Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά Καλημέρα. Ήμουν και εγώ Καναδά στο Οντάριο για δύο χρόνια με το ΙΕC ο χρόνος μου τελείωσε έκανα τα χαρτιά μου με το παλιό σύστημα όπου και απορρίφθηκα επειδή είχαν πιάσει το στόχο τους και μετά ήρθε το express entry όπου και ακόμα περιμένω. Ο χρόνος μου τελείωσε και αναγκαστικά γύρισα πίσω. Υπάρχει κάποιος που τα κατάφερε με το express entry ή κατάφερε να πάρει κάποιο είδος παρατασης? Τώρα είμαι στην Ιταλία και δουλεύω αλλά να πω την αλήθεια θέλω να γυρίσω Καναδά. Και κάτι τελευταίο με τη εκλογή του Trudeau γνωρίζεται αν θα γίνει καμιά σημαντική αλλαγή στο μεταναστευτικο? Ευχαριστώ.

    Comment


      Kalispera se oli tin parea .iparxi kapios pou na kseri ti tha xriasto jia ergasia ston Kanadha .i idhikotita mou ine ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ ke skeftome na kano mia prospathia na to dhokimaso ke o theos boithos.

      Comment


        Στην Μανιτόμπα υπάρχει η δυνατότητα για μετανάστευση μέσω του Manitoba Provincial Nominee Program .Η Ελληνική Κοινότητα μέσω του HIIC μπορεί να βοηθησει οσον αφορά την παρουσίαση του φακέλου του κάθε υποψήφιου που θέλει να κάνει exploratory visit εδώ .Κύριος σκοπός του HIIC είναι να παίξει τον ρόλο του υποχρεωτικού συνδέσμου (connection) που πρέπει να έχει κανείς για να συμετάσχει στο πρόγραμμα .Περισσότερα για τις προυποθέσεις εδώ Home

        Comment


          Originally posted by spyros38 View Post
          Στην Μανιτόμπα υπάρχει η δυνατότητα για μετανάστευση μέσω του Manitoba Provincial Nominee Program .Η Ελληνική Κοινότητα μέσω του HIIC μπορεί να βοηθησει οσον αφορά την παρουσίαση του φακέλου του κάθε υποψήφιου που θέλει να κάνει exploratory visit εδώ .Κύριος σκοπός του HIIC είναι να παίξει τον ρόλο του υποχρεωτικού συνδέσμου (connection) που πρέπει να έχει κανείς για να συμετάσχει στο πρόγραμμα .Περισσότερα για τις προυποθέσεις εδώ Home
          αντι για exploratory visit κανει το IEC, δηλαδη μπορω να ερθω με αυτο και μετα εκει να κανω αιτηση?

          Comment


            Originally posted by alekni View Post
            αντι για exploratory visit κανει το IEC, δηλαδη μπορω να ερθω με αυτο και μετα εκει να κανω αιτηση?
            Το IEC σου επιτρέπει να μείνεις στην χώρα 1+1 χρόνο και αυτό είναι.Δεν γνωρίζω για άλλες πολιτείες γιατί κάθε μία έχει τα δικά της προγράμματα .ΣΗΜΕΡΑ που μιλάμε λοιπόν γιατί τα πράγματα αλλάζουν συνέχεια ,για την πολιτεία της Μανιτόμπα εαν είσαι εδώ και έχεις ήδη δουλειά (δικαίωμα εργασίας λόγω IEC) μπορείς να γίνεις nominee μετά απο 6 μήνες εργασίας.Ο χρόνος των 1+1 ετών μπορεί να ακούγεται πολύς ,δεν είναι όμως γιατί παίρνει 6 μήνες για να γίνεις nominee και περίπου 1 χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί η επεξεργασία της αίτησής σου απο το CIC και να γίνεις permanent resident.Οπως καταλαβαίνεις γίνεται ,εξαρτάται όμως απο το ποιος είσαι ,πόσο ευκολα μπορείς να βρείς εργασία ,πως είναι τα αγγλικά σου κλπ.Οποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες πμ .

