Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by John-Chania View Post
    Ειναι να απορείς με την κατάσταση. Απο ότι κατάλαβα τα ελληνικά σχολεία θεωρούνται ιδιωτικά? και ζητάνε απο τους νεο-μετανάστες να πληρώνουν δίδακτρα 5-6000 δολλάρια τον χρόνο ??? Εμ πώς να πάει μπροστά ή χώρα μας όταν Ελληνες εκμεταλέυονται Ελληνες πάνω στην ανάγκη. Λιγο έλεος βρε παιδιά. Εδω βλέπω ένα φόρουμ που έχουν στήσει εθελοντές και προσπαθούν να βοηθήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο και εκεί η Εκκλησία ζητάει δίδακτρα απο μετανάστες ? Οχι απο πολίτες που είναι τακτοποιημένοι οικονομικά αλλά απο όλους εμάς που αφού μας έστηψε η χώρα μας και μας ώθησε να γίνουμε μετανάστες έρχεται η αγαπητή μας εκκλησία και ζητάει και αυτή να φάει .....

    Συγνώμη που βάζω και τον εαυτό μου μέσα που ακόμα δεν έχω μεταναστέυσει αλλά ναι με καίει ή κατάσταση με τρία παιδιά και δεν μου φτάνει ο γολγοθάς της μετανάστευσης θα έχω και τους παπάδες να λένε οτι βοήθησαν ΧΑΧΑ
    John καλησπέρα, χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν, θα ήθελα να σου εξηγήσω πως λειτουργεί στην Αυστραλία το σύστημα με τα Ελληνικά σχολεία, τις εκκλησίες, τους παπάδες κλπ. Πρώτ'απ'όλα οι εκκλησίες εδώ δεν είναι εκκλησίες με την έννοια που τις ξέρουμε στην Ελλάδα..... είναι εταιρίες με board of directors και ανάλογα με το πόσα παρακλάδια έχουν αυτές οι εταιρίες έχουν και τις ανάλογες πενταμελής επιτροπές (committes) οι οποίες έχουν πρόεδρο, γραμματέα, ταμεία και μέλη. Από κάθε επιτροπή κάποια μέλη πρέπει να είναι και μέλη στο board of directors στο οποίο λογοδοτούν. Τα ιδιωτικά λοιπόν σχολεία είναι κομμάτια της γενικότερης επιχείρησης που φέρει το όνομα....πχ. Άγιος Χαράλαμπος. Οι δε παπάδες είναι απλοί υπάλληλοι της επιχείρησης οι οποίοι ίσως είναι επικεφαλής της επιτροπής της εκκλησίας η οποία επιτροπή έχει γραμματέα, ταμεία και μέλη. Όσο για την Αρχιεπισκοπή, το συμπέρασμα που μέχρι τώρα έχω βγάλει είναι ότι, παίζει το ρόλο του αφεντικού στους παπάδες, καθώς εκείνη αποφασίζει για το πού θα τοποθετηθούν, αλλά ουσιαστικά δεν μπορεί να κάνει κουμάντο στα board of directors. Πώς κατάφερα και τα γνωρίζω όλα αυτά; Πριν λίγους μήνες έπιασα δουλειά σε ένα απογευματινό σχολείο εκκλησίας και όταν ρώτησα τον παπά αυτής της ενορίας αν είναι η Αρχιεπισκοπή το.... αφεντικό μου, μου είπε όλα τα παραπάνω τα οποία με άφησαν άφωνη. Εκείνη την ημέρα έμαθα ότι ως δασκάλα είμαι και μέλος της επιτροπής του σχολείου και λογοδοτώ όπως και ο ίδιος στο board of directors το οποίο αποτελείται από 15 φραγκάτους και καβουροφονιάδες Έλληνες παλαιάς κοπής που το μόνο που έχουν στο μυαλό τους είναι η επέκταση της επιχείρησης. Πίσω λοιπόν από κάθε Ελληνική εκκλησία εδώ στο down under υπάρχει ένα ωραιότατο Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου με μετόχους, διότι αλλιώς, σύμφωνα με τους νόμους της Αυστραλίας, δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν εκκλησίες. Αυτό βέβαια ισχύει για όλες τις Θρησκείες που θέλουν να έχουν εκκλησίες σε αυτή τη χώρα, εκτός από την θρησκεία που είναι η επίσημη του κράτους. ΑΥΤΑ..... ελπίζω να μην έπαθες σοκ και εάν το έπαθες φαντάσου το δικό μου....... Ξαναλέω πως δεν υπερασπίζομαι κανέναν. Σαν σύστημα με απωθεί τελείως και όσο περνάει ο καιρός και τους συναναστρέφομαι καταλαβαίνω πόσο παραδόπιστοι είναι και πόσο κακό κάνουν. Τα παιδιά μου τα έχω σε ιδιωτικό Ελληνικό σχολείο εκκλησίας, και πληρώνω τα χρήματα που αναφέρεις αλλά πίστεψέ με τώρα που ξέρω τι γίνεται είμαι μια πολύ απαιτητική πελάτισσα και για το κάθε δολάριο που παίρνουν από μένα φτύνουν αίμα ακριβώς γιατί δεν είμαι οικονομικά τακτοποιημένη και επειδή είμαι από αυτούς τους μετανάστες που έστυψε η χώρα μας. Θα μου πεις γιατί δεν τα πάω σε δημόσιο.....αυτή είναι μια μεγάλη συζήτηση. Απλά θα σου πω πως έχω καταλήξει στην ιδιωτική εκπαίδευση, όχι απαραίτητα Ελληνική, μετά από πολύ κουβέντα με το επικεφαλή τμήματος Ελληνικών σπουδών, πανεπιστημίου στο Sydney. Εξάλλου ο λόγος που έφυγα από την Ελλάδα είναι για να προσφέρω σε αυτά τα παιδιά ένα καλύτερο εκπαιδευτικό, και όχι μόνο, μέλλον με όποιο κόστος. Και επειδή σε αυτή τη χώρα τα πάντα πληρώνονται, και καλά κάνουν γιατί έτσι υπάρχει και σεβασμός για αυτό που σου προσφέρεται, μια καλύτερη εκπαίδευση από τη δημόσια είναι η ιδιωτική (αυτό εξάλλου ισχύει παντού). Αυτά..... Sorry για το σεντόνι δεν το συνηθίζω.....
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    Comment


