Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by nunki View Post
    Συμφωνω και εγω σ' αυτο.... ο καθενας εχει μυαλο να κρινει και στο κατω-κατω επιλογη του καθενος ειναι να μεινει ή να φυγει δεν τον αναγκαζει κανεις



    συμφωνω μαζι σου ..ο καθενας κρινει και πραττει ..αλλα τι να την κανω την ελλαδιτσα ρε παιδια αν δεν μπορω να κανω τιποτα;...λενε τα κακα της αυστραλιας και αλλων χωρων...αυτο που κραταω ειναι οτι εκει εχει δουλειες..ναι θα ξεσκιστουμε στην δουλεια αλλα θα εχουμε να φαμε...ο αντρας μου χωρις δουλεια τοσο καιρο και δεν τον παιρνουν ουτε για ντιλιβερι..εγω το ιδιο τωρα που με εκαναν να κλεισω την επιχειρηση μου..δηλαδη σε λιγο τρωμε και τα τελευταια που ειχαμε στην ακρη και παμε να γραφτουμε στην προνοια...ε οχι δεν το δεχομαι αυτο . αν τοσο μακρυα απο το σπιτι μου εχει δουλεια θα παω και μπορει μετρημενα αλλα αξιοπρεπως θα ζω με την οικογενεια μου...δεν με νοιαζει αν θα δουλευω πολυ αλλα να εχω να φαω και οχι να γυρναω στα συσσιτια των εκκλησιων οπως βλεπω ολο και περισσοτερους ελληνες να καταληγουν. προχθες μιλουσα με τον παπα της ενοριας μας και μου ελεγε οτι πλεον το 80% αυτων που βοηθουν ειναι ελληνες εκει που ηταν μονο αλλοδαποι..πριν λιγο καιρο στο σχολειο του γιου μου λυποθυμισε ενα παιδι απο την πεινα...δεν θελω λοιπον να καταληξει ετσι η οικογενεια μου..ειμαστε νεοι με δυναμη και κουραγιο οσο μπορουμε ακομα να παλεψουμε θα το κανουμε...ισως και εγω φανω λιγο υπερβολικη αλλα χωρις δουλεια που θα παμε; και οσο για τον πολιτισμο μας...κατεβαζω τα σκουπιδια με το αυτοκινητο γιατι οι καδοι ειναι ενα χιλιομετρο μακρυα...και δεν ζω σε χωριο αλλα στα προαστια του ηρακλειου..αν στου διαολου τη μανα εχει δουλεια θα παω ο κοσμος να χαλασει...και μια χαρα θα συμβιβαστω και θα συνηθισω τον τροπο ζωης εκει...αυτο κρινω οτι ειναι για την οικογενεια μου το καλυτερο....

