Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    NickosK δεν με μπερδεύεις καθόλου. ίσα - ίσα καλό είναι να το λέμε αν μας ''έρχεται'' κάτι γιατί μπορεί να βοηθάμε τον άλλον σε κάτι που ίσως δεν έχει σκεφτεί. το έχουμε στο πρόγραμμα να το ψάξουμε και αυτό, έχει πέσει πολύ τρέξιμο γενικά.....

    Comment


      Originally posted by NickosK View Post
      Did666 πήρες μεγάλο ρίσκο σε αυτό που έκανες και το αποτέλεσμα το είδες. Σε κατηγόρισαν και για μίζα.....Όμως πραγματικά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτό το θέμα. Εσύ τώρα μετά απο αυτό σίγουρα θα είσαι πιο κλειστός ( έχεις και ένα δίκιο και δύο..), αλλά την πληρώνουν και κάποιοι που πραγματικά να άξιζαν αυτή την ευκαιρία.
      Και μυαλο δεν εβαλα. Λιγες μερες προχθες ειπα να κανω ενα καλο κι εφερα σε επαφη ενα μελος με εναν πολυ καλο μου φιλο για δουλεια. Επειδη μου ελεγε πως δεν γνωριζει τη γλωσσα στη χωρα που θελει να παει, ειπα να το δει μηπως και θελει να μεινει Ελλαδα. Ο φιλος μου ακομα τον περιμενει, ουτε ενα τηλεφωνο δεν πηρε να του πει πως αλλαξε γνωμη ή δεν ενδιαφερεται. Το περιμενα να ειμαι ειλικρινης, αλλα δε θελω να χασω την πιστη μου ατους ανθρωπους τελειως.

      Comment


        Υπάρχει σε μερικούς/ες πραγματική ανάγκη για δουλειά και το πιο σημαντικό υπάρχει και όρεξη. ΑΛΛΑ υπάρχει και η άλλη περίπτωση, η Ελληνική : Ωχ ρε αδερφέ που να τρέχω τώρα, παίρνω το επίδομα ανεργίας , έχω να λαμβάνω και ένα και δύο και τρία ενοίκια.... είναι και η σύνταξη της μαμάς ή και του μπαμπά από το δημόσιο, άστο καλά είμαι. Αν είχε όρεξη για δουλειά θα είχε κάνει έστω ένα τηλέφωνο !!
        Μερικές φορές, διαβάζοντας κάποια που γράφονται εδώ μέσα, μου περνάει από το μυαλό η σκέψη. Θέλουν να γίνουν μετανάστες από ανάγκη για κάτι καλύτερο ή το κάνουν για αλλαγή ( λίγο αλατοπίπερο στην ανιαρή ζωή μου... ) Μήπως τελικά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση όσο αφορά την βοήθεια των παλαιών μεταναστών... Μήπως και αυτοί έγιναν έτσι γιατί και εμείς οι νέο μετανάστες βάλαμε το χεράκι μας και το ποδαράκι μας με την συμπεριφορά μας και τις απαιτήσεις μας...


        Originally posted by DiD666 View Post
        Και μυαλο δεν εβαλα. Λιγες μερες προχθες ειπα να κανω ενα καλο κι εφερα σε επαφη ενα μελος με εναν πολυ καλο μου φιλο για δουλεια. Επειδη μου ελεγε πως δεν γνωριζει τη γλωσσα στη χωρα που θελει να παει, ειπα να το δει μηπως και θελει να μεινει Ελλαδα. Ο φιλος μου ακομα τον περιμενει, ουτε ενα τηλεφωνο δεν πηρε να του πει πως αλλαξε γνωμη ή δεν ενδιαφερεται. Το περιμενα να ειμαι ειλικρινης, αλλα δε θελω να χασω την πιστη μου ατους ανθρωπους τελειως.

        Comment


          Originally posted by DiD666 View Post
          Το περιμενα να ειμαι ειλικρινης, αλλα δε θελω να χασω την πιστη μου ατους ανθρωπους τελειως.