            Comment


              Καλημέρα , διάβασα πολλά ποστ σου και κατέχεις το θέμα γύρω από τον Καναδά επειδή αντιμετωπίσω θέμα επιβίωσης και θέλω να ΄φύγω άμεσα για Τορόντο ως τουρίστας το μονο που εχω εκει είναι τα ξαδέλφια μου που θα με φιλοξενήσουν για λίγο μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να βρω δουλεία εκεί ως μετανάστης . αλλα σκέφτηκα μήπως βρω δουλεία εκεί και με ζητήσει κάποιος εργοδότης ώστε να κάνω χαρτιά για εργασία εκεί επί τόπου. Ήθελα να ρωτήσω από τη στιγμή που μου επικυρωθούν τα έγγραφα τα μεταφράζω και τι ισχύ θα έχουν στον Καναδά δηλαδή έχουν κάποιο χρονικό όριο όπως εδώ στην Ελλάδα (το 6μηνο) και εάν γνωρίζεις κάποιον που θα μπορούσε να βοηθήσει να βρω εργασία εκεί έχω τελειώσει Πολιτικές Επιστήμες και Δημοσιας Διοικησης Πανεπ Αθηνων αλλά δεν με ενδιαφέρει να εργαστώ στον τομέα αυτό οπουδήποτε αρκεί να έχω κάποιο εισόδημα. Πιστεύεις ότι θα μπορέσω να έχω νόμιμη εργασία ? Σε ευχαριστώ πολύ

              Comment


                Originally posted by marie marie View Post
                Καλημέρα , διάβασα πολλά ποστ σου και κατέχεις το θέμα γύρω από τον Καναδά επειδή αντιμετωπίσω θέμα επιβίωσης και θέλω να ΄φύγω άμεσα για Τορόντο ως τουρίστας το μονο που εχω εκει είναι τα ξαδέλφια μου που θα με φιλοξενήσουν για λίγο μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να βρω δουλεία εκεί ως μετανάστης . αλλα σκέφτηκα μήπως βρω δουλεία εκεί και με ζητήσει κάποιος εργοδότης ώστε να κάνω χαρτιά για εργασία εκεί επί τόπου. Ήθελα να ρωτήσω από τη στιγμή που μου επικυρωθούν τα έγγραφα τα μεταφράζω και τι ισχύ θα έχουν στον Καναδά δηλαδή έχουν κάποιο χρονικό όριο όπως εδώ στην Ελλάδα (το 6μηνο) και εάν γνωρίζεις κάποιον που θα μπορούσε να βοηθήσει να βρω εργασία εκεί έχω τελειώσει Πολιτικές Επιστήμες και Δημοσιας Διοικησης Πανεπ Αθηνων αλλά δεν με ενδιαφέρει να εργαστώ στον τομέα αυτό οπουδήποτε αρκεί να έχω κάποιο εισόδημα. Πιστεύεις ότι θα μπορέσω να έχω νόμιμη εργασία ? Σε ευχαριστώ πολύ
                Το να πας με τουριστική περιέχει ένα ρίσκο .Οπως καταλαβαίνεις δεν δυναμαι να γνωρίζω το τι μπορείς να κάνεις σε κάποια άλλη πολιτεία όπως το Τορόντο ,μπορώ να σου πω όμως με βεβαιώτητα οτι οι υποψήφιοι εργοδότες ΔΕΝ θέλουν να μπλέξουν με immigration γιατί εκτός των τυχαίων ελεγχων που μπορεί να έχουν πρέπει να βγάλουν κάτι σαν άδεια εργασίας για τον αλλοδαπό το οποίο κοστίζει αρκετά και εκτός αυτού ,πρέπει να αποδείξουν οτι την θέση εργασίας δεν μπορούν να την καλύψουν απο τους ανθρώπους που είναι ήδη νόμιμα στον Καναδά.Αυτό ονομάζεται LMIA .Θεωρώ απίθανο να βρεθεί εργοδότης που να είναι διατεθειμένος να μπεί σε μια τέτοια διαδικασία ,εκτός και εαν έχεις τέτοια προσόντα που του είναι αδύνατον να καλύψει αυτη την θέση απο την εγχώρια αγορά εργασίας.Το πιθανότερο είναι αν καταφέρεις να μπεις στην χώρα (ταξίδεψα πρόσφατα και ξαναμπήκα στον Καναδά τον Ιανουάριο και στο Τοροντο όλους τους Ελληνες μας βάλανε σε μια άκρη και μας ελεγξανε ξεχωριστά ),να αναγκαστείς να δουλεψεις μαυρα και φυσικά να πέσεις θύμα εκμετάλευσης.Αν θα πας Τορόντο ,το MPNP θα είναι ενήμερο και εαν τους ενημερώσεις οτι έχεις συγγενείς εκεί το πιο πιθανό είναι να μην υποστηρίξουν την υποψηφιότητά σου για PR γιατί δεν θέλουν να έχεις δεσμούς με άλλες πολιτείες.Στόχος του MPNP είναι να φέρει ανθρώπους στην Μανιτόμπα και να μείνουν εδώ ,για αυτό και δεν θέλουν να έχεις συγγενείς αλλού.