      μια ερωτησουλα ι εγω ρε παιδια,ποτε αρχιζει η σχολικη χρονια?κοιταξα να βρω κατι αλλα δεν τα καταφερα.αν καποιος μπορει ας μου πει σας παρακαλω

      Comment


        Originally posted by gaziotis View Post
        μια ερωτησουλα ι εγω ρε παιδια,ποτε αρχιζει η σχολικη χρονια?κοιταξα να βρω κατι αλλα δεν τα καταφερα.αν καποιος μπορει ας μου πει σας παρακαλω
        School term dates - australia.gov.au

        Comment


          Originally posted by MAKRIDIS View Post
          Καλησπέρα σε όλους!
          Στις 14 Σεπτεμβρίου Θεού θέλοντος φτάνω Μελβούρνη. Τα πιό πιθανα μέρη που θα μείνω είναι Brunswick or Pascoe Vale.
          Τα κορίτσια μου είναι 12 ετών δίδυμες με τα εδώ δεδομένα θα πάνε 1 Γυμνασίου. Γνωρίζω ότι με το που φτάνουμε έχουν διακοπές για 2 εβδομάδες νομίζω.
          Θέλω , εάν υπάρχει κάποιος που μένει Μελβούρνη και εάν έχει και την καλη διάθεση αφού γνωρίζει βέβαια,να μου πεί τι ακριβώς να κάνω μόλις φτάσω.
          Υπάρχει η δυνατότητα να πάνε πάλι στην έκτη δημοτικού εκεί και ταυτόχρονα να ενταχθούν στο new arrivals program η να πάνε σε κάποιο άλλο πρόγραμμα και μετά στο secondary school?
          ¨Εχω διαβάσει όλα τα παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη.
          Δεν θέλω μασημένη τροφή προς Θεού. Μία απλή ενημέρωση από κάποιον που έκανε κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ για τον Χρόνο σας ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ.!