          DID, και πολύ καλά κάνεις!!
          Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

          Comment


            Originally posted by archer100 View Post
            Άμα σας πω τι έχω πάθει εγώ δε θα το πιστεύετε.
            Το 2008 είχα πάει Αμερική για δουλειές. Κάποια στιγμή βρέθηκα σ ένα εμπορικό κέντρο, και ψάχνοντας να φάω, είδα με χαρά ένα μαγαζί "Greek souvlaki" γαλανολεύκη διακόσμηση κλπ, και αποφάσισα να τιμήσω τα πάτρια προϊόντα.
            Πάω στο γκισέ, ζητάω ένα σάντουιτσ στα ξένα και αποφάσισα να μην της δείξω ότι είμαι Έλληνας και να πιάσω κουβέντα καθότι και χρόνο δεν είχα αλλά δεν ήθελα να απασχολήσω και την υπάλληλο.
            Μου λέει την τιμή 2.35 $ ή κάτι παρόμοιο. Καθότι ήμουν μόλις 2 μέρες στην Αμερική και δεν είχα μάθει τα νομίσματά τους, και βαριόμουν να κάθομαι να κοιτάω αξίες και να μετράω για να διαλέξω 2,35, της ανοίγω με αφέλεια και εμπιστοσύνη τη χούφτα μου που είχε μέσα πάνω από 5 $ συνολικά, και της λέω "how much;" ώστε να διαλέξει αυτή ως πιο έμπειρη.
            Ο τρόπος που κυριολεκτικά "σκούπισε" την παλάμη μου με τα δυό της χέρια παίρνοντας μέχρι και την τελευταία δεκάρα και λέγοντας μου ένα περίφημο "IT'S OKAY" θα μου μείνει για πάντα αξέχαστος.
            Απομακρύνθηκα χωρίς να το κάνω θέμα γεμάτος αηδία για το ίδιο μου το γένος αποφασισμένος να πλήρωσω με 3 δολλάρια το δικαίωμα να λέω στα εγγόνια μου ότι είχα το προνόμιο του να πάω στην Αμερική για να με κλέψει ο μοναδικός Έλληνας που συνάντησα...
            Αίσχος!!

            Εγώ θα την έκανα ρόμπα!