    Comment


      Originally posted by louizianna View Post
      δηλαδη σε λιγο τρωμε και τα τελευταια που ειχαμε στην ακρη και παμε να γραφτουμε στην προνοια...ε οχι δεν το δεχομαι αυτο . αν τοσο μακρυα απο το σπιτι μου εχει δουλεια θα παω και μπορει μετρημενα αλλα αξιοπρεπως θα ζω με την οικογενεια μου...δεν με νοιαζει αν θα δουλευω πολυ αλλα να εχω να φαω και οχι να γυρναω στα συσσιτια των εκκλησιων οπως βλεπω ολο και περισσοτερους ελληνες να καταληγουν. προχθες μιλουσα με τον παπα της ενοριας μας και μου ελεγε οτι πλεον το 80% αυτων που βοηθουν ειναι ελληνες εκει που ηταν μονο αλλοδαποι..πριν λιγο καιρο στο σχολειο του γιου μου λυποθυμισε ενα παιδι απο την πεινα...δεν θελω λοιπον να καταληξει ετσι η οικογενεια μου..ειμαστε νεοι με δυναμη και κουραγιο οσο μπορουμε ακομα να παλεψουμε θα το κανουμε...ισως και εγω φανω λιγο υπερβολικη αλλα χωρις δουλεια που θα παμε; και οσο για τον πολιτισμο μας...κατεβαζω τα σκουπιδια με το αυτοκινητο γιατι οι καδοι ειναι ενα χιλιομετρο μακρυα...και δεν ζω σε χωριο αλλα στα προαστια του ηρακλειου..αν στου διαολου τη μανα εχει δουλεια θα παω ο κοσμος να χαλασει...και μια χαρα θα συμβιβαστω και θα συνηθισω τον τροπο ζωης εκει...αυτο κρινω οτι ειναι για την οικογενεια μου το καλυτερο....
      μακαρι να σας ερθουν βολικα ολα και μπραβο που τα βλεπεις ετσι τα πραγματα...αλλα πολλα λογια ας μην λεμε..το να περνεις πραγματα απο την εκκλησια δεν ειναι καταντια..ειναι αναγκη..και γω τοχα σκεφτει οταν ο αντρας μου εκανε τα μερεμετακια του αλλα δεν φτανανε για ολες τις αναγκες και ειχαμε και οι δυο καρτα ανεργιας οποτε γιατι να μην το εκμεταλευομουν?και πανες και γαλα και καποια αναγκαια δεν ειναι ντροπη να στα δωσουν απο τη στιγμη που τοσα χρονια τα τρωνε οι παππαδες και η εκκλησια...ασχετος δεν τοκανα το να παω αλλα το σκεφτομαι χωρις να πειναω βεβαια...στην αμερικη πως νομιζετε την βγαζουν..ουρες εξω απτα συσσιτια και δεν ειναι αλλοδαποι και εκει πολλοι ειναι αμερικανοι...στην αυστραλια δεν θα σου συμβει αυτο γιατι πολυ απλα οποιος εχει τα προσοντα και μονο μπαινει και πιανεται...ας κοιταξουμε με το μπαινουμε στο πατριωτακι πριν το φορουμ αρχικη σελιδα το αρθρο που λεει για αυστραλια..οπως και ναχει για μενα δεν ειναι σωστο να μιλαμε υποτιμητικα για ανθρωπους που διευκολυνονται απο αυτα που τους παρεχει η εκκλησια η το κρατος γιατι μην ξεχναμε πως ολα ειναι πιθανα σαυτη τη ζωη και μπορει να μην συμβει εδω στη χωρα μας αλλα εξωτερικο..κανεις δεν ξερεις πως μπορει να καταληξει και πραγματικα προτιμω ου μη γεννητω να με ''ταιζει'' η δικια μου εκκλησια εδω παρα εξω σαν αλλοδαπο...
      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

      Comment


        Originally posted by sal22 View Post
        μακαρι να σας ερθουν βολικα ολα και μπραβο που τα βλεπεις ετσι τα πραγματα...αλλα πολλα λογια ας μην λεμε..το να περνεις πραγματα απο την εκκλησια δεν ειναι καταντια..ειναι αναγκη..και γω τοχα σκεφτει οταν ο αντρας μου εκανε τα μερεμετακια του αλλα δεν φτανανε για ολες τις αναγκες και ειχαμε και οι δυο καρτα ανεργιας οποτε γιατι να μην το εκμεταλευομουν?και πανες και γαλα και καποια αναγκαια δεν ειναι ντροπη να στα δωσουν απο τη στιγμη που τοσα χρονια τα τρωνε οι παππαδες και η εκκλησια...ασχετος δεν τοκανα το να παω αλλα το σκεφτομαι χωρις να πειναω βεβαια...στην αμερικη πως νομιζετε την βγαζουν..ουρες εξω απτα συσσιτια και δεν ειναι αλλοδαποι και εκει πολλοι ειναι αμερικανοι...στην αυστραλια δεν θα σου συμβει αυτο γιατι πολυ απλα οποιος εχει τα προσοντα και μονο μπαινει και πιανεται...ας κοιταξουμε με το μπαινουμε στο πατριωτακι πριν το φορουμ αρχικη σελιδα το αρθρο που λεει για αυστραλια..οπως και ναχει για μενα δεν ειναι σωστο να μιλαμε υποτιμητικα για ανθρωπους που διευκολυνονται απο αυτα που τους παρεχει η εκκλησια η το κρατος γιατι μην ξεχναμε πως ολα ειναι πιθανα σαυτη τη ζωη και μπορει να μην συμβει εδω στη χωρα μας αλλα εξωτερικο..κανεις δεν ξερεις πως μπορει να καταληξει και πραγματικα προτιμω ου μη γεννητω να με ''ταιζει'' η δικια μου εκκλησια εδω παρα εξω σαν αλλοδαπο...


