Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Sandra View Post
    nai ontws apla einai deuskolo gia mena na parw thn apofash k 8elw na paw k 8elw na meinw edw
    Mάλλον σου αρέσει η ΚΟΛΑΣΗ!!!!
    Ή δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα.
    Good luck!!!!

    Comment


      γεια σας!

      γεια σας! πρωτη φορα στελνω αλλα παρακολουθω καιρο τα θεματα περι μεταναστευσεις. θελω κι εγω να ρωτησω δυο πραγματακια. με τον αρραβωνιαστικο μου κοιταμε να φυγουμε για αυστραλια. εχουμε συγγενεις πρωτου βαθμου εκει. εγω εχω σπουδασει νοσηλευτικη 2ετους κι ο αρραβωνιαστικος μου τεχνικο λυκειο, τεχνικος τηλεπικοινωνιων με 4ετη προυπηρεσια στο αντικειμενο. θελω να ρωτησω: αν παμε με τουριστικη βιζα, ποιες επιπτωσεις μπορει να εχουμε εκει? με τι βιζα προτεινετε να παμε? εχω κοιταξει ολα τα σαιτ αλλα δεν βοηθιεμαι, γι'αυτο ζητω καποιος να μου πει με απλα λογια. με δυο λογια ποιες πρεπει να ειναι οι πρωτες μας ουσιαστικες κινησεις?

      Comment


        australian oxi den mou aresei h kolash kserw ti epikratei edw k pws 8a einai se liga xronia mhnes mallon auto fainetai......alla an deis thn apanthsh tou vpappas 8a katalaveis giati mou einai duskolo na fugw....den lew oti 8elw na fugw apla mou einai duskolo na xwristw me tous dikous mou an8rwpous

        Comment


          Sandra, άστα αυτά! Είσαι με το ένα πόδι στην Αυστραλία. Φαίνεται άλλωστε από τα Greeklish σου! Ήδη σκέφτεσαι και γράφεις στα αγγλικά! Μόνο που για λόγους κανόνων του forum θα μπορούσες να γράφεις σε παρακαλώ με Greek fonts? Ευχαριστώ!

          Υ.Γ. Sorry αν με κάποια προηγούμενη απάντηση σε έφερα σε δύσκολη θέση. Φαντάζομαι ότι αντιλήφθηκες την διάθεσή μου να αστειευτώ, όπως όλα τα μέλη του forum που συνέχισαν στο αστείο. Η αλήθεια είναι ότι posts που ακολούθησαν ήταν από τις πιο κεφάτες συνομιλίες του forum.

          Comment


            Originally posted by christine View Post
            Γεια σου konstantinos1! Ευχαριστώ για 2η φορά..Αν είχα και πιο ξεκάθαρο μυαλό(με όλα αυτά που γίνονται εδώ)δεν θα ρωτούσα το αυτονόητο!! Για το σκυλί δεν ρώτησα ακόμη...θα το κάνω μόλις μαζέψω μερικές πληροφορίες για να τις βρουν και άλλοι, αν και μάλλον θα με πάρουν με τις πέτρες χαχα γιατί εδώ καράβια χάνονται..βαρκούλες αρμενίζουν! Είπαμε...κολυμπώντας χαχα Ολα καλά εκεί? Ελπίζω να περνάς και να είσαι καλά!
            γεια σου christine!
            καλα ειμαι, μια χαρα!
            τελικα απο οτ ειδα κατι βρηκες και απο πληροφοριες για το κατοικιδιο! ειναι τοσοι εδω μεσα που κάποιος απο ολους θα εχει ασχοληθει ακομα και με το πιο εξειδικευμενο θεμα! ειμαστε ολοι πολυ τυχεροι που υπαρχει το πατριωτακι!
            ειδες τις απαντησεις στη sandra? οπως σου ειπα, και κολυμπώντας θα πηγαιναν μερικοι...χαχαχα
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              Nikos Mech Eng ναι το καταλαβα δεν με εφερες σε δυσκολη θεση μην ανησυχεις ..... ναι οντως ειμαι με το ενα ποδι στην αυστραλια τα διαβατηρια ετοιμαζονται απλα μενει να το αποφασισω εγω.....εκει εχω κολλησει