            Comment


              Originally posted by elenikaram View Post
              Αφού διάβασα όλο το τοπικ αμέσως ήρθε στο μυαλό μου και η δική μου περίπτωση από συγγενείς α΄ βαθμού παρακαλώ.......
              Πριν 25 χρόνια, ο θείος μου, (αδερφός του πατέρα μου) πήγε μόνιμα Γερμανία αφού πρώτα έφυγε η γυναίκα του με την οποία ήταν ήδη χωρισμένοι. Η γυναίκα του είχε βοήθεια εκεί, αφού ήδη έμεναν οι γονείς της και έτσι και ο θείος δεν πήγε στα τυφλά. Έζησαν εκεί και ακόμα και σήμερα μένουν εκεί. Τα δύο παιδιά τους έχουν πλέον παντρευτεί με Γερμανίδες και έχουν αποκτήσει τις δικές τους οικογένειες. Ο θείος μου από την αρχή που πήγε, έπιασε δουλειά σε εργοστάσιο ποδηλάτων και τώρα παίρνει σύνταξη.
              Τις περισσότερες φορές που ερχόντουσαν για διακοπές στην Ελλάδα, τους φιλοξενούσαμε εμείς στο σπίτι μας. Την θεία και την κόρη της. Ο θείος με τον γιο έμεναν σε τροχόσπιτο που είχαν εδώ. Έτρωγαν στο σπίτι μας, κοιμόντουσαν, έκαναν μπάνιο, τα πάντα όλα, κανονικά σαν να μένουν σε δικό τους σπίτι. Μέχρι και μπετόνια νερό από το σπίτι μας κουβαλούσε ο θείος για το τροχόσπιτο και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έφεραν ερχόμενοι από Γερμανία σαν επίσκεψη μία καραμέλα, ένα γλυφιτζούρι, μία σοκολάτα, κάτι τέλος πάντων για την αδερφή μου και εμένα που ήμασταν πιτσιρίκια.
              Πριν 2 χρόνια μου πρότεινε ο σύζυγος να φύγουμε για Γερμανία. Του είπα ότι θα τηλεφωνήσω στον θείο να τον ρωτήσω αν μπορεί να μας βοηθήσει με τα κατατόπια εκεί τώρα για αρχή. Όχι να με φιλοξενήσει -μιας και δεν αισθάνομαι εγώ καλά- αλλά ούτε και να μας δώσει δανικά. Απλά να μας συμβουλέψει, να μας πει που θα πάμε, τι θα κάνουμε, πως θα κινηθούμε και αν μπορούσε έστω και λίγες φορές να έρθει μαζί μου στο τρέξιμο, θα του ήμουν ευγνώμων! Ούτως η άλλως 25 χρόνια αυτός εκεί, τα ξέρει τα πράγματα απ έξω και ανακατωτά! με κλειστά τα μάτια μπορεί να βοηθήσει!
              Τον πήρα τηλ λοιπόν και η απάντηση του ήταν: ''Μην έρθεις, είναι χάλια τα πράγματα εδώ, δουλειές δεν υπάρχουν, δεν πρόκειται να βρείτε δούλειά, ούτε να το σκέφτεστε! Θα το μετανιώσετε!'' Τόσα χάλια είναι εκεί βρε θείε? τον ρώτησα... ''Ναι, ναι!'' μου απαντά...
              Μόλις έκλεισα το τηλ είπα στον άντρα μου ότι έτσι και έτσι τα νέα από τον θείο, αλλά όπως κατάλαβα εγώ, απλά δεν θέλει.
              Τώρα τελευταία πριν κανένα 2μηνο, η μητέρα μου βρήκε τον γιο του τυχαία στο fb και του έστειλα αίτημα φιλίας. Το επόμενο βράδυ το δέχτηκε και πιάσαμε συζήτηση μιας και είχαμε χρόνια να μιλήσουμε. Είπαμε τα κλασικά και μετά με ρώτησε αν δουλεύουμε ο σύζυγός μου και εγώ. του απάντησα πως ο σύζυγος είναι άνεργος και πως σε 1 μήνα θα είμαι άνεργη και εγώ μιας και ο οργανισμός που δουλεύω, αποκρατικοποιήθηκε και επίσης του είπα ότι σκεφτόμαστε να πάμε Γερμανία. Συζητήσαμε πολύ λίγο ακόμα και σταματήσαμε.
              Την επόμενη μέρα που μπήκα στο fb με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι ο ξάδερφος με είχε μπλοκάρει στο fb !!! Πραγματικά είναι για γέλια και για κλάματα! Τώρα με πιάνουν τα γέλια!
              Ένα είναι σίγουρο: Άμα δεν έχεις νύχια να ξυστείς, μη περιμένεις να σε ξύσουν!

              Δυστυχώς τους συγγενείς δεν τους διαλέγουμε..

              Και στην Ελλάδα να ήταν οι συγκεκριμένοι πάλι δε θα σε βοηθούσαν. Το έχω βιώσει κι εγώ. Στην αρχή παθαίνεις σοκ από τη συμπεριφορά τους (γιατί άλλο πρόσωπο σου έδειχναν τόσα χρόνια) αλλά μετά ευχαριστείς την τύχη σου που επιτέλους άνοιξες τα μάτια σου. Κάλιο αργά παρά ποτέ, που λένε.

              Comment


                Είναι απλά τα πράγματα, μεγάλωσαν με Γερμανική νοοτροπία και γι αυτό την μπλόκαραν, ο θεσμός της οικογένειας δεν υπάρχει στην Γερμανία, όλοι έχουν διαζύγια, 2 - 3 παιδιά από διαφορετικούς άντρες και εξώγαμα. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει η τάση οι Γερμανίδες να κάνουν εξώγαμα με μαύρους αφρικανούς ή να περνάνε καλά για κάποιο χρονικό διάστημα. Ο θείος είχε δίκιο πάντως δεν είναι και τόσο ευχάριστα τα πράγματα στην Γερμανία ιδίως όταν έχεις οικογένεια είναι πολύ άσχημα. Και πως να φέρει καραμέλες και γλυκά αφού στην Γερμανία όλος ο μισθός εξαντλείται, Γερμανία μένω και δεν μου αρέσει καθόλου, αυτοί που έχουν οικογένειες είναι ακόμη πιο τραγικά τα πράγματα, πέρα από το ότι δεν έχουν αρκετά χρήματα να συντηρηθούν και υποστηρίζονται από το Job Center μερικές φορές δεν έχουν και τα απαραίτητα. Εδώ αν τρέξεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις την υγεία σου, μόνο στην περίπτωση αν έχεις καλή πρόταση μπορείς να καταφέρεις κάτι και εφόσον μιλάς πολύ καλά την γλώσσα.