                Προσωπική μου άποψη είναι να αποφύγεις την τουριστική γιατί είναι σχεδόν αδύνατο να την μετατρέψεις.Για να έχεις μια καλλιτερη ιδέα του τι συμβαίνει ,εγώ περιμένω μέσα στους επόμενους 3-4 μήνες το PR.Είμαι με άδεια εργασίας η οποία λήγει τον Απρίλιο και έχω θέματα γιατί μαζί με αυτήν λήγουν όλα ,απο το δίπλωμα οδηγησης ,το SIN (Social Insurance number ),η κάρτα υγείας (κρατική κάλυψη ) κλπ.Υπάρχει τρόπος για μένα να το αντιπαρέλθω ,δεν παυει όμως να είναι πρόβλημα.Επίσης ,πλέον δεν ισχύει το παω στα σύνορα και ξαναμπαίνω ,και ο CBSA μου εκδίδει καινούργια άδεια ,αυτό γίνεται πλέον ηλεκτρονικά και αυτή τη στιγμή ο χρόνος επεξεργασίας είναι
                140 (!!!!! ) μέρες.Αυτό πρακτικά μεταφράζεται στο οτι κάποιος υποψήφιος εργοδότης που είναι διατεθειμένος να μπεί στην διαδικασία που σου περιέγραψα ,εκτός του οτι πρέπει να πληρώσει για να σε προσλάβει (περίπου 1200 δολ ),πρέπει και να περιμένει 140 μέρες για να μπορέσεις να εργαστείς νόμιμα σε αυτόν.Νομίζω οτι δεν θα βρείς κάποιον να το κάνει ,εκτός και εαν τα προσόντα σου είναι τέτοια που να αξίζει τον κόπο για αυτον.

                Οι μεταφράσεις δεν νομίζω οτι έχουν κάποια ημερομηνία λήξεως ,στην Ελλάδα τα έγγραφα έχουν περιορισμένη χρονική ισχύ για να υπάρχει η γραφειοκρατεία και να απασχολούνται μη παραγωγικά και να έχουν αντικείμενο οι δημόσιοι υπάλληλλοι (10,5 % του ΑΕΠ της χώρας ,αυτό όμως είναι άλλη ιστορία ).Οι μεταφράσεις που έδωσα εγώ ήταν περίπου 3 ετών όσον αφορά τίτλους σπουδών ,αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας κλπ.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με αυτό.

                Υπάρχουν πολλά προγράμματα μεταναστευσης στον Καναδά.Εγώ έχω εμπειρία μόνο απο το MPNP.Μέσα στα πλαίσια του εθελοντισμού ,θέλω να μεταφέρω την εμπειρία μου έτσι ωστε κάποιοι που ακολουθούν να έχουν μια μικρη γνώση του τι συμβαίνει και να είναι όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένοι.Δεν είμαι όμως ούτε μεταναστευτικός πράκτορας ,ούτε δικηγόρος εξιδεικευμένος σε μεταναστευτικά.Κάνω την έρευνά μου και ενημερώνομαι ,και πράτω ανάλογα.Αυτός που ενδιαφέρεται για μια τέτοια κίνηση ,πρέπει να κάνει την δική του έρευνα γιατί εγώ μπορει να έχω ελλειπή γνώση ή και ακόμα ,μπορεί να κάνω κάπου λάθος.

                Ελπίζω να βοήθησα

                Comment


                  Καλησπέρα σε όλους,

                  Είμαι 23 χρονών, σε 3 μήνες τελειώνω το ΤΕΙ (Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.) και θέλω να πάω Καναδά μόνιμα (εργασία-σπουδές). Στρατό δεν έχω πάει ακόμα. Έχω Καναδική υπηκοότητα αλλά οι συγγενείς εκεί πέρα φαίνεται ότι δεν θέλουν να με βοηθήσουν.
                  Θέλω λοιπόν να ρωτήσω, με τα παραπάνω δεδομένα, ποια θα ήταν η καλύτερη δυνατή κινηση από άποψη στρατού και ποιες θα είναι οι πρώτες ενέργειες που πρέπει να κάνω αφού πάω εκεί? Μπορώ δηλαδή να βρω σπίτι και δουλεία από το Ιντερνετ πριν πάω? Τι χρειάζεται για να πιάσω δουλειά εκεί?
                  Επίσης θέλω να ρωτήσω, επειδή έχω ψάξει αρκετά για σχολές, σχετικά με τις τιμές των διδάκτρων. Εγώ θεωρούμαι Canadian Student ή International, γιατί η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Ποιές οι προϋποθέσεις για να γίνω Canadian student?
                  Να προσθέσω ότι ενδιαφέρομαι για τις πόλεις Toronto, Hamilton και Montreal κυρίως και ξέρω καλά αγγλικά. (καθόλου γαλλικά)