              Comment


                Καλησπέρα σε όλους! Γράφηκα κι εγώ στο σάιτ γιατί έχω πάρει απόφαση να προσπαθήσω να φύγω του χρόνου. Ήθελα όμως να κάνω μία ερώτηση σχετική με τη λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάνε. Ζητώ συγγνώμη εάν έχει απαντηθεί ήδη, έχω διαβάσει μεγάλο μέρος των συζητήσεων, αλλά όχι όλες! Θα φύγω μαζί με τον φίλο μου που είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός του Πολυτεχνείου, και φαντάζομαι ότι δεν θα δυσκολευτεί τόσο. Ο προβληματισμός μου είναι ότι εγώ έχω τελειώσει Νομική και έχω ένα μεταπτυχιακό στο περιβαλλοντικό δίκαιο. Υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά εκεί ή οι δικηγόροι δεν έχουμε καμία ελπίδα..; Μήπως έχετε ιδέα πού μπορώ να μάθω περισσότερα, εάν υπάρχει και κάποιος άλλος δικηγόρος στο φόρουμ θα το εκτιμούσα να με ενημερώσει... Αυτά για αρχή, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                Comment


                  Μετανάστευση στην Αυστραλία

                  Originally posted by konstantinos1 View Post
                  γεια σου christine!
                  καλα ειμαι, μια χαρα!
                  τελικα απο οτ ειδα κατι βρηκες και απο πληροφοριες για το κατοικιδιο! ειναι τοσοι εδω μεσα που κάποιος απο ολους θα εχει ασχοληθει ακομα και με το πιο εξειδικευμενο θεμα! ειμαστε ολοι πολυ τυχεροι που υπαρχει το πατριωτακι!
                  ειδες τις απαντησεις στη sandra? οπως σου ειπα, και κολυμπώντας θα πηγαιναν μερικοι...χαχαχα
                  Γειά σου konstantinos1! Ναι ευτυχώς βρήκα ένα μπούσουλα, αν και είναι κλειδωμένο( δεν καταλαβαίνω γιατί) και έτσι εδώ το άν δεν ήξερες..δεν ρώταγες?...δε παίζει! Εσύ έχεις τακτοποιηθεί? όλα under control? Μαθαίνετε τα νέα από εδώ? Eγώ ακόμα στην διαδικασία...Ξέρεις ΑΝ καταφέρω να βγώ από το σπίτι μου λόγω σκουπιδιών(βλέπεις η απεργία απεργία και μεις που αγαπάμε την γειτονιά μας κατεβάζουμε...τόνους!) λες και όποιος κατεβάσει τα πιο πολλά θα κερδίσει...Άσε που ότι άχρηστο, χρόνων έχουμε ε! όταν έχει απεργία το κατεβάζουμεχαχαχ Αν λοιπόν βγω από το σπίτι,ΑΝ μπορέσω να πάω με το αυτοκίνητο μέσα στο κυκλοφοριακό χάος (λόγω.. απεργιώνχα) στις διάφορες υπηρεσίες οι οποίες τι κάνουν? ΑΠΕΡΓΟΥΝ τι άλλο? Ε τότε ίσως μπορέσω να συνεχίσω τη διαδικασία,, αν δε γίνει κανένα μεγάλο μπαμ στο μεταξύ...Για αστείο το είπαμε και γελάγαμε...αλλά μας βλέπω όντως να φεύγουμε....κολυμπώντας τελικά χαχαχ όχι τίποτα άλλο θα είναι και βαρύς χειμώνας είπανε...Να είσαι καλά!!

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    Ακόμα το σκέφτεσαι? Ξέρεις πόσοι θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου,να είναι υπήκοοι?
                    Είναι σα να βρήκες πισίνα στην έρημο....
                    Australian και εσύ εδώ έχεις κολήσει? Ψυχραιμία! Ετσι όπως είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή να έχουν παραλύσει τα πάντα λίγη σημασία έχει αν έχεις υπηκοότητα ή περιμένεις βίζα...Δυστυχώς άργησα!

