Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by stelios_thess View Post
    Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς στην πρεσβεία που να μιλάει ελληνικά? Πήρα να ρωτήσω πως να κάνω ανανέωση διαβατηρίων του 1975 και δεν έβγαζα άκρη. Δεν είμαι native speaker και είναι δύσκολο να συνεννοηθείς τηλεφωνικά για περίπλοκα πράματα.
    Οταν σου απαντησουν στα Αγγλικα ,με το που παρεις τηλεφωνο , αν τους μιλησεις Ελληνικα ,θα σου απαντησουν στα Ελληνικα. Αυστραλιανη πρεσβεια ειναι ...οποτε ,γι αυτο κι απαντανε στα Αγγλικα ,οταν καποιος ,παρει τηλεφωνο.Αν τους απαντησεις Ελληνικα ,στα Ελληνικα ,θα συνεχιστει η συζητηση...κι ουτε χρειαζεται να τους πεις ,οτι δεν κατεχεις τελεια τα Αγγλικα κλπ κλπ , εις την Αγγλικην! Μην ξεχνας ,οτι μπορει να υπαρχουν υπηκοοι ,που ουτε καν ,μια λεξη Αγγλικη ,να μην ξερουν...ωστε να μπορουν να πουν στ Αγγλικα ,οτι δεν μιλανε Αγγλικα!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      Σ´ευχαριστω kikirikoy. Mηπως ξέρεις αν το καινούργιο δίπλωμα οδήγησης (καρτα) που έχει και Λατινικά μπορεί να τους καλύψει; Χωρίς σφραγίδες και μεταφράσεις. Για να γίνει πιο σύντομα η διαδικασία γιατί ήδη με έχουν καθυστερήσει.

      Comment


        #18
        Καλημέρα σε όλους
        Θέλω να κανω μια ακόμη ερώτηση. Έχω διαβάσει οτι τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσω πρέπει να τα έχω σε 3-4 αντίγραφα γιατί μπορεί να μου χρειαστούν. Αυτο που δεν έχω καταλάβει ειναι αν πρέπει να τα ζητήσω απο την υπηρεσία σε 4 αντίγραφα ή όταν γίνει η μέταφραση να κανω αντίγραφα και να τα επικυρώσω
        Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ

        Comment


          #19
          Originally posted by mariasiran View Post
          Καλημέρα σε όλους
          Θέλω να κανω μια ακόμη ερώτηση. Έχω διαβάσει οτι τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσω πρέπει να τα έχω σε 3-4 αντίγραφα γιατί μπορεί να μου χρειαστούν. Αυτο που δεν έχω καταλάβει ειναι αν πρέπει να τα ζητήσω απο την υπηρεσία σε 4 αντίγραφα ή όταν γίνει η μέταφραση να κανω αντίγραφα και να τα επικυρώσω
          Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ

          Πρώτα τα παίρνεις απο την κάθε αρμόδια αρχή,τους ζητάς αυτά που χρειάζεσε πχ3-4
          και μετά τα μεταφράζεις, ενα πρωτότυπο και όσα αντίγραφα θέλεις μεταφρασμένα
          θα δείς και πάνω στήν φόρμα που θα γράψεις τα στοιχεία σου πως να μεταφραστούν
          σου λέει πόσα αντιγραφα θες
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #20
            Originally posted by mariasiran View Post
            Σ´ευχαριστω kikirikoy. Mηπως ξέρεις αν το καινούργιο δίπλωμα οδήγησης (καρτα) που έχει και Λατινικά μπορεί να τους καλύψει; Χωρίς σφραγίδες και μεταφράσεις. Για να γίνει πιο σύντομα η διαδικασία γιατί ήδη με έχουν καθυστερήσει.
            Νομιζω εκεί δεν θα έχεις θέμα (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν )
            μόνο να προσέξεις να είναι το όνομα γραμμένο όπως και στο διαβατήριο
            γιατί εμας είχε μια διαφορά ενα γράμμα παραπάνω και μεταφράσαμε και την κάρτα
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #21
              Σ´ευχαριστω Aussie. Υπάρχει παρά πολυ χαρτούρα για να φύγεις. Ειναι δύσκολο για εμάς που πρέπει να τα μαζέψουμε όλα αυτά, αλλά καλά κάνουν όχι σαν την Ελλαδα που βάζει όποιον να ναι μέσα.

              Comment


                #22
                Γεια και χαρά σε όλους. Μια ερώτηση.
                Αν θέλω δύο η τρεις μεταφράσεις του ίδιου εγγράφου
                (χωρίς απιστιλ) πρέπει να στείλω από τρία πρωτότυπα στα ελληνικά
                και αυτοί θα Επισύναψουν από μια μετάφραση
                στο καθένα η θα στήλω ένα και θα βγάλουν αυτοί 3
                αντίγραφα?