                  Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

                  Comment


                    Originally posted by Anthony12 View Post
                    Καλησπέρα σε όλους,

                    Είμαι 23 χρονών, σε 3 μήνες τελειώνω το ΤΕΙ (Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.) και θέλω να πάω Καναδά μόνιμα (εργασία-σπουδές). Στρατό δεν έχω πάει ακόμα. Έχω Καναδική υπηκοότητα αλλά οι συγγενείς εκεί πέρα φαίνεται ότι δεν θέλουν να με βοηθήσουν.
                    Θέλω λοιπόν να ρωτήσω, με τα παραπάνω δεδομένα, ποια θα ήταν η καλύτερη δυνατή κινηση από άποψη στρατού και ποιες θα είναι οι πρώτες ενέργειες που πρέπει να κάνω αφού πάω εκεί? Μπορώ δηλαδή να βρω σπίτι και δουλεία από το Ιντερνετ πριν πάω? Τι χρειάζεται για να πιάσω δουλειά εκεί?
                    Επίσης θέλω να ρωτήσω, επειδή έχω ψάξει αρκετά για σχολές, σχετικά με τις τιμές των διδάκτρων. Εγώ θεωρούμαι Canadian Student ή International, γιατί η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Ποιές οι προϋποθέσεις για να γίνω Canadian student?
                    Να προσθέσω ότι ενδιαφέρομαι για τις πόλεις Toronto, Hamilton και Montreal κυρίως και ξέρω καλά αγγλικά. (καθόλου γαλλικά)

                    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
                    Καλησπερα Anthony!Βασικα θεωρησε Canadian student οποτε ειναι ενα ελαφρυντικο αυτο οσο αναφορα τα διδακτρα.Επισης μπορεις να κοιταξεις και το bourses and loans για φοιτητες.Οσο αναφορα την πολη εδω ανοιγει μια μεγαλη συζητηση γιατι παει αναλογα με τον ανθρωπο,τις συνηθειες του,ποσες αντοχες εχεις και τον τροπο ζωης σου.Λογω γλωσσας θα σου ελεγα εχεις 2 επιλογες:Hamilton h Toronto.Προσωπικα ψηφιζω Τοροντο λογο μεγαλουπολης και παραπανω επιλογων που εχεις και ευκολιων σε θεμα Μ.μ.μ.Απο κει κ περα Τοροντο ειναι πανακριβα με οτι αυτο συνεπαγεται συγκριτικα παντα με τις 3 επιλογες που προανεφερες.Το Μοντρεαλ ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση αφου συνδυαζει μεγαλουπολη και νορμαλ τιμες και εχει 2 απο τα καλυτερα αγγλοφωνα πανεπιστημια στο καναδα και ενα στη 10δα των καλυτερων στον κοσμο.Το θεμα εδω ομως ειναι τα γαλλικα και αυτο κανει λιγο το θεμα εργασιας δυσκολο οχι ομως ακατορθωτο και εδω μπαινει το θεμα προσωπικοτητας που προανεφερα.Τι εισαι διαθεσιμος να κανεις για το μελλον σου?Λιγο μπερδεμενα αλλα εδω ειμαστε οτι ερωτησεις εχεις ευχαριστως να βοηθησω!!!

                    Comment


                      Καλημέρα και από εμένα.
                      Έχοντας ψάξει λίγο το θέμα μετανάστευσης στον Καναδά, η καταλληλότερη επιλογή για την περίπτωσή μου μου φαίνεται η express entry.
                      Έχω Master's από πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, ξέρω άριστα αγγλικά, αλλά καθόλου γαλλικά. Επίσης δεν έχω μέχρι στιγμής job offer (γιατί δεν έχω μπει στο κόπο να κάνω αιτήσεις)
                      Οι ερωτήσεις μου είναι
                      α) Απότι βλέπω χρειάζεται να δώσουμε εξετάσεις για Αγγλικά (IELTS).. Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω μια που έχω ήδη πτυχίο από πανεπιστήμιο των ΗΠΑ;
                      β) Γενικώς βοηθάει το γεγονός ότι έχω master's από ΗΠΑ;
                      γ) Από τη στιγμή της αίτησης, πόσο χρόνο περίπου θα περιμένω για να έχω μια ένδειξη για το αν θα με αποδεχτούν ή όχι;
                      δ) Έχω σύζυγο με 2 παιδιά, απότι είδα πρέπει και η σύζυγος να δώσει αγγλικά για να έχει work permit.. Ισχύει;

