Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    asdf kai kcharito ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
    Eχουμε καποιους φιλους στο Τοροντο, εξου κ η επιλογη για τοροντο και οχι καποια αλλη πολιτεια. Προς το παρον σκεφτομαστε να παμε να μεινουμε για την γεννηση του παιδιου διοτι οπως πολυ σωστα προανεφερες δεν θα εχει το δικαιωμα διεκδικησης για μονημοτητα και αν μπορεσει στο διαστημα αυτο ο συζυγος να βρει δουλεια, τοτε υπαρχει η πιθανοτητα να μεινουμε κιολας.
    Δεν ξερω με εχει πιασει πολυ αγχος, και αυτη η ανασφαλεια στην χωρα μας με προβληματιζει. Αν και δουλευουμε και οι δυο μας και περνουμε ενα ακαταφρονητο ποσό μαζί, δεν βλεπω καποιο μελλον για την επομενη γενιά.
    Μηπως γνωριζετε ποσους μηνες πριν πρεπει να πας για να δικαιουσαι τα σχετικα επιδοματα και για ποσο διαστημα πρεπει να μεινουμε εκει για να παρει το παιδι την υπηκοοτητα? Επισης πρεπει να εγκατασταθεις σε σπιτι με ενοικιο η απλα μπορεις να μεινεις σε καποιο ξενοδοχειο?

    Comment


      Originally posted by giail View Post
      asdf kai kcharito ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
      Eχουμε καποιους φιλους στο Τοροντο, εξου κ η επιλογη για τοροντο και οχι καποια αλλη πολιτεια. Προς το παρον σκεφτομαστε να παμε να μεινουμε για την γεννηση του παιδιου διοτι οπως πολυ σωστα προανεφερες δεν θα εχει το δικαιωμα διεκδικησης για μονημοτητα και αν μπορεσει στο διαστημα αυτο ο συζυγος να βρει δουλεια, τοτε υπαρχει η πιθανοτητα να μεινουμε κιολας.
      Δεν ξερω με εχει πιασει πολυ αγχος, και αυτη η ανασφαλεια στην χωρα μας με προβληματιζει. Αν και δουλευουμε και οι δυο μας και περνουμε ενα ακαταφρονητο ποσό μαζί, δεν βλεπω καποιο μελλον για την επομενη γενιά.
      Μηπως γνωριζετε ποσους μηνες πριν πρεπει να πας για να δικαιουσαι τα σχετικα επιδοματα και για ποσο διαστημα πρεπει να μεινουμε εκει για να παρει το παιδι την υπηκοοτητα? Επισης πρεπει να εγκατασταθεις σε σπιτι με ενοικιο η απλα μπορεις να μεινεις σε καποιο ξενοδοχειο?
      Το παιδί σου με το που θα γεννηθεί θα είναι υπήκοος.Ο σύζηγός σου για να έχει δικαίωμα εργασίας θα πρέπει να καταθέσει αίτηση για μόνιμη παραμονή (permanent residency ).Αυτό μπορεί να γίνει είτε μέσα απο την χώρα είτε εκτός.Σε περίπτωση που είναι μέσα απο την χώρα ο χρόνος επεξεργασίας είναι αρκετά πιο αυξημένος ,έχει όμως την δυνατότητα να αιτηθεί ανοιχτή άδεια εργασίας (open work permit ).Για να πάρεις περισσότερες και ακριβεις πληροφορίες πρέπει να επισκευτείς το επίσημο site (Citizenship and Immigration Canada | Citoyenneté et Immigration Canada ) ή να πας σε κάποιον εξιδικευμένο immigration lawyer .Θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα την έρευνά σου εσύ μιας και οι δικηγόροι χρεώνουν τρελά ποσα.Ενα άλλο καλό σημείο για να αντλήσεις πληροφορίες είναι και το εξής http://www.canadavisa.com/canada-imm...rd/index.php#2 .

      Comment


        Ισως να μην έχω δώσει ακριβείς πληροφορίες.Σαν υπήκοος μπορείς να πας στην χώρα όποτε επιθυμείς.Εαν γεννήσεις στον Καναδά ,αυτόματα το παιδί σου παίρνει υπηκοότητα.Εαν εσύ έχεις γεννηθεί Καναδά ,μπορείς να δώσεις την υπηκοότητα στο παιδί σου όπου και να γεννηθεί.Εάν όμως δεν έχεις γεννηθεί εκεί δεν νομίζω οτι μπορείς να δώσεις την υπηκοότητα εαν δεν γεννήσεις στον Καναδά.