                Comment


                  Είναι στον χαρακτήρα, αν θες βοηθάς, αν δε θες όχι. Ο θείος μπορεί να είχε δίκιο αλλά και το ότι ο ξάδερφος μετά την έκανε μπλοκ στο facebook δείχνει πως πραγματικά σκέφτονται. Μια χαρά μιλούσανε, προφανώς μετά θα είπε στον μπαμπά του ότι μίλησε με την ξαδέρφη στην Ελλάδα και θα του είπε να μην έχει πολλά πολλά μαζί της. Αν νοιαζόταν πραγματικά ο "θείος" δε θα απαντούσε μονολεκτικά. Με επιχειρήματα θα παρουσίαζε την κατάσταση και θα της έλεγε "η απόφαση δικιά σου, εμείς θα είμαστε δίπλα σου."

                  Comment


                    Και εγώ έχω 2 θείους Γερμανία και πίστεψέ με δεν βοήθησαν καθόλου. Αλλά καλύτερα κιόλας να μην τους είμαι υποχρεωμένος, βοήθησαν άλλοι άγνωστοι άνθρωποι που δεν είχα καν συγγένεια μαζί τους. Μερικοί θέλουν την ησυχία τους, δεν θέλουν πολλά πολλά, χωρίς ραντεβού δεν μπαίνεις σε γερμανικό ή γερμανοποιημένο σπίτι.

                    Comment


                      Μα οι άγνωστοι που σε βοήθησαν και αυτοί Γερμανία έμεναν! Λογικά θα έχουν κι αυτοί γερμανική νοοτροπία. Άρα είναι σε τι άνθρωπο θα πέσεις!

                      Comment


                        Originally posted by Apisteftos View Post
                        Είναι απλά τα πράγματα, μεγάλωσαν με Γερμανική νοοτροπία και γι αυτό την μπλόκαραν
                        Σε αυτό κανεις λάθος , απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας τους είτε έμεναν Ιταλία είτε Καναδά είτε Αυστραλια το ίδιο θα συμπεριφερόντουσαν . Έχω δει εδώ Έλληνες στην Γερμανία που είναι εδώ δεκαετίες και την Ελληνική νοοτροπία (κουτσομπολιό , λαμόγια , παρτακιδες ) τα έχουν ακόμα , αυτά γιατί δεν τα μπλοκάρανε δηλαδή?

                        Comment


                          Originally posted by miss espresso View Post
                          Κάτι τέτοιες στιγμές αναρωτιέμαι αν τελικά είμαστε κωλοφάρα ή όχι. Δεν πιστεύω ότι είμαστε αλλά γιατί να είναι τόσοι πολλοί που μας αποθαρρύνουν; Δεν λέω ότι στα ξενόγλωσσα sites τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα, αλλά δεν σου σπάνε και το ηθικό ότι απαραίτητα θα αποτύχεις το τόλμημα. Σου παρουσιάζουν τα γεγονότα, σου λένε κι ένα "καλή τύχη". Στο κάτω-κάτω, για να σκεφτόμαστε να φύγουμε από την Ελλάδα αυτή τη στιγμή, σημαίνει ότι έχουμε προβλήματα εδώ, ή δεν βρίσκουμε δουλειά ή δεν έχουμε λεφτά.

