posted by #REM# View Post
                                Καλημερα!Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει καποιο σαιτ ευρεσεως εργασιας με αγγελιες μονο για οδηγους φορτηγων στη Σουηδια;Σας ευχαριστω και καλο σαβ/κο!!!
                                Bemanningsföretag, Rekrytering, Bemanning, Rekryteringsföretag & Personalrekrytering - Uniflex [NS4 version]

                                Comment

                                Working...
                                X