        Comment


          thelo na me boithisei kapios me kanada gia metanasteush ekei oti kseretai

          gia arxh ti einai to site jobbank auto thelo na brw ergasia kai ekei yparxei kapio grafeio sto toronto na briskei douleies se allodapous
          ksero poli liga agglika


          Home - Job Bank

          Comment


            Γραφετε Ελληνικα,παρακαλουμε.Ειναι στους κανονες του patriotaki.net
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by vertigo View Post
              Γραφετε Ελληνικα,παρακαλουμε.Ειναι στους κανονες του patriotaki.net
              καποιος είχε δημοσίευση για ένα δικηγορικό γραφείο στον καναδά όπου εγαζεται μια ελληνίδα σου βρίσκουν δουλειά και χράτανε την αμιβί τους από τον μισθό σου κάπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι που το έχασα που να ψάξεις όλα τα θέματα από την αρχή αν το βρει καπιος να μου πει δίνεις 9.000 ευρώ λέει και όλα αυτά στο τέλος

              Comment


                Originally posted by vertigo View Post
                Γραφετε Ελληνικα,παρακαλουμε.Ειναι στους κανονες του patriotaki.net



                Originally posted by Maik1988 View Post
                καποιος είχε δημοσίευση για ένα δικηγορικό γραφείο στον καναδά όπου εγαζεται μια ελληνίδα σου βρίσκουν δουλειά και χράτανε την αμιβί τους από τον μισθό σου κάπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι που το έχασα που να ψάξεις όλα τα θέματα από την αρχή αν το βρει καπιος να μου πει δίνεις 9.000 ευρώ λέει και όλα αυτά στο τέλος
                Πού ακριβως κολλαει ,η παραθεση δικου μου post ,που εκανες ,μ αυτο που εγραψες;
                Εγω αναφερθηκα στους κανονες του site περι Ελληνικων και συ σε δικηγορικο γραφειο ,που χρεωνει 9000 ευρω...
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Μια ερώτηση απο περιέργεια αν γνωρίζει κάποιος. Ξέρω οτι αν έχεις green card ταξιδεύεις Αμερική Καναδά χωρίς βίζα. Σε περίπτωση που θέλεις να μεταναστεύσεις μόνιμα Καναδά ενώ είσαι κάτοχος πράσινης κάρτας υπαρχει κάποια ειδική διαδικασία που περνάς; Η απλα ψάχνεις για εργοδότη ο οποίος σου κάνει πρόσκληση οπως γίνεται κλασικά δηλ;
                  instagram.com/anelixis_net/
                  youtube.com/user/AlexGraphicd1

                  Comment


                    Originally posted by AlexGraphicD View Post
                    Μια ερώτηση απο περιέργεια αν γνωρίζει κάποιος. Ξέρω οτι αν έχεις green card ταξιδεύεις Αμερική Καναδά χωρίς βίζα. Σε περίπτωση που θέλεις να μεταναστεύσεις μόνιμα Καναδά ενώ είσαι κάτοχος πράσινης κάρτας υπαρχει κάποια ειδική διαδικασία που περνάς; Η απλα ψάχνεις για εργοδότη ο οποίος σου κάνει πρόσκληση οπως γίνεται κλασικά δηλ;
                    Αμερική και Καναδάς είναι δυο διαφορετικά κράτη.Μπορεί να μοιράζονται πολλά και να είναι παραδοσιακοί σύμμαχοι ,είναι όμως τελειως ξεχωριστά κράτη.Βίζα δεν χρειάζεται να βγάλεις σαν visitor ,ποιος σου είπε οτι μπορείς να δουλεψεις Καναδά ή και αντίστοφα στην Αμερική.Αφτό έχει να κάνει με το Ελληνικό διαβατήριο που έχεις και όχι με την πράσσινη καρτα .Για Αμερική υπάρχει συμφωνία που έκανε ο Παπανδέου και για Καναδά λόγω Ευρωπαικής Ενωσης .Αυτό όμως σαν visitor οπού και πάλι έχει προυποθέσεις για να την βγάλεις .Για να σου κάνει πρόσκληση ο εργοδότης όπως λες ,θα πρέπει

                    Α .Να αποδείξει οτι δεν μπορεί να βρει Καναδό ή μόνιμο κάτοικο (permanent resident ) μέσω απο αγγελίες ,γραφεία ευρέσεως εργασίας κλπ
                    Β. Να πληρώσει LMIA (labor market impact assessment ) 1500 δολ περίπου
                    Γ .Είναι υπόλογος σε έλεγχο απο την εφορία (Canada Revenue ) και immigration .