                          Είναι κάτι που με εκνευρίζει αφόρητα. Κάποιες φορές λυγίζω και λέω ότι έχουν δίκιο. Μετά θυμάμαι ότι οι γονείς μου ήταν άνθρωποι του δημοτικού από χωριό κι όμως τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη. Αυτό το "γιατί" όμως μένει ρε γαμώτο. Κι όχι τίποτε άλλο αλλά εγώ είμαι πεισματάρα κι αντιδρώ αλλά δυστυχώ γνωρίζω ανθρώπους που απογοητεύονται πάρα πολύ και τους πιάνει κατάθλιψη.
                          Καταρχήν ΝΑΙ είμαστε κωλόφαρα. Η χειρότερη φάρα στην Ευρώπη τουλάχιστον και με διαφορά. Άρα μην απορείς. Φυσικά και το χειρότερο θα το δείς και θα το πάθεις από Έλληνα. Παντού. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πρέπει κάποιος να είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλος και φιλότιμος για να αποβάλλει την κακή νοοτροπία της κωλόφαρας και να σταθεί ως αξιοπρεπής πολίτης σε κοινωνίες που τα βασικά τα παρέχουν στους υπηκόους τους. Ο Έλληνας είναι ότι χειρότερο. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ την κατάσταση στην Ελλάδα. Τα ξέρετε όλοι. Το βασίλειο της παράνοιας, της λαμογιάς, της μαύρης οικονομίας, του ωχαδερφισμού και της ωθωμανικής σουλτανικής κουλτούρας με τους κοτσαμπάσηδες, τους κλέφτες και τους αρματωλούς να παριστάνουν ότι φορώντας Αρμάνι έγιναν..κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι....

                          Την εποχή που οι γονείς σου έφυγαν για το εξωτερικό οι Έλληνες ήταν διαφορετικοί τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Καταρχήν στην Ελλάδα υπήρχε αληθινή φτώχεια και πείνα. Κατά δεύτερον οι περισσότεροι μετανάστες έφυγαν από Βόρεια Ελλάδα από χωριά με τελείως άλλη νοοτροπία που ακόμα και σήμερα διασώζουν όσοι παρέμειναν Γερμανία για παράδειγμα. Κατά τρίτον υπήρχαν δουλειές για χαμηλά μεροκάματα και ανειδίκευτους σε όλα τα εργοστάσια της Δυτικής Ευρώπης. Τότε δεν είχαν φτηνούς εργάτες από Αφρική και Ασία σε τέτοιο βαθμό. Οι φτηνοί εργάτες ήταν από Νότια Ευρώπη. Ιταλοί, Ισπανοί, Έλληνες κλπ. Οι συνθήκες ήταν τελείως διαφορετικές. Άλλος κόσμος. Στην Ελλάδα του 60 δεν υπήρχαν ούτε τα βασικά. Δεν θέλω να πολιτικολογήσω, αλλά όταν οι Άγγλοι έφτιαχναν μετρό το 1860τόσο (κι εγώ δεν ξέρω πότε άκριβως) εμείς ρίχναμε πέτρες στους στρατιώτες του Όθωνα έξω από τα ανάκτορα (τη σημερινή Βουλή) γιατί ήταν....Γερμανοί και άρα εισβολείς/παρείσακτοι/μνημονιακοί και μερκελιστές και όλο το σενάριο που μέχρι και σήμερα αναπαράγεται.

                          Επί της ουσίας όμως. Γιατί να υπάρχει αποθάρρυνση. Θα σου απαντήσω, είναι δύο η λογοι.

                          Ο πρώτος και πιο φανερός η ζήλεια και ο φθόνος. Γιατί να έρθει ο πατριώτης από την Ελλάδα να επιτύχει, όπως πέτυχα εγώ? Γιατί να μάθουν και άλλοι Έλληνες το "μυστικό" και να κονομήσουν και να γίνουν "Ευρωπαίοι"...ή αλλιώς "δεν είναι αυτά για σένα καθυστερημένε Ελληνάρα"...και το λένε ποιοί? οι.....προοδεύμενοι βλαχοέλληνες που δεν ξέρουν να μιλήσουν Αγγλικά, απλά στάθηκαν τυχεροί και πιάστηκαν απο κάπου....Γιατί οι πραγματικά μορφωμένοι και ισορροπημένοι μετανάστες, θα κοιτάξουν όσο μπορούν να βοηθήσουν πρακτικά...