        δεν ηθελα να θιξω κανεναν γιατι και αυτοι που εφτασαν στην εκκλησια ή αλλου καποτε ηταν απολυτα αυτονομοι και ικανοι να ζησουν αξιοπρεπως την οικογενεια τους απλα εγω δεν θελω να βρεθω σε αυτη τη θεση....ριχνω μια ζαρια και αν πιασει ..επιασε αλλιως παμε γι αλλα...απλα λεω οτι ειναι επιλογη μου δεν περιμενα το πατριωτακι να με δασκαλεψει τι να κανω...και να πω και κατι που μου ηρθε στο μυαλο....μηπως το πατριωτακι μας παραεγινε γνωστο και παιζει παιχνιδι καμια δολιοφθορα;....μηπως;.....

        Comment


          συγγνωμη αν ελαβα το μυνημα σου λιγο υποτιμητικο και λιγο σε φαση πως ειμαστε τοσο περηφανοι που δεν καταδεχομαστε τιποτα για να μη μας πουν και ζητιανους αλλα ο γραπτος λογος συνηθως παρεξηγηται...απλα θελησα να επισημανω πως πραγματα που μας φαινονται πως πεφτουμε χαμηλα ειναι πραγματα που στο εξωτερικο με ενα αβεβαιο μελλον ακομη περισσοτερο αποτι ειναι εδω γιατι εδω λιγο πολυ ξερουμε ολοι τι γινεται εξω ομως μπορει να καταληξουμε να ''πεσουμε'' στα πραγματα που παρουσιαζουμε εδω σαν ''καταντια'' και θαμαστε και σενα ξενο τοπο στη τελικη πραμα που την ''καταντια'' αυτη την κανει χειροτερη....εγω δεν ειμαι απαυτους που περιμενει συσσιτιο γιατι μια χαρα δοξα το θεο την βγαζουμε αλλα εφοσον μπορω να το εκμεταλευτω μιας και χουμε καρτα ανεργιας δεν θα μου πεσει η μυτη να παρω δυο πραγματα και ουτε θα τα στερησω απο αλλους που ταχουν πιο πολυ αναγκη γιατι μια χαρα εχει λεφτακια η εκκλησια..καθηκον της ειναι στη τελικη τοσα χρονια μονο τρωνε κιαυτοι..ας ταισουν τωρα δεν θα στερεψει το ταμειο της..οπως θα δεχτουμε τα επιδοματα που θα μας παρεχει το ξενο κρατος σαν βοηθημα δεχομαστε και την βοηθεια της εκκλησιας του δικου μας κρατους..οποτε και παλι συγγνωμη αν καταλαβα λαθος αυτα που εγραψες ..οσο για το πατριωτακι τανακαλυψα θετοντας ενα θεμα στο google και μια επιλογη ηταν κιαυτο και ετσι μπηκα..χαρηκα πολυ πουδα ολα να παρουσιαζονται θετικα εδω μεσα κριμα ομως που δεν συμπιπτουν πολλα με τα λογια και εμπειριες ανθρωπων που τους βλεπουμε καθημερινα διπλα μας και οχι πισω απο μια οθονη...οπως και ναχει πολλοι θα ενθουσιαστουν με τα καλα που γραφονται και πολλοι θα αμυνθουν με τα κακα εδω μεσα γιατι καποιες κακες κριτικες πανε εναντιων των σχεδιων και της εικονας που εχει σχηματισει καποιος στο κεφαλι του για την μελλοντικη πατριδα και σε καμια περιπτωση δεν θελει κανεις να του την χαλα...ετσι ειναι και ειναι λογικο αυτο...καποιος πουναι σιγουρος για τα πραγματα εξω απλα δεν εχει λογο να συγκρουστει και να αμυνθει σε μια αντιθετη αποψη που παει κοντρα στην ''ευτυχια'' του και στην ελπιδα του για το καλυτερο...
          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