                Comment


                  #23
                  passports

                  καλημερα σε ολα τα πατριοτακια!
                  Διαβαζω χρονια ολα τα post και ομολογω οτι βοηθησαν υπερ αρκετα για τις αποφασεις που επρεπε να παρθουν με την οικογενεια για το αν πρεπει να κανουμε το μεγαλο βημα για την Αυστραλια!!
                  Η ωρα λοιπον εφτασε, 20 με 25 Οκτωβρη Αυστραλια ερχομαστε (για 2η φορα)! Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι το εξης.. Ειμαστε 5μελες οικογενεια και ολοι εχουμε Australian Passports. Των 2
                  παιδιων μου τα passports εχουν expiry date on the 5th of November, αμα φυγουμε εμεις γυρω στις 20 με 25 το πολυ Οκτωβρη, θα εχουμε προβλημα σε κανενα αεροδρομιο?
                  Τηλεφωνησα την πρεσβεια στην Αθηνα και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν, αλλα καλο θα ειναι να τους φτιαξω καινουρια (που αυτο σημαινει extra 180 ευρω + βενζινες + διοδια για Αθηνα)!
                  Αν γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος, θα ειμαι υποχρεως!
                  Ευχαριστω παρα πολυ, θα τα πουμε συντομα στο Αυστραλια

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Crete View Post
                    Γεια και χαρά σε όλους. Μια ερώτηση.
                    Αν θέλω δύο η τρεις μεταφράσεις του ίδιου εγγράφου
                    (χωρίς απιστιλ) πρέπει να στείλω από τρία πρωτότυπα στα ελληνικά
                    και αυτοί θα Επισύναψουν από μια μετάφραση
                    στο καθένα η θα στήλω ένα και θα βγάλουν αυτοί 3
                    αντίγραφα?
                    Crete
                    Στη αιτηση που θα κανεις γραφεις ποσα αντιγραφα θελεις απ οσο γνωριζω

                    Comment


                      #25
                      Γεια σε όλους
                      Μου ήρθε μια απάντηση για το birth certificate του άντρα μου η οποία λέει οτι η ταυτότητα πρέπει να ειναι current και να ειναι επίσης μεταφρασμένο!
                      Πρέπει να μεταφραστεί η ταυτότητα απο τη στιγμή που έχει λατινικούς χαρακτήρες;
                      Σήμερα πήγαμε πάντως να βγάλουμε μια καρτα στην οποία να φαίνεται το όνομα του άντρα μου και επίσης να αλλάξει το παλιό ροζ δίπλωμα με το καινούργιο μήπως τελικά πάρω επιτέλους αυτο το birth certificate!
                      Και θέλουμε να φύγουμε και Οκτώβριο!!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by ntinokosta View Post
                        καλημερα σε ολα τα πατριοτακια!
                        Διαβαζω χρονια ολα τα post και ομολογω οτι βοηθησαν υπερ αρκετα για τις αποφασεις που επρεπε να παρθουν με την οικογενεια για το αν πρεπει να κανουμε το μεγαλο βημα για την Αυστραλια!!
                        Η ωρα λοιπον εφτασε, 20 με 25 Οκτωβρη Αυστραλια ερχομαστε (για 2η φορα)! Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι το εξης.. Ειμαστε 5μελες οικογενεια και ολοι εχουμε Australian Passports. Των 2
                        παιδιων μου τα passports εχουν expiry date on the 5th of November, αμα φυγουμε εμεις γυρω στις 20 με 25 το πολυ Οκτωβρη, θα εχουμε προβλημα σε κανενα αεροδρομιο?
                        Τηλεφωνησα την πρεσβεια στην Αθηνα και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν, αλλα καλο θα ειναι να τους φτιαξω καινουρια (που αυτο σημαινει extra 180 ευρω + βενζινες + διοδια για Αθηνα)!
                        Αν γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος, θα ειμαι υποχρεως!
                        Ευχαριστω παρα πολυ, θα τα πουμε συντομα στο Αυστραλια
                        Δεν θα εχεις θεμα κανενα !!!!!!
                        Μην τα ανανεώσεις άδικα και χαλάς τσάμπα χρήματα
                        καλώς να μας έρθετε
                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Crete View Post
                          Γεια και χαρά σε όλους. Μια ερώτηση.
                          Αν θέλω δύο η τρεις μεταφράσεις του ίδιου εγγράφου
                          (χωρίς απιστιλ) πρέπει να στείλω από τρία πρωτότυπα στα ελληνικά
                          και αυτοί θα Επισύναψουν από μια μετάφραση
                          στο καθένα η θα στήλω ένα και θα βγάλουν αυτοί 3
                          αντίγραφα?
                          1 πρωτότυπο και ζητάς 3 αντίγραφα της μεταφρασεις
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Crete View Post
                            Γεια και χαρά σε όλους. Μια ερώτηση.
                            Αν θέλω δύο η τρεις μεταφράσεις του ίδιου εγγράφου
                            (χωρίς απιστιλ) πρέπει να στείλω από τρία πρωτότυπα στα ελληνικά
                            και αυτοί θα Επισύναψουν από μια μετάφραση
                            στο καθένα η θα στήλω ένα και θα βγάλουν αυτοί 3
                            αντίγραφα?