                          Ο δεύτερος λόγος είναι γιατί ξέρουν τις δυσκολίες και τα προβλήματα και με βάση τις εμπειρίες τους πιστεύουν ότι θα είναι λάθος και χάσιμο χρόνου να προσπαθήσεις να πετύχεις κάτι, βάση όσων η ίδια λες για τον εαυτό σου και τα προσόντα σου. Για να το πω διαφορετικά και πιο απλά, αν έχεις τα προσόντα, δηλαδή βιογραφικό, λέφτα, γνώση της γλώσσας και βασική κοινή προσαρμοστικότητα, θα τα καταφέρεις δίχως να μπαίνεις να ρωτάς και ψάχνεις σε φόρουμ. Τι να σου πουν στα φόρουμ? Πως να βγάλεις αγγλική ταυτότητα? Μα αν εσύ που ενδιαφέρεσαι να πας μόνιμα σε μια ξένη χώρα δεν ψάξεις, μασημένη τρόφή ή shortcuts θα σε σώσουν? ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ όχι θέμα να μαθεις τα tips.

                          Tips για να πετύχεις δεν υπάρχουν. Η μετανάστευση είναι άγραφο χαρτί και ο καθένας γράφει πάνω μια δική του ιστορία...

                          Νομίζω κάλυψα κάποιες ερωτήσεις σου

                          Comment


                            Originally posted by capobomba View Post
                            Καταρχήν ΝΑΙ είμαστε κωλόφαρα. Η χειρότερη φάρα στην Ευρώπη τουλάχιστον και με διαφορά. Άρα μην απορείς. Φυσικά και το χειρότερο θα το δείς και θα το πάθεις από Έλληνα. Παντού. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πρέπει κάποιος να είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλος και φιλότιμος για να αποβάλλει την κακή νοοτροπία της κωλόφαρας και να σταθεί ως αξιοπρεπής πολίτης σε κοινωνίες που τα βασικά τα παρέχουν στους υπηκόους τους. Ο Έλληνας είναι ότι χειρότερο. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ την κατάσταση στην Ελλάδα. Τα ξέρετε όλοι. Το βασίλειο της παράνοιας, της λαμογιάς, της μαύρης οικονομίας, του ωχαδερφισμού και της ωθωμανικής σουλτανικής κουλτούρας με τους κοτσαμπάσηδες, τους κλέφτες και τους αρματωλούς να παριστάνουν ότι φορώντας Αρμάνι έγιναν..κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι....αλλά όταν οι Άγγλοι έφτιαχναν μετρό το 1860τόσο (κι εγώ δεν ξέρω πότε άκριβως) εμείς ρίχναμε πέτρες στους στρατιώτες του Όθωνα έξω από τα ανάκτορα (τη σημερινή Βουλή)

                            Ο πρώτος και πιο φανερός η ζήλεια και ο φθόνος. Γιατί να έρθει ο πατριώτης από την Ελλάδα να επιτύχει, όπως πέτυχα εγώ? Γιατί να μάθουν και άλλοι Έλληνες το "μυστικό" και να κονομήσουν και να γίνουν "Ευρωπαίοι"...ή αλλιώς "δεν είναι αυτά για σένα καθυστερημένε Ελληνάρα"...και το λένε ποιοί? οι.....προοδεύμενοι βλαχοέλληνες που δεν ξέρουν να μιλήσουν Αγγλικά, απλά στάθηκαν τυχεροί και πιάστηκαν απο κάπου....Γιατί οι πραγματικά μορφωμένοι και ισορροπημένοι μετανάστες, θα κοιτάξουν όσο μπορούν να βοηθήσουν πρακτικά...


                            Νομίζω κάλυψα κάποιες ερωτήσεις σου




                            Λοιπόν """αγαπητέ Συνέλληνα""" συγνώμη για το συνέληνας ...καθώς από το μίσος , την αηδία και την απέχθεια που εκφράζεις για τους Έλληνες μέσα από εδώ αντιλαμβάνομαι ότι δεν θέλεις να αποκαλείσαι έτσι. Να πάρεις σε παρακαλώ πίσω τους άθλιους χαρακτηρισμούς σου γιατι ως Έλληνας αισθάνομαι προσβεσβλημένος. Μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις και υπηκοότητα αν το επιθυμείς !
                            Επιτέλους πια, με όλους εσάς τους περίεργους που όσο περνούσατε καλά ό Έλληνας ήταν καλός και τώρα είναι ο χειρότερος του κόσμου ! Λυπάμαι πραγματικά, τόσο μένος ..μα τόσο μένος.
                            Αρχίζω και σκέφτομαι ότι ίσως να είναι καλύτερα να αποχωρήσω από το φόρουμ αυτό καθώς και να διαγράψω όλα μου τα πόστ. Δεν αξίζουν μερικοί καμία μα καμία βοήθεια ! Μερικοί επιμένουν να κοιτάνε το δέντρο και όχι το δάσος γιατί απλά αυτό τους βολεύει.