          Comment


            Συμφωνώ louizianna να κρατήσεις μόνο το ότι στην Αυστραλία υπάρχουν δουλειές, γιατί πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές και ευκαιρίες.Αν κάποιος αποφασίσει να πάει πρέπει να σκέφτεται μόνο αυτό σε πρώτη φάση, τη δουλειά. Και επίσης, να μπορέσει να ενημερωθεί πρώτα αν είναι εφικτός στόχος η Αυστραλία γιατί είναι πολύ πιθανό να χάσει κανείς άδικα πολύτιμο χρόνο και πολύ χρήμα και να ταλαιπωρηθεί ψυχικά και σωματικά, κυρίως επειδή από πρεσβεία και immigration δεν βγάζεις άκρη και πολλές φορές παραπληροφορείσαι και επειδή μερικοί δεν κάθονται με ηρεμία και μεθοδικότητα να προετοιμαστούν σωστά για την μετανάστευση. Θέλουν προσοχή και σχολαστικότητα μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας οι διαδικασίες και η προετοιμασία. Κι αν θέλει κάποιος να μεταναστεύσει η γνώμη μου είναι να το κάνει το συντομότερο, να μην αφήσει τον καιρό να περνάει γιατί στο τέλος αν σου τελειώσουν και τα χρήματα δεν θα μπορείς να κουνηθείς και να πάς πουθενά. Τέλος, θα πρέπει να ενημερώσω τον φίλο μου που γυρίζει από την Αυστραλία για να γράψω την ιστορία του όπως μου ζήτησες pan K7 (επιστρέφει την Κυριακή το πρωί). Έχει ενδιαφέρον πάντως και είναι χρήσιμη κατά την άποψή μου.

            Comment


              ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ... ΟΧΙ ΑΠΟΤΡΟΠΗ...

              Originally posted by Κασσάνδρα View Post
              Συμφωνώ louizianna να κρατήσεις μόνο το ότι στην Αυστραλία υπάρχουν δουλειές, γιατί πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές και ευκαιρίες.Αν κάποιος αποφασίσει να πάει πρέπει να σκέφτεται μόνο αυτό σε πρώτη φάση, τη δουλειά. Και επίσης, να μπορέσει να ενημερωθεί πρώτα αν είναι εφικτός στόχος η Αυστραλία γιατί είναι πολύ πιθανό να χάσει κανείς άδικα πολύτιμο χρόνο και πολύ χρήμα και να ταλαιπωρηθεί ψυχικά και σωματικά, κυρίως επειδή από πρεσβεία και immigration δεν βγάζεις άκρη και πολλές φορές παραπληροφορείσαι και επειδή μερικοί δεν κάθονται με ηρεμία και μεθοδικότητα να προετοιμαστούν σωστά για την μετανάστευση. Θέλουν προσοχή και σχολαστικότητα μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας οι διαδικασίες και η προετοιμασία. Κι αν θέλει κάποιος να μεταναστεύσει η γνώμη μου είναι να το κάνει το συντομότερο, να μην αφήσει τον καιρό να περνάει γιατί στο τέλος αν σου τελειώσουν και τα χρήματα δεν θα μπορείς να κουνηθείς και να πάς πουθενά. Τέλος, θα πρέπει να ενημερώσω τον φίλο μου που γυρίζει από την Αυστραλία για να γράψω την ιστορία του όπως μου ζήτησες pan K7 (επιστρέφει την Κυριακή το πρωί). Έχει ενδιαφέρον πάντως και είναι χρήσιμη κατά την άποψή μου.
              .........ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ TO 90% TOY FORUM......
              ...ΑΝ ΓΡΑΦΑΤΕ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕ...
              ...ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ Κ'ΓΩ: ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ [ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ: ΚΑΛΑ Κ ΑΣΧΗΜΑ] Κ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΜΕ...
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                .........ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ TO 90% TOY FORUM......
                ...ΑΝ ΓΡΑΦΑΤΕ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕ...
                ...ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ Κ'ΓΩ: ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ [ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ: ΚΑΛΑ Κ ΑΣΧΗΜΑ] Κ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΜΕ...



                και οταν μαθαινουμε κατι και θελουμε να το παραθεσουμε να διπλοτσεκαρουμε αν στεκει πρωτα ..μην παρουμε και κοσμο στο λαιμο μας...

