Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Την ίδια απορία έχω κ εγώ Sani.. Εντάξει να είμασταν από καμιά Αφρική κτλ. αλλά από την Ευρώπη ερχόμαστε και μόνο που μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία είναι αυτονόητο ότι τα κατοικίδια μας είναι καλοπροσεγμένα.. Και αν σκεφτείς ότι πάμε σε μια ήπειρο, όπου υπάρχουν τα πιο δηλητηριώδες ζώα του πλανήτη, τι να πω.. Αντί να γίνεται το αντίθετο... Αν δεν κάνω λάθος παντού έχει καταργηθεί η καραντίνα. Λογικά το κάνουν καθαρά και μόνο για τα χρήματα. Πριν που ήταν ένα μήνα, το ημερήσιο κόστος ήταν πολύ χαμηλότερο, τώρα μάλλον θα διαμένουν σε κανένα πεντάστερο και θα τα ταίζουν αστακό. Και να πεις ότι δεν έχεις κάνει εξετάσεις κ εμβόλια, άντε να το καταλάβω..Αχ, τι να κάνουμε αφού δεν γίνεται κι αλλιώς.. Ναι, η Αγγελική -να'ναι καλά η κοπέλα με έχει διαφωτίσει σε πολλά πράγματα- είχε στείλει το κατοικίδιο της πριν κάτι μήνες, τώρα όμως έχουν αλλάξει το σύστημα και είναι ψιλομπέρδεμα.. Είχε μπει ένα μέλος που έψαχνε και αυτός σχετικά με την Import permit αλλά δεν έχει ξαναμπεί... Ελπίζω να βγάλω μια άκρη σύντομα... Πάλι καλά, που υπάρχει και το φόρουμ να λέμε και τον πόνο μας..

    Comment


      με τοσα λεφτα που ζητανε για να ταξιδεψη το κατοικιδιο στο χωρο τον αποσκευών[770-790ευ] θα μπορουσανε να εχουνε μια αναλογη airpets που εχουν στην Αμερική για να δικαιολογουν το τοσο μεγαλο κοστοσ γιατι δεν είναι και λιγα οι εξετασεισ που κανεισ στο κατοικιδιο παιρνανε από... Αγγλια γιατι αραγε αποκλιεισ ολο αυτό να είναι μαζι με την δαπανη μεταφορασ του κατοικιδιου επικερδη εσοδα νομιζω ολο το συνολικο κοστοσ κανενα 3000-3100ευ πρεπει να βγαινε πιο πολλα από του ανθρωπου δηλαδή καπου 800ευ νομιζω είναι για ενα ατομο σε καμπινα

      Comment


        Καλά και οι αεροπορικές τα οικονομάνε χοντρά, σκέτη αισχροκέρδεια. Του κόσμου τα λεφτά για να ταξιδέψουν τα σκυλιά λες κ είναι αποσκευές, χωρίς να τους προσφέρουν φαγητό ή νερό. Άντε να σου επέτρεπαν να πάρεις καμία αποσκευή εσύ επιπλέον.. Αλλά τίποτα.. Έλα όμως που δεν γίνεται και διαφορετικά. Άρα πληρώνουμε και λέμε και ευχαριστώ από πάνω. Όχι ότι και με τις ελληνικές αεροπορικές δεν είχα προβλήματα. Μια φορά που είχα ταξιδέψει από Ρόδο για Αθήνα, το ένα σκυλί βγήκε από το κλουβί του (!!!) και ενώ είχα ελέγξει καλά τα πορτάκια τους και έκοβε βόλτες στο αεροδρόμιο.. πάλι καλά εκεί ήταν τα σταματημένα αεροπλάνα και δεν είχε γίνει χαλάκι στο Ελ. Βενιζέλος. Και με ειδοποιήσαν αρκετή ώρα αργότερα, γιατί δεν μπορούσαν να το πιάσουν να πάω εγώ να το μαζέψω, ενώ το άλλο το παρατήσανε μόνο του εκεί που έβγαιναν οι αποσκευές και ενώ μου είχαν πει ότι θα το φέρουν στο γκισέ πληροφοριών.. άσε τα θυμάμαι και μου ανεβαίνει το αίμα...