                    Comment


                      Originally posted by christine View Post
                      Australian και εσύ εδώ έχεις κολήσει? Ψυχραιμία! Ετσι όπως είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή να έχουν παραλύσει τα πάντα λίγη σημασία έχει αν έχεις υπηκοότητα ή περιμένεις βίζα...Δυστυχώς άργησα!
                      Λάθος κάνεις.Εγώ είμαι έτοιμος.Και δεν είναι ίδιο να έχεις υπηκοότητα με το να περιμένεις visa.
                      Τη visa μπορεί να την περιμένεις και να μην έρθει.
                      Εγω αν θέλω φεύγω κι αύριο...
                      Απλά περιμένω να δω την κατεδάφιση και μετά θα αποχωρήσω.....:D

                      ps:ψιλομακάβριο,αλλά πλήρωσα και θα το δώ το έργο!

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        Λάθος κάνεις.Εγώ είμαι έτοιμος........Απλά περιμένω να δω την κατεδάφιση και μετά θα αποχωρήσω.....:D ps:ψιλομακάβριο,αλλά πλήρωσα και θα το δώ το έργο!
                        Australian, έγραψες πάλι!!! Έχεις πολύ μίσος και πίκρα μέσα σου!.... Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι ίσως δεν έχεις άδικο! Θα ήταν βολικότερο για όλους να λένε "Ο Australian είναι γραφικός", το θέμα είναι ότι καθημερινά επιβεβαιώνεται ότι όλοι θα θέλαμε να είμαστε θεατές της απόλυτης κατάρευσης!!! Και ξέρεις κάτι? Δεν με ξενίζει καθόλου ο κυνισμός σου!

                        Comment


                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Australian, έγραψες πάλι!!! Έχεις πολύ μίσος και πίκρα μέσα σου!.... Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι ίσως δεν έχεις άδικο! Θα ήταν βολικότερο για όλους να λένε "Ο Australian είναι γραφικός", το θέμα είναι ότι καθημερινά επιβεβαιώνεται ότι όλοι θα θέλαμε να είμαστε θεατές της απόλυτης κατάρευσης!!! Και ξέρεις κάτι? Δεν με ξενίζει καθόλου ο κυνισμός σου!
                          Φίλε Νίκο τα είπες ΟΛΑ σε 2 γραμμές!!Thanks

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            Λάθος κάνεις.Εγώ είμαι έτοιμος.Και δεν είναι ίδιο να έχεις υπηκοότητα με το να περιμένεις visa.
                            Τη visa μπορεί να την περιμένεις και να μην έρθει.
                            Εγω αν θέλω φεύγω κι αύριο...
                            Απλά περιμένω να δω την κατεδάφιση και μετά θα αποχωρήσω.....:D

                            ps:ψιλομακάβριο,αλλά πλήρωσα και θα το δώ το έργο!
                            Πολύ σωστός Australian!!! Πάρα πολύ σωστός! Θα συμφωνήσω και με τον Νίκο, καθώς θεωρώ ότι ο κυνισμός είναι το τελευταίο μας αποκούμπι για να μην σαλτάρουμε τελείως... (παντρεμένος;; είμαι πολύ οικονομική!!!)

                            Comment


                              xatzi8

                              παιδια καλημερα.αν γνωριζει καποιος τι κινητα λειτουργουν στην αυστραλια?αν ξερει καποιος.παιζει ρολο το gsm?

                              Comment


                                Originally posted by australian View Post
                                Εγω αν θέλω φεύγω κι αύριο...
                                Απλά περιμένω να δω την κατεδάφιση και μετά θα αποχωρήσω.....:D

                                ps:ψιλομακάβριο,αλλά πλήρωσα και θα το δώ το έργο!
                                Έχε το νου σου μόνο μην κλείσουν και τα αεροδρόμια με τις απεργίες και ξεμείνεις...

                                Comment

                                Working...
                                X