                Comment


                  Originally posted by Κασσάνδρα View Post
                  Συμφωνώ louizianna να κρατήσεις μόνο το ότι στην Αυστραλία υπάρχουν δουλειές, γιατί πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές και ευκαιρίες.Αν κάποιος αποφασίσει να πάει πρέπει να σκέφτεται μόνο αυτό σε πρώτη φάση, τη δουλειά. Και επίσης, να μπορέσει να ενημερωθεί πρώτα αν είναι εφικτός στόχος η Αυστραλία γιατί είναι πολύ πιθανό να χάσει κανείς άδικα πολύτιμο χρόνο και πολύ χρήμα και να ταλαιπωρηθεί ψυχικά και σωματικά, κυρίως επειδή από πρεσβεία και immigration δεν βγάζεις άκρη και πολλές φορές παραπληροφορείσαι και επειδή μερικοί δεν κάθονται με ηρεμία και μεθοδικότητα να προετοιμαστούν σωστά για την μετανάστευση. Θέλουν προσοχή και σχολαστικότητα μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας οι διαδικασίες και η προετοιμασία. Κι αν θέλει κάποιος να μεταναστεύσει η γνώμη μου είναι να το κάνει το συντομότερο, να μην αφήσει τον καιρό να περνάει γιατί στο τέλος αν σου τελειώσουν και τα χρήματα δεν θα μπορείς να κουνηθείς και να πάς πουθενά. Τέλος, θα πρέπει να ενημερώσω τον φίλο μου που γυρίζει από την Αυστραλία για να γράψω την ιστορία του όπως μου ζήτησες pan K7 (επιστρέφει την Κυριακή το πρωί). Έχει ενδιαφέρον πάντως και είναι χρήσιμη κατά την άποψή μου.


                  πραγματικα θα ηθελα να ακουσω την ιστορια αυτου του παιδιου με ενδιαφερον και θα περιμενω με ανυπομονησια.οπως ειπες χρειαζεται πληροφοριση , μεθοδικοτητα και οτι κανουμε γρηγορα γιατι τα χρηματα θα τελιωσουν και μετα ουτε μεχρι το ρεθυμνο για βολτα δεν θα γινετε κουβεντα οχι για αυστραλια....

                  Comment


                    @ Κασσάνδρα:

                    Αναμένω με ενδιαφέρον την ιστορία του φίλου σου και κάθε πληροφορία που μπορείς να προσφέρεις εδώ στο forum.

                    Comment


                      Ραντεβού για καφέ...

                      ............ Ραντεβού για καφέ 17-12-2011. ...
                      ........καλησπέρα σε όλους που σκέφτονται να πάνε στην αυστραλία,
                      .........έχουμε πει με άλλα 5 μέλη να βρεθούμε το σάββατο 17-12-2011
                      .........μπροστά στην πρεσβεία της αυστραλίας 11 π.μ. για να πιούμε καφέ όλοι μαζί....
                      .........κηφισίας κ αλεξάνδρας, περιμένουμε απαντήσεις....
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Originally posted by jimathens View Post
                        ............ Ραντεβού για καφέ 17-12-2011. ...
                        ........καλησπέρα σε όλους που σκέφτονται να πάνε στην αυστραλία,
                        .........έχουμε πει με άλλα 5 μέλη να βρεθούμε το σάββατο 17-12-2011
                        .........μπροστά στην πρεσβεία της αυστραλίας 11 π.μ. για να πιούμε καφέ όλοι μαζί....
                        .........κηφισίας κ αλεξάνδρας, περιμένουμε απαντήσεις....




                        πολυ θα ηθελα να τα πουμε απο κοντα αλλα θα μου βγει πολυ ακριβος ο καφες να ερθω απο κρητη..καλα να περασετε ομως

                        Comment


                          Originally posted by louizianna View Post
                          πολυ θα ηθελα να τα πουμε απο κοντα αλλα θα μου βγει πολυ ακριβος ο καφες να ερθω απο κρητη..καλα να περασετε ομως
                          θα πιουμε μια ρακι στην υγεια σου louizianna...!

                          Comment


                            Να κανονίσουμε συνάντηση στο Ηράκλειο Louiziana!!!!

                            Comment


                              Originally posted by Jennifer View Post
                              Να κανονίσουμε συνάντηση στο Ηράκλειο Louiziana!!!!

                              ναι ναι ναι!!!!!!!

                              Comment


                                Και εγώ μέσα. Να το κανονίσουμε.

                                Comment

                                Working...
                                X