                            Σε αντίθεση με εσένα ανθέλληνα, όταν με ρωτάνε από πού είσαι πάντα λέω με υπερηφάνεια, είμαι ΈΛΛΗΝΑΣ.

                            Comment


                              Originally posted by vlad View Post
                              Λοιπόν """αγαπητέ Συνέλληνα""" συγνώμη για το συνέληνας ...καθώς από το μίσος , την αηδία και την απέχθεια που εκφράζεις για τους Έλληνες μέσα από εδώ αντιλαμβάνομαι ότι δεν θέλεις να αποκαλείσαι έτσι. Να πάρεις σε παρακαλώ πίσω τους άθλιους χαρακτηρισμούς σου γιατι ως Έλληνας αισθάνομαι προσβεσβλημένος. Μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις και υπηκοότητα αν το επιθυμείς !
                              Επιτέλους πια, με όλους εσάς τους περίεργους που όσο περνούσατε καλά ό Έλληνας ήταν καλός και τώρα είναι ο χειρότερος του κόσμου ! Λυπάμαι πραγματικά, τόσο μένος ..μα τόσο μένος.
                              Αρχίζω και σκέφτομαι ότι ίσως να είναι καλύτερα να αποχωρήσω από το φόρουμ αυτό καθώς και να διαγράψω όλα μου τα πόστ. Δεν αξίζουν μερικοί καμία μα καμία βοήθεια ! Μερικοί επιμένουν να κοιτάνε το δέντρο και όχι το δάσος γιατί απλά αυτό τους βολεύει.

                              Σε αντίθεση με εσένα ανθέλληνα, όταν με ρωτάνε από πού είσαι πάντα λέω με υπερηφάνεια, είμαι ΈΛΛΗΝΑΣ.
                              Καλά έσυ έχεις καβαλήσει το άλογο του Άδωνι και καλπάζεις προς το ξέφωτο...

                              Δεν πειράζει φίλε μου. Εσύ να είσαι καλά και να κάνεις το όνομα της Ελλάδας μεγάλο και τρανό στα πέρατα του κόσμου, δίνοντας πρώτος το παράδειγμα!

                              Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις την ιστορία της χώρας, τις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα (σε αντίθεση με την ορθογραφία--το παλεύεις όμως με σθένος στο αναγνωρίζω) και τη γλώσσα και ως αυθεντικός Έλλην θα προκόψεις και θα μεγαλουργήσεις διαφωτίζοντας και τους "βάρβαρους" κυριολεκτικά και μεταφορικά.

                              Έχω όμως μια ερώτηση να σου κάνω, πολύ σοβαρή.

                              Εσύ αλήθεια, τι γυρεύεις στο εξωτερικό? Γιατί δεν είσαι στην Ελλάδα να βοηθήσεις τους συνέλληνες και συμπατριώτες σου να αντιμετωπίσουν την κρίση? Τι κάνεις στο Manchester αλήθεια? Δεν είναι λίγο μακριά από τον τόπο καταγωγής σου?

                              Και καλά, άντε, εμείς οι ανθέλληνες που φύγαμε γιατί δεν αντέχαμε τόση πατρίδα, τόσο φως και τόση πρόοδο, πες έχουμε μια δικαιολογία. Είμαι ανθέλληνες και βρίζουμε τώρα στα δύσκολα.

                              Εσύ ο πατριώτης ο ντούρος ο τσολιάς, ο απόγονος του Κολοκοτρώνη, μη σου πω και τους Μακρυγιάννη αν έχεις τσιγκελωτό μουστάκι ναούμε, πως τα βρόντηξες αδερφέ και πήρες τα μάτια σου και έφτασες ίσαμε εδω πάνω?

                              Μην ανησυχείς, δε χρειάζεται να απαντήσεις...ο καιρός γαρ εγγύς για την ....Ελλήνων έγερση...και τότε, ποιός μας πιάνει.