          Centre

          Comment


            Australian Thanks a lot!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

            Comment


              Originally posted by John-Chania View Post
              Ειναι να απορείς με την κατάσταση. Απο ότι κατάλαβα τα ελληνικά σχολεία θεωρούνται ιδιωτικά? και ζητάνε απο τους νεο-μετανάστες να πληρώνουν δίδακτρα 5-6000 δολλάρια τον χρόνο ??? Εμ πώς να πάει μπροστά ή χώρα μας όταν Ελληνες εκμεταλέυονται Ελληνες πάνω στην ανάγκη. Λιγο έλεος βρε παιδιά. Εδω βλέπω ένα φόρουμ που έχουν στήσει εθελοντές και προσπαθούν να βοηθήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο και εκεί η Εκκλησία ζητάει δίδακτρα απο μετανάστες ? Οχι απο πολίτες που είναι τακτοποιημένοι οικονομικά αλλά απο όλους εμάς που αφού μας έστηψε η χώρα μας και μας ώθησε να γίνουμε μετανάστες έρχεται η αγαπητή μας εκκλησία και ζητάει και αυτή να φάει .....

              Συγνώμη που βάζω και τον εαυτό μου μέσα που ακόμα δεν έχω μεταναστέυσει αλλά ναι με καίει ή κατάσταση με τρία παιδιά και δεν μου φτάνει ο γολγοθάς της μετανάστευσης θα έχω και τους παπάδες να λένε οτι βοήθησαν ΧΑΧΑ
              παιδια τον πρωτο χρονο μας ειπαν δωρεαν και ετσι εγινε,τωρα για το νεο σχολικο χρονο που θα ερθει μας καλεσαν και μας ειπαν καποια πραγματα οτι εχουν εξοδα οτι λογοδοτουν σε καποιο διοικ. συμβουλειο και οτι εχουν ερθει πολλα παιδια απο ελλαδα και πρεπει να τα δεχτουν και αυτα και καταληξαμε και παλι σε μια καλη τιμη!!!μετα απο το σχετικο παζαρι!!!!ναι καλα διαβασατε!! και με ευκολιες πληρωμης!!!ουτε ο κοτσοβολος να ηταν
              απο την αλλη πονταρουν στο γεγονος οτι δεν θα τα παρουμε τα παιδια γιατι θα εχουν και αυτα προβλημα μεσα σε δυο χρονια να αλαξουν δυο σχολεια!! γιατι κακα τα ψεματα για τα παιδια μας ηρθαμε ολοι μας εδω πιστευω,και αν εχεις και την δουλειτσα σου σιγα σιγα ολα ρολαρουν κανονικα!και πανω απο ολα ΥΓΕΙΑ ολα θα γινουν με την σειρα τους μην γρινιαζουμε για ολα γιατι εδω που τα λεμε στην ελλαδα ολο διναμε διναμε και οταν μειναμε ανεργοι ........
              και ηρθαμε εδω ως ΝΟΜΙΜΟΙ μεταναστες και απο την δευτερη μερα μας πληρωναν χωρις να εχουμε δωσει ποτε εδω τιποτε
              τωρα καναμε και φορολ. δηλωση και μπηκαμε στο λουκι!

              Comment


                Κώστα..