                    Αν σε έχει προσλάβει σε κάποια ειδικότητα που δεν χρειάζεται ο Καναδάς ,πχ εργάτης ή λαντζιέρης τότε
                    Α. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεσεις να μείνεις μόνιμα στην χώρα γιατί δεν θα μπορέσεις να πάρεις μέρος σε κάποιο απο τα πολλά προγράμματα που τρέχουν λόγω οτι κανένα δεν είναι για ανειδίκευτους
                    Β. ο μέγιστος χρόνος παραμονής σου εδώ είναι 4 χρόνια σαν foreign worker ,μετα απο αυτά επιστρέφεις πίσω για τουλάχιστον 4 χρόνια .Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις στον Καναδά με work permit για πάνω απο 4 χρόνια ,ακόμα και αν περιμένεις να γίνεις permanent resident (με αίτηση σε εξέλιξη )

                    Για να μεταναστέυσεις Καναδά ,πρέπει να το κάνεις μέσω κάποιου προγράμματος που έχουν .Περισσότερα στο Citizenship and Immigration Canada | Citoyenneté et Immigration Canada

                    Comment


                      Γεια σας ειμαι καινουρια στο site κ δεν ειμαι σιγουρη αν ρωταω στο σωστο θεμα.
                      θελω να κανω πρακτικη ασκηση στον καναδα.πηρα τηλ. στη σχολη μ και μου ειπαν να μιλησω με το erasmus.Mιλησα μαζι τους αλλα μ ειπανε οτι δεν μπορουν να με βοηθησουν διοτη μπορω μεσω ερασμους μονο εντως Ε.Ε.. αλλα αν το θελω πολυ δεν ειναι δυσκολο αν το ψαξω αυτο μου ειπαν..μηπως γνωριζεται κατι?

                      Comment


                        Originally posted by vertigo View Post
                        Πού ακριβως κολλαει ,η παραθεση δικου μου post ,που εκανες ,μ αυτο που εγραψες;
                        Εγω αναφερθηκα στους κανονες του site περι Ελληνικων και συ σε δικηγορικο γραφειο ,που χρεωνει 9000 ευρω...
                        ναι φίλε έκανα λάθος είμαι νέος στο σάιτ δεν ξέρω να το χηροζομαι σωστά από τη βλέπεις τώρα γράφω με ελληνικούς από συνήθεια έγραφα greeklish σου έγραψα για αυτό το γραφείο γιατί είσαι μέσα σε όλα τα θέματα κάπου θα το έχει πάρει το μάτι σου είναι πολλά τα θέματα για μετανάστευση στον καναδά θα κανείς αιώνα να ψάχνεις από την αρχή αυτός που το δημοσιεύσαι είχε βάλει και λινκ του γραφείου στο fb αν εσείς ή κάποιος άλλος θυμηθεί που το διάβασε σε πιο θέμα να μου πει

                        Comment


                          «Γιατί επέλεξα να μεταναστεύσω στον Καναδά»

                          Comment


                            Καλησπέρα σας. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ και έχω εξασφαλίσει πρόσληψη από Καναδική εταιρεία ως τεχνικός. Θα ήθελα να ρωτήσω αν για την έκδοση βίζας - άδειας εργασίας απαιτείται να έχω πτυχίο αγγλικών. Γνωρίζω αγγλικά αλλά όχι τόσο όσο να έχω και IELTS. Πρέπει οπωσδήποτε να προσκομίσω πιστοποιητικό αγγλικών από τη στιγμή που ο εργοδότης μετά από συνέντευξη δέχεται να με προσλάβει? Ευχαριστώ

                            Comment


                              alex πως καταφερες και βρηκες εργοδοτη απο την ελλαδα ? τι εκανες δλδ που εψαξες?

                              Comment


                                Από έναν φίλο μου. Εργάζεται σε αυτήν την εταιρεία και προώθησε το βιογραφικό μου στον εργοδότη του και αποφάσισε να μου κάνει πρόσληψη αλλά ως τεχνικό και όχι ως μηχανικό. Αλλά το πρόβλημά μου είναι το πιστοποιητικό αγγλικών.

                                Comment

                                Working...
                                X