                      Comment


                        Originally posted by asdf View Post
                        Καλησπερα Anthony!Βασικα θεωρησε Canadian student οποτε ειναι ενα ελαφρυντικο αυτο οσο αναφορα τα διδακτρα.Επισης μπορεις να κοιταξεις και το bourses and loans για φοιτητες.Οσο αναφορα την πολη εδω ανοιγει μια μεγαλη συζητηση γιατι παει αναλογα με τον ανθρωπο,τις συνηθειες του,ποσες αντοχες εχεις και τον τροπο ζωης σου.Λογω γλωσσας θα σου ελεγα εχεις 2 επιλογες:Hamilton h Toronto.Προσωπικα ψηφιζω Τοροντο λογο μεγαλουπολης και παραπανω επιλογων που εχεις και ευκολιων σε θεμα Μ.μ.μ.Απο κει κ περα Τοροντο ειναι πανακριβα με οτι αυτο συνεπαγεται συγκριτικα παντα με τις 3 επιλογες που προανεφερες.Το Μοντρεαλ ειναι μια καλη ενδιαμεση λυση αφου συνδυαζει μεγαλουπολη και νορμαλ τιμες και εχει 2 απο τα καλυτερα αγγλοφωνα πανεπιστημια στο καναδα και ενα στη 10δα των καλυτερων στον κοσμο.Το θεμα εδω ομως ειναι τα γαλλικα και αυτο κανει λιγο το θεμα εργασιας δυσκολο οχι ομως ακατορθωτο και εδω μπαινει το θεμα προσωπικοτητας που προανεφερα.Τι εισαι διαθεσιμος να κανεις για το μελλον σου?Λιγο μπερδεμενα αλλα εδω ειμαστε οτι ερωτησεις εχεις ευχαριστως να βοηθησω!!!
                        Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι έχω ψάξει για πανεπιστήμια-κολέγια και με ενδιαφέρει πολύ ενα στο Μοντρεαλ (Herzing College) αλλά με προβληματίζει πολύ αυτή η δυσκολία για δουλειά που ανέφερες. Να ψάξω σε άλλη πόλη καλύτερα?
                        Επίσης θα ήταν καλύτερο να ψάξω για σπίτι από το ιντερνετ πριν πάω?
                        Τώρα από συνήθειες, αντοχές, κλπ μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά βολικός άνθρωπος και ότι δεν μ'αρέσει να κάθομαι. Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ με σχεδίαση και φωτορεαλισμό. Αλλά για αρχή θέλω να βρω μία δουλειά (ότι υπάρχει) για να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου, να τα βγάζω πέρα δηλαδή οικονομικά.
                        Επίσης κοίταξα περι δουλείας (έγγραφα κλπ) και είδα οτι πρέπει να βγάλω το Social Insurance Number μόλις πάω εκεί. 'Εγραφε οτι βγαίνει σχετικά γρήγορα αυτό. Ισχύει? Χρειάζομαι κάτι άλλο?