                Comment


                  Eγώ για να καταλάβω 5000-6000 ΑUD είναι για να πηγαίνει ένα παιδί το Σάββατο στο Ελληνικό σχολείο για τη γλώσσα ή είναι για να πηγαίνει Δευτέρα - Παρασκευή με την ύλη των υπολοίπων σχολείων σύν τα Ελληνικά?
                  Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                  Comment


                    Originally posted by efrosini View Post
                    Eγώ για να καταλάβω 5000-6000 ΑUD είναι για να πηγαίνει ένα παιδί το Σάββατο στο Ελληνικό σχολείο για τη γλώσσα ή είναι για να πηγαίνει Δευτέρα - Παρασκευή με την ύλη των υπολοίπων σχολείων σύν τα Ελληνικά?
                    ειπαμε ρε φιλε αλλα οχι και ετσι για το κανονικο σχολειο λεμε με ολη την υλη αγγλικα πρωτα και μετα ελληνικα

                    Comment


                      α, είπα κι εγώ! Ξέρεις πόσο είναι για τα Σάββατα μόνο?
                      Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                      Comment


                        Originally posted by efrosini View Post
                        α, είπα κι εγώ! Ξέρεις πόσο είναι για τα Σάββατα μόνο?
                        Στο σχολείο που δουλεύω εγώ πληρώνουν 160$ το τρίμηνο, για 2ωρο την εβδομάδα. Το κάθε τρίμηνο διαρκεί 10 εβδομάδες και η χρονιά έχει 4 τρίμηνα δηλαδή σύνολο 80 ώρεσ μάθημα. Βέβαια το επίπεδο των μαθητών δεν είναι κάτι το φοβερό φαντάσου Τρίτη και τέταρτη γενιά να μαθαίνει Ελληνικά σαν δεύτερη γλώσσα. Όπως τα παιδιά μας στην Ελλάδα μαθαίνουν Αγγλικά. Δεν νομίζω ότι τα παιδιά μας που έχουν πάει σχολείο στην Ελλάδα θα μάθουν κάτι σε ένα τέτοιο σχολείο.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          Marie επειδη παω τα παιδια μου σε σχολειο που ειναι 2 ωρες την εβδομαδα,αλλα δεν εχω καταλαβει , παιρνουν καποιο χαρτι στο τελος ή ετσι απλως για να λενε οτι ξερουν ελληνικα?

                          Comment


                            Originally posted by MARINAM View Post
                            Marie επειδη παω τα παιδια μου σε σχολειο που ειναι 2 ωρες την εβδομαδα,αλλα δεν εχω καταλαβει , παιρνουν καποιο χαρτι στο τελος ή ετσι απλως για να λενε οτι ξερουν ελληνικα?
                            Καλησπέρα MARINAM εξαρτάται από το τί θέλει ο δάσκαλος και αν το σχολείο τον στηρίζει σε αυτό. Υπάρχει το certificate of attainment in Greek που προσφέρεται από το γραφείο εκπαίδευσης. Είναι το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που προσφέρεται στην Ελλάδα Από το ΥΠΕΠΘ για τις ξένες γλώσσες εκεί. Αυτό το δίνουν μία φορά το χρόνο και σίγουρα τα ιδιωτικά σχολεία προετοιμάζουν τα παιδιά από year 4 και πάνω για το επίπεδο Α2. Προσωπικά φιλοδοξώ ως δασκάλα ότι, αν όχι του χρόνου, τον επόμενο θα στείλω μαθητές μου για την εξέταση. Πρέπει να ρωτήσεις τη/το δασκάλα/ο αν το γνωρίζει και αν όχι τότε να του πεις να κάνει google και θα βρει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται.
                            Heal the past. Live the present. Dream the future.

                            Comment


                              Ευχαριστώ πολύ Μarie! Eμένα τα παιδιά μου δεν έχουν μάθει κάτι από Ελλάδα γιατί Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουν την Α' Δημοτικού στην Ελλάδα και πριν τα Χριστούγεννα θα έρθουν Αυστραλία. Οπότε στην ουσία αυτό που θέλω είναι να μάθουν καλά τα Ελληνικά ως γλώσσα. Φυσικά δεν με ανησυχεί ο προφορικός λόγος, αφού στο σπίτι θα μιλάμε Ελληνικά, αλλά ο γραπτός.
                              Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                              Comment


                                Greek Orthodox schools in NSW face cuts | Neos Kosmos

                                Comment

                                Working...
                                X