        Comment


          η αποψη μου είναι όταν κατοικιδια που δεν εχουν εμβολιαστη να παιρνανε από καραντινα αυτό είναι λογικο τοτε είναι λογικο και πρεπει να ελενχονται και να παιρνανε καραντινα αλλιωσ για πιο λογο τοση ταλαιπορια και εξοδα δεσ ομωσ αυτό που σου εγραψα πιο πανω εχει σχετηκεσ πληρωφοριεσ και σχολια σχετηκεσ με την καραντινα απλα γραφεισ unhappy dogs and cats to Aystralia qarantine [δεν είναι Ελληνικο σαιτ αλλα δεν εχει σημασια] εχει διαφορεσ πληροφοριεσ και σχολια μ'αυτο το θεμα

          Comment


            Sani, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά. Το μόνο που ελπίζω είναι να έχει ένα αίσιο τέλος...

            Comment


              Σου ευχομαι να εχεισ ένα αισιο τελοσ δυστηχωσ δεν μπορεισ να κανεισ κατι άλλο από τη στιγμη που είναι ετσι το συστημα τους οσο αδικο και δαπανηρο να ειναι το εκανα θεμα για να γνωριζει ο κοσμοσ που εχει κατοικιδια για το τι γινεται στην καραντινα για να ξερει ότι δεν είναι και τοσο αθωα η αντημετωπιση των κατοικίδιων εκει και πληρωνεται αδρα τεσπα με την αιτηση βρηκεσ καποια ακρη;

              Comment


                Σε ευχαριστώ Sani.Ναι πάλι καλά, μου απάντησαν σήμερα στο email που τους είχα στείλει χτες.. Να 'ναι καλά οι άνθρωποι που τουλάχιστον απαντάνε κάθε φορά σε ότι τους ρωτάς.. Αν ήταν στην Ελλάδα δεν θα μου απάνταγαν ποτέ.. Αύριο θα την συνεχίσω και θα δούμε...

                Comment


                  okey καλη επιτυχια τουλαχιστων τωρα θα προχωρισησ την διαδικασια να τελειωνησ και από αυτο

                  Comment


                    Originally posted by SANI View Post
                    okey καλη επιτυχια τουλαχιστων τωρα θα προχωρισησ την διαδικασια να τελειωνησ και από αυτο

                    Comment


                      Oino- mitsos δεν εχεισ τελειωσει με την δηκια σου βιζα ;τελικα και εσυ με Αυστραλο υπικοο παλι δυσκολα είναι ποτε φευγεισ με το καλο;νομιζα όταν ενασ από τους δυο εχει την υπικοοτητα είναι πιο ευκολη η εκδοση βιζασ

                      Comment


                        Sani, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα...

                        Comment


                          Γεια σας,

                          Μιας και μου ζήτησε η κτηνίατρος μου στην Ελλάδα πρόσφατα να τις στείλω την λίστα με την διαδικασία που ακολουθήσαμε γιατί θέλει να στείλει εκ νέου ένα σκυλάκια, σας την βάζω και εδώ σε όποιον φανεί χρήσιμη:

                          Σημειώστε πως εμείς ήρθαμε τον Νοέμβριου του 2014 στην Αυστραλία οπότε εκτοτε δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι:

                          Στην Ελλάδα μέναμε στα Νότια Προάστεια άρα ανίκαμε στην κτηνιατρική διέυθυνση Καλλιθέας.
                          Στην κτηνιατρική διεύθυνση Καλλιθέας μιλούσα με τον Κο Σταματίου (Κτηνίατρος) τηλέφωνο: 213 21 00 155, Διεύθυνση Ελευθερίου Βενιζέλου 283 Καλλιθέα. Στα παρακάτω βήματα όπου αναφέρει Official Government Veterinarian αναφέρεται στον κ. Σταματίου. Στο τέλος μην ξεχάσεις να του πείς να βάλει την σφραγίδα της νομαρχίας σε κάθε σελίδα των εγγράφων γιατί σε εμένα την είχε βάλει μόνο στην τελευταία σελίδα και δημιουργήθηκε πρόβλημα δεν την δεχόντουσαν εδώ.