                              Προς το παρόν όμως, god bless her majesty...ε?

                              Άντε και καλό μας βράδυ

                              Comment


                                Originally posted by capobomba View Post
                                Καλά έσυ έχεις καβαλήσει το άλογο του Άδωνι και καλπάζεις προς το ξέφωτο...

                                Δεν πειράζει φίλε μου. Εσύ να είσαι καλά και να κάνεις το όνομα της Ελλάδας μεγάλο και τρανό στα πέρατα του κόσμου, δίνοντας πρώτος το παράδειγμα!

                                Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις την ιστορία της χώρας, τις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα (σε αντίθεση με την ορθογραφία--το παλεύεις όμως με σθένος στο αναγνωρίζω) και τη γλώσσα και ως αυθεντικός Έλλην θα προκόψεις και θα μεγαλουργήσεις διαφωτίζοντας και τους "βάρβαρους" κυριολεκτικά και μεταφορικά.

                                Έχω όμως μια ερώτηση να σου κάνω, πολύ σοβαρή.

                                Εσύ αλήθεια, τι γυρεύεις στο εξωτερικό? Γιατί δεν είσαι στην Ελλάδα να βοηθήσεις τους συνέλληνες και συμπατριώτες σου να αντιμετωπίσουν την κρίση? Τι κάνεις στο Manchester αλήθεια? Δεν είναι λίγο μακριά από τον τόπο καταγωγής σου?

                                Και καλά, άντε, εμείς οι ανθέλληνες που φύγαμε γιατί δεν αντέχαμε τόση πατρίδα, τόσο φως και τόση πρόοδο, πες έχουμε μια δικαιολογία. Είμαι ανθέλληνες και βρίζουμε τώρα στα δύσκολα.

                                Εσύ ο πατριώτης ο ντούρος ο τσολιάς, ο απόγονος του Κολοκοτρώνη, μη σου πω και τους Μακρυγιάννη αν έχεις τσιγκελωτό μουστάκι ναούμε, πως τα βρόντηξες αδερφέ και πήρες τα μάτια σου και έφτασες ίσαμε εδω πάνω?

                                Μην ανησυχείς, δε χρειάζεται να απαντήσεις...ο καιρός γαρ εγγύς για την ....Ελλήνων έγερση...και τότε, ποιός μας πιάνει.

                                Προς το παρόν όμως, god bless her majesty...ε?

                                Άντε και καλό μας βράδυ
                                Κατά πρώτον δεν είμαι φίλος σου.

                                Κατά δεύτερον θα πρέπει να πω ότι άτομα σαν και εσένα χαλάνε την όλη προσπάθεια που γίνεται σε αυτό το φόρουμ εκφράζοντας την απύθμενη μνησικακία τους για τον τόπο που τους γέννησε και τους μεγάλωσε. Καλό θα ήταν να μην είσαι αχάριστος.

                                Και κατά τρίτον δεν θα σου δώσω αναφορά για ποιόν λόγο βρίσκομαι εκεί που βρίσκομαι. Δεν σε ρώτησα εγώ γιατί μου είναι παντελώς αδιάφορο. Σχολίασα και εξέφρασα την άποψη μου όσον αφορά τους απαράδεκτους και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς σου. Ούτε καν αναφέρθηκα γιατί είσαι εξωτερικό.
                                Δυστυχώς τα βιβλία που έχεις διαβάσει εσύ ..παραμορφωμένε...δεν κατάφεραν να σου διδάξουν τρόπους, σεβασμό και υποθέτω πολλά άλλα. Παρά μόνο το πως να βγάλεις και να ζείς για το χρήμα. Να ειρωνεύεσαι, να κοροϊδεύεις και να προσβάλλεις. ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ. Είμαι απολύτως πεπεισμένος πως οι Έλληνες οι οποίοι συμπεριφέρονται κατά πολύ άσχημο τρόπο σε άλλους συμπατριώτες μας στο εξωτερικό έχουν απολύτως την δική σου άποψη και συμπεριφορά.

                                Καλό θα ήταν και οι administrators εδώ να εκφράσουν την άποψη τους για αυτό που συμβαίνει εδώ μέσα από ορισμένους....

                                Comment

                                Working...
                                X