                            καλημέρα,αν ρίξεις μια ματιά στα λίγο προηγούμενα πόστ
                            εχουν απαντηθεί πάλι ολα αυτα
                            αυτή είναι λοιπόν η αίτηση που κάνεις
                            και συμπληρώνεις ο,τι ακριβώς ζητάς
                            την επισυνάπτεις με κάθε έγραφο που θέλεις να μεταφράσεις
                            \

                            και εδω ο τιμοκατάλογος


                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #29
                              βαγγελης 25011963: καλησπερα ειμαι 51χρ 30 χρονια παντρεμενος με 3 παιδια 26χρ 23χρ 13χρ η συζηγος γεννημενη μελβουρνη οπου ηλθε ελλαδα 14 χρ εχει αυστραλεζικη υπηκοοτητα οπως κ τα παιδια μας η κορη μας η μεγαλη τωρα ειναι μελβουρνη οπου εργαζεται εκει τωρα. Περιουσιακα στοιχεια υπαρχουν 3 σπιτια 1 μαγαζι κ 1 χωραφι με ελιες εγω εχω απαπηρικη συνταξη μεχρι το 2016 η συζυγος βγαινει με συνταξη λογω ανηλικου θα θελαμε να παμε εκει στην κορη μας 1)μπορει η συζυγος να εργασθει εκει κ αν οχι μπορει να παιρνει ταμειο ανεργιας?2)αν κανω τα χαρτια για μονιμη βιζα θα με δεχτουν η θα με απορριψουν λογω αναπηριας? 3) που ειναι καλυτερα να κανω τα χαρτια εκει η εδω? 4)περισσοτερες πιθανοτητες που εχω να μου δωσουν βιζα εκει η εδω?5) ποια βιζα ειναι καλυτερη στην περιπτωση μου ? σας κουραζω κ συγνωμη για αυτο αλλα η εμπειρια σας νομιζω ειναι μεγαλη απο αλλους που ανταλλασεται αποψεις περιμενω γνωμες ,απαντησεις κ οτιδηποτε με βοηθησει ευχαριστω πολυ

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by βαγγελης 25011963 View Post
                                βαγγελης 25011963: καλησπερα ειμαι 51χρ 30 χρονια παντρεμενος με 3 παιδια 26χρ 23χρ 13χρ η συζηγος γεννημενη μελβουρνη οπου ηλθε ελλαδα 14 χρ εχει αυστραλεζικη υπηκοοτητα οπως κ τα παιδια μας η κορη μας η μεγαλη τωρα ειναι μελβουρνη οπου εργαζεται εκει τωρα. Περιουσιακα στοιχεια υπαρχουν 3 σπιτια 1 μαγαζι κ 1 χωραφι με ελιες εγω εχω απαπηρικη συνταξη μεχρι το 2016 η συζυγος βγαινει με συνταξη λογω ανηλικου θα θελαμε να παμε εκει στην κορη μας 1)μπορει η συζυγος να εργασθει εκει κ αν οχι μπορει να παιρνει ταμειο ανεργιας?2)αν κανω τα χαρτια για μονιμη βιζα θα με δεχτουν η θα με απορριψουν λογω αναπηριας? 3) που ειναι καλυτερα να κανω τα χαρτια εκει η εδω? 4)περισσοτερες πιθανοτητες που εχω να μου δωσουν βιζα εκει η εδω?5) ποια βιζα ειναι καλυτερη στην περιπτωση μου ? σας κουραζω κ συγνωμη για αυτο αλλα η εμπειρια σας νομιζω ειναι μεγαλη απο αλλους που ανταλλασεται αποψεις περιμενω γνωμες ,απαντησεις κ οτιδηποτε με βοηθησει ευχαριστω πολυ
                                1)η σύζυγος απο την στιγμη που ειναι υπηκοος μπορει να εργασθει,για να παρει επιδομα ανεργίας θα πρεπει να γραφτει centrelink που σημαίνει οτι θα ερωτηθεί για τα περουσιακα στοιχεία ,εκτιμώ με αυτα που γραφεις οτι δεν θα της δωσουν
                                2) θα επεξεργασθουν τον φακελο σου θα λαβουν υποψην τον ιατρικο σου φακελο και θα σου απαντησουν
                                3) εαν θες να κατεβεις γρηγορα την κανεις απο εδω (αυστραλια)και οσο επεξεργαζονται τον φακελο σου σου δινουν briging η οποια σου δινει το δικαιωμα παραμονης στην χωρα ( εχοντας δεσμευσει το χρηματικο ποσο της βιζας)
                                4) οι πιθανοτητες ειναι ακριβως ιδιες
                                5) παντρεμενος με αυστραλη υπηκοο 30 χρονια μια ειναι η βιζα . partner visa (309-101) εκτος χωρας και (820 - 801) εντος

                                καλη επιτυχια
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X