                          Τα αναλυτικά βήματα που απαιτούνται για την εισαγωγή σκύλου απο την Ελλάδα στην Αυστραλία θα τα βρεις εδώ: Category 3: step by step guide for dogs

                          Ακόμη πιο εύκολα μπορείς να βρεις εδώ το calculator που θα σου δώσει τις ημερομηνίες και τα βήματα για την εξαγωγή.
                          Επέλεξε, Dog, Greece, και την ημερομηνία που θέλετε να φύγει ο σκύλος απο την Ελλάδα.
                          Cats and Dogs

                          Η άδεια εισόδου, Import Permit θα την βρεις εδώ :


                          Πληροφορίες για την άδεια εισόδου:
                          Home Biosecurity Import Conditions System (BICON)

                          Τις εξετάσεις αίματος τις στείλαμε στα εργαστήρια της Αγγλίας με Courier DHL και έστειλαν με email τα αποτελέσματα στην κτηνιατρο.
                          We work to safeguard animal and plant health for the benefit of people, the environment and the economy. APHA is an executive agency, sponsored by the Department for Environment, Food & Rural Affairs , the Welsh Government , and The Scottish Government .


                          Το σκυλάκι στο τέλος για να ταξιδέψει και να εκδοθεί το αεροπορικό εισητήριο πρέπει να μεσολαβήσει πράκτορας που τα γραφεία τους συνήθως βρίσκονται στο αεροδρόμιο Ελευθεριος Βενιζέλος. Εγώ χρησιμοποίησα την SKYWAY AIR GARGO LTD και μιλούσα με την κα Παπαδοπούλου στο 210 - 3542207 / 206

                          Εδώ είναι και μια μικρή λίστα με τα έξοδα της συνολικής διαδικασίας:

                          ΟΙ τιμές αναφέρονται στον μήνα Νοέμβριο 2014.

                          QUARANTINE 10 ΗΜΕΡΕΣ €1,140
                          ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ Emirates SkyCargo €780
                          ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ €140
                          ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ €600
                          ΑΔΕΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ €200
                          ΣΥΝΟΛΟ €2860

                          Comment


                            Καληπσερα σε ολους

                            Βρισκομαι και εγω στη διαδικασια της προετοιμασίας.

                            Αυτη τη στιγμή ειμαι σε επαφή με το εργαστήριο της Αγγλιας για τις εξετάσεις. Μια ερωτηση που θα ηθελα να σας κανω ειναι για την εξεταση της Brucella, η αυστραλία ζηταει αυτο -Brucella canis using a rapid slide agglutination test (RSAT), a tube agglutination test (TAT) or an indirect fluorescent antibody test (IFAT)

                            Οταν το εστειλα στο εργαστηριο στην Αγγλια μου απαντησαν το εξης

                            "We run a Brucella Canis Rapid slide or a Brucella Canis Seum agglutinin test so you have to decide on which on you require"
                            -Brucella Canis RSA 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £9.00
                            -Brucella Canis SAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £13.00

                            Απο αυτα τα 2 μας καλύπτει το πρώτο ή πρεπει να κανουμε και τις 2 εξετασεις, επισης μηπως εχει καποιος κρατημενη την αιτηση για τις εξετασεις που στειλατε στο εργαστηριο στην Αγγλια?.

                            Ευχαριστω

                            Comment


                              Γειά σου stathi! Και εμείς φτάνουμε σε αυτό το στάδιο.. Οι κωδικοί για τις εξετάσεις είναι οι εξής:Brucella SAT (TC1032)
                              Ehrlichia (TC1511)
                              Leishmania (TC0674)
                              Lepto Canicola (TC0452)
                              Αυτούς έχει γράψει κ ένα άλλο μέλος..

                              Comment


                                Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου το ειχα ενα αγχος. Επισης με ποια κουριερ θα το στειλεις το δειγμα DHL?

                                Το χαρτι που ζηταει το εργαστηριο στην αγγλια αφησες και το συμπληρωσε ο κτηνιατρος μονος του ?

                                Comment

                                Working...
                                X