                        Comment


                          Originally posted by Anthony12 View Post
                          Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι έχω ψάξει για πανεπιστήμια-κολέγια και με ενδιαφέρει πολύ ενα στο Μοντρεαλ (Herzing College) αλλά με προβληματίζει πολύ αυτή η δυσκολία για δουλειά που ανέφερες. Να ψάξω σε άλλη πόλη καλύτερα?
                          Επίσης θα ήταν καλύτερο να ψάξω για σπίτι από το ιντερνετ πριν πάω?
                          Τώρα από συνήθειες, αντοχές, κλπ μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά βολικός άνθρωπος και ότι δεν μ'αρέσει να κάθομαι. Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ με σχεδίαση και φωτορεαλισμό. Αλλά για αρχή θέλω να βρω μία δουλειά (ότι υπάρχει) για να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου, να τα βγάζω πέρα δηλαδή οικονομικά.
                          Επίσης κοίταξα περι δουλείας (έγγραφα κλπ) και είδα οτι πρέπει να βγάλω το Social Insurance Number μόλις πάω εκεί. 'Εγραφε οτι βγαίνει σχετικά γρήγορα αυτό. Ισχύει? Χρειάζομαι κάτι άλλο?
                          Καλημερα Τονυ!Με μια γρηγορη ματια που εριξα στο κολεγιο αυτο δεν πηρε το ματι μου αν ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος και αν τα διπλωματα αναγνωριζονται.Κατι πολυ βασικο...Οπως σου ειπα εξαρχεις ναι μπορει να ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια χωρις γαλλικα αλλα δεν ειναι ακατορθωτο αρκει να ψαξεις.Να ψαξεις απο ιντερνετ για σπιτι εννοειται αλλα οχι να κλεισεις κατι μεσω ιντερνετ.Να κοιταξεις για συγκατοικιση με αλλο φοιτητη αφου τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα.Το SIN card βγαινει μεσα σε 20 λεπτα απο τη στιγμη που κανεις αιτηση και με αποδεικτικο κατοικιας στο SERVICE CANADA και απο κει κ περα χρειαζεσαι και τo Health card της αντιστοιχης επαρχιας.

                          Comment


                            Μεταναστευση στον καναδα

                            Ειμαι καναδη υπηκοος χωρις να εχω παει ποτε στον Καναδα και θελω να μεταναστευσω στο Τοροντο μαζι με τον συντροφο μου, ο οποιος δεν εχει την καναδικη υπηκοοτητα, και να γεννησω το παιδι μας εκει. Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν θα μπορεσω να εχω καποιο επιδομα ως ανεργη μητερα, και αν θα εχει καποιο κολλημα ο συντροφος μου, εφοσον κανουμε πρωτα τον γαμο στην ελλαδα.

                            Comment


                              Originally posted by giail View Post
                              Ειμαι καναδη υπηκοος χωρις να εχω παει ποτε στον Καναδα και θελω να μεταναστευσω στο Τοροντο μαζι με τον συντροφο μου, ο οποιος δεν εχει την καναδικη υπηκοοτητα, και να γεννησω το παιδι μας εκει. Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν θα μπορεσω να εχω καποιο επιδομα ως ανεργη μητερα, και αν θα εχει καποιο κολλημα ο συντροφος μου, εφοσον κανουμε πρωτα τον γαμο στην ελλαδα.
                              Λιγο αοριστη η κατασταση σου οποτε αναγκαστικα δεν μπορω να δωσω συγκεκριμενες απαντησεις.Συγγενεις υπαρχουν ωστε να βοηθησουν στα πρωτα βηματα?Θες απλα να πας να γεννησεις εκει ωστε το παιδι να παρει την υπηκοοτητα αφου αποτι καταλαβα αν γεννησεις ελλαδα δν εχει το δικαιωμα διεκδικησης στο μελλον η για μονημα?

                              Comment


                                Originally posted by asdf View Post
                                Λιγο αοριστη η κατασταση σου οποτε αναγκαστικα δεν μπορω να δωσω συγκεκριμενες απαντησεις.Συγγενεις υπαρχουν ωστε να βοηθησουν στα πρωτα βηματα?Θες απλα να πας να γεννησεις εκει ωστε το παιδι να παρει την υπηκοοτητα αφου αποτι καταλαβα αν γεννησεις ελλαδα δν εχει το δικαιωμα διεκδικησης στο μελλον η για μονημα?
                                Νομιζω οτι επειδη εισαι Καναδη υπήκοος και το παιδί αυτόματα μπορεί να πάρει την υπηκοότητα. Το καλο του να γεννήσεις στον Καναδά είναι ότι είναι δωρεάν.
                                Επιδόματα ίσως υπάρχουν αλλά θα πρέπει να το ψάξεις με την επαρχία που θές να μείνεις. Δεν ξερω αν δικαιουσαι μιας και που θα ερθεις τωρα...

                                Ο συντροφος σου δε θα εχει προβλημα να μεινει εφοσον εισαι Καναδή, αλλά θα του πάρει χρόνο να πάρει άδεια παραμονής. Δε θα εχει καλυψη στην αρχη κλπ, θα πρεπει να καταθεσετε χαρτια για αδεια παραμονης του συντροφου κλπ. Αυτο μπορει να παρει απο 6 μηνες εως 2 χρονια. Και σε αυτο το χρονικο διαστημα, νομιζω (απο καποιες ιστοριες φιλων με ιδια περιπτωση) οτι ο μη καναδος δε μπορει να δουλεψει.

                                Comment

                                Working...
                                X